Vybavení do velkých mrazu

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod fps » pon pro 25, 2017 12:06

tady dávám odkazy k tomuto tématu, hlavně aby nezapadli, budu rád když se podělíte o zkušenosti k tomuto tématu, ale žádné teoretizování

Čo si so sebou zobrať na Južný pól
11 OTÁZEK PRO POLÁRNÍKA MIROSLAVA JAKEŠE
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod FrantaKrajta » úte pro 26, 2017 10:04

Klasik by samozřejmě neměl chybět! Základní kus každé knihovničky nesmí zůstat opomenut :)

Jaroslav Pavlíček - Člověk v drsné přírodě
https://www.databazeknih.cz/knihy/clove ... ode-147265

(vše od tepelných režimů pochodu, zastavení, spaní a oblečení na ně, výhřevnosti jednotlivých paliv a jejich vhodnost, boje s vlhkem, kalorických hodnost jídla, objemu, vhodnosti až po psychickou pohodu)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod booze » úte pro 26, 2017 10:46

Prednasky Ladi Siegera na YT hledej fyzikalni ctvrtky. Neco psal i na svetoutdooru https://www.svetoutdooru.cz/svet-outdoo ... ku-v-zime/
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod fps » úte pro 26, 2017 20:40

FrantaKrajta píše:Klasik by samozřejmě neměl chybět! Základní kus každé knihovničky nesmí zůstat opomenut :)

Jaroslav Pavlíček - Člověk v drsné přírodě
https://www.databazeknih.cz/knihy/clove ... ode-147265

(vše od tepelných režimů pochodu, zastavení, spaní a oblečení na ně, výhřevnosti jednotlivých paliv a jejich vhodnost, boje s vlhkem, kalorických hodnost jídla, objemu, vhodnosti až po psychickou pohodu)

něco by se v tom asi našlo, ale je to vydáno v roce 1989, a když si vzpomenu co jsem koncem osmdesátých letech já vozil za vybavení v zimě na tremp, tak dneska z toho nepoužívám vůbec nic, a dneska bych se stejným vybavením ani nikam nejel
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod FrantaKrajta » stř pro 27, 2017 0:09

fps píše:něco by se v tom asi našlo, ale je to vydáno v roce 1989, a když si vzpomenu co jsem koncem osmdesátých letech já vozil za vybavení v zimě na tremp, tak dneska z toho nepoužívám vůbec nic, a dneska bych se stejným vybavením ani nikam nejel


Jasne, treba membranam se tam venuje velmi okrajove (nebyly), ale na druhou stranu, kdo necetl Pavlicka, jako by nebyl. Sorry jako, ale to hodne podstatny zaklad :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod Petras » stř pro 27, 2017 8:30

Jezdím ven (i v zimě) cca 30let a Pavlíčka jsem nikdy nečetl...
Je to velký průšvih ?!
Nejsem tedy ? ;-)
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod Mawenzi » stř pro 27, 2017 9:08

je to prusvih jedine, pokud nemas boty o 6 cisel vetsi aby sis v zime dal hodne ponizek... :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod FrantaKrajta » stř pro 27, 2017 17:53

Petras píše:Jezdím ven (i v zimě) cca 30let a Pavlíčka jsem nikdy nečetl...
Je to velký průšvih ?!
Nejsem tedy ? ;-)


Dobře, otázky ontologie nechme na jindy :D

Průšvih určitě ne, bylo to s nadsázkou, ale každopádně to je (ač v lecčems méně aktuální, co se týče moderních materiálů (1) myslím pořád užitečný a zajímavý zdroj. Minimálně i historicky, s čím se kdysi chodilo :) Pro všechny milovníky čísel, gramů a diskusí má také pěkně rozepsané např. váhy vybavení, jídla a paliva versus délka cesty a rezervy, atd. Knížečka to je celkem útlá, za přečtení nic nedáš (cena pár piv ve velkém městě...). A můžeš pak s gustem navrtávat mlékovary a vyrábět doma hrnec pavlíčkáč :D

(1) - ultramoderní vybavení je samo skvělé, nalehko na cesty s podporou a podobně, ale dá se i jinak. Třeba jedna skupinka Rusů má krásně zmáknuté přechody zimní Sibiře - místo Hillebergů a podobných stanů vozí samodoma ušitý velký stan z padákového hedvábí ze staré stíhačky, vychytaná skládací kamna z tenkého plechu a každou noc si pěkně zatopí a vysuší co je potřeba. Není to na rychlý výstup na nějaký pik, ale na těch nekolik týdnů putování jim to naopak slouží skvěle.
Naposledy upravil FrantaKrajta dne čtv pro 28, 2017 9:40, celkově upraveno 2
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod booze » stř pro 27, 2017 19:22

Poprosim odkaz na ty rusaky. [-o< dekuji :prayer:

Ted nevim jestli resite nejake UL veci do velkych mrazu, ale pro bezneho smrtelnika je Pavlicek dobry pro pochopeni, co potrebujes, kdyz je fakt zima.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv pro 28, 2017 13:39

booze píše:Poprosim odkaz na ty rusaky. [-o< dekuji :prayer:

To bohuzel nemam, cetl jsem to IIRC v nejakym ceskym Newsweeku pred rokem a neco (ktery mezitim zkrachoval). Zaujal mne tam hlavne ten stan z padaku a kaminka :) Spis takova zajimavost.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv pro 28, 2017 18:39

Našel jsem video:

https://video.aktualne.cz/ze-sveta/krupar-stanoval-jsem-uprostred-bajkalu/r~8f0437201b6c11e6a3e5002590604f2e/

https://video.aktualne.cz/cesty-do-neznama/bez-kamen-na-zamrzly-bajkal-nelez-reportaz-z-prechodu-nejhlu/r~823f8646225811e69966002590604f2e/

Petikilovy stan pro deset lidi z padaku z Mig-23, triapulkilovy kaminka z ocelovyho plechu. Ja bych rekl, ze to teda ultralight sakra je, a davno predtim, nez byl ultralight modni (jezdi od 86 roku) :D
Naposledy upravil FrantaKrajta dne čtv pro 28, 2017 20:28, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » čtv pro 28, 2017 19:30

Kamínka frčí i ve Skandinávii, nejčastěj jsme to viděli v Norsku, při prvním setkání jsme na ten čoudící komínek trčící ze stanu, celkem zírali :mrgreen:

http://www.helsport.no/media/catalog/pr ... vvu_01.png

Ale je fakt, že ještě víc nás na parkovišti někde pod Halti zaujal komínek trčící z dodávky, která patřila finskému rybáři. Jsme mu v té kose skoro až záviděli a uvažovali, kudy probourat komín z našeho kombíka :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » pát pro 29, 2017 21:19

A aby mě fps za kamínka a komínky z tohohle vlákýnka nevyhostil, tak ještě přidávám odkaz na Skurku a VBL. Můj šálek kávy to sice není a asi ani nebude, ale někteří v tom nachází cestu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod fps » ned pro 31, 2017 14:33

je to k tématu, takže žádný problém

tady jsou dokumenty k tomuto tématu, Neznáma Antarktída mi ňák unikl, ten jsem viděl až teďka, je tam dobře vidět posun ve vybavení od 1998 do 2007, třeba Peter Valušiak už nemá pohorky obalené onucí, a na nich zateplené návleky, ale má expediční boty s vyndavací zateplenou botičko jako jsou La Sportiva Olympus Mons Evo který mají při expedici ostatní

118 dní v zajatí ľadu
Neznáma Antarktída
Polárník

jestli znáte i jiné podobné dokumenty, tak sem dejte odkaz
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod fps » pon led 8, 2018 13:20

Vyzkoušejte táboření i v zimě! Polárník Václav Sůra radí, jak na to, "Jaké jsou zásady oblékání pro pohyb v mrazu? Vrstvit, vrstvit a zase vrstvit!"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod booze » čtv led 11, 2018 21:51

jsem vedel ze se to tady uz probiralo viewtopic.php?p=101546#p101546
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » čtv led 11, 2018 22:26

tam se to pak už docela zvrhlo trochu jiným směrem

ale Ty taky odzkoušíš všecno - jak jsi na tom s VBL?

já si jen pamatuju z dávných let pytlíky v botech a od té doby se tomuto způsobu raděj zatím vyhýbám :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod mike » čtv led 11, 2018 23:01

Co se stalo? Slezla ti kuze na nohach? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod booze » čtv led 11, 2018 23:18

sobb píše:ale Ty taky odzkoušíš všecno - jak jsi na tom s VBL?

Zkousel jsem do spacaku termofolii v zime -25°C. Funguje dobre, ale je to hlucne jak krava.
Do bot jsem pres plastove sacky dosel k nepromokavym ponozkam a tyvekovym pytlikum.
Na telo termofolii pod obleceni, funguje dobre. Skoncil jsem u tenkeho SS primo na telo, ktery funguje dobre, ale rychle a nechutne smrdi. Pak jsem zkousel vetrovku, ale nepamatuji si, jak to dopadlo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » čtv led 11, 2018 23:19

mike: Nic zásadního. Ve výsledku sice lepší a hlavně teplejší než v promočených botách a ponožkách, takže to vlastně fungovalo, ale na druhou stranu nic, co bych chtěla pravidelně opakovat :)

Tys to copak nikdy za mlada na vandru nepoužil? - jestli jsi teda na vandry vlastně jezdil ... :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod mike » čtv led 11, 2018 23:28

Nepouzil. Nejezdil resp. velice malo. Zamlada jsem lyzoval :) Na hory jsem zacal jezdit az okolo 30 a natezko se spanim venku jeste pozdeji.

Proc bys to teda nechtela opakovat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » čtv led 11, 2018 23:29

booze píše:Zkousel jsem do spacaku termofolii v zime -25°C. Funguje dobre, ale je to hlucne jak krava.
to jsi se tím obalil, aby nic neuniklo? Jaký to bylo pocitově, krom toho šustění? Ze spacáku mám trošku strach, do těch - 25 mám otestované, že ty naše fungují, ale bojím se větších mrazů ... :((

booze píše:Do bot jsem pres plastove sacky dosel k nepromokavym ponozkam a tyvekovym pytlikum.
takže to v zimě v mrazech nosíš nebo ne? K jakým botám? Já mám zatím v plánu vyzoušet ty zateplené, a uvidíme, jak se to bude chovat ... :-k

booze píše:Na telo termofolii pod obleceni, funguje dobre. Skoncil jsem u tenkeho SS primo na telo, ktery funguje dobre, ale rychle a nechutne smrdi. Pak jsem zkousel vetrovku, ale nepamatuji si, jak to dopadlo.
na tohle už asi (aspoň momentálně) nemám, ale zajímá mě to :oops: :) SS ale část vlhkosti pustí dál, aspoň trochu to prodyšný je, ne? A jestli budeš dělat další pokusy, tak piš! :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod mike » čtv led 11, 2018 23:30

Vemte boozeho s sebou jako pokusneho kralika. Az se rozbije, tak bude aspon neco pro psy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » čtv led 11, 2018 23:33

mike píše:Proc bys to teda nechtela opakovat?
už je to tak dávno, že si pamatuju jen výsledný pocit - jako nic moc :wink: Ale byly to tehdejší materiály a (i naše) možnosti - takže plastový pytlíky a po čase promokavý kožený pohory. A ne třeba v mrazech, ale i v normálním šumavském "létě" Teď je to trochu někde jinde a ač mě to tak úplně nepřitahuje, tak mě to strašně zajímá :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » čtv led 11, 2018 23:35

mike píše:Vemte boozeho s sebou jako pokusneho kralika. Az se rozbije, tak bude aspon neco pro psy :twisted:
není ale moc hužvatej? Oni taky všechno nežerou, i když hlad je hlad ... :(( :twisted: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod mike » čtv led 11, 2018 23:36

To nevim, jsem ho nevidel, ale z toho, co pise, jsem pochopil, ze je malej, tlustej a plesatej :twisted: :mrgreen:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod booze » čtv led 11, 2018 23:59

sobb píše:to jsi se tím obalil, aby nic neuniklo? Jaký to bylo pocitově, krom toho šustění?

Dela se maly skladny "zdarak" TOTO jsem ho mel z paramedic stranek v odolnejsim provedeni. Bylo to lehce vlhke, ale teple. Hodne zalezi jak se obleces me se osvedcilo na nahe telo komplet pws. Pokud jsem zkousel do toho vlezt obleceny, tak nic moc. Kdyz jsem mel nekde dve vrstvy, tak to slo citit jako rozdil teplot. (trenky) Vlezes dovnitr, zalezes do spacaku jak housenka a vytlacis z folie vzduch, zatahnes limec spacaku, vylozis si kapuci ve spacaku zbytkem folie a pod krkem zarolujes. Stahnes kapuci popr limec.
sobb píše:akže to v zimě v mrazech nosíš nebo ne? K jakým botám? Já mám zatím v plánu vyzoušet ty zateplené, a uvidíme, jak se to bude chovat ... :-k

Nenosim, jen jsem to zkousel jestli to funguje, abych vedel, co delat, kdyz se neco pokazi. Ty nepromokave ponozky nosim na bezky a do tenisek.
Hanwag Alaska, tenisky Asics, nevim co bezkove boty. Jako moznou cestu do bot, ktere planujes koupit bych videl kombinaci ponozek, ktere jsem tady nedavno vychvalil byly od Moira site pro nejake lovce.
sobb píše: SS ale část vlhkosti pustí dál, aspoň trochu to prodyšný je, ne?

Ano je. ALE ss musi byt uplne na telo a me to delalo bordel na ledvinach a citil jsem hodne chlad. Pokud jsem si ale stahl SS uplne na telo bylo to boozi. Termofolie a na to upla Primaloft bunda da taky par stupnu nahoru.
Dost me stve, ze si nedelam poznamky, sak si to zapamatuju. Prd velebnosti. :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » pát led 12, 2018 21:54

booze píše:Dela se maly skladny "zdarak" TOTO jsem ho mel z paramedic stranek v odolnejsim provedeni. Bylo to lehce vlhke, ale teple. Hodne zalezi jak se obleces me se osvedcilo na nahe telo komplet pws.
Aha, to ani neznám. Jak moc lehce vlhké? Jaký to pak bylo ráno? Jsi se přioblíkl do dalších vrstev a vysušil, anebo pokračoval ve využití VBL?

booze píše:Pokud jsem zkousel do toho vlezt obleceny, tak nic moc. Kdyz jsem mel nekde dve vrstvy, tak to slo citit jako rozdil teplot. (trenky)
Co jsem tak četla, tak vždycky doporučují buď na nahé tělo (brrr) anebo na termoprádlo, v oblečení to asi nemá smysl. Ale ten rozdíl teplot je zajímavý, to fakt bylo poznat i jen díky trenkám?

Proč jsi to vlastně zkoušel, opět Tvoje neodolatelná touha vše otestovat, anebo jsi měl obavu, že teplotní rozsah spacáku nebude stačit? Nebo jsi měl obavu, že se tam už vysráží voda a zmrzne?

booze píše:Ty nepromokave ponozky nosim na bezky ...
s tím využitím na běžky jsi spokojen? Které ponožky máš? Mám teď sice nové super teplé a pohodlné běžkoboty, ale díky neoprenu (nebo co to je) na vrchu, taky skoro neprodyšné. Na jednodenní výlety ok, ale přemýšlím, co s vícedenníma, když se nebude dát sušit.

booze píše:Jako moznou cestu do bot, ktere planujes koupit bych videl kombinaci ponozek, ktere jsem tady nedavno vychvalil byly od Moira site pro nejake lovce.
jo, celkem mě to zaujalo, na svých stránkách ten systém doporučují jako kombinaci těch vložek a Moira Thermo. Ale to mě stejně nezachrání, pokud se v některé vrstvě bot začne srážet a zamrzat voda. Můžu jen doufat, že to bude mezi vnitřní botičkou a vnější botou a to pak vykartáčuju ven. Uvidím, zatím teorie.

booze píše:Ano je. ALE ss musi byt uplne na telo a me to delalo bordel na ledvinach a citil jsem hodne chlad. Pokud jsem si ale stahl SS uplne na telo bylo to boozi. Termofolie a na to upla Primaloft bunda da taky par stupnu nahoru.
aha, jsem to blbě pochopila, jsem myslela, že SS nahrazuješ tu neprodyšnou vrstvu. Ale jestli to chápu teď dobře, tak na to jsi teprve dával tu termofólii? Jsem se teď asi trochu ztratila.

booze píše:Dost me stve, ze si nedelam poznamky, sak si to zapamatuju. Prd velebnosti. :D
chyba, v Tvým věku :wink: (mám to stejně, co si nezapíšu, jako by se skoro nestalo :wink: :oops: :mrgreen: )

Jo, ještě, jak jsi zmiňoval tu větrovku - to byla ta VBL, nebo normální? (když si nepamatuješ výsledek, tak je to vlastně jedno, ale je to zajímavé :) )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod booze » pát led 12, 2018 22:54

sobb píše:Jak moc lehce vlhké? Jaký to pak bylo ráno? Jsi se přioblíkl do dalších vrstev a vysušil, anebo pokračoval ve využití VBL?

Tezko se to popisuje... V CR kdyz ses u ohne kolem 5 hodiny ranni v srpnu, kdyz pada rosa takovy divny pocit tepla/chladu vlhkosti. Takovy pocit jsem mel pri teplote cca -5°C. Rano jsem chvilku postal v pws a pak se normalne oblekl, zacal fungovat a vyrazil. Po cca hodine, kdyz jsem se zbavil vlhkosti a telo zacalo topit jsem teprve zastavil a nasnidal se.

Pri teplote -20°C pocit jak kdyz sedis v parni saune a nekdo na delsi dobu otevre dvere. Rano jsem se zabalil do termofolie. Na hrudi jsem ji nemel, aby vlhkost sla pryc oblekl si na to obleceni k pochodu najedl jsem se a pomalu, hoodne pomalu vyrazil (nadmorska vyska a chtelo se mi blit). Po asi hodine (nevim) jsem byl suchy a slo se mi paradne, tak jsem si vytahl termofolii z pod obleceni. Nejsem spisovatel a tezko se to popisuje. Do klasicke termofolie se da "oblect".
sobb píše:Co jsem tak četla, tak vždycky doporučují buď na nahé tělo (brrr) anebo na termoprádlo

Na termopradlo to funguje, na nahe telo to nefunguje.
sobb píše:Ale ten rozdíl teplot je zajímavý, to fakt bylo poznat i jen díky trenkám?

Ano bylo. Ty trenky mam porad doma muzu ti je pujcit. :mrgreen: ale kdyz si das obleceni ze stejneho materialu a jen jednu vrtvu je to paradni.
sobb píše:Proč jsi to vlastně zkoušel, opět Tvoje neodolatelná touha vše otestovat, anebo jsi měl obavu, že teplotní rozsah spacáku nebude stačit?

Me drivejsi pokusy s DIY zdaraky plus nekde vysel clanek. Bylo leto a paradni bourka, tak jsem sel do lesicka nechal se zmoknout. Tam jsem udelal ohen a zacal testovat jak nechat vyschnout hadry a byt v teple. Fungovalo to skvele, tak jsem pres podzim vymyslel ruzne moznosti a pak to sel otestovat.
sobb píše:Nebo jsi měl obavu, že se tam už vysráží voda a zmrzne?

Pokud je latka prodysna tak se voda nesrazi viz me obavy s membranou u spacaku. Kdyz jsem se jednou venku prikryl stavebni plachtou a uvnitr byly zmrazky, tak to byl pruser a musel jsem otocit.
sobb píše:s tím využitím na běžky jsi spokojen? Které ponožky máš?

Ano i kdyz projedu potokem. Dexshell a Sealskinz
sobb píše:Můžu jen doufat, že to bude mezi vnitřní botičkou a vnější botou a to pak vykartáčuju ven.

Kartacovat to moc nepujde spis vyklepat. Teda jestli to je jak u skeletu.
sobb píše:aha, jsem to blbě pochopila, jsem myslela, že SS nahrazuješ tu neprodyšnou vrstvu.

Ano ss misto termofolie.
sobb píše:Ale jestli to chápu teď dobře, tak na to jsi teprve dával tu termofólii?

Ne ss se v nekterych teplotach da pouzit misto termofolie. Vloni jsem zjistil ze prerubeny ss je jako igelit, takze bude lepsi bundu jeste prerubit.
sobb píše:Jo, ještě, jak jsi zmiňoval tu větrovku - to byla ta VBL, nebo normální?

Normalni nejaka tesco.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybavení do velkých mrazu

Příspěvekod sobb » pát led 12, 2018 23:35

díky! už Tě nebudu trápit, ono je to spíš na ten pokec u piva nebo u ohně, než na vypisování se tady, ale máš zajímavé poznatky :)

snad jen k tomuto (bo mi to spolu s botama nejvíc vrtá hlavou a asi to nemá - krom odporného VBL řešení): :)

booze píše:Pokud je latka prodysna tak se voda nesrazi viz me obavy s membranou u spacaku.
šlo mi o velký mráz, kdy je rosný bod někde ve spacáku. Nevím, při jaké teplotě u našich spacáků ten bod je a nevím co s tím ... Do těch cca mínus 25 je to ještě, zdá se, ok, ale nevím, co se bude dít pak. Asi vemem rezervní spacák, ale z těch nových a "in" máme jen čtyřstovku :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Další

Zpět na Ostatní vybavení