Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy aj. dopravce

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod Olchor » úte kvě 1, 2018 5:24

Najdi si spoj, co potřebuješ a pak ten vyhledávač na čd stránkách donuť, aby ho našel taky. To se dá zařídit pomocí filtrů ( popř. rozšířeného nastavení). Je to trochu práce navíc a musíš koupit dvě samostatné jízdenky.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod sobb » úte kvě 1, 2018 10:15

díky :)
Už to našel, asi to bylo v přestupech (jiné přednastavení jsem tam neměnila)
Akorát mi to nechce ukázat ani cenu, natož prodat :shock: :mrgreen: Zjistit cenu prý lze po telefonu, mejlu atd. Tak to asi nakonec koupím jen na cestu tam a zpátky se pak nějak dostanem.

Samostatnou jízdenku z Wroclawi tvrdí, že "nelze koupit samostatnou jízdenku pro cestu ze zahraničí do ČR".
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod skutrjohny » úte kvě 1, 2018 11:05

jizdenku z Wroclawi si kupte az na miste a jen do prvni stanice na ceske strane. u tech nasich drach si dokupte zbytek. melo by to byt vyrazne levnejsi. asi :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod Hafi » úte kvě 1, 2018 11:45

Afaik stále platí, že v případě některých zemi je nutné mít elektronickou jízdenku vytištěno a aktivně oraženou českým průvodčím, aby cizí věděl, že je platná. Jsem si celkem jistý Maďarskem, možná je to u Polska stejně. Pak nejde koupit oneway jízdenku odtama zpět, ale. Mělo by jít koupit jízdenku zpáteční ČR - Polsko - ČR.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod sobb » stř kvě 2, 2018 19:45

Tak mi z ČD odpověděli, že jízdenku zpět lze koupit na mezinárodní pokladně za šest stovek.
Na to kašlem, koupíme tedy jen cestu tam a zpátky to uděláme nějak podobně, jak píše skutrjohny. Možná si to koupíme i někam blíž a budem poznávat krásy Polska :mrgreen:
Už jsme několikrát cestou na Wroclaw projížděli okolo nějaké pevnosti a nikdy nebyl čas se tam zastavit, tak to možná bude dobrý cíl. Budu muset kouknout na mapu, kde to je :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod mike » stř kvě 2, 2018 19:47

Jeste byste mohli jet tam vlakem a zpatky autem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod JoseD » čtv kvě 3, 2018 20:11

Hafi píše:...
v případě některých zemi je nutné mít elektronickou jízdenku vytištěno a aktivně oraženou českým průvodčím, aby cizí věděl, že je platná.


díky za tip. jezdím často do DE a ukazuju jen pdf na notebooku/telefonu.. ..a protoze do Polska se taky chystám, kouknul jsem na cd.cz a našel jsem:

8.2. (...) U cest do/z Německa, Dánska, Belgie, Švýcarska, Maďarska, Rakouska a na Slovensko, je umožněno, a to zcela na vlastní riziko cestujícího, předložit jízdní doklady i zobrazené na vlastních přenosných elektronických zařízeních (notebook, tablet apod.). Zahraniční vlaková četa takové doklady uzná pouze na základě elektronického načtení 2D kódu, a proto je nezbytné takové doklady předkládat nezmenšené, v nedeformovaném rozlišení a ve velikosti 1:1. Naopak doklady do Polska, Nizozemska nebo Slovinska musí být vždy vytištěny.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod mike » čtv kvě 3, 2018 20:34

JoseD píše:Zahraniční vlaková četa takové doklady uzná pouze na základě elektronického načtení 2D kódu...

Moje zkusenost je nastesti jina. Nacist jim to nejde ani z velke obrazovky tabletu, a tak po par pokusech mavnou rukou, prectou si z obrazovky, kam clovek jede a vyrizeno. V Rakousku a prijde mi to logicke. Proc by mel zakaznik trpet kvuli tomu, ze jim nefunguje technika?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod sobb » čtv kvě 3, 2018 22:44

mike píše:Jeste byste mohli jet tam vlakem a zpatky autem ;-)
asi tak úplně nevím, jak to myslíš, ale nějak podobně to asi dopadne :wink: Někam z Wroclawi popojedem vlakem a pak se zkusíme popusunout stopem k domovu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod mike » čtv kvě 3, 2018 23:59

Stopem v Polsku? Neni to pokus o sebevrazdu? ;-)

Proc vlastne nejedete autem i tam? Vlastnim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod apuka » pát kvě 4, 2018 7:21

mike píše:Nacist jim to nejde ani z velke obrazovky tabletu
Mnohdy to po zvyseni jasu (a taky utreni obrazovky :-)) jde, jak v Nemecku tak i v Rakousku. Ale je pravda, ze vetsinou se na to v pripade neuspechu kouknou a mavnou rukou. Nemusi to byt pdfko (na mobilu jde blbe se nastavit presne na ten kod a zvetsit "tak akurat", staci jizdenka i v aplikaci Mujvlak. Vyjimkou byly jistou dobu jizdenky do 1. tridy, protoze tam je kod a textove spousta udaju, ale trida vlaku tam nebyla textove uvedena. Ted uz to ale, myslim, napravili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod Olchor » pát kvě 4, 2018 7:27

2sobb: kdyby jste přece jen jeli autem, dá se docela dobře parkovat zdarma ve vísce Jerzmanovo, cca 20 min pěšky od letiště.
No ale jestli jedete na delší dobu, tak veřejná doprava je lepší volba.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod sobb » pát kvě 4, 2018 14:24

mike píše:Stopem v Polsku? Neni to pokus o sebevrazdu? ;-)

Proc vlastne nejedete autem i tam? Vlastnim.
pokus o sebevraždu je jakkoliv se v Polsku účastnit silničního provozu :wink:
Kam, do Wroclawi nebo na Island? Do Wroclawi ne, neboť nerisknu v Polsku nechat někde stát auto na tak dlouhou dobu. Sice se dá i na letišti, už jsme tam parkovali, ale na tolik dní by to vyšlo hodně draho.
A na Island nemá smysl osobák tahat, jedině offroad.

Olchor píše:2sobb: kdyby jste přece jen jeli autem, dá se docela dobře parkovat zdarma ve vísce Jerzmanovo, cca 20 min pěšky od letiště.
No ale jestli jedete na delší dobu, tak veřejná doprava je lepší volba.
super, díky za tip, někdy určitě využijeme. Teď je to stání ale na moc dlouho.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod mike » pát kvě 4, 2018 16:25

Jo tak. Asi mi na chvili selhal telepaticky modul, a tak jsem netusil, ze se chcete vracet az za pul roku ;-)

V tohle pripade stejne zpatecni jizdenka pada. Na tak dlouho se koupit neda a kdybyste chteli dve, tak zas na tu zpatky potrebujete znat datum a to ty obvykle neznas ;-) Osobne bych to dopredu neresil. Jizdenku tam a zpatky se to holt po navratu nejak udela. Nejlepsi asi koupit jizdenku tesne za hranice a u nas normalni na zbytek cesty.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod Olchor » pát kvě 4, 2018 19:26

A co busem? Třeba Flixbus do Wro jezdí a dá se koupit po netu, určitě se občas do civilizace dostanete.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod sobb » pát kvě 4, 2018 20:39

Na Flixbus jsem koukala, ale jede oklikou a je relativně drahý. Ta vlaková trasa na ČT má pro nás příznivější směr.
Mike jinak samozřejmě kecá, jedem jen na necelý dva měsíce, takže zpáteční by koupit šla.

Každopádně všem děkuju za rady. Už máme asi vyřešeno, popojedem z Wroclawi na místní lístek někam ke Klodzku, mrknem konečně na tu pevnost, a pak se už nějak doploužíme k domovu, ať už stopem nebo vlakama.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod mike » pát kvě 4, 2018 20:42

Myslim, ze nesla. Platnost mezinarodnich jizdenek se za posledni roky vyrazne zkratila. Dva mesice to bylo puvodne, pak mesic a ted uz jen snad 14 dni, u jednosmernych jeste min. Do Polska to ale nevim jiste, tohle je Rakousko a Nemecko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod sobb » pát kvě 4, 2018 20:52

Myslím, že tam pro Polsko psali šedesát dní.
Ostatně na dotaz na konkrétní data a spojení mi cenu uvedli a neříkal nic o tom, že by to šlo koupit až později.

Někomu se třeba může hodit, ale za nás tedy vyřešno.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod fps » sob kvě 12, 2018 16:58

mám dotaz k nákupu jízdenek v e-shopu ČD, když při koupi jízdenek v e-shopu ČD uvedu číslo mé In Karty, tak si průvodčí najde všechny jízdenky zakoupené k předložené In Kartě? tohle asi platí jen pro jízdenky které jsou pro ČR? pro zahraničí platí jen jízdenka vytištěná na papír velikosti A4? a nebo jak to vše funguje?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod Hafi » sob kvě 12, 2018 17:09

V Česku si najde jízdenku, která mu patří. Pokud by jich náhodou bylo v daném úseku platných více, asi by to bylo vhodné upřesnit, kterou chceš použít (pokud by to nebylo jedno...teoreticky mi napadá pár situací, kdy by to jedno nebylo).
V zahraničí ne všude je nutné mít to vytiskle, ale asi všude předkládáš jízdenku, ne jen inkartu. Možná na SK by si uměli načíst i jízdenku z inkarty, nezkoušel jsem.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod fps » sob kvě 12, 2018 18:32

takže příklady, trochu polopaticky, nerad bych pak měl ve vlaku problém, obzvlášť v zahraničí:
- v ČR budu mít na In Kartě z e-shopu ČD koupenou jednu jízdenku jeden den tam, a druhou jízdenku za několik dní nazpět po stejně trati, bude to problém, nebo to tak stačí?
- v zahraničí budu mít jízdenky koupené v e-shopu ČD vytištěné na papíru velikosti A4, stačí to takhle?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod Hafi » sob kvě 12, 2018 19:06

a) ano
b) do většiny zemí není ani nutné je tisknout, do některých zemí ano a je nutné zajistit, aby byla označená od českého průvodčího.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod fps » ned kvě 13, 2018 10:43

Hafi píše:do většiny zemí není ani nutné je tisknout

jak to myslíš není nutné je tisknout? stačí je mít v In Kartě? jde mi o cestování na turistiku na těžko (Alpy a Tatry), sebou nevozím žádný notebook, a nebo chytrý telefon, mám sebou jen hloupí odolný telefon
Hafi píše:do některých zemí ano a je nutné zajistit, aby byla označená od českého průvodčího

to musí průvodčí označit jízdenku vytištěnou na papíru velikosti A4 stejně tak jako označuje normální jízdenku?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod apuka » ned kvě 13, 2018 12:01

Kdyz nemas notas nebo chytry mobil, musis mit jizdenku vytistenou. Jinak jim ji nemas jak ukazat. Inkartu nactou jenom v CR, mozna castecne na SK, ale ani tam nestaci na prokazani jizdenky, spise jen pripadne slevy.
Ad oznaceni: mela by byt oznacena bud od ceskeho pruvodce (datovou stikackou jako bezne jizdenky) nebo v pokladni, kdyz nastupujes v pohranicni stanici. Jde o to, aby se potvrdilo, zes pouzil ten povinny spoj a nevyuzivas ceskou jizdenku jenom na usek v zahranici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod mike » ned kvě 13, 2018 21:41

@fps: na IN kartu bych nespolehal ani u nas. Sice to obvykle funguje, ale kdyz nahodou ne, nemas jak ukazat jizdenku. Ja mam vzdycky jeste aspon PDFko v mobilu. Samo, protoze prijde mailem. Mozna by ale stacil i hloupy mobil, prijde SMS s kodem transakce. Nikdy jsem to ale nemusel pouzit.

Jinak treba v Rakousku mi stacila jizdenka na obrazovce a nemel jsem ji ani nijak potvrzenou ceskym pruvodcim, protoze neni jak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod fps » stř kvě 16, 2018 20:57

takže to budu raději tisknou i u nás, a bude klid
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod mike » čtv kvě 17, 2018 0:25

Tim nic nezkazis, ale jak se zda, nutne to neni:
http://www.zelpage.cz/zpravy/9228 píše:České dráhy od 15. prosince 2013 zavedly nové možnosti pro zákazníky, jak se prokázat platným jízdním dokladem ve vlaku. Vnitrostátní jízdenky zakoupené na eShopu ČD už není třeba tisknout na papír formátu A4 a také je nelze tisknout pomocí jízdenkových automatů UNIPAJ. První možností je uvedení telefonního čísla při nákupu jízdenky na webu ČD. Po zaplacení vám přijde na uvedené číslo SMS ve tvaru např.: „Kod transakce 1234X5 NOVAK Jan Plzen hl.n. – Praha hl.n. a zpet TAM: 23.01.2014 2.trida ZPET:23.01.2014 2.trida“. Kód transakce poté ukážete nebo nadiktujete průvodčímu ve vlaku a ten si pak zobrazí přes přenosnou osobní pokladnu (POP) vaši jízdenku. Druhou možností je při nákupu na eShopu uvést jako doklad číslo své In-karty. Po zaplacení je jízdenka v interních systémech ČD přiřazena k vaší In-kartě a průvodčí si pak po načtení karty přes POP ve vlaku může zobrazit taktéž vaší jízdenku.

Pro klid duse bych, byt tebou, jeste napsal na info@cd.cz, aby ti potvrdili, ze vnitrostatne IN karta staci v kazdem pripade. Pak to budes mit pisemne, muzes si to vytisknout a v pripade potizi ukazat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod Hafi » čtv kvě 17, 2018 5:33

S načtením inkarty jsem v Česku nikdy problém neměl a většinou ani žádné záložní řešení. Ale každopádně i na dumbphone jde při koupi jízdenky zdarma poslat SMS s tím kódem, což zcela postačuje. Jediný problém s jizdenkama na inkartě je v případě výrazně komplikovaného trasování (víceré a nelogické "přes "), kdy to v tom jejich terminálu prostě není přehledné, tedy to může zdržovat a vyžadovat vysvětlení, na papíře by to bylo zjevnější.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod apuka » čtv kvě 17, 2018 7:06

Taky mohu potvrdit, ze vnitrostatne neni treba mit jizdenku vytistenou. Staci InKarta a/nebo ten kod transakce z SMS i u "hloupych" mobilu.

Dokonce problem nebyl ani kdyz mi odesla InKarta (nesla nacist, ani u pruvodcich ani v automatu ani na pokladne, asi odesel cip), pruvodci si zadala do sveho terminalu cislo Inkarty a tam to bylo videt.

Do zahranici, bohuzel, kod transakce od CD nestaci, neni kompatibilni s terminaly OEBB ani DB, mozna tak lze neco precist jeste na Slovensku, to nevim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Cestovani vlakem a stiznosti na Ceske drahy

Příspěvekod apuka » čtv kvě 17, 2018 7:19

Mimochodem, tento tyden se mi stala na eshopu CD zvlastni vec. Vybral jsem jizdenku tam i zpet, tam do Pendolina s placenou mistenkou, zpet do IC s mistenkou zdarma - mistenky jsem si vybral podle planku. Kdyz jsem daval jizdenky (obsahujici i mistenky) do kosiku, mel jsem tam 4XX Kc, coz byla spravna cena za vsechno dokopy. Kdyz jsem sel zaplatit, tak jsem zadal, co bylo treba a kod na CD Kredit a odeslal. Presne v ten moment mi manzelka rikala, ze tam mam castku na platbu jen 35 Kc. Zkontroloval jsem, co prislo a vidim, ze fakt - byla tam jedna mistenka za 35 a druha zdarma, jizdenka zadna. (Jsem to stornovla a hned nakoupil znovu na stejna mista, zadny velky problem.)
Co me zarazilo je, ze jsem mohl "zaplatit" mistenku zdarma do IC bez jizdenky. Kdybych tu mistenku chtel koupit zvlast, je za 35 Kc (neni to usek s mistenkou za 0 Kc). Takze jsem asi puvodne mel v kosiku vsechno, ale pri placeni se samotne jizdenky "ztratily".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec