Nohy a vse kolem toho

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2017 19:48

Dalkove pochody po cestach a peknych stezkach jo, ale kdyz jdu po kopeckach a volnym terenem, tak se pohorky hodi i u nas. Navic to mam jako trenink na Alpy, aby byly nohy zvykle na tu vahu. Funguje to.

U Alasek koukej na zemi vyroby. Chorvatske nebrat, ty maji ujete kopyto, ktere tlaci prave na malicku. Daji se nektere nemecke, ale musis mit stesti. Vloni jsem ho mel a sedi paradne, predchozi par byl uzsi a myslim, ze problem s nohou mam castecne kvuli tomu (podrazka ma jeste pulku vzorku, ale myslim, ze uz v nich chodit nebudu...). Koukej na listek v bote, ne na krabici, nekdy se to lisi ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod booze » čtv dub 20, 2017 19:53

Spis uz je nekoupim vubec.
Ted si po behani protahuju i chodidla a kdyz sedim, tak schvalne se snazim roztahovat prsty do stran. Zacal jsem mit divne krece v chodidle a po protahovani je opet vse OK.
Nejake detaily s Vojtovou metodou pro dospele? Dost me to zajima.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2017 19:58

Jj, taky roztahuju prsty. Kdyz mne zacne noha bolet, tak i rukama, je potreba klenbu roztahnout, aby se skriply nerv uvolnil, a pak slozit znovu spravne. Naucila mne to fyzioterapeutka a zda se, ze to funguje.

Detaily nemam, uz je to davno a stejne jsem netusil, co vlastne dela. Ruzne s tebou cvici, pak vstanes a zjistis, ze chodis jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod booze » čtv dub 20, 2017 20:02

mike píše:Ruzne s tebou cvici, pak vstanes a zjistis, ze chodis jinak.

Hm 3/4 je teda fyzioterapeutka.
Nasadil si mi brouka do hlavy. Musim to nekde vyzkouset.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2017 20:05

Nemyslel jsem, ze pak chodis jak namornik :twisted:

Nazory se na to ruzni. Ta, co k ni ted chodim, rikala, ze to nedela a ze ji to neprijde jako dobry napad. Fakt nevim, zkus si o tom neco najit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod oodoow » čtv dub 20, 2017 20:45

mike píše:Taky jsem trochu zmenil nazor na chozeni v pohorach.

Tyve peklo zamrzlo. Mikovi to došlo. Ale zas oceňuju, že dokáže změnit názor. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv dub 20, 2017 21:06

Proc myslis, ze je venku takova kosa? :P

Nemam problem zmenit nazor, kdyz se objevi nove skutecnosti ;-) Coz se tady stalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod fps » pát dub 21, 2017 11:39

mike píše:Dalkove pochody po cestach a peknych stezkach jo, ale kdyz jdu po kopeckach a volnym terenem, tak se pohorky hodi i u nas.

jojo, tohle je to podstatné, já nosím minimálně B/C nebo C boty protože chodím většinou volnou krajinou, mimo stezky, a když jsem do tohohle terénu zkoušel nosil tenisky (nízké boty), tak jsem měl omlácené nohy, a o hodně víc mě bolely nohy než v B/C a C botách, ale hlavně jsem si taky při tom zkoušení docela vážně vyvrtnut kotník, a ještě po půl roce jsem v nízkých botách cítil kotník

mike píše:Holt vseho moc skodi a chce to stridat. Takze tydne 5 x 5 km v nizkych botach a jeden den v pohorach a pomalu se to lepsi

jojo, tohle je to podstatné, já nosím B/C nebo C boty 3 až 7 dny v měsíci v kuse, pak tři až čtyři týdny chodím pouze v nízkých botách, já toho nachodím i v Praze docela dost, takže běhen tohoto času dostatečně rozchodím nohy tak jak mám
Naposledy upravil fps dne pát dub 21, 2017 15:17, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod apuka » pát dub 21, 2017 13:25

fps píše:já toho nachodím i v Praze docela dost, takže běhen tohoto času dostatečně rozhodím nohy tak jak mám
:(( Ja se spise snazim chodit, aby se mi prave nerozhodily.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pát dub 21, 2017 18:14

