Pončo

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pončo

Příspěvekod geraldG10 » pon srp 8, 2011 9:05

hejnis píše: ...az treba 80 litrovym?


Měl sem pod ním max. 60l Gemmu
Uživatelský avatar
geraldG10
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: pon črc 11, 2011 14:18
Bydliště: Plzeň

Re: Pončo

Příspěvekod laca » sob srp 13, 2011 0:17

Mam z Hudy tatonku, osvedcila se ve Skotsku. Zadny extremni cedaky to nebyly, ale par hodin v desti parkrat bylo. Schoval jsem pod nej Deuter 75+10 v pohode. Nevyhody - kdyz fouka vitr je to nekdy narocny a tkanicky v kapuci sajou vodu. Takze na ususeni poncha staci v mirnem vetru par minut, ale kde jsou ty spagaty, tam se to drzi.
Uživatelský avatar
laca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: pon čer 15, 2009 15:34
Bydliště: Praha

Re: Pončo

Příspěvekod ellik » pon srp 15, 2011 11:42

Mám velblouda od condora a naprostá spokojenost. vejde se mi pod něj 80l tatran a při složenym hrbu v pohodě i bez batohu. po stranách má zipy, takže do něj nefouká a dá se teda i rozepínat. kapuce má dobrý štelování.
ellik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: stř zář 1, 2010 8:02
Bydliště: Ústí nad Labem

Pončo + návleky / kalhoty

Příspěvekod Pette » úte led 1, 2013 19:38

Ahoj,
mám pončo Condor Velbloud a zatím celkem spokojenost. Problém je ale při větším dešti se zatékáním do bot. Už delší dobu vybírám nějaké návleky a padly mi do oka Stretchwaterproof (nevím jestli nejsou na léto moc teplé). Nicméně druhá varianta mě nedávno napadla místo návleků k ponču nějaké nepromokavé kalhoty. Nevypadají špatně Pinguin Rain L. No a teď mám dilema - k ponču budou lepší návleky, nebo kalhoty?

Rychlost oblíkání bude podle mne podobná. Kalhoty asi nebudou tolik větrat, na druhou stranu když na horách prší tak mi nijak horko není. Kalhoty se nebudou shrnovat. Jak je to s ochranou proti stékající vodě netuším, protože jsem zatím nepoužíval ani jedno.

Chodím jaro, léta, podzim, takže sníh ne. Terén - naše hory, Tatry apod. Boty turistické kotníčkové.

Budu rád za každou zkušenost, díky.
Naposledy upravil Pette dne stř led 2, 2013 17:34, celkově upraveno 1
Pette
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 2, 2012 8:56
Bydliště: Brno

Re: Pončo

Příspěvekod fps » úte led 1, 2013 21:54

já tedy nosím membránovou bundu a kalhoty, návleky nosím jenom v zimě do sněhu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Pončo

Příspěvekod laca » ned led 6, 2013 23:50

Kombinaci pončo+návleky jsem zkusil ve Skotsku letos. Hlavně jako ochranu před vysokou mokrou trávou. Přestože mám membránovky (pořád myslím návleky), vedlejší efektem byly zapařený boty. Takže do deště nebrat, nepromokavý kalhoty jsou lepší. Používám převleky Berghaus DeLuge (nebo tak nějak). Jsou levný a když neprší moc nebo přestane, rozepínám na boku v celé délce stehen a větrám.
Uživatelský avatar
laca
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: pon čer 15, 2009 15:34
Bydliště: Praha

Re: Pončo

Příspěvekod Pette » pát led 11, 2013 10:12

Super, díky! Půjdu asi do těch kalhot.
Pette
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 2, 2012 8:56
Bydliště: Brno

Re: Pončo

Příspěvekod kracvo » ned črc 20, 2014 18:17

Ahoj,

skladujete doma pončo zabalené, nebo rozbalené? Řeším tohle dilema při každém návratu, když vybaluji spacák, pokud není pončo mokré, jestli ho mam také vybalit, nebo ponču je jedno, že zůstane napresované v kapsičce. Čím vícekrát ho budu vybalovat, tím více se poláme X Poláme se, pokud zůstane dlouhodobě zabalené...

Díky!
Spi v leže!
Uživatelský avatar
kracvo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:05

Re: Pončo

Příspěvekod bobo » pon črc 21, 2014 13:56

Tak ja ho skladujem zbalene, ci sa polame ma nijak nezaujima, nakolko ho nepouzivam :)
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Re: Pončo

Příspěvekod Vachon » pon črc 21, 2014 15:16

Když ho sundám (to už nebývá za deště), většinou se mi podaří vodu vymáchat, tak už při balení mokré není.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pončo

Příspěvekod kracvo » pon črc 21, 2014 18:31

no jo to jo... jenže jak je to s tím lámáním? Třeba goráčovku bych nenecával zabalenou kdyby se balila do sáčku...

Dík

V.
Spi v leže!
Uživatelský avatar
kracvo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 113
Registrován: pon kvě 4, 2009 20:05

Re: Pončo

Příspěvekod Vachon » úte črc 22, 2014 6:35

Já ho zabalené nechávám, přijde mi, že to je u tohohle materiálu jedno (jak někdo psal, pokud ho něco láme, tak to balení, ne už ponechání ve stejném stavu), ale jestli je to správně opravdu nevím. Možná hraje podvědomě roli i rozdíl v ceně mezi nějakou hardshellkou a pončem. Každopádně pončo moc často nepoužívám (je tedy víceméně pořád sbalené ve skříni) a nevšiml jsem si na něm jakýchkoliv závad.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Pončo

Příspěvekod ratel » úte srp 26, 2014 10:09

tak jsem zjistil že pončo salewa asi 10 - 15 let staré odešlo do věčných lovišť. Zátěr se oddělil od látky a sype se ven, jako by sněžilo :P .

Rád bych ho nahradil, ale nevím čím - má někdo zkušenost z vojenských shopů ? Tam jich je spousta za poloviční ceny než v outdoorových obchodech, otázka je kvalita a trvanlivost. Taky jsem si vzpoměl na klasický atombordel vzor nevím, sice byl velký ale vydržel. Používá ho někdo ?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Lehka plastenka

Příspěvekod radan52 » pon dub 16, 2018 6:45

Ahoj,

Shaním pláštěnku, pod kterou se vejde batoh (talon 44l) a važí méně než 400g. Návrhy?

Jen upřesňuji, že pláštěnku Jurek už jsem měl a vadilo mi následující:
TRIO UL
- látka se zevnitř lepí k sobě, když přišla rychlá průtrž, tak jsem byl mokrý než jsem to navlíkl. Napudrování nepomohlo.
- cena

TRIO
- 600 g mi přijde zbytečně moc.
- cena

Oba typy jsou hroooozně široké (aby z nich šel postavit provizorní přístřešek), což je možná super, ale činí to pláštěnky nepoužitelné ve velkém vetru. Navíc pak na člověka bokem prší.
(Navíc jsem někde četl, že si někteří stěžují na smrad).

Dik
radan52
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 16, 2018 6:34

Re: Pláštěnka na batoh, vnitřní nepromokavé vaky a jiné...

Příspěvekod mike » pon dub 16, 2018 14:05

Slouceno. Nezakladej prosim duplicitni temata. Taky neni spatne pred dotazem forum trochu prohledat, jestli uz tu nahodou odpoved neni. Mas ji zrovna tady o kousek vys.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pláštěnka na batoh, vnitřní nepromokavé vaky a jiné...

Příspěvekod radan52 » pon dub 16, 2018 16:39

To je sice moc hezky, že můj dotaz byl sloučen, nicméně se jedná o jiné téma. Nehledám nepromokavé vaky do batohu ani pláštěnku na batoh.

Sháním klasickou pláštěnku pod kterou se dá vejít s batohem a je lehká. Fórum jsem filtroval důkladně a jiná zmínka je ve vláknu o ultralight traking (bez nějakého řešení).
radan52
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon dub 16, 2018 6:34

Re: Pláštěnka na batoh, vnitřní nepromokavé vaky a jiné...

Příspěvekod mike » pon dub 16, 2018 16:44

A sakra, sorry, jsem to spatne pochopil. Takze vlastne hledas ponco? Na to tu urcite taky tema mame, kouknu po nem.

edit: presunuto. Ponco a UL ponco je jedno tema, kazdy krome Michala82 chce vybaveni co nejlehci ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Pončo

Příspěvekod Michal82 » pon dub 16, 2018 20:54

Koukni třeba na tohle - je to zajímavej kousek dost mě to zaujalo.

https://youtu.be/BKIcJRInJ9I
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pončo

Příspěvekod mitau » pon dub 16, 2018 21:10

Fuj, to jsem se lek. Puvodne jsem myslel, ze ten odkaz na Hilleberg dal radan a uz jsem myslel, ze ma Michal noveho spojence, nastesti ne. Nezkoumal jsem podrobnosti, ale z dotazu to na me pusobi spis tak, ze tazatel chce alternativu k Jurek UL Trio, ktera se nebude tolik lepit k sobe. Navic pokud mu prijde Jurek dost drahy a 600g uz moc tezke, tak Hilleberg asi nebude alternativa.

Na chladnem a destivem severu to treba bude fungovat (pochybuji, ale neumim to posoudit), ale v CR by se v tom clovek silene zaparil. Navic je tam spousta plandaveho materialu jen kvuli moznosti udelat bivak, ale to tazatele nezajima (viz jeho averze k sirce Jurku).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Pončo

Příspěvekod Michal82 » pon dub 16, 2018 21:38

mitau - no to je právě ono, žes to asi ani nezkouknul. Je to velice úzké pončo které neplandá.

Jinak základ používání ponča je mít přes něj opasek nebo provázek v pase.

Jinak na německém fóru je celkem zajímavá diskuze pončo vs gtx hadry - asi by někteří zde byly překvapeni co si dost západních sousedů o tom myslí ;)

Lehčí je třeba pončo od Fjallravenu - 390g a výhoda je že je velmi vzdušné spínatelné na druky.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pončo

Příspěvekod lojzmen » pon dub 16, 2018 21:56

Měl jsem pončo na druky (nebuduhledatcotobylozaznačku).
Jeden druk se vyrval z látky, ve vichru se rozepínal, ručně to byl opruz rozpojit. Nechápu.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Pončo

Příspěvekod Michal82 » pon dub 16, 2018 22:34

Výhoda je v tom ze mezi druky jsou mezery kterými jde vzduch tedy odvětrává se.
Že selže druk je možné - mě už selhali jinačí věci za víc.

Jinak u toho ponča to chce ten pásek, potom to jde i ve větru.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pončo

Příspěvekod mitau » pon dub 16, 2018 23:46

@Michal: Na to video jsem trochu koukal, ale preskakoval jsem, ten produkt me proste nezaujal. Mas pravdu, ze uzkost to splnuje, ale mel jsem pocit, ze to nema po stranach odvetravani (s nim by to byl zas houby bivakovaci pytel), takze se v tom clovek neskutecne prehreje a odpada ta jedina vyhoda ponca v podobe vetrani.

Nemecke forum - pro jaky teren si tam ponco chvalili? Rozdilne podminky jsou duvodem mnoha nedorozumneni i tady na OF, tak by to mohl byt podobny pripad.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Pončo

Příspěvekod Michal82 » úte dub 17, 2018 6:14

Mitau - pro lehký a střední terén tedy mimo lezení a vht. Prostě pro treky je pončo fajn.
Jo větrání to bohužel nemá jen ten přední zip - pro takový případ jsou lepší ponča třeba to druhé co sem zmiňoval. Ale tohle je zas zajímavé tím bivakovacim pytlem.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pončo

Příspěvekod apuka » úte dub 17, 2018 8:40

radan52 píše:Shaním pláštěnku, pod kterou se vejde batoh (talon 44l) a važí méně než 400g.

mike píše:jsem to spatne pochopil. Takze vlastne hledas ponco?
a cele to dal....

Kluci, rika Vam neco rozdil mezi poncem a plastenkou???

Radan asi hleda plastenku s hrbem, kam se schova vcetne batohu - a to je hodne daleko od ponca, to jen Jurek tyto dve veci micha dohromady. U plastenky mas rukavy a neda se rozepnout, tj. chrani i z boku.
Neco jako tahle Tatonka nebo Ferino. Jen se trochu obavam, ze takova, co bude poradne fungovat a neco vydrzi se nevleze s vahou pod 400g. Je to docela hodne latky, kvuli rukavum vice nez na ponca a jeste navic s hrbem. Z lehcich materialu se vetsinou dela jen ponco, ktere nebude chranit zvlast rukavy, tj. je tam trochu omezeny jejich pohyb a pouzitit, navic ve vetru je rozdil mezi plastenkou a poncem jako nebe a dudy.

Nebo pokud radan ma nepromokave obleceni, muze jeste koupit neco jako tento Pieps, co by pri trose stesti mohlo na Talon 44 stacit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Pončo

Příspěvekod Michal82 » úte dub 17, 2018 9:14

Proto sem postnul ten bivanorak - který je úzký a má rukávy a ten batoh se tam vejde - plus funkce navíc dá se v tom nouzově přespat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pončo

Příspěvekod apuka » úte dub 17, 2018 12:15

Tak ten je na plastenku silene siroky a ve vetru bude stejne plandat jako ty siroke ponca. Muzu Ti rict, ze ponco (ja mluvim o "uprostred derave na polovicku slozene ctveruhelnikove latky sepnute na bocich pomoci paru druku na obou stranach, pripadne muze mit prodlouzene casti na/d/ ruce) se i s paskem muze dobre pouzit v max. velice mirnem vetru v lehcich terenech, nepoti se pod nimzato je uplne na houby jak planda ve vetru tu i tam, dokonce Ti to klidne dokaze ustedrit poradnou facku, jak se necekane opre vitr o volnejsi cip a Ty mas smulu :-) (vlastni zkusenost). A na VHT a v tezsim terenu to muze byt doslova o zivot.
Normalni plastenka s hrbem na batoh je mnohem lepsi, neplanda tak, vitr se do toho tak neopira a nutne nepotrebujes ani pasek - zato se pod tim zapotis. Trocha plandat muze ten hrb, pokud je (jako u te Tatonky) az na 100l batoh a Ty mas mnohem mensi - ale to se taky da resit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pončo

Příspěvekod mike » úte dub 17, 2018 14:54

apuka píše:Kluci, rika Vam neco rozdil mezi poncem a plastenkou???

Ne. Mel jsem zato, ze plastence s hrbem na batoh se rika ponco. Kdysi davno jsem takovou mel, opravdu plastenka s hrbem, zadne druky, clovek se do toho musel nasoukat. Na obalu bylo napsane ponco a v obchode mi to prodali jako ponco. A ne, nebyl to Jurek. Stejne tak se to bezne pouziva i tady na foru. Mozna i proto, ze psat plastenka s hrbem na batoh je trochu ... neprakticke ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pončo

Příspěvekod Asanoth » čtv kvě 17, 2018 13:56

Ahoj,
mam ponco z Decathlonu, stalo asi 200. Vejdu se pod nej i s 55l batohem, nic vetsiho nemam ani nechci mit :D
Chtel jsem se zeptat, v cem jsou plastenky od Jurka/Condora/Ferrino(9xdrazsi) lepsi, nez ta decathlonova. Ta mimochodem rozhodne nepromokne a zabere oproti jmenovanym i docela malo mista :) jedine, co mi na ni vadi je, ze mi z ni odkapava voda na boty (nosim minimalisticke bezecke), ale to by asi bylo u kazde.
U Jurka se mi libi ta moznost pristresku: akorat ho clovek zjevne musi stavet bez plastenky na sobe :D ted taham takovou hodne tlustou plachtu z Bauhausu,, ktera je ponekud neskladna, ale zas mi k ni staci jeden provazek a najit 2 stromy a nejake klaciky. A vejdou se pod ni 3 lidi.
Takze, proc plastenku za 1200 oproti decathlonu atp? Dik :)
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Pončo

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 17, 2018 14:40

mozna vaha
mozna kvalita zpracovani
mozna cena materialu
mozna rozdil v cene za hodinu prace cinskeho ditete a ceske matky dvou deti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení