Nafukovací karimatky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod rambo518 » stř lis 14, 2018 21:25

No přesně nevím, ale je o 0,5mm tenčí než Solar, takže hádám bude sbalená na průměru o nějaký 2-2,5cm užší a je asi o 150g lehčí.. Asi bych normálně taky volil tu Solar, ale naskytlo se mi ji mít levněji.

Jo, hned jsem to doma zkoušel a fakt nádherně odráží *
Uvidím jak na ní bude Klymit fungovat. Když budou fakt mrazy, tak nejspíše budu někde na sněhu a tam ji jen tak nepíchnu. Každopádně díky za utvrzení v Ridgerestku. Fakt vypadá, jako dobrej kus kvalitní výbavy.
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod sobb » stř lis 14, 2018 21:48

K té ochraně nafukovačky či samonafukovačky karimatkou: ono se to dá brát i z druhé strany. Jak správně píšeš, když je fakt kosa, tak je většinou i sníh, takže ochrana zespodu není až tak nutná. Zato v takových teplotách člověk více bydlí ve stanu a zalezlej ve spacáku - tudíž vaří a tak vůbec aktivuje na karimatce a tak není od věci mít tu zranitelnou nafukovačku chráněnou pěnovkou. To jen tak na okraj - jinej pohled na věc ... :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » stř lis 14, 2018 21:50

Za mne jeden z nejlepších kousku vybavení na poměr cena výkon.
Tyhle karimatky vydrží neskutečný prasarny - používám ji na sezení na ostrém štěrku a kamenech zrovna jako na křovinatém porostu.

Hodně se mi líbí ta ZLite ale u té je nevýhoda ze se velice rychle slehne kolem 50 noci - RidgeRest vydrží stovky nocí jako nic.

Já ji mám ještě ve verzi large ale i tak ji nosím v batůžku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » stř lis 14, 2018 21:50

@sobb: aktivuje na karimatce? :-k Mam popustit uzdu fantazii? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod sobb » stř lis 14, 2018 21:58

tak aby ji propíchl :wink: Mno, posluž si :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » stř lis 14, 2018 22:00

No, v -40 mi fantazie trochu dochazi 8) Hlavne jsem ale takhle pouzite slovo aktivovat jeste nevidel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod sobb » stř lis 14, 2018 22:06

jen jestli to není tím +50 :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv lis 15, 2018 12:14

Tak vzdycky se rikalo, ze by se clovek mel pred vlezenim do spacaku poradne rozehrat a rozproudit obeh nejakym cvicenim, ne :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » pát lis 16, 2018 13:45

mike píše:77 g, to je skoro ctvrtina vahy karimatky :? Je fakt, ze si v posledni dobe vsimam vlhkosti, ktera se tam trochu hromadi a ta bude skoro urcite z dechu.

četl si tam třeba "Po čase se vlhkost nahromadí, hmotnost matrace se zvyšuje a navíc může dojít k poškození vnitřku matrace."
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát lis 16, 2018 19:05

Zvazil jsem ji. Ma 345 g (podle vyrobce ma mit 350) a zadna vlhkost tam uz videt neni. Ja ji zas nepouzivam tak casto a skladuju ji jen lehce slozenou s otevrenym ventilkem. Kdyz se vratim z akce, nechavam ji aspon tyden uplne rozlozenou v teple (spacak taky).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » pát lis 16, 2018 19:40

A čím jí foukáte když má vzduch 100% vlhkost? Nosíte bombičky?

Jen by mne to zajímalo - to není provokace ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát lis 16, 2018 19:44

100 % vlhkost toho moc nerika, zalezi na teplote. Nasel jsem tabulku obsahu vody ve vzduchu pri 100 % vlhkosti pri normalnim tlaku a podle teploty:
Kód: Vybrat vše
0 °C ... 4,8 g.m-3
5 °C ... 6,8 g.m-3
10 °C ... 9,4 g.m-3
15 °C ... 12,8 g.m-3
20 °C ... 17,3 g.m-3
25 °C ... 23,0 g.m-3
30 °C ... 30,4 g.m-3
35 °C ... 39,6 g.m-3
40 °C ... 51,1 g.m-3

Kolik muze mit vydechovany vzduch? 30 stupnu? Pak v nem bude 5x vic vody nez ve venkovnim vzduchu pri 0 C a 100 % vlhkosti.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » pát lis 16, 2018 19:57

Hezký ;)

Kolik je tam v mínusech?

Tak třeba při 15°C :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát lis 16, 2018 20:01

Update: celkem jsem to trefil, prumerne pri dychani usty asi 29 stupnu. Coz znamena, ze kdyz je venku 0, 4/5 vydechovane vody v karimatce zkondenzuji. Cim chladneji, tim vic to bude, pri jinde diskutovanych -40 zkondenzuje skoro vsechno.

@Michal82: tady mas tabulku i pro minusy: https://www.filco.cz/knihovna/obsah-vody-ve-vzduchu/. Pro -15 1.38 g/m^3, pro -40 0.117 g/m^3, tj, uplne zanedbatelny zlomek puvodni. Proto sobb na spacaku vydechovany vzduch tak hezky namrzal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » pát lis 16, 2018 20:17

Mike - tyjo tak to se zdá jako zanedbatelné v těch -40 ale ono nebude díky té teplotě.

Jako je mi jasný ze s teplotou to klesá ten obsah vody ale ze až tolik sem nečekal.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 21, 2019 7:57

tak klymit v lite mi rika pane - ale nemam.ten silikon na protiskluzovy nozky. da se to resit treba vterinakem?
sklikon stoji kilo nejlevnejsi to se mi kupovat na to nechce, tak jestli neexistuje nejaky levnejsi reseni co ale neposkodi material
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod PaKo » čtv bře 21, 2019 8:24

Nechci znít hloupě, každý to vidí dle svojí fin. situace, ale když už si koupím karimatku za 2 a půl litru, je to kilo skutečně taková pálka, že nad tím je nutné takto přemýšlet? (nehledě na to, že ten silikon se po použití nezkazí)
PaKo
 

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod skutrjohny » čtv bře 21, 2019 9:13

Nechci Mawenzi narusovat debatu, ale taky jsem si udelal radost a rano na stole v kanclu nasel novy prirustek do vybavy:

Obrázek

Puvodni lehatko je zbytecne tezke a hlavne si ho chci setrit , protoze ho mam primarne k hamace a na zimni vylety.
Tak uvidim. O vikendu ho testnu na Vtacniku.

Mawenzi píše:silikon stoji kilo..

kup si ho, melo by to vydrzet a bude se ti hodit i k jinym vecem.. muze ti nekde prosakovat stan apod..
Ja ho mam doma, jen nevim, jak prezil zimu:)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 21, 2019 9:47

jasne, protoze na.karimatku nasetris tak, ze si nekoupis kazdou blbost za kilo.

pokud vim, ten silikon za chvilu ztvrdne a muzes ho stejne leda vyhodit, kdyby to bylo na 5 let tak je.mi to asi jedno. Jde mi proste spis o tu hroznou zbytecnost takovy investice.

skutrjohny
tak at slouzi :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » čtv bře 21, 2019 11:33

Klymit klouže i ve stanu nebo chceš mít ošetřené spaní na tyveku později?

Nemám klymit ani tyvek, takže vyzkoušet nemůžu, ale na přetírání švů u stanu/přístřešku a na lepení dírek v samonafukovačce jsem používala transparentní chemoprén a nezdálo se, že by měl na materiály nějaký negativní vliv. Po zaschnutí zůstává na povrchu tenký, pružný, nelepkavý "film". Asi bych mohla nějak zkusit, jestli zaschlé kapky zvyšují tření a tudíž by bránily klouzání. Tuba stojí kolem 60 Kč a zbytek (vydrží řádově roky) bys možná využila spíš než ten silikon.

Se vteřinovým lepidlem bych byla opatrná, kdysi jsem s nějakým zkoušela slepit dětské boty o hrozně ztvrdlo, což u bot není zrovna žádoucí, takže mám zafixovaný, že se hodí spíš na lepení tvrdých věcí (střepy porcelánu, keramiky apod.). Ale v lepidlech se nevyznám, možná jsou i vteřiňáky různé. Rozhodně bych ale na tohle nepoužila první, který mi padne pod ruku; ostré tvrdé okraje by karimatce nemusely prospět.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 21, 2019 12:23

greymouse
no stan az za mesic, ted musim rozchazet natazeny vazy uzdraveny, takze minimalne 2x pojedu na 3dnybez stanu a ted o vikendu sem jeste spala na zlite (ve stanu) takze tezko rict.

jinak silikon sem sehnala od jednoho kolegy, co ma doma nacatej a pristi tyden by mi to zatrel, takze idealka. Ten chemopren zji taky dobre a presne, vydrzi dlouho a da se uxit na vic veci -mozna ho i doma mame...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Miuan » čtv bře 21, 2019 23:13

skutrjohny, tak to je super ze jsi do ni sel, muzes pak dat vedet jestli je to opravdu takovy smejd jak si vsichni na netu stezuji?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod mike » pát bře 22, 2019 0:30

@Miuan: :D ty umis potesit.

@Mawenzi: silikonu se da koupit i mala tuba, ktera je levnejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod skutrjohny » pát bře 22, 2019 8:24

Miuan píše:skutrjohny, tak to je super ze jsi do ni sel, muzes pak dat vedet jestli je to opravdu takovy smejd jak si vsichni na netu stezuji?

vsichni? vim, ze to je oblibena vlastnost lidi, ale neprehanej. kdyz uz si nekdo stezuje, tak vetsinou na ventil, ale ja to doma zkousel a nevidim v tom zadny problem. no a pak si stezuji na tepelny komfort, kdy jen asi nepochopili, ze se jedna pouze o 3 sezonni lehatko. ja tech -9 beru s rezervou a mam to pouze do plusovych teplot. chtel jsem neco lehkeho, skladneho a to jsem dostal a pokud to vylozene nepraskne, tak o co jde :-D jo, jeste to muze uchazet, ale to by byla vada od vyroby a ne vlastnost lehatka. v tomhle budu doufat, ze to bude ok
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » pát bře 22, 2019 8:36

Už má někdo novinku od TaR?
NeoAir UbeLite

Odpor: R2.0
Váha: 250g
Rozměry: 51x183cm x 6,4cm
Zbalená: 15x9cm
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Miuan » pát bře 22, 2019 8:37

To je bez ironie, ja totiz po tyhle taky mlsne koukal, chtel jsem tu sirsi co neni u koncu zuzena, ale ohlasy co bezi na internetu mne dvakrat nepotesily. O ventilu nic nevim, ale jde o uniky pramenici z toho ze stena je uz moc tenka, a cokoliv ji propichne, nebo zacne sama uchazet po par nafouknuti, a nebo jak uz je psano ze teplotni odpor u tyhle cerveny insulated neodpovida tomu co je prezentovano, a to pisou nebo rikaji lide kteri nejsou zadni novacci co maji prvni nafukovacku v zivote, takze asi doopravdy to bude podstreleny. Cili mne zajima jak to doopravdu bude fungovat.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod skutrjohny » pát bře 22, 2019 8:52

uvidim. po nedeli dam vedet. v noci ma byt cca 3-5°C. pokud by fakt uchazela, tak ji vratim. doufam, ze jestli to ma prijit, tak hned po prvnim dnu. vemu si radeji sirsi podlozku at ji nezaprasim :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod skutrjohny » pon bře 25, 2019 9:00

Miuan píše:skutrjohny, tak to je super ze jsi do ni sel, muzes pak dat vedet jestli je to opravdu takovy smejd jak si vsichni na netu stezuji?

Tak jo, prvni noc, prvni zkusenost:
rozbalit a nafouknout slo celkem rychle, cca 27 skromnych dechu:)
Nafouknul jsem to tak na 90% (nechtel jsem, aby bylo moc tvrde) a do rana se to tak i udrzelo. Nepostrehl jsem zadny ubytek vzduchu. Defekt taky zadny se neudal, i kdyz cast lehatka nakonec lezela na hole zemi, protoze jsem spal trochu ve svahu a pres noc jsem z podlozky sjel (musim ji pretrit nejakym tim silikonem).
Pohodlne je, clovek ji jen tak neprolehne a jak uvadi vyrobce, nijak zvlast nešusti.
Byl jsem prekvapeny jak je uzka, ale to je ciste o mem nezvyku, protoze ten rozmer je standartni (do ted jsem celorocne spaval na lehatku o sirce 65cm). Tim, ze jsem ale pouzil quilt, do ktereho jsem lehatko vsunul, nemusel jsem to resit a spacak me udrzel tam, kde mam byt:)
A ted ten pro Miuana dulezity teplotni komfort:
clovece, normalne tezko rict, ja nevim. Nutno rict, ze teplotne byla cca ta trojka nad nulou a pod lehatkem jsem mel krom tyveku i alumatku, kterou lidi cpou na celni skla svych aut. Navic jsem mu pomohl tim, ze bylo v quiltu, ktery ho chranil ze stran. I presto jsem mel prvni cast noci pocit, ze lezim na studenem lehatku, ale pozdeji jsem jakykoliv chlad od spodu prestal vnimat a zacal jsem resit svuj osobni problem, ze se mi odkrvuji ruce a ja se pak musim stale prevracet. Proste bude to chtit jeste nejake to testovani, nez ti jiste reknu "jo, ty 2°C je komfortni teplota". Ale kdybych lezel jen ve spodnim pradle, jiste by mi zima od spodu byla.
Vyfouknuti a sbaleni bylo taky rychle.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » pon bře 25, 2019 14:49

bylo by dobré napsat o jaké nafukovačce píšeš?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod skutrjohny » pon bře 25, 2019 15:04

viz obrazek o chlup vys, viz debata s Miuanem;)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky