Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » pát čer 16, 2017 13:47

fps píše:o víkendu jsem v zaměstnání, tak budu mít na to čas se o Schladminger Tauern trochu rozepsát
:lol: 8)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod lojzmen » sob čer 17, 2017 17:27

Nesměj se [-X . Někteří mají víkendové služby, nebo pohotovost, kdy jsou sami na pracovišti. A je-li to měkká profese, a nic se nesemele, uděláš nejvíce práce. Neprudí šéf, kolegové neotravují se svými problémy, podřízení jsou zašití, nebo doma, ...
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod slezacekm » čtv srp 17, 2017 7:17

Mám doma na bazaru kupované Garmont Dakota bez membrány. Byly za dobrou cenu, tak jsem je před dvěmi lety vzal. Každý rok se mnou absolvovaly cca tři větší kopce a několik menších akcí (zima + léto). Letos jsem odjížděl na Ortler a jako vždy před akcí boty prohlížít, protože znám toto vlákno. A jelikož znám toto vlákno, věděl jsem také, že to předem poznat nejspíš nepůjde. Před akcí bez známky problému. Vrátil jsem se a ejhle už na parkovišti jsem si všiml, že se podrážka začíná odlupovat a s trochou síly bych ji sundal celou...
Přílohy
IMG_2595-1.jpg
IMG_2594-1.jpg
IMG_2593-1.JPG
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » čtv srp 17, 2017 8:11

Tak tos mel velke stesti... Taky jsi mohl dopadnout jako nekdo, kdyz jsme v loni sli na autobus v Saas Grundu a pod lavickou byly hezky vedle sebe dve podrazky od pohorek, hezky pocukrovane sedocernym prachem z TPU vrstvy... Asi nekdo cekal na bus, sedl si a kdyz prijel bus, vstal, nastoupil - ale podrazky zustaly na miste. Bych byl docela zvedav, jak dlouho mu trvalo, kym prisel na to, ze ma ponekud jiny doslap :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod slezacekm » čtv srp 17, 2017 8:19

bych si je stáhl mačkama a šel domu v nich :t:t
štve mě, že člověk nedozví stáří bot (bazarovek, ale i nových na obchodě). Nakonec to dopadne tak, že budu mít klid jen u nových a jen po dobu dvouleté záruky.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod wawrik » čtv srp 17, 2017 8:26

Mne odpadla podrážka na trojročných Meindloch vo výške 5200 m, v suťovisku skál veľkých ako auto. Fajn zážitok :D Našťastie som vtedy ešte chodil s druhými ľahkými topánkami do džungle.

Ale kúpil som ich vo výpredaji vo vyše 50% zľave, takže je veľmi pravdepodobné, že ďalších pár rokov sa tam povaľovali. A zrejme som tomu rozpadu trochu pomohol, keď som ich pred trekom nahrieval v trúbe, aby som do nich dostal nejaký Gwax či čo to bolo.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod Lipon » čtv srp 17, 2017 9:29

mně na Garmontech odpadla podrážka loni pod Sněžkou, na začátku Obřáku, už to teda nebyla originální podrážka, ale renovovaná Vibram, ze Zlína tušim

boty už byly staré asi 15 let, kromě podrážek držely dobře, podrážky měly tak 7 let, ale z toho posledních 5 let použito max 10 dní v roce
vydrolilo se to jak starej rohlík, naštěstí to bylo jen 20 min od chalupy, tak jsem došel pro tenisky, nebejt tam šutry, tak jdu bez bot, drželo to jen za špičku, jak pantofle
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » čtv srp 17, 2017 9:34

slezacekm píše:budu mít klid jen u nových a jen po dobu dvouleté záruky
No, klid mit asi nebudes, alespon co se tyce spolehnuti se na botu. Jen v zaruce Ti opravu rozpadle podrazky zaplati...coz urcite s velkou radosti uvitas nekde, napr. jak pise wawrik 5200m v sutrech, pripadne jeste i ve snehu/ledu a pradaleko od civilizace.
Obavam se, ze kdybys to stahnul mackami, musel bys neustale dotahovat, jak by se TPU vrstva vydrolovala... Pokud by vubec na tom macky drzely.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » čtv srp 17, 2017 10:48

lojzmen píše:Nesměj se [-X . Někteří mají víkendové služby, nebo pohotovost, kdy jsou sami na pracovišti. A je-li to měkká profese, a nic se nesemele, uděláš nejvíce práce. Neprudí šéf, kolegové neotravují se svými problémy, podřízení jsou zašití, nebo doma, ...
Jeste se vratim k tomu, jsem predtim zapomel napsat...

Ja jsem se smal kvuli tomu, ze jsem dlouhe roky na tom byl podobne. Jediny cas na poradne psani, poradnou praci mimo oficialni napln prace byl na nocnich a vikendovych smenach. Bo kdyz nebyl nejaky nahodny problem, vsechno bezelo, jak melo, nebylo do ceho pichnout, uzivatele neotravovali (krome par Indu a sem-tam nejakeho australana), bo byli doma. Nejlepsi byla nocni smena na prvni svatek vanocni, to se skoro nikde nedelalo :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » čtv srp 17, 2017 20:57

@Lipon: kdyz boty nepouzivas, tak je vetsi sancě, ze se podrazka rozpadne. Netusim proc :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » čtv srp 17, 2017 21:13

Presneji: TPU rychleji degraduje a se rozpadava. Ale jedna se o rad max. tydnu do rozpadu, rozhodne zadny rok-dva. Takze v praxi zanedbatelny rozdil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » čtv srp 17, 2017 21:34

Odkud to mas? Ja jsem to pochopil tak, ze rozdil je vyznamny, ale konkretni cisla nikde nebyla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » pát srp 18, 2017 8:36

Konkretni cisla jsem taky nikde nemel. Jen zkusenosti vyrobcu, skladu, prodejcu, uzivatelu. Nechci ale ode mne ted konkretni odkazy, jsou to veci "posbirane" za dlouhe roky. Toto se totiz nikomu nechce "vedecky" zkoumat, cekat 7-8 let, mozna i vice na vysledek experimentu a to prakticky bez nejakeho zasahu/prace... Ono to hydrolyza TPU vubec neni zatim moc dobre prozkoumana oblast.
Vzdy byl comment pouze, ze to muze urychlit, ale tech 7-8 let od vyroby podesve to stejne trvat bude. A 7-8 let to trvat bude i kdyz to budes pouzivat, skladovat nejlepe jak jde. Ten cas je odhad, ta spodni hranice jakz-tak sedi, horni muze byt i vyssi - bohuzel nezavisle na pouzivani, skladovani. I mezi stejne pouzivanymi a stejne skladovanymi botami vyrobenymi v jedne serii mohou byt znatelne rozdily v case rozpadu, i leta. Napr. armadni skladnici (po celem svete) by mohli o tom dost mluvit... A to se potom tezko zjistuje, nakolik urychly rozpad jedna okolnost :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod Quido » pát srp 18, 2017 14:56

mike píše:@Lipon: kdyz boty nepouzivas, tak je vetsi sancě, ze se podrazka rozpadne. Netusim proc :)


mam opacnou zkusenost - trekovky i pohory, u kterych se mi to stalo po cca 7-8 letech (nekde v jinem vlakne jsem o tom kdysi psal), jsem pouzival nejcasteji, kdezto jedny tenisky, ktere mam snad uz 10 let nebo i vice, stale drzi - material stejny...
:roll:

nicmene, snazim se tedy vybirat takovyto material

6158.jpg
6158.jpg (63.18 KiB) Zobrazeno 14005 krát


nikoliv takovy

data-mates-102126-aku-laval-low-500x505.jpg
data-mates-102126-aku-laval-low-500x505.jpg (70.95 KiB) Zobrazeno 14005 krát


(obrazky prosim berte jen jako priklad)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pát srp 18, 2017 21:53

Jedna zkusenost je tady skoro nepodstatna, jde o zakon velkych cisel. Navic zalezi na tom, kdy byly podrazky vyrobene a ne kdys boty koupil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » sob pro 2, 2017 17:47

K puvodnimu clanku odkazovanemu v prvnim prispevku pribyl letos zajimavy komentar uplne na konci:
Petr 555 píše:Četl jsem jednu německou rezenzy na boty Hanwag Tatra, kde k jejímu koci bylo psáno o udržování bot. Bylo to v němčině tak snad jsem to dobře pochopil, ale vypadá to že ta degradace u nošených bot je menší proto že bota se zatěžuje - pochopil jsem to tak, že vahou se stalčuje a ta vlhkost se tím "vytlačuje" ven a proto možná se to méně děje.Taky tam psali nějaké doporučení o převažování bot když jsou starší - čili by to možná mohlo být vodítko, když nejspíš bude klesat váha, že tam dochází k degradaci PU. A ještě tam bylo doporučení, že by se boty neměly skladovat déle jak 6 měsíců, že takovéto dlouhodobé skladování už tu degradaci podporuje.

Nemohli byste nekdo z nemecky hovoricich zkusit dohledat original? Vzhledem k tomu, jak je komentar napsany se bojim efektu tiche posty a navic ne vsechno (klesani vahy) mi dava smysl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod aksam » sob pro 2, 2017 18:59

Vycházel asi z tohoto postu na stránkách Hanwagu.....http://bergpost.hanwag.de/?p=468&lang=en
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » sob pro 2, 2017 19:18

Diky :) Uzitecny text, ale rekl bych, ze to nebude ono. Neni tam nic o prevazovani ani o sesti mesicich.

Trochu mne stve, ze tam sice vysvetluji, ze jde o cas od vyroby podrazky a ze muze nejakou dobu trvat, nez se dostane na botu a pak bota k zakaznikovi a ze zvlast starsi modely uz muzou mit znacnou cast casu vycerpanu, ale ze by napsali, jak zjistit stari podrazky, to ne. Mozna to ani nejde, ale o problemu uz vedi docela dlouho, a tak by to treba na boty mohli napsat. Treba takove to kolecko s rokem a mesicem vyroby, jak je treba na TSL sneznicich.

Zasadni pouceni: neslapejte do kravincu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod Chara-din » ned pro 3, 2017 0:56

Obě hlavní tvrzení z komentáře Petr 555 mi přijdou jako nesmysl. Hydrolýzou budou vznikaly produkty s ,,přidanou vodou" (chemicky nesmysl, ale laicky pochopitelné) tudíž by hmotnost spíš rostla. Jedině by nějaký z produktů musel být hodně těkavý, což se ovšem není moc pravděpodobné. Každopádně by taková odchylka byla s kuchyňskou váhou neměřitelná. Obzvlášť ve srovnání s rozdíly mezi jednotlivými páry. A vytlačování vlhkosti už je tuplem nesmysl. Co se stane s houbou, pokud ji budete periodicky stlačovat ve vodě? Suchý botník musí být nutně nejlepší možnou alternativou, protože všude jinde bude vlhčeji, tedy se posouváme blíž k příkladu s houbou.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon pro 4, 2017 17:30

Chara-din píše:Suchý botník musí být nutně nejlepší možnou alternativou, protože všude jinde bude vlhčeji, tedy se posouváme blíž k příkladu s houbou.

To sice vypada logicky, ale i Hanwag v tom clanku tvrdi, ze ulozena bota degraduje rychleji:
Hanwag píše:In shoemaking circles and user forums, it’s often said that hydrolysis is slowed down if boots get used. At Hanwag, we sometimes use the term Standschaden (storage deterioration).

Opravdu by mne zajimalo, jak to je. Ten citovany komentar od Petra 555 neco naznacuje, ale chtelo by to najit original.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod apuka » pon pro 4, 2017 19:17

Ulozit do sucheho botniku opravdu neni to nejlepsi. I sucho skodi - podle mne se potom lip natahuje vlhkost. Nejhorsi mozne reseni je skladovat v prostredi, kde se casteji stridaji extremy - suche a vlhke a bota jen "lezi". Pouzivani podle mne trochu "zdynamizuje" tu penu, proste pracuje a pripadna nasakla vhkost nezustava na miste. A proto muze vydrzet dele. Ale to je jen laicka interpretace - a hydrolyza se tyka predevsim PU peny, mnohem vice nez nepenoveho PU. Ale napr. guma (i prirodny kaucuk) taky drive sprachnivy, kdyz se nepouziva nez kdyz ji pouzivas alespon obcas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pon pro 4, 2017 19:46

Ty umis nemecky, ne? Nemohl bys misto spekulaci najit tu zminovanou recenzi, kde bychom se mozna dozvedeli neco vic?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod booze » pon pro 4, 2017 21:14

mike píše:To sice vypada logicky, ale i Hanwag v tom clanku tvrdi, ze ulozena bota degraduje rychleji:

Tomu bych i veril. Mam o rok starsi Alasky nez 3/4 Tatry. Ja jsem je nosil casto a podrazka byla jen ochozena, ale jinak vse OK. Ona je mela jen na VHT a podrazka sla do kelu hydrolyzou PU. Celou dobu jsem si myslel, ze byly nekde dlouho skladovane (byly ve vyprodeji za 80€)
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod karaya1 » úte pro 5, 2017 8:42

mike píše:Nemohli byste nekdo z nemecky hovoricich zkusit dohledat original? Vzhledem k tomu, jak je komentar napsany se bojim efektu tiche posty a navic ne vsechno (klesani vahy) mi dava smysl.

Docela by tomu mohlo odpovídat tohle, klíčová pasáž:
Außerdem sollte der Schuh nicht über sehr lange Zeiträume (mehr als sechs Monate) gelagert werden, ohne genutzt zu werden. Die Schaumstoffe in der Zwischensohle können sonst porös werden und sich lösen. Daher regelmäßig den Schuh tragen und dadurch mit Druck belasten.

Kromě toho by bota neměla být skladována příliš dlouho bez použití (déle než šest měsíců). Pěnová podložka podrážky [či jak se to jmenuje :wink:] může jinak zpórovatět a uvolnit se. Proto boty pravidelně noste a tím tlakově zatěžujte.

O vážení v celé recenzi ani slovo, pokud se teda nezaměnilo tragen za wägen/wiegen. Jen je tam v dalším odstavci zmínka o tom, že by se boty měly znovu podrazit, jakmile začne člověk cítit, že tlumení už odchází (začnou ho bolet klouby).
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod aksam » úte pro 5, 2017 10:48

karaya1...to bude ono, vážení bude nějaká chyba v překladači u Petra555
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » úte pro 5, 2017 17:36

@karaya1: diky :smt023 Urcite to bude ono. Njn, ticha posta, jak jsem cekal.

Bohuzel tam neni nic vic, zadne vysvetleni nebo duvod, proc by podrazce skladovani bez noseni melo vadit a proc by tlak pri chozeni mel pomoct...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod ret255 » pát pro 22, 2017 12:33

Nj. čítam si to tu a presne to samé, topánka skoro ako nová, len spodok podrážky odlepený a vnútorná tlmiaca pena rozdrolená.

Konkrétne The North Face M WRECK MID GTX
https://www.amazon.co.uk/North-Face-Wre ... B00ISQM2NQ
Samozrejme kupované v zľave za nejakých 70€, teraz v januári by oslávili 3 roky, ešte minulú zimu som pozoroval, že sa mi akosi nafukuje vnútro jednej podrážky(dostal sa tam buď sneh alebo voda a tá tam potom zamrzla), podrážka má zo spodu také vodorovné pruhy a asi sa tam musela dostať dnu voda a začal sa ten rozpad PU, to bola len jedna topánka, no a po zime sa ešte používali na jar a cez leto stály až do neskorej jesene a teraz pozerám odlepené obe podrážky a drolí sa znich tá izolácia alebo lepidlo čo to držalo, alebo obe veci dokopy. Teda zrejme sa to už nedá niečim zachrániť, už je to teda definitívne v čudu? potom by som tu ešte pridal nejaké foto ako vyzerajú.

Podla toho obrázku na amazone sa odlepujú celé podrážky ako je tá červená guma.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod mike » pát pro 22, 2017 20:51

Hod sem fotky. Rozpadle lepidlo se spravit da, ale jestli se rozsypalo polyuretanove tlumeni, tak smula. Material je zdegradovany v celem objemu a zachranit se neda. Jedine vymenit cela podrazka, jestli to tady jde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod slezacekm » pon pro 25, 2017 8:11

nahore jsem postoval par fotek Garmont Dakota, ktere jsou nyni na odpis. Otazka zni, jestli se vyplati investovat do vymeny podrazky (a jestli to vubec jde)?
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Rozpad podrazek u pohorek (kvuli hydrolyze PU)

Příspěvekod ret255 » úte pro 26, 2017 14:47

mike píše:Rozpadle lepidlo se spravit da, ale jestli se rozsypalo polyuretanove tlumeni, tak smula. Material je zdegradovany v celem objemu a zachranit se neda. Jedine vymenit cela podrazka, jestli to tady jde.
Vymenenie podrážky pochybujem, bolo tu spomínané nejaké lepidlo U čosi, takže by som skúsil kúpiť to ak je niekde dostať, no asi to vyzerá na rozpadnuté PU, prikladám foto.
Přílohy
WP_20171223_10_45_43_Pro.jpg
WP_20171223_10_45_21_Pro.jpg
WP_20171223_10_42_24_Pro.jpg
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

PředchozíDalší

Zpět na Boty