Primus Gravity II MF

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Primus Gravity II MF

Příspěvekod Able » sob črc 28, 2012 13:52

Caues,
mate nekdo zkusenosti s timto varicem? Ja ho mam novy a coudi jako prase. Nejsem vubec schopnej na tom naladit nejakej modrej nebo bezbarvej plamen. Horim na natural, technickej by byl asi lepsi, ale musi to prece fungovat i na tohle. Ne, ze by se musel esus drbat po kazdym kafi hodinu dratenkou, jinak je od nej vsechno uplne cerny.

Nevite co bych mohl jeste zkusit? Tryska je cista, zkousel jsem napumpovat hodne i malo...

Na tomhle foru se tohle uz okrajove resilo TADY. Nakonec se to v poslednim prispevku vyresilo reklamaci a vubec se netusi, cim to bylo.

diky :prayer:
Able
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 28, 2012 13:40

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod Able » ned črc 29, 2012 17:06

Tak jsem zvitezil, je to nakonec dobrej varic. Hori ciste modrym plamenem :) =D>
Able
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 28, 2012 13:40

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod Chromý kůň » úte kvě 7, 2013 19:13

Taky bych měl k tomuhle vařiči dotázek. Mám ho teďka nově a zatím jsem zkoušel jen na plyn a přijde mi, že i při úplným uzavření z flašky malounko plyn utíká (ne kolem šroubení, skrz hadičku a trysku). Neustále to lehce posmrďává.... Máte s tím někdo zkušenosti????
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod mskultet » stř kvě 8, 2013 19:33

Ventil na uzavření plynu je až na bombě, takže po zavření zůstane trochu plynu v hadičce. Ten pak můžeš trochu cítit.

Jestli máš blízko sebe nějakýho plynaře, nebo údržbáře s detektorem úniku plynu, tak zkus následující:
- sundaný ventil otevři a profokni hadičku tak, aby v ní nemohl být plyn
- nasaď vše na kartuši ale nepouštěj plyn
- nech to hodinku a stále nepouštěj plyn
- zkontroluj detektorem trysku, pokud ventil propouští, detektor bude reagovat

Ale jak říkám, to co cítíš je zbytek plynu co zbyl v hadičce.
mskultet
nováček
nováček
 
Příspěvky: 55
Registrován: sob úno 9, 2013 22:51

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod Chromý kůň » úte srp 13, 2013 11:06

Tak teda další zkušenost s používáním tohodle "vařiče". Měsíc a půl jsem ho měl na mořským kajaku. Jako palivo jsem využíval natural 95(českej i norskej) a můžu říct, že jsem měl pokaždý tisíc chutí s ním mrsknout do moře. Neregulovatelná plápolající smrdící a čoudící fakule, která zasrala všechno od vařiče, přes nádobí a uživatele. Pokud to jenom trochu šlo, vařil jsem na ohni z naplavenýho dřeva. Absolutně netuším, kde je chyba, vařič jsem opakovaně rozebral, čistil, tlakoval málo i hodně, mazal kůži uvnitř pumpy,... všechno v zásadě k ničemu.
Máte někdo nějakou pozitivní radu (teda ne jako rozmlať to kladivem na placku a pošli zpátky do Švédska v obálce)
kostejuv.blogspot.cz
Chromý kůň
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned dub 4, 2010 15:37
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod sup » čtv dub 26, 2018 22:23

Able, a jak se ti to podařilo zprovoznit? Já ho po čase zase někde měl a pořád se mi nedaří z něj dostat pořádný modrý plamen. Jak často je potřeba mazat to těsnění v pumpě? A jak často čistit vedení paliva?
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Primus Gravity II MF

Příspěvekod Michal82 » ned dub 29, 2018 13:42

Vážně funguje tak špatně? Mám OmniLite Ti a jede bezvadně i na petrolej a naftu, na benzin kor technickej je to skoro jako plyn - s výjimkou toho predehrevu.
Ještě bych vyzkoušel letecký kerosin jen nevím kde se k němu dostat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Primus Gravity II MF

Příspěvekod Michal82 » ned dub 29, 2018 13:48

Napadlo mě - mas tam trysku pro správný druh paliva?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod sup » ned dub 29, 2018 22:16

Jo, mám (pravda, je to důvod, proč mi to napoprvé nefungovalo a docela dlouho jsem to používal se špatnou tryskou - nevím, zda jsem si tam něco tím nezanesl, co nejde vyčistit. Ale je to asi pět let zpátky.)
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod sup » ned dub 29, 2018 22:25

Jinak on zas tak špatně nejdede. Má dole modrý plament a do výše tak 10 cm žlutý. Výše žlutého plamenu záleží na tlakování, když je lahev plná, musí se tlakovat míň (psali v návodu a je to pravda), když už je spíš prázdná, tak se to zas musí pumpovat spoustakrát. Výkon je slušný, jen je prostě potom ten hrnec černý (pořád o dost méně, než když bych to tam dal během předehřevu). Co si tak pamatuju, tak se mi s tím vařičem povedlo mít na benzín opravdu modrý plament jenom párkrát a nikdy ne kontinuálně. I když jsme to zkoušel čistit a lubrikovat tu pumpu - a pokud vím, t oby se nemělo dělat po každém použití, ale jenom občas.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Primus Gravity II MF

Příspěvekod Michal82 » ned dub 29, 2018 23:00

Hm.... pokud mas správnou trysku a je vycistená.... co ta trubička předehřevu tu jsi čistit taky?

Jaké máš průměry těch trysek?
Na plyn ti to hoří správně?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod sup » pon dub 30, 2018 11:09

velikost je 37 (to jsou tuším setiny milimetru?), plyn hoří správně. Zkusím to celé opravdu důkladně teď doma vyčistit a promazat pumpu a uvidím, zda to nepomůže, ale naposledy (před odletem) když jsem to čistil tak to tedy moc nepomohlo.


*(když jsem tam teď v nouzi poslední den putování zkoušel pálit směs benzínu a nafty, kterou jsem vysosal na poslední vaření u zavřené benzinové pumpy z toho, co zbylo v v hadicích, tak to hořelo pouze žlutě - v rámci snahy o lehký batoh jsem si totiž ty alternativní trysky nechal doma:-D)
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Primus Gravity II MF

Příspěvekod Michal82 » pon dub 30, 2018 11:50

Sup - těch 5g by tě zabilo? :D to asi nějaký lehčí vařič to by byl větší rozdíl.

Směs je hloupost to nikdy nebude hořet hezky - dokonce vadí i nevyčištěné zbytky než se to pročistí.

Celej ho komplet vyčisti a vydrbej - pumpa stačí mazat jen pokud není mastná aby neprasklo to kožený těsnění. Ale samo po důkladné rozborce když to vycistis to namazat chce.

Tu malou 0,3 tlakuju plnou na 20-30 štouchů a postupně víc. Ty mas asi 0,6 to by chtělo tak 30-40 na plnou. Natlakuj si ji prázdnou zda ti opravdu dělá tlak - samozrejmne těch stouchu bude muset bit víc - jestli ti pumpa dobře tlakuje.

Zlutej plamen je špatně - buď je to zabordelený nebo se ti nemísí dobře směs třeba vinou tlaku.

Velkou pozornost bych věnoval té predehrivaci trubicce ta musí byt podle mě ucpaná - zkus to profouknout kompresorem.

Jo je to 0.xx mm

Já mám na OmniLite krásně modrý plaminek - žluto/červený jen na predehrev.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Primus Gravity II MF

Příspěvekod Michal82 » pon dub 30, 2018 12:02

Jinak největší tryska - díra - je na plyn, - prostřední - na Primus, MSR benzin a technickej benzin a bezolovnatej cistej - nejmenší - na sajrajty jako petrolej, letecké palivo, naftu - nebo nekvalitní benzin - tady se to liší někdo to doporučuje pálit na nejmenší díru pokud není kvalitní.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod sup » pon dub 30, 2018 12:21

No, nezabilo samozřejmě, ale ono se to sčítá a prostě jsem počítal s tím, že budu pálit jen benzín [netušil jsem, jaký problém je ho na Sardinii v neděli nebo o siestě sehnat :-D). Jo, pročistím to a dám vědět.

Jinak já mám 0,9. S tím tlakem v návodu píšou, že když je plná tak se má tlakovat i méně, a opravdu mi to tak přijde. S tím, jak se vyprázdňuje, postupně přidávám, když je už skoro prádná tak to stlačím klidně i stokrát. Občas to teda dělám i když už mám předehřáno a hoří to tím modrožlutým plamenem - když byl tlak nízký, tak se kvalita plamene zlepší, ale do modrého mi to nepřeskočí nikdy (co si teda pamatuju za poslední zhruba rok). Ale ltak taky vyzkouším, i když to jsem si skoro jistý, že tlakuje. Profouknuti vzduchem je lae dobrej nápad s tou trubicí předehřívací - ten jejich systém toho vnořeného drátku a prolití benzínem mi moc účinný nepřijde. Nemohlo by teoreticky taky pomoct, kdybych vyndal ten čistící drát, co v ní je?
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Primus Gravity II MF

Příspěvekod Michal82 » pon dub 30, 2018 12:36

Já gravity nikdy nepoužíval - nevím jak moc to jde rozdelat ale pokud to jde vyndat tak jasné co nejvíc rozebrat. Taky vyčistit filtr na pumpě.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod sup » ned kvě 6, 2018 9:43

co je filtr na pumpě? Já se jí pokusil rozdělat ale jediné co jde rozdělat je ta část, kde je těsnění. Je tam nahoře takovej malej šroubek, ale když jsem ho povolil, tak se nic neuvolnilo a násilím to moc nechci zkoušet.

Každopádně se mi povedla urvat hlavička šroubku (podle mě byla trochu zrezlá nebo už prostě moc namohlá, vůbec jsem za to nebral silně), který držel nohy na vařiči, tak teď čekám, až mi z Číny dorazí vytahovač šroubů se závitem M1 (tohle je teda podle mě M2), jsem dost zvědavej, zda to bude fungovat. Pak taky bude sranda někde takovej šroubek sehnat novej:-). Ale jinak je vařič vyčištěný.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45

Primus Gravity II MF

Příspěvekod Michal82 » ned kvě 6, 2018 10:44

Filtr je na konci té tenké měděné trubičky která je na pumpě uvnitř láhve - bejval bílej takovej jako kousek filcu ;)
Potom na pumpě ten červený konec když povolíš tak je tam takové těsnění ještě to taky vyčisti.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Primus Gravity II MF

Příspěvekod sup » pon zář 2, 2019 0:54

Tak jen hlásím, že rozebrání do posledního šroubku a úplné vyčištění pomohlo. Osobně si myslím, že jsem měl zanesený přívod vzduchu, tzn. oblast, kde se zplynovatělý benzím mísí se vzduchem.
sup
nováček
nováček
 
Příspěvky: 106
Registrován: stř srp 5, 2009 9:45


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření