Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » ned led 7, 2018 19:04

Potit se jistě budu, s tím se počítá, zpomalovat nechci :D Spíš mi šlo o to, čím bych si při takových aktivitách trochu zvedl komfort. Ideálně, jak píše mike, aby to za chvíli uschlo. Možná je opravdu problém v prodyšnosti té svrchní vrstvy. Pak tedy buď zateplená Alpha nebo pertex. Pro co ale rozhodnout?
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » ned led 7, 2018 20:49

Jasny clovek (vetsina) se zpoti vzdy, ta vlhkost se drive ci pozdeji presune do vnejsich vrstev, problem je ze pokud jedna vrstva tvori zasadni barieru, tak bude drive ci pozdeji hur a hur.
Podle me ani tak moc nezalezi zda mas dva kusy obleceni ci tri, mam vyzkouseno oboje. Oboje funguje dobre ale oboje varianty mely vsechny materialy slusne prodysne. A ta vrchni vetruodolna vrstva v jednom pripade pertex EQ a v druhem pertex classic.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned led 7, 2018 20:59

@Entik: fajn, je dobre mit realisticke pozadavky ;-) V podstate mas dve moznosti. Studene vlhko az mokro po celou dobu nebo teple mokro a sucho na stridacku.

Prvni moznost je klasicke vrstveni. To uz jsi zkousel, mozna to chce vylepsit nektere vrstvy, ale hlavne to chce opravdu prodysnou vetrovku. Moznosti nastesti jsou, viz vlakno o vetrovkach. Nejspis neco z Pertexu Microlight nebo DA Tornado. Pripadne i VR od Rabu, Pertex EQ sam o sobe je malo vetruodolny, ale v kombinaci s tou jejich pytlovinou by to mohlo stacit. V tomhle pripade se budes pohybovat na spodni hranici tepelneho komfortu a podle aktivity budes muset pridavat a odebirat vrstvy. Postupne navlhnes a moc neuschnes.

Druha je ta moje. Tam to chce dobrou prvni vrstvu, ktera odvadi pod od tela a odparuje ho z povrchu a zateplenou bundu, ktera je hodne prodysna. To je zasadni. Budes se pohybovat v oblasti komfortu a pri zatezi ti bude spis teplo, ktere budes muset regulovat zipem. Zaroven bude prvni vrstva vlhka az mokra od potu, vic, nez pri klasickem vrstveni, ale kdyz zvolnis nebo zastavis, tak celkem rychle uschnes. Kdyz budes mit spravnou bundu, coz je bohuzel celkem problem. Chce to Primaloft nebo Coreloft, za mne tak 100 g/m^2 a pres bundu se musi dat volne dychat. V malo prodysne bunde budes mokry, potece ti voda z rukavu, bude ti zima, prochladnes a umres ;-) PWS na tohle vhodny neni a IMO ani Polartec Alpha, ale ten jsem nezkousel.

Entik píše:Pro co ale rozhodnout?

Tohle si bohuzel musis vyzkouset sam...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » ned led 7, 2018 21:20

Ano. První způsob znám a zřejmě bych ho vylepšil lepší větrovkou (pertex eq. apod)
Druhý způsob, ten mikovo, samozřejmě láká teplou vlhkostí a následným rychlým uschnutím. To by bylo vážně skvělé. Jen je problém tak prodyšnou primaloftku sehnat.
Chápu to dobře?

A ještě, nemáte aktuálně tip na power dry triko? Nějak se mi nedaří jakékoli pod 3tis (Mammut) najít...
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » ned led 7, 2018 21:25

Jeste k mym testum
1) kombinace triko+tlusta fliska+vetrovka - me funguje dobre
2) kombinace triko+fliska+primaloftka fungovala o poznani hure i kdyz statisticky to mozna neni tak prukazne, pac jsem to vydrzel jen 2x :)
3) kombinace triko+primaloftka (stejne kusy) funguje stejne dobre jako prvni kombinace
a momentalne ji davam prednost, jelikoz je to tak nejak jednodussi nez 1) na druhou stranu 1) ma urcitou mensi vyhodu modularnosti dle pocasi a taky proto ze ve verze 1 mi uplne nevyhovovala konkretni tlusta fliska strihem.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned led 7, 2018 21:31

fps píše:tak to si moc nepamatuješ, první byla Warmpeace Uphill a poslední je Tilak Ketil Pertex Microlight, a třeba v Tilak Ketil Pertex Microlight mi je větší vedro a víc se potím než když mám PWS a Gore-Tex Active, už jsem zkusil pět zateplených bund 1 x Warmpeace, 2x Tilak, 2x Sir Joseph, a lepší je PWS a Gore-Tex Active, víc jich už zkoušet nebudu

Koukam, ze uz jsem ti na to odpovidal driv (ano, ma pamet uz neni nic moc...). Pouzitelna vypada jen ta posledni Tilak Ketil, ale ma malo zatepleni. Cos mel pod ni?

fps píše:- zkoušel jsem Direct Alpine Trek, a když je okolo nuly, tak se v nich nedá skoro vydržet, a ve více zateplených kalhotách bych se asi uvařil, to by muselo být aspoň -20°C, takže víc zateplené kalhoty zkoušet ani nebudu, to jsem tady už někde psal

Tohle nejsou zateplene kalhoty, ale nesmysl, ktery bych nechtel ani zadarmo. Neco podobneho jsem zkousel jako bundu a bylo mi v tom bud vedro nebo zima. Komfortni rozsah minimalni, jeden z mych nejvetsich omylu. Kombinace mikrofleece a mizerne membrany je zcela nefunkcni.

Zateplene kalhoty maji mnohem vetsi teplotni rozsah (moje tak +5 az -20 nebo niz). Nosi se ale na hole telo, zadne spodky. Jinak ti samozrejme horko bude a zaroven zabijes jejich funkci. Zdruraznuju, ze myslim to same, jako u bundy. Dve latky a mezi nima volne (!) rozumna izolace. Zadny laminat. Moje kalhoty maji nahore SS, pod nim izolaci a vevnitr je tenka podsivka. V podstate neco jako klasicke lyzarske kalhoty, ale zasadne bez membrany.

fps píše:nevím proč bych měl na zádech tahat zbytečnou váhu třeba 275 g v obalu na sněžnice

Protoze jedes verejnou dopravou a nezabalene sneznice jsou ostatnim nebezpecne?

fps píše:- ono to chce aby měli membránové kalhoty rozpínací boky

To ty moje mely. Zkousel jsem jednou, peklo. Kalhoty, ktere potrebuji odvetravani, jsou spatne.

fps píše:tohle nemůžeš vůbec srovnávat, prodyšnost Gore-Tex Active nebo Polartec NeoShell je někde uplně jinde než u bot které jsou navoskované

Nesrovnavam prodysnost, ale pristup. Chodit ve vybaveni do nejhorsich moznych podminek, ale za cenu toho, ze je v normalnich podminkach silne nepohodlne. Ja radej budu v pohodli a kdyz jednou za X let prijdou ty nejhorsi podminky, tak to bud pretrpim nebo se prevlecu to tech membranovych ohavnosti.

BTW, vloni jsem to jednou zazil. Mokro bylo od zacatku sneznicoveho vyletu a od pulky regulerne prselo. Hodne prselo. Stejne jsem se neprevleknul, nechtelo se mi. Bunda protekla, nakonec castecne i kalhoty, takze jsem se ve vlaku musel prevlect do sucheho a veci vyzdimat. I tak to nebylo nic hrozneho, v pohode jsem dosel. Sice jsem byl durch mokry, ale nebylo mi zima.

fps píše:tak tomu nevěřím, já bych tedy nezvládal chodit cele dny s víc jak 15 kg na zádech, a obzvlášť ve sněhu na sněžnicích, to i těch 15 kg se pěkně pronese, a taky není membrána jako, Gore-Tex Active nebo Polartec NeoShell je v prodyšnosti někde jinde

To jsem jen chtel ukazat, jak moc mi membrany vadi ;-) Zvlast v zime. Fakt nechapu, proc bych v nich mel trpet. GTX Active taky nefunguje, zkousel jsem. NeoShell jeste ne, vyzkousim, ale nic od toho necekam. Mam rad komfort a ten mi poskytuji zateplene veci, viz vyse. Nemam rad studene mokro, coz jsou membrany a klasicke vrstveni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned led 7, 2018 21:37

@Entik: jo, chapes to spravne. Nejvetsi problem je sehnat tu prodysnou primaloftku... Muzes zkusit tu, co ma scinkk, jestli ti bude stacit.

Rozumny PowerDry byl od Zaja, jestli jeste nekde od nich triko najdes. Jinak muzes zkusit tohle od HighPointu, vysledek ale nezarucuju. Zkousel jsem si ji, ale nesedel mi strih, moc volna a navic mi prisla min tepla, nez PowerDry od Zaja. Takze jsem ji nevzal, ale jak funguje by mne zajimalo :) Maji i PowerDry, ale bohuzel malou gramaz a jiny, nez klasicky. Mam, funguje spis v horku, v zime bych se bal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned led 7, 2018 21:57

Jeste dodam, abys necekal zazraky :) Neni to tak, ze vylezes propoceny na kopec, tam se zastavis a jsi suchy. Voda se musi odparit a nejakou dobu to trva. Samozrejme to ochlazuje, takze je potreba bundu okamzite zapnout a pak uvidis, jak se z tebe resp. bundy bude kourit :) Nikdy jsem to nestopoval, odhaduju to tak od ctvrt hodiny vyse podle toho, jak jsi propoceny, rozhicovany a jak se dal hybes. A jaka je teplota, vlhkost, vitr...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » ned led 7, 2018 22:05

Děkuju. Zázraky nečekám.
To od HP je power grid, viď? Já našel power dry ještě teda od northfinder: https://www.northfinder.com/tr-3182pro- ... jisko.html ale nevím jakou to má gramáž.
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned led 7, 2018 22:17

Jo, Power Grid. Fakt nevim, jestli je to vhodne na zimu...

Ondejisko? :D Pak je tam jeste Lopenik :) Nevypada to spatne, ale bohuzel tam nepisou gramaz. Na zimu to chce od 170 g/m^2 vys. Zkus jim napsat nebo najdi nejakou prodejnu, kde to maji.

Pro porovnani: moje triko od Zaja, co ma 174 nebo 176 g/m^2, vazi 215 g v XL.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon led 8, 2018 9:54

@Entik: Pro Tvoje potreby by byla nejlepsi dobra bunda s Polartec Aplha. Ale takova, kterou nezmrvili neprodysnou svrchni latkou. Opravdu odvadi vlhkost mnohem lip (a taky rychleji schne, jeste vice plati, ze v ni rychleji uschnes) nez jakykoliv PL, vcetne jejich Active verzi (at si mike mysli a tvrdi, co chce, Alphu mel na sebe jednou v zivote par minut v obchode a sve uvahy zaklada asi na tom :twisted:). V ni bys nemel mit zadne vlhke ani suche mokro, ale pocitove budes mit cca stale teplo.
Nebo jeste muzes udelat tak, ze sezenes bundu z PA Direct bez svrchni latky (to "Direct" znamena, ze je svrchni uprava vhodna na noseni samostatne, vydrzi i zatez, ale nevim jestli i tezkeho, 10+kg batohu; urcite takovou vyrabi Black Diamond a v testu ji chvalili jako zdaleka nejlepe odvadejici vlhkost ze vsech, co kdy zkouseli, vcetne pouze vsech moznych druhu flisek). A vzhledem k tomu, ze ta bunda rozhodne neni neprofukava, spise naopak, tak si k tomu sezenes dobre prodysnou vetrovku a budes podle potreby (resp. podle vetru) kombinovat PA Direct s vetrovkou. Alpha ma totiz velkou vyhodu v tom, ze je vhodna jak jako svrchni vrstva, tak i jako stredni pod vetrovku nebo jinou zateplenou bundu (toto ale s mirnou vyhradou). A pro mika - ta Direct vypada podobne jako fleece, ale neni to fleece, jeji struktura je uplne jina a zadna fliska pri stejne vaze nedokaze ani zdaleka tak drzet teplo jako Alpha.
PA ma jedinou nevyhodu - neni moc vhodna na delsi postavani v zime, v tomto pripade PL, Coreloft a pod. lepe a dele "drzi teplo". (Proste neco jako rozdil mezi GTX a Neoshell.) Ale na druhou stranu, klidne muzes v tomto pripade oblect neco tepleho jak na ni tak i pod ni, jak napr. flisku nebo dalsi tricko pod tak i perovku na. A 5-10 minut zvladne v pohode a jakmile se zacnes pohybovat, i mirne, je hned zase "tepla".

Ja osobne bych nedoporucoval Rab VR, alespon ne tu "zakladni" verzi, co mam ja. Alespon mne funguje tak nejak ruzne - jednou perfektne odvede vlhkost, jindy se pod ni zase hodne zpotim a to v naprosto stejnem obleceni a prakticky podobnych podminkach a na stejne trase, dokonce i kdyz ja sam . Takze sam nevim, co si o nich myslet.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » pon led 8, 2018 11:23

Děkuju za všechny reakce.
apuka: co myslíš tou základní verzí? Tu Alpine?
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pon led 8, 2018 12:34

Entik píše:Zdravím vás pánové.
Mohl bych požádat o radu? Nevím co si koupit ale rád bych zas trochu vylepšil zimní výbavu.
Jde o rychlou chůzi, rychlé výstupy, běh do kopce a sněžnice, tedy na potivé aktivity cestou nahoru, pak už je pocení většinou míň nebo skoro vůbec. Většinou je někde nahoře chata, tedy možnost trochu oschnout, převléct triko. Takto jsem to vždy dělal a jsem na to zvyklý. Výsledkem je kopice vlhkých věcí v batohu a na sobě věci, které taky nejsou úplně suché.
Pročetl jsem tu na fóru spoustu souvisejících vláken a rozšířil si obzor o zajímavé možnosti a nové materiály. Taky jsem zkusil mikovo dýchací test u svých běhacích lehkých bundiček od craftu. Překvapivě ta, kterou jsem považoval za výborně prodyšnou a v zimě používal, se ukázala neprodyšná, udusil bych se. Vím, že někdo test zkouší, někdo odmítá. Nicméně ona je možná důvodem vlhkých vrstev. Možná dělám chybu i jinde.
Co mám: různá funkční trika (craft, luing pyrex, moira…) z různých materiálů.
Mikinu z tecnostretch a taky vestu femund od tilaku, + další noname věci.
No a pak ty dvě lehké bundičky, jedna nedýchací a jedna úplně lehoučká na jaro, podzim, ta profouknout jde v pohodě. Taky jednu sos bundu ale to je igelit.

Čím bych si tedy podle vás nejvíc polepšil?
Zaujali mne ss věci od Rabu a taky jejich Vapour Rise Alpine a Alpha, pak Zajo Arth a Alpha i pws od DA. Cca tedy to, co jste tu minulý rok diskutovali… Líbí se mi mikovo způsob 2 vrstev ale nevím jestli funguje obecně. Mám na to cca 5 tis. a jsem asi atletické postavy, 190/86.
Moc děkuju!
Ešte si musíš uvedomiť, že nemôžeš mať všetko, budna so 100g a viac primaloftu čo ti odporúča mike je super "na chodenie" v zime pri teplotách pod nulou, pri rýchlej chôdzi a behu do kopca sa v tom určite poriadne spotíš, no už to funguje ako plnohodnotná zimná bunda, teda nepotrebuješ na to dávať ďalšie vrstvy, jedine tak hs ale to len v psom počasí(ťažko sa však zháňa dobrý zvrchný materiál), na snežnice a tú rýchlu chôdzu by však ešte mohla byť.
Čo sa týka pws, tak za mňa v zime len s vetrovkou, teda ďalšie náklady navyše a teplo pri zastavení v tom nebude.
Mám aj alpha direct od rabu, túto zimu som ju ešte poriadne neodskúšal, ale mal som ju na sebe asi 5x a dojmy sú nasledovné, má 125g alphy direct a teda podla mna nie je do jesenného ale skôr zimného počasia, zvrchný materiál je pertex microlight, udávajú mu 6-cfm, takže na odvod žiadna sláva, pritom pri dýchacom teste sa cez to dýcha ako cez papierovú vreckovku, pri odskúšaní mojej nepatentovanej plechovky to však bolo už o poznanie horšie.
Teplotne je to ako flíska, žiadna primaloft vetrovka, no čo som pri tom pozoroval, tak čím vyššia telesná aktivita, tým je v tom teplejšie/príjemnejšie, odksúšané pri teplote v rozsahu -3 -5C, naopak opaná skúsenosť na konci októbra, prišlo ochladenie a tak som ju hneď ako mi prišla išiel pri prvom ochladení vyskúšať, teplota dole 10C hore 5C, 100% vlhkosť, prevýšenie 600m na 7km, vtedy som v nej bol mokrý ako myš, no asi mi v nej bolo príliš teplo, plus niečo mohla zohrať aj prechodená choroba, ja oosbne by som však volil asi bundu, kde je tá alpha uzavretá, nie direct, na beh by stačila asi aj tá 60-90, no opäť teplotný komfort pri turistickom tempe podobný ako pri pws s vetrovkou, jediné čoho som si pri tejto alphe zatial všimnul je, že narozdiel od pws má podobný efekt ako polartec classic, len rozdeil je v tom, že pri classic je cítiť teplo okamžite, no pri alphe je ho cítiť pri zvyšujúcej sa fyzickej aktivite, takže na bežky, a rýchlu chôdzu môže byť dobrý, pri pomalom turistickom tempe v tom však bude zima ako v pws.
No a "lacnejšie" power dry som našiel tu , je tam toho viacej od marmot, narony, tnf..., osobne by som power grid nekupoval, mám teraz doma 2 kúsky midweight od patagonie a jedno od millet a žiadna sláva, v popise bolo, že to váži niečo cez 200g, no keď mi prišli boli skôr tenké ako hrubé, takže by som sa nebál ísť aj do tých hrubších niečo medzi mikinou a tričkom.
https://www.bike24.com/1.php?content=13 ... =power+dry
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pon led 8, 2018 12:39

apuka píše:dobra bunda s Polartec Aplha. Ale takova, kterou nezmrvili neprodysnou svrchni latkou

Tak na to cekam uz asi dva roky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon led 8, 2018 13:09

Entik píše:apuka: co myslíš tou základní verzí? Tu Alpine?
Ja mam starsi verzi bez privlastku, neco jako tato, ale panskou. Ta Alpine je uz nejaka odlehcena verze, sam Rab to pise, ze to byl predtim VR Lite Alpine, mozna bude fungovat ponekud jinak.

@booze: Zeby napr tato Rabka? Mne osobne sere, ze mnoho vyrobcu do takove bundy musi zamontovat nejaky jiny stretchovy bocni panel, a/nebo si rekne, ze napr. od lokte dolu nepotrebujes izolaci, atd... A potom jsou podobne bundy pro mne ponekud mene uzitecne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » pon led 8, 2018 13:27

Entik píše:Druhý způsob, ten mikovo, samozřejmě láká teplou vlhkostí a následným rychlým uschnutím. To by bylo vážně skvělé.

dle mě nic rychleji neuschne než Polartec Power Stretch a větrovka přes kterou se dá dýchat
Entik píše:A ještě, nemáte aktuálně tip na power dry triko? Nějak se mi nedaří jakékoli pod 3tis (Mammut) najít...

dle mě tím že vyměníš funkční trika co už máš za Polartec Power Dry se nic moc nezmění
Entik píše:Ano. První způsob znám a zřejmě bych ho vylepšil lepší větrovkou (pertex eq. apod)

na tohle bych se já spíš zaměřil, chce to větrovku přes kterou se dá dýchat, třeba Direct Alpine Tornado
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pon led 8, 2018 14:11

Čo by ešte mohla byť alternatíva k tej VR alpine by mohla byť alpha flux jacket
http://rab.equipment/uk/alpha-flux-jacket
zvrchný materiál vyzerá byť niečo ako ten tenký softshel na ich ventus jacket, ktorý dýcha podstatne lepšie ako microlight, no je o čosi slabšie vetru odolný.
Pod hrubšie power dry/grid a ak by bolo extra veterné počasie nejakú vetrovku a je vystarané.
Tu je o nej viac https://www.ukclimbing.com/gear/review.php?id=8843
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon led 8, 2018 15:11

Jo, ten Flux byla ta bunda, co jsem si pamatoval a chvili vys psal jako Black Diamond :toimonster:. Jen pravdepodobne to neni v zadne "softshellu", to by mela byt jedna ze svrchnich uprav PA Directu, Rab taky nepise, ze by PA byla v nejake jine latce. Ale jednak to nevim naprosto jiste a jednak je to uplne ukradene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » pon led 8, 2018 15:56

apuka píše:Jen pravdepodobne to neni v zadne "softshellu", to by mela byt jedna ze svrchnich uprav PA Directu,

PA je ciste jen izolace (resp. max ve forme fleecu, byl tu beztak odkaz na takovou Rabku), na vnejsi strane tedy neco musi byt. Kdyz to bude tenky SS misto microlightu, muze to byt lepsi.

K puvodnimu dotazu - kombinace Craft+Tecnostretch do kopce a z kopce prihodit vetrovku mi prijde v pohode. Resp. me na aktivnejsi pohyb funguje (Craft Pro Zero, PWS, prodysnejsi vetrovka). Nejvetsi rozdil muze byt ve vetrovce, ale za dobreho pocasi neni duvod, proc ji do kopce nesundat. Pak by ses potit snad nemel, ne? Vymenit fleece a vetrovku za PA Alpha by bylo zajimave, jen nevim, kolik lidi ma s tim materialem realne zkusenosti - ja bych se bal toho, aby clovek dobre odhadl, jak teplou tu vrstvu chce.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon led 8, 2018 17:31

mitau píše:PA je ciste jen izolace (resp. max ve forme fleecu, byl tu beztak odkaz na takovou Rabku), na vnejsi strane tedy neco musi byt.
To platilo pro puvodni PA. PA Direct je fakt jiny, tam muze ale nemusi byt svrchni latka. Viz napr. tady, kde to prave rozebiraji u bundy Rab Flash, hned na zacatku.
Takze je naprosto prefektne prodysna i dobre izolacni (kde se na ni hrabe fleece v oubou smerech), ale s prakticky nulovou vetruodolnosti. Proto se dava spise do nejake svrchni latky - ale neni to nutnost, kdyz mas bezvetri.

Jo, mas pravdu, ze se - hlavne u behu - ponekud hur odhaduje, jak silnou vrstvu mas mit, abys byl akurat. Ale kdyz vymenis flisku za tu Rab Flash, tak budes na tom s teplotnim rozsahem pravdepodobne mnohem lip a urcite nesrovnatelne lip nez v bezne prodysne primaloftce.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » pon led 8, 2018 17:55

apuka píše:Ale kdyz vymenis flisku za tu Rab Flash, tak budes na tom s teplotnim rozsahem pravdepodobne mnohem lip a urcite nesrovnatelne lip nez v bezne prodysne primaloftce.

To je presne to, cim si nejsem jisty. Muj PWS je treba pocitove teplejsi nez stejne tezky Polartec Power Grid. Ten Power Grid je ve finale prijemnejsi a davam mu prednost (asi sirsi rozsah teplot), ale teplejsi neni. Rab Flash je super lehka, ale nebude tak univerzalni jako Tecnostretch. Koukam se na ni jako na zateplovaci vrstvu pod vetrovku. Tj. - zachova univerzalnost chuze ve vetrovce a nebo v zateplene variante vetrovka + Rab Flash. Prodysnost pak zalezi na vetrovce, ktera musi s PA dobre fungovat dohromady.

Srovnani s Primaloftem je vzhledem k malemu clo PA trochu irelevantni.

Tazatel ma malo prodysnou vetrovku, takze jemu zmena stredni vrstvy moc nepomuze. Navic s Tecnostretchem muze do kopce sundat vetrovku a mikina ho ochrani pred troskou vetru, s Rabem by to udelat nemohl.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pon led 8, 2018 18:18

Ty ale beres PA Direct jako druh "klasickeho" fleecu, coz neni pravda. Jedine, co je urcite tak, jak o ni pises je, ze Technostretch ochrani pred troskou vetra. Ta troska ale bude hodne mala, ale PA by chranila jeste mnohem mene. Ale klidne by Flash mohl pouzit stejne jako Technostretch, tj. sundat vetrovku - vsechno zalezi na bezcovem vnimani, kdy mu je jeste proudeni vzduchu prijemne a kdy uz ne.
No a pak samozrejme, ze tazatel musi v prvni rade vymenit vetrovku za prodysnejsi, az pote ma smysl pripadne resit dalsi vrstvy.

Bylo by ale fajn, kdyby nekdo konkretne Rab Flash mel a mohl dat report z osobnich zkusenosti. Protoze ja taky znam jenom PA pod Pertex Microlightem a to je o necem jinem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon led 8, 2018 19:51

fps píše:na tohle bych se já spíš zaměřil, chce to větrovku přes kterou se dá dýchat, třeba Direct Alpine Tornado

Tornado jsem mu doporucil taky, ale ma sve meze. Na hory skvela, na rychlou chuzi fajn, ale beh uz stihat nemusi. Psal to myslim booze, ze se v ni slusne zaparil. Ja si ted v ramci denni vychazky taky zabehnu 1 - 2 km a uz to neni ono. Zadna katastrofa, ale druha vetrovka z Pertexu Microlight se pri tom chova lip. Ta ale zas nestaci proti vetru na horach. V Tornadu mam i po kratkem behu vlhka ramena a za krkem a pak tam citim chlad, neuschne to ani za pul hodiny pokracovani rychlou chuzi. Kdyz stejnou trasu jen jdu a i celkem rychle (7 - 8 km/h), tak je Tornado v pohode. Rozdil je v tepovce, pri rychle chuzi mam do 130 (spis 110 - 120), pri behu ke 160 (jsem si schvalne vzal hrudni pas, jak ho mam nerad :)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod scinkk » pon led 8, 2018 19:53

PWS DA axis mi prijde teplejsi a vetruodolnesji nez Patagonia R1 powergrid - hmotnost plus minus stejna
Sic davam R1 prednost, ale to je i proto ze mi vice vyhovuje strih a protoze casto je pws moc teple na jaro/podzimni aktivity kor kdyz muzu doplnit vetrovkou.

Taky bych bezhlave nespolehal na spaseni s trikem z powerdry, tech materialu je mnoho a mnoho lidi si naslo ten svuj :) Je potreba proste zkouset.

PA me lakalo, ale nidky jsem se nedokazal presvedcit, ze ma takovou pridanou hodnotu oproti flisce+vetrovka - ten direct mi pripada jako dalsi flis material. Apuka sice furt tvrdi jaky jsou tam rozdily, ale to bych spis veril, ze stale nepriznal, ze je placen (nejen) od Polartecu :)
Navic kombinace filska vetrovka dovoli modularitu, kdy muzu cely den chodit jen ve flisce, ci jen ve vetrovce a samozrejme v nejhorsim v obem :)
A je jedno zda to bylo PWS nebo v zime Polartec high loft opicak, tedy celkem dost rozdilne flisky.

Mimochodem tu bundu co mam jen Haglofs Barrier III, ted koukam na jejich web, nevim zda je to letosni verze, ale uz tam nepisou, ze je pouzit pertex classic a i na fotkach se to tvari podezrele leskle, takze mozna dalsi inovace smerem dolu.
V rokaci maji tu starou III za 1500 ale bez kapuce.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon led 8, 2018 20:05

apuka píše:Opravdu odvadi vlhkost mnohem lip (a taky rychleji schne, jeste vice plati, ze v ni rychleji uschnes) nez jakykoliv PL, vcetne jejich Active verzi (at si mike mysli a tvrdi, co chce, Alphu mel na sebe jednou v zivote par minut v obchode a sve uvahy zaklada asi na tom :twisted:). V ni bys nemel mit zadne vlhke ani suche mokro, ale pocitove budes mit cca stale teplo.

:lol: zato apuka to vi nejlip, protoze ma perfektne nactene marketingove materialy :twisted:

Mne zajimaji spis realne zkusenosti, viz ret255 vys. O sve prvni zkusenosti s PA Direct mi tenkrat psal soukrome a vyznelo to jeste katastrofalneji, nez pise ted. Chtel bundu vratit.

Par minut v obchode mi uplne stacilo a porovnani hrejivosti se svou primaloftkou, co jsem tam mel. Pri +/- stejne gramazi uplne neco jineho, PA by mi v zime nestacilo. Muj pozadavek totiz je, aby mi nebylo zima ani kdyz budu mit pul hodiny prestavku. Tohle:
ret255 píše:Ešte si musíš uvedomiť, že nemôžeš mať všetko, budna so 100g a viac primaloftu čo ti odporúča mike je super "na chodenie" v zime pri teplotách pod nulou, pri rýchlej chôdzi a behu do kopca sa v tom určite poriadne spotíš, no už to funguje ako plnohodnotná zimná bunda, teda nepotrebuješ na to dávať ďalšie vrstvy, jedine tak hs ale to len v psom počasí(ťažko sa však zháňa dobrý zvrchný materiál), na snežnice a tú rýchlu chôdzu by však ešte mohla byť.

Bingo. Az na HS. Na primaloftku zadna dalsi vrstva nepatri, kdyz teda nedojde na nejaky pruser, ktery se uz neda resit jinak. Tj. nechytne te neco jako prutrz mracen, ale primaloftka je do zimy a snezeni nevadi.

ret255 píše:Teplotne je to ako flíska, žiadna primaloft vetrovka, no čo som pri tom pozoroval, tak čím vyššia telesná aktivita, tým je v tom teplejšie/príjemnejšie

To je ale presny opak toho, co chces resp. chci ;-) Od zimni bundy chci, aby mi bylo teplo kdyz stojim a nebylo horko, kdyz jdu. S klasickym vrstvenim se toho v podstate neda dosahnout, s primaloftkou ano.

mitau píše:Srovnani s Primaloftem je vzhledem k malemu clo PA trochu irelevantni.

Asi tak. Podle mne je PA jen dalsi varianta klasickeho vrstveni. Jestli lepsi nebo horsi neposoudim, ale ze vsecho, co jsem cetl, to tak vypada. Muj zpusob oblekani s primaloftkou je jiny, v podstate inverzni. Primo se to srovnavat neda, oba zpusoby jsem popsal nekde vys. Kdyz nekdo pouzije primalotfku jako pri normalnim vrstveni, tak se nemuze divit, ze mu to nefunguje. Naopak to plati taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pon led 8, 2018 20:14

scinkk píše:Taky bych bezhlave nespolehal na spaseni s trikem z powerdry, tech materialu je mnoho a mnoho lidi si naslo ten svuj :) Je potreba proste zkouset.

Souhlas. Jde o vlastnosti. U meho dvouvrstveho zpusobu je dulezite, aby triko odvadelo pot od tela a odparovalo ho na povrchu. Tj. muze byt uplne mokre, ale na tele by nemela byt vrstva potu. PowerDry je na tohle primo delany tj. funguje nejlip bez dalsi vrstvy hned na nem. Akorat, ze puvodni verze fungovala lip, protoze byla zevnitr hladsi a "zvnejsku chlupatejsi". Nove verze mozna vypadaji lip, ale nefunguji tak skvele :?

scinkk píše:Apuka sice furt tvrdi jaky jsou tam rozdily, ale to bych spis veril, ze stale nepriznal, ze je placen (nejen) od Polartecu :)

Myslim, ze je to jeste horsi. Neplati ho :twisted: On tem marketingovym zvastum snad opravdu veri ;-)

scinkk píše:V rokaci maji tu starou III za 1500 ale bez kapuce.

:-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » pon led 8, 2018 23:17

scinkk píše:Mimochodem tu bundu co mam jen Haglofs Barrier III, ted koukam na jejich web, nevim zda je to letosni verze, ale uz tam nepisou, ze je pouzit pertex classic a i na fotkach se to tvari podezrele leskle, takze mozna dalsi inovace smerem dolu.
V rokaci maji tu starou III za 1500 ale bez kapuce.
No ale pozor, ty spomínaš, že máš tú haglofs s výplňou 120 čosi, no v popise tejto bundy sa spomína 80g a pertex classic, už som o nej aj rozmýšlal, ale to by bolo asi niečo ako tá moja prism. ak to bolo myslené pre entik, ako niečo tenšie, tak som nič nepovedal.
https://www.ultralightoutdoorgear.co.uk ... cket-p6007

mike píše:Mne zajimaji spis realne zkusenosti, viz ret255 vys. O sve prvni zkusenosti s PA Direct mi tenkrat psal soukrome a vyznelo to jeste katastrofalneji, nez pise ted. Chtel bundu vratit.

To som chcel, no ako som spomínal, od vtedy som ju mal na sebe viac krát, a za chladnejšieho počasia zatial funguje... uvidime, nemal som ju však ešte odskúšanú na dlhšej túre, a pri chladnejšom počasí, zatial tomu počasie nepraje, no možno sa k tomu dostanem tento víkend, plus som chcel mať zadné vrátka, ak by som ju chcel poslať ďalej, recenzie sú na ňu priaznivé, tak neviem prečo by to mal byť opak, z rabu mi odpísali, že ju používajú ich atléti za zimného počasia, napr. na bežkách, ja som v nej šiel v októbri pri 10C a typujem tak 100% vlhkosti a po chorobe, takže jedno z druhým... a určite to nebolo tým materiálom :twisted:
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 9, 2018 0:24

ret255 píše:plus som chcel mať zadné vrátka, ak by som ju chcel poslať ďalej

Tak to prrr [-X Pekne poctive, zadne prikraslovani :twisted:

Myslim, ze kazdy z nas tady nekdy udelal chybu ve vyberu vybaveni. Forum je mj. o sdileni zkusenosti, dobrych i spatnych. Kdyz koupim blbe, tak to napisu i kdybych to kvuli tomu nemel prodat. A tak nejak cekam neco podobneho i od ostatnich.

ret255 píše:recenzie sú na ňu priaznivé, tak neviem prečo by to mal byť opak

Fakt nevis? ;-)

ret255 píše:a určite to nebolo tým materiálom :twisted:

Samozrejme. Jak by mohlo :twisted: Kdyz Polartec i Rab tvrdi opak ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mitau » úte led 9, 2018 1:46

ret255 píše:plus som chcel mať zadné vrátka, ak by som ju chcel poslať ďalej

Chapu. Treba tu mame perovku, ktera uz vystridala ctyri majitele. Jestli PA funguje tak zazracne, jak to tu zatim vypada, mohla by tahle bunda trhnout rekord v rychlosti tech ctyr majitelu :D (protoze na te perovce neni nic spatne, jen se ji chce kazdy zbavit) Abych ale nebyl jen negativni - za to vyzkouseni by ta bunda z druhe ruky treba stala. I Jara Cimrman vedel, ze je potreba proslapat slepe ulicky.

mike píše:Kdyz koupim blbe, tak to napisu i kdybych to kvuli tomu nemel prodat.

Tohle potvrzuju. Doted si pamatuju, ze jsi me odradil svym hodnocenim od koupi Mountain Hardwear Synchro, za coz ti jsem vdecny (a fakt si cenim te ferovosti)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 9, 2018 2:30

To jsem rad :) Vis, ze mi asi jeste nekde visi ve skrini? Jsem totiz takovy blbec, ze mi bylo hloupe ji prodavat, kdyz jsem vedel, jak je spatna :D Nastesti jsem ji kupoval z USA, takze byla celkem za rozumnou cenu a ne za prestrelenou u nas, a tak mne to zas az tak netrapilo :)

@ret255: kdyz tak ji prodej apukovi. At naplni heslo put your money where your mouth is :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení