Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » stř pro 13, 2017 9:21

Ja bych rekl, ze nezavisi, jak se ta latka jmenuje ale jak (s jakymi vlastnostmi) zrovna danou varku pro daneho vyrobce Polartec udelal :twisted:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Pierre111 » stř pro 13, 2017 9:26

Apuka: Tvůj příspěvek jsem četl dost pozorně, proto na něj taky reaguju :). Já taky nejsem odborník přes anatomii ani teoretický fyzik, ale podle toho přehledu, který mám, v tvém příspěvku vidím velké množství nepřesných vyjádření a samých nepodložených teorií a domněnek. Je to pro mě až takový nesmysl až mě to nutí psát pro ostatní asi zbytečný příspěvky ;).
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod wawrik » stř pro 13, 2017 9:50

Pierre111 píše:Je to pro mě až takový nesmysl až mě to nutí psát pro ostatní asi zbytečný příspěvky ;).
Nie nie, dobre robíš. Pokiaľ k tomu nikto nič nenapíše, neutrálny fínsky pozorovateľ by si mohol myslieť, že to tak naozaj môže byť :D Ochladzovanie tela potením je založené na odobratí skupenského tepla pri vyparovaní potu, takže keď je pot vo forme pary, k odobratiu tepla už došlo.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » stř pro 13, 2017 10:28

mike píše:Merino funguje jako druha vrstva.

tak dle mě jako druhá vrstva o hodně lépe funguje PWS
mike píše:Jo, ale druhou moznost (merino na telo) muze preskocit, to mu fungovat nemuze resp. jen tak, jak popsal pp a o to asi nikdo jiny nestoji ;-)

zkusit to může, aby měl srovnáni jak může být ještě hůř, taky muže zkusit kombinaci merino umělotina, mě to nahoře nevyhovuje, ale nosím spodky Devold Duo Active, a v rozsahu cca -5°C až -15°C mi vyhovují
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » stř pro 13, 2017 18:14

fps píše:tak dle mě jako druhá vrstva o hodně lépe funguje PWS

To je klidne mozne. PWS mikinu nemam, je na mne moc tepla a nemam pro ni vyuziti. Pri teplotach, kdyz uz by se pouzit dala, nosim primaloftku.

fps píše:zkusit to může, aby měl srovnáni jak může být ještě hůř, taky muže zkusit kombinaci merino umělotina, mě to nahoře nevyhovuje, ale nosím spodky Devold Duo Active, a v rozsahu cca -5°C až -15°C mi vyhovují

Proc ti to nahore nevyhovuje? Mne to prijde jako dobry napad, protoze to vlastne simuluje ty me dve vrstvy (umelina a na ni merino), coz funguje. Ale asi taky jen nez merino nahore uplne nasakne potem. To se mi nikdy nepovedlo, jelikoz merino obvykle pridavam jen kdyz se vecer ochladi a to uz jdu spis z kopce a nepotim se (tolik).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » pát pro 15, 2017 8:33

apuka píše:Ja bych rekl, ze nezavisi, jak se ta latka jmenuje ale jak (s jakymi vlastnostmi) zrovna danou varku pro daneho vyrobce Polartec udelal :twisted:.


to si delas kozy....?!
:roll:
napr. HP dela hadry z obojiho - mam se neceho bat, nebo tento rozdil (v nazvu pouziteho materialu) vubec neresit?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » pát pro 15, 2017 10:40

Ne, nedelam. Kozy si z nas dela spise Polartec :twisted: .

Vsimni si prispevky i jinych a v jinych vlaknech, kde se probira neco od Polartecu. Mnoho lidi to muze potvrdit - napr. mike se cast stezuje, ze neni Power Dry jako Power Dry, i kdyz js stejne gramaze.
Polartec dela kazdou radu (rekneme tomu XX) v mnoha modifikacich: jiny vnitrni povrch (cesany/s ruzne dlouhym vlasem/"kostkovany"), jina hustota tkani a vnejsi povrch muze byt "normalni", zesileni na zvyeni odolnosti vuci oderu, "kostkovany", "pleteny", ... a navic je schopny dokonce menit i vlastnosti pouziteho materialu, napr. strecovost. Dela to podle specifikaci vyrobcu obleceni i podle nejakych svych "standardnych" katalogu. V konecnim dusledu si vezmes do ruky dve stejne strizene a site bundy z materialu Polartec XX stejne gramaze a kdyz si je zkusis, zjistis, ze mas dve naprosto jinak vypadajici bundy s odlisnymi vlastnostmi vseho mozneho (hrejivost, profoukavost, vodeodpudivost, "loft", povrch, ...). Do toho jeste zamichej, ze nekdo ma jeste stare (ne-Eco) materialy, nekdo nove z ruznych % recyklovaneho plastu, uz eco a Blue-sign a nevim co.

Toto jsem si jednak nekde pred mnoha lety precetl v clanku prave rozebirajicim vlastnosti Polartec materialu a jednak mi to do znacne miry potvrdili i v zavode Alpisportu v Pribore, kdyz z Polartecu jeste delali.
"Nastesti" PTC zavedl tak vysoke limity na min. odebirane mnozstvi (rocne!) materialu, aby se s vyrobcem vubec bavil, ze je to schopno dosahnout jen malo vyrobcu, takze rozmanitost je ted mirne mensi. Na druhe strane proto preslo hodne mensich vyrobcu na pouziti materialu od Pontetorto (ne ze by oni to podobne nedelali, jen je to v znacne mensi mire).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » pát pro 15, 2017 19:52

tohle mohu taky potvrdit třeba u PWS, není PWS jako PWS, nebo u Polartecu Classic 200, není Polartec Classic 200 jako Polartec Classic 200, nebo u CoolMaxu, není CoolMax jako CoolMax, už jsem to na OF psal několikrát

mike píše:
fps píše:zkusit to může, aby měl srovnáni jak může být ještě hůř, taky muže zkusit kombinaci merino umělotina, mě to nahoře nevyhovuje, ale nosím spodky Devold Duo Active, a v rozsahu cca -5°C až -15°C mi vyhovují

Proc ti to nahore nevyhovuje? Mne to prijde jako dobry napad, protoze to vlastne simuluje ty me dve vrstvy (umelina a na ni merino), coz funguje. Ale asi taky jen nez merino nahore uplne nasakne potem. To se mi nikdy nepovedlo, jelikoz merino obvykle pridavam jen kdyz se vecer ochladi a to uz jdu spis z kopce a nepotim se (tolik).

si to sám napsal, na těle spodní část z umělotiny byla skoro suchá, ale horní část merino vlny byla mokra, a ani po několika hodinách co jsem to měl na sobě, a už jsem se vůbec nepotil, tak merino vlna stále úplně neuschla, ale když mám na první uměle vrstvě druhou umělou vrstvu PWS, tak jsem maximálně do 1 hodiny úplně suchý, jak dodělám bivak, když jsem měl vlněný hořejšek který byl stále ještě mokrý, tak jsem ho v bivaku musel sundat, a obléci si něco suchého, u umělotiny nic takového dělat nemusím, spodky kombinace umělotina vlna mi ale sedí, protože v zimě na nohách se skoro nepotím, a to i když v zimě zásadně nosím membránové kalhoty
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mitau » pát pro 15, 2017 20:54

nefunkcnost Devoldu - za me jsou dve priciny
1) horni polovina tela se vic poti (napr viz diskuze o nepromokavych kalhotach, kde dobre funguji i membrany, ktere na bunde dychat nestaci) a ta kombinace proste funguje jen kdyz se moc nepotis.
2) pri vecim poceni je dulezite, aby prvni vrstva byla na telo, ta druha muze byt klidne malicko volnejsi. Pro me byl Devold moc siroky a predpokladam, ze by tedy jako prvni vrstva moc dobre nefungoval
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod ret255 » sob pro 16, 2017 2:07

Tak konečne poriadne vlákno. Tento problém ako sa obliecť v zime už riešim tretím rokom a stále som neprišiel k uspokojivým výsledkom, ale už aspoň viem, kde cesta nevedie, aspoň pre mňa, ešte si to skúsim otestovať túto zimu a jednoznačne to asi vidím na mikovo riešenie s jednou spodnou vrstvou na telo čo saje dobre pot a na teplú syntetickú bundu, ktorá je vetruvzdorná/odolná(potom ešte ideálne by bolo ak by bola vyplnená primaloftom gold okolo 100-120g a nebola zabitá nejakým pertexom quantum, a to isté sa týka vnútornej podšívky ), to je teória, no a prax je taká, že mikovo riešenie teraz aj kúpiť už nie je také jednoduché.

Veľmi potivý človek aspoň podla mňa musí zostať pri teplotách od 5C do -100C za každú cenu v teple, lebo spotený chrbát vs vietor a slabé zateplenie je v zime pri mínudových teplotách pri vyhriatom tele nogo, teda aspoň pre mňa, takže kombinácia pws a vetrovky mu fungovať nebude, ja mám pws a je v tom kosa(samozrejme ako sa tu dočítaš, tak nie je pws ako pws, existujú rôzne varianty, aj keď je to ten istý názov, no môj pws z direct alpine je taký(aspoň pre mňa).
@Dudy
Mě osobně se osvědčil powerstretch na holý tělo, popř. nějaký kombo kde základ je nějaká vysoce vodovodivá pletenina, plus syntetická izolace...
pri tom pws na holé telo to pokračuje ďalej ako? ja by som v tom pri teplotách okolo nuly a pod zmrzol.
@Mitau
Zapach umeliny - zalezi na konkretnim materialu a konkretnim potu. Ja s tim problem nemam a ani nemam pocit, ze by dnesni umeliny byly v tom ohledu nejak spatne.
No ako vravíš záleží od materiálu, ja napr. mám teraz doma asi 5-7 rôznych materiálov a každí je iný, najviac teraz páchne jedno power grid od millet a to som si myslel, že pri pwdry od zaja to bolo cítiť. Dalej mám patagonia midweight crew a to je čo sa týka zápachu z nich najlepšie, no stále je cítiť, no pot odsávajú ako millet tak patagonie na figu, takže aspoň pri týchto tenších tričkách to u mnňa nefunguje, hrubšie nemám, takže neviem posúdiť a to som si myslel, že 200g/m bude hrubé tričko a pritom je tenké. Najlepšie čo sa zápachu týka sú tričká s polygiene napr od rabu, tie po spotení vôbec nepáchnu(samozrejme nie je to merino, ale nie je ich cítiť), majú takú špecifickú vôňu, ale zápach to nie je.
@Quido
co je pro potivce lepsi - Power Grid, nebo Power Dry...?
Za mňa Power Dry, ale hrubší viac než 200g/m2, no dnes už z toho skoro nikto nešije, drahé výrobné náklady či čo a predáva sa už viac menej len power grid.

Mike to teda viac menej zhrnul, no neviem či celkom súhlasím s tým, že priedišnosť je dôležitejšia ako vetruodolnosť, ako musí to ísť ruka v ruke, ale ak už je niečo moc priedušné, tak to na tom celé padá.

Tú rab alpha direct bundu/vetrovku mám, tak tu postnem potom dojmy. Na pocit to nie je o nič teplejšie ako obyčajná flíska s vetrovkou(kto by to bol čakal :) ), no je pravda, že je na nosenie v zime a nie v jeseni, lebo je teplejšia(otestovaná v jeseni a mike vie, že to nedopadlo bohvie ako), teraz, keď je vonku už chladnejšie, tak som v nej pár krát vybehol a musím povedať, že príjemne reguluje teplotu, takže spotenie sa nekonalo, len to som ju ešte poriadne neodskúšal.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » sob pro 16, 2017 5:00

ret255 píše:no neviem či celkom súhlasím s tým, že priedišnosť je dôležitejšia ako vetruodolnosť, ako musí to ísť ruka v ruke, ale ak už je niečo moc priedušné, tak to na tom celé padá.

Idealni je sazorejme oboje zaroven, ale zkus neco takoveho najit... Kdyz ne, tak samozrejme zalezi na situaci. Viz moje dve primaloftky, jedna super prodysna ale malo vetruodolna a druha super vetruodolna, ale malo prodysna. Druha je jednoznacne lepsi do mesta, jelikoz muzu chodit vetsinu zimy v tricku s kratkym a ledovy vitr mi nevadi. V prodysne bych pri cekani nekde na zastavce i v mirnem vetru zmrznul. Na druhou stranu, chodim ted denne na hodinu a neco ven a to celkem svizne, uz jsem se dostal na 8 min/km, takze se trochu potim. Obleceny jsem stejne jako do mesta, tricko s kratkym (IB 150) a na nem malo prodysna primaloftka. Tohle uz je na hrane, sice mi neni zima, ale ke konci je tricko navlhle a bunda se lepi na ruce. Za dalsi pulhodinu uz by to bylo neprijemne velmi.

Pod superprodysnou primaloftku je nutne mit tricko s dlouhym, jinak citim vitr na rukach. Zas jsem v ni ale schopen chodit po kopcich a na sneznicich, kde bych se v te druhe uvaril ve vlastnim potu a nakonec chcipnul zimou. Takhle to bylo mysleno. Kdyz byla nova, tak prvnich nekolik let byla (temer) stejne prodysna, ale zaroven i vetruodolna. Mozna ne tolik, jako ta druha, ale dosatecne. To bylo uplne idealni, bohuzel se casem vetruodolnost snizila :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod ret255 » sob pro 16, 2017 9:06

mike
Na druhou stranu, chodim ted denne na hodinu a neco ven a to celkem svizne, uz jsem se dostal na 8 min/km, takze se trochu potim. Obleceny jsem stejne jako do mesta, tricko s kratkym (IB 150) a na nem malo prodysna primaloftka. Tohle uz je na hrane, sice mi neni zima, ale ke konci je tricko navlhle a bunda se lepi na ruce. Za dalsi pulhodinu uz by to bylo neprijemne velmi.

Pre mňa bolo zásadné v zime odstrániť prefúknutie, to sa mi vďaka pertexu podarilo, taktiež som zistil, že kombinácia primaloftu a pertexu chráni pred vetrom najlepšie(len tu je také ale lebo je možné, že tomu chránia ešte aj horšie priedišné podšívky, konkrétne moja montane prism), v tej alphe direct čo má tiež pertex microlight ako prism je vietor už asi na 0,01% cítiť, ale stále je to zanedbateľné.

Toto je tiež veľmi dôležité pri bunde, každý totiž šije z iného materiálu, microlight má iné vlastnosti u montane a iné u rabu/rab je o čosi priedušnejší), videť to aj na štruktúre pri zväčšení, ešte lepšie povedané, od montane mám pertex mocrolight ripstop s mriežkou, rab nie je ripstop a tiež je trošku šuštivejší. Ďalší výrobcovia môžu používať zase nejaký iný microlight, prípadne pertex quantum teraz môže byť premenovaný microlight, proste dnes už z toho urobili taký guláš, že môže človek len hádať, potom taktiež zálží na strihu, a pre koho šijú, či pre od 150-180 alebo aj pre trochu vyšších, lebo napr. by som aj šiel do tej arcteryx atom AR(bola príjemná, vyzerala, že by dobre dýchala), ale bola na mňa prikrátka, taktiež XL sa mi zdalo už príliš volné a mala trochu lajdavé zakončenia rukávov, podobne ako to má aj tá alpha direct, že tam nie je žiadne uťahovanie, alebo elastická gumička.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » sob pro 16, 2017 18:51

ret255 píše:Ďalší výrobcovia môžu používať zase nejaký iný microlight, prípadne pertex quantum teraz môže byť premenovaný microlight, proste dnes už z toho urobili taký guláš, že môže človek len hádať

To je bohuzel pravda. Driv se podle typu Pertexu dalo aspon trochu ridit, tez uz vubec :?

ret255 píše:potom taktiež zálží na strihu, a pre koho šijú, či pre od 150-180 alebo aj pre trochu vyšších, lebo napr. by som aj šiel do tej arcteryx atom AR(bola príjemná, vyzerala, že by dobre dýchala), ale bola na mňa prikrátka, taktiež XL sa mi zdalo už príliš volné

Moment, kolik meris? Mam 180 a XL mi bylo akorat resp. mi prislo az mozna prilis male. U zateplene bundy nevadi, ze je volna, presne naopak.

ret255 píše:a mala trochu lajdavé zakončenia rukávov, podobne ako to má aj tá alpha direct, že tam nie je žiadne uťahovanie, alebo elastická gumička.

Tohle nevadi. Sice na bundach mam suchy zip, ale vubec ho nepouzivam, nechavam to uplne otevrene a je to priblizne stejne jako u Atomu. Mirne vetrani je spis plus a ve vetsi zime mas stejne rukavice, ktere to utesni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » sob pro 16, 2017 20:15

ret255 píše:Tak konečne poriadne vlákno. .....jednoznačne to asi vidím na mikovo riešenie .... to je teória, no a prax je taká, že mikovo riešenie teraz aj kúpiť už nie je také jednoduché.


přesně tak, já zatím nic podobného, co by vyhovovalo i dalším mým požadavkům, jako horní izolační vrstvu v podobě jedné bundy, nesehnal...
...zatím tedy horní vrstvu řeším vlastně 2-3 vrstvama - Tecnostretchem coby prodyšnou izolací a na to vestou, případně větrovkou, což nahrazuje prodyšnou horní vrstvu... sice je to dobčasné svlíkání a oblíkání, případně střídání vesty a větrovky, nicméně nic nezůstává dlouhodobě mokré... ale, pravda, není to ono :roll:

ret255 píše:Za mňa Power Dry, ale hrubší viac než 200g/m2, no dnes už z toho skoro nikto nešije, drahé výrobné náklady či čo a predáva sa už viac menej len power grid.


takže myslíš, že HP Code LS z Polartec Power Dry 126g/m2 v tomto ohledu nefunguje ...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » sob pro 16, 2017 20:32

Quido píše:takže myslíš, že HP Code LS z Polartec Power Dry 126g/m2 v tomto ohledu nefunguje ...?

Tohle nahodou mam ve verzi s kratkym. Jsem z nej trochu rozpacity, uz jsem to psal. Je to nejaky divny PowerDry, ktery je clenity vevnitr a hladky vne, tedy presne opacne, nez normalni a nez propaguji. Funguje mi to dobre v horku, chodil jsem v nem cele leto, ale spis to chladi, nez ze by nejak dobre odvadelo pot od tela. Takze do chladna se moc nehodi, prijde mi neprijemne vlhke a studene.

Navic je tech 126 g/m^2 letni gramaz, do zimy se IMO nehodi a to ani pod zateplenou bundu. Viz muj delsi elaborat vyse na toto tema. Do mensi zimy pouzivam Zajo, co ma asi 176 g/m^2, do jen trochu vetsi Haglofs s asi 196 g/m^2 a jeste by se dalo i o neco pridat. Od HP bych spis zkusil PULSE 2.0 LS MAN, Power Grid. Bych ho i koupil, ale kdyz jsem ho zkousel, tak mi uplne nesedelo. Bylo moc volne a prislo mi malo teple. Mel jsem tam zrovna Zajo a to bylo znatelne teplejsi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Kiszoun » sob pro 16, 2017 21:46

Mimochodem mrkněte i na toto https://www.thenorthface.cz/m-hadoken-f ... -CVU2.html Měl jsem to v ruce a velice to připomínalo technostretch co se tloušťky a provedení týče...
Uživatelský avatar
Kiszoun
účastník
účastník
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte lis 8, 2011 11:31

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » ned pro 17, 2017 14:50

@mike:
no, to je prave to - jestli vzit radeji HP Code LS / Power Dry 126g/m2, nebo HP Pulse 2.0 LS / Power Grid 166g/m2
:-k :roll:

@Kiszoun:
to uz je spise 2. vrstva, pravda...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » ned pro 17, 2017 16:29

Na zimu bych Code nebral, moc tenke a mozna by ani nefungovalo. Pulse by stalo za pokus, jestli ti sedne. Ale jak jsem psal, sam jsem si ho nakonec nekoupil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » ned pro 17, 2017 19:07

Chlapi, diky moc za zajimavy a podnetny prispevky. Mam posledni dotaz. Mate nejaky oblibeny kamenny misto, kde nakupovat a kde se toho da zkusit nejvic? Pocitam s tim, ze zaplatim treba vic, nez z netu, ale ja si potrebuju ty veci vyzkouset a osahat. Outlet arena? Nebo nejaky specializovany obchod (Praha, nebo taky Olomouc?) ... kde by hlavne mohli mit materialy a produkty, o kterych tady pisete.

Jindra
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » ned pro 17, 2017 19:32

hanibal, alpsport, namche, honza-centrum, hudy
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod pavproch » ned pro 17, 2017 20:31

Ať si mike mele ty svoje blbosti o optimálních dvou vrstvách na potivé výlety proti kopci - neska sem opět předal z těla do (postupně) 2 až 4 vrstev asi 3 kila vody a .... celou dobu, co sem byl na kopci mi zima nebyla ani omylem... až 3/4 hodinová jízda autem v tych mokrych hadroch = lehce sem po vystoupení z vyhřátého auta do venku s těplotou nula jektal zubama. Enemže ta mokrá hromada po rozvěšení na sušák nad kotlem už uschla, moc nesmrdí a je ready na příště.... to bych chtěl vidět tu jeho "péřovku" jak by po příjmu cca 3 kg vody byla do večera téhož dne ready... a ten smrad z ní... fuj.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28129
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » ned pro 17, 2017 20:33

:D moje primaloftka (ne perovka, ta nevim, co by udelala) je zevnitr sucha celou dobu a na povrchu uschne driv, nez vystoupim z vlaku. Nesmrdi nijak moc, peru ji vetsinou az po sezone. A zubama jektat nemusim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » ned pro 17, 2017 21:03

@pp:
ja predpokladam, ze tu neresime hadry na jeden den, kdy si po navratu vsecko rozvesis v pohodli domova a to pak uschne... hadry, ktere mas na sobe 2, 3 dny ci vice a nocleh je buhvijaky, musi fungovat trosku jinak :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod ret255 » ned pro 17, 2017 21:37

mike
Moment, kolik meris? Mam 180 a XL mi bylo akorat resp. mi prislo az mozna prilis male. U zateplene bundy nevadi, ze je volna, presne naopak.
Takže k tej Atom AR, meriam 192cm a nemyslím si, že je to nejaká výška, no a pri skúšaní mi bola proste krátka, možno ešte viac ako teraz čo mám XL od montane, tá má vpredu 74 a vzadu 80cm, ak by som ju nemusel mať v páse stiahnutú, tak by bola aj ok, ale potom prefukuje, takže si ju sťahujem a potom sa mi vždy vykasáva, takže najlepšie by sa bolo trafiť do niečoho buď dlhšieho, alebo čo by som nemusel sťahovať.
Ak si spomínam, tak ty si vravel, že si v hrudi okolo 117cm, no ja som len 108 a L-ko mi prišlo zasa moc malé. Rukávy preferujem s gumičkou, na začiatku sa mi to tiež celkom nepozdávalo, myslel som si, že sa časom vyťahá, no stále drží rovnako a, keď si dám rukavice, tak len natiahnem cez ne koniec rukáva s kumičkou a nič nemá šancu prefúknuť, toto s tým volným rukávom nie je najšťastnejšie riešenie, palec do toho očka na bunde moc nedávam a potom to tak netesní, možno by to vyriešili hrubšie rukavice ale tie nenosím, len tenšie bežecké.
ret255
účastník
účastník
 
Příspěvky: 517
Registrován: stř pro 23, 2015 22:12

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Entik » stř led 17, 2018 10:04

Tak tady čtu o stejném problému. Ten Arc'teryx to asi takové trochu kratší šije :-k
Entik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 84
Registrován: pát říj 14, 2016 21:13
Bydliště: Český Krumlov

oblečenie do laponska v zime pre potivca

Příspěvekod dave1111 » ned lis 3, 2019 19:43

Zdravím,

chcel by som ísť vo februári (únor) na turistiku do Laponska (v skupine), ale úplne nemám skúsenosti s takými mrazivými podmienkami (čokoľvek v rozmedzí 0 až -20) a nikdy som preto nemusel až tak riešiť termooblečenie (len na lyže, ale tam som nemal až tak problém s potením). Študoval som si problematiku na internete aj na tomto fóre a teda v zásade som pochopil systém vrstvenia a ide mi skor o otázku materiálu. Niekde sa chváli viac vlna, inde syntetika (hlavne PP). Syntetiku chvália hlavne tí čo sa viac potia a robia intenzívnejší šport (bežky, bicykel, beh, apod.); vraj lepšie odvádza pot a rýchlejšie schne. Kebyže tam idem behať, tak mám jasnú odpoveď - syntetika, keďže by som sa veľa potil; ale predsa len turistika nie je až taká intenzívna.

Moja otázka je asi taká, že či sa medzi vami nájde niekto, kto sa veľa potí a má skúsenosti s fyzicky nie až tak náročnou aktivitou v chladných podmienkach; rád by som si vypočul jeho názor na tému vlna/syntetika. Prípadne či je vhodné kombinovať materiály - napr. prvá vrstva syntetika, druhá vrstva merino (kdesi som to tak videl, vraj to je dobrá kombinácia na odvod potu od tela).

Dave
dave1111
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 3, 2019 19:23

Re: oblečenie do laponska v zime pre potivca

Příspěvekod tsunami » ned lis 3, 2019 20:10

Ahoj,
myslím že základ si člověk může načíst na netu, ale stejně se nevyhne osobnímu testování různých materiálů a kombinací. Osobně jsem si postupně začal míchat vrstvy z umělých vláken a merina.
Asi bych vybíral oblečení podle toho co vlastně budete dělat. "Turistika" je strašně široký pojem :-) Jak se budete pohybovat, jaké budete mít zázemí, s kým tam jedete, kde spíte? Podle toho bych volil oblečení.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: oblečenie do laponska v zime pre potivca

Příspěvekod mike » ned lis 3, 2019 20:33

dave1111 píše:Prípadne či je vhodné kombinovať materiály - napr. prvá vrstva syntetika, druhá vrstva merino (kdesi som to tak videl, vraj to je dobrá kombinácia na odvod potu od tela).

Ano, to je jedine vhodne pouziti merina, kdyz se clovek poti. Funguje to dobre, merino primo na telo je naopak na potive aktivity katastrofa. Dokud se moc nepotis, tak je fajn, holt to chce vedet, do ceho jdes.

Jinak tohle uz se to mnohokrat probiralo, zkus hledat. Mam chut tohle vlakno nekam sloucit, jelikoz mi prijde zbytecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: oblečenie do laponska v zime pre potivca

Příspěvekod dave1111 » ned lis 3, 2019 21:25

No máš pravdu, mohlo by sa to zlúčiť napr. s týmto: viewtopic.php?f=9&t=21214&start=30
dave1111
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned lis 3, 2019 19:23

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » ned lis 3, 2019 21:29

:smt023 slouceno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení