Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 9, 2018 22:26

Uz jsem nasel, co boozeho zaujalo. Tasky na kozy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř led 10, 2018 10:20

booze píše:Psal jsem negativni zkusenost s vestou Rab na jejich web. Bylo to tam tri tydny, pak to smazli. Psal jsem negativni recenzi na web Outdoor Research bylo to tam par mesicu a pak to smazli. Kdyz jsem jim napsal proc, tak suse odpovedeli, ze bude nova kolekce a ten hejt je na starou. Vlezdoprdelkove recenze tam zustali.
Atleti nosi vse co jim da sponzor. V CR sije hadry pro ty nase reprezentanty AlpinePro. V AlpinePro bych si ja nic nevybral.
Tiež mi prišlo zvláštne, že tam majú len samé pozitívne recenzie, ktoré sú navyše skoro rok staré a na nete sa nedajú nájsť nejaké poiradne recenzie, okrem takých skôr reklamných, mohol by si potom aj konkretizovať o akú vestu a bundu sa jednalo.

To s tým šitím bundy vyzerá zaujímavo, už vieš z čoho by si tú budnu poskladal? Ideálne by bolo niečo ako ten jemný savý materiál čo používa rab v tých ich vapour rise bundách, na to primaloft sendvič a na vrch napr. pertex equilibrium, alebo ten nový quantum air.

@entik tá flux sa mi tiež zdá z tých búnd najlepšia, nemá to microlight ako vrchnú vrstvu, čo na priedušnosť je plus, horšie je to už s reálnymi skúsenosťami, ako tu bolo písané, či je to naozaj také dobré ako napr uzavretá alpha/alebo či je v tom nejaký rozdiel, ja som napr. aj v našich horách videl na skialpy nosiť napr. bundy z klasickej alphy od dynafitu, napr. konkrétne budu mezzalama
https://www.dynafit.com/men/apparel/ins ... 0000000022
a taktiež väčšina výrobcov čo som si všimol používa 60g izolácie, no to je klasická alpha, či to má iné vlastnosti ako tá direct to neviem, možno len v názve.

scinkk píše:Jeste k Barrier III hoody, ma 120 g/m2 jejich izolace na tele a 80 g/m2 rukavy a kapuce

to viem, to som si našiel, mňa by napr ešte zaujímalo či má ten izolačný materiál rovnaké vlastnosti ako primaloft, je v tom teplo aj keď si pod tým úplne durch? Je totiž taká trošku rozporuplná, na bergfreunde sa už nepredáva no je tam na ňu 14 recenzii, všetky pozitívne no polovica z nich uvádza ako nevýhodu, že zle dýcha, a druhá vec, že na nej rýchlo odchádza predný zip, inač že je ok.
https://www.alpinetrek.co.uk/hagloefs-b ... et-review/
Naposledy upravil ret255 dne stř led 10, 2018 10:56, celkově upraveno 1
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 10, 2018 10:24

booze píše:Alpha se da koupit, ale asi v nevhodne gramazi.
Muzes si jej koupit jinde ve vhodnejsi gramazi.

Jinak bych taky nedoporucoval kombinovat PA a PL, kdyz chces plne vyuzit jejich vlastnosti, stejne by to slo tezko - PL potrebuje kvuli svemu vlaknu huste tkanou latku jako na peri a takova je na plne vyuziti PA malo prodysna. Na druhe strane vem do uvahy, ze kdyz das PA do vhodne prodysneho materialu, nejlepe dobreho tenkeho softshellu, tak budes mit mensi vetruodolnost jako s Pertexem nebo pod, vhodnym pro PL. Kdyz tyto dve veci chces v idealu spojit, tak to bude tvrdy orisek a konecni vysledek nejspise bude bunda misty tepla ale malo prodysna a misty perfektne prodysna ale ve vetsim vetru spatne hrejici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 10, 2018 10:38

@ret255: Hlavni rozdil mezi "klasickou" PA a PA Direct je v uprave materialu na "svrchni" strane. Direct nepotrebuje nicim "podlozit", je dostatecne odolna a samonosna a v tom pripade se to dost podoba hodne odlehcenemu a vytunenemu flisu. Jiny svrchni material se na to (taky) dava kvuli tomu ze se tim ziskava dalsi docela vyznamny izolacni material, ktery nic nevazi, nic nestoji a funguje docela znatelne - vzduch mezi PA a svrchnim materialem. (Pro mika a spol: je to tak u vsech izolacnich bund, PL, Coreloft, atd).
Ten flis u RAB VR neni vhodny pod PL - vytahoval by vlakna, neni to dostatecne huste, musis tam dat neco hustejsiho jako Pertexy (td nevim, jestli EQ je vubec dostatecne huste tkana a muze se pouzivat i na PL nebo peri).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř led 10, 2018 10:55

apuka píše:Na druhe strane vem do uvahy, ze kdyz das PA do vhodne prodysneho materialu, nejlepe dobreho tenkeho softshellu, tak budes mit mensi vetruodolnost jako s Pertexem nebo pod, vhodnym pro PL. Kdyz tyto dve veci chces v idealu spojit, tak to bude tvrdy orisek a konecni vysledek nejspise bude bunda misty tepla ale malo prodysna a misty perfektne prodysna ale ve vetsim vetru spatne hrejici.
To by bolo potrebné najprv otestovať, až potom robiť závery, napr. mike má svoju zázračnú bundu a tá mu funguje, i keď nevieme z akého materiálu je ušitá, okrem tej výplne ;) ja by som napr šiel aj do tej haglofs, čo tu spomína scinkk, no bojím sa, že on sa vôbec nepotí a ja sa v tom sparím ešte viac než v tej prism čo má na vrchu microlight, ešte by bolo nápomocné zistiť z akého materiálu je tá vnútorná látka, či je to niečo podobné, ako ten nepriedušný peque synthetic ako má montane, alebo je to niečo lepšie.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř led 10, 2018 11:09

apuka píše:@ret255: Hlavni rozdil mezi "klasickou" PA a PA Direct je v uprave materialu na "svrchni" strane. Direct nepotrebuje nicim "podlozit", je dostatecne odolna a samonosna a v tom pripade se to dost podoba hodne odlehcenemu a vytunenemu flisu. Jiny svrchni material se na to (taky) dava kvuli tomu ze se tim ziskava dalsi docela vyznamny izolacni material, ktery nic nevazi, nic nestoji a funguje docela znatelne - vzduch mezi PA a svrchnim materialem. (Pro mika a spol: je to tak u vsech izolacnich bund, PL, Coreloft, atd).
Dám tu obrázok aby to každí videl, v podstate alpha a alpha direct je to isté, direct je to preto lebo to nemá vnútronú podšívku, no a v bundách, ktoré sú s tou alphou v sendviči sú asi tie gramáže 60-80 a samotné používa rab tie 90 a 120, na obrázku je gramáž v smere hodin. ručičiek, je to obrázok z packpacklight https://backpackinglight.com/forums/top ... tec-alpha/
Přílohy
Going-Clockwise-60g-80g-100g-120g-Polartec-Alpha.jpg
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 10, 2018 11:43

Jo, ten obrazek znam, ale to je jen z vnitrni strany, navic je to "klasicky" PA. Obrazky PA Direct vidis na tom linku o neco vys, bohuzel, zase vice-mene jen ze zadni strany. A bohuzel, zase je to Polartec - u kazdeho sveho materialu ma ruzne modifikace, o kterych se nedozvis lauter nic ](*,). O PA Direct sam nepise ani slovo.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » stř led 10, 2018 12:16

@ret255: tezko rici, co si hodnotile predstavuji pod spatnou prodsnosti, to ze se pod ni zapoti je normalni, je to zateplena bunda, a nevim, kolik lidi to odlisuje. Se zipem zatim zadny problem.
Kdyby to meli naplne primaloftem tak by to pro srovnani bylo snazsi, takhle tezko rici jake to ma vlastnosti. Durch sjme ji nikdy nemel, mel jsem 2x mokrou vrchni latku na rukach a ramenech, ale to byly ty dva dny, kdy jsme ji mel oblecenou na PWS a proto jsem byl bundou zpocatku zklaman (oproti kombu fliska vetrovka) ale kdyz jsem to konecne risknul bez flisky, tak to slape :)
K poceni tezko rici, asi se potim prumerne :), klasicky propocena zada a podpazi, nikdy nepropotim hrudnik, ale dost se potimna hlave (v lete i stekajici pot do oci) a pripadne predlokti. Proto v zime nosim jen tenkou cepici a hodne tenoucke rukavice (neco jako tanecni :), nekdy uplne bez nich, cimz rychleji vyrovnavam prebytek tepla. A samozrejme dojde i na rozepinani bundy.

Jeste jsem zkousel dychaci test, ten 50D pertex classic, co by tam mel byt jde prodychnout celkem tezko ale co pamatuji lepe nez quantum (ale to muzu jeste overit) ae tak 3x (ci vice) hure nez EQ, pres EQ se muzu bez potizi i nadechovat. Zajimave je, ze ten vntrni material se tvari jeste hure prodychnutelny ale zrejme to nevadi.
takze u idealni primaloftky bych se nakonec asi nebal mit neco jako microlight zvenci i uvnitr.
EQ bych spis nebral, u nej je ta univerzalnost nizssi, zevnitr klidne pokud nebude propoustet PL. Me teda prijde divne, ze by PL dokazal lezt skrz textil tak jako peri (ktere ho probodne), ale nechci se merit s apukou a jeho neprekonatelne teoreticke a marketingove znalosti :) Bundu s lezoucim PL jsme reklamoval ale tam to lezlo jen pres svy.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » stř led 10, 2018 13:35

apuka píše:Jo, ten obrazek znam, ale to je jen z vnitrni strany, navic je to "klasicky" PA. Obrazky PA Direct vidis na tom linku o neco vys, bohuzel, zase vice-mene jen ze zadni strany. A bohuzel, zase je to Polartec - u kazdeho sveho materialu ma ruzne modifikace, o kterych se nedozvis lauter nic ](*,). O PA Direct sam nepise ani slovo.
to je ako hádzať hrach na stenu, na tom linku vyššie majú hodlám si tvrdiť odfotené to vnútro rab alpha direct jacket v červenom(pod tým obrázkom sa píše apparently this is what alpha looks like when it's not hidden behind a liner... , a ja tvrdím, že to čo napr. rab vydáva za alpha direct je presne tá istá alpha ako na obrázku vyššie, len je z vnútornej strany počesnaješia a v gramáži 120(obrázok vlavo dole a tak isto vyzerá aj vnútro tej mojej rab alpha direct jacket ako štruktúrou tak materiálom). Takto vyzerá z oboch strán klasická alpha viď. príloha(je možné, že sa vyrába aj v iných prevedeniach, no povedzme, že toto je štandart, no to som už otvoril dvierka pre apuku)
Přílohy
6a01156f7533eb970c017ee5133b09970d-500wi.png
6a01156f7533eb970c017ee5133b09970d-500wi.png (403.83 KiB) Zobrazeno 11295 krát
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » stř led 10, 2018 14:40

Hele, je teda vidim docela znacni rozdil i na te fotce cerveneho vnitrku a tech odfocenych klasickych PA ruznych gramazi (resp. konkretne 120g). Proc to nesrovnavas s materialem bundy Rab Alpha Flux, ktera nema zadno svrchni latku a teda vidis krasne, jaky je PA Direct zvenci primo i na fotkach na produktove strance Rabu. A co tam videt za hlavni rozdily? Presne to, co jsem psal: "v uprave materialu na "svrchni" strane. Direct nepotrebuje nicim "podlozit", je dostatecne odolna a samonosna a v tom pripade se to dost podoba hodne odlehcenemu a vytunenemu flisu", pricemz jsem ani v nejmensim nemyslel, ze by to vypadalo jako napr. P Classic, ThermalPro nebo PWS.

Ty pises, ze je to to same ako na obrazcich, "jen" je to "z vnutornej strany precesanejsia" - to si ja uplne nemyslim, neni to pouze o procesani, je to dost jina uprava aby to bylo odolnejsi, tam prakticky neni zadny vlas ale uprava, ktera vyrdzi zatez (napr. batoh) podobne jako jine Polartecy, mozna mirne min, to nevim jiste, ale rozhodne vic nez kdybys tam dal ty volne rozcesane vlakna. No a prave na ty upravy je Polartec expert (](*,) i :smt023 podle osobnich preferenci). Takze nevim, co se TI nelibi na tom, co pisu.

Konec koncu, Tvuj link jsem daval kousek pred Tebou a primo tam taky najdes, ze se to nezda kazdemu stejne... Stejne tak se tam taky pise (a nekdy davneji neco podobneho dalo najit dokonce i primo na strankach Primaloftu), ze PL potrebuje material odolny vuci pronikani vlaken, tj. to, co se vyrabi na peri (a tam to taky neodchazi pouze kvuli propichovani).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Lipon » stř led 10, 2018 15:21

po očku to tu sleduju, potřebuju o středně teplou bundu taky doplnit šatník; do velké zimy mam silnější péřovku

díval jsem se před chvílí na bundu Millet Dual Iceland Hoodie, i jsem si ji zkoušel - docela mě překvapilo, jak tenká ta vrstva Primaloftu tam je, v ramenou je trochu užší a se silným svetrem vespod je dost knop i v XXLku, ale teplo v ní bylo
tak přemýšlím, kolik větru vydrží ta vlněná část - je sice docela silná, jako na nějakém vlněném kabátu, ale
kdysi jsem vlněný kabát měl a i když vypadal tenký, teplo v něm bylo a běžný vítr taky vydržel - spíš mě trochu odrazuje, jak se ta vlna bude chovat ve vlhku, aby to nedrželo zbytečně vodu
ještě se chci jít podívat na Mammut Rime Pro IN
Tilak Ketil v XXLku není nikde skladem k vyzkoušení (v Pze)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 10, 2018 21:17

@Lipon: Primaloft je mikrovlakno a ma docela maly loft. Mozna jen ctvrtinu toho, co izolace z duteho vlakna pri stejne hrejivosti. Koukam, ze ta bunda by mela mit 100 g/m^2 PL, to uz trochu poznat je, ale furt je bunda prijemne tenka.

Na co to chces? Kombinaci s vlnou bych bral mozna do mesta, na outdoor urcite ne, jak pises, navlhne. Prijde mi to jako designersky vystrelek, aby se nejak odlisili. V Mammutu je zas Pertex Endurance a ten ma hodne mizernou prodysnost, takze se zaparis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 10, 2018 21:34

scinkk píše:K poceni tezko rici, asi se potim prumerne :), klasicky propocena zada a podpazi, nikdy nepropotim hrudnik, ale dost se potimna hlave (v lete i stekajici pot do oci) a pripadne predlokti.

Jelikoz muzes mit jako prvni vrstvu merino, tak urcite min, nez ja a dalsi potivejsi lidi. V merinu bych sneznicovou turu nedal. Pod primaloftkou jsem ho pri vetsi zatezi zkousel a celkem pruser, na exponovanych mistech promoceny studeny hadr na tele.

scinkk píše:takze u idealni primaloftky bych se nakonec asi nebal mit neco jako microlight zvenci i uvnitr.

Souhlasim, aspon u toho Microlightu, co mam ja. Ten je znatelne prodysnejsi, nez Pertex Classic, vetrovka v pohode udycha i narocnejsi aktivitu. Jen neni dost vetruodolna, ale to by tady asi nevadilo. Jednak by toho byly dve vrstvy a jednak i PL vetruodolnost zvysuje.

scinkk píše:EQ bych spis nebral, u nej je ta univerzalnost nizssi, zevnitr klidne pokud nebude propoustet PL.

Zkusil bych ho dat spis vne. Jako pokus, jak by se to chovalo. Kdyz ti to fungovalo na flisce, tak by to na primaloftce mohlo byt jeste lepsi.

scinkk píše:Me teda prijde divne, ze by PL dokazal lezt skrz textil tak jako peri (ktere ho probodne), ale nechci se merit s apukou a jeho neprekonatelne teoreticke a marketingove znalosti :) Bundu s lezoucim PL jsme reklamoval ale tam to lezlo jen pres svy.

Tohle je IMO nesmysl a vsadil bych se, ze uplne kazdy Pertex PL udrzi. Jedine reporty, ktere tu byly, byly prave pres svy. Material na me bunde ma minimalne stejnou, ale spis vetsi prodysnost, nez EQ a nic pres nej neleze.

A i kdyby nahodou neco lezlo, tak jsou tu nove verze PL Active, ktere se maji lisit prave timhle. Ze z nich nelezou vlakna. Viz diskuse a video od Primaloftu, co jsem daval nekde vys. Osobne si myslim, ze Active je hlavne marketing, nejspis tuhle cast trochu vylepsili, ale ted ji zdruraznujou jako zasadni zlepseni a pak se musi samozrejme tvarit, ze puvodni PL pres latku leze. Mozna pres nejakou sitovinu jo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 10, 2018 21:54

ret255 píše:.Ideálne by bolo niečo ako ten jemný savý materiál čo používa rab v tých ich vapour rise bundách, na to primaloft sendvič a na vrch napr. pertex equilibrium, alebo ten nový quantum air

Tohle urcite ne. Aby primaloftka fungovala, potrebujes, aby vnitrni vrstva vodu nesala, ta musi projit jako para az nad izolaci, idealne az ven. No a ten "novy" Quantum Air je jen prejmenovany Microlight.

ret255 píše:mike má svoju zázračnú bundu a tá mu funguje, i keď nevieme z akého materiálu je ušitá, okrem tej výplne

Ona az tak zazracna neni, jen neni zmrsena spatnym materialem ;-) Skvela byla nova, to byla prodysna a zaroven vetruodolna. Sel jsem z ni parkrat hrebenovku MF za silneho vetru v -15, kde jsem musel mit PWS kuklu, abych neprisel o usi (normalne se ta vec neda nosit :)). Pod ni jen tricko a v pohode. Dneska by to neslo, na to ztratila moc vetruodolnosti, ale zato je extremne prodysna. Takze silnejsi vitr vevnitr citim. Co se zmenilo uplne jiste nevim, urcite se ztratila DWR, jelikoz obnova aspon trochu pomohla (bez ni uz byla bunda ve vetru nepouzitelna), ale myslim, ze ztratil vlastnosti i PL. Ten je slehly, takze bunda min hreje (v porovnani s druhou do mesta) a zaroven bych rekl, ze ztratil prave cast vetruodolnosti. Prislo mi, ze nejhorsi je to po vyprani a casem se to zlepsuje. Asi jak se izolace nosenim nacechra. Zrovna jsem ji vypral, jelikoz po vanocnim chozeni nejak smrdela, a tak uvidim :) Lituju, ze jsem tenkrat nekoupil dve (nebo tri...). Za stejnou novou bych ted dal klidne petinasobek puvodni ceny.

Zrovna trochu experimentuju s "nevhodnymi" kombinacemi materialu (tj. neprodysna primaloftka a merino) a dochazim k tomu, ze hranice mezi mirnym a silnym diskomfortem je pomerne tenka a ze kdyby se pocit komfortu vynesl na graf proti vlhkosti vevnitr, tak na nem bude docela prudky zlom. Proste je to furt docela jde, clovek citi, ze trochu navlha, ale nijak zvlast to nevadi a pak je najednou mokry a je mu zima. Presahne se nejaka hranice a telu se to prestane libit. Neco jako saturace vlhkosti vevnitr. Proto muze scinkk nosit merino celou turu, ale ja jen hodinu a neco potive aktivity. Proto mu na bunde staci klasicky Pertex, ale ja bych ho asi nedal. A taky to muze byt duvod, proc tvuj prvni pokus s PA byl takova katastrofa, zatimco dalsi ne. Prekrocil jsi z nejakych duvodu (teplo, nemoc...) hranici a ted jsi pod ni. Ono se to totiz projevuje podobne i pri klasickem vrstveni. Triko plus vetrovka, rychla chuze v pohode 10 km, ale po kilometru behu jsem dalsich 9 v diskomfortu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Lipon » stř led 10, 2018 23:26

2mike re Mammut - má to kombinaci Endurance/Microlight
koukal jsme na jejich stránky a píšou: "Highly water-repellent and robust Pertex® Endurance is used on the shoulders, upper arms and hood, while lightweight, breathable Pertex® Microlight is used on the rear and under the arms."
píšou plnění 100g primaloftu na těle a nahoře na rukávech, 80g zbytek rukávů a na zádech
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » stř led 10, 2018 23:34

Jo, ono je to videt i na fotce. Endurance je tam, kde je nejvic potreba prodysnost. Sam bych ji kvuli tomu nevzal. Jestli je to ta sama latka, co o ni byla rec u spacaku, tak ma "prodysnost" 7000, to je strasne malo. A vodeodolnost 1000, coz je k taky k nicemu. Ona vubec ta bunda nedava smysl, bud chci nepromokavou nebo prodysnou, tohle akorat kombinuje minusy obeho a celkem nic neprinasi. Kdyby tam byl Microlight vsude, tak bych o ni uvazoval sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv led 11, 2018 19:32

mike píše:Uz jsem nasel, co boozeho zaujalo. Tasky na kozy :twisted:

Ano zaujaly i 3/4 :twisted:
ret255 píše:mohol by si potom aj konkretizovať o akú vestu a bundu sa jednalo.

Ano Rab Microlight vest a bundu Outdoor Research Havoc
ret255 píše:To s tým šitím bundy vyzerá zaujímavo, už vieš z čoho by si tú budnu poskladal?

Jeste poradne sam nevim, ale potrebuji se zbavit kondenzace v rukavech.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv led 11, 2018 20:05

Vcera jsem mel cas a otestoval si nekolik veci. Mimo jine i polopravdu, kterou jsem tady tlacil do hlavy apukovi. Delal jsem okruh 28,7 km pesky ceskou krajinou, byly 4°C, vysel jsem v o za lehkeho mzeni. Mel jsem na sobe tricko Rab MeCo dl rukav a bundu Arcteryx Atom AR Hoody. Po hodine prestalo mzeni a zacalo lehce poprchat. Vse bylo OK byl jsem v suchu, jen konce rukavu pri stoupani zvlhly.
ALE po hodine a pul zacalo prset a po pul hodine byla bunda jak hadr, citil jsem chlad hlavne na zatylku a rukavech. Takze jsem ji sundal zvazil dal jsem si na mokre tricko perovou vestu a gtx bundu a trvalo to cca 7 km, nez mi zacalo byt opet teplo. Takze ano primaloftka stiha izolovat i kdyz je mokra a rycle vyschne, ale pokud se prekroci urcita hranice, tak to nefunguje a mokra bunda naopak uskodi.
Edit: na zacatku testu mela bunda 446g a kdyz jsem ji svlekal mela 740g
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv led 11, 2018 20:23

booze píše:Jeste poradne sam nevim, ale potrebuji se zbavit kondenzace v rukavech.

Atom AR ma moc uzke konce rukavu, co? Taky jsem si rikal, ze by to mohl byt problem...

booze píše:ALE po hodine a pul zacalo prset a po pul hodine byla bunda jak hadr, citil jsem chlad hlavne na zatylku a rukavech. ... Takze ano primaloftka stiha izolovat i kdyz je mokra a rycle vyschne, ale pokud se prekroci urcita hranice, tak to nefunguje a mokra bunda naopak uskodi.

Jj, vsechno ma sve meze. Tohle se mi ale stalo prave jednou, kdyz fakt prselo a vedel jsem, ze bych mel membranovku nahodit a nechtelo se mi. Jsem to psal nekde vys.

Taky je dobre podotknout, ze primaloftka neni do deste a ze v nem do nejake meze funguje je spis prekvapive :) Snih tohle neudela.

edit: jsem si vsimnul tve paralelni editace :)
Edit: na zacatku testu mela bunda 446g a kdyz jsem ji svlekal mela 740g

Tak to je sakra hodne. Tolik vody snad neni v me primaloftce ani kdyz ji vytahnu z pracky. ze by Coreloft nasakal vic, nez Primaloft? Pripadne nenasakal, ale voda se v nem lip drzela? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv led 11, 2018 20:57

mike píše:Atom AR ma moc uzke konce rukavu, co? Taky jsem si rikal, ze by to mohl byt problem...

Jsou tam strecove naplety.
mike píše:Taky je dobre podotknout, ze primaloftka neni do deste a ze v nem do nejake meze funguje je spis prekvapive Snih tohle neudela.

Presne tak, na normalni zimu super na toto velikonocni pocasi uplne na prd. ](*,)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » čtv led 11, 2018 21:02

Koukam... a ty rukavy jsou asi uzsi, nez u MHW Compressor, co? Bych ty konce ustrihnul ;-)

Priste, az budu primaloftku prat, ji hned po vytazeni z pracky zvazim. Jestli si vzpomenu. Protoze myslim, ze tolik vody opravdu nasat nedokaze... Navic se nekde Primaloft chlubi, ze PL vodu vylozene odpuzuje a prislo mi, ze to tak je v i realu. I kdyz bunda protece skrz a z obou stran je mokry hadr, tak izolace hadrovite nevypada a bunda neni extra tezka. Mne v tom jednom pripade, kdy se to stalo, vadila hlavne voda, co protekla skrz a tekla mi po tele. V bunde se jinak prezit dalo, nechladila. To kalhoty s jinou izolaci sice vydrzely dyl, ale kdyz pak nasakly, tak to bylo horsi. Nasakly hlavne tam, kde na ne tekla voda z bundy :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv led 11, 2018 21:11

mike píše:ty rukavy jsou asi uzsi, nez u MHW Compressor, co?

Bych rekl, ze jsou stejne.
Jsem ten mokry hadr vyfotil.
arct.jpg
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Quido » pát led 12, 2018 12:01

jo jo, tohle pocasi - +5 až 0 °C a dotoho dest, je nehorsi mozna kombinace, taky to moc nemam poresene - pro normalni chuzi (po lese, se psem a tak) pouzivam TNF Resolve Insulted s Dryventem a pod tim jednu tenkou vrstvu, na to je to idealni, ale pro stoupani a aktivni zatez, to je pak peklo, to radis 2 vrstvy a HS membranovku, i kdyz ani to neni nejlepsi reseni...
:roll:

jinak hura...!
po vraceni perovky Simond mam snad vyreseno - ve sleve za 4 k - tak snad tohle nebude poustet peri :wink:
"prastil jsem se opres kapsu" a je trochu robustnejsi, nez jsem zamyslel, ale je to aspon plnohodnotna bunda a bude mit sirsi vyuziti, a tech cca 100g navic mne v tomto pripade nezabije :-..
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Lipon » sob led 13, 2018 20:18

tak Mammut je doma, zítra ho má v plánu vzít na výlet, pak poreferuju
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob led 13, 2018 23:25

Tak to jsem fakt zvedav, doufam, ze si das trochu do tela a zapotis se ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Lipon » ned led 14, 2018 23:10

tak bunda vyzkousena, radne propocena :)
vzal jsem pod ni powerdry a tenouckou mikinu, vzhledem k tomu, ze hlasili okolo nuly a planoval jsem cestou zastavovat na foceni
krome asi 10 minut mi v ni bylo celou dobu teplo, do kopce napul odepnuta
prvnich 1,5 km 165 metru vzhuru, v bunde teplo; pak asi 1/2-3/4h popochazeni a foceni, kdyz jsem sundaval batoh na svacu, byla bunda na zadech mokra, zvenku; to bylo tech 10 min. kdy mi byl chladnejs na zada - pofukoval studeny vitr a sedel jsem na miste, prehodil jsem si pres sebe na tu chvili PL vestu a dobry, jak jsem se pak rozesel a nahodil batoh, tak prestalo byt zima
pak jeste jedno ostre stoupani, rozepinal jsem zas do pulky a zima uz nebyla

ke strihu - ten je takovy trochu volnejsi, ma siroke konce rukavu, ne gumicku na konci, uplne povolene rukavy -> nepoti se tak ruce
suma sumarum, zatim spokojenost
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon led 15, 2018 14:02

Kdyby nekdo shanel Primaloftku, tak dalsi do sbirky je Direct Alpine Block (4.0, verze na tuto zimu). Misto Climashieldu tam ted davaji PL Silver 133g/m2. Jen se ponekud hur shani...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon led 15, 2018 19:59

Lipon píše:kdyz jsem sundaval batoh na svacu, byla bunda na zadech mokra, zvenku

Mokra pod batohem? To je celkem normalni a ocekavane :)

Vevnitr tedy mokra nebyla? Ani tam, kde je ta membrana?

Lipon píše:vzal jsem pod ni powerdry a tenouckou mikinu, vzhledem k tomu, ze hlasili okolo nuly a planoval jsem cestou zastavovat na foceni

Jestli mas PowerDry s dlouhym, tak vem priste mikinu jen do batohu. Mozna budes prekvapen, ze bunda funguje lip bez ni. Dlouhy rukav to ale chce, kdyz nejdes jen na prochazku a trochu se potis, jinak se lepi rukavy na kuzi. Jinak by ti pri tvych rozmerech (jestli jsem to pochopil spravne) melo kolem nuly stacit i tricko s kratkym a to i pri zastavkach. Dneska byla celkem kosa a foukalo a v pohode mi stacila primaloftka na IB 150 s kratkym. Na hodinu venku.

Lipon píše:suma sumarum, zatim spokojenost

Fajn, casem napis, jak se ti jevi po delsi dobe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » úte led 16, 2018 20:25

Měl bych dotaz na délku PL bund. Chtěl bych zkusit Mikovo způsob a objednal Atom AR. Mám 190/87 a velikost bundy je L. Podle tabulky by velikost L měla sedět. V reálu sedí tak, že je volnější okolo břicha, což by mohlo pomoct odvětrávání (stáhnout dole se to případně dá), rukávy jsou ok, vzadu ve stoje přesně pod zadek, vepředu (těžko popsat) ale pod břicho. Zkrátka mi přijde o něco kratší, než na co jsem zvyklý. Porovnal jsem ji s běhacíma bundama craft a délka je stejná. Jen jsem asi u tohoto typu bundy očekával délku o pár cm větší. Je to tak u těchto bund obecně? Vzhledem k tomu, že mají fungovat třeba i jako zateplovací vrstva pod nějakou membránovku?
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 16, 2018 20:33

Tohle je uplne individualni, jak se v tom citis. Svou bundu mam do pul zadku a prijde mi akorat. Atom AR jsem zkousel a bral bych XL, ale proto, ze mi L bylo uzke pres hrudnik. Jeden ze zpusobu, jak poznat spravnou delku bundy je, ze volne svesis ruce a rukavy by ti mely koncit v pulce dlane. U normalne sitych bund, s tema ruznyma nesmyslnyma koncema rukavu to muze byt jine.

Volne pres bricho a hrudnik je spravne. Zateplena bunda funguje lip, kdyz neni upnuta. Vzduchova vrstva mezi telem a bundou ma vyznam. Stahovani dole je potreba i kdyz se o to zcasti postara bederak.

Entik píše:Vzhledem k tomu, že mají fungovat třeba i jako zateplovací vrstva pod nějakou membránovku?

Nemaji a nefunguji. Tohle jen v nouzi nejvyssi. Vysledek je, ze se v tom zaparis a mezi bundou a membranovkou je voda, ktera ve finale potece z rukavu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení