Vodní filtr - výběr

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod GreyMouse » stř kvě 23, 2018 14:54

booze píše:Vloni jsem presel na Steripen a bud s nim neumim delat nebo neco delam spatne. Vcera jsem se tak po.ral... skoda mluvit. Komplic, ktery pil ze stejnych zdroju se Sawyerem nic.
...
booze píše:Z reky Dyje uprostred NP Podyji.

Nebyla ta voda moc špinavá? Píšou, že Steripen je na desinfekci průzračné vody. Zkušenosti s tím nemám, tak nevím jak silný zákal už je na závadu a taky nevím jak vypadala voda v Dyji (nebyla víc zkalená po dešti?)... to jen tak, že mě to při čtení napadlo...


K čemu má sloužit ta redukce? Podle obrázku tady by měl jít Steripen narvat do hrdla PETky tak, že těsní a voda nevyteče ani když se otočí láhev hrdlem dolu.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » stř kvě 23, 2018 16:20

GreyMouse píše:Nebyla ta voda moc špinavá?

Voda byla pruzracne cista a bylo asi tri dny po desti. Driv jsem tam pil vodu neupravenou a bez problemu.
GreyMouse píše:K čemu má sloužit ta redukce?

Problem vyresen jsem to reklamoval a dostal novy kus. Tu gumu kde se nasazuje PETka jsem mel kratkou a byla moc siroka. Tvrzeni ze tam ma byt mezikus byla dezinformace.

Takze ted jdu spekulovat nad nejakym trychtyrkem s jemnym filtrem, abych nemusel tahnout Nalgenku.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod GreyMouse » stř kvě 23, 2018 21:49

Teď jsem se ztratila, vyreklamoval jsi to na to, že ses po požití vody ošetřené Steripenem pos... nebo že ta guma byla krátká?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » stř kvě 23, 2018 22:44

Pochopil jsem to tak, ze se posral z kratke gumy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod FrantaKrajta » stř kvě 23, 2018 22:52

GreyMouse píše:Nebyla ta voda moc špinavá? Píšou, že Steripen je na desinfekci průzračné vody. Zkušenosti s tím nemám, tak nevím jak silný zákal už je na závadu a taky nevím jak vypadala voda v Dyji (nebyla víc zkalená po dešti?)... to jen tak, že mě to při čtení

Steripen a kazde UV je mimochodem jen na cistou, neturbidni vodu. Tj bez zakalu, pac pres nej UV neprojde. Jen aby to nezapadlo :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » čtv kvě 24, 2018 8:05

Ze jsem se pos.ral bych asi nevyreklamoval. :D Vyreklamoval jsem, ze Steripen nejde nasadit na hrdlo PETky. Bylo to z duvodu "kratke gumy".
Steripen pouzivam teprve cca rok a nikdy jsem nemel zadne problemy a to jsem s nim osetroval vetsi humus. Jedina vec kterou jsem podcenil a uvedomuji si to, je zbytek vody v zavitu Nalgenky.

cca kus tesneni (cervena cast na obrazku) na steripenu nebyla a proto nesel nasadit na PETku.
steripen.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod GreyMouse » čtv kvě 24, 2018 13:48

Škoda, při reklamaci kvůli posrání by byl zajímavý reklamační protokol :D

Když si vzpomenu kolikrát jsem si kdy nedopatřením lokla vody z koupaliště nebo rybníka a nic mi nebylo, tak mi přijde, že by ta kapka vody v závitu musela být otrávená, aby způsobila v trávící soustavě takovou paseku. Škoda, že se asi nezjistí, čím to bylo :?

Co hledáš za trychtýř? Nějaký speciální s fitrem nebo jen skladný, do kterého nějaký filtr vložíš? Celkem skladný je silikonový trychtýř, jen váha několik desítek gramů může být pro gramhoniče moc.
V batohu nosím 5 kávových filtrů (1 g) a když jsem počítala s tím, že budu brát i špinavější vodu, tak jsem do boční kapsy batohu dala pod láhev s vodou kus uříznutý PETky (hrdlem dolu a o trochu širší než ta s vodou, aby do ní zapadla), kterou bych v případě potřeby použila jako trychtýř a držák filtru. Jednu PETku na vodu jsem měla se širším hrdlem, aby šlo hrdlo klasické PETky strčit dovnitř. Venku jsem to nepotřebovala, ale při zkoušení doma mi to přišlo použitelný. O tom kusu uříznuté láhve v kapse batohu jsem ani nevěděla, vůbec to nepřekáželo a váha pár gramů (se zašroubovaným víčkem použitelné i jako nádobka na nabírání vody). Jako skládací trychtýř do láhve s úzkým hrdlem by šel použít i obal od ovocné kapsičky s ustřiženým dnem, ale vzhledem k malým rozměrům nevím, jestli by tam nějak přijatelně držel ten kávový filtr.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » čtv kvě 24, 2018 14:18

GreyMouse píše:Škoda, při reklamaci kvůli posrání by byl zajímavý reklamační protokol :D

"...zakaznik si stezuje na pos.rani po pouziti"
GreyMouse píše:Celkem skladný je silikonový trychtýř, jen váha několik desítek gramů může být pro gramhoniče moc

Ha presne tento me napadl a dovnitr dam SteriPEN Pre-Filter. Jeste me napadlo pouzit palivovy filtr bud sintr nebo papir pripadne plastak, ktery bude asi nejlepsi. Trosku tim natunim muj starsi system predfiltrace.
GreyMouse píše:Jako skládací trychtýř do láhve s úzkým hrdlem by šel použít i obal od ovocné kapsičky s ustřiženým dnem, ale vzhledem k malým rozměrům nevím, jestli by tam nějak přijatelně držel ten kávový filtr.

Ty obaly jsem zkousel na lih, kdyz se dlouhodobe maskaji, tak zacnou propoustet ve svaru. Na kavovy filtr bych je urcite pouzil. Dobry napad.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod GreyMouse » čtv kvě 24, 2018 14:53

Tobě je těžký něco radit, ty už máš dávno všechno vymyšlený a vyzkoušený :D

BTW, už máš vakuovačku? V pondělí jsem vzala jednu v Lidlu na vyzkoušení, že když se mi nebude líbit, jak vakuuje, tak ji donesu zpátky. A za sedm stovek příjemně překvapila. Nepředpokládám, že by přežila tříletou záruku, ale třeba vydrží aspoň než zjistím, jestli něco takovýho nutně potřebuju nebo ne :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » čtv kvě 24, 2018 15:37

booze píše:"...zakaznik si stezuje na pos.rani po pouziti"

... a doklada to pouzitym protokolem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » čtv kvě 24, 2018 16:56

Nemam [-X kapsicku na mobil, kterou pridelam na popruh.... :D
BTW nemam a s vakuujici pani se nebavim, takze na to nemam cas, ALE mam furu novych dobrych vyzkousenych receptu. Takze ted jak se dam trosku dohromady bych si i neco zavakuoval a nasusil. :tonqe:
Letos mam krasny lan koriandru a perily. [-o<
Jake svaruje sacky? Nebavil jsem se o ni s tebou? :-k Strasne jak si nic nepamatuju... se rozbrecim
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod GreyMouse » pát kvě 25, 2018 13:59

To asi nebylo se mnou, aspoň si nevzpomínám :-k

Já to zkoušela s tou jejich fólií a tam mi přijdou výsledky dost dobrý. Jak vakuování, tak svařování. Včera jsem zkusila teda i nějaký sáčky a tam, zdá se, záleží na tloušťce. U sáčků podobně silných jako ta fólie je to OK, ale u tenkých nevysaje vzduch a rovnou zatavuje. Z těch pár kousků, co jsem zkusila, to zatavilo všechny, ale pokud bys to chtěl na vakuování libovolných sáčků, tak na to to teda není.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » pát kvě 25, 2018 17:45

Sehnal jsem si sacky do kterych se zatavuje maso na prodej. Jsou docela silne a ani testoviny je nepropichnou. Do slabych sacku jsem musel davat ubrousek, aby neco ostrejsiho neprojelo sackem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod GreyMouse » pon kvě 28, 2018 13:51

Chtěla jsem tohle OT zakončit už jen jednou větou, ale nějak se nezadařilo :((. Takže pokračování v Jedle na túrach :-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1977
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod booze » úte čer 12, 2018 12:37

Ozone pen kapesni vyvijec ozonu, pro upravu vody.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob led 26, 2019 9:44

Za rok používání filtrační lahve od LifeStraw jsem se ani jednou nepo... Takže asi funguje :)
Má i uhlíkovej filtr, na chuti vody je to znát.
Prej vydrží tisíc litrů a ta uhlíková kapsle 100l. Za 500 jsou dvě náhradní.
Stačí vzít tuhle lahev, k tomu vak na špinavou vodu a je vyřešeno /pokud nejdete v mrazu/.
Jen se z ní celkem těžko saje, a to je vpodstatě nová.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » sob led 26, 2019 10:09

nemůžeš vědět zda funguje, protože nevíš jestli by ses nepo... i bez používání vodního filtru
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » sob led 26, 2019 10:19

fps - zlatá slova.

Jako jedinou jistotu považuji tablety na desinfekci a převařování.
Pokud je vida kalná je fajn ji předem prefiltrovat ale to neznamená vynechat tu další úpravu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod fps » sob led 26, 2019 10:35

jojo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob led 26, 2019 10:38

Proto říkám "asi funguje" ;)
Ikdyž některá voda byla už od pohledu nepitná. Široko daleko žádná jiná, tak jsem to risknul a vklidu...
Jasně, že ideální je přefiltrovat + převařit, ale to je víc než otravný. Proto jsem zkusil tohle řešení a zatím funguje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » sob led 26, 2019 10:41

Btw rozbor místní studánky - nepitná - ecoli. Vypil jsem litr a půl a nic :mrgreen: buď funguje, nebo jsem měl kliku
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » sob led 26, 2019 20:53

Spis dostatecnou imunitu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned led 27, 2019 8:56

Dle vašich reakcí usuzuju, že jste k filtrům dost skeptický, co? Nebo mi to tak jen přijde?
Třeba Sawyer.... Znám lidi, co se z něj po*, dokonce i víme, kde tam problém vzniká, k chování a komunikaci výrobce se radši nevyjadřuju.
Ale co jiný filtry? Třeba ten LifeStraw? Nemůže to bejt přece nefunkční.... Pil jsem z toho i nehezkou smradlavou vodu, po přefiltrování nesmrděla, chutnala fajn, tak aspoň tohle se dá jednoznačně prokázat - moje mlsná huba chuť vody vyhodnotila jako dobrou, bez zápachu.
S prokázáním účinnosti záchytu bakterií to bude horší, bez labu si to nemám jak ověřit... I s labem by to byl problém, tady hraje roli nespočet faktorů.
Jen se mi prostě nechce rvát do vody chemii nebo zdlouhavě vodu převařovat, proto jsem koupil tu filtrační lahev
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned led 27, 2019 9:18

Etheric - přímo výrobce ti píše že nefunguje.

Odstraňuje 99,999% bakterií - což znamená že neodstraní všechny a bakterie se velice rychle množí, takže máš velice rychle opět silně kontaminovanou vodu.

Tyhle filtry jsou dobré na jedinou věc - když je špinavá kalbá voda tu přefiltruješ a hodíš do ní tabletu nebo jí minimálně delší dobu budeš držet při varu v ideálním případě hodíš tabletu a z té potom vaříš čaj, takže kombinace obojího.

Žádnej takovejhle filtr nefunguje 100% a jsou vhodné pouze jako první krok k úpravě vody. To že se to tak rádo prezentuje, že piješ z kaluže je už jen šikovná komerce.

Chceš jistotu? Hoď si do vody tohle, váží to pár gramů a máš z toho 100 litrů opravdu desinfikované vody.

https://www.hanibal.cz/katadyn-micropur ... #872354074
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned led 27, 2019 9:24

Chceš si udělat jednoduchý test bez laboratoře?
Vem si čistou vymytou petku a jdi někam k nějaké močůvce nebo stojatému žabinci - přefiltruj si vodu do petky a tu dej doma na topení a nebo na ní nech svítit sluníčko a přikrej to hadrem.
Podívej se za den za dva jak ta voda bude vypadat a jestli by ses napil.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned led 27, 2019 9:37

Michal82 píše: bakterie se velice rychle množí, takže máš velice rychle opět silně kontaminovanou vodu.

To je jasný. Jenže u LifeStraw je třeba voda v nádobě a jde ti z filtru přímo do huby, piješ často, voda se tam nezdržuje. Navíc jde ještě přes aktivní uhlí. A s tou 0.0000001 bakterie si tělo hned poradí ;) Viz Afrika - LifeStraw tam dává ty filtrační brka lidem a co s tim začali, podívejte na místní populaci, už netrpí dřív tak "typickejma" nemocema z vody. Tohle nikdo zpochybnit nemůže.

Ale voda, kterou přefiltruješ a necháš v lahvi celej den a dopíjíš večer /ideálně když piješ přímo z lahve/, to už je něco jinýho, tady bych měl taky strach.

Až tak do extrému? Hm, tak tohle bez přefiltrování přes aktivní uhlí a převaření ani hovno.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned led 27, 2019 10:03

No ono to bude trochu víc těch procent a při obsahu třeba řádu milionů/miliard bakterií je to celkem dost.

Někde na to měli docela zajímavé testy z laboratoře a většinou to bylo podstatně víc.

Ano něco tělo zahubí, ale něco ne. Určitě je lepší to pít přes filtr než to pít rovnou to asi nikdo nezpochybňuje, ale pokud to tak budeš praktikovat až jednou narazis na opravdu zamorenou vodu a ne jen kalnou od bláta a písku tak máš taky jednu jistotu - že se v lepším případě pose....reš.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Etheric » ned led 27, 2019 12:52

Tak je pravda, že i křišťálově čistá studená voda může bejt plná bakterií...

Schválně, kdo tady jen filtruje, kdo čistí chemicky a kdo převařuje? Já dřív převařoval, ale toho času..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vodní filtr - výběr

Příspěvekod Michal82 » ned led 27, 2019 12:55

Etheric - já beru jen čistou vodu, tam hodím tabletku a později z toho vařím čaj.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vodní filtr - výběr

Příspěvekod mike » ned led 27, 2019 18:41

Etheric píše:Třeba Sawyer.... Znám lidi, co se z něj po*, dokonce i víme, kde tam problém vzniká, k chování a komunikaci výrobce se radši nevyjadřuju.

Nejake podrobnosti?

Etheric píše:Jen se mi prostě nechce rvát do vody chemii nebo zdlouhavě vodu převařovat, proto jsem koupil tu filtrační lahev

Tohle fungovat muze, jen holt prefiltrovanou vodu nesmis skladovat. A nemit smulu na bakterie, kterych staci k nakaze jen hodne malo (cetl jsem, ze u nekterych i jen 10).

Mne dava filtr smysl jako soucast doufazoveho osetreni. Nejdriv filtr a pak treba Steripen, to by melo byt 100 %. Nebo pouzit cerstve prefiltrovanou vodu na caj, varici vodu do jidla apod.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Ostatní vybavení