Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Freediver » pon zář 10, 2018 20:06

Ahoj chlapci, ferraty lezu už pár let a teď o víkendu se mi stalo, že se mi na D-čkové ferratě v Rakousku sekla slečna v lehkém převisu... Malinký úsek (cca 5 metrů) kde bylo lano horizontálně a šlo to dát v pohodě tak, že se člověk oběma rukama chytl lana a nohama se zapřel proti skále. Nicméně slečna to nedala psychicky s tou výškou pod sebou... slzičky, chvějící se ručičky a než jsem se k ní dostal zpět, abych ji přepnul karabiny (v tom úseku se to muselo ještě navíc jednou rukou přepnout) a případně podržel, tak to chvilku vypadalo, že se snad neudrží...

Ok, jsem blbec, že jsem ji bral na ferratu, kterou jsem sám předem neznal. 20 let cvičím, dám 10 shybů s 15kg batohem na zádech a občas zapomínám, že holky mají limity jinde.... ale když se podíváme čistě na technickou stránku věci, jakým způsobem byste tahali kolegu, který vám zůstane po pádu viset v lehkém převisu nebo na kolmé, hladké stěně bez sil zvládnout to zpět k lanu?

Jako znám pravidlo NA FERRATĚ SE NEPADÁ, ale když už by k tomu došlo, jaké je nejpraktičtější řešení dostat dotyčného zpět na fixní lano (bez volání horské služby)?

Opět vynechávám situace kdy:
1) dotyčný se při pádu vážně zranil a horskou službu musím volat tak jako tak
2) jsem horolezec a mám vybavení na lanovou záchranu: http://horolezeckametodika.cz/ucebnice/ ... a-zachrana ..protože to sebou na ferratu nikdo běžně netahá

Běžně nosím cca 5-10m lano na případnou pomoc (dodatečné jištění), ale to by na vytáhnutí 60-90kg člověka (když tam jsem sám) nestačilo. Zároveň nepředpokládám, že si tam dole po pádu slečna bude vázat prusíkuv uzel. Napadlo mě pro takové případy sebou nosit něco takového: https://www.affekt.cz/p/ocun-ladder-h-s ... ke-lezeni/ a dle potřeby to o pár metrů prodloužit lanem na dodatečné jištění.

Blbost? Je to 270 gramů navíc, ale brát to jen výjimečně - na technicky náročné ferraty (kde vím, že je kolmá hladká stěna / převis)?

Tahali jste už někoho po pádu na ferratě? :D Nějaká zkušenost? Názor? :D
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod slezacekm » pon zář 10, 2018 20:56

Dalo by se pouzit to tvoje lano na klasicke dojisteni tezkeho misto tak, aby dotycny ani po padu nikam nespadl. Nahazet tam prubezne jisteni. Nebo naucit dotycneho hakovat, vsak ma odsedku...v horizontalnich pasazich. V previsu klasicky dobrat zvrchu.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod apuka » pon zář 10, 2018 21:09

Za normalnich okolnosti mozna ten "rebrik" bys mohl pouzit, ale kdyz Ti tam spadne nekdo jako ta popisovana slecna, tak se trochu obavam, ze Ti stejne nezustane nic jineho nez volat zachranare. Pokud dotycny zacne panikarit a hystercit, s tim kouskem lana a rebriku ji sam nezvladnes. Spise ohrozi i Tebe nez by spolupracovala. Na toto bacham je treba myslet i z tohoto pohledu.
Mnohem rozumnejsi je prevntivni dojistovani, jak pise slezacekm.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod remy77 » pon zář 10, 2018 21:56

Okrem moznosti doistit zhora (a doberat na fest) by si este teoreticky mohol urobit kladkostroj a dotycnu osobu vytiahnut. Ale to uz by chcelo nosit viac matrosa.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Freediver » pon zář 10, 2018 22:31

Díky za informace... asi bude opravdu lepší VŽDY slabší kusy všechny těžší úseky lanem průběžně jistit, aby při případném pádu nespadli víc než o metr... teď jsem se ptal dotyčné na ten "žebříček" a údajně byla tak rozklepaná, že by po něm v tu chvíli stejně nevylezla.

Navíc těch situací, kde někdo zůstane viset zrovna na převisu, je procentuálně opravdu málo... většina lidí by měla jít "posbírat" na skále :wink: Máte pravdu.

Já se ptal také proto, že takto často lezu s fotografama ferraty na vrcholky v Dolomitech fotit západ slunce (dolů pak lezeme potmě: https://www.vaclavkrpelik.com/galerie/panorama/) a všichni spoléhají na mě, protože jsem byl nahoře mockrát ...já si teď na základě této víkendové události uvědomil, že nevím, jestli jsem ready na všechno, respektive jestli dělám všechno pro bezpečnost ostatních...
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Pierre111 » úte zář 11, 2018 7:51

Moc pěkný fotky. :) Přesně jak píšeš, těžké úseky dojistit. Pokud chodíš na ferraty tak často a častěji musíš někoho jistit doporučil bych ti k tomu účelu koupit vhodné pomůcky na toto vymyšlené. Kolega koupil k dojištění své přítelkyně lano od Edelrid.

https://www.bergzeit.cz/en/edelrid-via- ... it-ii-25m/

Je to 15m lana v pytlíku, karabiny na připnutí a jednoduchá brzda na dobírání, která by se měla při pádu kousnout. Vše pěkně zabalené, poměrně lehké a připravené k použití. Psychicky to prý velmi pomáhá :D
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod apuka » úte zář 11, 2018 8:13

@Freediver: Ten set, co linkoval Pierre111 vypada dobre. Ja bych jeste doporucil cely proces dobre vyzkouset nekde v klidu, na jednoduchem miste - a to vcetne toho i jen "metroveho padu". To jen aby clovek se nezacal "ucit", jak se to dela kdyz uz nekdo visi, hoc i jen metr nad propasti - to uz potom bude velice blizko ke vzniku paniky :|. Idealne byste to meli zkusit s clovekem, ktereho bys mel dojistovat, hlavne kdyz takto jdete prvni krat - to aby videl, ze na mozny problem myslis, ze vis, co delas a ze se na Tebe muze spolehnout. Jak naznacil Pierre111 - psychika muze hodne pomoci. Tech par minut "ztraty casu" za toto opravdu stoji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod FrantaKrajta » úte zář 11, 2018 11:41

Ten set je hezky na dojisteni decka nebo druheho (40-120kg), ale k vytahnuti nekoho i jen par metru hlavne nema zadnou samoblokujici fuknci, jestli koukam spravne (jen zbezny pohled na obr na webu), nebo jo? Takze bys stejne potreboval dalsi matros.

Co treba Reverso nebo podobny kybl v guide modu a 3:1 kladkovy system, kterou s tiblocem sestrojis skoro hned, s prusikem o fous dyl. Sice i na v guide modu (samoblokujici) bude mit nejspis tolik treni, ze se bude blizit spis 1:1, ale na tech par metru by to nemel byt problem. V pripade potreby by dalo by se i 5:1, ale to uz spis s nejakymi kladkami na zmenseni treni.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod slezacekm » úte zář 11, 2018 12:25

viděl jsem ten set v akci, kdy ho chlapík používal na svoje dítě. měl to blbě nastavené a moc nevěděl jak s tím pracovat...tudíž nanic. to jenom k tomu, jak psal apuka, že je třeba dobře natrénovat.

ten set má samoblokovací brzdičku, resp. na obrázku odkazovaném mi to jako brzdička přijde.

osobně mi to přijde celkem drahá sranda, ano, je to krásně sbalené a jednoduché, ale když člověk ví, co dělá, stačí mu k tomu lano, jistítko (např. Guide + 2 karabiny), karabina a několik presek. jasně, pokud člověk doma nic takového nemá...

jen bych chtěl podotknout takovou věc, na kterou se možná často zapomíná. profík vede nezkušeného, kterého skvěle poučí, jak ho bude jistit a tak...a zapomene na situaci, že se něco stane profíkovi. tak jen aby i nezkušený věděl, jak má reagovat. třeba mít někde napsané, jakou ferratu lezu a kam mám volat :-..
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod apuka » úte zář 11, 2018 12:42

slezacekm píše:zapomene na situaci, že se něco stane profíkovi. tak jen aby i nezkušený věděl, jak má reagovat. třeba mít někde napsané, jakou ferratu lezu a kam mám volat
:smt023 Ano, na to se vetsinou zapomina...

Neco k tomu setu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Pierre111 » úte zář 11, 2018 14:09

Tak pokud lezeš jen ferraty a nemáš svoje věci na lezení, tak se myslím vyplatí si koupit tento set. Lze ho koupit za 2000tis. Dvě MHSky a kvalitní jistítko tě vyjde tak na tisícovku k tomu musíš připočíst lano. Tohle bude pravděpodobně lehčí a skladnější a bude s tím snadnější manipulace. Na tahání někoho nahoru to samozřejmě není dělaný, ale to jsem psal, je to na dojištění. ;). A zrizovat kladku na ferratě když jsem někde ve stěně podle mě nebude úplně snadný a pak s tím nekoho tahat, když nemám pevnou půdu pod nohama, no neumím si to moc dobře představit. S tímhle ale nemám zkušenosti. Lepší je myslím dojistit než aby ti někdo spadnu a pak se musel tahat nahoru.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Freediver » úte zář 11, 2018 19:28

Děkuji objednáno...vypadá to dobře :) :) :) ...máte pravdu.. lepší vždy dojišťovat (a tohle vypadá opravdu prakticky), než pak řešit jak někoho vytáhnu (ty kladky mi tam nepřijdou moc reálné.. aspoň ne pro mě..v situaci, kdy sám někde visím a ten dole je v šoku a nespolupracuje).
Freediver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 74
Registrován: ned zář 19, 2010 20:09

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod FrantaKrajta » úte zář 11, 2018 20:41

jo, ciste na pouziti na VF to muze byt fajn, (hlavne tim praktickym ropebagem a smycema), ale levneji to moc nevyjde, ne? 27-29m nove pulky lana z “odrezku” od Tendonu (v Hanibalu), jeden kybl s guide modem, par karabin a tak vyjde stejne i mozna min, a da se s tim delat vic veci :) (treba i kus slanit). Ale chapu lakavost takoveho rovnou pripraveneho reseni. Jen (jak jste zminovali) se to musi nacvicit, a to uz si muzu nacvicit normalni jisteni a vyrobu jednoducheho kladkostroje z kyblu. Hodi se to pak i na treba nastup po ledovci, ktery jeste na nekolik malo (globalni oteplovani je svina) VF vede. I tenhle set neni “blbuvzdorny” i kdyz vypada celkem fajn.

Takhle abych kupoval za 2500 toprope set na VF, za dalsi trojku vytahovaci set od Petzlu na ledovce na trhliny (30m hyperstatickeho lana s blokantama a kladkama) pro kazdyho clena druzstva nebo superkladku od Mammuta (6:1, je fakt skvela, zkousel jsem, prejde i pres uzliky, lehoucla slecna na ni vytahne v pohode dva chlapy s baglem, akorat stoji dalsi majlant), a vyrobci by byli spokojeni, moje srajtofle uz moc ne :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod FrantaKrajta » úte zář 11, 2018 21:49

