Outdoorovy mobil

solární panely, mobilní telefony, atd.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2018 21:45

Skoda, mrhas tady talentem :twisted:

Netvrdil jsem, ze prenos energie neni mozny, to samozrejme je, jen ze ma jiste neprijemne vedlejsi efekty.

Co se te demonstrace tyce, tak jestli je to realne, doma bych to mit nechtel. Na webu pisou Weak magnetic fields a zaroven Up to 10W of power per device. 10 W prochazejicich telem by se mi opravdu nelibilo. Ono totiz magneticke pole telo ovlivnuje, pouziva se i na leceni. Jenze kratkodobe a cilene, tohle by na tebe pusobilo furt. V tomhle jsem trochu paranoidni, resil jsem i indukcni desku, nez jsem se ujistil, ze je schvalne delana tak, aby pusobila jen na velmi kratkou vzdalenost a pole "neutikalo" ven.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Outdoorovy mobil

Příspěvekod Michal82 » čtv říj 4, 2018 22:39

Já vím Mike ty se bojíš i té Wi-Fi ;)
Hold.... kdo se bojí nesmí do lesa ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » čtv říj 4, 2018 23:43

Mozna to bude souviset s tim, ze jsem tenhle obor vystudoval ;-) U WiFi je to predbezna opatrnost, tam mas omezeny vykon na 100 mW. 10 W je 100x tolik, to uz fakt neni malo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod apuka » pát říj 5, 2018 8:01

mike píše:U WiFi je to predbezna opatrnost, tam mas omezeny vykon na 100 mW. 10 W je 100x tolik, to uz fakt neni malo.
Jen mala poznamka.
Normy na Wifi a pod se delaly s ohledem na konkretni zarizeni. Nekde jsem davneji videl studii, kde merili celkove pritomny vykon ze vsech zaplych zarizeni v mistech, kde byla vysoka koncentrace lidi - nakupni centra ve spicce, stadiony, koncerty a pod - ale i skolni tridy. S uzasem zjistili, ze na nekterych mistech namerili opravdu vysoke, prokazatelne zdravi nebezpecne hodnoty - a tyto ucinkuji na cloveka, ne pouze vyzarozavi z toho jeho jedineho mobilu.
Je to ale celkem proste - nasob vykon zaricu poctem, samozrejme prihlednes na vzdalenosti, nastesti to klesa, a dostanes opravdu silene hodnoty.

Myslim, ze jsem uz psal, ze pred lety, kdyz jsem sel na pohovor na jedno pocitacove pracoviste a vstoupil jsem do mistnosti, okamzite me rozbolela hlava, mel jsem hodne neprijemne pocity, az mirneho brneni v hlave, na srdci i jinde (ne, nebylo to nervozitou). V te firme totiz vsechno zprovozovali pres Wifi a jine bezdraty, kapacitu vysilacu meli nastavenou hodne vysoko a pouzivali i dost zesilovacu. Ta mistnost, kam jsem sel, byla u recepci, hned vedle meli pod stolem takove "bezdratove centrum".
Kupodivu, jakmile jsem z te mistnosti po pohovorech vysel ven, ty blbe pocity se ztratily, jen halva jeste chvili pobolivala ale postupne po kratkem case to bylo pryc. Takze asi tak s tim "kdo se bojí nesmí do lesa" - radeji opatrne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2018 15:24

Jasne, 100 mW je maximalni vykon jednoho vysilace. Kdyz je jich vic a jeste v nejakem blbe navrzenem prostoru (odrazy, interference), tak v nekterych mistech muzou byt prekvapive vysoke hodnoty. Normy samozrejme maji rezervu, ale jsou myslim navrzene s ohledem na ztratovy vykon v tele tj. maximalni ohrev. Jenze elektromagneticke zareni ovlivnuje mozek a tam se to tezko meri a ovlivneni je spis dlouhodobe. Citlivi jedinci si toho muzou vsimnout hned, ale kolik jich je? Jednotky promile nebo min? Ostatni nic nezaregistruji a ze se jim postupne zhorsuje treba kvalita spanku nebo soustredeni si s tim nespoji. Proto pisu, ze tohle je obrovsky experiment na lidech, jehoz vysledky budou znamy az za desitky let a pak uz bude pro pokusne objekty, coz jsme vsichni, pozde. Proto je IMO na miste predbezna opatrnost.

