Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod FrantaKrajta » úte zář 11, 2018 21:33

Mike,
(sorry za lehky offtopic ale je to porad “vytahovani”)
nevim, jestli to jeste vyrabej, v Hudy jsem videl akorat vyprodano. Matematiku po desate vecer zasadne nepocitam ;) tak musim verit recenzim (https://www.ukclimbing.com/gear/snow+ic ... evice-5313) ze to je 6:1. Jake je tam treni (ktere hodne omezuje efektivitu kladek s vetsim pomerem) nevim. Zkusim vyhrabat jeden test kladkovych systemu od jednoduchych po zachranarske az po prusiky a karabiny, kde to merili na nejakem meraku v realu.

Jeden by ti asi stacil na cele druzstvo, ale kdyz bude ten spadly zraneny a nedokaze se vytahnout sam, tak ti je naprd kdyz ho ma zrovna on...

Zkouseli jsme to jen na kurzu, na snehu na deadmany a cepiny a na standu na skalce, a celkem to fungovalo. Kdyz se ti nezamotaj ty snury... coz je ve stresu docela dobre mozny. A tahas hodne, sice malou silou, ale zase dlouho (to je dant jen tim velkym pomerem kladkostroje). A kdyz se ti zamotaj, nebo ho ma u se e ten spadlej a prastil se do hlavy, stejne budes prusikovat a delat improvizovanou kladku z ceho co mas u sebe, takze zase je zaklad naucit se zachranu jen s prusiky a par variant s dalsim matrosem :)

Muze to byt fajn pro dvojice na ledovci, kde kdyz uz vubec pad zachyti uzliky (protoze ty to nedas, zvlast s nejakym vahovym rozdilem ;) ), a ten nahore se horkotezko drzi a kope stand, tak kladkostroj s 6:1 s minimalnim trenim se asi fakt hodi...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod mike » úte zář 11, 2018 21:50

Presne na to jsem to myslel. Dvojice na lane s uzliky. Zkusenejsi ma tohle a kdyz se propadne, tak holt musi vylezt sam a to i pres uzliky, kdy nejaky muze projit. Vypada to snadnejsi, nez prusikovani, zvlast s tezsim batohem na zadech.

Jo, treni neco prida, ale nemuselo by to byt nijak moc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod FrantaKrajta » úte zář 11, 2018 22:00

Jo, pro dvojici” sebevrahu” na ledovci (zvlast ve stylu tezky kluk s baglem a lehoucka slecna vzadu (pripadne obracene, proste vahovy nepomer) kde v podstate spolehaj hlavne na uzliky, ten Mammut vypadal hodne dobre. Ale stejne by ho meli mit oba, kdyz ten spadlej “zkusenejsi” ho bude mit jako jediny ale nebude kvuli zraneni schopny ho pouzit (a stejne by musel myslim pouzit gardu na prekonani previsu trhlny, ne? Na to jsme ho nezkouseli)...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » stř zář 12, 2018 1:15

Presunul jsem to do spravneho tematu.

Ano, presne tenhle pripad jsem myslel. V podstate ten skutecny Vachonuv, kterym zacal tohle vlakno. Kdyby se propadnul on, tak slecne druhy kus nepomuze, protoze by byla rada, kdyby ho dokazala udrzet a zakotvit se.

FrantaKrajta píše:a stejne by musel myslim pouzit gardu na prekonani previsu trhlny, ne? Na to jsme ho nezkouseli

Noo, tezko rict, to jsem nikdy nezkousel, asi by zalezelo na trhline. Ne kazda ma previs. Timhle by ses dostal az do mista, kde by bylo lano zariznute do okraje trhliny. A tam uz by sis mohl pomoct cepinem a mackama. Mozna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod FrantaKrajta » stř zář 12, 2018 15:23

Diky za odtrzeni a presun :)

Jak na to koukam, Mammut to (RescYou) zrejme cele prestal vyrabet. Respektive vsude je vyprodan, a nekde discontinued. Na svym webu uz to vubec nemaj. Takze nic :D :( Mel jsem to koupit loni ve vyprodeji ](*,)

Pro ty, co nekde najdou posledni kusy, recenze a dobry popistady na UKC.

A ostatni pekne znova zopakovat kladkostroje a prusiky a doplnit tiblocy a spol :D (chjo, ten microtraxion je bohuzel taky drahej jak svina :( )

Z tech "hotovejsich" reseni na zachranu zbyva Petzl RAD, tak doplnim otazku zda nekdo zkousel to. Mne to prijde spis pro lyzare. 30m tenke (ale kevlarove a chlupate) staticke lano s blokantama, kladkou a dalsim na klasicky 3:1 kladkostroj. Lano je specialne zkousene a vyvinute tak, aby se i tech 6mm blokovalo v tibloku bez problemu. Ale drahe jak dve svine. A kratke? Kdyz pujdem ve dvou s uzlikama, moc mi ho teda nezbyde na spusteni smotaneho konce. Nebo jak to mysleli?

P.S. Mammut pred par lety stahnul nekolik sarzi toho RescYou, 03/13 a 12/12 (byly nebezpecne). Ale spis to moc lidi nekupovalo, nebo management zakrocil. O (duvodech) ukonceni prodeje jsem nenasel zadne relevantni info.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 14, 2018 8:59

Dle vyjadreni Mammutu, RescYou system prestali vyrabet, protoze se zmenil standard a nevyhovoval novemu, i kdyz fungovala dobre:

"We do not produce it any more. The product works well, no issues with the construction but the standard did change and we did not fulfill the new standard so we had to stop selling the product."
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod mike » pát zář 14, 2018 19:08

Skoda :? Netusis, o jaky standard slo?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Skutečný pád do trhliny a vyproštění

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 14, 2018 22:26

Jeste mi odepsali na dotaz -
EN 567 is the standard that changed
Podrobnosti nevim a jedu na vikend fuc, ale muzes si to vygooglit :) Asi s googlenim pdf manualu puvodniho rescyou, protoze tam nejspis jedine najdes hodnoty na ktere je dimenzovan. Asi max sila na kladku ci ty repky? muze byt cokoliv. Jestli najdes, tak prosim pak napis
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Předchozí

Zpět na Treking