Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod vonkreuz » pon pro 21, 2015 22:57

Takto vypadají zimní podmínky v H.Dierách a na V.Rozsutci.
http://vonkreuz.rajce.idnes.cz/2009-03- ... ale_Fatre/
Koukám že z V.Rozsutce tam fotky nejsou. :roll:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon pro 21, 2015 23:08

vonkreuz píše:Na druhou stranu, jednou jsem tady s Mikem večer sestupoval v zimě za snížené viditelnosti právě do Medziholia a také jsme se museli vracet, bo jsme sešli na boční slepý hřeben.

Jj, na to jsem si vzpomnel :) Bylo to za tmy a cesticka byla uplne zafoukana, za svetla bychom tam nezabloudili. V mlze a se zafoukanou cestickou to problem byt muze, ale mlha nespada do dobrych podminek. Rozhodne to chce azuro a pripadne inverzi, pak jsou shora nadherne vyhledy.

vonkreuz píše:Toto, pokud je vyšlapaná stezka je v pohodě, ale mačky jsou potřeba, nesmeky raději ne.

Tohle je vec nazoru, podle mne si tam s dobryma nesmekama vystacis skoro vzdycky. Mam pocit, ze macky jsem tam mel jen s tebou a to bylo z jineho duvodu. Tim ale nerikam, ze mam neco proti mackam, nic se s nima nepokazi.

vonkreuz píše:A ano, vpravo je poměrně strmý sráz dlouhý cca 250m a více

Hmm, vim co myslis, ale prijde mi, ze je to jine misto... mozna se ale pletu ja. Kazdopadne je to jedno, kdyz se clovek drzi stezky, tak tam myslim zadne misto, kde by se dalo poradne ujet, neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod vonkreuz » pon pro 21, 2015 23:15

mike píše:
vonkreuz píše:A ano, vpravo je poměrně strmý sráz dlouhý cca 250m a více

Hmm, vim co myslis, ale prijde mi, ze je to jine misto... mozna se ale pletu ja. Kazdopadne je to jedno, kdyz se clovek drzi stezky, tak tam myslim zadne misto, kde by se dalo poradne ujet, neni.

Podle mně je tato fotka focená celkem kousek před dosažením vrcholu ze směru od sedla Medzirozsutce. Už vlastně vyfuněli nahoru, ale teď je ještě hřeben a pohyb nahoru a dolu a nahoru a dolu a několikrát opakovat. Kdyby došlo k pádu, tak bude padat do Kreminej doliny.

Mačky vs. nesmeky. Pokud byla perioda pěkného počasí, bude tam vyšlapaná cetička a nesmeky cajk. Pokud bych tam šel třeba ve čtvrtek po ne moc pěkném týdnu, tak raději mačky.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon pro 21, 2015 23:27

Jo, to je ta druha moznost. Myslel jsem, ze je to jeste pred timhle usekem, vlastne posledni vysvih na nej. Jisty si ale nejsem, muze to byt oboji.

Ujet do Kremenne doliny by bylo blbe, to by mohlo byt i s lavinou. Cesticka mi ale prijde vedena bezpecne nad svahem, ten se lomi az kousek pod ni.

Jj, kdyz to nezna a neni si jisty, tak bude lepsi macky vzit. I kdyby mely byt celou dobu v batohu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod jaroslav73 » sob led 16, 2016 18:40

Přechod (viz název vlákna) to nebyl, ale třeba to někoho bude zajímat. Ve čtvrtek jsem si vyšel krpál z Vrátné pod lanovkou do Snil. sedla a na můj vkus to byl celkem nářez :-) Cca 30-50 cm prašanu, v návějích po prdel. První půlku bez sněžnic, druhou s TSL325, ale že by to nějak výrazně pomohlo se moc říct nedá :-) K horní stanici lanovky to zabralo 3,5 hod. Postarší sympatický dědko mě viděl, jak dolízám nahoru a pozval mě do již zamčeného vestibulu se zahřát. To jsem sice nepotřeboval (zpocenej až na řiti), ale bylo mně blbý ho odmítnout. Smrad z hajzlů je tam už léta stejnej a furt strašnej - nechápu, že s tím něco neudělají. Pak na čelovku na chajdu Pod Chlebom a to se sněžky teda dost šikly.

Ráno jsem se chtěl jít projít směrem na Malý Kriváň (kam to cca časově půjde) a zpět, ale vylezl jsem ve sněžnicích „jen“ na Vel. Kriváň a v totální bílé tmě a silném větru jsem to zabalil a vrátil se radši na chatu na pivo ;-)

Dneska od chaty zase směrem ke Snil. sedlu, ale před ním po tyčích na červenou zn. na Chleb. Sněžnice opět hooodně pomohly, v lehce namrzlém prašanu se to bez nich bořilo mnohem víc. Na Bochníku (a vůbec na hřebeni) taková bílá tma, že chvílemi nebylo vidět další tyč a seriózně jsem přemýšlel, že to zabalím. Nakonec jsem opatrně pokračoval tyč od tyče bo po bocích husté převěje (mezi Hromovým a Pol. Grúněm) a na P. Grúni jsem to zabalil a sešel po sjezdovce dolů k chatě a pak přes Štefanovou, Podžiar a Dolné diery do Bieleho potoka.

PS: Netvrdím, že by to bez sněžnic nešlo a terminátoři typu Mike by to nezmákli levou zadní, ale pro „běžnějšího výletníka“ jsou v těchto podmínkách sněžky velkou výhodou ;-)

jaroslav73 píše:Sakra, nějak se můj příspěvek vložil dvakrát. Omlouvám se a prosím mody o smazání duplicity. Dík ;-)


Smazáno zdvojení.
vK
jaroslav73
nováček
nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte pro 3, 2013 20:38

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » sob led 16, 2016 22:43

:D nejsem Terminator, od toho jsou tu jini borci, a na tohle bych si sneznice vzal taky ;-) Ale jak pises, v prasanu zas tak moc nepomuzou. Zitra se na to chystam (Jizerky), uz vidim tu drinu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Dundee » pon úno 29, 2016 21:28

Díky všem za předchozí rady. O víkendu jsme si udělali túru přes Velký Rozsutec. Šli jsme ze Štefanové, přes Horné Diery na Velký Rozsutec a pak dolů do Medziholie.
Ve Štefanové nebyl skoro žádný sníh, v Dierách byl poprašek a občas led, tam jsme nasadili nesmeky, protože některé kameny docela klouzaly. V Sedle Medzirosutce bylo už cca 40cm snehu. Cesta na Rozsutec byla prošláplá, a v nesmekách (Snowline PRO a LIGHT) se šlo velmi dobře. Myslel jsem si, že na sestupu do Medziholie bude hodně ledu, proto jsem měl i cepíny, ale sestup byl také v pohodě, je ale fakt, že odpoledne to trochu měklo a výstup v nesmekách by byl touto stranou asi uklouzanější, lidi co jsme míjeli měli většinou mačky.

No celkově jsme vychytali perfektní počasí, bezvětří, velmi slušná viditelnost, sníh byl, ale nebylo ho moc. Cesta jasná, prošláplá a většinou dobře zpevněná. Led byl pouze v nižších polohách v lese, tam kde nebyl sníh.

Nesmeky stačily po celou trasu, ale je fakt, že při horším počasí, nebo pokud by sníh více ujížděl by nesmeky asi začaly proklzovat a asi bych se cítil lépe s mačkami, na druhou stranu s nesmekama se šlo perfektně tam kde nebyl sníh.

V připadě špatné viditelnosti a silnějšího větru to ale musí být mazec... jen ať to nepůsobí, že je to vždy v pohodě. My jsme se museli otočit jednou v letě, když nás to skoro odfouklo.
Dundee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 98
Registrován: pon črc 30, 2012 16:03

Re: Malá Fatra

Příspěvekod fps » stř led 17, 2018 15:33

dá se v pohodě projít jen na sněžnicích tato trasa? nepůjdu jak přes Veľký Rozsutec, tak přes Suchý, když koukám na mapy, tak by to neměl být problém?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Hafi » stř led 17, 2018 16:12

Traverz Suchýho a hlavně Stohu bych nedoporučil kvůli lavinovce, v zimě se chodí přes vrcholy. Část mezi Malým a Velkým Kriváněm umí být dost kluzká, schůdnost záleží na podmínkách a typu sněžnic. A tenhle sestup z Medziholie neznám, ale dle mapy by to mělo být lesnatý, tedy snad z pohledu lavin OK.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Malá Fatra

Příspěvekod Petras » stř led 17, 2018 17:30

Je to dost podle aktuálních podmínek,Stoh raději netraverzovat,Suchý bych se tudy nebál (ale posoudit to stejne musite az na miste)
Kde budete spát ? Bo naráz to je na sněžnicích při dostatku sněhu dost mazec !
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Malá Fatra

Příspěvekod slash1111 » stř led 17, 2018 18:32

@fps: Traverz Stohu je v zime oficialne uzavrety kvoli lavinovemu terenu. Traverz Sucheho by som tiez radsej nesiel, ale horom cez Suchy.
Ale najnebezpecnejsi mas usek Kralovany - Bystricka, tam treba ist bud nejakym Busom, stopom, alebo Oravskou strelou, po neexistujucej "krajnici" sa tam nemotaj, je to hlavny tah do Polska s kamionmi...
https://goo.gl/maps/hbogd3FfMF82
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » stř led 17, 2018 18:45

Presunul jsem to do lepsiho vlakna.

@fps: v zime zadne traverzovani, je potreba se striktne drzet hrebene. Traverz Stohu je myslim i uzavreny, tam je to nebezpecne a navic i neprijemne a to i bez snehu. Traverz Sucheho taky neni dobry napad, koukni na lavinovou mapu. Ja dokonce nechodim ani traverzem do sedla Bublen, ktery by podle mapy mel byt bezpecny. Zimni cesta se drzi hrebene, jsou tam tyce. Sestup ze sedla Medziholie by mel byt relativne v pohode, pri vyssi lavinovce (3 a vyse) zvaz sestup ze Stohu pres Zobrak. Nejnebezpecnejsi usek je mozna az dole mezi Bystrickou a Kralovany, kdybys to teda sel pesky. Ta silnice je fakt neprijemna a to jsem ji sel bez snehu, v zime mozna vubec nebude kam uhnout.

Vetsinou se to da cele projit i bez sneznic, ale urcite to chce aspon nesmeky. Nekdy se muzou hodit i macky a cepin, ale s TSL 438 bys to mel projit za libovolnych podminek.

edit: koukam, ze jsme napsali paralelne to same :D

edit2: a navic jsem to vzal opacnym smerem, ale to je celkem jedno :) Asi proto, ze v zime chodim zasadne takhle, ze Strecna nebo z Vrutok a do Terchove nebo Kralovan.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod apuka » stř led 17, 2018 19:47

@fps: bacha na to, ze v MF byvaji uzavrene v zime skoro vsechny zlute znacky (urcite vsechny traverzove nad pasmem lesa) - neuzavira je sprava NP MF ale HZS prave kvuli lavinam. A jako Ti uz napsali, traverz jak Stohu tak hlavne kolem Sucheho je za trocha vetsiho snehu (klidne i za lavinove dvojky) docela silenost. Navic Te upozornuji, ze ten i tak v podstate nechudny usek po asfaltce je ke vsemu taky lavinozni, vcetne silnice. Nic extra velkeho, ale kazdou zimu byva nekolikrat uzavreny. Jo, kdybys jel vlakem (ale i busem), musim vzit v uvahu i to, ze vlak (bus) tam taky muze nejakou dobu cekat, kym uklidi laviniste. Takze radeji pocitej trocha vice na prestup a nejed posledni Oravskou strelou na posledni vecerni spoj... S manzelkou jsme takto slapali s ruksaky a lyzemi po kolejich do Kralovian a muzu Ti rict, ze ani tam to nebylo nic prijemneho. A kdyz si predstavym, ze bychom slapali po kraji silnice (ktera je i tak pomerne uzka s uzkymi nebo nulovymi krajnicemi a hned vedle sebe srazem nebo rekou) mezi kamiony a ostatnimi auty, tak mi z toho stavaji vlasy na hlave i ted...

A pokud bys chtel tam nekde prenocovat, tak jednak to mas zakazane, vlastne vubec tam byt mezi 18 a 7 hod, ale taky, ze neni tam nijak moc vhodnych mist, kde si muzes bezpecne udelat poradny zahrab a jeste min postavit stan, obzvlast kdyz je snehu dost na dobry zahrab. Teda pokud nechces spat primo na znacce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » stř led 17, 2018 21:15

Myslim, ze u Chaty pod Chlebom se da stanovat i legalne. Jinak se mist na prespani najde celkem dost, primo na hrebeni, akorat tam muze trochu foukat. Trochu dost ;-)

No a samozrejme by mohl spat i primo na chate, pres tyden by to mohlo byt celkem v pohode. Ale rezervaci bych si udelal i tak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod remy77 » čtv led 18, 2018 6:43

So stanom sa tam da zasit, pokial nebude svietit priamo na chodniku...
Na druhej strane, cez tyzden byva na chatach prazdno, tak radsej sa za par € vyspsat v pohodli a teple.

Fps: inak nechapem, preco nechces ist cez Rozsutce a obchadzat hreben. Logistika?
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod fps » pát led 19, 2018 11:38

- já přijedu do Kraľovan lůžkovým vlakem ráno 7:08, takže jak radíte ještě popojedu do Kraľovan zastávky vlakem který jede z Kraľovan v 7:30
- nic v jednom dni nepůjdu, budu tam čtyři dny a tři noci, a tato trasa by měla být kde bych se měl cca pohybovat, stanovat budu jako vždy kde budu chtít, co nejdál od civilizace, míst na stan tam vidím plno, stejně jako v jiných horách
- mě přijde o hodně snazší stoupat nahoru tuhle trasu, než tuhle trasu
- podle toho co jsem viděl na fotkách a videích, tak není Veľký Rozsutec na sněžnicí a na těžko moc dobře průchozí, tak proto bych se mu chtěl vyhnout
- podle toho co jsem viděl na fotkách a videích, tak cesta na Suchý od Sedla Vráta není na sněžnicí a na těžko moc dobře průchozí? tak proto bych ho chtěl obejít tudy? a nebo tudy?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod remy77 » pát led 19, 2018 12:29

fps:
Kasli na to obchadzanie. Ved su to velmi pekne casti hrebena. Prihod si nesmeky a ako Suchay tak aj Rozsutce (velky a maly) prejdes v pohode aj natazko. Nehovoriac o tom, ze mas na to 4 dni. Nie je to ziaden extrem, presiel som to natazko v zime so zenou, tak neverim, ze nie si schopny nejaky usek popoliezt 1-2 metre v nie exponovanom terene.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod apuka » pát led 19, 2018 14:33

@fps: Nech si poradit a vykasli se na vsechny zlute traverzove znacky. Nejenom kvuli tomu, ze je to tak mnohem hezci. Traverzove svahy jsou lavinozni a nektere az sakra lavinozni... Proto se v zime uzaviraji a ver mi, ze pokud budou "vhodne" podminky, zadna lavina se nebude ptat jestli je v me ceste ten nejlepe vybaveny fps nebo ne. Mozna je to trochu tvrde receno, za to se omlouvam, ale kdyz nechces slyset, co Ti rikaji i jini... Je to sice Tvuj zivot a Tvoje zdravi - a teda i Tvoje rozhodnuti, ale i tak bych doporucil si neco nastudovat o lavinach. Protoze evidentne o nich nemas velke poneti. Kdybys alespon trochu tusil, co a jak, ani by Te nenapadlo zeptat na ty traverzy... Mimochodem, traverzove znacky pod Suchym jsou i v lete dost neprijemne a kdyz trosku uklouznes, mas sakra problem se zastavit, ne to jeste na snehu.

@remy77: Obavam se (soude podle jeho vlastnich slov v jeho prispevcich zde na OF o tom, co je pro ne jeste bezpecne choditelny teren) , ze Velky Rozsutec, hlavne v te slozitejsi casti mezi Meziholim a Rozsutcem neni zrovna teren pro fps. A ten vrcholovy hreben masivu Rozsutce uz muze byt taky trocha nad jeho hranici. Na druhe strane dal bych od hrebena neuhybal, stejne bude zimni znaceni a v tech partiich kazde uhnuti od hrebene na kteroukoliv stranu zavani prusvihem. Takze (a to ted pro nej) fps, stejne musis zapomenout na letni znacky, zimni vedou na nekterych mistech jinak, skoro vzdy po hrebenu. Kvuli bezpecnosti.

Ale ve vseobecnosti stejne bude nejvice zalezet od aktualnich podminek. Uz ted je lavinova trojka, pokud jeste neco pripadne, bude to jeste horsi - podklad je dost blby. A pokud napadne do te doby vetsi mnozstvi snehu, tak bude cela trasa hoodne neprijemna.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod remy77 » pát led 19, 2018 15:17

viem ze fps nemusi zloziejsie tereny, ale to nie su Alpy, kde nie su uzavery a chodniky, ktore sa v lete daju prejst s prstom v nose su v zime o hubu. Podla mna v su SR regulerne pristupne zimne chodniky za NORMALNYCH (nie ak je vsetko ako klzisko) podmienok pre turistu, ktory ma s turistikou uz nejake skusenosti a nema IQ terminatora, schodne.
Cize na to co ma fps nachodene, neverim, ze by mal mat pri normalnych zimnych podmienkach problem prejst ako Suchy, tak aj Rozsutce.

Podla mna, je skoda to ani len neskusit (otocit sa da prakticky vzdy) a vynechat tak peknu cast hrebena MF.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pát led 19, 2018 20:01

fps píše:- já přijedu do Kraľovan lůžkovým vlakem ráno 7:08, takže jak radíte ještě popojedu do Kraľovan zastávky vlakem který jede z Kraľovan v 7:30

Fajn. Kdyby ti to nahodou ujelo nebo nejelo, tak to vezmi nahoru na Stoh pres Zobrak. Ta trasa je docela fajn a mela by byt bezpecna. Akorat se drz hrebinku, zvlast v poslednim stoupani na Stoh.

fps píše:- nic v jednom dni nepůjdu, budu tam čtyři dny a tři noci, a tato trasa by měla být kde bych se měl cca pohybovat, stanovat budu jako vždy kde budu chtít, co nejdál od civilizace, míst na stan tam vidím plno, stejně jako v jiných horách

Mala Fatra je trochu specificka. Je opravdu mala, do civilizace vidis snad z kazdeho mista. Zaroven je to ale ostry a lavinezni hreben, kde je opravdu potreba davat pozor, kudy jdes.

Tvoje trasa je v pohode na dva dny i natezko. Zrovna prvni spani nechapu, to chces dojet do Kralovan rano, popolezt dve hodiny pod sedlo Medziholie a tam spat? Co budes cely den delat? To same 3 - 4, to je par hodin chuze. Pricemz bod 3 rozhodne neni misto na prespani, to je pokus o sebevrazdu, jelikoz tam dojizdeji laviny.

fps píše:- podle toho co jsem viděl na fotkách a videích, tak není Veľký Rozsutec na sněžnicí a na těžko moc dobře průchozí, tak proto bych se mu chtěl vyhnout

Zalezi na podminkach a stavu trasy. Vetsinou tam byva vyslapane koryto, do ktereho se na sneznicich asi nevejdes. Pak ale muzes shodit sneznice a jit v nesmekach. Ty si s sebou vem v kazdem pripade, jelikoz uklouzane koryto muze byt i jinde.

fps píše:- podle toho co jsem viděl na fotkách a videích, tak cesta na Suchý od Sedla Vráta není na sněžnicí a na těžko moc dobře průchozí? tak proto bych ho chtěl obejít tudy? a nebo tudy?

Sel jsem tam v zime nevim kolikrat a pruchozi to bylo vzdycky. Bud v nesmekach, kdyz je tam vyslapane koryto nebo na sneznicich, kdyz neni. Kdyz je dost snehu, tak to v pohode projdes na sneznicich po kleci a i useky, co jsou v lete trochu obtiznejsi, das na TSL 438 v pohode.

Na obchazeni zapomen. Koukal jsi na tu lavinovou mapu? Je to tam o zivot a to doslova. Jednou mi na Suchem vykladal starsi pan o jednom svem znamem. Mistni, chodil tam spoustu let, znal kazdou stezku. Byl tam s dcerou, asi trochu spechali nebo se jim nechtelo pres Suchy, snih vypadal bezpecne, a tak to vzali zkratkou ze sedla Vrata po zlute na Prislop pod Suchym. Nasli je az na jare. Myslim tu samou stezku, po ktere to chces obejit. A mam pocit, ze v zime je taky oficialne uzavrena.

Vubec nechapu, ze o tom uvazujes. Ty, ktery jsi na sebe tak opatrny. Nemluve o tom, ze vsechny ty traverzy by byly na sneznicich docela neprijemne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pát led 19, 2018 20:09

apuka píše:Na druhe strane dal bych od hrebena neuhybal, stejne bude zimni znaceni a v tech partiich kazde uhnuti od hrebene na kteroukoliv stranu zavani prusvihem. Takze (a to ted pro nej) fps, stejne musis zapomenout na letni znacky, zimni vedou na nekterych mistech jinak, skoro vzdy po hrebenu. Kvuli bezpecnosti.

Letni znacky stejne nejsou videt, v zime jsou tam tyce. V podstate ale nejsou potreba, jelikoz se drzi hrebene. Snad jen sirsich kopcich jako je Stoh, ale tam je obvykle cesta taky jasna. OK, v mlze by asi pomohly (akorat si ted nejsem jisty, jestli zrovna na Stohu jsou :)).

remy77 píše:Cize na to co ma fps nachodene, neverim, ze by mal mat pri normalnych zimnych podmienkach problem prejst ako Suchy, tak aj Rozsutce.

Suchy urcite, na Rozsutci by mohl byt problem s orientaci (hlavne na sever od vrcholu), kdyby stezka nebyla proslapnuta. Jakoze jsem ji neproslapnutou nikdy nezazil, byva tam koryto.

Pres Suchy se dokonce jde lip v zime, nez v lete. V lete je tam nekde par metru po skale (Biele skaly?), v zime to clovek prejde, ani o tom nevi.

remy77 píše:Podla mna, je skoda to ani len neskusit (otocit sa da prakticky vzdy) a vynechat tak peknu cast hrebena MF.

Asi tak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Pavelsni » čtv úno 1, 2018 19:57

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, zda jste teď někdo šel hřebenovku nebo se v nejbližší době chystáte. Přemýšlím o příštím víkendu, tj. 9. - 11.2., ale když tak čtu podmínky na hzs.sk, nejsou momentálně úplně ideální. Mělo by se ochladit, ale zároveň asi trochu připadne sníh. Počítám s mačkami a cepínem a pochodovat z Dier přes Stoh (Rozsutec dle aktuální situace) do Chaty pod Chlebom a druhý den do Strečna na vlak. Budu rád za aktuální postřehy, které se týkají lavin, kvality sněhu, atd.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod zdenki » čtv úno 1, 2018 20:31

Ahoj, kdyby si to šel, napiš sem prosím potom jaké byly podmínky... Díííkes
zdenki
účastník
účastník
 
Příspěvky: 402
Registrován: čtv lis 25, 2010 3:54
Bydliště: Jižní Morava

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod fps » pon úno 5, 2018 16:10

- já jsem se vrátil z MF v pátek v noci, bohužel jsem to kuli špatnému počasí neprošel až přes Suchý, ale musel jsem sejít dolů u Malého Kriváně, už od cca Velkého Kriváně bylo špatné počasí, bylo to na hraně, třetí den začalo foukat, sněžit a byla mlha, od čtvrtka do pátku ráno tam napadlo cca 30 cm sněhu, jsem byl v pátek ránu ve stanu pěkně zasípán, šel jsem to takhle, na celou tuto trasu stačili sněžbice TSL 438, nejtěžší místo bylo tohle na Osmicu, byly tam dvě obtížné pasáže kde by se hodili mačky i cepín, tohle místo bylo pro mě na celé trase na hraně, bylo to tam hodně zledovatělé, a třeba tato část pod Magurou byl dost náročný traverz v hlubokém neprošlapaném sněhu, značky byli vidět, ale stezka žádná, jen prudký traverz
- tady byla moc pěkná místa na bivakování, první noc, druhá noc, třetí noc
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod Pavelsni » pon úno 5, 2018 16:56

Díky za info. Jak vypadá hlavní hřeben, je prošlapaný? Jde mi to, jestli se to dá zvládnout jen s mačkami a cepínem (ne po celou cestu, jen příležitostné nasazování). Noci plánuju strávit na chatách pod Chlebom a pod Suchým. Myslíš, že se to v těchhle podmínkách dá zvládnout za jeden den z Bieleho potoka, příp. ze Štefanové na Chatu pod Chlebom a druhý den do Strečna na vlak? O víkendu by mělo být hezky, ale laviny jsou pořád na dvojce a hzs nedoporučuje túry bez maček.
Pavelsni
nováček
nováček
 
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 1, 2018 19:49

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon úno 5, 2018 17:01

fps píše:nejtěžší místo bylo tohle na Osmicu, byly tam dvě obtížné pasáže kde by se hodili mačky i cepín, tohle místo bylo pro mě na celé trase na hraně, bylo to tam hodně zledovatělé

Osnicu. Tam jsem jeste nesel, cim to bylo obtizne? Jen ledem nebo i terenem? Podle mapy to nevypada.

fps píše:a třeba tato část pod Magurou byl dost náročný traverz v hlubokém neprošlapaném sněhu, značky byli vidět, ale stezka žádná, jen prudký traverz

Vsak je tam taky podle lavinove mapy misto s castym vyskytem lavin #-o Jit tam v hlubokem neproslapanem snehu je fakt skvely napad :roll:

fps píše:druhá noc

Jak ses tam dostal?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod apuka » pon úno 5, 2018 18:24

Predpokladam, ze sprvu po uzavrene lavinozni zlute z Hromoveho k chate pod Chlebom... #-o . Nikomu nic spatneho nepreji, ale pokud sel opravdu, jak pisu tak spolu s tym traverzem je to neuvazeny hazard se zivotem :twisted: Nejak predpoklada, ze pipak a avinova vybava nic...
@fps: fakt si neco nastuduj o lavinach, nejlepe absolvuj kurz, kde Te pekne zasypou, at alespon trochu tusis, cemu se vystavujes. Nechci Te nijak soudit, ale posledni dobou z nekterych Tvych prispevku o/dotazu na zimni trasy mi vlasy stoji na hlave. Ber to jako pratelske upozorneni, nad lavinou fakt nezvitezis.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod mike » pon úno 5, 2018 18:46

Koukam na lavinovou mapu a prekvapive to vypada, ze se tam da slezt primo po minihrebinku kousek za Stenami. Svah ma asi 30 stupnu. Teda, nevim, jestli bych si na to troufnul i kdybych i to vedel a dokazal odhadnout, kudy je to (relativne) bezpecne... No a taky se pak musel nejak dostat zpatky a jedina bezpecna cesta je ta sama.

Zabavne je, ze fps bezpecnost trasy jinak dost resi a tvrdi, ze to, co bezne chodime je silene a pak projde lavinovym svahem, kam by nikdo z nas za strizliva nevlezl :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod fps » úte úno 6, 2018 19:48

Pavelsni píše:Díky za info. Jak vypadá hlavní hřeben, je prošlapaný?

já jsem za čtyři dny na hoře potkal jen jednoho turistu, takže to nebylo moc prošlapané, ale on byl sníh po předchozím oteplení, a následném ochlazení pěkně zmrzli, až zledovatěli, ale dneska to tam bude určitě už jiný, jak jsem už psal, tak jen ze čtvrtka na pátek tam napadlo cca 30 cm

Pavelsni píše:Jde mi to, jestli se to dá zvládnout jen s mačkami a cepínem (ne po celou cestu, jen příležitostné nasazování).

já bych to bez sněžnic nešel, je tam dost míst kde je hluboký sníh, ale jestli ti nevadí se místy propadat po kolena do sněhu, tak ti budou stačit i řetízkové nesmeky

Pavelsni píše:Myslíš, že se to v těchhle podmínkách dá zvládnout za jeden den z Bieleho potoka, příp. ze Štefanové na Chatu pod Chlebom a druhý den do Strečna na vlak?

to myslíš tuhle trasu? tak tu já bych šel nejméně tři dny, ale na těžko bych jí já naplánoval na čtyři dny, už jenom proto že je v zimě krátký den, takže toho člověk moc neujde, a taky nejsem žádný chrt, ani závodník

Pavelsni píše:O víkendu by mělo být hezky, ale laviny jsou pořád na dvojce a hzs nedoporučuje túry bez maček.

když půjdeš po ohřebení, tak laviny nejsou problém, tebe se týká pouze tato část k chatě pod Chlebom, ta je v zimě kuli nebezpečí lavin uzavřená, ty budeš muset jít k chatě pod Chlebom tudy, co je zajímavé že je v těchto místech tyčemi označena zkratka která není nikde na mapách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zimní přechod Kriváňského hřebene Malé Fatry

Příspěvekod fps » úte úno 6, 2018 20:13

mike píše:
fps píše:nejtěžší místo bylo tohle na Osmicu, byly tam dvě obtížné pasáže kde by se hodili mačky i cepín, tohle místo bylo pro mě na celé trase na hraně, bylo to tam hodně zledovatělé

Osnicu. Tam jsem jeste nesel, cim to bylo obtizne? Jen ledem nebo i terenem? Podle mapy to nevypada.

jsem byl taky překvapen když jsem byl pod tím, nešlo jen o to že to bylo zledovatěle, to by na TSL 438 nebyl takový problém, ale na dvou místech jsem musel lézt po čtyřech, jak jsem psal byla to pro mě hrana, možná jsem tuto pasáž natočil? když tak až zpracuji videa, tak ho sem dám

mike píše:
fps píše:a třeba tato část pod Magurou byl dost náročný traverz v hlubokém neprošlapaném sněhu, značky byli vidět, ale stezka žádná, jen prudký traverz

Vsak je tam taky podle lavinove mapy misto s castym vyskytem lavin #-o Jit tam v hlubokem neproslapanem snehu je fakt skvely napad :roll:

na starou lavinovou mapu kašli, je to ve vzrostlém lese, tam laviny vůbec nehrozili, možná jsem tuto pasáž taky natočil? když tak až zpracuji videa, tak ho sem dám

mike píše:
fps píše:druhá noc

Jak ses tam dostal?

normálně, takhle
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Slovensko