Výběr nepromokavé bundy

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2018 23:26

apuka píše:Kombinace - bezne GTX, alespon se na vice mistech popisuje (furt jsem na to narazel pri testech i popisu principu), ze krome PU ochranneho filmu (s nim nemohou byt "ciste porezni :(( ) je do volneho prostoru v porech pridan hydrofilni PU "vypln" kvuli urychleni prenosu vodni pary, pry bez toho P fungovala membrana pomaleji.

To jsem teda nikde nepotkal (link?) a prijde mi to jako blbost. Difuze v plynech je radove rychlejsi, nez difuze v pevnych latkach.

Navic to nesedi ani vyvojem. Puvodni GTX byl porezni, ciste teflon, a fungoval dobre. Jenze po case zacal protekat, protoze se membrana zamastila od tela. Neumeli s tim udelat nic jineho, nez pridat ochrannou PU vrstvu a od te doby se s ni perou, protoze snizuje prodysnost. U GTX Active se jim podarilo snizit jeji tloustku na minimum, u GTX Pro konecne uplne odbourat. Nedava tedy zadny smysl, aby cpali PU do poru v teflonu a tim prodysnost snizovali. Kdyby to bylo takhle, tak se muzou na cely teflon vykaslat a delat ciste PU membrany.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2018 23:32

@sobb: asi bude rozdil v pouziti. Myslim aktivni pohyb, kdy se clovek poti a to bude u mne vic, nez u tebe. V klidu samozrejme neni velky problem. I u tech kalhot zalezelo na podminkach, katastrofa to byla na sneznicich (kde se potim nejvic), kdyz bylo venku vlhko. To jsem je pak mohl zdimat.

Na sve denni vychazky chodim ted v primaloftce. Te malo prodysne, ale furt prodysnejsi, nez jakakoliv membrana. Po hodine pri asi 7 km/h mam vlhke tricko, bunda se mi lepi na ruce a povrch je mokry od kondenzace zevnitr. Ke konci, postupne se to tam nasbira. Kdybych sel na dyl, musim si vzit neco prodysnejsiho. Kdyby tam byla membrana, tak to bude spatne uz v pulce trasy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod FrantaKrajta » úte pro 4, 2018 23:52

Jasne, zadna membrana neni na aktivni pohyb (i kdyz marketing rika neco jineho) (a pokud ji nechces vyhrivat telesnym teplem natolik, aby stihala dychat, ti si dost zabehas ;) ).To neznamena, ze zateplena membrana je nesmysl i na mene potive aktivity. K typum membran, nevim a neznam ;) Rozdily mezi hydrofilni a kombinovanou v tom zminovanem testu byly, ale ani jedna pochopitelbe nedavala takovy rozdil avy byla na vse. Jinak myslel jsem, ze Gore s PU teckama nebo vrstvou byla naopak hydrofobni (oleofobni) PU vrstv (tecky), ale abych nekecal, fakt nevim
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod FrantaKrajta » úte pro 4, 2018 23:56

Jinak asi se vsichni shodneme, ze pri zatezi (a jestezvlast v desti) proste zadna nebo skoro zadna membrana nebude bez podstatne kondenzace pod bundou. To je myslim bez debat...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » úte pro 4, 2018 23:59

Ale tak jo, na pomale chozeni po meste muze stacit ;-) Akorat, ze membranu potrebujes jen proti vode, takze rozsah teplot tak 0 - 5 stupnu. Coz, pravda, muze byt v Praze pulku zimy. Ale i tak bych pripady, kdy by mi membrana pomohla, spocital na prstech jedne ruky. Za 30+ let, co tu bydlim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř pro 5, 2018 0:05

FrantaKrajta píše:Jinak asi se vsichni shodneme, ze pri zatezi (a jestezvlast v desti) proste zadna nebo skoro zadna membrana nebude bez podstatne kondenzace pod bundou. To je myslim bez debat...

Nooo... jeste vloni bych bez reci souhlasil, ale moje nova membranovka z NeoShellu od Jottnaru mne celkem prekvapila. Ne ze by tam nebyla kondenzace vubec, ale dalo by se diskutovat o slove podstatna. Par prikladu jsem tu psal. Sneznice bez deste a alpinismus v lete v desti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod FrantaKrajta » stř pro 5, 2018 0:13

Akorat NeoShell uz ani jottnar nedela ;( (a jasne, vypadalo to skvele, i kdyz ja minil spis v desti, kde ti totalne zvlhne vnejsi vrstva tkaniny a nic ti nepomuze, protoze difuze hydrofilni membranou je super ale stejne nestiha...nebo ne?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » stř pro 5, 2018 0:46

Nedela, o tom byla diskuse nedavno jinde... Stav, kdy totalne nasakne svrchni latka, jsem jeste nevyzkousel a doufam, ze ani nevyzkousim ;-) Nemel jsem jak, DWR je tam skvela a stale jeste funguje. Ve stalem desti jsem myslim nesel dyl, nez hodinu, ja hnusne pocasi, na rozdil od nekterych, nevyhledavam ;-)

Membrana je to porezni a PU, ale jestli hydrofilni nebo hydrofobni nevim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř pro 5, 2018 15:54

mike píše:To jsem teda nikde nepotkal (link?) a prijde mi to jako blbost. Difuze v plynech je radove rychlejsi, nez difuze v pevnych latkach.
Nemam ted moc casu, abych to dele hledal, tak snad jen tady (jinde to bylo vice zduraznene i rozepsane - ale uz jsem se na tyto veci davno nekoukal):
UKClimbing píše:Type 4 – Bicomponent microporous and hydrophilic laminates

This is modern Gore-Tex. The Gore-Tex membrane is still PTFE, but its micropores are filled with hydrophilic polyurethane. Greater durability results, and very hydrophilic polyurethane can be used that would otherwise be vulnerable to damage. There is some evidence that an air layer exists between the PTFE and PU that provides insulation, increasing the temperature differential between the inside and outside of the fabric, and this can reduce condensation.
Pro mne to dava docela smysl - difuze v plynech sice funguje rel. rychle, ale zase ne superrychle. Navic se tady jedna o difuzi pres velice male pory, kde muze lehce dojit ke zpomaleni nebo zastaveni kvuli kondenzaci nebo nejake necistote ve vzduchu, atd. v jednotlivych porech. Jak pisou, pouziva se tam velice silne hydrofilni PU, ne to, co na membrany a tam dokonce muze byt prenos i rychlejsi a ani necistota (fyzicka, napr. mikroprach) jej nezastavi, dokonce bude fungivat i na vysrazene kapky. Navic - pokud je pravda, co naznacuji - je tam nejaka izolace, ktera prispiva ke snizeni kondenzace.
Jeste jednou ale zopakuji - nejedna se o stejny PU jako pri beznych PU membranach, tento asi moc mechanicky odolny neni.
A taky plati, ze samotna ePTFE membrana (bez laminace) zase tak moc mechanicky odolna neni, hlavne proti namahani, ohybani, roztazeni, atd. A tam ta PU vypln fakt muze pomoci.

Jinak jeste je v tom linovanem clanku jedna zajimava informace, ktera muze prispet do diskuse o to, proc se prestavaji delat Neoshell veci:
NeoShell is made in a completely different manner to eVent or Gore-Tex and from polyurethane rather than PTFE. NeoShell is electrospun, which involves dissolving a plastic in a solvent and firing the solution at a collector until a film builds up. Polartec have publicly stated that the NeoShell membrane degrades over time, though they have also stated that the hydrostatic head will never drop below 5000 mm. Relative to the other techniques used to make microporous membranes, electrospinning is still in its infancy but has enormous potential for creating excellent materials because there are so many variables, such as solution concentrations and application temperatures, that can be controlled and changed.


A pridam jeste jeden link pro mika a spol. o jine membrane a konkretni bunde, ktera muze byt zajimava svoji prodysnosti. Jen neni jiste, jestli nebude pro ni platiti to same jak jsem zvyraznil vyse. Ale bundu jsem ani nevidel, ne za bych ji zkousel. Je tam ale i odkaz na test.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » stř pro 5, 2018 21:28

mike píše:@sobb: asi bude rozdil v pouziti. Myslim aktivni pohyb, kdy se clovek poti a to bude u mne vic, nez u tebe.
A víš, co je zajímavý? Letos při poslední zimní severské akci jsem z rozličných důvodů musela být v teplé péřovce občas i v případech, kdy bych ji normálně na sobě neměla, někdy i s větrovkou na ní (kvůli psím drápkům). A mnohdy jsem se při tom taky velice slušně hnula a zapotila. Ostatně, odnesla to i krabička sirek ve vestě pod bundou #-o :mrgreen:
Ale přestože je to membránová péřovka, klasika od ME, tak to překvapivě nějak udýchala a v relativně klidovém režimu (v tahu za saněma) stihla odvětrat i zbytek vlhosti. Za mě docela překvapení, z tohohle jsem měla strach.
Normálně tuhle péřovku při potivých aktivitách používat nehodlám, ale toto byl zajímavý test.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » stř pro 5, 2018 21:53

To ma prave silne hydrofilni PU membranu - ale hrozne tenkou, "tak akurat" na to, aby odolala vode zvneku (vodni sloupec jen 1500 mm) ale tim zachovavajici velice vysokou prodysnost/rychly odvod par ven.

Obavam se, ze mika pomalu trefi slak, az cim dale tim vice zjisti, ze nektere PU membrany maji vlastnosti presahujici GTX a v praxi taky funguji lepe (v podminkach, na ktere jsou urcene, tj. ne uprostred horkeho leta).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod FrantaKrajta » stř pro 5, 2018 22:24

mike píše:Stav, kdy totalne nasakne svrchni latka, jsem jeste nevyzkousel a doufam, ze ani nevyzkousim ;-) Nemel jsem jak, DWR je tam skvela a stale jeste funguje. Ve stalem desti jsem myslim nesel dyl, nez hodinu, ja hnusne pocasi, na rozdil od nekterych, nevyhledavam


Jsi nikdy nesel v horach :D ;) ? Kde si proste nevyberes a jdes cely den v desti?Treba na ctrnactidennim prechodu, kde pak nestihnes cilove misto a dopravu, kdyz nejdes? A DWR ti u starsi bundy moc nepomuze, i u nove par hodin deste nevydrzi. Hodina je v horach fakt malo, to je min jak dojiti na chatu v bource i blblych Beskydech, natoz xh tura na dalsi taboriste v Pyrenejich nebo Rumunsku ci kdekoliv.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 1:18

Mam tu bundu rok a letos jsem v horach celodenni dest nezazil. V horach mi prselo dohromady tak 3 hodiny a i to je o 3 hodiny vic, nez je zdravo [-( Pocasi si vybiram a celkem mi to jde. Akce, kde nespadne ani kapka jsou spis pravidlem, nez vyjimkou a to klidne tyden a vic.

Obcas se nepovede a celodenni dest jsem samozrejme v horach zazil, ale ne s touhle bundou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 1:54

@apuka: :roll: proc by mne mel trefit slak? Mam Neoshell, coz je PU membana a rikam, ze je lepsi, nez GTX. Ja nejsem zadny fanda GTX, jediny pouzitelny GTX je GTX Air Permable a z toho se obleceni nedela. Pak jeste Active na kalhoty, tam uz mi staci, na bunde ne.

Vysvetli mi ale jednu vec. Difuze v PU neni jednosmerna, ze? Jak se tedy dosahne libovolneho vodniho sloupce? Ten se prece meri tak, ze polozis latku na podlozku a na ni nalejes sloupec vody (nebo zvysis tlak, to nevim). Na jedne strane je tedy voda a na druhe sucho. Jak zabranis tomu, aby hydrofilni membrana vodu nenasakla a difuze ji neprenesla na druhou stranu? Tohle jsem nikdy nepochopil. Bud je tam neco, co nevim, nebo je to podvod.

Ptam se mj. proto, ze jsem presvedcen, ze ty me skvele zateplene kalhoty s PU membranou nasakaly vodu zvenku, kdyz bylo dost mokro. Protoze ji vevnitr bylo tolik, ze jsem to nemohl vypotit.

Ten zbytek si prectu zitra, mam v nohach pres 7 hodin chuze a akorat cekam, co zas vypadne z kolegu v US, jelikoz nejak nemuzou rozchodit nas skvely novy firmware :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 2:01

@sobb: vzdyt ti furt rikam, ze na zimu a aktivni pohyb je zateplena bunda nejlepsi ;-) Bunda bez membrany je pri vetsim poceni na povrchu mokra. Protoze na latce kondenzuje para zevnitr, ktera neprojde pory v latce. Nicemu to nevadi, jelikoz vevnitr je sucho a kdyz se potit prestanes, tak i ta svrchni latka casem uschne. Na bunde s membranou to videt nebude, jelikoz voda zustane pod membranou. Na prvni pohled lepsi, co oci nevidi... jenze kdyz presahnes akumulacni schopnost bundy, bude vevnitr mokro. Tobe se to nepovedlo, ale kdyby ses potila dostatecne dlouho, tak by na to prislo.

Jeste horsi je, ze voda muze pod membranou namrzat. To se muze stat i bez membrany, ale zatim se mi to stalo prave jednou v hodne specialnich podminkach (silny mraz a bezvetri). V -30 a niz by to ale mohlo vypadat jinak, to jsem nezazil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv pro 6, 2018 9:28

mike píše:Vysvetli mi ale jednu vec. Difuze v PU neni jednosmerna, ze?
To Ti nevysvetlim a klidne priznavam, zeme to taky uz dlouho zajima protoze mi to taky plne jasne neni.

Mozna bude pes zakopany v tom, ze ta membrana nemusi byt cela z jedne latky, z jedne vrstvy a zevnitr (a uvnitr) muze byt hydrofilni, zato vnejsi vrstva klidne muze byt hydrofobni. Pokud je vyreseno (chemicky), ze ta hydrofobni (PU) molekula prebere molekuly ("chemicky absorbuje") od posledni hydrofilni (PU) molekuly, ktera jej ale neprobira normalni vodu (je hydrofilni), tak to klidne fungovat muze. Ale to by mel vysvetlit nekdo, kdo je o par radu vzdelanejsi v techto oblastech.
U Tvych kalhot mohl byt pouzity nejaky jednodussi typ PU membrany - nebo jen se pri vyrobe pomylili a nalaminovali opacne. Neco podobneho, jak predpokladas u sveho nefungujiciho Power Dry tricka :wink:. Kdo vi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod Pierre111 » čtv pro 6, 2018 11:46

Sobb: to proto, že je to ME a to je docela kvalita ;). Někdo tu psal, vlastnosti toho jejich materiálu co používají na spacáky a bundy. Co si pamatuju, tak na obyč PU tenoučkou membránu mel slušné parametry. Nepromokavost samozřejmě nízká, ale prodyšnost překvapivě vysoká, rozhodně vyšší než u Pertex Endurence.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv pro 6, 2018 16:38

Ty parametry jsem tehdy kvůli spacáku od ME zjišťovala já :) A fakt mě překvapilo, že to ta bunda udýchala. Zvlášť když jsem z vesty vytáhla ty nepoužitelný sirky :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv pro 6, 2018 16:49

mike píše:@sobb: vzdyt ti furt rikam, ze na zimu a aktivni pohyb je zateplena bunda nejlepsi ;-)
Zajisté je :wink: Pro masochisty, kterým nevadí, že je jim vedro a že se koupou ve vlastním potu :twisted: Bylo to zatraceně nepříjemné a nepohodlné, ale několikrát to prostě jinak nešlo.


mike píše:Na bunde s membranou to videt nebude, jelikoz voda zustane pod membranou. Na prvni pohled lepsi, co oci nevidi... jenze kdyz presahnes akumulacni schopnost bundy, bude vevnitr mokro. Tobe se to nepovedlo, ale kdyby ses potila dostatecne dlouho, tak by na to prislo.
Jeste horsi je, ze voda muze pod membranou namrzat.
Pod některou možná ano, pod touto voda nezůstala. A že ze mě lilo #-o Došlo by totiž přesně k tomu, co zmiňuješ dále - voda by pod membránou zmrzla a to poznáš :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 17:01

Mne ale neni vedro a nekoupu se ve vlastnim potu ;-) Vcera jsem mel na sobe primaloftku cely den a obcas mi bylo i zima, protoze jsem nejak nebyl ve sve kuzi. Membrana ale tomu koupani se v potu hodne napomuze :twisted:

sobb píše:Došlo by totiž přesně k tomu, co zmiňuješ dále - voda by pod membránou zmrzla a to poznáš

Az kdybys prekrocila akumulacni schopnost bundy. Peri toho nepobere uplne malo a tady je ho dost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv pro 6, 2018 19:19

Si protiřečíš, vždyť neustále tvrdíš, jak z Tebe při pohybu leje :wink:

Stejnětak by voda zamrzla v peří - a opět poznáš to.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 19:55

Leje, ale nekoupu se ve vlastnim potu ;-) Ten se pres bundu odvetra. Vsak porad pisu, ze kdyz se potit prestanu, tak za chvili uschnu. To se ti pod membranou nestane.

Ted jsem byl venku v malo prodysne primaloftce, ale furt prodysnejsi, nez libovolna membrana. Za hodinu chuze jsem mel byl mokry vic, nez vcera za cely den. To jsem mel tu prodysnou. Prodysnost je zaklad a membrana na tohle absolutne nestaci.

sobb píše:Stejnětak by voda zamrzla v peří - a opět poznáš to.

Nepoznas, dokud ji nebude dost. A pak uz bude pozde ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv pro 6, 2018 20:07

mike píše:Leje, ale nekoupu se ve vlastnim potu ;-) Ten se pres bundu odvetra.
To je pro mě ale téměř synonymum, v zimě je základ se nepotit nebo potit minimálně, jinak je všechno špatně :wink:

mike píše:Vsak porad pisu, ze kdyz se potit prestanu, tak za chvili uschnu. To se ti pod membranou nestane.
No vidíš, a stalo se :)

mike píše:Nepoznas, dokud ji nebude dost. A pak uz bude pozde ;-)
Nepoznáš to, pokud jde o vodu (teda pokud s sebou nemáš váhu) :) Led poznáš, peří křupe :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 20:43

Me zkusenosti jsou jine ;-) Potit se muzes, ale musis uschnout a tedy mit obleceni, ktere to dovoli. V zateplene bunde uschnu, v membranovce ne a pri klasickem vrstveni taky ne, protoze je mi zima. Nesmi ti byt zima. Myslim booze tady pred casem daval clanek, kdy testovali pad do vody v zime (a obleceni). Nejlip vysly zateplene veci prave proto, ze v nich uschnes.

Presne tak, rozhodla by jedine vaha. Priste si ji pribal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 20:48

apuka píše:Mozna bude pes zakopany v tom, ze ta membrana nemusi byt cela z jedne latky, z jedne vrstvy a zevnitr (a uvnitr) muze byt hydrofilni, zato vnejsi vrstva klidne muze byt hydrofobni.

To mi prijde pritazene za vlasy.

apuka píše:U Tvych kalhot mohl byt pouzity nejaky jednodussi typ PU membrany - nebo jen se pri vyrobe pomylili a nalaminovali opacne. Neco podobneho, jak predpokladas u sveho nefungujiciho Power Dry tricka :wink:. Kdo vi...

A tohle jeste vic. Je to Dermizax a Spyder, tj. zadny noname ani superhyper znacka. Taky jsem nikde neslysel o tom, ze by PU membrana mela vnejsi a vnitrni stranu.

Occamova britva: PU membrany jsou obousmerne a v jistych podminkach propousti. Na zateplenych vecech budou takove podminky casteji.

Vodni sloupec by se mozna dal vysvetlit tak, ze difuze je relativne pomala. Takze se behem testu, ktery bude max. par minut, spis desitky sekund, nestihne. Pak by to ale cele byl podvod.

Hmm, fakt by mne to zajimalo. Koho se zeptat? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv pro 6, 2018 21:54

mike píše:Me zkusenosti jsou jine ;-)
Z výletů po Praze a okolí :wink:
Popravdě řečeno víc dám na zkušenosti nejen vlastní, ale hlavně na zkušenosti a rady lidí, kteří se v mrazivých podmínkách pohybují dlouhodobě :)

mike píše:Presne tak, rozhodla by jedine vaha. Priste si ji pribal ;-)
Váha na tekutou vodu, my si raděj přibalíme jako indikátor ten mráz :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod apuka » čtv pro 6, 2018 21:56

mike píše:To mi prijde pritazene za vlasy.
To se zda jen Tobe. Uz i v tom clanku, kde jsem linkoval, ze GTX obsahuje hydrofilni PU pisou:
"Hydrophilic materials are not necessarily the same on both sides, which can help improve durability and resistance to contamination."
z ceho neprimo plyne, ze tam muze byt vice "vrstev". Nekde jinde jsem taky cetl popsane tak, ze muze byt PU (nebo i z jineho hydrofilniho polymeru) membran tak, ze ma jednu vrstvu odolnejsi ale pro odvod par z trochu mene "rychleho" materialu na povrsich a silne hydrofilniho, "rychlejsiho" ale mnohem mene odolneho mezi. Tim zachovava odolnost i rychlost odparovani membrany. (Ale link ode mne nechtej. Muzes hledat.)
Ono to muze fungovat i tak, ze PU molekula reaguje pouze s vodou v plynne forme (vodni parou) a s kapkami ne. Ale stale je to jen teoretizovani o moznostech, chtelo by to nejakeho membranologa :-).

Mimochodem, zajimave vysvetleni od jednoho ne zanedbatelneho vyrobce, proc prestal s Neoshellem. Myslim, ze nektere dalsi firmy mohou byt na tom podobne kdyz to zjistili, obzvlaste severske :evil: (na druhe strane je to "vizitka" Polartecu).
Vaude píše:Special case: Polartec® NeoShell

A highly functional Polartec® NeoShell membrane was used in the 3-layer men’s and women’s Goliath Jackets in the Winter 2016 Collection. Although the membrane was PTFE-free, we found that it still contained small amounts of PFC (C6). Unfortunately, these findings were made too late for the Goliath Jacket – production was already up and running.

All other models originally planned with this material were immediately stopped and we decided to eliminate the use of this material throughout the collection. Our supplier could not explain why PFC was needed in the NeoShell membrane.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 22:11

sobb píše:Z výletů po Praze a okolí :wink:

:roll: okoli asi tak 800 km...

sobb píše:Popravdě řečeno víc dám na zkušenosti nejen vlastní, ale hlavně na zkušenosti a rady lidí, kteří se v mrazivých podmínkách pohybují dlouhodobě :)

Vzal jsem sve zaznamy, naklepal par filtru a vyslo mi, ze jsem v primaloftce, o ktere mluvim, stravil venku minimalne pul roku (tj. vic, nez 180 dni) celodennich akci. Teploty tak -20 az +5. Prijde ti to jako nedostatecna zkusenost? ;-) S chovanim zatepleneho oblecneni v zime, ne s velkymi mrazy. Propocena byla nejspis pokazde.

sobb píše:Váha na tekutou vodu, my si raděj přibalíme jako indikátor ten mráz :wink:

Vaha na absorbovanou vodu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod sobb » čtv pro 6, 2018 22:26

mike píše: :roll: okoli asi tak 800 km...
a delší dobu v zimě? :D

mike píše:Prijde ti to jako nedostatecna zkusenost? ;-) S chovanim zatepleneho oblecneni v zime, ne s velkymi mrazy. Propocena byla nejspis pokazde.
Promiň, ale pro to, co mě zajímá, tak ano :wink: Jednodenní výlety po okolí moc neřeším, tam klidně půjdu i ve flanelce a bavlněným triku :mrgreen: A propotit zateplenou bundu (navíc nemít nic moc jiného), je prostě pitomost, která se nemusí vyplatit. Tohle se mi posledně nepovedlo, i když to bunda zvládla, a je potřeba si na to dávat pozor. Vrstvit, vrstvit, vrstvit :wink: :twisted:

mike píše:Vaha na absorbovanou vodu.
Která by se ovšem v mém případě změnila v led, takže tahat váhu netřeba, už jsem to psala výše :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Výběr nepromokavé bundy

Příspěvekod mike » čtv pro 6, 2018 22:39

Je snad uplne jedno, o jak dlouhou akci jde. Podstatne je, ze propocena bunda na tele uschne a to mam overene. Staci se prestat potit a jit z kopce. Nebo si dat delsi pauzu. Vysledek je sucha bunda a o to jde, ne?

sobb píše:A propotit zateplenou bundu (navíc nemít nic moc jiného), je prostě pitomost, která se nemusí vyplatit.

Viz ten boozem (?) odkazovany test. Vojaci v mraze skocili obleceni do vody a v zateplenem to dopadlo dobre. Pri klasickem vrstveni by neprezili.

sobb píše:Vrstvit, vrstvit, vrstvit

Dogmaticke a zastarale uvazovani ;-)

sobb píše:Která by se ovšem v mém případě změnila v led, takže tahat váhu netřeba, už jsem to psala výše

To ale neni pravda. Material (peri, vlna) do urcite miry vodu absorbuje a nezmrzne. Musela bys tu miru presahnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení