Boty na běh v terénu + na chození

aneb běhám, běháš, běháme vše co se této bohulibé aktivity týče

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod booze » pon zář 3, 2018 20:45

Meindl Laredo
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 3, 2018 23:51

A? Ano, jsou to tuzsi boty, ale kolena mne z nich nebolely. Navic jsem behal jen po asfaltu, ne v terenu, v obou pripadech.

Dneska jsem si vzal pro zmenu Inov-8 a sledoval jsem, co se deje. Kolena jsem zacal citit asi po 5 km a prijde mi, ze je to opravdu nizsim dropem. Mozna to nebudou chrupavky, ale slachy pod kolenem, ktere se kvuli tomu vic natahuji a namahaji. Pata se proste propada hloubeji, nez jsou nohy zvykle. Myslel jsem, ze se to projevi na achilovkach, ale ty si nestezuji.

Jinak to nebyl dobry napad. Jak je mokro, tak mokro i v botach, na bahne klouzou priserne a na kamenitem useku ve tme jsem si malem zlomil kotnik. Byl jsem ted zvykly, ze to v pohorkach projdu aniz bych musel koukat pod nohy, v tomhle si musim davat pozor na kazdy krok. Do hor ani nahodou, maximalne to Ceske Stredohori za sucha. Zas ale musim rict, ze rozdil ve vaze je opravdu znat, tohle je flakarna ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » stř zář 5, 2018 9:01

pavproch píše: Je to úžasné, jak nové botky s fabrickou DWR úpravou (+ ještě hned zanova nasperojané žlutým tokem) odpuzujou ranní rosu. Sem došel do práce (orosenou trávou) s kuličkama na botkách a jinak sucho vevnitř i vně. Bohužel dávám DWR týden, maximálně dva.


Prd týden, třetí cesta do práce = už sajou (ale GTX drží.... prozatím)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » ned zář 9, 2018 12:09

Kemu sa nelení, temu sa nezelení ale LaSportivuje..... :mrgreen:

Další pár UltraRaptorů GTX je na cestě ke mně domů. Dyž sem dva páry vyřadil, taxi aspoň jeden musim kupiť, ne? :ú
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » ned zář 23, 2018 1:05

Dneska jsem prisel z vychazky a jelikoz jsem potreboval jeste na nakup, nechal jsem si Inov-8. Protoze se mi nechtelo umyvat nohy a nechtel jsem si spinit normalni boty ponozkama od prachu, ktery se tam dostava pres botu :roll: V obchode jsem nalozil do batohu 20 kilo, takze mel 22, hodil ho na zada a najednou se v botach nedalo jit. Chodidla dostavala zahul a pekne bolela. Domu to bylo neco pres kilometr, normalne nic, ale tentokrat mi to dalo docela zabrat. V normalnich botach se mi to jeste nikdy nestalo a to tuhle zatez nosim celkem bezne. Nejsem si jisty, cim to je. Mozna tim, ze normalni boty maji tvarovanou stelku a chodidlo se o ni opre, zatimco Inov-8 maji plochou, klenbu drzi svaly v chodidle a tech 20 kilo navic ji da zabrat. Mensi drop taky neprospeje, ten jsem vylozene citil.

BTW, posledni dobou celkem citim slachy v chodidle, kdyz ztuhnou. Treba kdyz vylezam z postele. Zajimave, ze hlavne levou nohu, prava je celkem v pohode. Docela rychle se to rozchodi, ale neco se tam deje. Asi to bude souviset s tim, ze chodim v Inov-8 okolo 10 km denne, driv se mi nic takoveho nedelo. Je to spis v predni polovine chodidla, podelna slacha taky, ale jen od pulky dopredu, takze patni ostruha doufam nehrozi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Sirkka » pon zář 24, 2018 12:58

Nechci být rýpavá, ale běžecké boty se dělají na běh a ne na nošení závaží. Nikdo nečeká, že bude běžec tahat 20 kg, s tím by nikam nedoběhl. Na těžkou váhu jsou zase jiné boty... :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 24, 2018 16:24

Nechci byt rypavy, ale jsou tu lidi, co tvrdi, ze bezecke boty se hodi na turistiku i chozeni po horach, kde se batoh bezne nosi ;-) To jen zpatecnik dudy furt pise, ze bezecke boty jsou na beh, turisticke na turistiku a na hory pohorky. Nebo tak neco.

Mne by ani nenapadlo brat tyhle boty na akci na tezko, ale taky mne nenapadlo, ze by mohl byt problem v nich dojit na nakup. Aspon se ukazalo, o kolik je to vetsi zatez na chodidla, opravdu mne ten rozdil proti normalnim (nizkym) botam prekvapil. Plyne z toho mj. to, ze takovehle boty jsou nevhodne pro lidi s nadvahou. S tim batohem jsem mohl vazit 105 - 110 kilo, coz neni az tak neobvykle u lidi, kteri chteji chozenim zhubnout. S botama tohodle typu by si rychle znicili nohy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Stani » pon zář 24, 2018 16:39

Mike, nie si na to zvyknutý, preto máš problém. Veď aj ja som mal, ale časom som si zvykol. Ak ideme liezť, tak komplet vercajk + stan, spacák + strava, to mám tiež bágel nad 20kg a beriem len botasky. Nástupovka je 8 - 10km, podľa toho akou cestou ideme. (edit: nehovorím o prístupovkách ako napr. vo V. Tatrách)

Nike Pegasus, ako som ti o nich ich písal, sú stavbou stabilné, nebortivá päta, dobrá podrážka, cítiš podporu aj v klenbe. Lebo to sú topánky na bežeckú objemovú záťaž, nie okresať všade tam, aby boli za každú cenu ľahké. Chodíme tak už 6 rokov, zvykneš si, necítim žiadne problémy s plantárnymi šľachami. Tie som mal, ak som veľmi zvýšil objemy v behu.

A o hmotnosti človeka - o tom sa nemusíme ani baviť, to je jasné. Človek nad 90kg už má sklon pri záťaži pronovať,ak nemá menej častú supináciu. Schudni a budeš mať pokoj :)
Naposledy upravil Stani dne pon zář 24, 2018 16:44, celkově upraveno 2
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pon zář 24, 2018 16:40

No, tak hlavně lidi s nadváhou by si neměli domů tahat 20kg potravin. :twisted:
Nohy jsou zvyklé na určitou váhu, takže je to asi jedno, jestli máš nadváhu nebo ne. I s 20kg batohem nebudu mít v těch botech žádný problém, rozhodně mě to bude stát méně energie, než mít na nohou ještě kilové pohorky. :wink:
Asi v těch botech prostě neumíš chodit no, časem na to určo přijdeš.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 24, 2018 16:52

@Stani: jasne, rekl bych, ze az tyhle ochodim, poridim si na denni chozeni nejake s lepsi podporou klenby a hlavne s latkou, pres kterou nebude padat dovnitr bordel. To mne fakt stve [-(

Rozdil je hlavne v tomhle, ten 20 kilovy batoh bezne nosim v nizkych Meindl Laredech a nikdy jsem nezaznamenal nic podobneho. Ty holt podporu klenby maji. Jinak 90+ kilo uz nemam asi tak dva roky. Nemam vahu, takze aktualni presne nevim, ale v pase o 10 cm min a vaha urcite pod 85.

@oodoow: 20 kilo ti daji dva baliky mineralek plus batoh. V tomhle pripade to bylo 16 nealko piv, ktere taky nemaji skoro zadne kalorie plus mensi nakup. Navic ja uz nadvahu nemam :P

oodoow píše:Asi v těch botech prostě neumíš chodit no, časem na to určo přijdeš.

Tohle by mne zajimalo. Co myslis tim, umet v botech chodit? To mi nedela problem, mam v nich uz nejakych 300 km a bez zateze celkem v pohode. Problem byla zatez a chybejici podpora klenby. Zarazil mne hlavne ten rozdil proti normalnim botam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mitau » pon zář 24, 2018 17:13

Podle me je problem proste v tom, ze jsi v minulosti nosil relativne tvrde nizke boty (Lareda apod.) a kdyz je bota mekka, tak proste musi zabirat jine (nebo vic) svalu. Tim, ze jinak mas dobrou kondici, tak te proste limituji jen ty svaly v chodidlech. Takova trochu nesouvisejici poznamka, ktera ale podle me dobre ilustruje, jak si chodidlo zvyka na boty - Vybiram si relativne navzajem podobne bezecke boty (4-6mm drop, spis niz tlumeni, ohebnejsi) a stejne ze zacatku mivam z novych bot horsi pocit nez ze starych (pokud nejsou ty stare uplne oddelane), ale postupne si ty nove oblibim a po par stech kilometrech se z nich stanou nove oblibene boty. Ze zacatku by ale noha proste chtela presne to, na co byla zvyvkla. Ne nahodou nejlepsi nove boty byly Merrell Mix Master, kde se mi povedlo koupit stejny model podruhe, a tak noha byla spokojena a navic dostala trosku vic tlumeni a vzorku, ktery chybel na tech starych. Bohuzel kdyz clovek nakupuje ve vyprodejich, tak se mu luxus stejneho modelu po roce moc casto nenaskytne :(

Kazdopadne s tim nakupem jsi me prekvapil - to bych necekal.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 24, 2018 18:58

Jo, jen jsou to spis slachy, nez svaly. Mozna to nejak souvisi i s vekem, v poslednich letech mam se slachama problemy casteji. Nejcasteji boli ty vepredu pod kolenem/ceskou. Driv tohle nebyvalo :?

Ze si nohy musi zvyknout je jasne a zvykaji. Bolesti pod koleny (zespoda), co jsem psal pred casem, uz skoro presly. Asi to teda nebyly chrupavky, ale taky slachy, tentokrat ty podkolenni.

Proc necekal? Vzdyt jsem to psal predem a vyptaval se na ne. Mozna jsem na zacatek zvolil az moc extrem, ale nekteri mi je tu radili. Dalsi asi budou spis neco mezi a to v dohledne dobe. Dneska jsem narazil na dalsi problem. Ta pitoma sitovina vepredu, co propousti prach, propousti i studeny vitr a to hodne. Pocitam, ze dyl, nez do listopadu, pouzitelne nebudou ani se silnejsima ponozkama :roll: Fakt dementni napad dat na boty neco takoveho, to uz mohli rovnou udelat sandaly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mitau » pon zář 24, 2018 19:08

slachy - mas pravdu, ty si vzykaji pomaleji nez svaly, tak to dava smysl

prekvapeni nakupem - myslel jsem, ze me prekvapilo, ze ti delal problem ten 20kg batoh s nakupem; nakup tech bot takove prekvapeni nebyl (a tvoje stiznosti na ne si tu uz chvilku ctu :) )
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 24, 2018 19:12

Jo tak :D Ja jsem to prave taky necekal, nahodil jsem batoh a ...co to sakra je?!

Slachu na leve noze jsem si pri tom celkem namohl, sice uz byla nacata predtim, ale ted je citit o hodne vic. Uprosted chodidla, takze je to jasne ta plocha podelna slacha.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 24, 2018 19:23

BTW, mate nekdo tip, co na ty slachy pomaha? Pri bolesti Traumaplant, ale zajima mne spis prevence. Jelikoz se mi to zacalo dit jeste predtim, nez jsem zacal chodit vic v nizkych botach, tak to bude spis nejaky systemovy problem, telu asi neco chybi. Nebo prebyva? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod oodoow » pon zář 24, 2018 19:46

mike píše:Co myslis tim, umet v botech chodit? To mi nedela problem, mam v nich uz nejakych 300 km a bez zateze celkem v pohode. Problem byla zatez a chybejici podpora klenby. Zarazil mne hlavne ten rozdil proti normalnim botam.

No, to já nevím, jak v tom chodíš, ale když ti to nejde, tak očividně špatně. :-) Jestli ti chybí podpora klenby, když ti přibude 20kg navíc, což je procentuálně tak max 25% váhy, tak máš asi slabý svaly klenby. Já teda vůbec nepozoruju, že bych klenbu při chůzi nějak zatínal, chodidlo mám prostě uvolněné.
Prodávají se i tenisky s podporou klenby, případně speciální vložky, ale podle mě je podpora klenby na houby, protože chodidlo jenom ještě více zleniví. Takže to buď nějakou dobu přežij, než to zesílí, anebo tahej ta pivka z obchodu po jednom, spálíš víc kalorií pro tvé nohy bezpečnějším způsobem. :wink:

Btw. zima kvůli větru přes síťovinu, to je fakt úlet. :D Choloustivost pohokářských nohou předčila mé nejčernější noční můry. :rolleyes:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 24, 2018 19:56

Taky nepozoruju nejake zatinani klenby pri chuzi, ale pozoruju namozenou slachu po chuzi :twisted: Samozrejme to zkusim prechodit a do obchodu budu chodit v normalnich botach, tohle byla vyjimka, priste si holt umyju nohy a vezmu Lareda.

Jj, aby se pres latku do boty dostaval prach a vitr je fakt ulet :P Takove boty proste nesplnuji zakladni funkce bot.

Uvedomujes si, ze jsi extremista? ;-) I nekteri lehkobotci tu psali to same. Namozena chodidla a zima v chladnejsim pocasi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Stani » pon zář 24, 2018 21:00

Jeden z častých problémov namoženia plantárnych šliach, presúvaných aj na predné prsty na nohách je pokles srdiečka = priečnej klenby. Ortopedické vložky majú v tom mieste vyvýšeninu. Zo začiatku je chôdza, alebo beh nepríjemná, ako to tlačí, ale za chvílku už nič človek nepociťuje.

Prevencia - vždy pred záťažou plantárny strečing = vytláčam prsty opatrne smerom k priehlavku - až na doraz, ale fakt pomaly, potom opačne - skrútiť nadol. Päsťou vymasírovanie klenby. Roztváranie prstov, snažiť sa oddialiť ich od seba čo to ide. Posilovanie v cviku špička päta, čo je výborné aj na lýtkové svaly. Veľmi mi pomohli krátke behy v sériach na 200m naboso (v ponožkách). Striedam obuv, turistické beriem fakt len ak idem do horšieho terénu, inak vôbec.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 24, 2018 21:06

To je mozne, dela mi to hlavne leva noha a tam mam s pricnou klenbou trochu problemy (uz mensi).

Myslel jsem spis celkovou prevenci, protoze nejde jen o slachy v chodidlech, ale tohle se muze hodit taky. Na promasirovani klenby/slachy uz jsem prisel sam, zkusim i to protahovani, to intuitivne obcas delam taky. Co je to cvik spicka pata?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Stani » pon zář 24, 2018 21:18

Neposiluješ lýtka? To je základný cvik - akoby si chcel niečo dosiahnuť, ale je to vysoko, tak sa šponuješ až na špičky, výdrž a potom klesneš na celé chodidlo a potom zase úplne na špičky a naspäť na chodidlo. No a k tomu pridáš ešte prevalenie cez pätu, čiže si na päte a nadvihneš špičku.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » pon zář 24, 2018 21:22

Jo tak, tohle delam v ramci "ranni" rozcvicky. Od te doby, co jsem pred lety mel prave plantarni fascitidu. Ale jen prvni pulku bez zvedani spicky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Sirkka » úte zář 25, 2018 8:36

Mikeu, ty ty boty prostě nesnášíš, řekněme si to na rovinu :twisted:

Ale teď vážně. Jsi zvyklý na pohorky, na úplně jiný typ boty a chůze a evidentně ti přechod na jiné boty a styl chůze bude trvat déle. Jak už tu někdo psal, některé svaly zlenivěly, nepotřeboval si je a teď musí makat, tak protestují no. Chodíš pořád po asfaltu nebo i mimo, do terénu?
S tím batohem, těžko říct. Asi to bude souviset i s těmi svaly nohou. V trailovkám lítám i natěžko, letos Alpy, Tatry a Rumunsko a no problem. Asi to je fakt o zvyku.
Síťovina - Inov dělá boty hlavně lehčí a zaměřuje se na podrážku, aby v daném terénu seděly. Na jedněch mám taky tenkou síťovinu (ostatně to mám třeba i na Adidasech a Mizunech) a nikdy jsem nezmrzla. Jen se to víc trhá.
Bolest - a není to spíš holeň? S tou bývá často taky problém u běžců. Protahuj i lýtka. Stoupnout na schod, špičku na něm a patu tlačit pomalu dolů ze schodu, lýtko nesmí bolet, jen lehce táhnout. Na netu najdeš spoustu variant protahování.
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod pavproch » úte zář 25, 2018 10:46

Jen tak na okraj: předminulý víkend v ta3 - potkal sem na magistrále (v J svazích Slavkováku, kamenitý chodník) hafo turistů, fšici šli tak nějak normálně. A pak dva v botech s nízkým/malým dropem (barefoot) - oba našlapovali jak po minovém poli, vyloženě bylo vidět, že jim to je silně nepříjemné.

Tožtak no.

Imho není nad cca 3cm PuR pěny pod patou. Ale nemám patent na rozum, enem svoje vlastní "doyebané" kulena.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte zář 25, 2018 16:31

Sirkka píše:Mikeu, ty ty boty prostě nesnášíš, řekněme si to na rovinu :twisted:

Houby ;-) Kdybych je nesnasel, tak v nich nechodim, nejsem masochista. Chodi se v nich celkem fajn, jen to zatim trochu odnaseji nohy, ale to jsem i cekal. No a pak ta sitovina, to je bohuzel showstopper.

Prechod na nizka Lareda pred dvema lety byl horsi, to jsem mel pul roku problemy s pricnou klenbou. Skripal se nerv v metatarzech a to je uplne jiny druh bolesti, asi jako kdyz slapnes na hrebik. To se spravilo a uz se to nedeje.

Sirkka píše:Chodíš pořád po asfaltu nebo i mimo, do terénu?

Vetsinu v terenu. Podle trasy je to 2/3 az 3/4 terenem, lehkym. Polni cesty, stezky a louky hned za okrajem Prahy.

Sirkka píše:Síťovina - Inov dělá boty hlavně lehčí a zaměřuje se na podrážku, aby v daném terénu seděly. Na jedněch mám taky tenkou síťovinu (ostatně to mám třeba i na Adidasech a Mizunech) a nikdy jsem nezmrzla. Jen se to víc trhá.

Tyhle dochodim, ale dalsi uz asi nekoupim prave kvuli tomuhle. Zima se snad da resit ponozkama, ale spinave nohy proste neprekousnu. To je hnus a k tomu otravny hnus. Navic pro mne ta sitovina nema zadne plus, jen minusy. Design fail. Existuji dostatecne prodysne latky, ktere nepropusti prach ani vitr.

Sirkka píše:Bolest - a není to spíš holeň? S tou bývá často taky problém u běžců. Protahuj i lýtka. Stoupnout na schod, špičku na něm a patu tlačit pomalu dolů ze schodu, lýtko nesmí bolet, jen lehce táhnout. Na netu najdeš spoustu variant protahování.

Holen bych rekl, ze to neni, ta neboli. Jak boli, vim, tohle je neco jineho. Protahovani, co pises, jsem zkousel a pak mne tyden bolely achilovky. Ne pri tom, ale potom. Protahovani uz jsem hledal a udelal si obrazek, ze je to spis moda, od ktere uz se ustupuje. Vloni jsem se o tom bavil s fyzioterapeutkou a taky se tvarila rezervovane a rikala, ze v nekterych pripadech je to vylozene na skodu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Stani » úte zář 25, 2018 16:37

V niektorých prípadoch...ale celkovo je to základ všetkého. Fyzioterapeutka, ku ktorej som chodil po zranení nohy z behávania, prikladala dôraz na preťahovanie. Rovnako ako ortopéd v predrehabiltačnom vyšetrením.

Ak ťa bolia lýtka, tak to je z toho, že necvičíš, alebo dosť málo. Ranné cvičenie je fajn na zahriatie, ale ja hovorím o poctivom tréningu a sprestrení jednotvárnej záťaže. Podľa mňa ty to nerobíš.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte zář 25, 2018 16:44

Odborne nazory se holt ruzni, ono celkem zalezi, kdy a kde ktera studovala a jak se dal sebevzdelava. To mas jak u doktoru, nekteri zijou z toho, co se kdysi naucili a nove veci uz jdou mimo ne. Treba muj byvaly obvodak, co chtel pri borelioze mesic pockat, jestli se vyvinou protilatky #-o Prestoze doporuceni uz delsi dobu je pri typickem fleku lecit okamzite.

Lytka mne neboli, to jsem snad nikde nepsal. Po tom pokusu o protahovani mne bolely achilovky kousek nad patou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Stani » úte zář 25, 2018 16:56

Pardon, myslel som na bolesť achiloviek. Je to z klasického preťaženia a iného došľapu v záťaži. Ano, lekári sú rôzni, ale nikto nemôže spochybniť strečing pred záťažou. Nepoviem po nejakom špecifickom zranení, to áno. Aj keď idem na túru, tak sa rozcvičím, popreťahujem a zvlášť panvu, krk, chrbát a nohy.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte zář 25, 2018 19:11

Mne ale achilovky normalne neboli, bolely jen po tom protahovani :D Zpochybnit se da cokoliv, nazor lekarske vedy se vyviji a nekdy casem otoci o 180 stupnu.

Co jsem zatim vysledoval jako duvody proti protahovani:
- muzou vznikat mikrotrhliny a tedy vetsi nachylnost ke zraneni
- protahovani uvolnuje a zvysuje pohyblivost, coz ale muze byt nekdy na skodu. Treba kdyz jsou rozhozena zada. Pri protazeni pred behanim se pri behu "rozsypou", neprotazena to udrzi. Zrovna pred timhle mne varovala FT a bohuzel jsem si to i vyzkousel prakticky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod Stani » úte zář 25, 2018 20:00

Mikrotrhlinky...bože...tých tam máš plno aj bez preťahovania :) . Ak robíš strečing správne a predtým si ho poriadne nerobil, bude ťa bolieť všetko aj tá achilovka, tá je zvlášť háklivá na správne preťahovanie.

Mne sa už to tom nechce baviť a do puntíku to rozoberať. Skús riadne cvičiť a potom povieš názor na to. Pretože ak cvičíš a posiluješ(nemusí byť hneď kulťák), tak si spevnený, zvlášť to platí pri sedavých zamestaniach. Všetkým naokolo, čo poznám a spolu športujeme to pomáha, človek je flexibilnejší = odolnejší voči zraneniam z preťaženia...len na tebe to nefunguje, alebo čo :).
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Boty na běh v terénu + na chození

Příspěvekod mike » úte zář 25, 2018 20:07

Taky se mi v tom nechce vrtat a ani nemam jasny nazor, jen zkusenosti nic moc a zaregistroval jsem, ze odborny nebo "odborny" nazor pomalu otaci. Zkus pohledat a uvidis sam.

Vsem naokolo... kolik jim je? Mne 50 a s vekem to muze souviset. Dokud ti neni pres 40, tak se nektere veci neprojevi, pak se to bohuzel zacne menit. Po 45 rychleji. Jinak zdaleka nejen mne, aspon podle FT.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Běhání