A k puvodnimu dotazu - chce to mit vyzkousene a pripravene. Zvlast do hor. V lete v Decine jsem potkal nejake Polaky, kde se jeden sekl v tom lehkem lezeckem useku na Dcku (uz si nepamatuju nazev cesty), a nakonec (dodnes nevim proc) visel v prilis dlouhy odsedce na smyci (kterou si precvakl misto feratovy brzdy, kterou asi nechtel vyparat ci co...) tak daleko pod dalsim jisticim bode , ze tam proste zustal viset aniz by na cokoliv z toho dosahl... No byli jsme o par cest vedle, sice s lanem a matrosem klidne i na vytazeni, ale nez bych setam dostal, tak ho nejak silou dostrkali jeho kamosi. Ale presne tam by se jim lano na dojisteni nebo spis vytazeni jednoduchou kladkou (klidne i jen silou bez kladkostroje) hodilo dost...Chudak si tam skoro pet minut povisel.. .a co teprv nekde v Alpach :) Mne proste prijde nejaka tricitka polovicniho lana na hory na VF vzdycky univerzalnejsi a lepsi s tim matrosem umet, i kdyz to je “jen” ferata. Ale urcite lepsi takovyto set nez vubec nic :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Pierre111 » stř zář 12, 2018 7:29

klidně sem hod link na tu kladku od mammuta ;)
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod apuka » stř zář 12, 2018 9:26

Pierre111 píše:zrizovat kladku na ferratě když jsem někde ve stěně podle mě nebude úplně snadný a pak s tím nekoho tahat, když nemám pevnou půdu pod nohama, no neumím si to moc dobře představit
No prave, ono vubec vytahovat nekoho na trochu slozitejsim useku feraty neni zadna sranda, i kdyz spolupracuje, Stand sice udelas asi dobry, ale nemas se kde poradne zaprit (predstav si napr. ze stojis v i jen mirne previsle stene). Kdyz nespolupracuje, protoze je tak vyklepany, ze toho neni schopny, tak to mas o hodne stizene. No a kdyz se dostane do paniky, tak jsi, s prominutim, v prdeli... Dokonce i kdyz Vas (bez plneho vybaveni na slaneni k dotycnemu a jeho zachrane) bude vice. Proto jsem hned na zacatku psal, ze v tom pripade stejne skoncis u volani zachranne sluzby. Navic panikariciho ale i vyklepaneho cloveka vetsinou tezko po vytazeni presvedcis aby pokracoval, na to je taky dobre myslet. Najednou bude pro nej A/B usek jako predtim E-ckovy...
Takze se budu opakovat - najdete si cas a nejlepe s celym druzstvem, co tam pujde si nacvicte, co delat v pripade problemu. I pro bezneho clena neni nad zkusenost, jake to je, co to udela, kdyz hoc jen kousek spadnu a zustanu nekde viset. Samozrejme ne primo jit s feratovym setem do padu :wink: , na to je lepsi mit kousek "zbytecneho" lana.
Jsem si spomenul na znameho, ktery kdysy pred cca 25-ti lety byl s cestovkou na Mont Blancu a popisoval, jak to bylo skvele, ale ze cestou dolu je vedouci spousteli na lane (podle nej :-)) 50 metru nad propasti a ze to byl nejhorsi zazitek v jeho zivote (a byl cely vyklepany jeste kdyz o tom mluvil). A to cele kvuli tomu, ze jim o tom nikdo predem nerekl, ne to, ze by to jeste nekde v bezpeci vyzkouseli - vsak by ztratili nejakou hodinu casu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Aldo » stř zář 12, 2018 11:57

Vygoogli si dopomoc druholezce na skále. Najdeš postupy, jak na krátkém laně pomoct spolulezci směrem nahoru k tobě. Nic složitého a na feratě se to může hodit. Je to o to jednodužší, že "druholezec" je ještě jištěný na feratovém setu. Stačí Ti k tomu 2 prusíky, lano a dvě karabiny. Samozřejmě kladka a blokant je výrazné ulehčení.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv zář 13, 2018 17:15

Tak samozrejme tu dopomoc zeshora kladkou provadis ze standu a s odsedkou, nevisis nikde jednou rukou na kramli :) A kdyz to umotas sikovne, muzes vyuzit i vlastni vahu a proste ho vytahnout stoupanim si do smyce s prusikem ci blokantem na tom lane. Jak psal Aldo, je to v metodikach velmi dobre popsano.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod apuka » pát zář 14, 2018 8:21

Vsak jo, je jasne, ze je to popsane. Ale stale je tu ten problem, ze kdyz se neco na ferate stane napr. na mirne previsle 30m vysoke stene, kde mas jen malinke stupy, na skobu uchycujici lano stezi stoupnes jednou nohou, mas 25m lano a kamos za Tebou spadne tak, ze pri jeho zachrane/vytahovani budes muset udelat stand 5-10m pod koncem previsleho useku, tak se budes stezi zapirat, kdyz jej budes vytahovat. A kdyz si na to chces vytvorit pomoci vybavy lepsi podminky, tak zjistis, ze potrebujes toho vybaveni ponekud vice, nez bys bezne na feratu nosil. Navic uz to nebude jednoducha prace, to se musi poradne nacvicit. Nebavime se totiz o horolezcich, ale o turistech chodicich na feratach.
Na B/C ferate zabezpecene poradnymi kramlami a stupy to problem nebude. Ale taky se tam nejspise nic nestane. Zmen ale feratu na D nebo jeste tezsi a problem asi nastane v tech nejtezsich usecich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Aldo » pát zář 14, 2018 8:30

EE dopomoc kolegy druholezce jde i na hladké stěně a nepotřebuješ moc věcí. Stačí 2-3 karabiny a 2-3 smyčky + prusíky a krátké lano. Tohle by jsi stejně měl tahat sebou
Žádné zapírání o stěnu, vlastní váha je důležitá. Je to pakárna ale jde to.
Na kladku potřebuješ oporu, to jo. Na ( Štraus se to myslím jmenuje - nemám paměť na jména :) ) potřebuješ vlastní váhu.
Péřové spacáky a oblečení do krutých podmínek. Jídlo do přírody. PROHORY.cz
Internetová půjčovna outdoorového vybavení PŮJČOVNA.PROHORY.cz
Horolezecké a skialpové kurzy. Lezecké pobytové zájezdy. HOROškola - HORSKESPORTY.cz
Uživatelský avatar
Aldo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2314
Registrován: ned čer 24, 2007 18:59
Bydliště: Kousek od Beskyd

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod dudy » pát zář 14, 2018 9:18

Herdek, chlapi, co to lezete za ferraty?
Třicet metrů převislejch tak, že když si sednu do odsedky tak nikam nedosáhnu?
Von je ocelák v Separate Reality?
Dobře jako, machruje se mi to, když mě tohle živí , ale já myslím, že by se nikdo, nikdy, nikde neměl pouštět do něčeho, v čem si neumí poradit.
To že na to mám fyzicky není všechno a neznamená to, že to nemůže skončit průserem.
V praxi, do těžké ferraty jít až tehdy, když mám jasné a zažité krizové postupy.
A to zjišťovat na internetu mi přijde zcestné.
Jsou kurzy, školy, metodiky, videa...
A hlavně: Nejdřív je tu trénink, až potom polibek tvůj... :-..

Bohužel dneska je dost rozšířenej jev "mám na to fyzicky, tak to dám".
Stejnej syndrom jako u překližkářů na skalách, je to podobné třeba se silnejma autama, drahejma kolama... mám na to techniku, tak valím jako hovado, ale von mě drahej stroj jezdit nenaučí...
Ale vono "to dát", je jenom jeden dílek skládačky úspěšného návratu.
Ale to je se vším...

Jinak asi nejjednodušší na vytahování je koupit si nějakého mikrotrekšna...

Jenom technická, jak, když frajer visí tak, že on nikam nedosáhne a nespolupracuje, ho navážeš/přicvakneš na lano, abys ho mohl vykrákat? Stejně musíš k němu, popř. minimálně do místa kde je cvaklej...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod FrantaKrajta » pát zář 14, 2018 9:50

:D hezky receno...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod dudy » pát zář 14, 2018 10:09

Freediver píše:Ahoj chlapci, ferraty lezu už pár let a teď o víkendu se mi stalo, že se mi na D-čkové ferratě v Rakousku sekla slečna v lehkém převisu...
...20 let cvičím, dám 10 shybů s 15kg batohem na zádech...
...Běžně nosím cca 5-10m lano na případnou pomoc (dodatečné jištění), ale to by na vytáhnutí 60-90kg člověka (když tam jsem sám) nestačilo.
Zároveň nepředpokládám, že si tam dole po pádu slečna bude vázat prusíkuv uzel...



Při veší úctě, když děláš 10 shybů se zátěží, tak nepovytáhneš vo metr člověka, kterej, jak sám píšeš, není zraněnej, takže ti pomůže?
A technickej dotaz: Kam by měla slečna motat toho prusíka?
A v duchu mého předchozího příspěvku mi přijde tristní (v pravdě až tragické a nezodpovědné), že takový dotaz vznáší člověk, co se, dle svých slov, věnuje ferratám už pár let, leze déčka a ještě na ně tahá jiné...
Co bys, pro Boha, dělal, kdyby se ti tam někdo zrakvil?
Jo, vlastně já vím, zavolal horoslužebníky...
](*,)
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod mike » pát zář 14, 2018 19:22

dudy píše:Herdek, chlapi, co to lezete za ferraty?
Třicet metrů převislejch tak, že když si sednu do odsedky tak nikam nedosáhnu?

Neznas apuku? Vydel si to deseti a neco takoveho uz najdes ;-)

dudy píše:Dobře jako, machruje se mi to, když mě tohle živí , ale já myslím, že by se nikdo, nikdy, nikde neměl pouštět do něčeho, v čem si neumí poradit.

Jenze to by na feratach a na horach bylo tak 10 % lidi a to jeste asi hodne prehanim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod Pierre111 » pát zář 14, 2018 20:42

Hele je pekny ze tu radite jak nekoho vytahnout pomoci kladky. Jasne ze to jde ale videli jste lidi na ferrate? Vetsina z nich ma tak maximalne odsedku a jednu karabinu, znacna cast ani to. Vsadim se, ze vetsina lidi co tam leze ma zkusenost tak maximalne z umele steny, takze umi tak jako pouzit expresku, karabinu a slanit pomoci kyblu. Kouknout se na video postup mu podle me fakt nebude stacit, tohle by musel nacvicit a idealne ve stizenych podminkach kdy bude sam vyset v odsedce nekde v te stene. Takze za me radite suce zpravne ale je to nerealne. S ferratama moc zkusenosti nemam jelikoz me to tolik nebavi. Nicmene mi proste prijde lepsi tezke silove useky dojistit zeshora lanem a predejit padum a zraneni. Ono spadnout na ferrate do toho tlumice nebude zadna hitparada. Podle me si musis hrozne namlet. Ja jit na ferratu s holkou co neni leziyne tak si sakra rozmyslim jestli ji vzit na D a urcite bych teda mel lano a nejaky ten vercajk.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod slezacekm » sob zář 15, 2018 6:43

Za sebe to proste vidim tak, ze cilem je nenechat druheho spadnout do tlumice. V kolmych previslych pasazich by melo stacit dobirat zvrchu. V traverzech bych mozna krome dojisteni lanem nechal dotycneho cvaknout se odsedkou do oceloveho lana a nechal ho soukat se po ocelovem lane. Pokud k tomu vyuzije oko na ferratovem setu k tomu urcene, bude to i metodicky spravne. Ja sam asi zbytecne neverim tomu, ze kdyz si sednu do odsedky z ferrataku, ze se nevypare (myslim, ze do toho malicko hrcnu). Proto bych mel vetsi duveru napr. v takovou tu Petzlackou nastavovaci odsedku. Tim se ale zrusi funkce ferrataku. V traverzech ale clovek nenadleza a pri prechodu do kolme pasaze by se musela odsedka zrusit.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Jak vytáhnout kolegu při pádu na ferratě

Příspěvekod dudy » sob zář 15, 2018 9:31

mike píše:Jenze to by na feratach a na horach bylo tak 10 % lidi a to jeste asi hodne prehanim ;-)



[-o<
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP


Zpět na Horolezectví