Jaký líh k vaření?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Michal82 » pon pro 10, 2018 8:24

Jj já když vařím ve stanu mám otevřené vchody když je liják a vítr tak jeden jen trochu aby byl průvan a druhý úplně ten v závětří a tam vařím a čumím na to - jednak kdyby něco hned to mohu hodit ven a druhak není důvod aby se tam držel CO.

Jo u plynu je to taky. Když sem pálil plynové pece byl tam k tomu CO měřák s alarmem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Olchor » pon pro 10, 2018 15:05

Ještě k těm oktanům -proč by měl 100okt benzin hořet líp, než třeba 95? Podle mě jsou oktany tzv detonační číslo a udává schopnost par benzinu vydržet větší stlačení, než se vznítí. Proto víceoktanový benzin dovolí vyšší kompresi v motoru, tím lepší účinnost. Ale motor na to musí být stavěný. Stará felda pojede stejně na 95 jako 100okt. Vyššího čísla se dosahuje pomocí příměsí, takže paradoxně čistší benzin by byl ten s menšími okt.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Michal82 » pon pro 10, 2018 15:17

Přesně tak.
Jak sem psal technickej má cca 60 oktanů a díky tomu, že je čistej hoří výrazně lépe a čistěji než natural který má bio složky a další příměsi.

V podstatě pokud pominu nahřátí - které je i tak mnohonásobně čistější než s naturalem - tak to potom hoří čistě a redukčně jak plyn.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod dudy » pon pro 10, 2018 17:10

Michal82 píše:Jj já když vařím ve stanu mám otevřené vchody když je liják a vítr tak jeden jen trochu aby byl průvan a druhý úplně ten v závětří a tam vařím a čumím na to


Votevřenej stan v orkánu?
:shock:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Michal82 » pon pro 10, 2018 17:18

Dudy na blbou otázku blbá odpověď, tak buď rád, že ti neodpovím.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2018 22:06

Michal82 píše:Sobb - jj tak predsinku sem myslel - přímo uvnitř stanu ne - do toho kopnes a...... a jsi bez stanu :D

Jakej mate výkon?
Na běžném plyňáku vaříme ve stanu. Jestli bude tuhle zimu extra hnusně, tak si to možná vyzkoušíme i s benzíňákem v předsíňce.

Nejde tak o výkon jako o chování vařiče. Jsem zvyklá na "šustítka" typu VaR a tohle už se mi do stanu brát nechce, nedělá mi to dobře :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2018 22:08

mike píše:S varenim ve stanu problem je, jen neni videt. Oxid uhelnaty.
Neviděla bych to tak tragicky, stačí trochu větrat, což ve stanu problém nebývá :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2018 22:11

Olchor píše:Ještě k těm oktanům -proč by měl 100okt benzin hořet líp, než třeba 95?
Netuším, ale čmoudilo to míň. Možná je to taky benzín od benzínu a s oktanama to nemělo nic moc společného. Nemám to nijak dlouhodobě odzkoušené, bo jsem žgrt a stovkou auto ani vařič běžně nekrmím :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod mike » pon pro 10, 2018 22:26

sobb píše:Neviděla bych to tak tragicky, stačí trochu větrat, což ve stanu problém nebývá :wink:

Jasne, CO nevidis ;-) Ani necitis a male davky na sobe nepoznas, ale i tak skodi. Tohle jedine zmerit a ten test, co jsem videl, nevypadal zrovna optimisticky. Nebo si muzes vzit do stanu detektor CO, jestli se ozve ;-)

sobb píše:Možná je to taky benzín od benzínu a s oktanama to nemělo nic moc společného.

Jj, takhle bych to videl. Nejaka hnusna bioslozka od estebaka... :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Michal82 » pon pro 10, 2018 22:30

Sobb - hele na tu vaši expedici - doma bych ho pořádně rozebral a vyčistil a když ho budeš krmit technickým tak bude výrazně lip hořet a bude čistej nebudeš ho během cesty muset ve stanu rozdelávat.

A ano technickej koupíš litr dráž než natural ale oproti plynu je to pořad 1/10 za palivo.

Si to doma vyzkousej - a pak už tam natural nalejes jen v nouzi :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2018 22:32

mike píše:Jasne, CO nevidis ;-) Ani necitis a male davky na sobe nepoznas, ale i tak skodi. Tohle jedine zmerit a ten test, co jsem videl, nevypadal zrovna optimisticky.
Popravdě řečeno to nijak neřeším, zajímá mě až ta nebezpečná hranice a tu při rozumném větrání nedosáhneš. Ostatně, trochu toho CO člověk taky potřebuje :twisted:

mike píše:Jj, takhle bych to videl. Nejaka hnusna bioslozka od estebaka... :twisted:
Tak to možná bude tím, že ta stovka se vozí tuším z Rakous :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod mike » pon pro 10, 2018 22:35

CO potrebuje telo asi tak, jako kyanid ;-) Chovaji docela podobne.

IMO zadna ostra hranice neni, skodi i male davky. Ta nebezpecna uz znamena pruser a mozne trvale nasledky i kdyz to prezijes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2018 22:36

Michal82 píše:Sobb - hele na tu vaši expedici - doma bych ho pořádně rozebral a vyčistil a když ho budeš krmit technickým tak bude výrazně lip hořet a bude čistej nebudeš ho během cesty muset ve stanu rozdelávat.

A ano technickej koupíš litr dráž než natural ale oproti plynu je to pořad 1/10 za palivo.

Si to doma vyzkousej - a pak už tam natural nalejes jen v nouzi :D
Nejedem na expedici :wink: Ale asi mi trochu uniká proč? Jak píšu, normální benzín mi z různých důvodů vyhovuje a funguje dobře. Buď vezmu z domu zas ten ověřený anebo koupíme zároveň při krmení auta na místě, kvalita bude nejspíš lepší. Vařit ve stanu s tím stejně nebudu a v tý předsíni by to za špatnýho počasí jít taky mělo, jsou velké dost.¨
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod sobb » pon pro 10, 2018 22:41

mike píše:CO potrebuje telo asi tak, jako kyanid ;-) Chovaji docela podobne.

IMO zadna ostra hranice neni, skodi i male davky. Ta nebezpecna uz znamena pruser a mozne trvale nasledky i kdyz to prezijes.
Zdá se, že tuto známou hlášku neznáš :wink:
Škodí spousta věcí a zrovna tohle mě osobně příliš netrápí, někoho jiného možná ano. Mě v tomto případě zajímá až ta nebezpečná a proto ve stanu při vaření rozumně větrám.
Ty trvalé následky by mě zajímaly, máš nějaký zdroj týkající se vaření ve stanu? Vím o případech, kdy k průseru fakt došlo a taktak zdrhli ze stanu, ale trvalé následky žádné.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod mike » pon pro 10, 2018 22:50

Matne si vybavuju, ze neco podobneho, jako otrava metanolem. Clovek se zdanlive vyleci, ale po nejake dobe (nekolik let) se zacnou objevovat zdravotni problemy, na ktere nekteri i umrou. Nevzpominam si presne, musel bych hledat, ale zustalo mi v pameti, ze to neni zadna sranda a ze otrava CO je neco, cemu se chces za kazdou cenu vyhnout. V postate jde myslim o to, ze tkane nemaji dost kysliku a castecne odumrou, nejvic asi mozek a nervy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Stani » pon pro 10, 2018 23:14

Malá vsuvka - jeden z najznámejších otráv oxidom uhličitým je prípad R.E.Byrda počas jeho 2.antarktickej expedície z r.1934. Asi 200km od základne zriadili experimentálny malý tábor Little America, kde Byrd bol 5 mesiacov sám (plán bol 7 mesiacov).

Nechtiac sa pri zatápaní a varení si, otravoval, až raz odpadol. Jakž-takž sa pozviechal, ale jeho apatická a ťažko zrozumiteľná komunikácia bola tak očividná, že rýchlo zorganizovali záchrannú akciu. Mesiac šli za ním. Z otravy sa zotavoval 2 mesiace, výpadky pamäte, nesústredenosť atď, plne sa už nikdy nezotavil. Bohužiaľ nespomína sa presne, aké následky mu ostali. Ale keďže organizoval aj ďalšie expedície, tak s tým vedel žiť.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Michal82 » pon pro 10, 2018 23:57

Na levo rakety, na pravo rakety..... a řešíte CO ;)

Hele když se větrá je to ok.
Dělám roky s plynovejma pecema kde ti půl dne jedou 4x40kW hořáky a ok.

Oproti tomu nějaké 2500W prdítko na 3 minuty venku v otevřeném stanu....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod mike » úte pro 11, 2018 1:19

@Stani: myslis oxidem uhelnatym (CO), ne? Oxidem uhlicitym (CO2) se muzes udusit, ale ne otravit. To co popisujes vypada prave jako poskozeni mozku nedostatkem kysliku.

@Michal82: nejde o vykon, jde o ucinnost spalovani. Pece jedou v optimalnim rezimu, varic nemusi. Typicka otrava CO je z mizerne plynove karmy v koupelne, ktera nema o moc vetsi vykon, nez ten varic a prostoru tam mas vyrazne vic, nez ve stanu. Nebo z pridusenych kamen.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Stani » úte pro 11, 2018 1:28

Aaa moja chyba. Ano, malo byť uholnatý.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » stř čer 22, 2022 3:04

Ahoj, mam hloupou otazku jakej lih do varice ... tedka nedavno jsem se uplne nahodou docetl, ze prej nejlepsi je nejakej krbovej biolih, ze prej necoudi a nejlip hori .. mysli se tim prosim tohle https://paliva-pro-biokrby.heureka.cz/p ... ecifikace/ o.O ?? Nechapu (nejsem chemik) proc je tam napsano ze vznika jako odpad oxid uhlicitej a voda ..

o palivu do lihoveho varice jsem nikdy nepremejslel, vzdycky jsem si koupil nejakej nahodnej technickej lih, na kterej jsem narazil .. jeste jsem nekde slysel, ze se to ma redit 1:10 s vodou, ze to potom min coudi, takze tohle delam taky (coudi to ale stejne mi pripada) ..

diky
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » stř čer 22, 2022 3:35

Ředit líh do vařiče je asi jako ředit benzín do auta, nesmysl.
Jedině biolíh, nesmrdí a nečadí tolik.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 22, 2022 4:35

ntz píše:o palivu do lihoveho varice jsem nikdy nepremejslel, vzdycky jsem si koupil nejakej nahodnej technickej lih,

Citace ze stránek nalehko:

....Pro správnou funkci je důležité používat kvalitní líh! Je to jako auto, taky vám dieselová nová oktávka nepojede na benzín Speciál… takže i lihový vařič potřebuje skutečný líh. Nejlepší je Biolíh do biokrbů, protože je prefektně čistý, hoří bez zápachu a sazí a v BAUHAUSU, OBI nebo eshopech vychází do 100Kč/litr. Rozhodně nekupujte technický líh v oranžové láhvi!!! Lihu je tam pomálu a hromada nečistot a vody – špatně hoří, prská a tvoří hodně sazí!!! ...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » stř čer 22, 2022 9:19

@Dromedaro, @Etheric - aha, na tech technickejch lihach ale bylo vzdy na flasce napsano, ze jsou (i) do varicu :D .. co je teda ten spravnej (nejspravnejsi) lih ? Muzete mi prosim teda nekdo dat odkaz na konkretni flasku s lihem (co necadi a vari jak pohreich) ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod lojzmen » stř čer 22, 2022 9:39

ntz píše:Ahoj, mam hloupou otazku jakej lih do varice ... tedka nedavno jsem se uplne nahodou docetl, ze prej nejlepsi je nejakej krbovej biolih, ze prej necoudi a nejlip hori .. mysli se tim prosim tohle https://paliva-pro-biokrby.heureka.cz/p ... ecifikace/ o.O ?? Nechapu (nejsem chemik) proc je tam napsano ze vznika jako odpad oxid uhlicitej a voda ..