U toho nabijeni je ale rec o dva rady vyssich vykonech, i nejslabsi nabijecka dava aspon 2 W, rychle tech 10 W. Ty musi byt na vystupu z nabijecky, takze vstup je vic a vykon vysilace jeste vic. Mozna se prijde na nejaky trik, aby to lidske telo neovlivnilo, ale dost pochybuju.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod JoseD » pát říj 5, 2018 17:28

Michal82 píše:čtečka FaceID má také toleranci. Apple uvádí 1:1 000 000
Takže bezpečnost této technologie je řádově vyšší.

Tohle je myšlenková zkratka jak z telenovely.

Biometrické senzory jdou seriózně použít pouze místo přihlašovacího jména - tj. k prokázání kdo může být u telefonu/klávesnice/dveří. Aby došlo k ověření, musí se ověřit ještě další faktor - ideálně něco, co daná osoba vlastní a/nebo ví. (bezpečnostní token, heslo)

Tzn. v telefonu který zmiňuješ vylepšili pro bezpečnost v zásadě nepodstatný parametr.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Outdoorovy mobil

Příspěvekod Michal82 » pát říj 5, 2018 18:40

JoseD - a co asi tak jiného potřebuješ ověřit aby ses přihlásil do telefonu?

Místo toho abys položil prst na čtečku s toleranci 1:50 000 se usmeješ na senzor s toleranci odchylky 1:1 000 000.

Tedy tvoje přihlášení je bezpečnější jelikož je nižší pravděpodobnost ze telefon přihlásí cizi osobu.

Pokud chceš spravovat údaje o kreditce nebo svůj účet a td je vyžadováno zadání hesla, nebo dvoufaktorove ověřování.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2018 18:46

@JoseD: klicove slovo je seriozne. Jakou miru bezpecnosti pozadujes. V tomhle pripade to pro vetsinu uzivatelu mobilu bude stacit, protoze jim jde jen o to, aby jim nekdo nelezl do soukromi v telefonu. Na zabezpeceni opravdu citlivych dat to samozrejme nestaci.

Jinak mi ale tva uvaha trochu unika. Kdyz se overi, ze jde o spravnou osobu, jak zvysi bezpecnost dalsi faktor, ktery s tou osobou souvisi? Tj. jaky je rozdil mezi tokenem a otiskem prstu, krome toho, ze prst se hur krade? Nebo mezi heslem a ksichtem?

@Michal82: 1:50000 neni obecna tolerance ctecek. Tohle zalezi na nastaveni. Aktualne delam projekt, kde bude zrejme tolerance nizsi nez 1:10^9. Ctecka je jina, (velko)plosna a presnejsi. Apple to takhle nastavil, aby to bylo pohodlne tj. abys nemusel sahat na senzor vickrat a taky pouzili ctecku s malou plochou. Tj. kdyby chteli, mohli snadno toleranci snizit. Ale ona pro tyhle ucely uplne staci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Outdoorovy mobil

Příspěvekod Michal82 » pát říj 5, 2018 19:15

Mike - jasný čtečky na sejfy pro ČNB sou určitě jinde jenže jak říkáš skenuje celou ruku a to zařízení má úplně jiné rozměry.
Netvrdím ze 1:50 000 je obecný standard. Psal jsem že je to tak u Apple - jiní výrobci tu toleranci většinou neuvádí.

Když si vzpomenu na čtečku v ThinkPadu tak se mi ježí chlupy :D to bylo něco. Je proste rozdíl mezi tím co se používá pro ,,uživatele” a co mají v bankách a u tlačítek na jaderné hlavice.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2018 19:36

Neskenuje celou ruku, ale cele brisko prstu (tj. nejen kousek). A nejde o banky, tam musi byt bezpecnost jinde. Jde o rozeznani konkretni osoby z velmi mnoha.

Ctecky v Thinkpadech byly ruzne. Nektere nase drahe a dobre, pozdeji od konkurence, levne a podle toho se chovajici. Tlak na cenu byl bohuzel velky a dopad na uzivatelskou privetivost taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » pát říj 5, 2018 20:37

Hmm, nastaveni bezpecnosti na Androidu resp. G6 je zvlastni. Ted to chtelo misto prstu PIN, pry po 72 hodinach. Nejak mi to nedava smysl, mezitim jsem to odemykal prstem mnohokrat. Ze to chce PIN po zapnuti jeste beru, u tohodle by mne fakt zajimalo zduvodneni. Bojim se, ze racionalni neni, proste to nekomu prislo jako dobry napad :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod JoseD » sob říj 6, 2018 11:15

mike píše: by mne fakt zajimalo zduvodneni. Bojim se, ze racionalni neni, proste to nekomu prislo jako dobry napad :?

Jde o to, že zabezpečení biometrií je bezpečné, pouze pokud se nějakým způsobem zajistí, že lidé použijí reálné prsty/duhovky/atd. V okamžiku kdy možný attacker může v pohodlí domova přikládat k senzoru cokoliv, a ještě k tomu si zakoupit stejný telefon jako testovací box, je další autentizacni faktor jediným způsobem jak určitou bezpečnost vůbec zaručit.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » sob říj 6, 2018 17:54

Tohle celkem resi omezeny pocet pokusu. Prst petkrat neprojde a musis dat PIN (nebo heslo). Prebootujes a musis dat PIN. Takze utocik ma maximalne tech 5 pokusu. Dobre, kdyz si utocnik koupi druhy stejny telefon, tak na nem muze experimentovat s umelymi prsty, dokud mu to nebude fungovat a pak pouzit na ten puvodni. Jenze kdyz tohle dokaze, tak si myslim, ze 3 dny mu budou stacit (protoze by mel predem zvladnutou technologii).

S umelym prstem to neni tak jednoduche. Kdyz se nase ctecky zacaly montovat do laptopu (15+ let), tak si s tim lidi zacali hrat a prisel utok gumovymi medvidky :D Umely prst z medvidku (zelatiny) s primesi kovoveho prasku. Taky se bohuzel stalo, ze nekde v Asii ukradli auto chranene cteckou a majiteli usekli prst. Takze se resila detekce realneho a ziveho prstu a vyresila. Opravdu sofistikovany utocnik to asi zvladne, ale kdyz budu mit v telefonu data, o ktera by mohli stat v NSA, tak si je nebudu zabezpecovat otiskem. Pouziju silne heslo plus sifrovani zabezpecene dalsim zpusobem a asi jeste nejakou sebedestrukci.

Pak mne ale duvod napadnul: abys nezapomnel PIN :) Lidi vetsinou telefon nevypinaji a takhle je to jednou za 3 dny prinuti ho pouzit, cimz se refreshne pamet ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod JoseD » pon říj 8, 2018 14:15

mike píše:..

Kazdopadne, na mem androidu (aktualní verze ze zari) je mozne nechat pouze autentizaci gestem a biometrikou. Pak se te to na device PIN nikdy nezepta :)
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » pon říj 8, 2018 19:05

To u mne taky, ale tahle kombinace se mi nelibi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod rebi » ned říj 21, 2018 1:06

Zdarec....
tak jsem pred par mesici poprve v zivote dal penize nekomu na kickstarteru a v tydnu mi dorazila odmena.. :)
Obrázek
https://www.kickstarter.com/projects/jellyphone/atom-world-s-smallest-4g-rugged-smartphone

Prislo mi,ze je to docela dobrej mob pro pripad nouze i kdyz nekdoby mohl tvrdit pravej opak (moc malej atd...)
kazdopadne zatim co ho testuju,tak jsem s nim vicemen spokojenej..
Kdybyste meli trebas nejake dotazy,tak klidne napiste a ja se pokusim odpovedet...

Rebi
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod ZbynekN » ned říj 21, 2018 9:16

Taky mi včera přišel, jako telefon na kolo, běh - prostě záloha. Je teda hodně mrňavej, psaní je za trest, ale funguje. Jsem zvědavý, co vydrží a zvládne
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod rebi » ned říj 21, 2018 10:46

Vydrz me docela zklamala...tak dva dny no..
Ale jako nouzovka dobry...
diky tomu psani je za trest jsem zjistil,ze Android uz umi solidne prepis mluvene reci... :mrgreen:
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Outdoorovy mobil

Příspěvekod Michal82 » ned říj 21, 2018 11:52

rebi - umí to už s diakritikou, čárkama, tečkama a otazníky vykřičníkem, čísla a td.....?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod rebi » ned říj 21, 2018 12:35

to je takovy problem si to vyzkouset??
myslim,ze zkusenost je neprenosna...pro me je to proste dostacujici..
Naposledy upravil mike dne ned říj 21, 2018 19:00, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Outdoorovy mobil

Příspěvekod Michal82 » ned říj 21, 2018 12:43

rebi - teď je problém si to vyzkoušet, jelikož používám iPhone (který to umí řadu let) a minule když sem zkoušel android tak to neuměl.

Proto se ptám - abych věděl zda se něco změnilo, nebo je to ve stejném stádiu jako když jsem to zkoušel.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod ZbynekN » ned říj 21, 2018 12:47

@rebi: A jak ti funguje čtečka otisků? Připadá mi docela nepřesná, asi tím, že má malou plochu, reaguje sice rychle, ale napoprvé se chytá málokdy. Baterku zatim nehodnotím, teď stahuju aplikace, zkouší, nastavuju...
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5175
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 19:16

Funguje vam potvrzeni o doruceni SMS na Androidu? Prijde mi, ze je to nejake nespolehlive a ze to funguje jen kdyz se SMS doruci v dobe, kdy mam mobil prihlaseny k siti. Protoze vidim nekolik SMS, ktere cetla (protoze odpovedela) a pritom jsou stale ve stavu Pending. Treba i par tydnu, coz je evidentni nesmysl, protoze nedorucena SMS se nejpozdeji po 4 dnech vraci.

Na 8 let starem WM mi to fungovalo bezchybne, po prihlaseni do site prislo potvrzeni o vsech mezitim dorucenych SMS.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod rebi » úte říj 23, 2018 19:41

@Mike - me potvrzeni o doruceni chodi uplne normalne...

@ZbynekN - nezkousel jsem,pac nepouzivam....muzu vyzkouset

@Michal82 - ja to pouzivam zridka,ale zatim co jsem to pouzil nebyl jsem zklamany - diakritika,hacky,carky cajk,cisla taky...otazniky vykricniky myslim ne...to uz je asi vyssi divci
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 19:44

@rebi: a odhlasujes nekdy mobil od site nebo ho vypinas? Protoze mne, zda se, chodi, kdyz je prihlaseny, ale kdyz neni, tak ne. Tezko se to ale overuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod rebi » úte říj 23, 2018 19:47

uplne nerozumim...
mobil nevypinam a od site ho obcas odhlasuju,pokud myslis jako data...pokud myslis jako,ze mobilni sit,tak je jasny ze prece dorucenka muze prijit jen kdyz je prihlaseny k mobilni siti...moc nerozumim,jak to myslis,sorac
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod Hafi » úte říj 23, 2018 20:22

Tak zjevně to myslí tak, že pokud není zpráva doručena hned po odeslání (bo nedostupné cílové zařízení), následně odesílatel vypne telefon, v době vypnutí telefonu odesílatele dojde k doručení a tedy vygenerování doručenky...tak doručenka nedorazí ani poté, co odesílatel zapne telefon. Ale proč by to tak telefon dělal, netuším.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod apuka » úte říj 23, 2018 21:19

Taky jsem to tak pochopil. Mne ale dorucenky prijdou i tak, alespon od syna a manzelky. Jeste je mozne, ze druha strana ma vypnute potvrzovani, to je volba v konfiguraci zprav. Ale v tom pripade by samozrejme nemelo prijit potvrzeni ani pri zapnutem mobilu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod mike » úte říj 23, 2018 21:25

Ano, tak jsem to myslel. Nastaveni potvrzeni dorucovani by to ovlivnit nemelo, to je lokalni a tyka se to tvych zprav tj. jestli chces, aby ti chodily dorucenky. Opacny smer IMO ovlivnit nemuzes, dorucenky neposila tvuj telefon, ale operator. Navic u nekterych zprav ze stejneho telefonu prijde a u jinych ne, ze to souvisi se zapnutim mobilu je zatim jen domenka. Ktera by se musela overit, mne spis zajimalo, jestli to neni znamy problem nebo jestli to nesouvisi s necim jinym.

Hafi píše:Ale proč by to tak telefon dělal, netuším.

Chyba softwaru. Neotestovano v "neobvykle" situaci, coz by mne vubec neprekvapilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Outdoorovy mobil

Příspěvekod apuka » úte říj 23, 2018 21:56

mike píše:Nastaveni potvrzeni dorucovani by to ovlivnit nemelo, to je lokalni a tyka se to tvych zprav
Vetsinou ano, ale kdyz nekdo pouzije jinou aplikaci na spravu SMS misto standardni, tam to nastavene uz byt muze i uplne stejne jako u mailu - sam si povolis/zakazes odsesilat potvrzeni.
Navic pry potvrzeni o doruceni taky zavisi na operatorovi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Elektronika