@fps: kolik toho odhadem po Praze nachodis? Jen po meste tj. tvrdem povrchu nebo i lehcim terenu? A co na to mas vlastne za boty?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod fps » sob dub 22, 2017 10:47

- prostě různě po Praze, například nejezdím výtahem, a po eskalátorech chodím, třeba na míráku vyšlápnou eskalátory je slušný trénink, a tudy chodím celkem často, v průměru denně nachodím cca 5km
- bot mám povícero, všechny turistické, Asolo Shiver, Asolo Ray, Scarpa Mojito Leather, Scarpa Zen, Lowa Phoenix Mesh LO, La Sportiva Lead, různě je střídám
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod progym » úte dub 25, 2017 12:59

booze píše:Nejake detaily s Vojtovou metodou pro dospele? Dost me to zajima.


Při poslední cvičení jsem s fyzioterapeutkou probíral Vojtu....
Její názor byl asi takový, že ok bezva, ale pokud je pacient aktivní tak Vojtovu metodu nedělá, protože se snaží pacienta naučit aby sám přemýšlel o tom co má dělat.
Vojtu používá na lidech s Alzhemerem nebo malé děti (myslím, že prof. Vojta toto vyvíjel především pro děti...). Taky mě řekla, že je to skutečně na "na chvíli" a pak se tělo opět přeprogramuje.
Tedy příjde i efektivnější změnit pohybové vzorce tím aby pacient toto sám chtěl a myslel na to jak to udělat.
To Mike: mimochodem, zkus mrknout na toto: https://www.tejpy.cz/krizove-tejpy-cross-tape/
Nalepila mě to včera na plosku na to postižené místo, respektive ono si to "samo" našlo místo kam se to přilepilo.
Možná je to něco jako: dej mi víru svou a víra tvá mě uzdraví :lol: ale dnes mám pocit, že je to zase o něco lepší....
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod booze » úte dub 25, 2017 16:13

progym píše:Taky mě řekla, že je to skutečně na "na chvíli" a pak se tělo opět přeprogramuje.

Tak to je skoda, jsem myslel, ze by tim sly vyresit nejake problemy zpusobene prave spatnyma navykama.
Dekuji za info
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » úte dub 25, 2017 17:15

Vypada to lakave, co? Neco delas blbe, nechas se preprogramovat a bude to zas spravne. Moc pekne na to, aby to byla pravda ;-) Vojtova metoda byla opravdu vyvinuta pro deti a aby to fungovalo, musi se cvicit casto, tusim 2x denne. Mozna by to fungovalo i u dospelych, ale kdo s tebou bude cvicit 2x denne? ;-) U mne to obvykle vydrzelo maximalne do druheho dne.

@progym: tejpovani ma fyzioterapeutka doporucovala taky, ale zatim jsem jeste nemel potrebu to zkouset. Mozna na to dojde, az budu muset jit nejakou hodne dlouhou trasu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod progym » stř dub 26, 2017 9:35

Ten Cross tape je malinko něco jiného....
Aplikace je poměrně jednoduchá i pro lajka. Klasický kinesio teiping chce i trochu znalostí.
Tejp na plosku přes metatarsy pro příčně plochou klenbu je tedy vcelku jednoduchý, jen to chce dobře odhadnout "prostor" na plosce aby nebyl tejp moc utažený nebo naopak vůbec nefungoval.
Je to tak +- ukazovák či palec :D

Pak je ještě i další varianta, pevného tejpu (trojnásobná velikost mezi metatarsy) bavlněným tejpem. Tohle mě propagoval doc. Hrazdíra pro větší zatížení nějakého pochodu nebo i jako "první pomoc" na cestě. :-k
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » stř dub 26, 2017 17:53

Aha, tak ja to s ni zkusim probrat, az tak priste pujdu, treba mi ten pevny tape predvede a poradi, jak s tema krizovyma. Za zkousku by to asi stalo, prave na delsi pochody. Nebo prvni pomoc na horach, tam se to nekdy vloni docela ozyvalo pri sestupech.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod booze » stř dub 26, 2017 18:58

@progym a neni to spis kontraproduktivni, kdyz ti to stahne plosku? Nemas nejaky odkaz na foto prosim?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod progym » čtv dub 27, 2017 7:19

Ten pevný tejp mě paradoxně ta moje fyzio spíše vyvracela....
Nicméně doc. Hrazdíra je dost uznávaný odborník a myslel to dobře.
Šlo o tejp, který se udělá oproti kloubům přes metatarsy při uvolněném chodidle.
Pokud jsem došlápl, tak noha je tzv. rozjede a pevný tejp ji nepustí dále, tedy to problematické místo nebude tolik přetěžované. Vlastně se tak trochu nahodí příčná klenba.

Fotku nemám, ale je to tvoje trojnásobná vzdálenost mezi klouby za články prstů.
Kotva je na malíku, jdeš přes palec nártem a musí to být na uvolněném chodidle. Pokud následně došlápneš, tak musíš na tejpu cítit tah.

Upřímně mě to nijak nepomáhalo, ale bylo to před tím než jsem začal cvičit a i ten prosak kostní dřeně byl značný a prostě to bolelo jak sfiňa :lol:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » čtv dub 27, 2017 19:58

progym píše:Kotva je na malíku, jdeš přes palec nártem a musí to být na uvolněném chodidle.

Z tohodle vubec nechapu, jak se to ma lepit :? Myslel jsem, ze paska ma byt zespoda...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod progym » pát dub 28, 2017 8:44

Trochu nešikovně jsem to napsal:

1.
Pevný tejp je ta trojnásobná velikost mezi malíkem a palcem. Lepit musíš na uvolněném chodidle. Tejp jde samozřejmě na plosku. Napnutí tejpu a tedy jeho podpůrná funkce je při zatížení a tedy došlapu.
2.
Tepj z normálního kinesio. U mě byl cca 19cm dlouhý. Lepení začneš na palci, kde bude "kotva" a jdeš na plosku s tím, že uprostřed plosky necháš asi na ukazovák volného místa (vlastně si jako vytvoříš příčně plochou klenbu) a dojedeš na malík a následně dotáhneš. Jeden prst je zhruba vůle, kterou musíš vytvořit aby byl tejp funkční a nebyl příliš těsný.

jinak včera mě manželka koupila ty Cross tejpy na zkoušku.
já myslím, že to fakt funguje :lol:
Měl jsem to tam přes noc, to problémové místo cítím úplně jinak.
Když jsem to večer lepil, tak jsem si fakt dával pozor kam se to "samo přilepí" a fakt se to samo chytlo na ten problém :rolleyes:
Finta má být právě v tom, že jedeš rožkem tejpu po pokožce a ono se to samo chytně, kde je problém a tam to plácneš.
Za 6ks 39,- je akceptovatelná investice na vyzkoušení :wink:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod booze » pát dub 28, 2017 15:27

Tak uz to konecne chapu. Doufam ze sis oholil chodidlo pri sundavani to bude ocistec. Dva roky jsem si tejpoval koleno a bez tejpovani jsem pak nemohl normalne fungovat. Vseho s mirou
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » pát dub 28, 2017 17:39

Jo, taky uz to asi chapu, diky :)

Akorat jsem myslel, ze krizovy tejp se dava na chuzi jako podpora a prvni pomoc, ne na noc...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod VitK » ned srp 19, 2018 9:14

Zdravím, nedávno jsem koupil nový batoh Osprey atmos 65. A mám takový problém že když jdu tak po cca 15 km mě začíná bolet pod kyčlemi je to dost nepříjemné. Když jsem si batoh zkoušel tak mi seděl perfektně. Jsem docela hubený 185cm 68kg. Otlačí se to? Napadlo mě jestli to není něco podobného jako při jízdě na kole se zadkem, prvních 1500 km hrůza pak už nic netlačí. Díky za postřehy :D
VitK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 5, 2017 15:49

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod fps » ned srp 19, 2018 12:01

- s tím ti těžko někdo poradí, to si musíš ozkoušet sám
- máš bederák ve správné výšce? bederák by měl sedět na bedrech, a ne až na kyčlích
- máš správnou velikost? dle mě by si měl mít na svou postavu velikost M
- Osprey Atmos má hodně polstrovaný bederák, když je zasunutý, tak i dvojitě, ale když ti batoh nesedí, tak i takto hodně polstrovaný bederák ti nepomůže
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod VitK » ned srp 19, 2018 12:25

No velikost mám L ale ta si myslím že je zvolena správně, zkoušel jsem M a ta mi přišla malá, no zkusim s tím ještě chvíli laborovat. Myslíš že to není taky o nějakém zvyku? Nechodím s batohem tak často. Tak max 1 za 2 měsíce.
VitK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 5, 2017 15:49

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod fps » ned srp 19, 2018 12:43

- tak dle mě je ti dlouhý, já mám cca 195 cm, a já mám a nebo jsem měl batohy Osprey Exos a Atmos velikost L, a na postavu pod cca 190 cm jsou moc dlouhý, tedy pokut nemáš dlouhý trup a krátké nohy
- já velký batoh používám jednou za měsíc 3 až 7 dní v kuse, a nemám problém se zvyknutím si, jde hlavně o váhu, nenosím víc jak 15 kg, a to ještě jen krátce když mám ze začátku plnou nálož jídla, vody, nebo mám v zimě sněžnice na batohu, jinak mám základ bez jídla a vody dle ročního období léto - zima 7,5 - 11 kg
Naposledy upravil fps dne ned srp 19, 2018 12:53, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod VitK » ned srp 19, 2018 12:48

No to jsem uplně slyšet nechtěl, no ale co se dá dělat. Batoh jsem kupoval na výstavě stanů, tak jsem si myslel že tam poradí ale asi ne dostatečně. Myslím si že teď ani nepůjde vrátit no. Tak ještě to nějak zkusím ponastavovat. Ale dík za reakci.
Edit: No já jsem to nevážil, ale myslím si že nějakou přehnanou váhu nemám. Naopak si myslím že když porovnáváme s kamarády batohy tak mám jeden z nejlehčích. Ale schválně to zkusím zvážit. Takže okolo 9kg váhy jen vybavení bych se měl pohybovat?
VitK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 5, 2017 15:49

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod fps » ned srp 19, 2018 13:03

- jak jsem už psal, dej bederák na bedra, má sedět ze shora na bedrech, ne na kyčlích, dotáhni ramenní popruhy, a uvidíš zda ti je dlouhý a nebo ne
- takže ve vaze to nebude, základ 9 kg je slušný
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod VitK » ned srp 19, 2018 15:08

No vypadá to že jsem na hraně ale sedí, při včerejším pochodu jsem měl batoh nastaven tak za větší půlkou zádového systemu to byl možná důvod toho problému. Tak jsem to dal níž a uvidím, zase se ta bolest projeví až po cca 18 km tak potom se rozhodne.
VitK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned bře 5, 2017 15:49

Re: Nohy a vse kolem toho

Příspěvekod mike » ned srp 19, 2018 23:02

Hmm, ja jsem teda vubec nepochopil, co te vlastne boli. Neco se casem spravi, neco naopak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Outdoor a zdraví