Pomoc s nastavením - Nikon d60

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod pavproch » pát led 5, 2018 20:30

Prosím o pomoc.... před nějakým časem sem tu naspal (vlákno "Beskydy") tohle:

pavproch píše:Obrázek

poradí mi někdo?
sem nechával čistit čip, od té doby mi foťák přesvětluje slunkem nasvícená místa, pokud fotím ze stínu... (viz místa nad vodopádem)

Co tam ten servisák mohl přenastavit jinak, než sem měl nastaveno dřív? Do čištění čipu to nedělalo.... nikon d60+ nikkor 16-85, odjakživa fotím na 200ISO, poloPitomce (poloautomat), mám tam lehce tmavý polarizák....


Ve vašich odpovědích se opakovalo víckrát "vyvážení bílé"...

Asi takle: já sem fotoamatér-amatér, do nastavení foťáku moc nesahám (max tak nastavit citlivost ISO nebo Automat - Polopitomec), do nastavení vyvážení bílé sem v životě nesahal (opravdu nikdy! - ani před čištěním ani po něm)... od napsání toho příspěvku výše sem "se na to vysrál", až fčíl pohled na lednovou fotku v mém kalendáři 2018 mě vede k temu něco s tím zkusit udělat - před tím čištěním to fuckt tohle nedělalo (viz i ten vodopád nahoře - přesvětlené oblasti nasvícené sluncem a zároveň trochu horší kresba/struktura těch oblastí co jsou v tmavém stínu)

Poprvé v životě sem se pokusil podívat do menu-nastavení foťáku, je tam kolonka i "vyvážení bílé", má to vybrané nastaveni" direct sunlight", dyž to rozkliknu, tak to nabízí barevnou paletu a k ní dvě klikací okýnka A-B (v něm je nastavená nula) a G-M (taky nula). Jak píšu, sem laik-laik, jaký čísilka bych tam měl zkusit naklikat do obou okýnek, aby to nepřesvětlovalo části obrázku na přímém slunci a případně vo trochu líp vykreslovalo strukturu těch částí obrázku, které jsou v hlubším stínu?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod apuka » pát led 5, 2018 21:52

Nechci kazit Tvuj uspech s menu nastaveni, ale prepaleni urcite nebude zpusobene spatnym nastavenim vyvazeni bile barvy... Spise bych rekl, ze se prestavil bud zpusob mereni expozici na bodove mereni a/nebo se posunul merici bod pri na mereni se zduraznenym stredem. Ono totiz vypada, ze je cela fotka prilis svetla, krome skal uprostred.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod slash1111 » sob led 6, 2018 6:01

Ako píše Apuka, biela to nie je určite, buď to meranie expozície, alebo nastavená korekcia expozície do plusu.

Edit: toto tlačítko pri spúšti + zadný roller a na displeji/v hľadáčiku nastaviť +-0 EV
Přílohy
SmartSelectImage_2018-01-06-06-29-09.png
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod pavproch » sob led 6, 2018 11:23

Kuju. Dyž ale zmáčknu to tlačítko taxe na chvíli rozsvítí "stašně složitá" obrazovka a já absolutně netuším, jak do ní vlízt a něco nastavit.... btw, sou tam dvě okýnka s nastavením a v obou je nula... pokusím se to zbejsknout a postnout sem....

anebo holt budu muset udělat ten úplně poslední krok.... stáhnout si návod a přečíst si ho.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod apuka » sob led 6, 2018 12:29

Hele, nebylo by nejjednodusi najit si nekde v menu reset tovarenskych nastaveni? Stejne rikas, ze jsi na tom fotaku nic nenastavoval a automatiku na "P" rezim (pokud jsi jej pouzival) snad dokazes nastavit (pokud si jej pouzival :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod Lipon » sob led 6, 2018 12:31

pp - zkus nahrát tu fotku do tohohle online Exif vieweru

z těch údajů, co ti to vyhodí hledej Exposure - compensation a Metering mode v té delší tabulce níže na stránce

viz
Přílohy
SCR2.jpg
SCR2.jpg (14.17 KiB) Zobrazeno 14703 krát
SCR1.jpg
SCR1.jpg (28.74 KiB) Zobrazeno 14703 krát
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod pavproch » sob led 6, 2018 14:25

Bingo! (Teda asi bingo!)

Obrázek

Občas fuckt stačí zbaběle si přečíst návod.... "Active D-lightning" bylo OFF, což asi byl důvod teho přesvětlování a neprokeslování.... venku svítí slunko, du cvaknout zkušební fotosy....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod pavproch » sob led 6, 2018 14:33

Tak snad je to lepší, no... nepřesvětlené nasvícené části i vykreslenější struktury ve stínu....

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod apuka » sob led 6, 2018 20:15

D-Lighting Ti zase mrsi fotky ponekud jinak (podle mne)... Ta fotka cos se dal fakt ukazuje blbe mereni svetla, resp. plusovou kompenzaci.

Udelej, co Ti radil Lipon a nad vysledkami se da lepe bavit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod pavproch » sob led 6, 2018 20:20

H.I.C.

pp_je_pako_2.jpg

pp_je_pako_3.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod Lipon » sob led 6, 2018 21:51

Nemyslím si, že by to blbě pavprochovi měřilo.
Do plusu už vůbec ne.
Nikoní D-lightning má obecně dobré výsledky při upravování fotek, nejen v protisvětle.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod pavproch » ned led 7, 2018 20:21

Dík.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod apuka » pon led 8, 2018 13:34

Podle toho Exifu vypada, ze mas vsechno nastavene dobre.
Co me mirne zarazi, tak je to, ze mereni vzdalenosti se delalo "ve stredu vlevo", coz by mohlo byt ze stredu posunuto a kdyby bylo nejake mereni bodove nebo s duraznenym stredem, by mohlo zpusobit presvetleni fotky. Ale mereni je nastaveno na "Multi-Segment", coz by melo zmerit vetsi cast obrazovky a snazit se dat expozici aby se co nejvice tmavych i svetlych casti bylo (relativne) dobre zobrazeno. Na tom vyvazeni ale zavisi, jestli se rozhodne posunout expozici smerem k svetlejsim nebo tmavejsim castem. U Tve fotky je mnohem vice tmavych casti (mysleno na puvodni scene) nez svetlych, tak to mohl posunout smerem k nim a dynamika uz nezvladla zobrazit i svetlou cast. Netvrdim, ze to tak ve skutecnosti bylo, ale mohlo by to tak byt.

Na Tvem miste bych zkusil nastavit/aktivovat ten Activ-D Ligting, ale idealne jen v pripade, kdy je scena s prilis velkym dynamickym rozsahem, jako tady. Kdybys mel nekoho, kdo se v tom vyzna, mohl bys nechat nastavit tuto volbu na nejake konkretni tlacitko a to by se jednoducho zmenilo. Ja ale konkretne Tvuj fotak neznam, takze nevim presne poradit.
Anebo se vykaslat na Multi-Segment a pouzit mereni s vyvazenym stredem, ale to uz potrebuje obcas premyslet, kde merit a co je pro mne dulezitejsi - a rozhodne na zacatku by jsi mohl mit par ne uplne povedenych fotek.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod pavproch » pon led 8, 2018 13:52

Jo, už sem tam ten D-light zapnul a budu sledovat, jak budou fotky vypadat.

Dík všem za podněty a rady (a hlavně zato, že sem se dokoal přečíst si návod už po asi 10-ti letech vlastnictví.... halt stárnu a měknu, no....)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pomoc s nastavením - Nikon d60

Příspěvekod pavproch » sob črc 10, 2021 16:42

Tak už zase (po čtyřech letech) mám problém s fotyho-paparátem. Furt mám d60.

Za ty čtyři roky sem URČITĚ nešahal na žádné nastavení ničeho, ani sem foťák nikomu nepůjčoval ani foťák nebyl v servisu (aby ho tam rozštelovali) - buď ho používám (fotím) já nebo leží na polici. Přesto se v něm něco stalo - dřív dokázal na "krátké" ohnisko (= největší přiblížení = makro focení na vzdálenost 20-25cm) zaostřit (a tím dovolit udělat fotku) i na obraz s malým kontrastem (ve stínu, odstíny šedi apod). Neska na tuhle krátkou vzdálenost zaostří JEN na výrazný černo-bílý kontrast (s ostrou hranou/přechodem černá/bílá), jinak nezaostří (a tím pádem mi nepovolí udělat fotku).

Dokáže mi někdo vysvětlit proč (se to změnilo samo) a co v menu přenastvit, aby zase fotil málo kontrastní detaily?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)


Zpět na Fotografie v outdooru