Jaké vybrat funkční prádlo?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Lipon » pát bře 2, 2018 11:28

Hele fakt ustřihněte tady ten konec do pokecu, to už s prádlem nemá nic společného.

K tématu - ať si každý vybere a vyzkouší - použití má jak merino tak i umělina, každé má své limity a a popsány byly dost.
Nosím často i kombinaci, když vím, že bude chladno a náročnější aktivita. Dolů Craft a na to merino - buď triko nebo rolák. Merino je sice pak vlhké, ale není v tom tak zima, jako kdybych měl 2x umělinu.
Mám to vyzkoušený, vyhovuje mi to.
To, co tu na adresu merino občas zaznívá, už hraničí s demagogií.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod zdenki » pát bře 2, 2018 13:17

Lipon píše:Nosím často i kombinaci, když vím, že bude chladno a náročnější aktivita. Dolů Craft a na to merino - buď triko nebo rolák. Merino je sice pak vlhké, ale není v tom tak zima, jako kdybych měl 2x umělinu....

Mám to úplně stejně a můžu doporučit k vyzkoušení. Jenom pozn. k tomu Craftu... mají asi rok novou verzi Activ Extrem (síťované panely v podpaží) a to je pro mě naprd. Proti původní to není tak příjemné na tělo, málo pružné a pocitově míň hřeje... Naštěstí jsem stačil nakoupit zásoby starší verze... :) Tato kombinace mi funguje podle potřeby pod větrovku, SS, PA, primaloftku i GTX... :D
Merino už spoustu let používám i na běžné nošení, bavlnu už mám jen trička na parné léto. IB gramáž 200 a 260... dlouhodobá výdrž skvělá... Místo řady GT, kterou používám na turistiku, zase teď dělají Zone a Winter Zone se síťovanýma zádama a podpaží a to nepotřebuju. Ale možná to funguje dobře, nezkoušel jsem...
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pát bře 2, 2018 17:31

OT diskusi s Michalem jsem odtrhl do separatniho vlakna. Snazil jsem se to roztridit, ale jestli jsem nejaky prispevek, co mel zustat tady, prehlednul, dejte mi vedet.

Jeste zpetne k tomuhle:
Asanoth píše:Jinak, poznámka bokem ke správě fóra: Panuje tady podle mě až trochu chorobná snaha slučovat všechno možné do co nejméně vláken. Dovedu představit, že na jiných fórech by tahle debata "merino studí/nestudí/hřeje mokré/gravitace na jiných planetách" byla vyčleněna do zvláštního vlákna, aby neplevelila téma "jaké vybrat funkční prádlo?", protože podle mě příliš odpovědí na tuto otázku nenabízí.

Zrovna debata k tomu jestli merino studi nebo hreje je spravne k tematu. Resi se jake vybrat funkcni pradlo a to ma sve duvody. U merina prave tyhle. Je pravda, ze na tohle mame starsi separatni vlakno, ale furt mi to prijde spravne i tady. Debata o rychlosti chuze se dala tolerovat zpocatku, ale ted uz samozrejme ne, proto sla jinam.

Chapu, ze chces odpoved na otazku, co si mas koupit, ale takhle to nefunguje. Rozhodnuti je vzdycky na tobe a to si mas prave udelat na zaklade podobnych diskusi. Jestli ale chces doporuceni, dam ti ho. Kup si oboje. Jak umelinu, tak merino. Vyzkousis sam, co ti sedi a na co. Kdyz zjistis, ze ti merino na potive aktivity nefunguje, jako spouste jinych, tak ho budes pouzivat na min potive. Mam to tak, v podstate jsem uplne zrusil bavlnena tricka a nahradil je merinem. Do mesta, do prace, na cestovani, na spani... ale na chozeni, kde se vic potim, mam umelinu. Hranici ma ale kazdy jinde a tu svou si musis najit sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pát bře 2, 2018 17:37

Lipon píše:Nosím často i kombinaci, když vím, že bude chladno a náročnější aktivita. Dolů Craft a na to merino - buď triko nebo rolák. Merino je sice pak vlhké, ale není v tom tak zima, jako kdybych měl 2x umělinu.

Ano, tohle funguje skvele. Umelina odvede pot od tela a merino ho nasava a pomaha ho z ni vytahnout. Takhle to pouzivam, kdyz nemam zateplenou bundu tj. mam triko z umeliny a vetrovku a k veceru se udela zima. Tenke (gramaz asi 150) tricko z merina jako stredni vrstva udela divy. To same triko nosim jako zalohu, kdyz mam v zime umelinu a primaloftku. Pro pripad nouze, kdyz se propotim a zacne mi byt zima (z unavy, silneho vetru apod). Pak to merino mezi taky silne vylepsi komfort. Ale uz jsem to takhle nevim kolik let nepouzil, nebylo potreba, ale jako zalohu to mam v batohu furt, pro pripad pruseru.

Na hory ho nosim taky, tam ho mam na spani. A kdyz je potreba, tak na tohle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Asanoth » pát bře 2, 2018 19:56

Našel jsem doma starý komplet z PP od Jittexu. Asi to vyzkouším, a uvidím. Mohlo by to splňovat moje očekávání? (Tj. natáhnout pod kalhoty, když mi bude zima a všechno bude v poho?)
Asanoth
nováček
nováček
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv črc 4, 2013 17:36

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod scinkk » pát bře 2, 2018 20:12

Co se spodniho patra tyce, cokoliv pod kalhotama ti podle me bude fungovat (pokud nemas nejakou zvlastni potivost dolnich koncetin), v podstate u spodku jde o to, jakou zvolit gramaz dle ocekavane teploty. Jestli jsou to nejake cca 100g tak za me do cca -5°C. Ale pro me jsou merino spodky o neco prijemnejsi.
Co se vrsku tyce, zkus cokoliv ti prijde pod ruku a najdi si to sve, ja v zime nosim merino, ale kdyz je ve spine, tak beru plast. Pokud se nechystas na nejakou extremni akci, tak to prezijes :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » sob bře 3, 2018 14:34

Lipon píše:Nosím často i kombinaci, když vím, že bude chladno a náročnější aktivita. Dolů Craft a na to merino - buď triko nebo rolák. Merino je sice pak vlhké, ale není v tom tak zima, jako kdybych měl 2x umělinu.

- ozkoušeno to mám taky, ale dle mě je na turistiku lepší jako druhá vrstva Polartec Power Stretch, Polartec Power Stretch lepé odvádí vlhkost z první vrstvy než Merino, Polartec Power Stretch schne rychleji než Merino, Polartec Power Stretch je víc odolný proti větru než Merino, při stejné váze jako Merino má Polartec Power Stretch vyšší komfortní teplot, a Polartec Power Stretch má delší životnost než Merino
- Merino mám rád, mám plno věcí buďto 100% Merino, a nebo mám kombinace Merino umělotina od Moira a Devold, ale používám to jen mimo turistiku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » sob bře 3, 2018 21:37

fps píše:Polartec Power Stretch lepé odvádí vlhkost z první vrstvy než Merino

Tomu neverim, pri stejne gramazi. Neni k tomu duvod, PWS sice navlha, ale merino nasava vodu primo do vlaken a dokaze ji nasat vic. Nejspis o dost vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Lipon » sob bře 3, 2018 21:42

fps: re PWS jako 2. vrstva - ne když přes to mám primaloftovou bundu, to bych se upekl
hlavně PWS nebo merino triko/roláček je rozdíl, PWS je o dost teplejší
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » sob bře 3, 2018 21:44

Jj, to je duvod, proc PWS nemam, pod primaloftku je moc teple.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod dudy » sob bře 3, 2018 22:14

Mám to stejně jako fps.
Nosím PPS jako základní vrstvu a funguje skvěle.
PPS mikinu a spodky, přes to prodyšné kalhoty a lehkou Primaloft mikinu...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod fps » ned bře 4, 2018 15:27

mike píše:
fps píše:Polartec Power Stretch lepé odvádí vlhkost z první vrstvy než Merino

Tomu neverim, pri stejne gramazi. Neni k tomu duvod, PWS sice navlha, ale merino nasava vodu primo do vlaken a dokaze ji nasat vic. Nejspis o dost vic.

je to jen slovíčkaření, ale já o gramáži materiálu g/m2 nic nepsal, a taky jsem nepsal nic o tom co dokáže víc na akumulovat v sobě vodu, já mám srovnání Devold Expedition a Tilak Serak, oboje váži ve velikosti XXL okolo 350 g, a to co jsem napsal v tomto srovná platí
fps píše:Power Stretch lepé odvádí vlhkost z první vrstvy než Merino, Polartec Power Stretch schne rychleji než Merino, Polartec Power Stretch je víc odolný proti větru než Merino, při stejné váze jako Merino má Polartec Power Stretch vyšší komfortní teplot, a Polartec Power Stretch má delší životnost než Merino
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Mawenzi » ned bře 4, 2018 16:40

on to stejne kazdej bude mit dost jinak. Me osobne vhlka/mokra umelina vadi mnohem vic pocitove, nez vlhky merino, proto davam prednost vzdycky merinu jako prvni vrstve, i kdyz mam zada durch mokry, protoze sou sice jen mokry ale aspon me to celou dobu ne**re

ono i "lehka" turistika kdyz je venku +30 vypada uplne jinak nez lehka turistika v 10°C... umelinu nosim ve dvou pripadech - dlouhej rukav na merino tilko pod zateplenou bundu, ktera neni idealne prodysna a venku celej den v mrazu mi v podpazi propoceny merino krz tu neidealni prodysnost vadi, a v lete na "salova" cviceni, protoze ji na sobe nemusim mit vic nez hodinu...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mloko » stř kvě 16, 2018 6:45

Ahoj, včera jsem zakoupil tričko - Icebreaker Oasis Short Sleeve Crewe Men (Gritstone) velikost S bodyfit200 (bylo v akci -40%). Chci se zeptat proč tričko váží 140g a tričko staré 5let také bodyfit200 váží o 20g více jak tričko nové. Je možné. že by v krabičce bylo jiný tip trička :shock: děkuji za odpovědi
mloko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř kvě 29, 2013 10:09

Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Michal82 » stř kvě 16, 2018 19:21

Protože se odlehčuje - ušetřil jsi 20g buď rád ;)

No pokud vypadá úplně stejně a má stejné rozměry tak opravdu jedině slabší materiál.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Miuan » čtv kvě 17, 2018 8:39

Mate nekdo zkusenost s upravou Polygiene®, funguje to aspon trochu?
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Kiszoun » čtv kvě 17, 2018 22:59

Maj to Buff šátky... a buff se mi prosmrdět nepodařilo :D
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pát kvě 18, 2018 0:12

Mne jo ;-) Ale neni Buff jako Buff. Pred casem jsem jeden vracel. Koupil jsem ho, protoze se mi libil a jelikoz uz par mam, ani jsem ho nezkousel. Doma jsem ale zjistil, ze je to neco jineho, tuzsi latka a hlava jako ve sveraku. Klasicke Buffy jsou velmi prijemne, tohle bylo cosi s UV protection ci co, jako by to bylo potreba :roll:

K puvodni otazce: tyhle upravy trochu fungujou, ale zadny zazrak bych od toho necekal. Navic se postupne vyperou. Mel jsem kdysi tricko se stribrnymi vlakny, zpocatku opravdu smrdelo min, nez jina umelina, ale postupne se to zhorsovalo a asi tak po roce na tom bylo stejne, jako ostatni.

Ono totiz nefunguje vubec nic. Treba slavne merino, jak o nem nekteri basni, ze nesmrdi. Vcera jsem cuchnul k tricku a malem mne to slozilo. Chodil jsem v nem neco pres tyden, tak 1 - 1.5 hodiny denne rychle chuze bez zateze. Pak jsem byl pryc a nechal ho volne lezet asi pet dni. Po navratu jsem hazel veci do pracky a omylem k nemu cuchnul #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Kiszoun » pát kvě 18, 2018 8:30

Jj mám taky 2 druhy... 2x ten basic buff Polyester + polygiene, který je elastičtější a pak jeden UV Protection jak řikáš z Coolmax fresh. Je mírně méně elastický, ale za to bezvadně funguje v horku (a ještě s pěkným potiskem mapy Santiago de camino :D )... Ale to svírání bude asi hlava od hlavy. Ačkoliv já mám asi poslední číslo hlavy a pak už začínají pátrací balony, tak mě nějaké svírání netrápí :D

Ale ani jeden nesmrdí ani na delším treku... Akorát v zimě, když to mám přes hubu a krk, tak to sem po nějaké době načichne, ale stačí vyprat ve vodě a je to zase cajk.
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Miuan » pát kvě 18, 2018 9:13

Ja mam totiz flisku, kterou mam uz par roku, mam ji rad, dobre mi padne atd, ale zasmradne opravdu uz za par hodin, da se rict ze prakticky hned po prvnim zpoceni, i kdyz je to jen zlehka. Takze uz jen na zimu kdyz vim ze mi bude spis kosa. Ted jsem nasel jednu s tema jejich stribrnyma iontama, ktera ma navic zip az dolu, tak mi to vrta hlavou :((
Merino mi nesmrdi, tedy abych byl presny, zazraky neocekavam, vim ze vse ma sve limity, ale venku proste funguje jak ma. Tak mozna to neni 100% merina ale nejaka smes? Takhle mi to nikdy nesmrdelo jak popisuje mike.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 18, 2018 9:45

Miuan - přesně tak pokud jde o kvalitní dostatečně silné merino tak nesmrdí - už jsem měl triko i 2 měsíce - predtim jsem ho po koupi testoval i měsíc.
Ne ze by vonelo to ne ale jako bezne tričko po 1 dni to ani v podpaží nesmrdelo - a cichalo k tomu víc lidi.

Ale Mike má Icebreak a asi místo nosu psí čumák, protože mu smrdí všechno ;)

Největší puch byla umelotina od Senzoru to sem byl rad když to šlo po 3h ze mě dolu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » pát kvě 18, 2018 15:11

@Kiszoun: mozna bych si casem zvyknul, ale prekvapilo mne to, cekal jsem klasicky prijemny Buff, kteremu davam prednost pred ostatnima prave proto. UV ochranu nepotrebuju a Coolmax taky ne, satek nosim, kdyz je mi zima na hlavu :) Tj. v zime kdyz fouka nebo v lete na ledovcich, kdyz fouka hodne. A tak jsem ho bez dalsich pokusu vratil.

Satek mi obvykle zasmradne, kdyz ho dam mokry do kapsy a zapomenu na nej :)

@Miuan: njn, to je klasicka umelina. Stribro nebo uhlik to vylepsi, ale zazrak nebo dlouhodobou ucinnost necekej. Clovek se s tim holt musi smirit, venku mi to nevadi a mezi lidi chodim v merinu.

@Michal82: mam nos horsi, nez prumerna zenska a Icebreaker je ciste a dobre merino.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Kiszoun » pát kvě 18, 2018 22:29

Mám icebreakera, quechuu z Decathlonu ve verzi 100% a 70/30 s akrylem... Akryl smrdí a kouše, zbytek se celkem drží a spíš smrdím pod tím trikem já, ale i to merino časem načuchne (po dvou měsících ti spíš odejde nos nebo si na ten smrad zvykneš :wink:

Co se fleesek týče, tak nosím už snad 5 6 let výhradně Polartec Power Strech a ten matroš se mi téměř nepodařilo zasmrdět tak, abych v tom nebyl schopen existovat a celkově má polartec dobře zmáknutou antibakteriální úpravu. U nich se nebojím šáhnout po jakémkoliv druhu. Sám mám ještě Power Dry od HP (126 g/m), Alpha od DA a i starý Classic micro od od TNF, který používám už jen na práci na chatě protože se mi ho podařilo trošku propálit u ohně a jsem strašně háklivý na vizuální defekty :D :D
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 18, 2018 23:22

Polartec mám myslím 200 a fajn ale strašně chytá kdejaký bordel.
Jinak zasmrdet se mi ho podařilo ale není to tak hrozný.
Ale lákal by mě nějaký extrasilný vlněný svetr - ideálně spletený ve 2 vrstvách.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Miuan » pát kvě 18, 2018 23:32

To co pise Michal82 je zajimave. Tedy gramaz tricka. Ja to u merina uprednostnuju kvuli tomu, ze vyssi gramaz = silnejsi tricko = dele vydrzi nez se prodre, to je vlastnost merina kterou nelze obejit. Lehky tricka jsou driv na padrt. Ale ze tezsi tricko i mene smrdi jsem nevedel, existuje k tomu i nejake vysvetleni?
Nejaky merino z Decathlonu mam taky, funguje uplne spolehlive, jen trochu skrabe dokud ho poprve nevyperu, pak uz ok.
Abych dodal k ty flisce, mam asi 3, tahle nejoblibenejsi (a nejsmradlavejsi :D ) je nejvic pouzivana. Vysvetluju si to tak, ze podle popisu polyesteroveho vlakna se bakterie zivici potem drzi ve skulinach a prasklinach, pouzivanim a pranim se jejich mnozstvi zvysuje, a zhorsuje se tim tak smradlavost. A je to fakt ekl, neni to zapach potu, ale metabolity tech bakterii, a clovek smrdi za chvilku jak vagus z nadrazi.
Miuan
nováček
nováček
 
Příspěvky: 184
Registrován: úte pro 5, 2017 11:24

Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Michal82 » pát kvě 18, 2018 23:43

No já to beru tak ze to silný prave víc vydrží. To je bohužel velmi špatná vlastnost merina jak si psal.
Mám komplety Devold Expedition, což je dvouvrstvá zpletenina asi 240g....?

Nevím ale zdá se mi že více merina se prostě se stejnou dávkou potu vypořádá líp. Ale jen můj názor.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » sob kvě 19, 2018 0:12

Michal82 píše:Ale lákal by mě nějaký extrasilný vlněný svetr - ideálně spletený ve 2 vrstvách.

Takovy jsem mel, jeste za sociku. Babicka nam je s brachou upletla na lyzovani. Rikali jsme jim panceraky. Byly fajn, do nejakych -5 jsme nepotrebovali ani bundu. Byly ale dost tezke a tuhe, jako brneni, takze jsme je vlastne meli i misto pateraku ;-) Casem se postupne sepraly tak, ze uz byly moc kratke.

Miuan píše: Ale ze tezsi tricko i mene smrdi jsem nevedel, existuje k tomu i nejake vysvetleni?

Jo. Ze si to Michal vymyslel ;-)

Miuan píše:Vysvetluju si to tak, ze podle popisu polyesteroveho vlakna se bakterie zivici potem drzi ve skulinach a prasklinach, pouzivanim a pranim se jejich mnozstvi zvysuje, a zhorsuje se tim tak smradlavost. A je to fakt ekl, neni to zapach potu, ale metabolity tech bakterii, a clovek smrdi za chvilku jak vagus z nadrazi.

Muze byt, ale ja teda nic takoveho nepozoruju. Mam dve oblibena PowerDry tricka, co uz jsou snad 20 let stara a smrdi porad stejne. Tedy hodne. Ale funguji nejlip ze vseho, co jsem kdy mel. Uz si je nechavam jen na hory, protoze vek uz je na nich bohuzel dost videt a nahrada neni :?

Ani na ponozkach, ktere mi vydrzi velke tisice km, jsem si niceho takoveho nevsiml. Smrdely a smrdi furt ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Michal82 » sob kvě 19, 2018 7:32

Mike to vysvětlení by k tomu mohlo byt.
Vlna je v podstatě antibakterialni prostředí.

Pokud nalejes 10ml potu do 100g vlny je možné ze se s tím ta vlna vypořádá jinak než když těch 10ml nalejes do 200g vlny. Minimálně ve druhem případě dojde k tomu, že je to nižší koncentrace na poměr pot/vlna a tak bude jiná schopnost vlny pojmout tekutinu a následné odpařování a koncentrace bakterii ve vlně bude prostě poloviční.

Což mimo jiné i vysvětli to proč je tolik rozdílných názoru na schopnost pojmuti potu, usychani, pocit tepla i při navlhnutém merinu a td.

Je proto možné ze u triček 100g nebo 150g snadno prekrocis tu koncentraci a potom už se ti zda ze smrdí.

Další velká proměnná je to ze každý smrdí jinak někdo má agresivní pot někdo min a někdo se potí málo a někdo hodně.

Ale ta gramaz je podle mě logická úvaha - proste když mas plochu trička co je z jednou takové gramaze má rozhodne jiné vlastnosti než stejná plocha trička z poloviční gramaze - a nejen ty izolační.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod Kiszoun » ned kvě 20, 2018 9:54

mike píše:Muze byt, ale ja teda nic takoveho nepozoruju. Mam dve oblibena PowerDry tricka, co uz jsou snad 20 let stara a smrdi porad stejne. Tedy hodne. Ale funguji nejlip ze vseho, co jsem kdy mel. Uz si je nechavam jen na hory, protoze vek uz je na nich bohuzel dost videt a nahrada neni :?


Mě teď zaujalo tohle https://www.highpoint.cz/produkty/pansk ... code2.html ten Polartec Delta se tváří jako docela solidní matroš když jsem ho měl v ruce... Ale batoh bych přímo na něm nést nechtěl :D
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Jaké vybrat funkční prádlo?

Příspěvekod mike » stř čer 6, 2018 2:27

V nedeli jsem opet vyzkousel HighPoint PowerDry triko a bohuzel se potvrdilo, co jsem psal tady. Nefunguje jako puvodni PowerDry a na hory nebo treky se nehodi. Bohuzel ani na celodenni akce u nas, kdyz neni zaruka vylozene letniho pocasi.

Byly docela zvlastni podminky. Na slunci horko, ale ve stinu chladneji, k veceru skoro az chladno. Asi to souviselo s vysokou vlhkosti vzduchu. Kdyz jsem zastavil nekde ve stinu, silene ze mne teklo a kdyz jsem vlezl do hospody pro neco k piti, za chvili jsem vypadal, jako kdybych vylezl ze sprchy. Dokud bylo horko, tak v pohode, ale kdyz jsem zasel do stinu, tak to nebylo uplne prijemne a pozdeji odpoledne mi v lese zacalo byt vylozene zima. Nakonec jsem to vzdal, vytahnul z batohu PowerDry od Zaja, prevlekl se a od te doby byl v pohode, sel jsem v tricku az do tmy, vlak jel 22:21.

Gramaz maji obe trika stejnou, material ma stejny nazev, ale je jiny. Zajo ma klasicky, zevnitr hladky, zvnejsku clenitejsi, HighPoint naopak a zevnitr je clenity hodne. Zajo vyrovnava teploty, jak ma, HighPoint ne. Asi nebude horsi, nez bezna tricka treba z Coolmaxu, tam jsem mel podobne problemy, ale rozhodne je horsi, nez standardni PowerDry.

Trika od Zaja jsou fajn, jen maji trochu vetsi gramaz, nez je pro mne zdravo a proto je mi v nich v aktualnich vedrech horko. Kdyz je ale chladneji, tak jsou fajn, u mne tak do 25 stupnu, 20 je lepsi. HighPoint se podle mne hodi, kdyz pali slunce, je sucho a pres 20 stupnu. Je to skoda, protoze triko je usite dobre a ma fajn strih, jen ten divny material. Puvodne jsem myslel, ze si koupim dalsi, ale nekoupim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení