Letní/zimní čas

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak byste upravili stridani casu?

nijak, nechat stridani tak, jak je
12
23%
zrusit a nechat astronomicky cas cely rok (SEC)
20
38%
zrusit a nechat letni cas cely rok (SELC)
21
40%
 
Celkem hlasů : 53

Letní/zimní čas

Příspěvekod pavproch » ned říj 28, 2018 12:20

Sem kdesyk zaslech/přečetl, že dnešní noční změna času letní/zimní možná byla poslední svého druhu - prý nám milostivě bruselský ouřada dovolí si příští rok na jaře vybrat, esli chceme měnit nebo ne, a to natrvalo.... sem zvědav, esli to tak bude (mně osobně je to naprostý šumák, esli sa mění nebo ne - snad jen fčíl je ráno líp, dřív se rozsmrkne) a esli k temu pidimůra protlačí to svoje referendum.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 28, 2018 12:57

su taky zvedava... radsi budu menit, nez mit furt zimni, hlavne v lete pak ta hodina bude "chybet" protoze vlastne bude svetlo driv, nez se bude dat nekam jet na vylet, ale tak clovek si zvykne, ze.... a pak taky kolik tech vyletu by me tak omezovalo.

jestli mam v zime tmu jeste 3h po tom co vstanu nebo 2 je mi sumak, furt je to proste tma rano:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod PaKo » ned říj 28, 2018 16:42

No, mě teda nedeptá ani tak moc ráno, jako večer - v zimě bych ten čas dal namísto o hodinu dozadu tak o dvě hoďky dopředu :D Ráno je mi skutečně fuk, ale stávající nastavení je o tom, že přijdu z práce a je tma, což je tak trošku na prd.
PaKo
 

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » ned říj 28, 2018 19:09

@pp: ses dneska probudil? ;-) Vzdyt uz se o tom mluvi mesice. Jak vidis, obcas se i EUbyrokrati spletou a prijdou s necim uzitecnym. Asi uz nemohli najit nic, co by zkazili :twisted:

@Mawenzi: mame letni a normalni/spravny cas. Stredoevropsky. Zimni je vymysl polodementnich nevzdelanych novinaru. To by totiz znamenalo, ze budeme mit jeste o hodinu min, nez ted. Poledne v jednu.

Osobne jsem hlavne pro to, aby se zrusilo stridani, to je nejvetsi zlo. Nechal bych normalni/astronomicky cas, jelikoz ten je spravne. Poledne ma byt, kdyz je slunce nejvys. Prezit by se ale dal i SELC. Podstatna je domluva s okolnimi staty. Docela nerad bych si cestou do Alp prerizoval hodinky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod dudy » ned říj 28, 2018 19:15

Já se stavím za letní.
Já chci světlo po práci.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » ned říj 28, 2018 19:17

Co ti brani jit do prace a z ni o hodinu driv? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod PaKo » ned říj 28, 2018 19:49

Mno, nevím jak dudymu, ale mě třeba zaměstnavatel :)
PaKo
 

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » ned říj 28, 2018 19:53

Dudy se zamestnava sam. A ty se muzes domluvit. Ja jsem treba nikdy pracovni dobu nemel a chodil do prace zasadne odpoledne, nekdy i vecer. Vyjimecne i po pulnoci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod paldo » ned říj 28, 2018 20:07

Jednoznačne letný čas... vzhľadom na moju prácu....
"Šoféři land roverů si vzájemně přejí mnoho šťastných metrů."

František Ringo Čech
Uživatelský avatar
paldo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 506
Registrován: pát led 23, 2009 18:40
Bydliště: Kubíková = Malá Fatra za kopcom

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod brhel » ned říj 28, 2018 21:00

já hlasuji pro zimní

... a do do práce brzy po ránu, jako za císaře pána
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » ned říj 28, 2018 21:10

OK, tohle si primo rika o anketu :) Vyrobil jsem ji, muzete hlasovat. Uplne nahore.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Skorpion » pon říj 29, 2018 8:38

kompromis. Posunut cas o polhodinu, t.j. medzi SEC a SELC.
Uživatelský avatar
Skorpion
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: sob lis 13, 2010 9:09
Bydliště: asi ano, pockaj, pozriem

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Hafi » pon říj 29, 2018 11:42

Zimní čas v ČR existuje, je zákonem zaveden a konkrétní data začátku a konce určuje vláda vyhláškou. Už 70 let to neudělala.
Jinak změny jsou nesmysl, je dobře, že to zruší. Chápu, že letní může být praktičtější, ale vesměs. Je to jen o nastavení systému, tedy bych radši zimní a dle většinového zájmu upravit začátky pracovních dob, úřadů, škol, atp. Jestli okolní země zvolí jinak, tak se prostě cestou do Rakouska přeřídí hodinky. Když jedu na Ukrajinu, tak mi to taky niajk nekomplikuje, navíc většina elektronických zařízení se už přeřídí samo.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod apuka » pon říj 29, 2018 12:39

Prave ze to vubec neni jen "nastaveni systemu" a prestaveni hodinekmna hranicich. Z ekonomickeho hlediska je to skoro nemyslitelne na tech hranicich (vem jen napr. narizeni, kdy nesmi jet nakladaky), soucasna ekonomika je postavena na stejnem case v regionu.
A ze zdravotniho hlediska je pro nase konciny urcite lepsi zimni cas. Tento tyden byl pekny clanek na SME, kde odbornici vysvetlovali, ze my jsme nastaveni na nas "astronomicky" cas uz i geneticky a ty zmeny uz ted delaly problemy, trvale udelaji dlouhpdobe jeste vetsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod Hafi » pon říj 29, 2018 13:18

Ale prd, i v EU s změnou času na pozemních hranicích umíme fungovat. Viz Portugalsko, Finsko, Pobaltí, Rumunsko. Prostě se ty časy nastaví tak, aby to navazovalo.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 17:53

Hafi píše:Zimní čas v ČR existuje, je zákonem zaveden a konkrétní data začátku a konce určuje vláda vyhláškou. Už 70 let to neudělala.

Jo, o to mi prave slo:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zimn%C3%AD_%C4%8Das píše:Zimní čas je úprava měření času, při které se v zimních měsících roku používá čas posunutý zpět oproti běžnému pásmovému času. Jako zimní čas se však někdy chybně označuje i standardní pásmový čas (jako protiklad letního času). Zimní čas se používá v Irsku a v Chile, v minulosti se používal též v Namibii a jednorázově byl použit v Československu.

Ma to jeste ale dalsi vyznam. Letni cas byl zaveden jako uprava normalniho/astronomickeho. Zruseni letniho casu je navrat k normalu. Kdyz ale normalnimu casu zacneme rikat zimni, tak to vypada, ze jsou to dve rovnocenne varianty. Nejsou.

Hafi píše:Chápu, že letní může být praktičtější, ale vesměs. Je to jen o nastavení systému, tedy bych radši zimní a dle většinového zájmu upravit začátky pracovních dob, úřadů, škol, atp.

Bingo. Aktualni nastaveni systemu je prece prizpusobene tomu, ze je pres pul roku letni cas. Lepsi je tedy navrat k normalnimu casu se vsim vsudy tedy i se zrusenim nastaveni pro letni cas.

Skorpion píše:kompromis. Posunut cas o polhodinu, t.j. medzi SEC a SELC.

Tohle je asi nejhorsi moznost, nastesti o ni nikdo realne neuvazuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 17:56

Neuveritelne, ministerstvo ma rozumny pristup:

"Česká republika upřednostňuje dohodu v rámci celé Evropské unie, aby pak nedocházelo v rámci jednotlivých členských států k přechodu na různé časy. Nemůže se stát, že by například sousední Německo, Rakousko, Polsko nebo Slovensko měly různé časy než Česká republika," sdělila TN.cz mluvčí Ministerstva dopravy Lenka Rezková.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pon říj 29, 2018 19:59

EUbyrokrati spletou a prijdou s necim uzitecnym

fakt? zatim to vypada ze z toho bude slusny chaos a jeste budou lidi vzpominat, jak to bylo, kdyz se EU opet nesnazila prizpusobit se mensinam (z ktere si cast ani neuvedomuje, co se tim zmeni) :) Trochu mi to pripomina tu odpoved britky, co hlasovala pro brexit, pac chce zmenu, i kdyz ani moc nevi, co by se melo zmenit.

Zruseni letniho casu je navrat k normalu

fakt? navrat k jakemu normalu? k dobe, kdy 80 % lidi makalo na poli a ve fabrice a volny cas bylo sproste souslovi? :)

Neuveritelne, ministerstvo ma rozumny pristup:

fakt? pristup mozna, ale vzhledem k tomu, ze Polsko chce prejit na letni cas uz asi 1-2 roky, kdyby tomu nic nebranilo, tak jsem teda zvedav. Navic to vypada, ze prevlada snaha o letni cas, prekvapive...

Jinak ac je to svym zupsobem podivne, tak radeji ten letni, pac pro me ma praktictejsi vyznam, vzhledem k tomu, ze to am kazdy trochu jinak, bude tak polovina nasrana, tedy mnohem vic nez ted kdyz funguje stridani, ktery preferuji.
Ciste prakticky, argument vstavat drive je mi fakt k prdu, kdyz prvni rozumny vlak na Slovensko (napriklad) jede v 6 h a zpatky treba v 18h, takze si treba rano uziji slunicko ve vlaku, coz je fakt prima, v cem mi pomuze argument, ze muzu vstat o hodinu drive? :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod brhel » pon říj 29, 2018 21:24

Jsem dnes v práci přemýšlel, proč je venku tma....
A ono to změna času.
Ale Kalousek za ni asi nemůže :mrgreen: i když jeden neví..
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pon říj 29, 2018 21:27

Jestli pracujes v Praze, tak za to Kalousek muze urcite a ne abys kvuli tomu povykoval...
Mimochodem, pokud nekomu vadi to stridani casu, proc pro nej nefunguje ten argument, aby pul roku o hodinu driv ci pozdeji staval? :) To je slusny kompromis
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 21:30

scinkk píše:fakt? zatim to vypada ze z toho bude slusny chaos a jeste budou lidi vzpominat, jak to bylo, kdyz se EU opet nesnazila prizpusobit se mensinam

No dobre, myslenka dobra, implementace klasicky bruseloidni ;-) Ale jakym mensinam? Koukni se na anketu nahore, koukni se na pruzkumy jinde. Vetsina lidi chce stridani zrusit. Navic i ti EUbyrokrati vychazeli z velkeho pruzkumu pres celou EU.

scinkk píše:fakt? navrat k jakemu normalu?

Astronomickemu/standardnimu casu.

scinkk píše:Ciste prakticky, argument vstavat drive je mi fakt k prdu, kdyz prvni rozumny vlak na Slovensko (napriklad) jede v 6 h a zpatky treba v 18h, takze si treba rano uziji slunicko ve vlaku, coz je fakt prima, v cem mi pomuze argument, ze muzu vstat o hodinu drive? :)

A proc by mel jet prvni vlak v 6, kdyz bude zaveden normalni cas? Pak muze jet v 5. O tohle jde, vetsina tech, co chteji zustat u letniho casu cely rok vychazi z toho, ze by vsechno zustalo tak, jak je ted. Coz je IMO pitomost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 21:32

Pred chvili jsem se vratil s tim, ze jeste udelam neco na burze a houby, zavreno. Protoze Amici meni cas az za tyden, a tak skoncila uz v 9 proti normalnim 10 #-o Stridani casu je zlo a melo by byt zruseno celosvetove [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 21:53

@scinkk: nase anketa je malo vypovidajici, ale 9 tisic lidi uz neco rika. Kdo je tady mensina?
cas.jpg
cas.jpg (17.5 KiB) Zobrazeno 15959 krát
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pon říj 29, 2018 21:54

Navic i ti EUbyrokrati vychazeli z velkeho pruzkumu pres celou EU.

Ha, no prave, z ankety, o jejiz existenci v ruznych statech ruzne casti populace bylo rozdilne povedomi, ucastnil se ho zlomek populace a da se ocekavat, ze pravaha byla tech, co to chteji zrusit, pac tem co to nevadi, tyhle aktivity mene zajimaji nebo se na to vybodli. Ja ji vyplnil az na posledni chvili, kdyz zacali (uz v mensim poctu) vychazet clanky, ze se blizi deadline.

Astronomickemu/standardnimu casu.

pf to jeste neznamena, ze si lidi nemuzou stanovit, ze 12h je v jiny moment, pokud je to praktictejsi, at uz je ted tech 12 h stanoveno jakoukoliv metodou ci jak je to historicky zakorenene :) Je doba prodluzovani :)

A proc by mel jet prvni vlak v 6, kdyz bude zaveden normalni cas? Pak muze jet v 5.


To dost pochybuji, predpokaldam, ze ten vlak tak nejak jezdi v ramci potreb pracujicich (tim myslim, s ohledem na praci a skolu :) kdy je spicka a ne na zaklade intenzity svetla, rad se budu mylit, pokud to dopadne spatne (pro me :) Muze se nejak prizpusobit vse, prace, skola, ale netusim proc by se to delalo, vetsina zas bude prskat proc se to meni :), beztak to bude pul roku na svetlo horsi nez druhy pulrok, proto to stridani, ac neni nejak extra prijemne, to lepe rozkladalo, proste to tu krivku skokove trochu zplostelo.

. udelam neco na burze a houby, zavreno.

haha ja vedel ze se zas chytis :) A vubec dalsi duvod proc to stridani nerusit, amici hadam o nicem takovem neuvazuji.
Naposledy upravil scinkk dne stř říj 31, 2018 18:24, celkově upraveno 2
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pon říj 29, 2018 21:56

mike píše:@scinkk: nase anketa je malo vypovidajici, ale 9 tisic lidi uz neco rika. Kdo je tady mensina?


to je z idnesu? :) to by platilo to ze 50 % nevi pro co hlasuje, pac chce neco menit ci nechteji diktat :)
Ok tak treba je to i lehka vetsina, ale urcite palti to vyse. Brexit taky prosel vetsinou :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 22:05

scinkk píše:Ja ji vyplnil az na posledni chvili, kdyz zacali (uz v mensim poctu) vychazet clanky, ze se blizi deadline.

No vidis, ja jsem ji nevyplnil vubec, jelikoz jsem si rekl, ze je to k nicemu. Vysledek mne prekvapil, myslel jsem si to same, co ted ty.

scinkk píše:pf to jeste neznamena, ze si lidi nemuzou stanovit, ze 12h je v jiny moment

To si samozrejme muzou stanovit jakkoliv, cas je umely lidsky konstrukt. Treba posun o 3 hodiny dopredu, aby v lete mohli grilovat do pulnoci :roll:

Astronomicky cas je jediny logicky, protoze puli den i noc. Jediny logicky v tom, ze je tam aspon nejaka logika, jinak se muze stanovit opravdu jakkoliv.

scinkk píše:To dost pochybuji, predpokaldam, ze ten vlak tak nejak jezdi v ramci potreb pracujicich (tim myslim, s ohledem na praci a skolu :) kdy je spicka a ne na zaklade intenzity svetla

Jenze ty potreby/spicka jsou odvozene z pracovni doby a ta zas ze svetla.

scinkk píše:haha ja vedel ze se zas chytis :) (neboj, nejses sam)

Njn, je to tak blbe, ze se s tim nedokazu szit ;-)

scinkk píše:to je z idnesu?

Ne, z Novinek. Na idnesu jsem v rychlosti ten clanek nenasel, ale co si vzpominam, tak to bylo priblizne stejne, jen letni a normalni cas byly opacne. Priznivcu zachovani stridani taky hodne malo.

scinkk píše:Ok tak treba je to i lehka vetsina, ale urcite palti to vyse. Brexit taky prosel vetsinou

Prevaha 10:1 neni lehka vetsina. Brexit prosel hodne tesnou vetsinou, bylo to skoro 50:50, uplne jina situace. Sorry, ale tohle je prani otcem myslenky, nechces si pripustit, ze mensina jsi ty 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pon říj 29, 2018 22:11

No tak dobre, ta EU udajne taky vysla jako "naprostá většina " ale ponecham si, ze vetsina z te vetsiny, chce zruseni, aniz by zvazili prakticke dusledky pripadne chce letni cas :) Navic s letnim casem budu nejspis lehce spokojenejsi nez se stridanim :) Kdyby clovek mel jistotu, ze se standardnimu casu vse prizpusobi, tak pak ten, ale zrovna u nas tolika zmen? no nevim :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 22:16

Jj, lidi jsou blbi a nevedi, co chteji, protoze chteji neco jineho, nez ja :twisted:

Vypada to, ze vetsina opravdu chce letni cas, coz mne osobne prijde dementni, ale holt to nejak preziju. Furt lepsi, nez stridani. Jsem zvedav, jak to dopadne, pro mne je dulezita dohoda se staty okolo i kdyby to mel byt ten letni cas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod scinkk » pon říj 29, 2018 22:23

Asi tak, ale zalezi na te shode, jinak to muze byt z toho blata do louze. Dle posledniho infa v mediich krom severskych zemi prevlada tendence k letnimu. No nic, nechme to az bude neco oficialne stanoveno, treba nas ceka jeste mnoho prekvapeni :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Letní/zimní čas

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 22:25

To zcela urcite. Treba se kvuli tomu rozpadne EU na letni a zimni staty ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Další

Zpět na Pokec