...a další československý kříž...

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod remy77 » sob dub 21, 2018 21:24

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod remy77 » úte kvě 8, 2018 18:43

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » stř kvě 9, 2018 7:54

Kdyby nekdo nasel trocha podrobnejsi analyzu toho padu na Skalce, dejte sem link. Zajimalo by me, kde byla chyba - i kdyz se zda (podle obrazku), ze pan asi pripnul set k materialovemu oku a to pad, samozrejme, nevydrzelo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod oodoow » stř kvě 9, 2018 19:58

Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » čtv kvě 10, 2018 7:05

@oodoow: diky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pát kvě 11, 2018 14:18

Strazovske vrchy se stopami po medvedech...
Kdyby alespon novinari trochu mysleli a koukali. HZS vydalo spravu s chybou ("...chodník z Fačkovského sedla po Čičerman...", vsichni, co to prevzali, maji tu chybu (jedna se o Cicmany, ne Cicermany). Nasli jej v "v lokalite medzi Čelom a Úplazom", co jsou dva kopce u Fackovskeho sedla. U linkovane spravy je ponekud nepochopitelne "Ležalo v skalnom zráze v sedle pod čelom.". :?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod skutrjohny » ned kvě 13, 2018 19:17

apuka: tohle moc nechapu. doufam, ze jeste upresni, co se vlastne stalo. ten teren mi tam neprijde zas tak "divoky", aby si clovek privodil tak devastuji zraneni, jak uvadeji. ostatne ani ty fotky terenu tomu nenasvedcuji. doufam, ze to neni jen nejaka snaha nesirit paniku a nepostvat verejnost s pochodnemi na medvedy.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon kvě 14, 2018 7:55

Ono se psalo, ze ho znetvorila diva zver, pravdepodobne medved. Nikdo vsak netusi, jestli prchal pred nim a ten jej napadl a kvuli tomu upadl nebo upadl "jen tak" nahodou. V kazdem pripade umrel na naraz hlavy, ne zveri. Klidne je mozne. ze ta se k nemu dostala az po smrti.

Ale medvedu je tam (Strazovske vrchy/okoli Klaku) vice nez dost, to je pravda. A nejenom podle toho clanku/videa.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod skutrjohny » pon kvě 14, 2018 8:30

no asi tak nejak to vidim i ja. ten clanek je takovy zavadejici, ale at se mi to libi nebo ne, ten medved tam nejspis nejakou ulohu mel. to se mi to SNP hezky rysuje. trasa vede primo tama:) jinak se zenou jsme vedle na Priečné pred lety nocovali a v noci se nam kolem stanu toulaly pradepodobne divoka prasata, klasika. v cervnu si na noc radeji preji tu klasiku nez medveda.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon kvě 14, 2018 8:41

Tady je to sice OT, ale je to v reakci k aktualni teme.
Vsak hlavne kvuli tem medvedum muze byt obcas problem s nocovanim navolno na c.h. SNP. Medvedu je na trati dost nejenom v teto konkretni oblasti, spise s mirnymi prestavkami od Strazovskych vrchu az skoro na konec. Jasne, nekde vic, nekde prece jen min, ale napr. MF, VF, NT, Kremnicke vrchy, Volovske vrchy - tam vsade je jich dost, klidne se s nimi setkas i na hrebeni. A nevyhybaji se ani Povazkemu Inovcu a Bielym Karpatom...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod skutrjohny » pon kvě 14, 2018 9:19

znas to, jestli chces snizit riziko, aby ti medved v noci neňuchal kolem stanu, je dobre se vyhnout udolim, sedlum (kudy se radi presouvaji) a hlavne nenechavat jidlo ve stane. nejrizikovejsi je to za pochodu rano a vecer. v neprehlednych usecich je pro me, jako jednotlivce, dobre si zavesit na batoh neco, co vydava nejaky zvuk.
do Bilych Karpat se zatoulaji jen vyjimecne a to jen na severu, Povazskym Inovcem trasa nevede, ale jinak mas pravdu, ze od Strazovek az po Duklu na ne clovek narazit muze.
ja bych nejakeho toho medveda potkat chtel, ale pres den a tak, abych to mel pod kontrolou nebo si to alespon myslel :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon kvě 14, 2018 13:46

Zase Ty pujdes az pozdeji, to uz i letosni mladata budou trocha "rozumnejsi". Nejvetsi problem totiz mas, kdyz se dostanes mezi ne a matku. Prave ze i v tomto pripade u Fackovskeho sedla se neoficialne predpoklada, ze by se mohlo stat neco podobneho, nova mladata v te oblasti jsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod apuka » pon črc 2, 2018 8:38

Dachstein...
Holt, prazdniny zacinaji i pro Cechy a Slovaky, kteri si casto neuvedomuji, ze v Alpach je jeste pomerne dost snehu a to i relativne nizko. Tak bacha na to, treba s tim pocitat a macky s cepinem se jeste stale mohou hodit i mimo ledovcu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod dudy » pon črc 2, 2018 9:53

V diskusi k tomu Dachsteinu je dobrá pí. Jurášová a její kámoši "horolezečtí bardi" co dí:

horolezečtí bardi toliko přátelé pí. Jurášové píše:Hory už nejsou na mnoha místech pro skutečné horolezce to, co bývaly. Stává se nám, že se zasekneme v dlouhé frontě na štrece k vrcholu, která se vytvoří vinou "rozklepaného turisty,či turistky", které se v podstatě skoro až na vrchol snaží "dotlačit" placený horský vůdce či šerpa. Nám přitom jde o čas.A nejvíc nás taky dostává, když "sundáváme" na ferratě promrzlého turistu, který si vyšel do hor v obuvi, či oblečení jak na špacír do parku.Anebo turistu s rozklepanými koleny,kterému strachem z tý vejšky "přimrzly " prsty k řetězu. V ten moment má člověk chuť nechat ho tam "viset" až do doby, kdy se budeme vracet my zpět....

](*,)


Popř. ostřílený horal Šindelář z Lučan co dobyl Fagaraš:

Já jsem takto loni z kamrády zdolával Rumunský Fagaraš. Bez jištění, bez jakékoliv informace rodinám v teniskách a kraťasech. Dole bylo teplo tak jsme logicky předpokládali, že nahoře bude ještě tepleji. Ani jeden z nás tam nikdy nebyl. Byl to obrovský adrenalin a byla nám tam docela zima. Ale stálo to za to...

:twisted:
Naposledy upravil dudy dne pon črc 2, 2018 11:24, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pon črc 2, 2018 11:11

Na Dachsteinu to bylo pod lanovkou, ještě pod Hunerscharte. Ještě před třemi týdny se tam jezdilo na lyžích. http://www.horydoly.cz/tragedie/uklouzl ... la-se.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod vonkreuz » pon črc 9, 2018 15:10

Dneska je toho až moc
Maroš Červienka pod Mt.Blancem - https://slovensko.hnonline.sk/1775927-j ... mont-blanc
Neznámý turista pod Dachsteinem - https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... stein.html
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod anyberry » pon črc 9, 2018 18:12

Byl jsem teď pár dní na Adamekhütte a v sobotu jsem šel tím sestupem pod lanovkou, kde se zabila ta Češka. Sice jsem o tom předem věděl, ale i tak mě ty sněhové úseky docela překvapily. Prý je to v červenci docela běžné. (Já jsem tam byl před dvěma lety v srpnu a to tam nic nebylo.)

Jsou tam prve dvě místa, kde je ocelové lano pohřbené pod sněhem a musí se to přelézt. Naštěstí je tam teď natažené obyčejné lano - předpokládám, že ho tam někdo dal po té tragédii. O kousíček níž je pak ještě jedno velké strmé sněhové pole, kde lano není. Byl jsem rád, že mám s sebou nesmeky a cepín.

IMG_3170.jpg

IMG_3171.jpg

IMG_3175.jpg


Co se týče toho pána, tak to se v sobotu večer na chatě řešilo a v neděli při sestupu k autu jsme sledovali vrtulník, který kroužil okolo a prohledával terén. Je smutné, že to dopadlo takto. Zajímalo by mě, co se stalo, když ho našli na tom kopci. Vypadá to, že zabloudil a když se dostal na ten Torstein (místo na Hoher Dachstein), tak se možná rozhodl tam přečkat noc a to nepřežil? Nebo víte někdo něco víc?
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » úte črc 10, 2018 10:48

Jestli jsem pochopil primarni zdroj (rakouska tiskova agentura) v nemcine dobre, nasli ho pod Torstein Eisrinne, zraneni zrejme po padu. To je takovy snehovy zleb 55st. na Torstein. Ale tezko rici. Skoda.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod anyberry » čtv črc 12, 2018 13:36

FrantaKrajta píše:Jestli jsem pochopil primarni zdroj (rakouska tiskova agentura) v nemcine dobre, nasli ho pod Torstein Eisrinne, zraneni zrejme po padu. To je takovy snehovy zleb 55st. na Torstein. Ale tezko rici. Skoda.


OK, už to vidím taky. Z těch článků, co jsem viděl prve, to vyznělo, jako že ho našli na vrcholu, což znělo dost divně. Tady píšou, že spadl:
https://derstandard.at/2000083114766/Vermisster-Bergsteiger-aus-Tschechien-am-Dachstein-tot-gefunden
anyberry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv dub 7, 2016 10:54

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod remy77 » pon črc 30, 2018 12:22

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » pon črc 30, 2018 13:40

Spíš to byla klasická blbost na túře - jedněm to bylo jedno a jeden si myslel, že to zvládne. Tady to popisuje člověk, který u toho byl: http://www.horydoly.cz/zdravi/proc-zahy ... chyby.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod pavproch » pon črc 30, 2018 13:54

R.I.P.

Zrovna tohle je jedno z mála míst v ta3, které na člověka, dyž tam stojí, působí strašně depresivně..... aspoň teda na mě jo, kdykoli se pohybuju po medených lávkách a tam okolo, tak mám silnou deprézi a strach.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod remy77 » sob srp 18, 2018 10:50

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Starý slaňák

Příspěvekod Kuba Turek » ned srp 19, 2018 19:21

Nejspíš při slaňování - zabloudili, našli starý slaňák, sedli do něj oba, vytrhli ho a letěli až dolů. http://www.horydoly.cz/tragedie/slovens ... titem.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod davvee » sob zář 1, 2018 20:13

Uživatelský avatar
davvee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 154
Registrován: stř srp 13, 2014 21:51
Bydliště: Ostravsko

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod Kuba Turek » čtv zář 6, 2018 10:49

Bohužel další ferátista nepřežil Rakousko. Traweng nad Tauplitzalm:
http://www.horydoly.cz/tragedie/cesky-f ... tzalm.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod remy77 » čtv zář 20, 2018 21:51

remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod FrantaKrajta » pát pro 7, 2018 13:49

Naštěstí jen málem další Darwinova cena, sedm podchlazených na Sněžce ve spodním prádle. A to jsem si myslel, že mne na Sněžce po turistech v lodičkách na ledovce už nic nedokáže překvapit...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod PaKo » pát pro 7, 2018 14:06

Tohle jsem fakt nepochopil. To se jako parta jednodušeji smýšlejících lidí hecla a obratem vyrazila? Žádný záložní plán, ani jeden z nich to nedal... to je jak kdyby to zkusili poprvé, bez jakéhokoliv plánování, vyzkoušení na nečisto, trénování v podobných podmínkách ale hlavně bez přemejšlení.
PaKo
 

Re: ...a další československý kříž...

Příspěvekod GreyMouse » pát pro 7, 2018 14:10

Samozvaní otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle s batohy na zádech. Do nich si však nedali oblečení.

V těch batohách měli láhve s chlastem? To by možná leccos (všechno) vysvětlovalo :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

PředchozíDalší

Zpět na Horolezectví