jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Frank1e » čtv bře 22, 2018 9:22

Ahoj ještě jednou, já bych se taky u kožené pohorky obešel bez membrány, ale není dvakrát z čeho vybírat a ty Yumy mi byly úzký oproti Marte.

Předešlé kožené pohorky, nějaké no name ze Sportisima s nějakou no-name membránou za cca 1500,-, mi vydrželi skoro 11 let (podzim-zima-jaro řekněme co druhý víkend od 5km procházky po 30km výšlap v různém počasí vč. sněžnic), mazal jsem je nějakým Waxem a neřešil jsem to a až před rokem začaly praskat nad prstama.

Až při téhle relativně větší investici jsem si říkal, že mrknu na net co a jak, ale upřímně řečeno, neměl jsem to dělat... sladká nevědomost :-) ... Něčím se to impregnovat musí, to je jasný, pojedu podle návodu od distributora (Warp) - NST shoe proof gel nebo wax a uvidíme, v nejhorším jim ho můžu při reklamaci hodit na hlavu :-), ale doufám, že to nebude potřeba. F.
Frank1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 7, 2018 11:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » čtv bře 22, 2018 9:54

Frank1e píše:Něčím se to impregnovat musí, to je jasný, pojedu podle návodu od distributora (Warp) - NST shoe proof gel nebo wax a uvidíme, v nejhorším jim ho můžu při reklamaci hodit na hlavu :-), ale doufám, že to nebude potřeba.
JJ, doufej, doufej :-).

Za dva roky to potreba jeste nebude. Respektive mozna by mohlo byt, ale Ty to jeste nebudes mit moznost pouhym okem zjistit. No a kdyby nahodou, tak se reklamace odmitne kvuli "nevhodnemu osetrovani obuvi" :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » čtv bře 22, 2018 18:07

Frank1e píše:Ahoj ještě jednou, já bych se taky u kožené pohorky obešel bez membrány, ale není dvakrát z čeho vybírat a ty Yumy mi byly úzký oproti Marte.

Pohorky s kozenym futrem se najit daji, ale maji proti tem s latkovym furem jiste nevyhody, pro mne treba zasadni. Pohorky s latkovym futrem, ale bez membrany, snad ani neexistuji. Takze se to neda ani porovnat a overit, jestli moje domenka, ze podstatna je latka misto kuze a ze membrana je tam navic a k nicemu, je spravna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » pon kvě 7, 2018 7:42

Koupil sem po fernetu 3 další žlutá Toka a ..... očekávám nejhorší..... změnili obal/nálepku na spreji, očekávám DRAMATICKOU změnu vlastností k HORŠÍMU.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Kjuba » pon kvě 7, 2018 11:33

Jasně, aby to bylo v duchu tohoto fóra je třeba napsat 10ti stránkový elaborát, jak je to k hounu, strašný, nepoužitelný. Jak ty výrobci jsou úplně debilní, všechno jenom kurvej a vůbec jak ten svět spěje do záhuby :-).

A jak dřív, když se nosily nohy omotaný hadrama to bylo úplně nejlepší. Od té doby všechno špatně.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » pon kvě 7, 2018 12:26

Ty seš ještě mlád, vesel a optimista, že? :twisted:

Až nabereš rozum, tak zjistíš mj. že inovace mají jen jeden jediný smysl a směr: Inovací ke zmaru.

:twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon kvě 7, 2018 15:45

Bud trochu optimista. Toko nestalo za nic uz predtim, a tak by zmena mohla byt i lepsimu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Kjuba » pon kvě 7, 2018 17:12

pavproch: Jasně, je mi 12, ale už jsem vypil 2 piva hned po sobě a spát chodím až v 22:00 :-).

Ale děkuji někomu s tak velkým nadhledem a životní zkušeností, že mi trochu pootevřel dveře tajemství života :-)

Chlapi vy to musíte mít vážně těžký....
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » úte kvě 8, 2018 12:40

@Kjuba: kdybys precetl toto vlakno, vedel bys, ze povzdych PP ma docela (pravdepodobnostne) realni zaklad. Poslednych x let se vsechny pouzivane impregnacni spreje s "novou recepturou" (kterou, samozrejme, vetsinou doprovazi novy obal - a naopak) sly s kvalitou impregnace dolu. Mene casto o dost, casteji rapidne. Protoze se musel zrusit jeden (ten ucinny) typ FCB a ten se nahradil jinym (zretelne mene ucinnym) FCB nebo necim "EKO", co je na skale ucinnosti nekde od jeste druheho typu FCB po placebo.
My, co roky resime koznost ucinne impregnace pri zachovani prodysnosti a bez znehodnoceni vlastnosti kuze toto vime dobre a povzdech PP (ktery dlouha leta sazi na zlute Toko) plne chapeme. Pokud Ty jsi jineho presvedceni a mas opravdu ucinny nastroj impregnace, tak, prosim, dej nam znat jmeno sve vyvolene (impregnace). Muzes si byt jisty, ze pokud bude dobre funkcni, hodne lidimTi bude vdecnych.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Kjuba » úte kvě 8, 2018 17:45

apuka: Vlákno sleduji delší dobu. To co píšeš vím a je to zřejmě pravda. Já to vyřešil tak, že používám třešňové květy na jediný kožený pohorky, co mi zůstaly. Problémy s impregnací jsem ke své naprosté spokojenosti vyřešil nákupem plasťáků LaSportiva Trango Cube.

Omlouvám se, ale jméno mé vyvolené Vám skutečně nedám :-).

Jinak myslím smysl toho mého příspěvku byl trochu jiný. Jsem si jistý, že Ty i fps přesně víte, jak jsem to myslel, takže nemá smysl nic předstírat. Byla to reakce na neustále stěžování, hudrání, teoretizování a neustálé debatování beze smyslu, které se tu delší dobu rozmáhá. Chtěl jsem tím na to tak trochu poukázat. Někdy to kupodivu pomáhá. :-).

Jinak ať si boty každý patlá čím uzná za vhodné.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte kvě 8, 2018 19:52

Co s tim ma spolecneho chudak fps?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Kjuba » stř kvě 9, 2018 16:37

Pardon myslel jsem samozřejmě pavprocha. Omlouvám se.

Díky za upozornění.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Aranyafea » úte čer 12, 2018 10:50

mike píše:Nechci to zakriknout, ale mozna jsem na to konecne prisel. Na fungujici impregnaci, ktera nesnizuje prodysnost.

Nejdriv jsem boty lehce natrel Limmerem, nechal pres noc vsaknout a druhy den nastrikal tresnovymi kvety. Na rozdil od suche kuze se tomu moc vsakovat nechtelo, ale behem par minut se nakonec vsaklo. Vysledek se mi zatim docela libi. Pred tydnem byly na sneznicich snadne podminky, takze jsem sucho v botach predpokladal, ale ted v nedeli jsem mel boty 8 hodin obalene snehem. Sice mrzlo, ale i tak bych v nich driv mel vlhko az mokro. Tentokrat nic. Sucho, teplo a po sundani bot nebyly ponozky (dvoje) ani navlhle. Navlhla byla kuze zevnitr v kominu, tam je po 8 hodinach chuze vzdycky. Na povrchu pusobila kuze lehce navlhlym dojmem, ale nejspis slo opravdu jen o povrch. Doma jsem boty zvazil a kazda mela asi o 60 g vic, nez ted po dvou dnech v suchu a teple. Bohuzel jsem je zatim nezkusil zvazit po celodenni ture v suchu, tipuju podobny vysledek.


Víckrát se to tady diskutovalo, a protože jsem nechtěl boty na začátku hned ucpat voskem a zkusit něco alternativního, tak jsem zkusil právě toto. Mám boty Lowa Ranger GTX, na ně dán Limmer, po vsáknutí použit Cherry Blossom Ultra Repel, nastříkal jsem to dvakrát, a je pravda, že to pokaždé chtělo o něco dýl čekat. Zkoušel jsem to takto celý rok. V dešti naprostá pohoda, nepromoklo nikdy. Delší úsek vyšší mokrou trávou jsem bohužel nezkoušel. Celodenní chůze ve zmrzlém sněhu, kde jsem se dost bořil, dopadla výborně - bota nepromokla vůbec. Celodenní chůze v převážně mokrém sněhu (ale žádná břečka), dopadla tak, že po třech hodinách jsem měl v botách trochu vlhko, nicméně za celou dobu chůze jsem neměl v botách vyloženě mokro, které by mě omezovalo, a už vůbec ne čvachtající louži. Vlhkost šla hlavně od špičky boty. Vždy byla zachována perfektní prodyšnost. Přesto, že by se dalo čekat, že druhá vrstva impregnace sprejem nevydrží dlouho, tak po týdenní chůzi vším možným boty stále při pořádním slejváku a kalužích vlhkosti vůbec nepropustily. Samozřejmě, ve vysoké trávě by to bylo jiné.
Takže za sebe můžu potvrdit slušný efekt s jistými rezervami, a taky doporučit, samozřejmě, pokud není obuv určena primárně do promáčeného terénu. Po roce testování v tom hodlám porkačovat dál.
Aranyafea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát čer 23, 2017 15:42

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte čer 12, 2018 17:07

:smt023 taky u toho zustavam. Zatim je tohle asi nejlip fungujici zpusob, co jsem na kozene boty zkousel. Zvladlo to celou zimu na sneznicich v podstate bez problemu a nic horsiho botam obvykle nedelam. Jeste se uvidi v lete na ledovcich, ale nebojim se toho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod still_wolf » stř srp 22, 2018 20:52

Ahoj,
tak jsem právě zjistil, že byla velká chyba poslechnout rady prodavače :-) K obuvi Asolo Trekker GV MW mi přidali vosk (https://eshop.namche.cz/produkt/impregn ... bbin100-ml). A já je už 2x namazal ještě před přečtením tohohle vlákna.
Tak bych se jen rád zeptal, jestli je nějaká možnost dostat do bot nějaké živiny/kondicionér?
still_wolf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 29, 2010 9:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod nebulus » čtv srp 23, 2018 6:45

Mink oil by mal obsahovať norkový olej, ktorý je súčasťou kondicionérov, takže sa nejedná o vosk, ale v podstate aj o kondicionér. Takže by som to nejako nedramatizoval, sám to doma občas používam.
nebulus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 266
Registrován: úte bře 25, 2008 15:54
Bydliště: BA

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » čtv srp 23, 2018 7:12

Jo, ten krem funguje jako kondicioner (norkovy olej), i kdyz je is voskami. Co je horsi, ten krem neni urceni na boty s GTX - pri pouziti muze casem dojit k ucpani poru membrany. Kvuli tomu bych jej omlatil o hlavu prodavacum, protoze toto skoro jiste nerekli (a predpokladam, ze o tom nic ani netusi) :twisted:.

Zase bych to taky az tak uplne neresil. Uz jsi to pouzil, takze kuzi osetrenou kondicionerem mas. Priste pouzij na impregnaci neco jineho. Ten problem, co popisuji, nastane, kdyz se ten prostredek dostane prilis hluboko do kuzi, resp. prejde pres nej. Pokud mazes jednou za cas (1-2x do roka) jen tenkou vrstvu na suchou kuzi a za studena, moc hluboko se nedostane, i kdyz to ma tendenci casem prosakovat dale, ale to mnozstvi by na to stacit nemelo.
Tento problem stejne mas se vsemi dobrymi kondicionery, protoze obsahuji nejaky olej nebo tuk (ten vyzivuje), nekdy silikon (pry Limmer), takze si stejne nevyberes. Jen to fakt nesmis pouzivat moc casto a jako prvotni osetreni na impregnaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod still_wolf » čtv srp 23, 2018 7:20

Uffff :-) Jako že bych si za to rval hlavu, to zase ne :-) Bohužel neschopných prodavačů neustále přibývá a podle mých zkušenostech i u Hanibalu nebo RockPointu.
Popravdě jsem spíš boty mazal 1-2x ročně, ale silnou vrstvou za studena. Tak snad se to už nevsáklo moc hluboko.
Mohl bych poprosit o doporučení kondicionéru s impregnací pro tyto boty, který je dobře dostupný (řeším to trochu na poslední chvíli před cestou)?

Zatím zvažuji toto: https://www.hanibal.cz/fibertec-impregnace-shoe-guard-pro-x-200ml-id20665#idTab5
jako univerzální řešení i pro https://www.rockpoint.cz/145-zenith-gtx-rr

Co jsem tu tak pročítal toto vlákno. Myslím si, že by všem pomohlo vytvoření základních podrobných blbovzdorných pravidel a postupů pro čištění a mazání obuvi s doporučenými výrobky, které by admin připnul na začátek této kategorie. Jen ty doporučené výrobky by se museli aktualizovat. Ale hromadě lidí, kteří mají zkušenosti pro získávání informací o takovém rozsahu a množství produktů, by to hodně pomohlo :) .
still_wolf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 29, 2010 9:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát srp 24, 2018 17:25

Koukam, ze jsem svoji odpoved vcera asi zapomel odeslat :toimonster:, takze ve zkratce:

Jako kondicioner pouzij to, co mas, ten krem, nema smysl kupovat neco jineho - navic samostatny kondicioner vhodny i na GTX se hodne tezko shani (ani nevim, jestli nekdo prodava). A impregnaci s "kondicionerem" je sice par, ale jejich efekt vodeodpudivosti je hodne miziva (a vetsinou jako kondicioner taky nejsou nic extra) Ja jsem poizuval Conditioner and Proofer od Meindlu jako kondicioner, ale idealni to neni a impregnovat to impregnuje jakz-takz jenom na kratko. Na samotnou impregnaci si sezen dobry spraj s FCB (napr. Cherry Blossom, Tarrago Nano (Oil - pro voskovanou kuzi, tj. na to Asolo muzes) Protector), prakticky nic jineho dlouho nevydrzi. Resp. ty lepsi silikonove jo, ale tam je ten samy problem, ze kdyz to mirne prezenes, tak ucpou membranu - proto se maji strikat jenom jednou vrstvou a ta se zase muze rychle osouchat.

Udelat ten seznam je slozite - na jednotlive vyrobky se tady nazory lisi, X jednomu funguje perfektne, jinemu vubec.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod still_wolf » pát srp 24, 2018 20:20

apuka: Moc děkuji za doporučení. Zmiňovaný krém už nemám, měl jsem ho půjčený. Mohl bych tedy poprosit o doporučený krému?

Děkuji
still_wolf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon lis 29, 2010 9:16

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » sob srp 25, 2018 12:50

tak dle mně je hlavní jak je to kvalitní kůže, když je to nubuk jako u těch Asolo Trekker GV MW, tak je úplně jedno co použiješ, nubuk stejně popraská a udělá se do něj díra, je to jen zbytečná práce a zbytečné vyhazování velkých peněz, stačí si o tom na OF počíst, třeba tady:
viewtopic.php?p=417203#p417203
viewtopic.php?p=417208#p417208
viewtopic.php?p=498692#p498692
viewtopic.php?p=490347#p490347
viewtopic.php?p=417430#p417430
viewtopic.php?f=6&t=7324&hilit=zivotnost
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pby » pon říj 15, 2018 7:00

Precital som nejake veci okolo, ale stale neviem na 100% ako spravne osetrit PERWANGER kozu..
Mam ju na botach Gr. Pinnacle GTX. Podla informaci tu z fora ( a od vyrobcu koze perwanger) by sa mala osetrovat priprvkom z fluorcarbonu. Su nejake osvedcene fuorcarbonove spreje na kozenu obuv ? Podla fora sa to par krat spomenul TARRAGO Nano Protector. Je OK? Je nieco lepsie? Nikto nic dalsie nepsominal..
Druha vec je vyziva koze. Hore uvedeny psrej je len ochrana pred vodou ale nieco na vyzivu koze ? Nasiel som aj info ze na perwanger sa vobec neodporuca pouzivat nic s olejom/tukom

Vdaka za rady
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon říj 15, 2018 9:48

Ja jsem na sve boty z Perwangeru dlouhe roky pouzival spreje od Tarraga - ale spise Tarrago Oil Protector (ted uz je to Oil Nano Protector). Ten by mel byt na bazi FCB, a "oil" v nazvu neznamena, ze obsahuje oleje ale ze je urcen na obuv z olejovane nebo voskovane kuze. Ale i obycejny Protector jsem parkrat strikal. S tim jsem byl vzdy spokojeny. Bohuzel, slozeni se zmenilo kvuli zakazu nekterych (samozrejme, tech nejucinnejsich) FCB, to ale tak je u vsech vyrobku, co u nas koupis. Stale je to ucinne, ale o neco mene vydrzi nez predtim.
Takze muzes na nej klidne pouzit Tarrago Nano Protector i s privlastkem Oil. Taky muzes vyzkouset Tarrago Silikon Protector, silikon by mel byt ucinnejsi v impregnaci, ale nesmis jej tam dat moc (tj. jen jednou prestrikat), jinak by mohl prejit pres kuzi a ucpat membranu a tak nedokazes impregnovat kuzi do vetsi hloubky. Zato ona lepe drzi nez FCB, vytvari na kuzi silnejsi vazbu. Ale tento pripravek jsem nezkousel, nedokazu posoudit skutecnou vydrz.

Dalsi sprey s dobrou odezvou je Cherry Bloom, ktery taky pouziva FCB.

Perwanger kuze je z vyroby (vyrobce kuze, ne Garmont) hloubkove osetrena nejakym silikonovym pripravkem. Proto by se - podle mne, odzkouseno to nemam! - by se mohl na osetreni hodit Limmer Boot Grease, ten je na bazi silikonu a FCB. Ten poslouzi jak na osetreni jako kondicioner, tak se pouziva jako impregnace - a na Perwangeru by mohl dokonce pracovat (mozno) lepe nez na voskovanem nebo olejovanem nubuku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon říj 15, 2018 16:59

Kup Cherry Blossom (ne Bloom :)), nastrikej na to, kolik kuze vypije, klidne cely sprej a dalsiho pul roku nemusis nic resit. Kondicioner az nekdy pozdeji, u Perwanger kuze klidne za rok nebo dva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pby » úte říj 16, 2018 5:58

OK super takze mozem kludne spat ze Cherry Blossom (ultra rapel ??) zatial staci ? Len to ze je bez fluorcarbonu ako som cital na fore ze na tu kozu by mal ist.. A tiez neviem ci cakat az rok-dva na kondicioner koze..
Chcel by som ju impregnovat ale aj vyzivovat od zaciatku, ale ked tie vyzivne pripravky su vacsinou mastne a to sa zase na zaciatok pri GTX neodporuca :((
Eete uvazujem nad Impregnacia Tarrago Nano Creamhttps://www.alpsport.cz/Product/cs ... ream-125ml v popise je ze to obsahuje aj vceli vosk cize aj vyziva koze nie len impregnacia a napriek tomu vraj aj na na GTX membrany/topanky a HIGH-TECH koze co perwanger je.
pripadne LIMMER BOOT GREASE na baze silikonu a fluor carbonu (bez rozspustadiel) https://www.bushcraftshop.cz/1470-Limme ... er-na-kuzi
akurat ze to je hodne mastny krem..

Tak neviem :-k
Naposledy upravil pby dne úte říj 16, 2018 6:39, celkově upraveno 5
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pby » úte říj 16, 2018 6:02

Mezdicasom som pisal do firmy Perwanger@ s otazkou ako sa starat (impregnacie, oleje, vosky a pod.) o kozu perwanger. Tu je odpoved:

To threat your shoes you can use waterproof sprays for suede/nubuk leather.

Also wax/grease (Bees wax) produkts for waterproof shoes.

In this case the look of the leather can lightly change.

IMPORTANT: do not use any product based on alcohol, soap, solvent (like petrol, acetone, Trichloroethylene) wax and oil produkts not specific for waterproofing.

It’s not necessary do impregnate every time, only after several using.


Thanks and enjoy the Nature.
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » úte říj 16, 2018 9:22

Cherry Blossom (omlouvam se za blbe napsane jmeno) by mel obsahovat FCB. Bude Ti stacit. Udelej to, jak pise mike - pokud mas CHB, tak tim, pokud mas Tarrago Nano Protector nebo Nano Oil Protector, tak tim. Jeste muzes vylepsit tim, ze nebudes strikat na suchou kuzi, ale na zvlhcenou (pretres mokrym hadrem nebo kartacem a nechas odtect prebytecnou vodu at kuze neni nikde primo mokra, jen vlhka) - prostredek se dostane dal do kuze.
Vceli vosk se sice doporucuje na osetreni kuze, ale neni to uplne dobry napad - kuze z nej casem stvrdne a praska, tj. dlouhodoby vysledek je presny opak toho, co chces dosahnout. Kondicionery nejaky tuk asi budou obsahovat, totiz to je zaklad vyzivy kuze. Krome tuku jeste dobre funguje silikon. Jen nesmis pripustit jak u tuku tak i Si ze pouzijes prilis moc nebo ze se latky dostane prilis moc do kuze - jednak muze kuze zmeknout vice, nez cekas, muze az zhadrovatet, pokud mnozstvi prezenes moc, jednak se muze dostat pres kuzi k membrane a zalepit pory, cimz stratis prodysnost, dokonce muzes omezit i vodeodolnost (membrany, ne kuze).

Ja bych taky doporucil nejdriv silneji osetrit sprejem, mohlo by to vydrzet celou zimu, pokud kuze zacne vice sat vlhkost (kuze boty se bude susit dele), tak prestrikat zbezne, po zime boty poradne umyt, natrit jemne kondicionerem (idealne Limmerem - silikonem), nestrikat nicim, parkrat botu pouzit, pokud se uz bude zdat, ze zase vice saje moc, tak opakovat silnejsi strikani (mozna to budes potrebovat az za rok-dva). Castejsi pouziti kondicioneru na Perwanger bych doporucoval pouze, kdybys ty boty pouzival hodne casto v mokru az se skoro uplne promoci (klidne i z vrchu). Ale to sam uvidis/ucitis, ze ta kuze po vysuseni je na pocit "nejaka sucha". Jinak prvnich par let mozna ani nebude treba kondicioner casteji nez jednou, max dvakrat za rok.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pby » stř říj 17, 2018 10:16

este som dostal jeden tip, mimo fóra..
ako prve naniesť toto https://eshop.geminiplus.cz/collonil-nubuk-velours-200-ml impregnuje a vyzivuje
-obsahuje hydrocarbon a C6-C7, (C6 by mal byt fluorcarbon)
ako druhe toto https://eshop.geminiplus.cz/collonil-carbon-pro-300-ml po zaschnuti toho prveho spreja tiež podla popisu obsahujem hydrocarbon a C6-C7

a potom by som sa opytal cisto na Nubuk kozu a boty s nej v kombinacii s membranou - tak isto sa neodporuca použit krem s obsahom vcelieho vosku ? Priatelka si vcera kupila Planika Mangar a tiez ich chem nejako sprave osetrit (osetrovat) - pozeral som toto video a ten pan na svojich topanach pouziva postup: 1) impregnacny spej 2) krem so vcelim voskom (oba od prabosu) a nejako sa nestazoval (mal boty s Nubuku a GTX membranou) a dost schodene .. https://www.youtube.com/watch?v=KN0DxwKkBuM
pby
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: stř říj 12, 2016 7:23

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř říj 17, 2018 10:45

Obe boty osetruj stejne.

S tema Collonil pripravkami si to zbytecne komplikujes. Nanejvys muzes pouzit nejaky kondicioner i od nich, jen se nedozvis, co obsahuje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » stř říj 17, 2018 22:18

@pby: fakt to zbytecne komplikujes. Perwanger kuze je dobre osetrena z vyroby a spis hrozi, ze ji ublizis prehnanym osetrovanim, nez nedostatecnym. V podstate by se nemusela zpocatku osetrovat vubec, ale vyskousel jsem si, ze je lepsi pouzit nejaky ten sprej s FCB, jelikoz se pak nedelaji mokre fleky ani na povrchu. Cherry Blossom doporucuju proto, ze je podle mne to nejlepsi, co je ted k dostani. Ucinny a (relativne) dlouho vydrzi. Na nubuk ho pouzivam v kombinaci s Limmerem, na Perwanger kuzi bych ho pouzil samotny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Boty