Poraďte s výběrem spacáku

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

jaký typ náplně byste si zvolili?

duté vlákno/mikrovlákno
49
39%
peří
77
61%
 
Celkem hlasů : 126

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » pát led 5, 2018 19:45

V zimě je velká vlhkost, i ve stanu, stěny bývají mokré. Prostě jsem dospěla k tomu, že hydrofobní peří by bylo fajn, ale bez dobré membrány to nepůjde
a vzhledem k tomu, že Cumulus dobrou membránu nenabízí, tak to holt ani Cumulus nebude
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » pát led 5, 2018 19:50

Proti vzdusne vlhkosti by mela stacit DWR. Otirani se o mokry stan asi bude horsi. Ted co je vetsi zlo... vlhkost zevnitr chycena pod membranou nebo ta vnejsi? Ja obvykle vic bojuju s tou zevnitr, ale pod -5 jsem spal jen vyjimecne a jen ve zdaraku, kde vlhko nebyva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » pát led 5, 2018 19:55

v zimě spíme převážně ve stanu, a s vlhkostí prostě problém je (byl a bude :mrgreen: )
u našich membránových spacáků to funguje skvěle - ochrání zvenku a jsou dostatečně prodyšné, u té Cumulí to asi fungovat nebude, ME vypadá nadějně
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod booze » pát led 5, 2018 20:18

Nedivala ses na Alpkit?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » pát led 5, 2018 21:14

nedívala, ale už dívám, dík :)
koukám, že to od té doby, co jsme si u nich kupovali letňák, se spacákama zas slušně rozjeli :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod sobb » pát led 5, 2018 22:50

tak se dívám, že u Alpkit mají sice hydrofobní peří, ale s membránou nic
škoda, by se mohli sfúzovat s ME a navzájem se doplnit :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod muddy » stř led 31, 2018 21:15

Mohu dotaz na hydrofobní úpravu peří? V jiném vlákně jsem se dočetl, že má i své nevýhody. Informace to byly z roku 2016, nicméně zněly logicky, tak mě zajímá, zda je u HF opravdu problém s loftem, křehkostí nakonec tedy i životností?

Někde na stránce 16 v tomto vlákně jsem vznášel dotaz kvůli výběru vhodného spacáku (všem děkuji za rady). Výběr začíná finišovat na Cumulus 300. Jelikož budu potřebovat delší verzi (příplatku se nevyhnu), tak jsem začal přemýšlet o HF, out - pertex pro 36, in - pertex 29.

Vzhledem k celkem vysoké investici do spacáku mi jde především o trvanlivý a funkční spacák, tak bych nerad u dělal blbost a nechám si rád poradit od zkušených.
muddy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 1, 2018 20:31

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 1, 2018 9:27

To byly pouze zdejší teorie - ničím nepodložené.
V praxi 210 nocí, 2,5 roku používání - loft a kondice spacaku jako za ,,mlada,, jen umastená kapuce zevnitř i přes čepičku - takže letos ho nechám v UK u výrobce vyčistit.
Rozhodně si HP připlať.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod muddy » čtv úno 1, 2018 17:56

Ahoj Michale, díky za reakci. Vím, že máš jinou značku než Cum., ale předpokládám, že to v Cumulusu dělají dlouho, tak snad také vědí... Mile mě překvapil příplatek za HF peří, necelých 800,-.

Dáváš spacák do kompresáku? Plánuji spacák dávat do vaku na řídítka, který má objem cca 14L, dále v tomto vaku bude lehká péřovka a karimatka. Vejde se to v pohodě. Simuloval jsem to se synt. spac. 1kg. Není to tam silou narvané, ale přesto mám obavu, aby náplň netrpěla. Nedávno udávanou křehkost HF peří nepotvrzuješ?

Nejvíc mě zarazila informace ze sousedního vlákna, že HF peří je dělané do extrémních podmínek, aby tě podrželo v akci, ale pak se to projeví na další funkčnosti-životnosti. Jsem rád, že si to vyvrátil.

Má někdo další reálné poznatky s HF?
muddy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 1, 2018 20:31

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 1, 2018 19:44

Do kompresáku - mám pouze obal kam se naštouchá dost na fest ho tam musím ztlačovat a stáhne se uzávěr provázkem a potom se zaruluje druhý uzávěr jako loďák. Spacák má pak odhadem cca 15x25 - tedy je dost zmáčknutej ale popruhy na dorvání na krev na tom obalu nejsou.
Jo mám RAB - peří je od Nikwax stejně jako Cumulus takže toho bych se vůbec nebál.
Jj těch 800 je čistě za jiné peří a je zde vidět že to není nic co by nějak zdražovalo spacáky - zanedbatelný rozdíl.
Křehkost peří nepozoruji - před časem mi uteklo peřícko tak sem ho zkoumal - no vypadá a chová se úplně stejně jako obyčejný peříčko dá se ohejbat, poletuje - jen navíc plave ;)
Za mne je to stejný jako kdyby se tu šířila panika z toho, že se ti rozpadne bunda když jí nastrikas impregnací.

Neřekl bych ze je to jen do extrému - dle mě do par let všichni větší výrobci budou používat jen HP protože proste odstraňuje zásadní nedostatek klasického peří.
Je možné ze ta úprava jednou odejde - ale otázka je kdy a po kolika použití - zatím to asi nikdo dýl jak cca 4 roky netestoval a prvním uživatelům to pořad funguje.
Sou lidi co se tu pořad diví ze mám za 2,5 roku 210 noci ve spacaku - takže běžným uživatelům než daji takový počet to muže zabrat klidně 10 let - tedy bych řekl ze když mi spacak funguje stále stejně již teď mají garanci na 10 let - a co v outdooru dnes vydrží výrazně déle než záruční dobu.

HP zde má někdo na bunde - teď si nevzpomenu psal tu že propotili rukávy a peří OK.

Jestli chceš víc zkušenosti projdi si zahraniční fora těch lidi i recenzi je už dost.

Za mne za 800 není co řešit.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod muddy » čtv úno 1, 2018 19:57

Díky!:) a díky Tobě jsem zamířil i na stránky RAB. Zaujal mě Neutrino Endurance 200, který se dá sehnat i za lepší cenu a paremetry má slušné.
Ty máš 400, ale u té 200 píšou "PrimaLoft® filled draft tube (100g/m²)", chápu dobře, že je k tomu přidaná umělotina? Je to na škodu?
Šíře spacáku je pro lidi s šíří ramen do 70cm. Ne, že má spac. 70cm?
Snad poslední.. Jak Ti sedí ten 1/2 zip. Cumulus má v základu 1/1, což mi přijde fajn, když je potřeba u letňáku odvětrávat.
muddy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 1, 2018 20:31

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » čtv úno 1, 2018 20:13

"Draft tube" je lega u spacaku - tj. ten maly prouzek latky za zipem je vyplnen primaloftem misto peri. Nevim, co je k takove konstrukci vedlo (asi obcasne problemy s ultralehkou latkou o kterou se zachytaval zip?), ale vzhledem k minimalnim rozmerum te legy bych rekl, ze je to jedno, jestli je z peri nebo syntetickeho vlakna.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » čtv úno 1, 2018 20:55

Mám tenhle
https://rab.equipment/uk/neutrino-endurance-400-ss16

Takže léga u zipu je plněná peřím a zip je 3/4 s dvěma jezdci.

Takže jak v tom funguje umělitina ti nepovím ale asi normálně - spíš bych typl že to tam je jelikož celej spacak má jen 200g peří a tak už by asi vznikali místa kde by v té krytce žádné peří nebylo....?

Tvar spacáku - mám 186cm a 85-90kg takže sem dost na hraně ale OK tedy nedá se v tom nějak moc vrtet to ne ale vyspat se v něm dá. Spím na zádech i na boku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Allania » pon úno 5, 2018 10:54

Ahoj, jsem tu prvně, něco jsem si sice přečetla, ale asi potřebuju spíš jasný povel, co koupit. Sháním pro sebe nový spacák na zimní stanování, často i hodně vlhké prostředí. Jsem ale hodně malá a i zkrácené spacáky mi jsou delší, mám jen 155 cm a cca 56 kg. Můj dosavadní spacák by měl mít komfort v -5°C, ale klepu v něm kosu, aniž by bylo na nule. Ráda bych spacák, co zvládne zimní Island, Skotsko a podobné nehostinné podmínky. Je vůbec reálná cena do sedmi tisíc? Jaký zvolit, peří, syntetiku? Moc díky
Allania
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 5, 2018 10:41

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon úno 5, 2018 11:46

HP a není s ním problém.
Kolem 7 se dá vejít na zimní Skotsko - na Island v zimne to bude chtít teplejší a to znamená trochu dražší.

Kdy se chystáš do Skotska a kam přesně - MIDGES se už vyrojili letos jich bude pozehnane.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Allania » pon úno 5, 2018 12:04

Skotsko je zatím v plánu, ale reálně je na řadě Island v březnu. Předpokládám, že tam bude ještě zima. Zvládla jsem to tam v říjnu s tím svým obyčejným spacákem od Colemana, ale bylo relativně teplo. HP je husí peří? Uvažuji nad Prima Polar 1200/1500 nebo Arctic 1200, vyšší hmotnost mi nevadí. Jako harant jsem měla půjčený péřový spacák dělaný na zakázku a tehdy fakt krutě mrzlo a já si spinkala jak v bavlnce. Už je to ale déle, jak 20 let a nevím, od koho ten spacák byl.
Allania
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon úno 5, 2018 10:41

Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Michal82 » pon úno 5, 2018 12:30

HP je hydrophobicky upravené peří - nenavlhne a spacak díky tomu nepřestane izolovat.
Věc která se ti do Skotska, kde je vlhko opravdu hodí.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod remy77 » pon úno 5, 2018 13:23

Allania píše:Jsem ale hodně malá a i zkrácené spacáky mi jsou delší, mám jen 155 cm a cca 56 kg.


Nie vsetci vyrobcovia ponukaju viacero rozmerov spacakov. tebou vybrany Warmpeace je najmensi 170 (do neho som vosiel aj ja so svojimi 180, len som nenatiahol spicky noh), obdobne to bude i SJ.

V creatore ponuka Cumulus v XS velkosti spacak pre postavu do 157 cm (modely Alaska, Teneqa, Excuistic) co by ti moholo stacit, pripadne velkost S do 173 cm. Pritom cena za skratenie sa skoro nemeni. Vyhodu by si mala v mensej vahe, mensom priestore na vytapanie. Pri modeli Alaska 900 sa vojdes do 7000,- Ak by si chcela priplatit HF upravene perie, tak to mas 2.000 navrch.

Vseobecne ak mas poziadavku za nestandardny rozmer, tak si bud priplatis, alebo sa budes musiet prisposobit aj za cenu nizsieho komfortu uzivania. V tvojom pripade zbytocne velky a tazky spacak. Z toho vyplyva aj horiac manipulacia, pri spani v stane mas cca. tretinu spacaku naviac, ktoru ak necitis, otieras zbytocne po stenach, podlazke s kondenzom. Jednoducho zbytocna opacha.
Na druhej strane, v pripade peroveho spacaka ide o investiciiu na roky, takze niekedy ma mozno vyznam si aj nieco priplatit.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod fps » pon úno 5, 2018 13:55

- tak dle mě to nejsou jen teorie, že má HF peří o něco menši loft než peří které není HF je zkutečnost, a taky dlouhodobá životnost není známa jelikož je to novinka, nikdo neví co se stane s takhle upraveným peřím třeba za deset let
- ale kdybych já dneska kupoval péřák, tak jedině s membránou, a s HF peřím
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod apuka » pon úno 5, 2018 14:13

fps píše:že má HF peří o něco menši loft než peří které není HF je zkutečnost
Mas to necim konkretnim podlozene? Myslim primym srovnanim stejneho spacaku se stejnym plnenim se stejnym cuin ve stejnych komorach a stejnem materialu jen jednou beznim a druhykrat hydrofobnim perim. Tj. ne zes videl spacak X od vyrobce Y s 800g bezneho husiho peri a melo vetsi loft nez spacak Z vyrobce W s 800g hydr. peri. To neni hodnoverne srovnani - uz jen kvuli tomu, co se tady parkrat resilo, ze stejne velke stejne plnene spacaky maji docela zretelny rozdil v loftu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mitau » pon úno 5, 2018 14:44

K tomu se vaze jedna otazka - udava se cuin peri pred HF upravou nebo po ni? Mam pocit, ze spis pred, ale prijde mi to nelogicke (prave kvuli nasledne nejistote, jestli HF uprava meni plnivost peri).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod RedneckBear » pát bře 16, 2018 10:56

Zdravim,

shanim trisezonni spacak s komfortem kolem +5 stupnu, ktery by se zkomprimovany vesel tak do 20x25cm, ktery by mi nerozbil penezenku (takze tak asi do 3000Kc) a ktery by se po prvnim pouziti nerozpadnul.

I kdyz, to slovo "trisezonni" asi vypustte, koukal jsem, ze i ten muj Tulak je razen mezi letni spacaky a staci mi od dubna do rijna v poho. I kdyz, zas ma nizsi komfort ...

Zatim jsem nejvic naklonen Carinthia Eagle, ale ta ma komfort +10, tak se jeste divam po jinych.

Mam uz roky Prima Tulak a je sice super, ale nevejde se mi do noveho baglu (resp. vejde, ale ne zkomprimovany, takze pak musi komprimovat ruce a zabira pochopitelne desne mista).

Diky predem za rady! :-)

PS: Objednal jsem si na vyzkouseni Pinguin Micra ...
RedneckBear
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř čer 28, 2017 17:12

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod fps » pát bře 16, 2018 16:59

při takovýchto požadavcích, a takovéto sumě peněz koupíš něco jedině ve slevě, a nebo ve výprodeji, jinak bez šance
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod RedneckBear » pát bře 16, 2018 22:25

Proc myslis?
Ten Pinguin ty pozadavky (aspon papirove) splnuje.
Pokud se neosvedci, tak te Carinthii bych i veril, i kdyz mam komfort vys, nez bych chtel ...
RedneckBear
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř čer 28, 2017 17:12

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod mike » pát bře 16, 2018 23:29

Prima Tulak ma 200 g/m^2 izolace. Pinguin Micra jen 120 tj. 60 %. Ano, jako jednoduchý spací pytel pro letní noci, určený pro letní turistiku a cykloturistiku, jak pise vyrobce, stacit bude. Nic vic. Na komfort +5 zapomen, to ma tak ten Tulak. Ne papirove, ale realne.

Muzes mit spacak teply, maly/lehky a levny. Ale jen dve z tech vlastnosti zaroven. Kdyz chces maly a rozumne teply, tak jedine perak, ale s tim se nevejdes do sve ceny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod booze » sob bře 17, 2018 7:04

Cinanem jo
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod RedneckBear » sob bře 17, 2018 8:58

mike píše:Prima Tulak ma 200 g/m^2 izolace. Pinguin Micra jen 120 tj. 60 %. Ano, jako jednoduchý spací pytel pro letní noci, určený pro letní turistiku a cykloturistiku, jak pise vyrobce, stacit bude. Nic vic. Na komfort +5 zapomen, to ma tak ten Tulak. Ne papirove, ale realne. Muzes mit spacak teply, maly/lehky a levny. Ale jen dve z tech vlastnosti zaroven. Kdyz chces maly a rozumne teply, tak jedine perak, ale s tim se nevejdes do sve ceny.

Jaky ma tedy smysl ten Komfort? Kdyz maji dva spacaky cca stejnou hodnotu, ale jeden ma "o tretinu ridsi" izolaci? :shock:

booze píše:Cinanem jo

Nejaky tip, pls? Nebo tim myslis toho Pinguina?
RedneckBear
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř čer 28, 2017 17:12

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod fps » sob bře 17, 2018 11:27

RedneckBear píše:Jaky ma tedy smysl ten Komfort? Kdyz maji dva spacaky cca stejnou hodnotu, ale jeden ma "o tretinu ridsi" izolaci? :shock:

komfortní teplota bude u Prima Tulak cca +4°C, u Pinguin Micra bude cca +8°C, to je ten rozdíl
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod RedneckBear » sob bře 17, 2018 12:01

Jasny! Ja totiz nekde ziskal pocit, ze maji oba tyhle spacaky papirove stejny komfort, coz nemaji ... :-)

A kdybych tedy odstranil konkretni cenu spacaku a chtel jen nejaky komprimovatelny do delky 25cm, s komfortem kolem +5, pro cloveka 190cm? Samozrejme co nejlevnejsi ...

EDIT: Co tohle?
http://www.hp-sport.cz/katalog-zbozi/?jurek-trek-xl
Naposledy upravil mike dne ned bře 18, 2018 0:26, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
RedneckBear
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř čer 28, 2017 17:12

Re: Poraďte s výběrem spacáku

Příspěvekod Pierre111 » sob bře 17, 2018 13:04

Co nejlevnejsi ? No ja bych ti v tom pripade doporucil tohle: http://www.warmpeace.cz/?ACTION=DETAIL& ... 9600106523
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

PředchozíDalší

Zpět na Spacáky a karimatky