Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 16, 2018 20:43

Dneska jsem nechtene otestoval to, co booze. Primaloftku v silnejsim desti. Podle radaru jsem myslel, ze to stihnu, ale neuvedomil jsem si, jake ma zpozdeni, a tak mne vlna deste chytla naplno. Zluta na radaru a k tomu silny vitr, primaloftka nemela sanci. Protekla behem asi 10 minut, nejdriv pres svy a zip a postupne i pres izolaci. Nic moc, ale furt to bylo k preziti, na rozdil od kalhot. Normalni trisezonni a ty byly durch, nejhorsi nahore, kde stekala voda z bundy. Trenky pod nima to same, od pasu dolu jsem nemel nit suchou.

Bundu jsem doma zvazil, mela 604 g proti asi 460 suche. Prijde mi teda, ze Primaloft proti Coreloftu opravdu saje min. Mokra byla uplne, z rukavu kapala voda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » úte led 16, 2018 21:17

Vyborne :smt023
Mel si uz pocit chladu?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 16, 2018 21:39

Jen tam, kde tekla studena voda po tele. Na holych rukach, jelikoz jsem pod bundou mel triko s kratkym a na ramenou, tam protekala nejvic. Ke konci prset prestalo a v bunde by se asi dalo pokracovat, ale v kalhotach ne, po sundani jsem mel uplne cervene nohy :) Ono bylo tesne nad nulou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 17, 2018 9:25

mike píše:Bundu jsem doma zvazil, mela 604 g proti asi 460 suche. Prijde mi teda, ze Primaloft proti Coreloftu opravdu saje min. Mokra byla uplne, z rukavu kapala voda.
BTW, netvrdil jsi nahodou nekolikrat, ze PL odpuzuje vodu a nenasakne ji :wink:? Skoro jedna tretina vahy, a to u bundy, kde uz nejaka voda z rukavu pred vazenim odkapala se mi zda trochu moc na nenasakani.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Lipon » stř led 17, 2018 9:40

Entik píše:Vzhledem k tomu, že mají fungovat třeba i jako zateplovací vrstva pod nějakou membránovku?

mike píše:Nemaji a nefunguji. Tohle jen v nouzi nejvyssi. Vysledek je, ze se v tom zaparis a mezi bundou a membranovkou je voda, ktera ve finale potece z rukavu.

nekdo uz to tu nahore psal, hardshell pod primaloftku, pokud to bude nutne
Mammut to u mnou linkovane bundy vyslovne zminuje: " Wide cut allows the jacket to be worn over a Hard Shell"
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » stř led 17, 2018 10:48

Jo jo, to chápu. Já si to, že je bunda taková kratší, dával do souvislosti právě s tím, že jde podle marketingu použít i pod hs. Proto ji dělají třeba kratší - jen uvažuju... Že to pak nefunguje už je nazajímá.

Začínám být lehce skeptický ohledně vybírané bundy. Atom by byl asi parádní, být o kus delší. A jsem zase na začátku ](*,)
Nabízí se (šije) něco pro vyšší, "hubené" ? 190/87
Naposledy upravil Entik dne stř led 17, 2018 10:53, celkově upraveno 2
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 17, 2018 10:50

Lipon píše:nekdo uz to tu nahore psal
Ano, psal jsem to ja primo na priklade, kdy jeden mel (mokrou) PL bundu na membranovce a druhy pod. Prvni se za chvili zacal zahrivat a po case se na nem veci pod PL ususily, druhy zustal durch mokry a celou dobu klepal kosu. PL bundy i membranovky byly naprosto stejne, spodni obleceni vice-mene stejny druh a stejne vrstvy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 17, 2018 19:14

apuka píše:BTW, netvrdil jsi nahodou nekolikrat, ze PL odpuzuje vodu a nenasakne ji :wink:? Skoro jedna tretina vahy, a to u bundy, kde uz nejaka voda z rukavu pred vazenim odkapala se mi zda trochu moc na nenasakani.

Tvrdil, resp. citoval Primaloft. Ta tretina vahy je deci a pul, coz mi na zimni bundu neprijde nijak moc. Mas tam dve vrstvy latky a vrstvu izolace. Zvaz si membranovku po vytazeni z pracky, tam v podstate taky nema co nasaknout a pritom pod ni obvykle musim davat lavor, abych nemel pod susakem kaluz.

Boozemu nasakla bunda s Coreloftem dvojnasobek vody. Kdyz mi jednou pracka z nejakeho duvodu nevyzdimala zateplene kalhoty (ty od TNF), tak z nich teklo tolik vody, ze jsem je musel povesit na par hodin do sprchy. Vazily aspon dvojnasobek. Jak by dopadla vlna nebo jine prirodni materialy si asi dovedes predstavit. V tomhle ohledu mi to porad prijde dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 17, 2018 19:18

Entik píše:Začínám být lehce skeptický ohledně vybírané bundy. Atom by byl asi parádní, být o kus delší. A jsem zase na začátku ](*,)
Nabízí se (šije) něco pro vyšší, "hubené" ? 190/87

Prijde mi, ze na tvou vysku by byla lepsi XL. Ze bude trochu volnejsi opravdu nevadi, naopak. Jinak u Arcteryxu je co bunda, to jina sirka. Zkousel jsem jich celkem dost a nektere byly uzke, ze jsem je skoro nezapnul, jine naopak extremne siroke. Atom mi prisel jako rozumny stred, spis trochu uzsi.

Jinak je to zvyk. Zvedni ruce a jestli ti nepotahne na zada, tak moc kratka neni. Musi i v nejhorsim pripade prekryvat vrsek kalhot.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 17, 2018 19:22

Lipon píše:nekdo uz to tu nahore psal, hardshell pod primaloftku, pokud to bude nutne
Mammut to u mnou linkovane bundy vyslovne zminuje: " Wide cut allows the jacket to be worn over a Hard Shell"

Podle situace. Kdybych mel vcera membranovku s sebou, tak ji na zacatku deste hodim pres primaloftku, aby nenamokla. Kdybych ji oblekal, az kdyz byla durch, tak pod ni.

Furt je to ale vyjimecna situace, zateplene bundy jsou hlavne do mrazu a na snih neni membranovka potreba. Jen na dest a to vic, nez mirny.

Ta mamuti citace je spis pro masochisty, co chodi v zime v membranovce, zastavi a musi si neco prioblect, aby nezmrzli. Takze hodi zateplenou bundu pres membranovku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř led 17, 2018 21:49

@entik, tiež som si myslel, že by ten materiál atom bol ok, len bola mi krátka, mám 192, plus sa mi v XL zdala trošku širšia v páse 93 a kapuca bola na môj vkus už moc velká, ak teda uvažuješ o tej s kapucou, kto šije pre dlhších je la-sportiva, potom severské značky ako naronna, prípadne slovenské zajo, to mám vyskúšané a rozmermy ako na výšku, tak na šírku sedia perfektne, len keby lepšie kombinovali tie materiály, teraz som akurát pozeral, že im tam pribudli nejaké nové kúsky.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » čtv led 18, 2018 13:34

Tak jsem zvedl ruce a Atom AR je mi prostě krátká :cry: . XL by bylo (podle tabulky) už moc široké. Fakt mne to mrzí. Materiál je extrémně příjemný, bunda neváží nic, dá se pěkně sbalit, je krásně teplá. Myslím, že by na mikův způsob pěkně fungovala. Teda že by to stálo za pokus. Kapuce je sice širší (kvůli helmě) ale dá se docela dobře stáhnout. Zvažuju ještě Proton LT - měl by mít užší střih, takže tam by snad XL mohlo sedět. Možná i L, protože má být delší :-k Akorát má jiný druh výplně a má jí míň - Coreloft™ Continuous 65 (65g/m²). A taky je místo toho extra příjemného Tyono materiálu použit údajně prodyšnější Fortius™ Air ale to už tu někdo psal.
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv led 18, 2018 19:37

Uz jsem psal, ze sirsi bunda je lepsi? ;-) Na tabulku kasli, ta je pro vsechny jejich bundy stejna a v realu se jejich sirka velmi lisi. Muzes akorat vzit rozdil mezi L a XL a predstavit si, jak by se projevil na tom Lku, co mas.

XL jsem mel na sobe a rozhodne to nijak siroke nebylo. Primaloftka, co nosim, je sirsi a nicemu to nevadi. Zkus jeste jeden test. Bundu si oblec, zapni a dej si ruce krizem pres prsa. Co nejvic, prsty na protejsi pazi. Tahne na zadech? Jestli jo, tak sirsi nejen ze neuskodi, ale dokonce ji potrebujes.

65 g/m^2 Coreloftu (ale i PL1) je malo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Kiszoun » čtv led 18, 2018 19:57

Trochu marketoidních plků... Ale těším se na to, jak to bude vypadat v praxi. Zatím mě polartec nezklamal, tak by to mohla být zajímavá alternativa k tolik používanému Primaloftu, Climashieldu atd

https://www.youtube.com/watch?v=BQYvMmFSDbk
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » čtv led 18, 2018 20:15

Mike: Já vím, že jsi to zmínil mnohokrát, pročítám to tu intenzivně :D a počítám s tím. I v tom Lku mám na šířku rezervu. Ovšem ne na délku, když zvednu ruce, vyjede projmutý předek až k pupku.

65 je málo? :cry:
Tak pak už jedině Proton AR, který kombinuje 90 tělo a 65 kapuce :rolleyes:
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv led 18, 2018 22:07

Kiszoun píše:Trochu marketoidních plků... Ale těším se na to, jak to bude vypadat v praxi. Zatím mě polartec nezklamal, tak by to mohla být zajímavá alternativa k tolik používanému Primaloftu, Climashieldu atd

:roll: az to apuka nastuduje, tak vypukne peklo...

Hledal jsem hodnoty CLO a nasel jsem blog nejakeho megalomana, co vyrabi jedine kvalitni spacaky na svete, ale tvrdi, ze mu cisla Polartec poslal. Podstatne je tohle:
The published clo ratings for each of the four weights of the “power fill” batting is as follows; 1.8 ounce per square yard (psy) is 0.80 which is equal to 82 degrees F; The 2.4 ounce psy is 1.3 which is equal to 79 degrees F; The 3.0 ounces psy is equal to 77 degrees F; and the 4 ounce psy is equal to73 degrees F.

Kdyz to prepocitam na clo/oz, tak to dava 0.45 - 0.54, coz je dost mizerne a rozhodne to neni nahrada dobrych syntetickych izolaci (PL1 ma 0.92, Climashield 0.82).

Pri hledani jsem narazil na clanek ohledne CLO, je tam pekna tabulka hodnot pro ruzne izolace vcetne peri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv led 18, 2018 22:14

Entik píše:Tak pak už jedině Proton AR, který kombinuje 90 tělo a 65 kapuce :rolleyes:

Jen jestli 65 nejsou i rukavy... Jinak nevypada spatne, za vyzkouseni by stal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » pát led 19, 2018 10:37

mike píše:PL1 ma 0.92, Climashield 0.82

to se mi ňák nezdá, není to spíš obráceně, už jsem to tady psal několikrát, moje zkušenost je taková, že má stejnou komfort teplotu 67 g/m² Climashield a 100 g/m² PrimaLoft
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » pát led 19, 2018 10:46

mike píše:Tezko ti muzu neco doporucit, jelikoz sam nevim, co bych ted koupil. Mou 10 let starou bundu bohuzel vyrobce "vylepsil" k nepouzitelnosti.

tohle je fakt podivný, nechápu že i na zateplené bundy které jsou určeny na turistiku dávají špatně prodyšnou podšívku a svršek
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » pát led 19, 2018 12:35

fps píše:moje zkušenost je taková, že má stejnou komfort teplotu 67 g/m² Climashield a 100 g/m² PrimaLoft

kdyz to je tezke, ty to hadam beres po prakticke strance a muze to ovlivnit i konkretni obalovy material ci strih bundy a mnoho dalsich faktoru, na druhou stranu ve finale v praxi ten climashield treba i muze byt "teplejsi".

určeny na turistiku dávají špatně prodyšnou podšívku a svršek

kdyz ono to pro mainstream, tedy vetsinu zakazniku neni dulezity, tak proc by to resili, testovali ci pripadne dokonce davali drazsi material, respektive pro vetsinu zakazniku je dulezitejsi, ze v tom je vic teplo a vydrzi nejaky ten destik, tam sup nejaky zater.
Takze pak to chce kliku, ze nahdou prodysny material pouzili (at zamerne ci nahodou), nebo snad nejkou mensi firmu nejakych nadsencu driv nez ji pohlti nejaky gigant :)
Naposledy upravil scinkk dne pát led 19, 2018 19:04, celkově upraveno 2
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát led 19, 2018 14:43

scinkk píše:ty to hadam beres po prakticke strance a muze to ovlivnit i konkretni obalovy material ci strih bundy a mnoho dalsich faktoru, ve finale v praxi ten climashield treba i muze byt "teplejsi"
Co jsem daval link na debatu o PA, tam byla zajimava tabulka. Presna cisla si nepamatuji (da se to ale dohledat), ale psali tam (mam dojem, ze mistni oblibenec Nisley), ze u PA je clo nejake, ale jakmile se PA zabali do nejakeho mene profukaveho materialu, tak se tam drzi vzduch (ten nejlepsi, nejlehci izolant) a ten prida podobne (nebo i vyssi?) clo jako samotna izolace. Kdyz se da z obou stran, tak se to zdvojnasobuje. I bez "pridane hodnoty" samotne latky. Pravdepodobne tady taky hraje roli, nakolik je ta vnejsi latka prodysna - cim neprodysnejsi, tim lepe se tam drzi vzduch a tim vyssi clo a naopak. I proto tam muze byt "vyhodnejsi" z hlediska teploty bundy neprodysnejsi material.
Z tohoto hlediska je taky pomerne vyznamne jestli je izolace zasita bez mezisvu nebo jako zpusob "perovka", nedej boze jako TNF Powerball (male ctverecky).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 19, 2018 20:23

fps píše:to se mi ňák nezdá, není to spíš obráceně, už jsem to tady psal několikrát, moje zkušenost je taková, že má stejnou komfort teplotu 67 g/m² Climashield a 100 g/m² PrimaLoft

Neni Primaloft jako Primaloft. 0.92 ma One/Gold, Sport/Silver ma 0.79 a Eco/Black ma 0.65. Mas to v te tabulce v clanku, co jsem linkoval.

fps píše:tohle je fakt podivný, nechápu že i na zateplené bundy které jsou určeny na turistiku dávají špatně prodyšnou podšívku a svršek

Viz scinkk. Prijde mi, ze tohle vetsina vyrobcu vubec neresi (vlastne to mam od jednoho vyrobce i potvrzeno...). Vem si SJ, maji Softtex na spacaky, a tak ho pouzijou i na perovky a bundy izolovane syntetikou. Na spacaky je fajn, stejne jako Pertex Quantum, na perovky minene jen na taboreni taky, ale na chozeni to moc pouzitelne neni. Leda na prochazky, kde se nepotis.

Navic se prodysnost zatim nebere jako standardni parametr materialu... V posledni dobe ji zacali resit akorat u vetrovek a ani tam se oficialnich cisel nedopatras.

scinkk píše:Takze pak to chce kliku, ze nahdou prodysny material pouzili (at zamerne ci nahodou)

Jj, viz me dve primaloftky. Uplne stejne, ale model 2007 je skvele prodysny, zatimco model 2008 je prodysny minimalne. Nemyslim, ze by to byl zamer, material na modelu 2008 je tenci a tedy nejspis i lehci. Podle mne prodysnost vubec neresili.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 19, 2018 20:30

apuka píše:Co jsem daval link na debatu o PA, tam byla zajimava tabulka. Presna cisla si nepamatuji (da se to ale dohledat), ale psali tam (mam dojem, ze mistni oblibenec Nisley), ze u PA je clo nejake, ale jakmile se PA zabali do nejakeho mene profukaveho materialu, tak se tam drzi vzduch (ten nejlepsi, nejlehci izolant) a ten prida podobne (nebo i vyssi?) clo jako samotna izolace.

Tohle IMO plati obecne. Nechce se mi to hledat, ale myslim, ze psal, ze vzduchova vrstva pridava konkretni clo. Muze byt podobne, jako ma tenci PA, protoze ten moc neizoluje.

apuka píše:Kdyz se da z obou stran, tak se to zdvojnasobuje. I bez "pridane hodnoty" samotne latky. Pravdepodobne tady taky hraje roli, nakolik je ta vnejsi latka prodysna - cim neprodysnejsi, tim lepe se tam drzi vzduch a tim vyssi clo a naopak.

Rekl bych, ze hraje. Moje malo prodysna primaloftka je pocitove teplejsi i v bezvetri, nez superprodysna. Muze to ale byt i opotrebenim tj. ze v te prodysne, ve ktere chodim na tury, je Primaloft vic slehly. Nebo oboji, to uz bohuzel nedokazu posoudit, ale rozdil mezi nima je a uz docela vyrazny.

Tenhle efekt je i na zateplenych kalhotach, proto jsou lepsi, nez spodky plus nejaky laminat (SS s mikrofleecem).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob led 20, 2018 4:41

Par cisel pro zajimavost. Vcera jsem si nejdriv necely kilometr zabehnul (pomalu, 6 min/km) a pak dalsich 5 sel (svizne, ~ 9 min/km). Mel jsem na sobe IB 150 tricko s kratkym a malo prodysnou primaloftku. Ke konci jsem citil, ze tricko je lehce navlhle. Bunda se mi lepila na hole ruce a byla trochu vlhka na ramenou a za krkem. Oboji akorat tak limit komfortu. A tak jsem to zvazil:

tricko: 180 g proti 168 suchemu => 12 g vody a 7 % navic
bunda: 471 g proti 467 suche => 4 g vody a necele 1 % navic
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » ned led 21, 2018 12:12

mike píše:Bundu jsem doma zvazil, mela 604 g proti asi 460 suche. Prijde mi teda, ze Primaloft proti Coreloftu opravdu saje min. Mokra byla uplne, z rukavu kapala voda.
Taky par cisel pro zajimavost. Vcera se mi opral PL svetr od Raba, 80g/m2 PL Gold, vnejsek i vnitrek Pertex Quantum.
Pred pranim - 339 g
Po prani (vyzdimana pri 600 ot/min a uz min. 25 minut byla prehozena pres snuru aby odkapala voda, uz z ni nekapala a pri zmacknuti uz skoro zadna voda nevymackla) - 623 g :shock: :roll: :(( .
Po ususeni - 337g

Tj. i po zaokrouhleni je to vice nez 83% vahy... Predpokladam, ze dve vrstvy Pertexu tu vodu nedrzely (moje vetrovka z Pertexu bez oznaceni toho moc pri prani nenabere a za pul hodiny je sucha).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon led 22, 2018 20:11

Nejspis ti Pertex Quantum zadrzuje vodu uvnitr :twisted:

600 otacek je docela malo, bezne pouzivam 1000 - 1200.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon led 22, 2018 21:03

Vcera bylo zvlastni pocasi. Mrzlo (-5) a pritom bylo hodne vlhko. Mlha, viditelnost 20 - 30 m, ve svetle celovky byly videt jemne kapicky vody (?). Vysledek byl, ze mi primaloftka namrzala. Hlavne rukavy a ramena. Batoh byl namrzly cely, ale ten nevyhrivam. Zajimave bylo, ze kdyz jsem si dal pauzu (dvakrat cca 20 minut), tak ledova krusta na bunde rozmrzla. Cekal bych opak, jelikoz pri pohybu vyvijim vic tepla... Pak byla bunda na povrchu kompletne mokra, totalni hadr, ale vevnitr byla porad v pohode a sucha. Mokre fleky byly i na zateplenych kalhotach, kde normalne nebyvaji vubec a to same, vevnitr sucho.

Tentokrat bunda na sestupu neuschla, takze jsem ji ve vlaku mokrou povesil a kdyz jsem ji sundal, byla lehce navlhla i zevnitr. Cimz se potvrzuje, ze vyhrivani telem je dulezite a zbytecne dalsi vrstvy pod bundou jsou naskodu. Kdyz jsem i obleknul, tak za chvili uschla zevnitr a po nejakem case i zvenku.

Jak bych vcera vypadal a citil se v membranovych vecech si radej ani nechci prestavovat :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » úte led 23, 2018 8:46

mike píše:Nejspis ti Pertex Quantum zadrzuje vodu uvnitr
apuka píše:pri zmacknuti se uz skoro zadna voda nevymackla
:twisted:
Kdyby vnejsi latka vodu zadrzovala, tak ji vymacknes - proto, kdyz bundu vyberu z pracky a povesim, prvni pulhodinku co pet minut i min vymackam, co se nasbira ve spodni casti (nastesti gravitace funguje). Ted nikdo nic nemackal, mozno jen manzelka hned po zaveseni jednou a kdyz jsem prisel, uz se skoro nic nevymackalo. Takze drtiva vetsina zadrzene vody musela byt v PL.

600 ot je tak akurat, aby se co nejmene ponicilo obleceni :twisted:. Jinak ale 800 je max rozumne - rozdil mezi 800 a 1200 je ve vysledku prakticky zanedbatelny (krome spotreby elektriny). TO se uz nekdy tady rozebiralo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 23, 2018 19:16

Zahada ;-) Jestli si vzpomenu, tak zvazim svou bundu po vyprani, ale asi az po sezone.

Jestli je rozdil zanedbatelny, proc se teda delaji pracky s vetsima otackama? Moje ma maximum 1300 a vetsina programu ma default 1200. Rozdil mezi 1200 a 800 poznam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » úte led 23, 2018 19:19

To ja, na rozdil od mikea, si rad poslechnu, co je to ten aktivni pohyb :) Aspon budu konecne vedet, co neprovozuji.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení