Ponožky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 16:28

Kdyz jsi chtel rychlou radu, mel jsi to napsat. OK, takze dovnitr umelina, ukolem je odvest pot od kuze. Stredne silne trekova ponozka, moc tenka nefunguje a bude klouzat kvuli hladkemu povrchu. Vne vlna nebo smes s aspon 50 % vlny. Ukolem je vytahnout pot zevnitr a odvest pryc. Silna trekova ponozka. Ponozky musi koncit na botou, chce to aspon 10 cm, protoze tam se odparuje odvedeny pot.

Bavlne se vyhni za kazdou cenu, jednak drzi vodu a jednak pri tomhle pouziti neskutecne smrdi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » úte říj 23, 2018 18:15

Jeste dva minusy pro bavlnu - kdyz navlhne, rychle sedre na pate GTX, je to jako smirgl a vlhka s radosti dela puchyre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod pby » stř říj 24, 2018 7:21

super diky, zvolil som variantu vnutorna (dufam ze nebude priliz tenka mam 2 na vyber z obrazka sa to neda rozpoznat) z cool maxu https://www.hudysport.sk/ponozky_podkol ... ierna.html
a
https://www.hudysport.sk/ponozky_podkol ... -blue.html
Vonkajsia z merino vlny https://www.hudysport.sk/ponozky_podkol ... -seda.html ale neviem ci na leto, jar, jesen nebude tej merino vlny az moc 76%
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » stř říj 24, 2018 8:29

pby píše:neviem ci na leto, jar, jesen nebude tej merino vlny az moc 76%
Budes prekvapeny, ze prave kvuli vysokemu podilu vlny a tluste ponozce Ti bude i v horkem lete v bote prijemne. Az si je vymenis za tenci s mensim podilem vlny, zacne se noha vice potit :wink:
Ty merino ponozky - manzelka si je koupila, ji nejak vubec nevyhovuji, nefunguji jak by mely, tak je prestala pouzivat a nosi dale Meindlacke. Mnoho jinym lidem ale funguji skvele, tak je to mozna kombinace jejich spodnych ponozek (nosi bezne tenke normalni jak do mesta a nenecha se presvedcit :twisted:), boty a nohy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Ponožky

Příspěvekod Michal82 » sob říj 27, 2018 20:28

Dotázek - má tady někdo Nansenky.... ?

Ponožky Devold Nansen.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ponožky

Příspěvekod pby » úte lis 6, 2018 19:51

Chcem sa opytat na coolmax v lete.. v zime tenka syntetika mozno ten coolmax na to hrube merino, ale v lete dost citam na zahranicnych forach ze radsej coolmax + coolmax (tenka+hruba) ze ovela lepsie na odvod vlhka a tiez nehraju az tak ako merino (vraj.. toto citam..) Ma s tym niekto skusenost? Alebo radsej celorocne tenka umela plus hruba merino?

Momentalne to mam takto:
1. tenka https://www.sportisimo.sk/klimatex/comp ... limatex=12
-syntetika aj ked pomenej polypropylenu (tej top umeliny ale zase Siltex cize striebro (eliminuje pach a bakterie)
-kompres beriem to ako velke plus lebo mam nohy lahke aj po celodenne ture

2.merino hruba 75% https://www.hudysport.sk/ponozky_podkol ... -seda.html
- je uz fakt hruba

Tak a teraz ako to funguje mne.. (topanky garmont pinnacle)
-dvakrat tatry
1)teryho chata zo stareho smokovca
-cca 5°C od zamkovskeho hore sneh
-10h cca na nohach, cca 7-8h chodze
Neustaly pocit sucha teplota primerana, zima absolutne skor prijemne teplo
-doma po zobuti noha sucha, ponozka z merina velmi velmi mierne vlhka u spicky

2) zbojnicka chata zo stareho smokovca
cca 7-12°C bez snehu slnko
-10h cca na nohach, cca 7-8h chodze
Neustaly pocit sucha teplota primerana, zima absolutne skor prijemne teplo (uplne rovnaky pocit ako 1x pri trocha inej teplote)
- po zobuti to iste ako v 1. pripade
V oboch pripadoch ten kompres urobil svoje lebo nohy som mal tak krasne lahke a po ture som nemal pocit ze som niekde bol :)
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » úte lis 6, 2018 21:03

Nevim, co a proc vlastne resis, kdyz jsi se svym stavajicicm "vybavenim" na nohy spokojeny... Zkusenosti mnohych (i moje) ukazuji, ze cca stejne se budes citi i pri +25-30 stupnich (asi ne ve VT, i kdyz ...). Takze si uzivej, co mas.
Trocha vice vlhke ponozky budes mit po nekolikahodinovem brouzdani ve snehu, hlavne brecky, kdyz budes mit stale obalene boty - to je ale normalni stav, protoze kvuli nanosu snehu bota nema sanci dychat, jedine pres komin. Napodobne brouzdani v mokre trave, v hustem desti, v potoku. V techto pripadech ale s Coolmax ponozkami budes mit jeste vetsi vlhko az mokro, protoze vlna prave odvadi vys tu vlhkost, pricemz ji ale i "nasaje" do vlaken a tim "posouva nahoru". Toto Coolmax nedokaze, ten nenasaje skoro zadnou vlhkost.

