Borelioza

vše co se týká naší tělesné schránky a outdoorových aktivit

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » úte bře 13, 2018 16:55

Prepis by nebyl?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Zdéňa » stř bře 14, 2018 7:32

@deu: díky pustím si to. A tvůj zdravotní stav v pohodě? Mě se to po roku nebraní atd vrátilo a teď se s tím od podzimu zase peru.. ](*,) :-k
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Borelioza

Příspěvekod deu » stř bře 14, 2018 10:21

Hele, myslím si, stejně jako zaznělo v přednášce, že dlouhodobá ATB léčba nepomůže. Zkusil jsem to a pomohlo to jen krátkodobě. Tudy cesta nepovede, aspoň u mě. Lidi na fóru boreliozy jsou svojí nemocí posedlí, přestal jsem tam chodit už dávno, nehodlám svůj život trávit tím že se v tom budu šťourat a absolvovat různý protokoly a pít naředěný savo(msm). Ke Klubalovi(Medicínské centrum) jsem chodit přestal po roce a čtyřech návštěvách, neúnosně zdražil, teď když mu vypověděla smlouvu VZP se z toho všichni u něj po..., jsem zvědavej kdo bude mít 6 tisíc na návštěvu+náklady na testy a léky. Já mám teď normálního imunologa co se nebojí pojišťoven a je rozumnej. Letošní zimu jsem byl často nachlazený - stres a dítě co nosí každou chvíli bacily ze školy tomu moc nepřidají. Tak jsem se po cca dvou letech na imunologii objednal. Budu se soustředit na posilování imunity a omezení stresu. U mě to není jen borelioza, ale hlavně EBV a HSV (pro Mika viry), kterých už se nikdy nezbavím a jedinou cestou je posílení imunity. Nějak se s tím budu muset naučit žít :) .
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » stř bře 14, 2018 18:00

deu píše:U mě to není jen borelioza, ale hlavně EBV a HSV (pro Mika viry)

Proc pro mne? Vim, ze jsou to viry :) HSV ma v sobe ale skoro kazdy, ne? A proti EBV zas protilatky, protoze se s nim v zivote musel potkat.

deu píše:Lidi na fóru boreliozy jsou svojí nemocí posedlí

Parkrat jsem se tam dostal pres Google a vypadalo to tak. Ne ze bych se jim moc divil... Kazdopadne hodne depresivni prostredi. Zajimalo by mne ale, jestli se nekomu z nich podarilo vylecit, zaznamenal jsi tam neco takoveho?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 11, 2018 7:43

zas**ny hovado. Jdu si pocist vlakno a doufm v rady ATB + hory nejaky uzitecny :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 11, 2018 13:45

takze sem to procetla a konkretne se ten pohyb nejak neresi. Mam docyhexal 100, ode dneska.v patek jedu na lehkou turistiku s alpinou do bulharska, nalehko po chatach, lanovka, takze ohledne namahy no dejmeztomu. Kdyz uz musim byt na slunku, tak hodne mazat vysokym faktorem+ byt co nejzahalenejsi. Idealne asi ksiltovka i na hlavu, i jdyz ji jinak skoro nenosim (staci ksilt a nahlave vlasy nebo fakt cepici.

zrusit zajezd nelze ze 2 duvodu. zruseni 48h predem uz nezachrani ani pojisteni storna + narizena celozavodka, takze bych stejne nemohla jet na dovolenou jindy a teda bych tech 14 dni doma nevydrzela a stejne bych nekam jela takze uz je to jedno
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » stř črc 11, 2018 14:17

Mawe, myslim, ze s tema ATB a pod. je to hodne individualni. Nkedo si toho ani nevsimne (napr. ja cely zivot donedavna, byl jsem na ne zvykly od mala a to ve velkem mnozstvi), nekoho zase dokaze totalne odepsat (napr. mne pred asi mesicem, po 2,5 dnech me zacaly tak bolet kolena/klouby, i jen v prubehu sezeni, ze jsem si myslel, ze ani na zachod nedojdu; byl jsem uplne vycerpany a zniceny, spat jsem nemohl, atd. - a to byly takove slabsi antiinfektika/ATB). Takze Ti nikdo nerekne, jak budes pohyb zvladat. (Jo, este se muze klidne stat i ze se z nich doslova p(ro)se..es, pozvracis, atd., protoze Ti rozhodi strevni mikrofloru - ale stat se to taky nemusi.)
Na druhe strane je treba fakt si davat bacha - cim vice podnetu k oslabeni organizmu, tim spise muze nastoupit nejaky problem. Jak s ATB, tak i neco jineho. A kazdy dalsi problem jen oslabi moznosti imunitniho systemu cilene zasahnout na jeden problem - u Tebe borelie. No a taky se vsechny problemy mohou posbirat a naplno vypuknout, az se vratis a prestanes pouzivat ATB (a budes se chystat do prace)... Tak se to stalo kolegovi, dva tydny se po navratu z nemocenske s ATB dostaval zpet do bezneho zivota, nic (meritelneho) mu uz nebylo, jen byl uplne mimo jak fyzicky tak i psychicky.

Jinak pokud Ti naridili brat ty ATB, mozna by Te doktor i vypsal na nemocenskou a v tom pripade by s velkou pravdepodobnosti pojisteni storna toto brat melo, dovolena se Ti zrusi, i kdyz je celozavodka a Ty si ji budes moci vybrat jindy. Vzhledem k moznym nasledkum boreliozy ja osobne bych si takovy vylet (uz i ten dlouhy presun) hodne dobre rozmyslel. Kdyz jsi na pocatku nemoci, kdyz to ted podelas, tak pozdeji se to opravdyu hooodne tezko napravuje...

Ale abys nemyslel, nechci Ti kreslit jenom nejchmurnejsi tvar - muze se stat, ze vsechno proberes s usmevem, ani si nejake ATB nevsimnes a pojedes jako motor. Jak rikam, reakce je individualni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 11, 2018 15:57

jo, to je mi jasny ze to je individual, ale taky blby ze moje dr. ma tento tyden dovcu, byla sem u nejake cizi protoze sem to nechtela nechat 14 dni vyhnit... takze samozrejme moznosti sou obe, to proste clovek dopredu nevi, spis mi slo o nejaky tipy, co se da v tom pripade, kdyz uz se clovek rohodne vyrazit na dovcu, ceho se treba vyvarovat nebo na co si vic dat pozor. No nejak to dopadne.

jinak k ty ksiltovce, staci ksilt + vlasy jako ochrana pred sluncem, nebo vhodnejsi celocepice?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod booze » stř črc 11, 2018 18:23

Tak to jsem zvedav. Me ATB vyply na mesic. Nebo ta borelioza. Jsem porad jen spal a byl slaby jak caj.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 11, 2018 18:27

ja su taky dost zvedava... blby je, ze mam atb ode dneska, to se proste nestihne projevit do odjezdu... no a je lepsi varianta jet bez atb nebo jet s nima? si clovek jako nevybere, pac asi borelku nechci, ze jo
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » čtv črc 12, 2018 7:24

Mawe, pokud Ti predepsali ATB na zaklade radneho testu na borelie, tak nad pozdejsim zacatim uzivani ani nepremyslej. Borelie dokazes vymytit jen do chvile, kym se nerozleze po celem tele, tj. hned na zacatku. A pocita se kazdy den, dva tydny ztraty je prilis velke riziko.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod deu » čtv črc 12, 2018 8:04

Když jde o boreliozu, i jen v podezření, neřešil bych vůbec dovolenou. Ale je to tvůj život a kdo si nenechá poradit ať pak nebrečí. I "lehká" turistika je pro napadený organismus velká zátěž + do toho ATB. Třeba budeš mít štěstí a pak se nám tady vysměješ a třeba za deset let zjistíš že máš vážné potíže. Je to na tobě holka! Držím palce.
Obrázek
Uživatelský avatar
deu
účastník
účastník
 
Příspěvky: 585
Registrován: pon kvě 2, 2011 20:05
Bydliště: Praha

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 12, 2018 11:39

apuka
nemam zadny testy krom "borelkovyho" fleku na noze, takze atb nasazeny preventivne. Ja psala, ze sem sla hned k jine dr, moje ma volno a ze semmela variantu pockat 14 dni a jit k moji dr az v srpnu. rozhodla sem se jit k cizi hned - a hned mi napsala atb s tom, ze na testy za 4-6 tydnu mam jit
Naposledy upravil Mawenzi dne čtv črc 12, 2018 11:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 12, 2018 11:41

a dr o tom vi, ze jedu na dovolenou a nejak me od ni jeodrazovala krom dopiruceni stran slunka faktor a dlouhej rukav
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Borelioza

Příspěvekod zonn » čtv črc 12, 2018 11:42

Takze ti nevzala krev?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 12, 2018 11:45

ne,prej se stejne nic z krve ted nepozna - a pisete tu o tom taky, ze hned se nic nepozna.

ja nepsala ze mam borelku, ale mam atb kvuli borelkovymu fleku "co kdyby"
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod Zdéňa » čtv črc 12, 2018 12:08

Brát ATB a moc nevěřit doktorům a léčbu neodkládat. Víc k tomu nenapíšu.
Držím palce :wink:
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Borelioza

Příspěvekod booze » čtv črc 12, 2018 12:12

Od kousnuti hovadem je flek vzdycky. Videl jsem i flek pres pulku nohy. Spis nez proti borelioze ti dala ATB proti jinym dobrotam, ktere prenaseji hovada.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » čtv črc 12, 2018 12:49

divny je, ze ten flek tam minulej tyden jeste nebyl, objevil se az nekolik dni po kousnuti, ja tomu nerozumim, proto sem sla za dr. Po kousnuti tam byl proste jen takovej nateklejsi kousanec. Na druhou stranu sem mela i prisaty klistata letos nejaky, tak proste nevim, 10cm flek s cervenym stredem a okrajem a svetlym vnitrkem, vyhodnotili to nezavisle 3lidi (zdrav. sestry 2 a dr) jako jasnej flek od borelky, uprimne radsi budu jist atb zbytecne nez riskovat..
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod apuka » čtv črc 12, 2018 12:52

Aha, to je dost jine...
Booze ma pravdu, velky cerveny flek se od hovad dela prakticky vzdy - ale nemelo by se to ani zvetsovat/stehovat ani mit uprostred bily ostruvek. Normalne se na to ATB nedava(lo). To bych osetroval napr. Fenistil kremem, ten by za par dnu mohl docela uklidnit ten flek.

Jo, hovada borelie prenaseji docela vyjimecne, ale vyloucit se to neda.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát črc 20, 2018 17:01

:shock: procitam prispevky, kdyz jsem tu nebyl a tohle je zas sila...

deu píše:Když jde o boreliozu, i jen v podezření, neřešil bych vůbec dovolenou.

Presne tak.

apuka píše:Mawe, pokud Ti predepsali ATB na zaklade radneho testu na borelie, tak nad pozdejsim zacatim uzivani ani nepremyslej. Borelie dokazes vymytit jen do chvile, kym se nerozleze po celem tele, tj. hned na zacatku. A pocita se kazdy den, dva tydny ztraty je prilis velke riziko.

Ano, ale dneska se ATB nepredepisuji AZ na zaklade testu na borelie, ale hned, jak vznikne podezreni, coz typicky boreliovy flek je. Protoze kdyz uz jsou v krvi protilatky, tak uz muze byt pozde. Borelioza se nejlip leci v prvnim stadiu, kdy jeste v krvi nic neni a zatim je to jen lokalni infekce pod kuzi. Tedy ten flek.

Uvaha je jednoducha. Zbytecne brani ATB je vyrazne mensi riziko, nez prechod boreliozy do dalsi faze. Obcas se pouziva i preventivni jednorazova davka ATB po prisati klistete bez fleku, ale to ma jista rizika, jak bylo receno nekde vys.

Takze postup doktorky byl naprosto spravny a rozumny. Akorat mozna mohla zvolit jine ATB, jelikoz doxyhexal je v kombinaci s dovolenou celkem problematicky. Slunce (a to velmi) a mne osobne teda vzdycky slozi, horsi ATB z tohodle hlediska pro mne neni. Na druhou stranu je ale v tehle fazi asi nejucinnejsi a to je hlavni. Kdyby dala treba azithromycin, tak ten by mozna ani nemusel byt poznat. Sveho casu jsem (z jinych duvodu) jezdival na hory s makrolidama bezne a v podstate to nevadilo.

apuka píše:Jo, hovada borelie prenaseji docela vyjimecne, ale vyloucit se to neda.

Pokud vim, tak prenos jeste nebyl prokazany. Ale podobnych pribehu uz jsem cetl dost na to, abych tomu veril. Coz je pruser, protoze klisteti se vyhnout da, hovadu ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 20, 2018 20:23

tak sem prezila, k jednodenkarum sem se pridat nemusela, bylo to celkem fajn. Slunko vnimam jako velkej problem, ac sem hned od prvniho dne na slunci nosila ss rabku, tak sem si spalila kuzi na hlave a palce na rukou. Prsty sem pak mela nakomec vsechny omotany leukoplasti, vsude kde se na kuzi dostalo slunko na dyl i pres 50. krem celkem fakt spalena kuze (prsty) i kdyz na to slunko chvili jen svitilo bez spaleni, tak ta kuze vylozene palila a bolela.

Jinak mi doslo asi az pozde, ze ten flek mozna neni 100% v miste hovada, mozna lehce niz a kliste sem mela v pazi, takze to mozna muze byt jen nejaka nahoda, ze flek se objevil za par dni v miste +- odpovidajicimu bodanci.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » pát črc 20, 2018 23:03

Jj, slunce je fakt problem. Mne to kdysi blbec doktor nerekl, ac vedel, ze jedu lyzovat na ledovec a mohl mi klidne dat jine ATB. V letaku to tenkrat jeste napsane nebylo (minule tisicileti...). I pres mazani jsem si spalil ksicht jako nikdy. Blbe je, ze kuze ma pamet a bylo to znat jeste nekolik dalsich let.

Flek by se mel udelat okolo mista prisati klistete (nebo kousnuti hovada). A taky by mel po ATB postupne zmizet. Zmizel?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » sob črc 21, 2018 4:57

je uz hodne nevyraznej, je zezadu stehna, blbe tam vidim, ale uz nebije do oci na apul kilometru.

me dr rikala no dlouhej rukav a tak, ale jako fakt spaleny prsty, to sem proste v zivote nezazila, hlavne ja se ani normalne nemazu nicim a spalena sem nebyla roky :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » sob črc 21, 2018 18:37

Tak to asi funguje :)

Neboj, ted budes pro zmenu spalena kazdou chvili :twisted: Mne dalsich par let stacilo vylezt na slunce a hned jsem mel nos jak indian. Kuze si spaleni bohuzel pamatuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » ned črc 22, 2018 4:41

takze bez padesatky nevylizat z domu... no co se da delat, holt budu na to muset myslet.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Borelioza

Příspěvekod mike » ned črc 22, 2018 21:23

Treba nebude tak zle :) Myslim, ze po dobrani ATB a vylouceni z tela (tak 3 dny) by mohl stacit Daylong 15. Rano se namazes a nemusis to resit. Ja jsem mel "stesti", ze to bylo v zime a mel jsem spaleny jen ksicht.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Borelioza

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 23, 2018 7:36

ja mam spaleny taky jen ksicht + prsty, ale to je tim ze sem sesmazila v bunde a kalhotech, jeste bych potrebovala sehnat tanecni rukavicky :D pac v normalnich (cernych) to pali jak svina
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Předchozí

Zpět na Outdoor a zdraví