Bunda na ultratrail - spise chuze

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod ksfga » pát lis 9, 2018 17:28

Prazska stovka se blizi a myslim, ze bych si mohl doprat nejakou lepsi bundu. Doted jsem na podobne akce pres podzim-zimu-jaro bral starou bundu od Alpine Pro s PTX "membranou". Kdyz moc neprsi, tak v ni nezmoknu, ale pokud neni skoro pod nulou tak ji musim mit furt rozeplou, abych se neutopil zevnitr. Na stovkach v podstate nebeham, sem tam sebeh z kopecka nebo tak, prumerne tempo cca 10 min/km.

Potim se spise vice nez mene a zimu mam o dost radsi nez vedro...

Precetl jsem tu spoustu diskuzi na tema membrana pritel ci nepritel a nejsem z toho moudrej.

Tu bundu bych mel na podobne akce jako primarni vec na sebe, pripadne jako zalozni na obcasne toulani v alpach... Nemam budget na to, abych si koupil tri ruzne, takze hledam neco relativne univerzalniho.

Zatim mi do oka padl Tilak Attack ci Vega. Je to dobra cesta, nebo by se na to hodilo spise neco uplne jineho?
ksfga
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 4, 2016 9:33

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod oodoow » pát lis 9, 2018 20:14

Já si teda beru na P100 větrovku, pokud nebude extra kosa nebo extra pršivá předpověď :) ale chůzi bys mohl dát i s nějakou extra prodyšnou membránou (shakedry, gtx active, neoshell) takže tam bych vybíral
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » pát lis 9, 2018 22:40

@ksfga: poloz se na otazku: Jak casto potrebujes doopravdy nepromokavou bundu? Jestli je to min, nez nejakych 30 %, tak mas na vyber ze dvou moznosti. Bud uspokojive vyresis vyjimecny pripad, ale za cenu velkeho snizeni komfortu v beznych situacich nebo budes mit v beznych situacich komfort, ale vyjimecne to nebude nic moc.

Jestli se vic potis, tak zadna membranovka se komfortu vetrovky ani nepriblizi. Teda, ShakeDry jsem nezkousel, to dostal za ukol oodoow, ale mam asi ten nejlepsi NeoShell a stejne travi naprostou vetsinu casu v batohu. Uz se v nem sice da prezit i normalni chozeni, kdyz je chladno, ale stejne je vetrovka vyrazne lepsi. GTX Active jsem mel predtim a ten byl horsi, jedine na dest.

Opravdu dobre membranovky jsou drahe. Mohl by sis koupit dobrou vetrovku a k ni levnejsi UL membranovku do batohu. Dohromady by to mohlo vyjit lip, nez ta dobra membranovka a funkcne to bude vestinou lepsi. Nebo proste vzit do batohu lehkou igelitovou plastenku pro pripad nouze nejvyssi. Predpokladam, ze aktualni bunda je tezka a tu v batohu nosit nechces, kdyby ti to nevadilo, tak neni celkem co resit, koupis vetrovku a v desti vytahnes tuhle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod ksfga » pát lis 9, 2018 23:11

Mno tahle má právě skoro 800g a je spíše na lehký deštík. Mám ji fakt dlouho a nosim ji asi po městě podzim-jaro pořád...

Teď co jsem byl na Boubín líbín Kleť tak mrholilo střídavě pršelo a sněžilo přes 10h a to bylo dost na hraně... Pokud by mělo pršet více, byl bych durch... Sem si zvykl na 3-4kg batůžek a tahle bunda už se tam asi nevejde...

Nějaký tip na rozumnou větrovku? Po jakých materiálech/značkách koukat?
ksfga
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 4, 2016 9:33

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » pát lis 9, 2018 23:15

Na vetrovky tu mame vlakno, koukni tam a asi bude lepsi cist od konce.

Daji se sehnat UL membranovky okolo 140 g, treba Montane Minimus 777, ale na normalni chozeni to nebude.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod ksfga » sob lis 10, 2018 8:50

Větrovky jsem prošel a moc sem si z toho nevzal... Mno uvidíme v krámě.

Membranovky jsou teda stále jen na extra hnusnej déšť? Říkal jsem si, že za ty roky už by z toho mohlo být něco univerzálního...
ksfga
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 4, 2016 9:33

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod ksfga » sob lis 10, 2018 11:44

mike píše:Daji se sehnat UL membranovky okolo 140 g, treba Montane Minimus 777, ale na normalni chozeni to nebude.

V čem je ten minimus lepší než Tilak attack? Ten má papírově prodyšnost 2x tak velkou, ne? A cenově je to skoro stejné...
ksfga
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 4, 2016 9:33

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod fps » sob lis 10, 2018 13:52

ksfga píše:Zatim mi do oka padl Tilak Attack ci Vega.

- tak na to co ji chceš to je dle mě dost dobrá volba, škoda že ji nedělají v barvě vhodné do přírody, jinak bych ji už měl
- a nebo pak více vodě odolnější, ale robustnější Tilak Attack nebo Tilak Stinger nebo High Point Master nebo Jöttnar Asmund
- ale počítej s tím, že čím víc UL, tím menší životnos
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » sob lis 10, 2018 18:10

ksfga píše:V čem je ten minimus lepší než Tilak attack? Ten má papírově prodyšnost 2x tak velkou, ne? A cenově je to skoro stejné...

Neni lepsi, je lehci. 140 proti 320 g. Psal jsem to s tim, ze by to byla zalozni bunda proti desti travici vetsinu casu v batohu, ne jedna bunda na stale chozeni. Ted mas jednu bundu 800 g a muzes mit vetrovku + membranovku, co budou mit dohromady 300 g, takze usetris pul kila. Na odkazovanem webu si samozrejme muzes najit i jinou, levnejsi UL membranovku.

fps píše:tak na to co ji chceš to je dle mě dost dobrá volba

Nesouhlasim. Mel jsem hodne podobnou GTX Active bundu a jsem rad, ze jsem se ji diky vade a reklamaci zbavil. Na to, co chce, se IMO nehodi vubec. Jednak kvuli materialu, je tuhy, neprijemny a hlucny, typicka GTX plecharina, coz by mi pri dlouhem pochodu dost vadilo. Ted si stezuje na horko a vlhko, v tomhle bude zima a vlhko, coz je jeste o neco horsi.

ksfga píše:Membranovky jsou teda stále jen na extra hnusnej déšť? Říkal jsem si, že za ty roky už by z toho mohlo být něco univerzálního...

Ja jsem si zas rikal, ze v roce 2018 bychom uz mohli mit teleport a ne se tahat po silnicich, kolejich nebo letadly ;-) Realne je to asi tak podobne. Podle mne jsou membrany slepa cesta a uz se blizime ke konci. Dokud se neprijde s uplne novym principem, tak se nikdy vetrovkam nepriblizi. To co potrebujeme je vodeodolna vetrovka, kde bude vodeodolnost zajistena jinak. Rad bych se pletl.

Jestli trvas na jedne bunde a od Tilaku, tak bych bral spis Vegu. Je lehci, Windstopper bude o neco prodysnejsi a snad i min neprijemny. Vodeodolna na tve pouziti by mela byt dostatecne. Bude to lepsi, nez to, co mas ted, ale nebude to dost dobre. Kdybych si sam musel vybrat jednu membranovku na podobne akce, tak to bude Jottnar Asmund. Do hor mam Hymir (s kratkym zipem) a je rozhodne lepsi, nez predchozi GTX Active a da se prezit i kdyz neprsi. Je vic prodysna, material je vyrazne prijemnejsi, v tom se blizi vetrovce. Nevyhoda je, ze je to bunda do hor tj. na poradnou ochranu proti pocasi, coz je skvele, kdyz te v horach chytne bourka s krupobitim, ale pri chuzi s rozepnoutou bundou je treba u krku moc materialu.

V aktualnim pocasi pouzivam denne kombinaci funkcni triko a vetrovka a nic jineho bych nechtel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod Pierre111 » sob lis 10, 2018 22:32

Akorat to tedy vypada, ze Jottnar uposti od Polartec Neoshell a zacina pouzivat nejakou jejich severskou sracickovou membranu :)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 1:35

:shock: #-o tusite nekdo proc? Jejich news jsem uz pred casem zrusil jako spam. Na Netu jsem nenasel nic jineho, nez oznameni o zmene a na FB na dotazy ohledne membrany neodpovedeli... 20k proprietary fabric, to asi bude zas nejaka PU nepouzitelna membrana... chjo, vzdycky, kdyz se objevi neco dobreho, tak to vyrobce v dalsi verzi zkazi. Kdyz uz neni co vylepsovat, tak to aspon zmrsime, dulezita je zmena ](*,) (zdravim DA ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod FrantaKrajta » ned lis 11, 2018 3:45

mike píše:Podle mne jsou membrany slepa cesta a uz se blizime ke konci. Dokud se neprijde s uplne novym principem, tak se nikdy vetrovkam nepriblizi. To co potrebujeme je vodeodolna vetrovka, kde bude vodeodolnost zajistena jinak.

Hmm, tak uplne novy princip asi nehrozi, ale je tu ta vetrovka od BD pro 2019 s udajne novou "nevypratelnou" DWR upravou (neco jako plasmove nanaseni DWR ale trochu jinak, od Green Theme International (coz zdejsi hateri vseho Green a PFC-free asi nezkousnou, ale vypadalo to minimalne zajimave :D ). Samozrejme nikdo nevi, jestli to neni jen dalsi marketing hype a jak to bude fungovat v praxi...(treba uplne nijak)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 4:58

Prave nejaky novy typ DWR by mozna membrany nahradil mohl. Tkanina, kde bude mit kazde vlakno vlastni nepromokavou upravu tak dobrou, ze dohromady ji neprojdou kapky deste, ale vzduch normalne ano. Tahle DWR nebo vlastne HDF, at se naucime novou marketoidni zkratku, to ale asi nebude, marketingove zvasty zduraznuji trvanlivost a o vodeodolnosti cudne mlci. A znas to, i uplne nova DWR ti za par minut v poradnem desti protece. Zvyseni trvanlivosti je samozrejme fajn.

Jinak mas pravdu, kouknul jsem na stranky GTI a z tech kydu se malem osypal. Je mi uplne sumak, ze pri vyrobe nepouzivaji vodu a ze je to PFC free a blablabla, ale kdyz to bude fungovat lip, nez ted, tak proc ne. Nejsem fundamentalista, jde mi v prvni rade o funkci a na "green" a bluesignech mi vadi hlavne to, ze prosazuji "ekologii" na ukor funkcnosti, takze vysledky jsou totalne antiekologicke.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod fps » ned lis 11, 2018 13:24

mike píše:
fps píše:tak na to co ji chceš to je dle mě dost dobrá volba

Nesouhlasim. Mel jsem hodne podobnou GTX Active bundu a jsem rad, ze jsem se ji diky vade a reklamaci zbavil. Na to, co chce, se IMO nehodi vubec. Jednak kvuli materialu, je tuhy, neprijemny a hlucny, typicka GTX plecharina, coz by mi pri dlouhem pochodu dost vadilo. Ted si stezuje na horko a vlhko, v tomhle bude zima a vlhko, coz je jeste o neco horsi.

psal jsem to k Tilak Vega, a pak teprve k "více vodě odolnějším, ale robustnějším Tilak Attack nebo Tilak Stinger nebo High Point Master nebo Jöttnar Asmund"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » ned lis 11, 2018 20:46

Ja v podstate taky ;-) Vegu jsem v ruce nemel, ale velmi podobnou bundu primo od Gore jo a 100 km bych v ni fakt jit nechtel. Nejspis by mi z ni jeblo uz po 30 km. Kvuli neprijemnemu a hlucnemu materialu. Uznavam, ze je to individualni a ze as v tomhle bude o neco lepsi, nez GTX Active, takze jedine zkusit.

Jinak jsi promeskal prilezitost vyzkouset nejlepsi Neoshell. Jottnar Asmund uz neni vubec a Hymir jen v Lku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod fps » pon lis 12, 2018 15:37

mike píše:Ja v podstate taky ;-) Vegu jsem v ruce nemel, ale velmi podobnou bundu primo od Gore jo a 100 km bych v ni fakt jit nechtel. Nejspis by mi z ni jeblo uz po 30 km. Kvuli neprijemnemu a hlucnemu materialu. Uznavam, ze je to individualni a ze as v tomhle bude o neco lepsi, nez GTX Active, takze jedine zkusit.


já jsem zkoušel Tilak Vega, materiál je o hodně přijímanější než GTX Active, ale není to větrovka, je to něco mezi větrovkou a membránovkou
mike píše:Jinak jsi promeskal prilezitost vyzkouset nejlepsi Neoshell. Jottnar Asmund uz neni vubec a Hymir jen v Lku.

Neoshell bych chtěl zkusit, ale když mi i po více jak čtyřech letech GTX Active stále funguje, tak ňák nemám nutnost kupovat něco jiného, a také stále čekám na ještě něco lepšího
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod ksfga » pon lis 12, 2018 16:02

Na Veze me odradilo to, že je to takovej lehkej sustak... Člověk se občas prodira hustnikem, zavadí o skalu... Až ten attack mi přišel, že by mohl vydržet.

Původně jsem ještě koukal na Da Road Runner, ale když jsem jí měl v ruce, pochopil jsem ten přívlastek road...
ksfga
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 4, 2016 9:33

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » pon lis 12, 2018 19:09

:D to je fakt sranda. Chodim tak tretinu roku ve vetrovkach, ktere jsou tenci a min odolne, krovim se samozrejme obcas prodiram a nic jim neni. Jedina mala dira, kterou mam na jedne z aktualne pouzivanych vetrovek, je od plotu, ktery jsem prelezal a chytnul o trcici drat. Coz by nedala ani ta nejodolnejsi membranovka.

Njn, kdo chce kam... at se pari v nesmyslne membranovce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod apuka » pon lis 12, 2018 22:12

mike píše:Coz by nedala ani ta nejodolnejsi membranovka.
:(( Zapomel jsi na Fjallraven... :twisted: :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » pon lis 12, 2018 22:23

Pravda, rytir v brneni by tim plotem asi rovnou prosel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod ksfga » stř lis 14, 2018 10:04

Ještě jeden dotaz, u toho attacku mi stále vrtá hlavou, že nemá kapsy na ruce... Nikdy jsem bundu bez nich neměl a docela mi to vrtá hlavou, zda je to dobrý nápad. Nechybí?
ksfga
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 4, 2016 9:33

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod remy77 » stř lis 14, 2018 15:42

Cim viac UL, tym viac kompromis - nieco za nieco :wink:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » stř lis 14, 2018 17:15

Na zadne membranovce za poslednich asi 15 let jsem kapsy nemel a to nebyly vsechny UL. Na co taky?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod fps » stř lis 14, 2018 17:28

taky mi to kdysi připadalo dost divné nemít u bundy kapsy na ruce, ale dneska to už neřeším, když je zima, tak nasadím rukavice, a nebo dám ruce na zahřátí do kapes u kalhot
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod mike » stř lis 14, 2018 17:36

Jj, presne, rukavice. Kdyz jdu v desti nekde venku, tak stejne nemuzu mit ruce v kapsach, jinak bych se pri uklouznuti mohl prerazit. Nejen v horach, tam neni co resit, ale i u nas. Teda, rukavice, kdyz je kosa, kdyz neni, tak mi dest na ruce nevadi a navic mivaji membranovky dlouhe rukavy, do kterych se ruce daji pripadne schovat. Zrovna u Tilaku byvaji extra dlouhe, pro orangutany :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Bunda na ultratrail - spise chuze

Příspěvekod ksfga » stř lis 14, 2018 17:49

mike píše:Na zadne membranovce za poslednich asi 15 let jsem kapsy nemel a to nebyly vsechny UL. Na co taky?
Na ruce :D
ksfga
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: úte říj 4, 2016 9:33


Zpět na Oblečení