o palivu do lihoveho varice jsem nikdy nepremejslel, vzdycky jsem si koupil nejakej nahodnej technickej lih, na kterej jsem narazil .. jeste jsem nekde slysel, ze se to ma redit 1:10 s vodou, ze to potom min coudi, takze tohle delam taky (coudi to ale stejne mi pripada) ..

diky


To není hloupá otázka.
Nejlepší palivo je to, co si osobně vyzkoušíš, příliš nesmrdí a nemáš očaděné nádobí.
V Nalehko mohou mít pravdu, možná narazili na nějaký šmejd, možná už je to dáááávno neplatné.
Radím, ale líh používám jen na čištění :oops: takže sorry.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » stř čer 22, 2022 10:04

@ntz: na spoustě věcí je psáno, že jsou vhodné pro to či ono, v praxi jsou však úplně na prd.. Ale tady to je spíš zřejmě textový pozůstatek něčeho, co tam bylo napsáno v časech Vaříku ;)
V nalehko mají pravdu, nenarazili na žádný šmejd, nýbrž na standartní technický líh. Jen ta cena už je mimo, chtěla by update.
Kup libovolný biolíh, prostě čistý líh, ne 96% líh a 4% bordelu...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » stř čer 22, 2022 11:00

@Ethericu ... diky za input .. presto to z Vas leze jako z chlupaty deky :D - mam teda koupit tohle https://paliva-pro-biokrby.heureka.cz/p ... ecifikace/ ??? napriklad .. dobre teda, budete se smat, mam v soucasny dobe napr. tenhle lih .. je to opravdu nejakej "nahodnej" lih - je to teda spatnej lih ?? o.O

na ty flasce ani neni "pro jistotu" napsano, kolik % ma ... teda pokud to neni zakryptovano v te casti obrazku na prave strane
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » stř čer 22, 2022 11:21

ntz píše:je to teda spatnej lih ??

na ty flasce ani neni "pro jistotu" napsano, kolik % ma ... teda pokud to neni zakryptovano v te casti obrazku na prave strane

Je.
Psáno to tam je, pokud to nevidíš... Není to čistý líh, má 5% bordelu, tudíž smrad a saze. Těkavých látek má jen nějakých 82%, to je na líh dost bída, nemyslíš?
Prostě kup čistý ethanol. Třeba ten od PePo z prvního odkazu. Nevím, co je na tom k nepochopení :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Kjuba » stř čer 22, 2022 17:08

Etheric píše:Prostě kup čistý ethanol.


No to sice může, ale je to ta nejdražší varianta. Protože čistý etanol stojí někde kolem 600 Kč bez daně za litr. Je na něm totiž spotřební daň.

Myslel jsi asi čistý denaturovaný etanol. V něm je ale cca 1% benzínu a obsahuje něco kolem 95 objemových procent etanolu. Zbytek je ten Tvůj bordel.
Naposledy upravil Kjuba dne stř čer 22, 2022 17:09, celkově upraveno 1
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » stř čer 22, 2022 17:29

Tak nemusí kupovat čistý lékařský ethanol, stačí ten do biokrbů, ten se tomu čistýmu blíží podstatně víc, než technickej líh. Nicméně koupit ten pravý čistý líh by bylo fajn, hořelo by to skvěle, jen ta cena
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » čtv čer 23, 2022 4:12

Ad čistý etanol /ten za velký peníze, co zmiňoval Kjuba/ - jak je to vedený a daněný? Je to z pohledu legislativy k lidské spotřebě?
Nemyslím klopit panáky 100% lihu, ale naředěný v něčem, např tinktury, nebo nějaký ostřejší ovocný likéry... Ne že bych to měl v úmyslu, ale jít by to mělo, když je to čistý etanol, nebo ne? Proto mě zajímá, kam to dle zákona spadá.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření