Prani peraku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Prani peraku

Příspěvekod Lumyr » úte říj 14, 2008 15:51

Potrebuju vyprat perak (viking900 ale to je asi jedno). chci ho dat do cistirny, pac doma nemam misto ani moc casu ho susit. Muze mi nekdo poradit kde v praze nebo v trutnove je nejaka cistirna kde to delaji, nejlip osobni zkusenost. Nebo aspon jak to chtit vyprat aby neodmastily to peri... Diky
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Re: Prani peraku

Příspěvekod Petras » úte říj 14, 2008 19:09

Mrkni SEM
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Prani peraku

Příspěvekod multimotyl » úte říj 14, 2008 20:14

Nebo SEM
Viděl jsem půl světa, ale dosud jsem nebyl v Českých Budějovicích, na Sněžce ani na Karlštejně.
Uživatelský avatar
multimotyl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 498
Registrován: úte dub 8, 2008 17:12
Bydliště: Opava

Re: Prani peraku

Příspěvekod conny » stř říj 15, 2008 8:59

pokial cistiaren neponuka specialne pranie peria, tak by som im to tam vobec nedavala. sanca, ze to dopadne blbo nie je vobec mala a furt budes tahat za kratsi koniec.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Prani peraku

Příspěvekod Lumyr » stř říj 15, 2008 20:06

vyse uvedene sem cetl, ale porad to ten problem neresi.. to opravdu nidko nedaval spacak do cistirny?
Uživatelský avatar
Lumyr
účastník
účastník
 
Příspěvky: 364
Registrován: sob led 7, 2006 22:44
Bydliště: Praha, hospody v Adru

Re: Prani peraku

Příspěvekod pavproch » stř říj 15, 2008 20:08

Lumyr píše:vyse uvedene sem cetl, ale porad to ten problem neresi.. to opravdu nidko nedaval spacak do cistirny?


a "papíry" už tu někdo v "čistírně" měl?!? :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Prani peraku

Příspěvekod zonn » stř říj 15, 2008 20:56

Spacák nevím, ale chtěl jsem dát do čistírny péřovou bundu, ale předtím jsem raději zkontaktoval výrobce......... a oni mi to důrazně nedoporučili. Když prát, tak v pračce spec práškem na peří. To sušení není tak strašný, trvá to sice dlouho a chce to dost protřepávat, ale spacák půjde líp než bunda.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Prani peraku

Příspěvekod Aldo » čtv říj 16, 2008 8:48

Peřak a peřovku do čistírny NIKDY !!!!
Budeš to mít sice pěkně vyčištěné, ale jako funkční ohoz na hory to můžeš vyhodit. V čistírně ti vyperou všechny přírodně ochranné látky z peří a budeš tam mít v podstatě obyčejné "slepičí" peří. ..... a nemysli si, že se s tím budou párat i když nabízejí speciální čištění peří. Oni vůbec neuvažujou, že to peří má nějaké vlastnosti které je třeba zachovat a přistupuji k tomu jako k obyčejné peřině.
Normálně to dej do pračky na 30 vyper a pak pěkně suš doma a protřepávej. Dělám to tak běžně a není problém. Za 2-3 dny to máš suché a kvalitně vyprané.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Prani peraku

Příspěvekod Aldo » čtv říj 16, 2008 8:49

pavproch píše:
Lumyr píše:vyse uvedene sem cetl, ale porad to ten problem neresi.. to opravdu nidko nedaval spacak do cistirny?


a "papíry" už tu někdo v "čistírně" měl?!? :mrgreen:


:supz: :finga: :-$ :drinkers:
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Prani peraku

Příspěvekod booze » pon pro 11, 2017 13:29

Kontrolni otazka. Co se stane s mezikomorama, kdyz dam zdimani na plne gule?
Roztrhaji se. ](*,)
Tak pozor na to. :smt022 :smt021
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Prani peraku

Příspěvekod GreyMouse » pon pro 11, 2017 13:58

Tos zlikvidoval další péřák nebo píšeš o tom číňanovi, co se mu přestěhovalo všechno peří k nohám už před časem?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Prani peraku

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 17:30

@booze: timto jsi oficialne prijat do klubu likvidatoru a mas body za originalitu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Prani peraku

Příspěvekod booze » pon pro 11, 2017 19:00

@greymouse za dva roky treti spacak s plnenim 500. Mam pocit ze jsou nejake proklete. Jeden ukradeny, druhy presun peri a treti roztrhane komory. :D
Byl to muj prvni cinan a mel jsem ho rad. :smt022
Ale uz vim co s nim. 8)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Prani peraku

Příspěvekod malejjarda » pon pro 11, 2017 19:47

To měl být experiment nebo jsi zapomněl vypnout ždímání?
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: Prani peraku

Příspěvekod booze » pon pro 11, 2017 21:20

Vypnout :roll:
Jsem pred nim pral synteticke bundy a tem to nevadi.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Prani peraku

Příspěvekod Asanoth » úte zář 11, 2018 11:07

Zdar,
teď o víkendu jsem se v noci asi převalil přes nějakou smolnou větev a mám na vnejšku spacáku malý flek od smůly, který lepí. Z karimatky to, když mám náhodou potřebu, normálně seškrábu, občas i s trochou EVy, ale u spacáku se toho docela bojím. Nemáte někdo tip, jak to šetrně vyčistit? Nějaké maštění nebo odlakovač nehtů ve mě vzbuzují obavy.
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Prani peraku

Příspěvekod GreyMouse » úte zář 11, 2018 12:42

Máš divoký sny jako maxipes Fík? :D

Na smůlu (ale na spacák to naštěstí nebylo potřeba) používám technický benzín, ale to je pocitově podobný jako ten odlakovač, takže se ti do toho asi chtít nebude :-k. Google mi vyhodil tohle, ale zkušenost s tím nemám. Prát celý spacák by se mi jen kvůli tomuhle asi nechtělo; asi bych zkusila ten flek odrbat kouskem hadru namočeným do benzínu nebo nějakého toho čističe skvrn a pak opět jen ten postižený kousek opláchnout vodou. A peří pokud možno sesypat někam dál, aby ho čištění nezasáhlo. (A pak bych sem možná napsala podobný příspěvěk jako booze poté co čistil nafukovací karimatku savem :?)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Prani peraku

Příspěvekod mike » úte zář 11, 2018 16:35

Technicky benzin by mel byt v pohode, ten se pouziva i v cistirnach, ne? Jestli smulu rozpusti, tak bych se ho nebal. Peri bych taky sesypal, benzin by mu sice nic udelat nemel, ale mohla by se na nej dostat ta rozpustena smula.

Mozna se pletu, ale z mladi, kdy jsem delal modelarinu, mam zazite: benzin v pohode, odlakovac/aceton bacha, ten uz obcas neco rozpusti, (synteticke) redidlo hodne bacha, to je agresivni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Prani peraku

Příspěvekod pz » úte zář 11, 2018 22:25

pokud je to smula, tak benzinem ti to moc nepude - na smulu je lepsi lih (jde to pomalu, ale jde):
- odstran opatrne hrubou vrstvu mechanicky (skrabanim), nebo pokud je to smula z borovice/modrinu dobre je zkusit i teplem (pres zehlicku do saveho papiru nebo bavlnene latky)
- otoc to tak, aby si mel ten flek co nejnize, namoc to do technickeho/cisteho lihu (bezny alkohol je moc naredeny, tak ten si de po ukonceni procesu cisteni ;) ) a zmoulanim to opakovane vyper (vymen si i nekolikrat lih v misce a pak zbytky lihu nech ze spacaku vykapat/odparit)
- hlavne nepouzivat agresivni rozpoustedla jako aceton, toulen, xylen - sice to jde rychle, ale rozpusti ti latku nebo v lepsim pripade zanechaji flek
pz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: ned kvě 13, 2007 21:46
Bydliště: bm, km

Re: Prani peraku

Příspěvekod GreyMouse » pon čer 10, 2019 12:17

GreyMouse píše:Na smůlu (ale na spacák to naštěstí nebylo potřeba) používám technický benzín

Tak už došlo i na spacák (tedy dva spacáky - syntetiku i peří). Co šlo, jsem odstranila mechanicky (setřít/odloupnout hadrem), na zbytek použila zmíněný technický benzín. Stačilo chvíli šmrdlat hadříkem namočeným v benzínu a po smůle nezůstalo ani stopy, na nějaké pokusy o následné lokální praní jsem se vykašlala. Látku to viditelně nepoznamenalo, jen byla hned po vyčištění trochu cítit. Celé to zabralo jen pár minut včetně nadávání po zjištění problému :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Prani peraku

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 20, 2019 5:25

suseni v susicce - staci bez tenisaku, nebo je lepsi tam nejaky dat?

asi se odvazim na ethericovu radu do verejne pradelny, jen fakt nechci kupovat zbytecne tenisaky.

doma to protrepavat nechci, nebo spis mam obavu ze 1) pracka na 4kg pradla je mala 2) asi to nestaci protrepavat rano pred 5h pred odchodem do prace a vecer po 20h po prichodu domu, ze... prala sem perovej polstar a hrudky sem rozbijela tyden a furt tam byl...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Prani peraku

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 20, 2019 17:43

Co vyprat doma a rychle mokry dovezt do blizke pradelny do susicky? Neverim uplne pradelnam, ze budou mit cisty pracky bez hafa zbytku avivaze a podobnejch sracek, neublizi takovy prevoz peri?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Prani peraku

Příspěvekod Etheric » pát zář 20, 2019 18:04

V úzký pračce s malým bubnem /mám též / bych se bál, ne o spacák ale o pračku. Byla otrochu dražší než ten spacák.
Tenisáky tam jsou kvůli načechrání ;)
Jinak mít možnost velký pračky, která nikdy aviváž neviděla, radši bych zvolil praní doma a do prádelny donesl jen vysušit. Jenže když neni, do tý slim pračky pro "singles" ho rvát nebudu..
Bude záležet jak která prádelna ty pračky čistí, neměla by to snad bejt taková trága. Teď mě čeká taky praní spacáku, též s tim půjdu do velkýho bubnu a sušičky...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Prani peraku

Příspěvekod maty » pát zář 20, 2019 20:16

Pral jsem péřovou bundu od Rakoncaje a sušil jsem to doma v sušičce s třemi míčky 8 hodin :shock: než to dostalo původní loft.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: Prani peraku

Příspěvekod mitau » pát zář 20, 2019 22:22

Mate nekdo zkusenosti s pranim u Warmepace? S malou prackou a bez susicky se mi do toho doma nechce. A mam pocit, ze by spacaku po nejakych sesti letech mohlo poradne vyprani pomoct (jde mi hlavne o izolacni schopnosti)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Prani peraku

Příspěvekod Mawenzi » sob zář 21, 2019 9:03

mitau
taky mam.spacak od jara 2014 tak asi nejvyssi cas... ale...

maty
to rozhodne neni pozitivni sprava:(

FrantaKrajta
prevozu bych se asi nebala ale kdyz to dobre nacasuju ze mi dopere pracka pred odjezdem autobusu tak + 40 minut do brna a 10 minut pesky k ty pradelne a nevim jak by se na me tvaril autobusak s lavorem plnym mokryho spacaku...

Mozna, ze avivazovej problem by se dal vyresit vypranim prvni varky neceho treba rifli, aby aspon jednoh prosel cyklus trubkama a trochu je pripadne vycistil...

z nacechravani doma mam strach hlavne proto, ze su denne 12h pryc z domu a to nacechravani asi potrebuje "furt"...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Prani peraku

Příspěvekod Etheric » sob zář 21, 2019 14:53

Si na to praní musíš vzít dovolenou, jestli zaměstnavatel nevěří, ať zavolá výrobci :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Prani peraku

Příspěvekod mike » ned zář 22, 2019 0:38

Nebylo by lepsi misto blbnuti doma poslat spacak vyprat nekam, kde to umeji? Treba vyrobci. Svuj perak jsem SJ poslal a s vysledkem jsem byl spokojen.

Sam bych si teda doma perak prat netroufnul. Zkusil jsem stary polstar a moc to teda nedopadlo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Prani peraku

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 22, 2019 7:21

tak treba u WP nebo SJ asi poslat vyrobci je realny, ale SJ pokud vim konkurenci nepere vubec a WP aktualne pere jen svoje...
ale ja ten cumulus asi snad radsi koupim novej kdyz si predstavim jen to holy postovny do VB a cekat na to pak mesic nekde...

nasla jsem jeste cistirnu maki ale v komentari pred rokem pise typek, ze spacak super ale pekne smrdel od cigaret, tak nevim, jestli to risknout.

Vim, ze sama doma to prat nechci, ta verejna pradelna je asi OK napad, jenze co to suseni... to proste budu po hodinovych susicich cyklech zkoumat, jestli je spacak uz OK? samoobsluzne suseni maji na 20minut takze kolik treba idealne provest cyklu?

ja bych samozrejme nejradsi spacak poslala nekam postou at mi ho pekne vrati vypranej a nacechranej, bohuzel ale nevim kam...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Prani peraku

Příspěvekod aksam » ned zář 22, 2019 8:14

Hudy perou péřové spacáky, cena myslím 450 Kč nebo tak něco, přišel mi před časem mail, doneste své vybavení do prodejny a za týden ho máte vyprané.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Další

Zpět na Spacáky a karimatky

cron