Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod fps » úte úno 6, 2018 20:27

apuka píše:Predpokladam, ze sprvu po uzavrene lavinozni zlute z Hromoveho k chate pod Chlebom... #-o . Nikomu nic spatneho nepreji, ale pokud sel opravdu, jak pisu tak spolu s tym traverzem je to neuvazeny hazard se zivotem :twisted: Nejak predpoklada, ze pipak a avinova vybava nic...
@fps: fakt si neco nastuduj o lavinach, nejlepe absolvuj kurz, kde Te pekne zasypou, at alespon trochu tusis, cemu se vystavujes. Nechci Te nijak soudit, ale posledni dobou z nekterych Tvych prispevku o/dotazu na zimni trasy mi vlasy stoji na hlave. Ber to jako pratelske upozorneni, nad lavinou fakt nezvitezis.

neplaš zase, nikdy si se mnou nikde nebyl, tak vůbec ani netušíš jak já jsem na vše opatrný, já vše zvažuji desetkrát, ne jen dvakrát, nevím co bych měl studovat něco o lavinách, nebo mít lavinový kurz, a už vůbec nevím proč bych měl nosit lavinové vybavení pro lyžaře, úplně stačí když se vyhnu místům kde by mohli byt lavin, tak je to jednoduché, tak zase nepřeháněj

P.S.
za posledních cca šest let jsem prošel celkem slušně na Slovensku v zimě na těžko ZT, VT, NT, VF, MF, takže něco mám v zimě na horách nachozeno
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » úte úno 6, 2018 22:14

fps píše:na starou lavinovou mapu kašli, je to ve vzrostlém lese, tam laviny vůbec nehrozili

I v lese muze padnout lavina. Proc myslis, ze je mapa stara? Les tam na ni je a v takovem svahu verim, ze lavina padnout muze. Traverz pod Stohem, co je v zime kvuli lavinam uzavreny, vede taky lesem. Zluta pod Suchym taky. Vsude tam byli mrtvi.

fps píše:normálně, takhle

Tos ovsem taky traverzoval lavinovy svah. Modra od Mojzisovych pramenu byva nekdy kvuli lavinam uzavrena a taky tam myslim byli mrtvi.

K Chate pod Chlebom se jinak da sejit primo z vrcholu Chlebu, je tam takovy hrebinek a lavinove snad bezpecny. Sli jsme to jednou opacne. Vrsek je trochu strmejsi, ale na TSL 438 by to melo byt v pohode.

fps píše:už vůbec nevím proč bych měl nosit lavinové vybavení pro lyžaře, úplně stačí když se vyhnu místům kde by mohli byt lavin, tak je to jednoduché

Jenze to evidentne nedelas. Prosel jsi minimalne dve mista, kam bych se neodvazil a ze jsem se v zime po MF uz neco nachodil.

fps píše:za posledních cca šest let jsem prošel celkem slušně na Slovensku v zimě na těžko ZT, VT, NT, VF, MF, takže něco mám v zimě na horách nachozeno

Mozna jsi mel doted jen stesti a to jednou dojde. Taky jsem jezdil rutinne snehove svahy s mackama na nohach a furt to bylo v pohode, zadny problem a pak mi to najednou zlomilo kotnik. To jsem jeste nejak zvladnul, lavinu nezvladnes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod fps » stř úno 7, 2018 11:19

- nemůžeš vůbec srovnávat traverz pod Stohem a traverz pod Magurou, traverz pod Stohem jsem šel jen kousek, je o hodně víc otevřen, a je o hodně víc bez vzrostlých stromu než ten pod Magurou
- cesta pod Chleb kterou jsem zvolil byla bezpečná, tam lavina spadnou co jsem tam byl určitě nemohla, tolik sněhu tam nebylo, a ještě k tomu byl sníh po předchozím oteplení, a následném ochlazení pěkně zmrzli, nebezpečně vypadala pouze ta část po žluté kterou jsem raději nešel
- kdyby si tam byl, a viděl si situaci na místě, tak by si ty dvě místa šel taky, málo sněhu a ještě k tomu jak jsem psal, on byl sníh po předchozím oteplení, a následném ochlazení pěkně zmrzli, takhle od stolu se o tom dá těžko polemizovat, když se situace mění
- jediné na co mám štěstí, tak na to, že tam kudy se rozhodnu jít nehrozí pád laviny
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod apuka » stř úno 7, 2018 15:04

@fps: Promin, ale si nenapravitelni. V tomto smeru (laviny), bohuzel, jako mnoho lidi z Cech, z nebezpeci lavin si doslova delas prdel. Mas pravdu, ze jsem s Tebou nechodil, ale - a toto opakuji stale - soudic podle Tvych prispevku na OF o tech lavinach fakt skoro nic nevis a mike ma svatou pravdu, zes doted mel stesti, ale dodavam k tomu ze si s nim docela zahravas... Ze bys byl na laviny opatrny, jak pises, tak promin, ale dle Tvych prispevku si uplne mimo. Proto jsem TI doporucoval ten kurz.
fps píše:na starou lavinovou mapu kašli,je to ve vzrostlém lese, tam laviny vůbec nehrozili
Jedna z blbosti. V lese spadne lavina se skoro stejnou pravdepodobnosti nez v otevrenem terenu. Jediny rozdil je, ze v kdyz se do ni dostanes v lese, vetsinou ma na Tebe - kvuli stromum - mnohem vice znicujici ucinek nez na volnem prostoru. A ze Ti tam ani lavinovy batoh moc nepomuze. Sam jsem na OF daval nekam link, jak spadla lavina ve srostlem lese nekde snad na Vihorlatu a zavalila lyzare. Taky si nemysleli, ze by tom mohla spadnout. Stejne i v Beskydech uz zavalila lavina cloveka uprostred lesa (ted nemyslim na Smrku, ale nekde u Certovho Mlyna ve svahu) - a neverili tomu ani na Horske Sluzbe (coz u beskydske HS neni vubec ojedinele) #-o.
Ta lavinova mapa neni stara, ta je delana podle statistiky spadlych lavin za dlouhe obdobi...
fps píše:už vůbec nevím proč bych měl nosit lavinové vybavení pro lyžaře, úplně stačí když se vyhnu místům kde by mohli byt lavin, tak je to jednoduché,
:roll: Uz o tom byla rec, myslis si, ze se lavina pta, jestli jsi lyzar nebo pesak nebo na sneznicich? Jen tak mimochodem, za mnoha podminek je vetsi pravdepodobnost, ze lavinu na stejnem spusti jednoduseji a rychleji pesak (i sneznicar) nez lyzar... Z druhe strany co, kdyby 20m pod Tebou byl zavaleny lavinou (napr. strhnutou tebou, to muzes udelat i na hrebeni bez toho, aby Tebe ohrozila) lyzar, co bys delal? Nemas lopatu ani sondu ani pipak, tak si budes vykracovat dale a nechas jej pod snehem umrit? Zavolat Horskou ma stejny ucinek, jen jej drive vyhrabou.
A ze staci se vyhnout mistum s moznymi lavinama - to je pravda, ale jak uz Ti psal mike, Ty toto nedelas.
fps píše:cesta pod Chleb kterou jsem zvolil byla bezpečná, tam lavina spadnou co jsem tam byl určitě nemohla, tolik sněhu tam nebylo, a ještě k tomu byl sníh po předchozím oteplení, a následném ochlazení pěkně zmrzli
Tak se Te zeptam: delal jsi snehovy profil? Vis jak vypadaji vrstvy snehu pod tou nejvyssi, kterou vidis? A jaky je podklad? To je totiz dalsi blbost, soudit lavinove nebezpeci pouze na zaklade toho, co tam vidim na vrchu...
Navic Tys jinde psal, ze byly mista, kde by se bez sneznic propadalo do hlubokeho snehu, navic ze cesta nebyla proslapana - tak kolik bylo snehu a jakeho? Nezapomen, ze i z 10-15 cm vrstvy se muze utrhnout docela nebezpecna lavina, ten snih se nabere a zhoustne.

Ale jo, kazdy je sveho stesti strujcem. Komu neni pomoci, tomu fakt neni pomoci. Takze Ti preji, at se Ti stestena jeste dlouho neobrati zady. Ale radeji sve "moudra" o nemoznosti lavin na Tvych trasach radeji nevypisuj, protoze az to par blbych lidi precte, muzes je mit na svedomi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » stř úno 7, 2018 17:58

fps píše:- nemůžeš vůbec srovnávat traverz pod Stohem a traverz pod Magurou, traverz pod Stohem jsem šel jen kousek, je o hodně víc otevřen, a je o hodně víc bez vzrostlých stromu než ten pod Magurou

Otevreny je hlavne zacatek, pak je hustejsi a nizsi porost, ktery zadrzi laviny vic. Podle mapy jde ten traverz pod Magurou az 40 stupnovym svahem. Jestli je tam vzrostly les, tak tam riziko lavin je. Veril bych te lavinove mape, odpovida tomu, co bych odhadoval. Jinak jsi zapomnel na zlutou pod Suchym, tam je taky vzrostly les a laviny padaji.

fps píše:- cesta pod Chleb kterou jsem zvolil byla bezpečná, tam lavina spadnou co jsem tam byl určitě nemohla, tolik sněhu tam nebylo, a ještě k tomu byl sníh po předchozím oteplení, a následném ochlazení pěkně zmrzli, nebezpečně vypadala pouze ta část po žluté kterou jsem raději nešel

Zluta je nebezpecna uplne stejne jako modra pod ni. Si snad myslis, ze se lavina zastavi pred znackou? Dojizdi tam az do lesa, videl jsem fotky.

fps píše:- kdyby si tam byl, a viděl si situaci na místě, tak by si ty dvě místa šel taky, málo sněhu a ještě k tomu jak jsem psal, on byl sníh po předchozím oteplení, a následném ochlazení pěkně zmrzli, takhle od stolu se o tom dá těžko polemizovat, když se situace mění

Po te modre mozna jo i kdyz ja bych sel asi spis rovnou dolu po tom minihrebinku z jizniho vrcholu Sten. Pripadne z vrcholu Chlebu primo na chatu a tam bych se zeptal na stav. Sance, ze je to celkem bezpecne, tam je, zalezi na snehu.

Rozhodne bych ale nesel pod Magurou, zvlast v borivem snehu, jak pises. Kdyz uz bych to musel projit, vzal bych to pres vrchol. Kvuli lavinam i kvuli orientaci, vrchol se najde snadno a sestup do sedla na SZ bych taky nasel. Chodim timhle stylem bezne, v zime se v lese orientuje spatne a vrcholy jsou docela dobre orientacni body.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod apuka » pon úno 12, 2018 10:27

@fps: Vcera manzelka se synem delali cvicne snehovy profil pod hrebenem MF, v lese (tj. podobne jako napr. kolem Magury) vedle sjezdovky na Poludnovem Gruni. A jen pro Tve info, spodni vrstva je cca 20-30 cm promrzleho hodne sypkeho snehu, ktery vubec nedrzi ani na podkladu ani pokope. Coz jinak receno znamena, ze se muze stat, ze pri zatizeni se odtrhne lavina prave na teto vrstve, tj. podkladove. Nerikam, ze nutne a hned, ale to je otazke aktualni mistni situace. Jsou tam nejake promrzle az ledove vrstvy, ktere vyssi vrstvy (zatim) drzi pokope, ale toto je promenlive, zavisle na konkretnim miste a pokud je nekdo porusi, tak se situace muze dost zmenit.
Kdyz se podivas i na jine udelane snehove profily v MF (najdes je na strankach Strediska lavinovej prevencie) z posledni doby, najdes podobnou informaci, pokud se profil delal az k zemi.

Pisu to jenom proto, abys videl, ze tady nedelame uplne nepodlozene "bububu". A zatizeni snehove vrstvy pesakem na tezko je mnohdy vetsi nez zatizeni lyzarem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod remy77 » pon úno 12, 2018 11:38

Zhodou okolnosti som bol vcera v MF (V. Krivan) a okrem toho, ze na meteoblue.com im to nevyslo, tak po sypkom snehu nebolo ani slychu. Aspon vcera bol sneh ako dolu pod hrebenom tak aj hore dost pevny. Aj mimo chodnika sa borilo tak 10-20 cm. Hmla, dohladnost asi 100 m, cerstvy JZ vietor, teplota nieco pod 0, vlhko ako svina.
Jedine co fungovalo bolo HF perie. Perie v mojej paperke sa zacalo zgrciavat asi po 45 min, prechadzky, tak som ju dal do batoha, dosusil az doma. Zena bundu s HF perim mala na sebe cely cas (cca. 4-5 h), perie statilo loft minimalne, a bunda preschla behom chvilky. Takze HF perie znova OK.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod apuka » pon úno 12, 2018 12:56

remy77 píše:po sypkom snehu nebolo ani slychu
Asi male nedorozumeni... Ja jsem nepsal, ze je tam (na povrchu) nekde sypky snih. Psal jsem o spodni vrstve v udelanem lavinovem profilu, tj. vybrany snih az po zem a tam ta nejspodnejsi vrstva. A na tom je jeste mnoho dalsich ruznych vrstev. Ty jako turista vidis jen nejsvrchnejsi, resp. pokud nekde se vyfouka, tak jeste dalsi vrstvu, zadnou dalsi ne.
A fps to pisu proto, ze prave ta podkladova, resp. mozna tesne nad ni, pokud ta je primrzla k zemi je z toho nedrziciho sypkeho snehu - a tato vrstva je prakticky v cele hrebenove casti MF. Ty dalsi vrstvy momentalne udrzi dobre dokopy snih na svahu, ale pokud dojde nekde k naruseni, tak lehce ujede cely svah az na podklad. Neznamena to ted momentalne akutni lavinove nebezpeci vsude, jen to, ze lokalne mohou byt mista, kde ty dalsi vrstvy mohou byt jine. A - bohuzel - letmym pohledem ani "skousenim" botou nebo hulkou to nezjistim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod zdenki » pon úno 12, 2018 22:08

@remy77: Takže nahoře na hřebeni dá se v pohodě bez sněžnic, stačí jen mačky...?
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Terchová-Rajecké Teplice

Příspěvekod Fockewulfik » úte úno 26, 2019 13:12

Ahoj,

mám jednu otázku ohledně podmínek treku na MF.

Chci se projít z Terchové do Rájeckých Teplic - cca 60km. S jedním přespáním po cestě.

Cesta až po Malý Kriváň bude asi prošlápnutá, nevím ale jak dále. Je to i v zimně chozená trasa? Nebo se mi stane, že tam dva týdny nikdo nešel? :-)

Děkuji za odpověď

Edit: Trasa via hlavní hřeben. První vrchol Stoh-Kriváň-Starý hrad. Mačky a cepín samo sebou.
Naposledy upravil Fockewulfik dne stř úno 27, 2019 16:38, celkově upraveno 1
Fockewulfik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte úno 26, 2019 9:21

Re: Terchová-Rajecké Teplice

Příspěvekod apuka » úte úno 26, 2019 14:00

Promin za upozorneni, ale na takovy dotaz nemuzes cekat rozumnou odpoved...
Jakou trasou bys chtel jit? Spomenul jsi jedine Maly Krivan, na ten se taky z Terchove dostanes vice cestami. A to docela rozdilne. Az podle planovane trasy Ti muze nekdo rict nejake info.

Kazdopadne si teda docela troufas v tom terenu a za toho mnozstvi snehu (teda pokud se tam chystas nekdy ted) kdyz to planujes na dva dny. Osobne si myslim, ze nektere casti (napr. hlavny hreben) bude docela dobre pruchodny (pokud nezacne byt tak horko, ze se to zacne borit), ale ve zvysnych castech se TI klidne muze stat, ze bude dvoukoulovy snih, kam bych bez sneznic rozhodne nechtel. Ale nesel jsem tam, takze to neni report, spise zkusenosti.
A jeste si davej bacha na predpovedi ohledne vetru - taky se muze stat, ze pujdes ani ne 1km/h, nebo ani krok, pokud se potkate.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » úte úno 26, 2019 17:09

Sloucil jsem to sem, jelikoz to jednak bylo zbytecne vlakno a jednak bylo ve spatne sekci.

K otazce: procti si trochu tohle vlakno a jestli to nebude stacit, upresni trasu. 60 km za dva dny je v zime na MF pomerne ambiciozni plan. I v lete by to chtelo slusnou kondici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod vonkreuz » stř úno 27, 2019 14:30

Vršek hřebenu (od cca 800mnm) je kompletně beton. Takže bez nesmeku se to nedá. Včera jsem tam byl.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Fockewulfik » čtv úno 28, 2019 8:15

mike píše:K otazce: procti si trochu tohle vlakno a jestli to nebude stacit, upresni trasu. 60 km za dva dny je v zime na MF pomerne ambiciozni plan. I v lete by to chtelo slusnou kondici.

Podobné převýšení a podmínky nejsou problém na cca 50km trase. Pokud ovšem nebude sníh po koule. :-)

vonkreuz píše:Vršek hřebenu (od cca 800mnm) je kompletně beton. Takže bez nesmeku se to nedá. Včera jsem tam byl.

Supr, díky. :-)

apuka píše:Kazdopadne si teda docela troufas v tom terenu a za toho mnozstvi snehu ...

Vypadá, že přituhne. Každopádně budou i cesty, kudy si to zkrátit. (Techová-Stoh-VK-MK-Strečno-Velká Lúka-RT) Pokud budu muset, tak to asi nebude moc vadit.
Naposledy upravil mike dne čtv úno 28, 2019 20:44, celkově upraveno 1
Důvod: zkraceny zbytecne dlouhe citace
Fockewulfik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte úno 26, 2019 9:21

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod dudy » čtv úno 28, 2019 8:57

Fockewulfik píše:Podobné převýšení a podmínky nejsou problém na cca 50km trase.

:((
Co mi to, herdek, připomíná...
:-k

Plus taková technická:
Ty nevíš jaké tam budou podmínky, dokonce se ptáš jak to tam bude vypadat, ale víš že to není problém?
[-(
Naposledy upravil mike dne čtv úno 28, 2019 20:42, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna vnorena citace
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Fockewulfik » čtv úno 28, 2019 10:54

Část té trasy jsem v zimě šel. Bohužel ale jen Terchová - Sučany... Proto se ptám, nevím, jaký je stav trasy Malý Kriváň ->Strečno, pokud možno aktuální stav, v případě, že na prd, tak přehodnotím trasu.

Ale díky za radu. -_-
Naposledy upravil mike dne čtv úno 28, 2019 20:19, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s vnorenyma citacema :-/
Fockewulfik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte úno 26, 2019 9:21

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » čtv úno 28, 2019 20:46

@dudy: zrovna beton je jediny pripad, kdy se o tom da uvazovat, pokud teda clovek neni terminator ;-) Akorat to chce dobre nesmeky a mozna cepin do ruky. Nebo macky, ale jit 50+ km v mackach uz by byl slusny zahul, ta vaha na nohach je znat.

@Fockewulfik: necituj prosim zbytecne a citace zkracuj na nezbytne minimum. Viz vyse, jak jsem tve prispevky upravil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Fockewulfik » pát bře 1, 2019 10:52

@mike - Díky, za upozornění. ;-) Mačky jsou a cepín taky, bylo by to rozděleno na 2x30km na dva dny. S tím, že první den by byl opravdu plný. Stejně vypadá, že bude sněžit, takže odkládám na neurčito.
Fockewulfik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte úno 26, 2019 9:21

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod remy77 » pát bře 1, 2019 21:42

A od 1.3. je na Rozsutci uzavera
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Předchozí

Zpět na Slovensko