jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Quido » pát lis 3, 2017 19:33

@apuka:
znamena to tedy, ze tarrago nano bez “oil” je univerzalnejsi..?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát lis 3, 2017 22:23

Ano. Da se pouzit na cokoli - jak ten Collonil Carbon Pro.
Nekdy, kdy to bylo jeste bez privlastku "nano", tak -pry- ten Oil taky obsahoval mirne neco, co melo trochu osetrit kuzi - ale prave jen tu mastenou nebo voskovanou. Ale na podrobnosti se me neptej, stejne to vypada, ze uz to v nem neni.

Jinak - a to zase podle stranek vyrobce - "Nano" neznamena, ze impregnace obsahuje nanocastice, ale ze pri vyrobe byly pouzite nanotechnologie ( :-k :-.. )

Zlute Toko - vychvaluje jej PP. Ja jsem taky jednou koupil, ale zkusenosti nic moc, asi mu nase boty nesedely.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » sob lis 4, 2017 12:39


tohle jsme kdysi dostal k novým botám, a je to úplně na nic, nic zbytečnějšího snad ani neexistuje
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Quido » sob lis 4, 2017 19:05

ok, tak jsem rad, ze to vim...
:prayer:
ja mel tady nejaky kyblik neceho, co mi dal kdysi Radovan Marek, nejaka jeho vyroba, bylo toho hodne a tak jsem to pouzival leta, ale ten jsem to uz spotreboval a nasel jsem ted ten Collonil Carbon - zkusim to tedy...
a ted jsem koukal jeste na produkty Collonilu, maji tam jeste NANO radu a taky tohle...
https://eshop.geminiplus.cz/89-pece-o-o ... -nano-tech
https://eshop.geminiplus.cz/collonil-ou ... buk-textil
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » pon lis 6, 2017 15:58

Neska sem koupil dvě žlutá toka do zásoby a začíná ve mně hlodat červík...

pavproch píše:
pickard píše:Nojo, upgrade.


tohle sa tu už řešilo víckrát - inovací k totálnímu zmaru... ](*,)



Mají totiž jiný vzhled a nálepku.... :twisted:

Mno, uvidíme , uslyšíme.... #-o
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod tomasholou » čtv led 18, 2018 22:29

Krém na obuv Leather balzám s včelím voskem se dá v Brně pořídit na Husitské 14. V profi centru Omega. Je tam příjemná obsluha a dobré ceny.
tomasholou
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř úno 8, 2017 14:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte led 23, 2018 19:35

Nechci to zakriknout, ale mozna jsem na to konecne prisel. Na fungujici impregnaci, ktera nesnizuje prodysnost.

Nejdriv jsem boty lehce natrel Limmerem, nechal pres noc vsaknout a druhy den nastrikal tresnovymi kvety. Na rozdil od suche kuze se tomu moc vsakovat nechtelo, ale behem par minut se nakonec vsaklo. Vysledek se mi zatim docela libi. Pred tydnem byly na sneznicich snadne podminky, takze jsem sucho v botach predpokladal, ale ted v nedeli jsem mel boty 8 hodin obalene snehem. Sice mrzlo, ale i tak bych v nich driv mel vlhko az mokro. Tentokrat nic. Sucho, teplo a po sundani bot nebyly ponozky (dvoje) ani navlhle. Navlhla byla kuze zevnitr v kominu, tam je po 8 hodinach chuze vzdycky. Na povrchu pusobila kuze lehce navlhlym dojmem, ale nejspis slo opravdu jen o povrch. Doma jsem boty zvazil a kazda mela asi o 60 g vic, nez ted po dvou dnech v suchu a teple. Bohuzel jsem je zatim nezkusil zvazit po celodenni ture v suchu, tipuju podobny vysledek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Sinpa » ned bře 4, 2018 20:34

V týdnu mi přijdou celokožené Hanwag Tatra.
Zvláště u Hanwag jsem se dočetl, že z výroby nejsou moc impregnované.
Jak tady postupovat při "záběhu"?
Co jsem pochopil, tak nejdřív napatlal:
https://www.bushcraftshop.cz/bushcrafts ... er-na-kuzi

Nechat zaschnout a přestříkat:
https://www.hudy.cz/impregnace_obuv/che ... 68514.html
Dokud se bude vsekávat.
je to tak, nebo jsem mimi? :-)

Případně nejde ten Limmer zaměnit za:
https://www.hudy.cz/impregnace_obuv/gra ... 31860.html

Ať to můžu vzít v jednom obchodu.
Sinpa
nováček
nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned bře 4, 2018 16:57

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon bře 5, 2018 1:27

Na nove boty strikam jen impregnaci, tedy ten Ultra Repel. Cely, postupne v nekolika vrstvach, jestli ho dokazou nasat, jakoze skoro urcite jo. Kondicioner az nekdy pozdeji.

Sinpa píše:Případně nejde ten Limmer zaměnit za:
https://www.hudy.cz/impregnace_obuv/gra ... 31860.html

Skoro urcite ne. S pastami od Grangers mam jen ty nejhorsi zkusenosti. Proto ti nereknu, jestli tohle nahodou neni vyjimka, nikdy bych to nekoupil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Mirino » pon bře 5, 2018 11:44

Zdravím. Koupil jsem si od Meindlu model Engadin. Tedy něco jako Islandy, ale bez membrány a s koženýn futrem. Oproti jiným botám, které jsem měl, je na těch Meindlech ta kůže, nebo nubuk, nebo co to je, takový jako mastný. Takže prakticky žádný vlas.
Prošel jsem toto vlákno a zesumarizoval názory. Podle kterých:
-použitím snosealu zatepla boty zatemuju, voděodolné tedy budou a potom popraskají v ohybech prstů
-použitím snosealu zastudena to nebude tak drastické jako za tepla
-použitím balzámů může bota nebezpečně vyměknout a zhadrovatět, přitom voděodolnost asi nic moc
-použitím sprejů dosáhnu víceméně slušné, ale krátkodobé impregnace
-použitím impregnace na vodní bázi ztrácím akorát peníze a čas

Takže mi z toho vyšlo použití sprejů před akcí a z času na čas zastudena nějaký ten balzám...Siga my mohla stačit.
Ale napadla mi taková kacířská myšlenka. Když už ta kůže je celkem hladká, ale není lakovaná jako Makara. Co kdybych použil klasický krém na boty. Bezbarvý, nebo hnědý. Nanést zastudena samozřejmě, počkat chvilku a kartáčem vyleštit. Makara například tento postup na svoje boty přímo doporučuje. Když vezmeme složení celkem běžných "vojenských" nebo jiných krémů, tak to bude vždycky trochu vosku, trochu nějaké mastnoty - oleje a naředěné asi terpentýnem a asi i nějaký tvrdý vosk, který se dá vyleštit. Včelí vosk nějaký velký lesk nedá. Ve výsledku by to mělo kůži tou mastnotou udržet v kondici a přitom moc nezměkčit a ten vosk, dokonce s leskem by mohl podržet vodu venku.
Zkusil někdo tuto klasiku za pár korun na "moderní" boty?
Mirino
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte úno 13, 2007 18:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon bře 5, 2018 13:29

Osobne jsem nezkousel, jen na prastare Gerlachy od (v soucasnosti) Makary a tam to fungovalo dobre.

Melo by to fungovat i na Meindly, nemas tam membranu, takze muzes pouzit jak vosky, tak i tuky. Jen budes mit - podle meho nazoru - nepekne leskle boty, to (mysleno lesk) alo v terenu rychle odejde :-).
Nove Meindly jsou z voskovane kuze, proto jsou na omak takove mirne "mastne".

Jinak bacha, jsou tady rozebirane dve veci:
1) impregnace - odolnost proti vode
2) kondicioner - na obnovu pruznosti kuze a jeho osetreni.

Mej na mysli, ze drtiva vetsina impregnaci moc nevyzivi kuzi (viz ten vosk, jak jsi popsal), na druhe strane drtiva vetsina kondicioneru neucinkuje dobre protoi vode. A kdyz budes mit moznost, radim pouzivat nejlepe prave takove, ktere delaji dobre jednu z techto veci. Podle potreby impregnovat a podle pouziti jednou-dvakrat za rok mirne natrit kondicionerem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Mirino » pon bře 5, 2018 18:02

Dík za odpověď podloženou vlastní praxí. Osobně si taky myslím, vlastně i napsal v mém předešlém příspěvku, že před akcí sprej na impregnaci a z času na čas kondicionér. Klasický snoseal tam nedám ani omylem.
Mirino
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte úno 13, 2007 18:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon bře 5, 2018 18:06

Jo, ale neni sprej jako sprej ;-) Ted nastesti mame jeden, ktery opravdu funguje. Viz kousek vyse. Krome neho je spousta takovych, ktere funguji blbe, nefunguji nebo dokonce kuzi ublizi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Mirino » pon bře 5, 2018 19:00

Máš na mysli tu sakuru, že? Ale to jsem tady u nás v LM ještě nezahlédl. Celkem tu bývá v regále impregnace od Monety protector extreme. Sežere mi to boty?
Mirino
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte úno 13, 2007 18:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon bře 5, 2018 19:06

Jo, tohle. Nevim, co udela jina impregnace, ale vim, ze najit funguji byl sakra orisek a kdyz uz ji po dlouhe dobe mame, tak nevidim duvod zkouset neco jineho. Pochybuju, ze najdes neco lepsiho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Mirino » pon bře 5, 2018 19:13

V každém případě děkuju za radu. Kolik třešní tolik višní....až to někde uvidím, určitě si vzpomenu na naši debatu O:)
Mirino
nováček
nováček
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte úno 13, 2007 18:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pon bře 5, 2018 21:10

Fungujicich spreju je vice, napriklad Tarrago Nano Oil Protector. Ten Ti mike nedoporuci, protoze se jej nikdy nezkusil i kdyz jsem mu doporucoval v case, kdy nemohl nic fungujiciho najit - a ted uz nema duvod, kdyz nasel sveho favorita.
Na plne kozene boty bez GTX muzes zkusit i ten silikonovy sprej od Tarraga. Mel by byt mnohem ucinnejsi i trvanlivejsi nez bezne (i ty fungujici) spreje.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon bře 5, 2018 21:21

Jasne, ze nebudu doporucovat neco, co nemam vyzkousene ;-) A jak pises, ted uz nemam duvod, tresnove kvety funguji tak dobre, az mne to prekvapuje. Myslim, ze na prvni turu az dve je vodeodolnost srovnatelna s voskem a prodysnost samozrejme uplne jinde. Akorat se to musi casteji obnovovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte bře 6, 2018 1:37

Jeste doplnim vysledek pokusu tady. Boty maji za sebou 7 celodennich akci na sneznicich. Teploty ruzne, snih vetsinou prasan a na botach ho obcas nebylo malo. Vypada to velmi dobre, chova se to nejlip, co jsem na sneznicich kdy zkousel. V botach sucho, boty zpocatku suche i na povrchu, pozdeji se impregnace odrela a na par mistech byla kuze po ture lehce navlhla, ale nic zasadniho a vevnitr to nebylo znat. Kdyz to porovnam s nekterymi drivejsimi pokusy (nebudu bluesign Grangers jmenovat), kdy mi v botach skoro cvachtalo, tak nebe a dudy. I v porovnani s beznyma impregnacema typu zlute Toko to vychazi vyrazne lip. Jako impregnace je to skoro tak dobre, jako vosk a vypada, ze to nesnizuje odvod voty zevnitr. Rekl bych, ze jsem spokojen, tohle by melo stacit i na 10 dni na ledovcich v horach, uvidime v lete.

V sobotu jsem na boty pokusne striknul trochu tresnovych kvetu a jelikoz kuze sala, nastrikal jsem znovu exponovana mista. Sala slusne, skoro jako sucha kuze. Impregnace se obnovila, ani na povrchu se uz nedelaly mokre fleky. Tohle je asi jedine minus proti vosku, chce to obnovovat casteji.

Akorat... jedna tura byla jina. Minuly tyden, jak mrzlo. Pres den bylo pod -10, k veceru -15 a podle zaznamu rosnickaru byla prizemni teplota k -18. Snih byl naprosto suchy, na botach zadne mokre fleky zvenku ani se nic nenalepilo (pochopitelne :)). Udelal jsem dve delsi pauzy na jidlo, 20 - 30 minut a po obou mi zacaly mrznout prsty na nohach a docela trvalo, nez se zas chuzi zahraly. Pricital jsem to tomu, ze na sneznicich se noha ve vazani min hybe a tohle byla asi nejmensi teplota, v jake jsem na nich byl. Kdyz jsem ale dole ve vlaku sundal boty, tak jsem videl, ze pricina je jinde. V botach bylo mokro. Ponozky byly navlhle jen mirne, ale na latce boty vevnitr byly mokre fleky. Okolo vlozky, pod patou a hlavne ve spicce, proto asi ty prsty.

Byla to jasna kondenzace, boty byly zvenku uplne suche. Nikdy driv se mi to nestalo, ani pri o neco nizsich teplotach (bez sneznic). Podle vseho se rosny bod posunul dovnitr boty mezi membranu a ponozku, pot kondenzoval a nedostal se ven. Cimz se vevnitr zvysila vlhkost a proto byla zima. Dost mne to prekvapilo, cekal bych, ze to kuze udrzi a nikdy driv se mi to nestalo (promocene boty zvenku nepocitam). A tak jsem si vzpomnel na pp a jeho stiznosti na Limmer, kterym jsme se smali. Protoze jedna moznost je zvyseni tepelne vodivosti kuze a to by vysvetlovalo i jeho problem. Jindy jsem to nezaznamenal, protoze nebyla takova kosa, az ted. Akorat nevim, jak to overit... chtelo by to nekolik vzorku stejne kuze, nektere namazat a napustit Limmerem a merit tepelnou vodivost. Umi to tady nekdo? (booze? ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Maadaf » úte bře 13, 2018 12:38

zvažuji koupi Hanwag Tatra GTX. Doposud jsem boty ošetřoval SnoSealem, s ním mám jen nejlepčí zkušenosti, byly to pohorky Nubukem a GTX. Otázka je, jestli by šly SnoSealem ošetřit i Tatry, které jsou "lesklé" (na fotce nová bota vytažená z krabice, prodejce píše voskovaná kůže, aťuž to znamená cokoliv), příp. co použít jiného.
Přílohy
IMG_20180309_114716.jpg
Maadaf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte bře 15, 2016 21:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » úte bře 13, 2018 14:06

"Voskovana kuze" znamena jen tolik, ze kuze (mysleno cely kus z kravy) je ve vyrobe osetrena voskem - ale je to neco jineho nez patlani SnoSealem, dela se to pri hodne vysokem tlaku aby se vosk dostal hluboko do kuze a na povrchu zustane jenom to, co je vsaknute, nic prebytecneho. Stejne bys mohl narazit na "mastenou kuzi" co je to same, ale osetreno to je nejakym tukem. Jaka je to kuze, to se z tohoto oznaceni nedozvis, muze byt jak Full Grain, tak nubuk, dokonce i semis.

Jinak jsou Tatry delane z nubuku. Takze pokud mas "jen nejlepci zkusenosti" se SnoSealem, klidne jej pouzivej i tady, pokud Ti nevadi jeji docela silne "vedlejsi ucinky".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Maadaf » stř bře 14, 2018 10:10

Jen nejlepší znamená, že bota nikdy neprotekla, nic ví od SnoSealu nečekám :D
Mám tedy Tatry před prvním použitím klasicky nahřát a napatlat? Vsákne se Snoseal do voskovaný kůže?
Maadaf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte bře 15, 2016 21:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř bře 14, 2018 14:21

Zkus a uvidis. Ale zatepla skoro jiste.

Pro vetsinu lidi tady "ty nejlepsi zkusenosti" znamenaji, ze bota dobre dycha ale kuze nenasakne vodu. Neprotece v prvni rade kvuli GTX, ne kvuli impregnaci, at uz to je vosk nebo sprej. No a SnoSeal totalne zazdi prodysnost, udela z boty neprodysne gumaky, obzvlaste kdyz to delas zatepla, jak pises. A timpadem budes mit v desti nebo snehu (ale i jindy) vevnitr dobre vlhko od vlastniho potu. Navic SnoSeal dlouhodobe prispiva k vysuseni a lamavosti kuze.

Ono, kdybys poradne prostudoval navody a rady k impregnaci vice vyrobcu (a nejlepe starsi i novejsi), tak bys zjistil, ze tak, jak vetsina z nich pred lety radila vosk, vosk, vosk, nejlepe zatepla, tak ted uz jsou mnohem opatrnejsi a mnozi radi sprej, kdyz se ma bota pouzivat (skoro vyhradne) v nadmirne mokrem prostredi, tak vosk ale s upozornenim, ze se znizi prodysnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Maadaf » čtv bře 15, 2018 17:59

Jo, to odpovídá, čtu tohle téma pomalu od začátku a je to tam samý SnoSeal. Souhlasím s tím, že to z boty udělá neprodyšnou holinu, myslel jsem si, že to tak prostě u pohorek má být :lol:
Co tedy používat jako impregnaci + kondicionér? Doporučení jsem postupně objevil více, jsem z toho trochu jelen.
Maadaf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte bře 15, 2016 21:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » čtv bře 15, 2018 18:00

Ted zkus pro zmenu cist od konce a neco fungujiciho najdes ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Maadaf » ned bře 18, 2018 11:16

po přečtení části téma tu mě vychází udržba takto:
na novou botu použít jen impregnaci - buďto doporučovaný třešnový květ, nebo tarrago (ten se mě na Tatry zamlouvá víc), v obou případech nastříkat napoprvé na botu klidně celý sprej (bota vel. 47)
impregnaci opakovat, jakmile to bude nutné - jak to poznám dřív, než bota "proteče" ?
kondiconér použít, až začne kůže vysychat a tvrdnout : Limmer nebo Meindl. Ani jeden není čistý kondicionér, oboje funguje i impregnace.
SnoSeal schovat do budoucna, až přestane stíhat impregnace ve spreji.
Pochopil jsem to správně nebo mám číst znovu? :)
Maadaf
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: úte bře 15, 2016 21:20

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » ned bře 18, 2018 23:27

:smt023 poznas to tak, ze bota zacne vyrazneji nasakat vodou. Mensi mokre fleky na exponovanych mistech nevadi, to je hned, ale jak se zacnou zvetsovat a bota bude po navratu dyl schnout, tak neni od veci nastrikat znovu. Staci min, nez poprve.

Casem na to prijdes sam a neni to nijak kriticke, nasakavost roste postupne. Rekneme kdyz boty neuschnou do rana pri pokojove teplote, tak uz je cas na obnovu. Neosetrene nasakle boty schnou dva dny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Frank1e » stř bře 21, 2018 13:33

Ahoj všem, jsem tu nový, vybírali jsme s přítelkyní nové pohorky a hledal jsem tu info ohledně bot a impregnace. Nakonec jsme vybrali boty of Fitwellu (Yuma - celokožené, a Marte - eVent (mně Yuma neseděly) a protože názorů na ošetřování bot jsem tu načerpal mnoho a mnoho odlišných, poslal jsem mail přímo na Fitwell do Itálie s dotazem, jak obě varianty bot ošetřovat a netrvalo dlouho a přišla ochotná a relativně stručná odpověď, o kterou se chci na oplátku za vaše informace podělit, snad to někomu pomůže. Asi nejpodstatnější bych viděl tuto část:

The only advice is to put the grease only when needed,
when you see that the leather looks slightly dry. Do not overuse it,
otherwise you get the opposite effect and you damage the leather instead
of cure and maintain it.

Níže jinak kompletní korespondence (v původním znění, jen některé os. detaily vymazány)

---------- Původní e-mail ----------
Od: Marketing Dept.
Předmět: Re: FITWELL

Dear Frantisek,
the Event membrane does not affect at all the way you treat the leather shoes.

As far as I know, most of the shoe grease are made by few factories and they simply customize the packaging based on their customers' requests and the product itself can be the same of another one with a better "brand". So, it's just a matter of your personal preferences.

If you have any other request, do not hesitate to get back to me.
Regards,
Valentina

Il 07/02/2018 11:21, ha scritto:
Dear Valentina,
thank you very much for your reply! It is really appreciated as the information available on internet is so confusing.
Is there any difference how to treat leather shoes with and without E-vent inner lining? Or is it the same as you describe below?
I understand that the shoes will become darker, that is OK. I have had some leather hiking shoes before but not so "expensive" real hiking shoes like Fitwell.

I also understand you do not recommend any specific brand. But are there any types of grease that could be generally used? I noticed many hikers recommend grease containing beeswax. Or does it nor really matter as long as I use any grease for nubuk leather by any renown brand?

Thank you very much!

Frantisek

---------- Původní e-mail ----------
Od: Marketing Dept.
Předmět: FITWELL
Dear Mr. .....
first of all thank you for choosing Fitwell. Regarding the normal care
and maintenance for the style YUMA these are our advices:

- to keep them waterproof: you need to take off the insole after every
single use and take off all the debris (if any). If there is even a
little stone inside, this can scartch and break the waterproof membrane;
- to keep a soft leather, you can simply spread some specific shoe
grease on it. You may notice that the color of the leather changes, but
that's normal. The only advice is to put the grease only when needed,
when you see that the leather looks slightly dry. Do not overuse it,
otherwise you get the opposite effect and you damage the leather instead
of cure and maintain it.
There isn't a specific brand we recommend.
Should you have any further request, do not hesitate to get back to me.
Best Regards,
Valentina
Frank1e
nováček
nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř úno 7, 2018 11:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř bře 21, 2018 21:40

No, vyjadreni dotycne osoby mi, bohuzel presne zapadaji do obrazu vedomosti lidi v odboru komunikace se zakaznikem v mnoha firmach, nejenom vyrobcu bot ](*,). Perlou je veta:
"the Event membrane does not affect at all the way you treat the leather shoes."
Zrovna ne moc chranena Event membrana je hodne citliva na to, co se k ni dostane.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » stř bře 21, 2018 21:58

Taky by to mohlo znamenat, ze ta membrana nema v (kozene) bote zadny vyznam a tudiz je jedno, co se s ni stane :twisted: Coz je i muj nazor ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Boty