Vaření v termosce

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod GreyMouse » úte úno 6, 2018 14:42

Červená čočka vyzkoušena, po půlhodině v termosce OK :-) (možná i dřív, ale nenastavila jsem si budík :?)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » úte úno 6, 2018 20:05

děkuju za test, my se prozatím nějak zasekli u sladkostí na snídani :oops: :D

GreyMouse píše:(možná i dřív, ale nenastavila jsem si budík :?)
taky houby pokusná myš :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod GreyMouse » pát úno 9, 2018 23:45

Nevděk světem vládne :roll:. Chtěla jsem ti u dalšího pokusu jako vhodnou dobu vaření napsat 26 minut a 38 vteřin, když ti půlhodina není dost dobrá, ale kolegové bohužel moji výzkumnou činnost stále narušují ( #-o ), takže jsem se k přesnějším výsledkům nepropracovala. Mám tak jen několik hrubých z pokusů s farmářskými polévkami Vitana. Zatím jsem zkusila bramboračku a čočkovou, obě mají doporučenou dobu varu 15 minut a po hodině od zalití vařící vodou v termosce byly jedlé (dřív jsem se k ochutnávce nedostala :|). Zkoušela jsem půl balíčku (všechny jsou do 1 litru vody) plus ještě něco na zahuštění, aby se výsledek víc posunul od teplého nápoje k teplému jídlu a tak se mi už do termosky (jídelní Primus 500 ml) nevešel předepsaný půllitr vody. Polévka tak byla trochu slanější, ale při potivých aktivitách by to nemuselo být na závadu.

Suchou směs jsem nasypala do termosky, zalila nejdřív menším množstvím uvařené vody, zamíchala, aby nezůstala někde u dna suchá směs, pak jsem dolila zbytek vody (maximum, co se vešlo) a zavřela. Po hodině bylo uvařeno, stačilo zamíchat, nechat trochu vychladnout a jíst.

Na zahuštění jsem přidala ovesné vločky, krupky, jáhly, quinou a sušenou zeleninu (jakási kupovaná sušená směs do polévek). Po hodině bylo všechno jedlé.

Protože na zjišťování stavu jídla po 5 minutách jsem neměla vhodné podmínky, zkusila jsem to obráceně. Termosku jsem strčila za okno, abych si udělala představu, jak dlouho vydrží obsah jakž takž teplý, protože o víčku termosky rozhodně nemůžu říct, že by dobře izolovalo (po uzavření termosky s horkou vodou jsem na víčko položila teploměr, přikryla ho mikinou a po hodině ukazovala ručička přes 50° (bimetalový teploměr do 50°, ručička byla nadoraz)). Po 4 hodinách venku (teplota asi těsně nad nulou) ale měl obsah termosky pořád ještě přijatelnou teplotu. Předpokládám, že při o trochu větší zimě, ale s termoskou v batohu mezi oblečením by to mohlo být podobné, tudíž použitelné pro přípravu polévky ke svačině/obědu během ranního vaření.

Pro sebe si teda poznamenávám, že farmářské polévky jsou pro "vaření" v termosce použitelné. Při ceně kolem 25 Kč by se i po přidání nějakého "zahušťovadla" neměla cena jedné půllitrové porce vyšplhat přes 15 Kč.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod mike » sob úno 10, 2018 1:39

Nepisou tam nekde na sacku kalorie? Na webu to nevidim.

Jinak jsem sveho casu jedl predchozi verzi v praci, kdyz se mi nechtelo na veceri. Musel jsem s tim ale prestat, nedelalo mi to dobre (nafoukle bricho). Nevim, jestli to bylo to same, baleni bylo jine, ale taky se chlubili neobsahovanim vseho, co neobsahuji tyhle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » sob úno 10, 2018 12:29

GreyMouse: :smt023 super, díky za další test, jen tak dál :)
myslím, že si už pomalu čestný titul "pokusná myš" zasloužíš :)

GreyMouse píše: a sušenou zeleninu (jakási kupovaná sušená směs do polévek)
kde se to dá sehnat? V obchoďáku jsem si nevšimla, ale nehledala jsem.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod GreyMouse » ned úno 11, 2018 0:00

@mike: Píšou. Ne sice na 100 g jak je zvykem, ale na jednu porci, příp. 100 ml. Pro běžného spotřebitele je to asi šikovnější, ale převedla jsem to i na 100 g ať to jde porovnat.

čočková (125 g): 1800 kJ/balení, resp. 1440 kJ/100 g
s červenou čočkou (117 g): 1830 kJ/balení, resp. 1564 kJ/100 g
bramboračka (86 g): 1230 kJ/balení, resp. 1430 kJ/100 g

To zrní, co jsem přidávala má všechno kolem 1500 kJ/ 100 g, tudíž je to všechno energeticky dost podobný. Když jsem si k půlce balení přisypala tolik zrní, aby měla porce 70 g a byla polívka hustá, měla ta půllitrová svačinka tak 1000 až 1100 kJ. V žaludku to bylo znát, ale žádná kalorická bomba to není, na to by se musel přidat nějaký tuk.
BTW, pokud to chceš v kaloriích, tak si to přepočítej. Já je nemám ráda, tloustne se po nich [-(

Žádnou předchozí verzi neznám, takže to nemůžu porovnat. Teď jsem je zkusila, protože mi na ně padnul zrak když byly v akci a přišlo mi, že na rozdíl od některých pytlíkovek, které je problém rozmíchat, by tyhle mohly být vhodnější. A taky se do nich hodí i nějaké to zrní na zahuštění; do gulášovky bych asi ovesný vločky nesypala :-)


@sobb: Sušenou zeleninu jsem kupovala asi v Tescu, mohla být někde u pytlíkových polívek, Dobrých hostinců, ochuceného kuskusu apod. Ale mám ji doma už nějakou dobu a netuším, jestli ji ještě mají, taky už jsem ji pak nehledala.

Pokusná myš doufá, že našla pokusné králíky, kteří provedou testy v terénu a jí tak neomrznou tlapky :mrgreen:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » ned úno 11, 2018 0:11

dík, po té zelenině se zkusím podívat, by se mohla hodit

GreyMouse píše:Pokusná myš doufá, že našla pokusné králíky, kteří provedou testy v terénu a jí tak neomrznou tlapky :mrgreen:
leda tak pokusné sobbíky :mrgreen:
ale jinak ty myši a bělozubky (které jsme naprostým omylem považovali za rejsky), co bydlí okolo nás, trajdaly bosky ve sněhu jako kdyby se nechumelilo :) Zvláště poté, co jsme je, potvory, vyhodili z tepla chalupy :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod mike » ned úno 11, 2018 0:14

@GreyMouse: diky, to v podstate odpovida susenym jidlum a raw tycinkam. Takze toho clovek musi snist odpovidaji vahu, aby se najedl. Baleni akorat pro jednoho. Pridat tuk by nebylo spatne. Navrhuju prepustene maslo, tim se nic nezkazi.

GreyMouse píše:BTW, pokud to chceš v kaloriích, tak si to přepočítej. Já je nemám ráda, tloustne se po nich

:roll: nastesti jsou na webu kalkulacky. Nevim proc, ale pamatuju si spis kalorie, kJ jsem nejak u jidla neprisel na chut ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod GreyMouse » ned úno 11, 2018 0:33

sobb píše:ale jinak ty myši a bělozubky (které jsme naprostým omylem považovali za rejsky), co bydlí okolo nás, trajdaly bosky ve sněhu jako kdyby se nechumelilo :) Zvláště poté, co jsme je, potvory, vyhodili z tepla chalupy :mrgreen:

Vyhodily jste ty chuděrky dřív než se stačily obout? [-X

mike píše: Nevim proc, ale pamatuju si spis kalorie, kJ jsem nejak u jidla neprisel na chut ;-)

Mně zas z hodin fyziky utkvělo v paměti, že kalorie jsou zastaralé a dnes už používáme Jouly. Tak jsem si na ně zvykla a starou myš holt novým kouskům nenaučíš :wink:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod mike » ned úno 11, 2018 0:39

To mne taky a normalne se tim ridim, ale u jidla si nevim proc pamatuju ty kalorie. Asi ze je jich min :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » ned úno 11, 2018 0:41

GreyMouse píše:Vyhodily jste ty chuděrky dřív než se stačily obout? [-X
jo, žraly totiž Laďovy pohory :evil: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod GreyMouse » ned úno 11, 2018 0:53

Třeba nežraly, si jenom dělaly pelíšek. Mohla jsem vám poslat lyžáky po harantovi, ve kterých se taky nějaký hlodavky zabydlely. Myslím, že by byly měkčí a útulnější než pohory, takže by jim daly přednost :D
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » ned úno 18, 2018 22:27

GreyMouse píše:Třeba nežraly, si jenom dělaly pelíšek.
jim dám pelíšek, abychom pak neměli chalupu plnou bejby pizizubek ... jen hezky na mráz :zimnioutdoor:

Ale z jiného soudku - u toho našeho Esbita jest psáno - "Vnitřní vrstva termosky je potažená speciální tenkou vrstvou, která zlepšuje izolační vlastnosti, zároveň působí antibakteriálně" Co přesně si o tenkostí (a případné) zranitelnosti té vrstvy mám myslet? Zatím při domácím testování používáme na vydlabávání potravy vařečku. Brát něco podobně neinvazivního s sebou i do terénu, anebo klidně zůstat u hliníkových lžic? Ví někdo víc?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod aksam » pon úno 19, 2018 7:21

Mám 1L širokou esbitku a jeden čas jsem ji používal celý rok každý den, nosil jsem si v ní obědy a jedl je rovnou z ní, nerezovou lžící, vnitřek po 6 letech je ok, oloupe se pouze venkovní černý povrch.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » úte úno 20, 2018 22:47

dík za report :)

My si včera nakonec pořídili v Alpsportu tyhle plastové lžíce, prej už toho hliníku bylo dost :D
Výhodou je, že jsou poměrně dlouhý, takže dosáhnou na dno jídelní termosky i do pytlíku TL :) (těch jsme si v Alpsportu objednali 60 kousků dvouporcovek, tak za námi dorazí PPLkem, bychom to skoro ani neunesli :mrgreen: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod mike » úte úno 20, 2018 22:52

sobb píše:těch jsme si v Alpsportu objednali 60 kousků dvouporcovek

A mne bude psat, ze jsem nenazranej. Pche [-( :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » úte úno 20, 2018 22:58

však to není jen pro nás, jede nás jedenadvacet :wink: :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod mike » stř úno 21, 2018 0:55

Jo, ale 18 se bude cpat granulema, nez dojde na lyzare ;-) Nebo naopak? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » stř úno 21, 2018 17:18

no, jsou zvyklí na maso ... 8-[ :mrgreen:
ale třeba je i TL uspokojí, minule ukradli salám, česnekovej a prej to celkem šlo, i když lehce ofrkovali :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod booze » čtv úno 22, 2018 11:30

Nadivany pes cesnekovym salamem a vareny v termosce. :tonqe: pak napis postup. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod GreyMouse » čtv úno 22, 2018 12:07

sobb píše:My si včera nakonec pořídili v Alpsportu tyhle plastové lžíce, prej už toho hliníku bylo dost :D

Kdyby nic jinýho, tak vyškrabování termosky plastovou lžící by mělo být zvukově příjemnější :-)

booze píše:Nadivany pes cesnekovym salamem a vareny v termosce. :tonqe: pak napis postup. :D

To by chtělo větší termosku :-k
Jistější bude tohle:
1) :musher:
2) :zimnioutdoor:
3) :tonqe:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » čtv úno 22, 2018 15:23

jen aby to nebylo celé úplně naopak, jak se snaží nenápadně naznačit mike :(( :mrgreen:

Safra, a když u bodu 2) vidím tu rybku, tak mi dochází, že neberem pánvičku, v termosce asi nic moc, víčko od ešusu nebo kotlíku to snad jistí :)

Někdo ještě nějaký další postřeh k té vrstvě, kterou je obalený vnitřek termosky? Předpokládám, že ty plastové lžíce už budou zcela OK, kdyby ty kovové náhodou nebyly, a vařečka může zůstat doma :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod GreyMouse » čtv úno 22, 2018 15:48

sobb píše:jen aby to nebylo celé úplně naopak, jak se snaží nenápadně naznačit mike :(( :mrgreen: )

V tom případě nebude oheň potřeba a chybí tu smajlík olizujícího se psa :(( (Ještě se hezky vykrmte, ať nemají pejskové hlad :twisted:)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » čtv úno 22, 2018 15:55

GreyMouse píše:Ještě se hezky vykrmte, ať nemají pejskové hlad :twisted:
stalo se, včera mi ruply gatě :roll: #-o :mrgreen: Ještěže už příští týden jedem :lol:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod mike » čtv úno 22, 2018 16:02

:lol: fotku, chceme fotku :supz:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » čtv úno 22, 2018 16:08

vzhledem k tématu Ti tak maximálně můžu vyfotit naše pokusné termoskové snídaně ... po těch by Ti brzo ruply kalhoty taky :fuj: :twisted:

došel chleba, zítra budou lívanečky, ovšem netermoskové, na pánvi smažené :tonqe:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod mike » čtv úno 22, 2018 21:03

Naopak, vyfot se v prasklych kalhotach, at nazorne vidime, jaky ma efekt vareni v termosce :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » čtv úno 22, 2018 21:27

dle lívanečků a dalších náznaků asi vidno, že vinu nemá pouze termosková dieta, takže to na nebohé temosky nemohu všechno shazovat, bylo by to nefér a foto tudíž nebude :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod mike » čtv úno 22, 2018 21:39

:roll: vymlouvani ti jde skvele. Tak dej tu fotku treba do Seznamky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Vaření v termosce

Příspěvekod sobb » čtv úno 22, 2018 22:28

boozeho v tangáčích nechceš a moje roztržený gatě by se Ti líbily :finga:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření