Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 16:24

Michal82 píše:A druhá věc je ze turistika ve smyslu - vyslapnout kopec - není aktivní sport - fyzická zátěž vypadá jinak.

to uz je argument, ktery tady resit moc nechci. Tema je pro poticiho se jedince. Jestli je pro nej fyzicka zatez pomale vyjiti kopce, nebo vybehnuti nehraje roli. Ja se potim i kdyz v pohode vyslapavam kopec a neni to tim, ze bych nemohl, muzu tak jit cely den. Je samozrejme dobry napad se zamerit na pricinu a zkusit s tim neco delat, ale tady to chci resit z hlediska vybaveni.
Diky
Naposledy upravil jinkolar dne pon pro 11, 2017 16:26, celkově upraveno 1
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » pon pro 11, 2017 16:24

Michal82 píše:Jde o to na co to chceš - zda par hodin na sobě nebo par dni - par hodin se v umelotine dá potom to páchne tak ze musíš kolem ostatních chodit po větru a když to propotis tak to studi.

- ozkoušel jsem plno umělotin, taky jsem ozkoušel merino vlnu i kombinace merino vlna a umělotina, a ono dost záleží na tom jakou umělotinu nosíš, já mám na sobě v zimě celí týden CoolMax nebo TG 900 nebo Polartec, a není to ani zdaleka tak hrozné jak u jiných umělotin
- já nepoznám rodil ve studění mezi CoolMax nebo TG 900 nebo Polartec nebo merino vlnou nebo kombinací merino vlny a umělotiny
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mitau » pon pro 11, 2017 16:40

Strih - jen pro jistotu zminim, ze prvni vrstvu to chce opravdu na telo a strih je stejne dulezity jako material.
Zapach umeliny - zalezi na konkretnim materialu a konkretnim potu. Ja s tim problem nemam a ani nemam pocit, ze by dnesni umeliny byly v tom ohledu nejak spatne.
Michal82 píše:A druhá věc je ze turistika ve smyslu - vyslapnout kopec - není aktivní sport - fyzická zátěž vypadá jinak.

Nechci o tom flame, ale kdyz bys se mnou vyrazil do Alp, tak bys mozna pochopil, za vyslapnuti kopce s 30kg (v tvem pripade) na zadech aktivni sport je. Staci drzet rozumne tempo a zapotim se i ja. :wink:
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Michal82 » pon pro 11, 2017 16:43

Tak Jo sou i lepší umelotiny coolmax mám taky a nějaký Craft - ten ASSOS to je paráda na kolo ale je to velmi úzce zaměřené oblečení - pouze cyklistika většinou výkonnostní/profi ale ty trika se daji použit i na turistiku - třeba ty silnější zimní sou fajn ty mám taky ale v podstatě vždy raději volim Merino protože je mi to proste příjemnější a nepachne - Devold prošel ultimatnim testem 2 měsíce den i noc na sobě bez vyprani - a nepachne :D
Když sem propotil umelotinu vždy mě to studilo/chladilo u Merina sem měl vždy pocit tepla - třeba to je důvod proč ho beru i na kolo v zimne když jedu pomalu.

Ale to pocení - myslím pokud to má tak extrémní potit se bude ve všem pokud je to zdravotní problém - potom bych volil buď umelotinu pokud se jedna o hodiny použití nebo Merino pokud jde o dny - aby nesmrdel.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod dudy » pon pro 11, 2017 16:48

Michal82 píše:Devold prošel ultimatnim testem 2 měsíce den i noc na sobě bez vyprani - a nepachne



Jako já sem prase slušný, ale proti tobě sem voňavej zženštilej metrosexuálek.
Nebo teda ty seš extrémní čuně...
:shock:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 18:39

@jinkolar: tady je kazda rada draha. Co jsem tu vypozoroval, tak vetsina lidi si mysli, ze se hodne poti, ale ve skutecnosti se poti mozna prumerne a co je to opravdu se potit nevedi. Takze ti radi v dobre vire, ale fungovat to nebude. Sam se potim spis vic, ze mi pot kape z cela az na zem moc neresim, protoze to nema cenu, ale proti tobe to asi bude malo. Co popisujes se mi delo snad jen po ockovani, kdyz imunitni system reagoval neprimerene.

Mam ale zkusenost s tim, ze se mi roky poceni pomalu zhorsovalo, jak rostla vaha a kdyz jsem od lonska shodil 8 kilo a zlepsil kondici, tak se zlepsilo a i ta relativne mala zmena ma vyrazny efekt na komfort. Zmizely treba neprijemnosti typu odrena zada od batohu. Takze bych doporucil zkusit neco i timhle smerem. Zkusil bych doktory, sice te urcite poceni nezbavi, ale treba prijdou na pricinu a pujde to aspon vylepsit.

Co se obleceni tyce, shrnu, co uz bylo receno. V tvem pripade nebude fungovat:
- VBL, nic horsiho snad zkusit nemuzes
- merino na telo, bude z nej mokry studeny hadr, horsi by byla snad jen bavlna
- klasicke vrstveni, skoncis s hromadou promocenych hadru na tele, v horsim pripade horni vrstva zamrzne
- chozeni na spodni hranici teplotniho komfortu -- budes mokry a navic ti bude zima

Co by fungovat mohlo resp. funguje mne:
- minimalizovat pocet vrstvev, spravne cislo je dve
- na tele musi byt opravdu funkcni prilehava vrstva, ktera odvadi pot a ten odparuje
- na ni volna (!), dobre prodysna (!) zateplena bunda, pokud mozno vetruodolna, ale prodysnost je dulezitejsi

Uz jsem tu o tom psal hodne, jak to funguje a proc, zkus pohledat ve vlakne o zateplenych bundach. Nosim to takhle celou zimu na sneznice, coz je v mem podani pomerne narocna aktivita, kde mam neustale tep nad 140 a potim se jako zvire. Pri pohybu jsem mokry, ale neni mi zima a kdyz se zastavim a potit prestanu, tak za chvili uschnu.

Triko pouzivam PowerDry s dlouhym rukavem o gramazi 176 g/m^2 a vyse. Dulezite je, aby odvadelo pot od tela a na vnejsim povrchu odparovalo. Nepocitej s tim, ze budes suchy, ale jde o to, abys nemel vrstvu vody na tele. Budes mit na sobe promocene tricko, ale nebude to az tak neprijemne. Tricko musi byt dostatecne teple, v tenkem by ti byla zima. Musi stacit na to, abys pri rozepnute bunde nemrznul ani kdyz ti na hrud bude foukat. Do nizsich teplot klidne 200 g/m^2, pokud takove sezenes.

Bunda musi byt volna, v mezere mezi ni a trickem se kumuluji vodni pary, ktere pak vyfukuji pres bundu nebo otvory v ni. Musi byt dostatecne tepla, aby ti pri zastavkach, kdyz ji uplne zapnes, nebyla zima. Pouzivam Primaloft One (Gold) o gramazi 100 g/m^2 (nebo mozna 115). Bunda musi byt prodysna tak, ze se pres ni da bez namahy dychat. Jinak ti bude kondenzovat pot bud na podsivce nebo na vnitrni strane vnejsi latky. Podle teploty pak bud potece z rukavu nebo zamrzne a bunda prestane fungovat uplne. Spravne prodysna bunda je zevnitr sucha i kdyz je tricko durch a na povrchu muze byt uplne mokra, ale zevnitr nezamrza nebo jen naprosto vyjimecne. Teplotu regulujes pouze zipem. Podle intenzity pohybu na krku, na hrudi a klidne az na bricho. Dovnitr fouka, snezi, na hrudi muzes mit mokry flek, ale to nevadi, protoze kdyz ti zacne byt zima, tak zip zase (zcasti) zapnes a telo to vysusi. Regulovat muze byt potreba celkem casto a jemne, casem si zvyknes a budes to delat uplne mimovolne.

Takhle to funguje mne a funguje to dobre, ale to neznamena, ze to bude fungovat i tobe. Za pokus to ale stoji, tem se stejne nevyhnes. Holt si musis vyzkouset, co ti funguje nejlip, v tvem pripade zadne klasicke poucky platit nebudou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 18:49

pavproch píše:Já to vrstvím na potivoé aktivity v mrazu takle:

1. vrstva: 100% wool merino cca 200-250 grms
2. vrstva: merino s vyskokým podílem uměliny
3. vrstva tenký softšel bez memrány
4. vrstva: GTX softšel

2. až 4. vrstva podle potřeby, většinou jen na pohyb směrem dolů

I tak ale je to po výkonu všechno durch mokré, bivakovat bych ftym něchtěl....

Krasny popis jak klasicke vrstveni nefunguje. Pro potiveho cloveka je tohle vylozene masochismus. To je v tvem pripade samozrejme spravne, ale pro normalni lidi peklo ;-) Presne proto jsem zavrhnul klasicke vrstveni a merino na potive aktivity a presel na to, co pisu vyse. Protoze je to nebe a dudy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod dudy » pon pro 11, 2017 18:55

mike píše:Protoze je to nebe a dudy.



Co zas já?
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod booze » pon pro 11, 2017 19:10

dudy píše:
Jako já sem prase slušný, ale proti tobě sem voňavej zženštilej metrosexuálek.
Nebo teda ty seš extrémní čuně...
:shock:

Nenosi ho uz dva roky?
viewtopic.php?p=434327#p434327
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 19:14

@dudy: nedokazes udrzet sve nizke pudy na uzde, aspon v jednom konkretnim pripade ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod jinkolar » pon pro 11, 2017 19:49

@Mike, diky moc. Vyzkousim to. To, jak popisujes svoji situaci me celkem vystihuje. Horsi to asi o moc nebude, takze to vyzkousim. A prave sneznice jsme s kamaradem o vikendu zkouseli a na hrebenu fucelo jako prase.
Hele a jak resis trenky, prdel se ti nepoti, nebo tohle neresis? Mas prilehavy pradlo nebo volnejsi? Nebo existuje i nejaky vhody strih, aby se to mirne "zarezalo" (ne neprijemne)?
jinkolar
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon pro 11, 2017 10:35

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 19:57

jinkolar píše:
Quido píše:bez utiraciho satku nedam zadny trip...

To zni, jako ze jsi moje potiva skupina. Ten utiraci satek, to je neco special? Ja pouzivam normalni mensi rucnik, ktery si dam na popruh batohu, ale v minusu mi zmrznul. Utiraci satek je neco, by bylo takhle lepsi?


nene, je to normlni satek, co se prodava na hlavu, rychle schne... nekdy beru i dva nebo ten maly chlupaty rucnik; v zime je to lepsi s pocenim, ale horsi - jak spravne pises - se schnutim, ja v zimne beru vzdy dva a davam do kapsy, schne sice pomalu, ale nezmrzne a da se s tim utirat... vse je kompromis


jinkolar píše:Ty vrstvy prostuduju, budu si to muset vsechno napsat i od ostatnich a zajit do nejakeho obchodu, kde toho maji nejvic a zkouset, asi taky zalezi na strihu, aby mi to sedelo dobre na tele.

A co trenky? nesnasim, kdyz mam od potu vlhko mezi pulkama a lepivo v trislech, ale ty hodne upnute trenky proste mezi pulky nejdou, aby to odsaly i tam. Nejkomfortnejsi pro me je, kdyz si latku z trenek zarazim mezi pulky a jdu ... ja vim, takovej uz mirne nechutnej dotaz, ale podle me dost praktickej, je to taky jedna z veci, co dokaze zkazit turu, takovej vlk :D


hlavne neber jakoukoli radu doslova, ale jen orientacne, kazdemu sedi neco jineho, u trenek tim spise... chce to zkouset a kombinovat materialy i vrstvy, neni zadna universalni rada - u mne treba znami nechapou ty vesty, mne naopak vyhovuji velmi atp.
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod pavproch » pon pro 11, 2017 20:02

mike píše:Krasny popis jak klasicke vrstveni nefunguje. Pro potiveho cloveka je tohle vylozene masochismus. To je v tvem pripade samozrejme spravne, ale pro normalni lidi peklo ;-) Presne proto jsem zavrhnul klasicke vrstveni a merino na potive aktivity a presel na to, co pisu vyse. Protoze je to nebe a dudy.


No vidíš a mně to moje (jakžtakž) funguje a ABSOLUTNĚ nefunguje to co doporučuješ Ty.

A sme už zase vepři. Pís.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 20:04

@jinkolar: NZ, budes mit ale problem sehnat spravnou bundu. Vetsina je jich malo prodysnych. Moje uz je 10 let stara a dost jeta, ale za 3 roky jsem nenasel nahradu :?

S trenkama jsem trochu experimentoval, ale nevyresil. Na tury nosim klasicke volnejsi z umeliny, bavlna je vrazda. Na sneznice jsem zkousel tenke boxerky (slipy nesnasim), pot to odvadelo trochu lip, ale vadilo mi to. Takze jo, potim se a neresim a sam bych nejaky tip uvital.

BTW, v zime nosim zateplene kalhoty, mozna proto mi to tolik nevadi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 20:10

@pp: vidim, ze se asi neshodujem hlavne ve vyznamu slova funguje :twisted: Tohle:
pavproch píše:Já se taky potím jako kráva - onehdá dyž sem přišel ze skialpa, taxem (odhadem v ruce) vyhodnotil že hromada oblečení, co smem ze sebe vysvlekl měla asi tak o 2-3 kila víc než ta samá hromada dyž sem si ji ráno na sebe navlíkal.

pro mne znamena, ze to absolutne nefunguje. Jinak souhlasim, ze je to presne jak pises. Des, hruza a masochismus.

pavproch píše:ABSOLUTNĚ nefunguje to co doporučuješ Ty.

Nemuzes vedet, kdyz jsi to nezkousel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2017 20:37

@mike:
ten tvuj system mi funguje jen na lyze, kdyz nemam batoh anebo jen maly a lehky... mne batoh na zadech vsechy tebou popisovane vyhody dvouvrstveho systemu bori...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod pavproch » pon pro 11, 2017 20:48

Takže znova: sme vepři na to samé téma jako už mnohokrát - já = mnohovrstvá cibule, Ty = 2 vrstvy. Už mě to nebaví.
(ale baví mě tu mnohovrstvou cibuli během výletu neustále vrstvit či odvrstvovat....)

Howgh.

Dotyčnému poradím to, čím si musí projít každý: zkúšať a hledať co mu vyhoví nejvíc (a to tak že to bude trvat roky a stát těžké peníze). Protože jedině on sám sobě si může najít to nejlepší, co mu bude nejvíc hovět. A klidně se může stát že to, co mu tady já, Ty, dudy a milion jiných budeme doporučovat mu NEbude fungovat a naopak.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » pon pro 11, 2017 20:59

@Quido: samozrejme, ze to bez batohu je lepsi, ale to vzdycky. Holt mam mokre zada, ale tomu se vyhnout neumim.

@pavproch: my prece ale nejsme vepri, souhlasim, ze je to presne, jak popisujes :twisted: Akorat ze pro mne je to prave ten duvod, proc to nedelat ;-)

pavproch píše:Dotyčnému poradím to, čím si musí projít každý: zkúšať a hledať co mu vyhoví nejvíc...

Na tomhle se shodneme na 100 %. Jinak to nejde a levne to neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » úte pro 12, 2017 11:10

wawrik píše:
apuka píše:Jenze kdyz Ti okamzite odvedes tu paru pryc, tak se nestihne "odparit"
Ééééé... A kde sa teda tá para vzala, keď sa ešte nestihla odpariť?
Vsak proto tam jsou ty uvozovky. Ta prvni vrstva, co odvede paru sedi na kuzi pevne, prilehave a vlastne funguje jako "prodlouzena kuze". Ta para jde pres kuzi, pres tu prvni vrstvu (mozna i pres dalsi, pokud se to tak nakombinuje), ale fyzicky se odpari az na konci tohoto retezce. Takze se samotna kuze odparenim neochladi, coz byl prvotni duvod, proc se poti. Proto se bude snazit potit jeste vice, aby se uz konecne ochladila.
Tak to bylo mysleno.

