Zateplene bundy, perove i synteticke

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát pro 29, 2017 22:13

lukasj píše:Bunda bola zvnútra jemne navlhnutá, ale to som zistil až doma, po aktivite, zvonku nič, počas behu, znova až ten pocit po zastavení.

Tohle skoro vypada, ze neni dost prodysna. U mne je bezny stav, ze je zvenku uplne mokra, ale vevnitr je porad sucho. I kdyz je tricko pod ni propocene.

Dneska tu nasneznilo a mrzlo, byly asi -4. Sel jsem hodinu dvacet do kopce, coz bylo kvuli snehu trochu narocnejsi. Tep jsem si nemeril, ale bylo to tak 130 - 140. Nahore jsem si bundu schvalne dobre osahal. Na ramenou a pazich byla zvenku mokra, na hrudi vlhka az mokra a zbytek byl vlhky. Zevnitr ale sucho krome jedineho mista dole na zadech pod batohem, kde byla zevnitr trochu vlhka. Protoze tam nema pot kudy ven.

lukasj píše:Z toho mi vychádza, ako keby sa tá termoregulácia diala lepšie počas behu a po zastavení sa vlhkosť menej odparovala, čo by mohlo byť spôsobené aj znížením prúdenia vzduchu, pohybovaním bundy počas behu. Ale to sú len úvahy. :-k

To by mohlo byt. Pohyb rozhodne odvetrani pomaha, zvlast kdyz mas rozepnuty zip. Dalsi vec je, ze bunda je moc na telo a mozna i to je duvod, proc navlha zevnitr. Ja ji mam docela volnou a myslim, ze je to dulezite. Vzduch mezi trickem a bundou funguje jako "buffer" (neco jako vyrovnavaci pamet ;-)) a pomaha vyrovnavat vykyvy aktivity a poceni. A taky pri pohybu vlhky vzduch lip vyfukuje. Je to presny opak toho, co chces od cibule. Tam maji byt vrstvy na sobe, aby se skrz ne vlhkost transportovala. Tady ale chces, aby se z prvni vrstvy voda odparovala a bundou prochazela jako para.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » sob pro 30, 2017 15:38

Miku, nerad se do toho pletu a ani v nejmensim nerikam, ze nems pravdu s pripadnou malou prodysnosti svrchni latky, ale zapominas, ze Zajo Arth nemuzes primo srovnavat se svou primaloftkou, protoze je tam docela jina a jinak fungujici izolace - Primaloft Silver Active. To bys ji mohl spise srovnavat s nejakou bundou s Polartec Alpha. PL xxx Active byla totiz vyvinuta prave jako odpoved na Alphu a mela by fungovat obdobne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob pro 30, 2017 23:23

Nevim jak ty, ale ja z tech marketingovych zvastu nedokazu ohledne funkce a rozdilu proti normalnimu Primaloftu vycist temer nic. Jen to, ze je PL Active strecovy ve vsech smerech a pry ma zaroven dobre izolovat (coz PA ne) a mit schopnost odvadet prebytecne teplo. V tom pripade je srovnani mozne s tim, ze bunda s PL Active by se mela chovat jeste lip, nez normalni primaloftka. Proste to same, jen lip odvadi prebytecne teplo (takze nemusis tolik vetrat zipem).

Samozrejme to vypada podezrele a vyzaduje jistou uroven zazraku, ale nic rozumneho na tohle tema jsem nenasel. Treba porovnani namerenych parametru, tepelneho odporu apod.

Nakonec bych se vubec nedivil, kdyby cele Active byl cisty marketing a realne se temer nic nezmenilo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » sob pro 30, 2017 23:58

Trochu jsem hledal a nasel (kratke 8-[ ) video, kde Primaloft predvadi neco jako dychaci test :D https://www.youtube.com/watch?time_cont ... zeWjzDR4Ig

Akorat, ze podle mne vysledek zavisi hlavne na obalovem materialu a ne izolaci. V prvnim pripade to vypada jako nejaky neprodysny zater, v druhem prodysny sustak. Jsem si naprosto jisty, ze by ma stara bunda s neaktivnim PL1/Gold dopadla stejne nebo lip.

Jinak podle toho videa vypada, ze ten jejich odvod prebytecneho tepla je proste prodysnost, para a teply vzduch projde bundou ven. To ale plati i pro neaktivni PL, kdyz ma bunda prodysny obalovy material. Takze se klonim k tomu, ze cely slavny Active se od puvodniho PL lisi akorat strecovosti. Zbytek je marketing a snaha prodat puvodni vlastnost jako neco noveho a specialniho. Nechal bych se presvedcit o opaku vysledky mereni technickych parametru. Prodysnosti a tepelneho odporu samotne izolace v obou variantach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod rambo518 » ned pro 31, 2017 14:29

Kluci, nerad narušuji téma, ale já to občas jinak neumím.
Můžu sbalit jakoukoliv péřovou bundu, i když neni prodávaná s pytlem nebo s informací, že se balí do své kapsy?

Jestli to není z dlouhodobého hlediska pro nějakou vyloženě nevhodné ( kvůli nějakému typu svrchnímu materiálu ).

Prostě mám péřovku z Pertexu, nemám pytel a jestli si můžu nějakej univerzální a rozumnej koupit a ládovat to tam :-)
rambo518
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 20, 2015 18:38

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » ned pro 31, 2017 14:41

můžeš, jen to nechce nechávat péřovku dlouho zabalenou (týdny), stejně jako cokoli kde je peří
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod lukasj » úte led 2, 2018 8:34

Tak ešte jedna skúsenosť so Zajo Arth:

Mal som ju predvčerom počas intenzívnejšieho behu do kopca (tepy okolo 170) v dosť vlhkom počasí, chvíľami aj jemne mrholilo, teplota -3 - 0°C. Bunda bola po hodinovom behu do kopca z vonka dosť mokrá, panely prekvapivo až tak nie, jemne vlhká bola zvnútra na chrbáte, tričko pod ňou bolo mokré úplne. Na vrchole bola prestávka asi 10 minút, potom zbeh. Počas tej prestávky začalo byť chladno, hneď sa to však stratilo po pár minútach zbehu. Potom, čo som prišiel dole k autu, tak bunda bola stále mokrá, ale zima mi už nebolo. Vymenil som si tričko za suché merino a dal mokrú bundu, tentoraz už žiadna zima. Po asi trištvrte hodine postávania a vykecávania sa so známymi bunda takmer úplne uschla, takže keď som sadal do auta bol som úplne suchý.

Znova mi tak vychádza, že pri miernej aktivite ako je túra, by mohla byť plne využiteľná aj na niekoľko dní, keď tričko pod ňou uschne a spoločne s ňou aj bunda. Počas túry sa mi nikdy nepodarilo prepotiť spodné tričko tak, ako teraz počas tohto behu, keďže sa jedná o chôdzu a nie intenzívny beh do kopca.
lukasj
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte srp 29, 2017 12:11

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod ret255 » úte led 2, 2018 19:06

mike píše:Trochu jsem hledal a nasel (kratke 8-[ ) video, kde Primaloft predvadi neco jako dychaci test :D https://www.youtube.com/watch?time_cont ... zeWjzDR4Ig

Akorat, ze podle mne vysledek zavisi hlavne na obalovem materialu a ne izolaci. V prvnim pripade to vypada jako nejaky neprodysny zater, v druhem prodysny sustak. Jsem si naprosto jisty, ze by ma stara bunda s neaktivnim PL1/Gold dopadla stejne nebo lip.

Jinak podle toho videa vypada, ze ten jejich odvod prebytecneho tepla je proste prodysnost, para a teply vzduch projde bundou ven. To ale plati i pro neaktivni PL, kdyz ma bunda prodysny obalovy material. Takze se klonim k tomu, ze cely slavny Active se od puvodniho PL lisi akorat strecovosti. Zbytek je marketing a snaha prodat puvodni vlastnost jako neco noveho a specialniho. Nechal bych se presvedcit o opaku vysledky mereni technickych parametru. Prodysnosti a tepelneho odporu samotne izolace v obou variantach.
V podstate tá baba to tam celé povedala, hneď na začiatku hovorí, že veštky typy primaloftov sú dobre prieduné, len záleží aký obalový materiál sa použije, akurát mi nesedí ako popísala ten rodziel medzi active a klasickým primaloftom, hovorí, že pri klasickom primalofte sa používajú husto tkané látky aby nedošlo k úniku ultra tenkých vlákien primaloftu, a primaloft active je vyrobený tak aby nedochádzalo k úniku tých ultra tenkých vlákien primaloftu a mohla byť tak použitá priedušnejšia látka, ktorá nie je tak husto tkaná, to sa mi zdá ale ako blbosť, síce som v ruke nikdy nedržal tú výplň, ale nemyslám si, že by pri priedušnejšej látke dochádzalo k nejakému unikaniu tých ultra tenkých vláken, to je nejaký bul.
To s tou bundou čo píšeš, to si bol v tej tvojej starej 9r, či v tej do mesta čo už tak nedýcha?

A k tej priedušnosti toto pertexu, mohol by si napísať do toho bellu, či od koho máš tú bundu a popýtať sa ich tam, že z čoho ju vtedy vlastne šili, lebo čo som čítal rozne diskusie, aj dozadu ešte 10 rokov späť, tak pertex vtedy vôbec nebol čo teraz, niektoré látky sa priedušnosťou líšili o niekoľko rádov a klasický pertex quantum bol vtedy povedzme niekolko krát priedušnejší ako dnešný microlight od rabu, alebo montane.

@lukasj
Znova mi tak vychádza, že pri miernej aktivite ako je túra, by mohla byť plne využiteľná aj na niekoľko dní, keď tričko pod ňou uschne a spoločne s ňou aj bunda. Počas túry sa mi nikdy nepodarilo prepotiť spodné tričko tak, ako teraz počas tohto behu, keďže sa jedná o chôdzu a nie intenzívny beh do kopca.
Tiež mi vychádza, že 80g je na takéto menej chladné zimné počasie tak akurát, nie je v tom ani zima a ani teplo, ja mám prism od montane a tá má z predu 80g silver primaloftu a všade inde 40g, a najviac je to práve cítiť na rukách a na chrbte, že by to chcelo aspoň tých 80, to spotenie pri behu bude vďaka tomu teplu, skrátka na beh je v tom už príliš teplo, ale pri zbehu, kedy už telo negeneruje tolko tepla by sa mala teplota vyrovnať a bunda aj tričko pod ňou by mali začať schnúť.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 2, 2018 19:32

ret255 píše:V podstate tá baba to tam celé povedala, hneď na začiatku hovorí, že veštky typy primaloftov sú dobre prieduné, len záleží aký obalový materiál sa použije

Jo vidis, jsem si to poustel bez zvuku, jelikoz jsem nemel sluchatka :) Jj, jak pises a jak jsem si myslel.

ret255 píše:akurát mi nesedí ako popísala ten rodziel medzi active a klasickým primaloftom, hovorí, že pri klasickom primalofte sa používajú husto tkané látky aby nedošlo k úniku ultra tenkých vlákien primaloftu, a primaloft active je vyrobený tak aby nedochádzalo k úniku tých ultra tenkých vlákien primaloftu a mohla byť tak použitá priedušnejšia látka, ktorá nie je tak husto tkaná, to sa mi zdá ale ako blbosť, síce som v ruke nikdy nedržal tú výplň, ale nemyslám si, že by pri priedušnejšej látke dochádzalo k nejakému unikaniu tých ultra tenkých vláken, to je nejaký bul.

Ne nutne, treba u peri to roli hraje a mozna i u Primaloftu, ale urcite min. Na svych bundach to nepozoruju, ale myslim, ze tu obcas nekdo psal, ze u jinych bund neco malo leze pres svy. Veril bych tomu, ze tohle trochu vylepsili. Sice to neni moc podstatne, ale marketing holt musi kazde male zlepseni poradne zvelicit. Klasicky PL je out, PL Active je IN ;-)

ret255 píše:To s tou bundou čo píšeš, to si bol v tej tvojej starej 9r, či v tej do mesta čo už tak nedýcha?

Stara super prodysna.

ret255 píše:A k tej priedušnosti toto pertexu, mohol by si napísať do toho bellu, či od koho máš tú bundu a popýtať sa ich tam, že z čoho ju vtedy vlastne šili

Je to MHW a ty od te doby pozrala hnusna korporace a udelala z male skvele firmy dalsi superhyper znacku :vom: Takze pochybuju, ze bych z nich nejake info dostal i kdyby tam jeste byl nekdo, kdo by to vedel. Je to 10 let a k tem lidem by se to pres korporatni support vubec nedostalo (mam v tomhle smeru vlastni zkusenosti z druhe strany :?)

ret255 píše:lebo čo som čítal rozne diskusie, aj dozadu ešte 10 rokov späť, tak pertex vtedy vôbec nebol čo teraz, niektoré látky sa priedušnosťou líšili o niekoľko rádov a klasický pertex quantum bol vtedy povedzme niekolko krát priedušnejší ako dnešný microlight od rabu, alebo montane.

Zadny Microlight uz neexistuje. Uz je jen Quantum a Quantum Air nebo jak se to jmenuje #-o Co si ale pamatuju, tak Quantum byl malo prodysny vzdycky.

ret255 píše:Tiež mi vychádza, že 80g je na takéto menej chladné zimné počasie tak akurát, nie je v tom ani zima a ani teplo, ja mám prism od montane a tá má z predu 80g silver primaloftu a všade inde 40g, a najviac je to práve cítiť na rukách a na chrbte, že by to chcelo aspoň tých 80

Furt tvrdim, ze mi to zonovani prijde jako pitomost. Vcera jsme byli venku pres dve hodiny, lehka prochazka, par stupnu nad nulou a lezavo. Mel jsem na sobe IB 150 tricko s kratkym, na tom primaloftku do mesta, co ma 100 g/m^2 PL1 (mozna 115, jak jsem nekde nasel...) a byl jsem uplne v pohode. Je malo prodysna, takze jsem vitr necitil ani na holych rukach a jelikoz jsme sli celkem pomalu, tak i merino zustalo suche a bunda samozrejme taky. Kdybych mel min izolace v rukavech, tak je mi na ruce zima.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » úte led 2, 2018 19:56

lukasj píše:Bunda bola po hodinovom behu do kopca z vonka dosť mokrá, panely prekvapivo až tak nie, jemne vlhká bola zvnútra na chrbáte, tričko pod ňou bolo mokré úplne. Na vrchole bola prestávka asi 10 minút, potom zbeh. Počas tej prestávky začalo byť chladno, hneď sa to však stratilo po pár minútach zbehu.

Bunda zvenku mokra je normalni, zvlast kdyz je vlhko a jeste mrholi. Nicemu to nevadi. Chladno ti bylo nejspis kvuli mokremu tricku, na to pomaha silnejsi umelina, ktera odvadi pot od tela. Merino naopak, kdyz ho propotis, tak je to vrazda. Pres vsechny ty zvasty o tom, ze hreje i mokre. Muze byt maximalne vlhke, jinak mas problem.

lukasj píše:Znova mi tak vychádza, že pri miernej aktivite ako je túra, by mohla byť plne využiteľná aj na niekoľko dní, keď tričko pod ňou uschne a spoločne s ňou aj bunda. Počas túry sa mi nikdy nepodarilo prepotiť spodné tričko tak, ako teraz počas tohto behu, keďže sa jedná o chôdzu a nie intenzívny beh do kopca.

Jj, tak nejak. Ono to funguje i kdyz je tricko pod bundou uplne mokre, coz se mi stava na sneznicich, kdyz lezu dlouho do kopce. Typicky Jizerky ze severni strany. Nahore na nahorni plosine pak tricko postupne uschne a kdyz nahodou ne (jdu rychleji), tak uschne pri sestupu. To same by se nejspis stalo i pri vecernim taboreni, nez bych zalezl do spacaku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » čtv led 4, 2018 15:43

Nema nekdo prosim zkusenost s bundou Arcteryx Sylva Parka Women dekuji
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » pát led 5, 2018 10:10

Jeste k tomuto:
mike píše:Taky pridam jeden report. Dneska bylo extra hnusne, tesne nad nulou a padaly mokrobile sracky. ... na sebe vzal normalne tricko a primaloftku...
Nakonec z toho byla ctyrhodinova prochazka po kopeckach a na prevlekani nedoslo. Primaloftka to v pohode ustala, prestoze v lese ze stromu vylozene prselo. Domu jsem dosel uplne suchy jak zevnitr, tak zvenku, pricemz vevnitr jsem byl suchy celou dobu. K cemu jsou v zime membranovky? :twisted:
Taky pridam jeden neprimy report.
Manzelka se synem byly asi pred mesicem a neco v Allgauskych Alpach. Teplota stridave obema smery kolem nuly, padaly "mokre sracky" i mrholeni a pofukoval hodne svezi vitr, neco kolem 45-50 km/h + mnohem silnejsi narazy. Obleceni na vrchu bunda s Primaloft Silver 100g/m2 od Klimatexu se zaterovou latkou, ktera puvodne v pohode podobnou vnejsi vlhkost ustala, ted uz se po case zacina propoustet, ale stale mnohem vice vydrzi nez novy libovolny nemembranovy Pertex (prodysnost samozrejme nekde jinde - ale o latku zde nejde). Pod bundou oba meli dobre prodysne fleecove mikiny.
Po par hodinach slapani (ne prilis potiveho, spise pomalejsi slapani v neproslapanem snehu) se vnitrni vlhkost srazela zevnitr o vnejsi latku (jako vzdy, normalne to nevadi, hreje to dal). Ale taky vnejsi latka zacala propoustet mrholeni/roztopeny snih a cela izolace navlhla tak, ze se udelal "perfektni" tepelny (a vlhkostni) most mezi vnejskem a vnitrkem bundy. Dusledkem bylo, ze flisky a tricko pod tim navlhly z dovnitr natazene vnejsi vlhkosti/mokra (normalne to zdaleka tak nebyvalo ani pri mnohem potivejsich aktivitach a mnohem nizsich teplotach). Timpadem ten tepelny most zafungoval a veskere teplo tela okamzite odvadel ven a oba se klepali zimou - Windchild efekt taky pekne zafungoval.
Nakonec vytahli PreCipy proti mrholeni. Ocekavatelne, kdyz se dala membranovka navrch, moc to nepomahalo ani proti vlhkosti ani zime. Syn to tak nechal a dole byl cely mokry vevnitr a zmrzly jak rampouch. Manzelka si nakonec dala membranovku pod Primaloftku, tak ji za chvili zacalo byt teplo, jak i vlhka Primaloftka hrala a membranovka prerusila tepelny most na "spravnem" miste. Dole mela pod membranovkou predtim durch mokrou flisku uplne suchou, dokonce i drtivou cast tricka pod fliskou.

Timto reportem jsem chtel poukazat na to, ze Tvuj report funguje jenom pri mirne vnejsi vlhkosti. Kdyz ta prekroci nejakou mez, prida se k tomu chladny a silny vitr, tak uz primaloftka bude taky mokra a kdyz nebudes delat silne aktivni pohyb, tak holt ten tepelny most zafunguje a bez membranovky budes mit smulu.
A dalsi ponauceni je, ze na uz promocenou primaloftku se membranovka neoplati davat, je treba ji dat az pod izolaci, tj. pod primaloftku. Na suchou se muze dat. Mimochodem, je to maly dukaz toho, co se nekdy probiralo o nevhodnem umisteni membrany na vnejsku spacaku...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 5, 2018 19:30

apuka píše:Obleceni na vrchu bunda s Primaloft Silver 100g/m2 od Klimatexu se zaterovou latkou, ktera puvodne v pohode podobnou vnejsi vlhkost ustala, ted uz se po case zacina propoustet, ale stale mnohem vice vydrzi nez novy libovolny nemembranovy Pertex (prodysnost samozrejme nekde jinde - ale o latku zde nejde). Pod bundou oba meli dobre prodysne fleecove mikiny.

Dve zakladni chyby plus mozna i treti, spatne prodysna vnitrni latka na bunde, ale to nevim a neni to nutne.

apuka píše:Timto reportem jsem chtel poukazat na to, ze Tvuj report funguje jenom pri mirne vnejsi vlhkosti. Kdyz ta prekroci nejakou mez, prida se k tomu chladny a silny vitr, tak uz primaloftka bude taky mokra a kdyz nebudes delat silne aktivni pohyb, tak holt ten tepelny most zafunguje a bez membranovky budes mit smulu.

V podobnych a horsich podminkach jsem uz byl mockrat, v zimnich Jizerkach je pekne pocasi spis vyjimka. Naopak, 100 % vlhkost a lezavo byva casteji. K tomu samozrejme vitr, obcas snezeni nebo dest, pripadne voda padajici ze stromu. To je vsechno celkem v pohode, mez me primaloftky (bez membrany nebo dokonce zateru!) je stredni dest, ktery protece az dovnitr. Nejdriv pres svy, pozdeji i pres bundu. Proste jak citis, ze voda proteka skrz, tak je to spatne, ale tohle se mi v horach nikdy nestalo, jen v Praze pri dennich vychazkach, kdyz mne chyti silnejsi dest.

No a ted v cem je rozdil. Zkracene: v tom, ze ja vyse zminene chyby nedelam ;-)

Podrobneji: ke svemu zpusobu zimniho oblekani jsem dosel intuitivne, ale ted jsem trochu premyslel, jak to vlastne funguje a proc. A dosel jsem k tomu, ze jde o rosny bod. Ten potrebujes dostat co nejdal od tela. Idealne az mimo bundu, standardne na jeji povrch a v nejhorsim pripade na vnejsi povrch izolace. V prvnim pripade je bunda sucha, v druhem je mokra svrchni latka a ve tretim je promocena, ale Primaloft vodu dovnitr nepusti.

Kdyz si pod bundu obleces flisku nebo cokoliv, co vic izoluje, zadrzis vetsi cast tepla pod ni a rosny bod se ti posune smerem dovnitr. V lepsim pripade nekam dovnitr izolace, ktera pak jeste funguje, ale neoptimalne, v horsim az pod ni. Coz se asi v tebou popsanem pripade stalo, pak totiz voda kondenzuje uz na vnitrni latce bundy. Tim v podstate izolacni schopnost bundy vyradis a dopadne to, jak pises.

Na tuhle myslenku mne privedl soused mych rodicu, ktery si zateplil barak zevnitr. Nalepil polystyren na steny zevnitr a pak se strasne divil, ze ma doma v zime silene vlhko a mezi izolaci a stenou je voda a plisen :) Tohle je dementni na prvni pohled, jenze u oblekani jde IMO o to same. Fliska pod primaloftkou neni jen zbytecna, je vylozene skodliva, aspon za urcitych podminek. Celou dobu tvrdim, ze nejlip funguje primaloftka na tricko na tele a ted uz asi i vim proc.

Dalsi vec je zater nebo membrana vne. Kvuli male prodysnosti se opet posunuje rosny bod dovnitr (protoze roste koncentrace vodnich par pod ni) a zaroven vytvari plochu, na ktere mohou resp. musi pary kondenzovat. Takze znacna cast kondenzace zustava uvnitr, pri vysoke vnejsi vlhkosti asi vsechna. No a kdyz do toho jeste prsi a voda proteka dovnitr, tak to nemuze dopadnout dobre.

apuka píše:A dalsi ponauceni je, ze na uz promocenou primaloftku se membranovka neoplati davat, je treba ji dat az pod izolaci, tj. pod primaloftku. Na suchou se muze dat.

Jenom kdyz je k tomu nejaky hodne dobry duvod a ten obvykle nebyva. Jinak voda kondenzuje mezi primaloftkou a membranovkou, uspesne vyzkouseno v praxi.

apuka píše:Mimochodem, je to maly dukaz toho, co se nekdy probiralo o nevhodnem umisteni membrany na vnejsku spacaku...

Opravdu porezni membrana by fungovat mohla. Z neporeznima bude problem, ale u spacaku neni tak velky, jelikoz se tolik nepotis.

Plyne mi z toho ale spis to, ze vic se oblekat do spacaku muze byt na skodu. Opet rosny bod, ktery se posune dovnitr izolace.

apuka píše:Manzelka si nakonec dala membranovku pod Primaloftku, tak ji za chvili zacalo byt teplo, jak i vlhka Primaloftka hrala a membranovka prerusila tepelny most na "spravnem" miste. Dole mela pod membranovkou predtim durch mokrou flisku uplne suchou, dokonce i drtivou cast tricka pod fliskou.

Tohle uz je reseni krize, ke ktere ale vubec nemuselo dojit. Reseni asi spravne, membrana zachyti cast telesneho tepla, ktere unika pres promocene veci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pát led 5, 2018 19:56

apuka píše:Obleceni na vrchu bunda s Primaloft Silver 100g/m2 od Klimatexu se zaterovou latkou

To je ten pruser. Pokud by byla svrchni latka propustna, tak se nebudes ochlazovat. Ten zater nepustil "paru" ven a ta se ochlazovala, kondenzovala a ochlazovala. Nakonec se chlad dostal az na telo. Mam bundu s windstopperem a je to presne to, co popisujes. *
Jedine reseni pri prochlazeni je dat na telo fleece na to membranovku a pak tu zateplenou bundu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 5, 2018 20:08

Vsak furt pisu, ze svrchni latka musi byt maximalne prodysna :) Zater je totalni ulet.

Myslim si ale, ze k tomu hodne prispela ta fliska vevnitr. Rosny bod, jak jsem psal, plus to, ze pres membranu nebo zater prenasi vodni pary difuze. Tu tlaci rozdil parcialniho tlaku vodnich par, v tomhle pripade (100 % vlhkost venku) rozdil teplot pod a na membrane. No a ten fliska snizi mozna az na nulu a pak se zevnitr ven nedostane nic.

Zrovna u Windstopperu bych ale cekal, ze bude v ramci moznosti fungovat nejlip. Holt asi ani to nejlip neni nic moc ;-)

Takze znovu: k cemu jsou v zime membrany? 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pát led 5, 2018 20:15

mike píše:Takze znovu: k cemu jsou v zime membrany? 8)

Na lyzovani
Na vrcholovou fotku
Abych nechcipl ve vanici
Pri staveni zahrabu
Pro zvyseni tepelneho komfortu
Pro zvyseni tepelneho komfortu, kdyz sedis a cekas na vrtulnik
Pro ochranu pred cervnouvou bourku v lednu
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 5, 2018 20:21

booze píše:Na lyzovani

Leda kdyz je +15 ;-)

booze píše:Na vrcholovou fotku

Protoze v primaloftce bys vypadal tlusty? :-k

booze píše:Abych nechcipl ve vanici
Pri staveni zahrabu

Na to staci primaloftka, ne?

booze píše:Pro zvyseni tepelneho komfortu
Pro zvyseni tepelneho komfortu, kdyz sedis a cekas na vrtulnik

Kdyz nic jineho nemas, tak jo.

booze píše:Pro ochranu pred cervnouvou bourku v lednu

A presne proto ji v batohu nosim, ale jeste jsem ji v zime nevytahnul ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » pát led 5, 2018 20:25

mike píše:Protoze v primaloftce bys vypadal tlusty? :-k

Dalsi prilevac oleje do ohne. :smt022
mike píše:Na to staci primaloftka, ne?

No takova ta vanice, ze vidis na metr a snezi horizontalne. Kdy bez lyzarskych bryli mas prevracene vicka. 8)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 5, 2018 20:28

Sorry, jiny duvod mne nenapadnul ;-)

OK, tam je kazda ochrana dobra. Jednou jsem si v takovem vetru vzal membranovku i v lete na ledovci, protoze vetrovka nestihala. Ale ten mne byl schopen i slozit a to nastesti nebyva casto.

Takze membranovku v zime v batohu obvykle mam, prave pro vyjimecne a nouzove pripady, ale nepouzivam ji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » pát led 5, 2018 21:53

Jeste porovnani s klasickym vrstvenim z dneska. Na primaloftku bylo moc teplo, a tak jsem si na hodinovou vychazku vzal tricko (Zajo PowerDry s dlouhym) a vetrovku (DA Tornado 2.0). Zima mi nebylo, ale v pulce zacalo prset, asi tak 15 minut mirneho az stredniho deste. DWR se snazila, ale nakonec trochu protekla, prestoze vetrovka byla jen parkrat prana. Protekla ramena a horni cast zad, ne moc, ale mokro bylo citit a neprijemne to chladilo. Vzpominal jsem na primaloftku, v te by tohle bylo v pohode (nekolikrat vyzkouseno na stejne trase). Na povrchu by urcite byla mokrejsi, nez vetrovka, ale vevnitr by bylo sucho a teplo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod apuka » sob led 6, 2018 10:49

@mike (a castecne booze): napsal jsi sice hezky kolaborat, ale o necem jinem, nez jsem psal ja. Rosny bod je vec pekna, ale tady bylo to nejdulezitejsi toto :wink: :
mike píše:mez me primaloftky (bez membrany nebo dokonce zateru!) je stredni dest, ktery protece az dovnitr

A problemem je i tom, ze pres sebelepsi DWR na sebelepsim a sebenovejsim Pertexu a spol hranici nebude "stredni dest", ale mnohem niz.
Kdyz Ti pres svrchni latku zacina protekavat, vytvori se ten tepelny most, o kterem jsem psal. A tam uz zadne posouvani rosniho bodu kamkoliv nic nepomaha. (Jeste jednou zopakuji, ja jsem psal o malo potive aktivite, tj. vlhkost zevnitr byla v podstate zanedbatelna.)

Ze zater na Primaloftce je blbost, je snad kazdemu jasne, ale prave proto jsem psal, ze u popsaneho pripadu to nehralo roli z hlediska kondenzace a ze jeste i uz mirne poniceny ma stale mnohem silnejsi odolnost vuci mokru zvenci nez novy libovolny Pertex. A taky zopakuji: Ve stejnem obleceni se fliska mnohokrat osvedcila i pri mnohem chladnejsim pocasi se 100% vnejsi vhlkosti a znatelne vyssi fyzickou aktivitou, jen bud v mirnejsim vnejsim mokru (mrholeni) nebo i ve vetsim, ale kdyz zater plne fungoval a nepustil dovnitr vodu zvenku.

Muzes zduvodnovat co chces a jak chces, ale v podobnem pripade a podminkach by Ty se svoji superprodysnou primaloftkou hoc s novou nejfunkcnejsi DWR a jednym trickem pod ni dopadl a do krize se dostal stejne, vsak o tom pises sam (viz citace). A problemem je, ze dopredu je nekdy tezko odhadnout, jestli to DWR (nebo v tomto pripade ne plne funkcni zater) to utahne nebo casem prekrocis tu hranici - a kdyz ji uz prekrocis, tak mas problem. Jo, reseni membrana pod primaloftku je spravne - ne kvuli "zachyceni casti telesneho tepla, ktere unika pres promocene veci" ale kvuli preruseni tepelneho mostu a zafungovani (hoc promokle) izolace nad ni.

Jo, jeste jedna poznamka - Ty beres v potaz, ze se vzdy bude delat hodne aktivni pohyb, kdy bude to, co popisujes nejlepe fungovat. Bohuzel, ne kazdy a za kazdych okolnosti ma ten pohyb natolik aktivni a je natolik "tepelny generator", aby generoval spoustu "prebytecneho" tepla, ktera vysuseni i samotnemu "dychani" bundy pomaha. A potom to uz funguje dost jinak.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod booze » sob led 6, 2018 11:42

Jsem ochotny udelat test viz /viewtopic.php?p=408933#p408933 s mokrou bundou ve ktere je windstopper a s bundou od MHW, kterou ma i mike. Teda pokud ji nevyhodila :-k
Bundy namocim, oblecu si pws, hodim na to mokrou bundu a budu merit vlkost, vahu a teploty.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » sob led 6, 2018 13:44

booze píše:
mike píše:Takze znovu: k cemu jsou v zime membrany? 8)

Na lyzovani
Na vrcholovou fotku
Abych nechcipl ve vanici
Pri staveni zahrabu
Pro zvyseni tepelneho komfortu
Pro zvyseni tepelneho komfortu, kdyz sedis a cekas na vrtulnik
Pro ochranu pred cervnouvou bourku v lednu

nevím kolikrát to tady budeme ještě řešit, asi by to chtělo o tom udělat samostatné téma, tak znova dle mě:
- proti dlouhodobě špatnému počasí, membrána dokáže nejlépe zabránit ztrátě tělesné teploty
- abych nemusel ze sebe neustále sklepávat sníh když sněží a nebo když třeba procházím kosodřevinou, nejhorší je to hlavně na ramenou, zádech a za krkem v místech kde je batoh, a nebo kde batoh končí, tam se sníh nejvíc drží, v těchto místech taky sníh nejvíc taje, a když sníh zapadá za batoh, tak se musí batoh sundavat, jde samozřejmě o to kolik sněhu na mě napadá, a taky jak to trvá dlouho, když sněhu není moc a trvá to krátce, tak to není problém, ale když jsem jak sněhulák, a trvá to hodiny, a nemám na sobě membránu, tak jsem durch mokrý
- abych si mohl sednout, já tedy nedokáži chodit celé dny na těžko bez toho anichž bych si neudělal dvě 15 až 30 minutové pauzy při kterých si sednu na najedení a na napití, stačí jen pár minut sezení ve sněhu, a když nemám membránové kalhoty, tak jsem na zadku durch mokrý
- abych si mohl kleknout třeba při táboření, stačí jen pár minut klečení ve sněhu, a když nemám membránové kalhoty, tak jsem na kolenou durch mokrý
- abych mohl sahat na sníh třeba při táboření, stačí jen pár desítek minut hrabání ve sněhu, a když nemám membránové rukavice, tak jsou durch mokrý
- a o membráně v botách snad ani nemusím psát
- je mi jasné že tohle se asi netýká těch co chodí do přírody jen když je hezky a na lehko, ty se nikde moc nezdržují, a když se z horší počasí, tak vlezou na chatu, a nebo jedou domů
Naposledy upravil fps dne sob led 6, 2018 14:03, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » sob led 6, 2018 13:47

mike píše:Takze membranovku v zime v batohu obvykle mam, prave pro vyjimecne a nouzove pripady, ale nepouzivam ji.

tohle je další důvod proč já mám raději membránový komplet na sobě, už jenom proto že ušetřím váhu v batohu, na jednodenním vyletě na lehko to neřešíš, ale na víc dní na těžko je zbytečné tahat na zádech o cca 400 g navíc, a když se k tomu ještě připočítá váha membránových kalhot, tak to už je slušná úspora na váze
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned led 7, 2018 1:11

booze píše:Jsem ochotny udelat test viz /viewtopic.php?p=408933#p408933 s mokrou bundou ve ktere je windstopper a s bundou od MHW, kterou ma i mike. Teda pokud ji nevyhodila :-k
Bundy namocim, oblecu si pws, hodim na to mokrou bundu a budu merit vlkost, vahu a teploty.

Nic proti testovani, ale co chces vlastne zjistit? Jak rychle nebo dobre/spatne ktera bunda usycha? Bojim se, ze jednak nedosahnes stejnych podminek (mnozstvi vody v bunde) a jednak to moc neodpovida zadne realne situaci. Zajimavejsi by bylo otestovat chovani suchych bund pri potivych aktivitach. Hodinu bezet a pak hodinu jit :)

PWS mi na tohle prijde moc teple i kdybys to mel na hole telo. Viz vyse, rosny bod, potrebujes telem bundu vyhrivat. Vzal bych na to jen nejake triko z umeliny.

O jake windstopperce je vlastne rec?

booze píše:Teda pokud ji nevyhodila :-k

:shock: to by bylo na rozvod, ne? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned led 7, 2018 1:37

fps píše:nevím kolikrát to tady budeme ještě řešit

Nejspis do te doby, dokud budes psat takovehle veci, prestoze uz jsem ti 150x psal, ze to tak neni:
fps píše:je mi jasné že tohle se asi netýká těch co chodí do přírody jen když je hezky a na lehko, ty se nikde moc nezdržují, a když se z horší počasí, tak vlezou na chatu, a nebo jedou domů

Pocasi si vybiram, kdyz jedu na hory. U nas pocasi skoro neresim, zvlast v zime, proste jedu kazdy vikend na sneznice. Sam dobre vis, ze v horach na severnich hranicich je v zime pekne spis vyjimecne, zato hnusne casto.

No a navic tahle diskuse zacala tim, ze jsem psal o tom, jak jsem sel v primaloftce v extra hnusnem pocasi. Na prvni pohled na membranovku a pocital jsem s tim, ze se do ni budu muset prevlect, ale nakonec na to nedoslo a primaloftka to ustala.

Problem je v tom, ze si sice obvykle stezujes na teoretizovani ostatnich, ale tady teoretizujes sam. To, o cem pisu, jsi nikdy poradne nevyzkousel. Co si vzpominam, tak jsi zkousel akorat nejakou spatne prodysnou zateplenou bundu od SJ (nebo Tilaku) a to samozrejme nedopadlo, protoze prodysnost je tady zasadni. Ja uz takhle ale chodim 10 let (spis 30, ale driv jsem nemel primaloft) a vim, proc to delam. Membrany jsem samozrejme zkousel taky a bylo to za trest.

Treba tohle:
fps píše:- abych si mohl sednout, já tedy nedokáži chodit celé dny na těžko bez toho anichž bych si neudělal dvě 15 až 30 minutové pauzy při kterých si sednu na najedení a na napití, stačí jen pár minut sezení ve sněhu, a když nemám membránové kalhoty, tak jsem na zadku durch mokrý
- abych si mohl kleknout třeba při táboření, stačí jen pár minut klečení ve sněhu, a když nemám membránové kalhoty, tak jsem na kolenou durch mokrý

Zateplene kalhoty jsi nikdy nezkousel, co? To, co pises, delaji normalni trisezonni. Zateplene ne, ale samozrejme je rozumne si pod zadek/kolena neco hodit. Treba obal na sneznice, zdarak apod. Ja samozrejme pauzy delam, kdyz jsem venku pres 10 hodin, tak by to ani jinak neslo, musim se obcas najist.

Zrovna tady mam prime porovnani zateplenych kalhot s membranou a bez ni. Opet nebe a dudy. Ty s membranou (20k/20k) byly hrozne, nesnasel jsem je, protoze v nich bylo porad vlhko az mokro. Ted mam bez membrany (ty, co nasel apuka) a jsou fajn, vevnitr mam porad sucho i kdyz jsou obcas na povrchu mokre. Pouzivam je za stejnych podminek, takze neni co resit, rozdil k horsimu dela prave membrana. Zasadni rozdil.

fps píše:tohle je další důvod proč já mám raději membránový komplet na sobě, už jenom proto že ušetřím váhu v batohu, na jednodenním vyletě na lehko to neřešíš, ale na víc dní na těžko je zbytečné tahat na zádech o cca 400 g navíc, a když se k tomu ještě připočítá váha membránových kalhot, tak to už je slušná úspora na váze

Ale za jakou cenu? To mas jako s voskovanim bot. pp si napusti boty voskem a udela z nich gumaky a diky tomu je na tom v 5 % pripadu lip, nez ja s nenapustenyma. Jenze ve zbylych 95 % pripadu jsem na tom lip ja.

U obleceni je rozdil mnohem vyraznejsi. Komfortu zateplenych veci se membrany neblizi ani na dohled. Radej bych tahnul 10 kilo navic, nez se trapit v membranach. Ty jsou jen pro nouzi nejvyssi a kdyz treba vim, ze teplota nevyleze nad -5 a urcite nebude prset, tak je ani neberu. Na co taky. Ja si totiz nevzpominam, kdy jsem je v zime naposled pouzil, to uz bude hodne let.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod mike » ned led 7, 2018 2:00

apuka píše:napsal jsi sice hezky kolaborat

Kolaco? :shock: https://www.cyberserver.cz/vtipy/jeden- ... o/d559.htm :twisted:

apuka píše:A problemem je i tom, ze pres sebelepsi DWR na sebelepsim a sebenovejsim Pertexu a spol hranici nebude "stredni dest", ale mnohem niz.

Nase predstava stredniho deste se muze lisit, ale mne slo hlavne o tohle: Timto reportem jsem chtel poukazat na to, ze Tvuj report funguje jenom pri mirne vnejsi vlhkosti. To je proste nesmysl a navic si v dalsim textu sam odporujes. Kdyz mrholi nebo prsi nebo i kdyz je jen mlha, tak je vnejsi vlhkost 100 %.

apuka píše:Kdyz Ti pres svrchni latku zacina protekavat

Nepsal jsem o protekani svrchni latky, ale cele bundy. To je zasadni rozdil, protoze primaloft do jiste miry vodu zadrzi a dokud je jen na jeho vnejsi strane, tak je to v pohode. Problem je, az kdyz voda tece skrz tj. citis tekouci vodu na tele. Tj. zadne provlhani bundy, ale proteceni. Na to je potreba ten podle mne stredni dest. Ktery napr. vetrovka s DWR neustoji. Nejake mrholeni nebo mirny dest nevadi.

apuka píše:Ze zater na Primaloftce je blbost, je snad kazdemu jasne

A proc si je teda kupovali? ;-)

apuka píše:Muzes zduvodnovat co chces a jak chces, ale v podobnem pripade a podminkach by Ty se svoji superprodysnou primaloftkou hoc s novou nejfunkcnejsi DWR a jednym trickem pod ni dopadl a do krize se dostal stejne, vsak o tom pises sam (viz citace).

Vubec ne. Pisu o to, ze to nefunguje, kdyz voda tekla skrz. Dokud netekla, tak to bylo v pohode. Svrchni latka samozrejme protece a bunda zvenku vypada jako mokry hadr, ale vevnitr je sucho a o to jde. Voda zustane na povrchu primaloftu, ale ten neprovlhne, protoze mu v tom brani me teplo zevnitr. Kdyz nemam flisku, ktera by to blokovala. Jak jsem psal, fliskou vyradis izolacni schopnost bundy, protoze nema moc co izolovat. Jednou to zkus a s prekvapenim zjistis, ze ti bez flisky neni vic zima, ale mozna je ti i tepleji, protoze je vevnitr vic sucho. Akorat to nezkousej s tim nesmyslnym zaterem ;-)

apuka píše:Jo, jeste jedna poznamka - Ty beres v potaz, ze se vzdy bude delat hodne aktivni pohyb, kdy bude to, co popisujes nejlepe fungovat. Bohuzel, ne kazdy a za kazdych okolnosti ma ten pohyb natolik aktivni a je natolik "tepelny generator", aby generoval spoustu "prebytecneho" tepla, ktera vysuseni i samotnemu "dychani" bundy pomaha. A potom to uz funguje dost jinak.

Pohyb samozrejme pomaha, ale neni az tak zasadni. Nezapomen na bazalni metabolismus. Ten ma docela slusny vykon, jinak bychom treli brichem o stehna vsichni ;-) A mne vetsinou bunda na tele uschne pri sestupu, kdyz nijak zvlastni vykon nepodavam. Nebo kdyz udelam prestavku. Protoze se prestanu potit, ale telo porad hreje a bundu vysusi. Nebrani mu v tom totiz zadna fliska :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod Entik » ned led 7, 2018 8:57

Zdravím vás pánové.
Mohl bych požádat o radu? Nevím co si koupit ale rád bych zas trochu vylepšil zimní výbavu.
Jde o rychlou chůzi, rychlé výstupy, běh do kopce a sněžnice, tedy na potivé aktivity cestou nahoru, pak už je pocení většinou míň nebo skoro vůbec. Většinou je někde nahoře chata, tedy možnost trochu oschnout, převléct triko. Takto jsem to vždy dělal a jsem na to zvyklý. Výsledkem je kopice vlhkých věcí v batohu a na sobě věci, které taky nejsou úplně suché.
Pročetl jsem tu na fóru spoustu souvisejících vláken a rozšířil si obzor o zajímavé možnosti a nové materiály. Taky jsem zkusil mikovo dýchací test u svých běhacích lehkých bundiček od craftu. Překvapivě ta, kterou jsem považoval za výborně prodyšnou a v zimě používal, se ukázala neprodyšná, udusil bych se. Vím, že někdo test zkouší, někdo odmítá. Nicméně ona je možná důvodem vlhkých vrstev. Možná dělám chybu i jinde.
Co mám: různá funkční trika (craft, luing pyrex, moira…) z různých materiálů.
Mikinu z tecnostretch a taky vestu femund od tilaku, + další noname věci.
No a pak ty dvě lehké bundičky, jedna nedýchací a jedna úplně lehoučká na jaro, podzim, ta profouknout jde v pohodě. Taky jednu sos bundu ale to je igelit.

Čím bych si tedy podle vás nejvíc polepšil?
Zaujali mne ss věci od Rabu a taky jejich Vapour Rise Alpine a Alpha, pak Zajo Arth a Alpha i pws od DA. Cca tedy to, co jste tu minulý rok diskutovali… Líbí se mi mikovo způsob 2 vrstev ale nevím jestli funguje obecně. Mám na to cca 5 tis. a jsem asi atletické postavy, 190/86.
Moc děkuju!
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » ned led 7, 2018 15:30

mike píše:Problem je v tom, ze si sice obvykle stezujes na teoretizovani ostatnich, ale tady teoretizujes sam. To, o cem pisu, jsi nikdy poradne nevyzkousel. Co si vzpominam, tak jsi zkousel akorat nejakou spatne prodysnou zateplenou bundu od SJ (nebo Tilaku) a to samozrejme nedopadlo, protoze prodysnost je tady zasadni. Ja uz takhle ale chodim 10 let (spis 30, ale driv jsem nemel primaloft) a vim, proc to delam. Membrany jsem samozrejme zkousel taky a bylo to za trest.

tak to si moc nepamatuješ, první byla Warmpeace Uphill a poslední je Tilak Ketil Pertex Microlight, a třeba v Tilak Ketil Pertex Microlight mi je větší vedro a víc se potím než když mám PWS a Gore-Tex Active, už jsem zkusil pět zateplených bund 1 x Warmpeace, 2x Tilak, 2x Sir Joseph, a lepší je PWS a Gore-Tex Active, víc jich už zkoušet nebudu

mike píše:Treba tohle:
fps píše:- abych si mohl sednout, já tedy nedokáži chodit celé dny na těžko bez toho anichž bych si neudělal dvě 15 až 30 minutové pauzy při kterých si sednu na najedení a na napití, stačí jen pár minut sezení ve sněhu, a když nemám membránové kalhoty, tak jsem na zadku durch mokrý
- abych si mohl kleknout třeba při táboření, stačí jen pár minut klečení ve sněhu, a když nemám membránové kalhoty, tak jsem na kolenou durch mokrý

Zateplene kalhoty jsi nikdy nezkousel, co? To, co pises, delaji normalni trisezonni. Zateplene ne, ale samozrejme je rozumne si pod zadek/kolena neco hodit. Treba obal na sneznice, zdarak apod. Ja samozrejme pauzy delam, kdyz jsem venku pres 10 hodin, tak by to ani jinak neslo, musim se obcas najist.

Zrovna tady mam prime porovnani zateplenych kalhot s membranou a bez ni. Opet nebe a dudy. Ty s membranou (20k/20k) byly hrozne, nesnasel jsem je, protoze v nich bylo porad vlhko az mokro. Ted mam bez membrany (ty, co nasel apuka) a jsou fajn, vevnitr mam porad sucho i kdyz jsou obcas na povrchu mokre. Pouzivam je za stejnych podminek, takze neni co resit, rozdil k horsimu dela prave membrana. Zasadni rozdil.

- zkoušel jsem Direct Alpine Trek, a když je okolo nuly, tak se v nich nedá skoro vydržet, a ve více zateplených kalhotách bych se asi uvařil, to by muselo být aspoň -20°C, takže víc zateplené kalhoty zkoušet ani nebudu, to jsem tady už někde psal
- já sebou nenosím nic na co bych si mohl sednout nebo kleknou, nevím proč bych měl na zádech tahat zbytečnou váhu třeba 275 g v obalu na sněžnice, mě by vadilo už jenom to, něco kuli sednutí nebo kleknuti vybalovat z batohu, a taky neustále přesouvat něco pod kolena když si dělám bivak, a jsem každou chvíli na jiným místě mi připadá nesmyslný
- ono to chce aby měli membránové kalhoty rozpínací boky, případně to chce Gore-Tex Active nebo Polartec NeoShell když ti nestačí prodyšnost 20 000, mě to v kalhotách stačí

mike píše:
fps píše:tohle je další důvod proč já mám raději membránový komplet na sobě, už jenom proto že ušetřím váhu v batohu, na jednodenním vyletě na lehko to neřešíš, ale na víc dní na těžko je zbytečné tahat na zádech o cca 400 g navíc, a když se k tomu ještě připočítá váha membránových kalhot, tak to už je slušná úspora na váze

Ale za jakou cenu? To mas jako s voskovanim bot. pp si napusti boty voskem a udela z nich gumaky a diky tomu je na tom v 5 % pripadu lip, nez ja s nenapustenyma. Jenze ve zbylych 95 % pripadu jsem na tom lip ja.

tohle nemůžeš vůbec srovnávat, prodyšnost Gore-Tex Active nebo Polartec NeoShell je někde uplně jinde než u bot které jsou navoskované

mike píše:
fps píše:tohle je další důvod proč já mám raději membránový komplet na sobě, už jenom proto že ušetřím váhu v batohu, na jednodenním vyletě na lehko to neřešíš, ale na víc dní na těžko je zbytečné tahat na zádech o cca 400 g navíc, a když se k tomu ještě připočítá váha membránových kalhot, tak to už je slušná úspora na váze

U obleceni je rozdil mnohem vyraznejsi. Komfortu zateplenych veci se membrany neblizi ani na dohled. Radej bych tahnul 10 kilo navic, nez se trapit v membranach. Ty jsou jen pro nouzi nejvyssi a kdyz treba vim, ze teplota nevyleze nad -5 a urcite nebude prset, tak je ani neberu. Na co taky. Ja si totiz nevzpominam, kdy jsem je v zime naposled pouzil, to uz bude hodne let.

tak tomu nevěřím, já bych tedy nezvládal chodit cele dny s víc jak 15 kg na zádech, a obzvlášť ve sněhu na sněžnicích, to i těch 15 kg se pěkně pronese, a taky není membrána jako, Gore-Tex Active nebo Polartec NeoShell je v prodyšnosti někde jinde
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Zateplene bundy, perove i synteticke

Příspěvekod fps » ned led 7, 2018 15:58

Entik píše:Jde o rychlou chůzi, rychlé výstupy, běh do kopce a sněžnice, tedy na potivé aktivity cestou nahoru

ať budeš mýt sebe prodyšnější oblečení, tak se při tomhle budeš vždy potit, dle mě víc prodyšnější oblečeni než to co už máš není, funkční triko Craft (CoolMax) - Tilak Femund (Polartec Power Stretch) - větrovku přes kterou se dá dýchat
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení