Nafukovací karimatky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod rambo518 » ned úno 25, 2018 9:02

Ta RRS mi prijde asi nejlepsi volba. Nasel jsem i nejakeho typka, co testoval uplne stejne kopu karimatek ( mel tam spolecne zlite i rrs ) a opravdu se po pomerne kratke dobe ta zlite slehla. Rrs vypada, ze bude hodne odolna a funkcni. A jako tahat je spolu nebudu casto. Jen pokud budou velke mrazy a zadny snih. Jako ted. Protoze na snehu jsem spaval casto v mega mrazech a uplne jsem citil teplicko od zeme jen s tou nafukovackou. Penu uz jsem dlouho chtel do vysek, kde jsou proste kameny. Tak zabiju nekolik much najednou :axe:
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » úte úno 27, 2018 15:18

rambo518 píše:Dnes jsem testoval Vikinga 900 a v noci mi pri -14 byla zima od zeme ( lec uz jsem karimatku testoval uplne v pohode v -16, ovsem na snehu, coz je asi teplejsi kombinace, nez travnata zem ).

jestli ti jde o nízkou váhu a malé rozměr po sbalení, tak je volba jasná Therm-A-Rest NeoAir Xtherm, ale jestli to neřešíš, tak pod tu Therm-A-Rest Trail Lite kup tu Therm-A-Rest Ridge Rest Solar
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod rambo518 » pát bře 2, 2018 11:22

Jak jsem psal, obě vytáhnu asi vzácně ve velkých mrazech bez sněhu. Tak to přežiju, když už je potáhnu obě. Ale oukej, i tak jsem rád, že potvrzuješ. Jsem na to docela zvědavý, akorát pravděpodobně vyzkouším až další zimu zzzz
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 10, 2018 9:06

Někdy v létě 2012 jsem koupil Therm a Rest Neo Air (žluto stříbrná). Po asi dvou letech mi začala ucházet, hledal jsem díru, ale ve sprchovém koutě se mi to nedařilo, tak jsem jí odložil do skříně a používal samonafukovačku. Před 14 dny jsem si vzpomněl, poslal jí dovozci Vertical.cz, aby zkusili najít dírku a zalepit ji. Už mám od nich vyjádření, že se jedná o výrobní vadu a posílají mi novou karimatku. \:D/ Jsem potěšený z jejich doživotní záruky. :prayer: :prayer:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » úte čer 26, 2018 6:19

klymit static v2 - no su nerozhodna, spala sem na.ni 2 noci a prijde mi, ze po tyveku desne klouze a ze i spacak po ni vyrazne vic klouze. otacim se vevnitr spacaku - teda doted - ale na ty karosce se lehce otaci i spacak, takze sem se casto v noci budela tim, ze byl pretocenej (cumulus nerovnomerny plneni). dotd na penovce sem.s tim problem nemela.

pak taky kdyz si treba sednu, tak ji promacknu na zem, takze me regulerne studil zadek pres tyvek a spodni a horni latku nafukovacky a kdyz sem si chteka lustit krizovku s loktama oprenyma kdyz vsichni meli jeste pulnoc, mela sem je otlaceny...

takze je jako pohodlny na tom spat i na boku, ale celkem me odrazuje to promacknuti pri sezeni... Zvazovala sem, zda si nejakou nekoupit, ale ted si proste nejsu jista...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod GreyMouse » úte čer 26, 2018 10:08

Nafukovačka je na ležení, na sezení si vem podprdelník ;-) (A pokud by ti nafukovačka začala ucházet, strčíš ho pod ní na nejkritičtější místo :))
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod rambo518 » úte čer 26, 2018 10:14

Přesně, prosedne se asi každá fukačka, i když je nafučená na maximum.
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » úte čer 26, 2018 12:21

Mawenzi píše:prijde mi, ze po tyveku desne klouze a ze i spacak po ni vyrazne vic klouze.

protoze nemas tyvek tim napisem nahoru
Mawenzi píše:takze je jako pohodlny na tom spat i na boku, ale celkem me odrazuje to promacknuti pri sezeni..

prehni ji napul
GreyMouse píše:Nafukovačka je na ležení, na sezení si vem podprdelník

amen :smt023
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » úte čer 26, 2018 16:16

mam napisem.nahoru
jinak kdyz se uz chci treba prevlict nevo namazat nohy proc bych mela nosit jeste podprdelnik, kdyz mam.karosku. nebude pri prehnuti napul nejakej problem.zw bych ji "zlomila"?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » úte čer 26, 2018 16:27

Mám Klymit insulated V Lite a když ji pořádně nafouknu, tak se na ní dá i v pohodě sedět. Ale na spaní si ji pak musím ufouknout, bo je to moc tvrdý, takže zkus víc foukat, jestli na ní chceš sedět. :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod remy77 » úte čer 26, 2018 17:20

oodoow
kolko vazis?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod oodoow » úte čer 26, 2018 17:28

@remy: 70kg
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod remy77 » úte čer 26, 2018 18:36

oodoow píše:@remy: 70kg


Aha, no ja so svojimi necelymi 90 kg som sedel tesne nad zemou :oops:
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » úte čer 26, 2018 18:59

rambo518 píše:Přesně, prosedne se asi každá fukačka, i když je nafučená na maximum.

s tím tedy nemohu souhlasit, Therm-A-Rest NeoAir Xtherm se neprosedne, mám cca 90 kg a i v -25°C na sněhu při sezení žádná zima od země, Therm-A-Rest NeoAir Xtherm jsem už použil 199x celoročně, za kvalitu si to hold chce připlatit
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod remy77 » úte čer 26, 2018 22:26

V tomto musim s fps suhlasit. Xtherm tiez nepresadnem
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod rambo518 » stř čer 27, 2018 6:38

Zatím jsem měl 3 foukačky ( včetně TaR ) a všechny jsem prosedl :D pravda, nikdy ne NeoAirku Xtherm. Schválně jsem použil slovo ASI, protože otestovat všechny károšky světa se mi ASI nepovede 8)
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » stř čer 27, 2018 7:12

Zatím sem měl 2 foukačky.

TaR PLP - prosedl, promáčkl lokty a prolehl kyčlí a ramenem na boku.

TaR NAXL - pokud byla nafouknutá na max tak ne, ale těžko říct co by dělala na mrazu k ránu - pokud by změkla tak ano protože tam pod ramenem nebyla velká rezerva.
No a hlavně sem jí po 4 použitích propíchl - za mne mimo stan nepoužitelná, nebo nespolehlivá. Materiál se ukázal jako o dost méně odolný než má PLP.

TaR RRSL - neprosednu nepromáčknu, nepropíchnu a když tak to nevadí. Pocitově teplejší a příjemnější než NAXL a PLP protože ležíte rovnou na té stříbrné fólii a neproudí pod vámi studený vzduch. Pohodlí samozřejmně trochu horší ale není to jak evazotka podobá se horším nafukovačkám.


Hodnocení 1 super, 5 fuj

PLP - rozměry 2, váha 3, pohodlí 2, pocit izolace 3, cena 3, odolnost 3

NAXL - rozměry 1, váha 2, pohodlí 2, pocit izolace 3, cena 4, odolnost 4

RRSL - rozměry 4, váha 2, pohodlí 3, pocit izolace 2, cena 1, odolnost 1,
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod scinkk » stř čer 27, 2018 8:34

No ja tu puvodne chtel napsat ze nejspis clovek prosedne i xtherm ale mozna ne, vlatne me to nikdy moc nezajimalo, mysleno, ze je mi zatim jedno, zda se to prosedne ci ne, pac jsem s tim zatim nespal na snehu, kde by mi to uz mozna na tu chvilku vadilo, jak bylo receno, karimatka je na lezeni a spani :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod booze » stř čer 27, 2018 9:03

Mawenzi píše:mam napisem.nahoru

Tak nemuze klouzat. :shock: Karimatku nezlomis to myslim nejde. A podprdelnik z eva nosim uplne vsude i do hospody.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » stř čer 27, 2018 10:05

ok mozna me vykopal kamos, bylo ti uzky misto a jak byla nafukovacka vyssi tak mohl me odsunout
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod petra50 » stř čer 27, 2018 14:56

Michal82 píše:TaR RRSL - neprosednu nepromáčknu, nepropíchnu a když tak to nevadí. Pocitově teplejší a příjemnější než NAXL a PLP protože ležíte rovnou na té stříbrné fólii a neproudí pod vámi studený vzduch. Pohodlí samozřejmně trochu horší ale není to jak evazotka podobá se horším nafukovačkám.


Mohu to doporučit.
Uživatelský avatar
petra50
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: stř čer 27, 2018 14:44
Bydliště: Praha

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » stř čer 27, 2018 16:21

Michal82@

co je to za zkratky? to je jak na vojně
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod Mawenzi » stř čer 27, 2018 16:31

ja se treba v karoskach nevyznam, naxl sem vyluslila plp jest sem nemela moznost poradne zjistit, spatnej signal, mobil, malo dat :D to mam jako domaci ukol to plp :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » stř čer 27, 2018 16:43

Therm a Rest

PLP - ProLite Plus
NAXL - NeoAir Xtherm Large
RRSL - RidgeRest Solar Large.

Ty co sem měl/mám.

Jako přidal bych i hodnocení Evky ale to už dnes asi nikoho nezajímá tak to už bylo zbytečné.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod fps » stř čer 27, 2018 18:12

tak to já tedy pak vidím tvoje hodnocení hlavně u izolace jinak
- jak muže stejně izolovat tepelný koeficient 3,4 R tloušťka 3,8 cm, a dokonce ještě lépe izolovat tepelný koeficient 3,5 R tloušťka 2 cm, než tepelný koeficient 5,7 R tloušťka 6,3 cm, tohle jsme tady už jednou řešili, ale stále mi to hlava nebere
- jak muže být stejně hodnoceno 640 g a 740 g taky nechápu
- 2 cm čehokoliv je u mě pohodlí max. 4, určitě ne 3
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » stř čer 27, 2018 19:02

fps - hele je to jen moje hodnocení a schválně jsem psal ,,pocit izolace,,

Ale je to asi tak z mého pohledu.

PLP vs NAXL - PLP má v sobě pěnu narozdíl od NAXL. Takže vzduch díky té pěně necestuje a neochazuje.
Pokud nedojde k prolehnutí PLP, což se mi stalo vždy na boku, tak subjektivně izoluje stejně nebo jsem na ní měl cca stejný pocit.
NAXL byla dle mě lepší jen v tom, že sem jí právě díky té tloušťce neprolehnul ale zdála se mi taková studená což přisuzuji tomu jak v ní snadno cirkuluje vzduch.

RRSL - tady žádný pohyb vzduchu není jako u NAXL a díky té alufólii na povrchu je pocitově nejteplejší. Při ležení na boku jí také nepromáčknu takže izoluje stále rovnoměrně nedochází tam k vytvoření studených bodů jako u PLP.

Docela by mne samotného zajímalo jak k těm hodnotám tepelného odporu u TaR přišly - samozřejmně v laboratoři to je mi jasné. V praxi zas tak moc neřeknou pokud se porovnávají různé typy karimatek. Naopak pro porovnání stejného typu to bude asi dost užitečné.

Srovnání váhy i dalších parametrů sem bral v nějajém rozmezí, né čistě co je nejlehčí a td ale cca v nějakém průřezu trhem - existují lehčí i výrazně těšší karimatky.

Dobře možná by bylo lepší zvolit bodové hodnocení aspoň 10 bodů aby se v tom udělal větší rozdíl, ale takové hodnocení je vždy subjektivní a ani u NAXL jsem nedal za odolnost 5 přesto ze mi vydržela 4 noci protože beru ze sem ji neměl použit mimo stan - jenže to třeba PLP zvládla proto dostala lepší známku a RRSL si položím klidně na připínáček nebo jí používám na ostrých kamenech na sezení proto dostala maximum.

Ještě nějaké důvody - PLP jsem koupil s velkými obavami ale celkem fungovala a neselhala ale vadilo mi, že jí prolehnu na boku a že je mi moc malá, proto jsem šel do NAXL i díky tvému hodnocení, že je to nejlepší nafukovačka. No díky tomu proudění vzduchu mi přišla cca stejná jako PLP ale výhody to mělo, byla menší lehčí a neprolehnul jsem jí, bohužel nevydržela stejné zacházení jako PLP takže sem se sní velmi brzo rozloučil. Potom sem koupil RRSL kde je trochu menší komfort ležení ale izolace je skvělá a je nezničitelná, bohužel za cenu obřích rozměrů - zvažoval jsem dát 5 ale pokud se do batohu zabalí tak jak sem zde už párkrát vkládal tak se v pohodě vejde a na trhu jsou stejně velké i větší karimatky tak sem to zas nechtěl hnát do extrému.

Konec konců můžeš to vidět jinak nic proti.

Ne by se NAXL libila víc pokud by měla pěnu uvnitř - byla by reálně teplejší. Zas by ale nebyla tak mala a lehká no.

A po tom co mi nafukovačka selhala bych se k nim už asi stejně nevracel pokud bych nezvažoval pouze sníh - kde se dá propichnuti dost vyloučit.

RRSL je teď pro mne fajn kompromis - určitě by byla lepší nějak skladatelna jako ZLite ale ta se zas rychle rozlehne. Kdyby ji udělali do nějakých bloků a ty vlnky do sebe zapadali určitě by to bylo lepší na zbalení.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » stř čer 27, 2018 19:07

fps - pohodlí 2cm u RRSL známka 3 - ležel jsem na ní na ostrých kamenech kolem 5cm v tvrdém podloží - ta karimatka to skvěle pobere a netlačí to.
Tu 4 bych dal Evazotce
5 by pro mě byla Alumatka
Naopak 1 by pro mne byla kempingová pohodlná matrace s profilovanou pěnou.

Takže nafukovačky za 2 a RRSL za 3
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod apuka » čtv čer 28, 2018 8:42

fps píše:jak muže stejně izolovat tepelný koeficient 3,4 R tloušťka 3,8 cm, a dokonce ještě lépe izolovat tepelný koeficient 3,5 R tloušťka 2 cm, než tepelný koeficient 5,7 R tloušťka 6,3 cm, tohle jsme tady už jednou řešili, ale stále mi to hlava nebere
Hele, Michal to uz naznacil, ale docela predpokladam, ze v laboratori se tepelny koeficient meri pri nejakych standardnych hodnotach zatizeni - bud nezatizena karimatka nebo figurina zatezujici presne danym zpusobem, navic asi se standardizovanym vzduchem (vlhkost, tlak). Ani jedno z tech emreni Ti nic nerekne o tom, co se stane, kdyz Ty budes lezet na boku a na nekterych mistech udelas z 6,3 cm klidne 1-2 cm. Navic - co uz taky Michal naznacil - pokud Tam bude jedna vrstva vzduchu, jednoduseji se odvadi teplo nez pres vzduchove bubliny zachycene v pene. Obzvlaste v podminkach, ve kterych je pouziva(l) Michal - chladno a velice vlhky vzduch, ktery vede teplo mnohem lepe nez suchy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Nafukovací karimatky

Příspěvekod remy77 » čtv čer 28, 2018 9:25

Apuka
Pri -3, to moze byt asi jedno, ale ak bude -15, tak rozdiel medzi xtherm a RRsol bude urcite.
A k xtherm: konstrukcne je vnutri riesena asi dobre, pretoze ak ju nepretlacim v sede, tak pri lezani na boku uz ani tolko
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Nafukovací karimatky

Příspěvekod Michal82 » čtv čer 28, 2018 10:05

remy77

PLP max test -15 (ještě to šlo)
NAXL max test -5 (v pohodě)
RRSL max test -13 (krásně teplá, dle mnoha zkušeností na -20 v pohodě)
EVA + Alumatka max test -20 (dalo se)

Na větší minusy bych vzal kombinaci RRSL + nafukovačku

apuka - jj přesně tak ta vlhkost v podstatě taky ovlivní hodně a v nafukovačce nikdy nebude sušší vzduch než je v okolí, kdežto v RRSL je suchej vzduch z výroby (nebo vakuum....? Nevím) takže tam vlhkost izolační schopnost nijak neovlivní.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky