Finsko - NP Urho Kekkonen - Otazky a odpovede

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Finsko 2010 - (NP Urho Kekkonen) Otazky a odpovede

Příspěvekod Zdéňa » stř srp 13, 2014 21:32

Tak máme za sebou sedmidenní putování v UKK. Prvních pět dní byly neskutečná vedra. Chodili jsme v tričku a kraťasech a svlažovali se u každé vody a byli rádi za každý stín. Dvě noci jsem spal ve stanu bez spacáku a bylo mi horko :(( O víkendu se to zlomilo a v neděli mrholilo a ráno bylo asi 6 stupňů.
Krásná příroda, překvapilo mě celkem málo zvěře a v UKK na mě nic moc výhledy, co na plat, jsem zvyklý na větší kopečky :wink:

Zítra zkusím nějak protřídit fotky.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Finsko 2010 - (NP Urho Kekkonen) Otazky a odpovede

Příspěvekod Kubyk » pát čer 29, 2018 10:06

Ahoj,

potřeboval bych poradit. Kde v Saariselkä by mohli mít plynové kartuše? Blbé je, že se tam ocitneme v neděli. Benzínka? Nějaký z těch otevřených marketů? Koukal jsem, že Camping shop je zrovna v neděli zavřený.
Díky za případné rady.

Kuba
Kubyk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte čer 20, 2017 8:18

Re: Finsko 2010 - (NP Urho Kekkonen) Otazky a odpovede

Příspěvekod šíp » úte lis 20, 2018 21:53

Zdravím,
v září jsme prošli trek v NP Urho Kekkonen. Jelikož jsem si dala tu práci, a sepsala pár rad, dávám sem odkaz.
Obecné rady /dopravní dostupnost, shánění kartuší a proviantu.../
Popis našeho treku /Trek Kiilopää - Suomunruoktu - Tuiskukuru - Luirojärvi - Lankojärvi – Kiilopää/
Naše fotky
Jinak zdravím předchozího tazatele Kubýka, s nímž jsme se úplnou náhodou potkali v Praze na letišti.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Finsko 2010 - (NP Urho Kekkonen) Otazky a odpovede

Příspěvekod sobb » čtv čer 27, 2019 12:26

Info z UKK - letos zjara shořel srub Rautulampi. Byla to sice denní chata, ale na celkem strategickém místě, takže vím, že tam lidi občas přespávali.
Pátrali jsme, jak se to vlastně stalo. Nějaké lyžařky si tam sušily oblečení příliš blízko kamen a to vzplálo. Stihly utéct a popadnout při tom jen jeden spacák, jinak jim shořelo vše. Hasičák vůbec nestihly použít. Noc proklepaly ve dřevníku a čekaly, až se další den někdo objeví. Prý to byl frkot, za deset minut po srubu nezbylo skoro nic. Jen pár kamenů ze základů a zborcená kamna ...

Rautulampi.jpg
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Finsko 2010 - (NP Urho Kekkonen) Otazky a odpovede

Příspěvekod sobb » pát črc 5, 2019 22:49

Ještě jsem si vzpomněla na relativní novinku ohledně přírodních saun, které nejen v UKK, ale i jiných NP spravuje Metsähallitus. Nyní je použití těchto saun povětšinou zpoplatněno (tuším 7 éček). Standartně se platí přes mobil, ale pokud to není možné, tak nebyl problém zaplatit v infocentru Metsähallitusu. My tak učinili v IC Saariselkä, ale určitě to půjde i jinde. Takže i bez mobilu neváhejte a saunujte se! :mrgreen:
My se asi už definitivně rozhodli, že si tu saunu v lese přece jen postavíme. Jen nám bude chybět sníh nebo čistá ledová řeka poblíž ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Finsko - NP Urho Kekkonen - Otazky a odpovede

Příspěvekod sobb » úte pro 27, 2022 19:49

Vymýšlím plány na výlet a nakoukla jsem i na Kekkonen, takže nové info ohledně Rautulampi - denní chata byla vloni postavena znovu. Mimo ni zde také postavili i otevřenou chatu (autiotupa) a rezervovatelnou chatu (varaustupa).
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Finsko - NP Urho Kekkonen - Otazky a odpovede

Příspěvekod Zdéňa » úte pro 27, 2022 21:00

U Rautulampi jsme se kdysi stavovali na oběd. Dělali jsme oheň, tenkrát tam byla jen denní chata. Už je to 9 let.

@sobb: nemáš nějaký tip na kratší trek po severu (řekněme tak na 5-7 dní), co by se dalo zvládnou se 6-7 letým dítětem? :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Finsko - NP Urho Kekkonen - Otazky a odpovede

Příspěvekod sobb » úte pro 27, 2022 23:46

Mám. Asi tak sto :D
Zima nebo léto? Která země? A co Tvoje dítě zvládne?

Zůstanu-li u Kekkonena, tak jste pravděpodobně tehdy nestihli dojít až do jihovýchodní části. Tedy do oblasti Ušaté hory - Korvatunturi (bydlí tam Santa Claus :wink:), či kaňonu Nuortti. Na samotnou Korvatunturi se dá dostat jen obtížně, neboť leží v hraničním pásmu a bylo třeba povolení. Teď už to může být nemožné úplně, nevím. Ale jinak je to velmi pěkná oblast a mnohem méně navštěvovaná, než ta centrální turistická část poblíž Saariselky. Jen nevím, jak je to tam s veřejnou dopravou. Parkoviště je tam Kemihaara a druhé přímo u Nuorti. Sice se tam dá dojet či dojít i ze Saariselkä či Kiloppää, ale to je na dýl, v zimě jsme z Kilopää a zpět najeli přes 250 kiláků.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Finsko - NP Urho Kekkonen - Otazky a odpovede

Příspěvekod Zdéňa » čtv pro 29, 2022 10:17

Určitě léto (konec června nebo září), spíš Finsko kvůli (ne)náročnosti tras z hlediska převýšení. Právě že něco kde jsou chaty třeba 10-15 km od sebe.
Možná je to ale blbost a ještě rok dva počkáme, až bude malá větší.
Na Kekkonen mrknu děkuju, my jsme tenkrát byli nejvýchodněji na Sokosti.
Z.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Finsko - NP Urho Kekkonen - Otazky a odpovede

Příspěvekod sobb » čtv pro 29, 2022 12:16

Přemýšlím-li nad něčím atraktivním i pro dítě, kde je zároveň výborná infrastruktura (tedy četné chaty, přístřešky, tábořiště, mosty, povaly přes bažiny), tak bych navrhovala Pallas - kopečky, výhledy, jezera. Anebo Lemmenjoki (řeka, peřeje, lodičky, zlatokopové).

Ale napadlo mě jiný místo - NP Skuleskogen ve Švédsku. Je to maličkej národní park na pobřeží Botnickýho zálivu. Mají zde vybudované skvělé turistické zázemí včetně chat a je tu spousta zajímavých míst a zábavy - pro dospělé i děti. Asi by se mi tu jako dítěti líbilo :) Moře a plážičky, tábořiště a ohniště, úžasná soutěska Slåttdalsskrevan, Trolí brána - Trollporten, lehce dostupné kopečky s výhledy. Ve vnitrozemí jezera a lesy, kde se dá pátrat po lišejníku Usnea longissima, nejdelším lišejníku na světě, který má Skuleskogen i ve znaku. Vzdálenosti jsou malé, takže je to hodně na pohodu. Kdyby oblast nestačila, tak se dá pokračovat po Höga Kustenleden/High Coast Trail. Celá ta oblast Höga Kusten je nesmírně zajímavá díky výraznému postglaciálnímu vzestupu pevniny a jevy s tím souvisejícími. Například tu mají prý nejvýše položenou mořskou "oblázkovou pláž" na světě :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Předchozí

Zpět na Skandinávie