Ze nekdo ma nejake jine zkusenosti, je jeho vec - kazdy jsme jiny, mame jine telo, nekomu to vyhovovat muze, stejne jako napr. jedine ponozky v bote, dokonce v lete pouze tenke. Vetsinou vsak je to dane tim, ze ten system tenci umelina + poradna vlna bud nezkouseli nebo meli nevhodnou kombinaci, ktera nefungovala. Anebo meli boty neprodysne, napriklad mazane SnoSealem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » úte lis 6, 2018 22:30

Mne funguje kombinace stredni Coolmax vevnitr + silna vlna (ne merino) vne celorocne. Porad stejne ponozky, nemusim nic resit. Myslim, ze ta vlna vne ma podstatny vyznam, jelikoz vytahuje vodu z vnitrni ponozky, ale holt to vyzkousej a uvidis sam, co ti bude fungovat lip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » stř lis 7, 2018 7:37

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod Tecumseh » stř lis 7, 2018 9:13

Hmm, na biku by som si vedel predstaviť, ale pri behu , no neviem či tých 10000 by stačilo, ja som síce ľahká váha, ale keď si zoberiem, že pri dopade nejakých 75-80 kg na malú plochu nohy o rozmere pár cm2 by som sa asi nespoliehal na to, že mi ostanú suché nohy, ale môžem sa mýliť...
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » stř lis 7, 2018 9:45

Ja jsem to v zivote nezkousel, ale SealSkinz ponozky se docela pochvaluji, ze je v nich sucho. A oni maji taky membranu s garantovanou vodeodolnosti 10.000.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod oodoow » stř lis 7, 2018 9:47

To by si mohl koupit mike.
Přestal by mít špinavý nožičky z tenisek a ještě by mu na ně přestalo i foukat... :P
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Ponožky

Příspěvekod Michal82 » stř lis 7, 2018 9:54

V tom bych měl jezírko z potu :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » stř lis 7, 2018 11:45

@Tecumseh, Michal82: soudite podle neceho, o cem prakticky nevite nic, jen na zaklade jednoho cisla (a nekteri taky podle slova "membrana")... Ja jsem udelal ne tak davno to same o zadovem systemu batohu Ortovox, konktaktni "plna" zada s vlnenou tkaninou. Jak jsem tam psal, mel jsem v sobe predsudek vlna=vlhkost pri poceni. Skutecnosti ale je, ze ten batoh je asi nejprodysnejsi ze vsech (s rovnyma zadama), co jsem ja nebo manzelka a syn kdy pouzili, vcetne vychvalovanych modelu.

Proto bych radeji pockal na vyzkouseni nekym a jeho zkusenosti. Jak pisu, SealSkinz ponozky jsou docela pouzivane, i na OF a lidi si je pochvaluji.

Taky neuskodi trochu premysleni: lehke bavlnene (komu se ba nelibi, at tam da jiny prodysny material) tricko ma jakou prodysnost? A prece se v nem pri aktivnim pohybu zpotime vsichni. Nemembranove lehke boty budou mit jakou prodysnost, kdyz jsou z podobne prodysnych latek? A prece se v nich bezcum poti nohy, dokonce i bosky.
Pri normalnim trekingu jake mnozstvi (propocteno na m2) bezna noha pri beznem slapani vyprodukuje za 24h? Myslim, ze kdyz se k tomu jeste pripocte i schopnost vlny odvadet vlhkost (a pote odparit) do kominu, tak by to klidne fungovat mohlo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Ponožky

Příspěvekod Michal82 » stř lis 7, 2018 11:56

Apuka - jelikož se mi potí noha ve vlněné ponožce v tenké prodyšné botě bez membrány pokud je nějaká vyšší aktivita (běh je už jasnej) tak pokud budu mít tu nohu obalenou ještě igelitem (čímž myslím membránu) tak mám na zpocený nohy zaděláno.

Určitě to muže byt fajn pro běhání v nějaké tenisce s tím ze člověk muže vyslapnout kaluž.

Ale do pohorek bych si to nevzal - vždyť se v nich zbavuji i gtx aby se mi ty nohy nepařily tolik.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ponožky

Příspěvekod pavproch » stř lis 7, 2018 12:24

Nevím, esli sem to tu už psal nebo ne - na chození do práce když už není léto (jako že fčíl venku zrovna už zase zuří, sfiňa jedna) sem pořídil několik párů tlustých fuseklí Voxx Merino a max spokojenost - dobře sedí na noze, neshrnujou se, tlustěji tkané tam kde je to třeba, vyšší střih čili žádné dnes modrení "pod-kotník" ... za 170 nebo tak nějak dost dobrý. :smt023
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » stř lis 7, 2018 12:35

@Michal82: Opakuji se - soudis podle predsudku. Ja bych se toho u vlny uz neopovazoval. Ono to kupodivu s membranou muze ponozka fungovat uplne jinak nez bez ni. Ale nevim, proto nic netvrdim, jen jsem zvedav na prvni reporty.

Ja jsem nemyslel do pohorek - ted je prece v mode delat treky v bezeckych polobotkach.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Ponožky

Příspěvekod Michal82 » stř lis 7, 2018 13:03

Apuka - do polobotek prave říkám ze to muže mít smysl do mokra.

Si vzpomínám za mladých let sem promocene adidasky řešil sáčky od svačiny ;) tohle bude to samé.... jen ty sáčky vyjdou levneji :)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ponožky

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 7, 2018 13:59

nekde sem psala - mela sem sealskinz, ted mam dexshell.

samozrejme, ze se noha poti (do obojich pouzivam jeste tenkou ponozku), jenze je dost rozdil mit v ponozce vlhkost z potu, ktera je nejaka konecna + teplotni pocit vetsiho tepla a je rozdil nekolik hodin cvachtat v botach, kde pri kazdym kroku se treba z mokre boty studena voda znova a znova vsakuje do ponozky a rozblemcava nohu.

noha celej den zpocena v nepromokave ponozce je vlhka a ma lehce pokrabacenou kuzi z vlhka. noha, celej den v promoceny bote bez ochrany je scvrkla s hromadou ranek v kuzi a navic treba kdyz je zima tak je to navic rozdil mezi zima × snesitelne. Noha v nepromokave ponozce nezustane sucha, ale ten pocit s ni bez ni je tak diametralne odlisnej, ze uz nechapu, jak sem bez nepromokavych ponozek mohla zit (nesezenu na sebe kozeny pohorky, jedine bezecky boty). s pohorkama by to jeste asi bylo jiny krz bezny vlastnosti ty boty
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Ponožky

Příspěvekod Michal82 » stř lis 7, 2018 14:31

Mawenzi - jo v takových případech (boty co promoknou) to má smysl.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » stř lis 7, 2018 14:50

Michal82 píše:v takových případech (boty co promoknou) to má smysl
TVL, nenapadlo me, ze bys mohl predpokladat pouziti nepromokavych ponozek v nepromokavych botach :-k.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » stř lis 7, 2018 14:53

Michal82 - o iPhonu a iOS píše:mám nejraději, když lidi pochybuji a odmítají něco co nevyzkoušeli
Diky, ze sam souhlasis s tim, co jsem tady (i Tobe) psal :wink: :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Ponožky

Příspěvekod Michal82 » stř lis 7, 2018 15:54

Apuka - no předpokládal sem použití v pohorkach.

Jo souhlas dostal si mě ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Ponožky

Příspěvekod mike » stř lis 7, 2018 18:11

oodoow píše:To by si mohl koupit mike.
Přestal by mít špinavý nožičky z tenisek a ještě by mu na ně přestalo i foukat... :P

Skvely napad :P Chvilku jsem nad tim premyslel, mozna by to trochu pomohlo, ale volba mezi spinavyma a rozmocenyma nohama neni nic moc. Pak mne ale napadlo: co si takhle koupit lepsi boty? :twisted:

Uz ted do nich nosim teple ponozky, jak je pod 10 stupnu, tak mi je v normalnich zima. Proti spine to trochu pomaha, ale asi je stejne odlozim a dochodim na jare.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Ponožky

Příspěvekod fps » čtv lis 8, 2018 13:24

pby píše:Chcem sa opytat na coolmax v lete.. v zime tenka syntetika mozno ten coolmax na to hrube merino, ale v lete dost citam na zahranicnych forach ze radsej coolmax + coolmax (tenka+hruba) ze ovela lepsie na odvod vlhka a tiez nehraju az tak ako merino (vraj.. toto citam..) Ma s tym niekto skusenost? Alebo radsej celorocne tenka umela plus hruba merino?

- já doposavad používal od cca +10°C vnitřní coolmax Bridgedale MerinoFusion Trekker nebo Lorpen T3 All Season Trekker, a venkovní Bridgedale WoolFusion Summit, ale když o tom tak přemýšlím, tak za zkoušku by i venkovní coolmax silné ponožky Bridgedale MerinoFusion Summit asi stali, třeba to bude o něco lepší kombinace na léto? příští léto to zkusím, ale asi to tak velký rozdíl v už tak dobře vychytané kombinaci ponožek nebude?
- já v zimě vnitřní coolmax ponožky nepoužívám, jak klesne teplota pod cca +10°C, tak požívám vnitřní Bridgedale WoolFusion Trekker nebo Lorpen T3 Heavy Trekker, a venkovní Bridgedale WoolFusion Summit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Ponožky

Příspěvekod apuka » čtv lis 8, 2018 14:00

@fps: promin, ale BD MerinoFusion Trekker vubec nejsou typicke Coolmaxove ponozky pro "klasicky" system dvou ponozek (tenci umele+hrubsi vlnene), kdyz obsahuji 27% vlny (nebo kolik)... Protoze v tom pripade bys mel povazovat i ty Lorpen T3 Heavy Trekker za neco podobneho, kdyz obsahuji 50% Primaloftu. Tady totiz nejde primo o vlakno Coolmax, ale o vlhkost rychle odvadejici a na sebe prakticky vubec nenanvazujici umele vlakna ve vseobecnosti. A to je jak Coolmax, tak PL. Na druhe strane tech 27% merina do sebe vlhkost nasaje, takze se s tim Coolmaxem v tomto ohledu bude trochu byt.
Co se tady vetsina lidi bavi o Coolmax ponozkach, mysli na neco jako tyto se 70%Coolmaxu a zadne vlne/bavlne nebo jeste s vyssim pomerem CM.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Ponožky

Příspěvekod fps » čtv lis 8, 2018 14:52

tak pro mě jsou tedy ponožky na které odkazuješ moc slabé, jak nejsou aspoň středně silné, a taky pořádně froté, tak jsou na nic, a to i kdyby byli 100% Coolmax
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Ponožky

Příspěvekod rime » pon lis 12, 2018 20:28

Koupil jsem si novy ponozky, ani jsem je nevyzkousel v akci a koukam, ze uz nejsou ve forme. Jsou to bridgedale trail. Reklamovali byste to?
Přílohy
ponozky.jpg
rime
nováček
nováček
 
Příspěvky: 45
Registrován: úte úno 12, 2013 11:13

Ponožky

Příspěvekod Lipon » úte lis 13, 2018 14:13

Hned
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Ponožky

Příspěvekod Infe » pát lis 23, 2018 14:46

Už nějakou chvíli tu procházím příspěvky o ponožkách, ale je tu toho fakt hodně a řada dříve doporučovaných modelů se už ani nedělá. Odnesl jsem si z těch všech diskusí, že všeobecně doporučováno je prakticky celoročně dvoukombinace tenčí umělé (coolmax?) + silnější vlněné(s merinem?). Nicméně jaké konkrétní coolmaxové a merino ponožky koupit, to už je pro mě celkem oříšek. Bylo tu hafo diskusí, jestli třeba HP je stejně kvalitní jako bridgedale, někdo icebreaker ano, někdo ne. Někdo že moira je shit, někdo že lorpen je shit, většina že lidl je shit :-) atd. atd. Co je ale podstatné, tak x-krát se tu řešilo, že konkrétní značka dělala nějaký super model, kterej už ale nedělají a nástupce stojí za prd. Takže bych rád oživil tento topix a mohou mi PROSÍM zkušenější poradit, jaká osvědčená dvoukombinace ponožek z aktuálně nabízeného zboží by pro mě byla vhodná?

Účel: Příležitostně šlapem jednodenní trasy 10-30km české hory/Alpy/Kavkaz, vždy max 4 dny po sobě. Typicky vylezem z udolí do nějakých 2000-3500mnm, nějaký hřebeny a pokud není lanovka, tak pak zas pěšky dolu. Celoročně pak couračky po lese, obvykle mimo stezky, opět 30km max. Doteď jsem to absolvoval v botech i ponožkách z lidlu a dalo se, ale rozhod jsem se pořídit něco lepšího, takže jsem vyzkoušel nějaký ty boty, nakonec mi celkem sedli (byť vzhledově vypadaj děsně):
https://www.rockpoint.cz/dragontail-hike-ii-gtx
a teď do nich sháním adekvátní ponožky (kombinaci ponožek) pro celoroční provoz. Případně bych potřeboval poradit dvě kombinace, jednu na teplejší část roku a druhou na zimu.

Vel. boty mam 43. Vážím cca 82kg. Další problém mam, že velikosti ponožek se obvykle lámou na 42. Jakože 39-42 a 43-45 např. Jsem na vážkách jestli do 43 boty, která mi je záměrně o něco větší mam mít 39-42 ponožky nebo ty větší? Případně tenčí 39-42 dospod a silnější vlněné 43-45 na to?

Budu vděčný za jakékoliv rady...
Infe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát lis 23, 2018 14:23

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení

cron