S VBL: Proto jsem psal, ze nepise, do jake zimy to potrebuje. Jasne ze pri -10 je to zbytecna blbost. Pri -30 a niz bych to ale povazoval za rozumne reseni.
Mimochodem, ty, co pisete, ze je to blbost - kolik z Vas to nekdy zkouselo? A kdyz, tak dele nez minutu?
Neni to sice uplne ono, ale pred par lety jsem mel v cene ubytovani vuchery na nejake masaze a pod. a bylo volno akurat v "procedure", ktera sestavala z toho, ze Te ve spodnim pradle navlecou do igelitove (tj. totalne neprodysne) kombinezy, lehnes si a pusti do toho trochu CO2 a pul hodiny v tom lezis. Ma to pry stimulovat nejake ocisteni kuze a ci co..
Kdyz jsem si to navlekl, za par vterin jsem se zacal potiti jako prase, i kdyz uz tam byl ten CO2. Zacalo mi z toho byt zima, jsem si rikal, ze si to ze sebe asi strnu a jdu do haje. Kupodivu ale za par (2-3?) minuty mi kosa prestala byt, prestal jsem se potit a celou dobu dal jsem se uz nepotil, dokonce ani na mistech, kde jsem mel igelit primo na kuzi. Naopak, bylo mi tak akurat teplo a necitil jsem na kuzi ani sucho ani vlhko, takze asi taky akurat. Byl to pro mne docela sok, jak to fungovalo.
Predstavuji si, ze takto asi funguje VBL. Ale jasne - ja jsem nemel pri tom aktivni pohyb.

S prodysnymi vrstvami je opravdu ten problem, ze pri silnych mrazech se nejpozdeji na svrchni vrstve udela vzdy krunyr - proste se odparena voda okamzite meni na led a to uz nepusti dal zadnou paru. Takze nakonec ta para vzdy zustane v obleceni. At mi nikdo nerika, ze jeho obleceni to nedela - dela to kazde prodysne, otazka je jenom ze pri jak nizke teplote. Ale pri -25 -30 to udela uz kazde, s vyjimkou silneho vetru pri tom. Na druhe strane se ale pri takovych teplotach ten aktivni pohyb bude znacne spomaleny tak ci onak, takze se poceni bude snizovat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Pierre111 » úte pro 12, 2017 12:38

Apuka: já ti nevím, ale tvůj poslední příspěvek, no co k němu říct :D. První odstavec o tom jak skrz kůži prochází pára, ta dále prochází skrz "prodlouženou kůži" a nakonec se ta pára znovu odpaří. :D Četl jsi si to po sobě ? Pak zkušenost s masážemi a přirovnání k VBL a argumentování, že ostatní s tím nemají asi zkušenosti. Neber to, že se do tebe navážím, ale tohle mi přijde fakt už trochu moc. :)

Za mě, merino nebrat. Saje vodu a když je jí moc, tak se z toho stává mokrý hadr, co dlouho schne. Pro potivé lidi to není dobrá volba. Aspon taková je moje zkušenost. Merino triko je třeba dobré na delší cestování=nesmrdí.

Já mám dobrou zkušenost s tímto trikem a materiálem https://arcteryx.com/ca/en/shop/mens/ph ... k-shirt-ss . Mám to ozkoušené při cest na Piz Berninu, kde jsme každý měl jiné triko a batoh na zádech. Merino, běžecké triko a pak ten arcteryx, který dopadl nejlépe. Merino dopadlo nejhůře. Každý se potil trochu jinak, ale porovnání to je. Pak bych se podíval na zateplovací bundy od Dynafit, ty jsou tenčí a na aktivní pohyb a mívají i odvětrání v podpaží a na bocích. Mě to třeba vyhovuje.

https://www.dynafit.com/men/apparel/insulation-jackets/
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » úte pro 12, 2017 13:14

není nad to předložit nějakou soukromou hypotézu.... :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » úte pro 12, 2017 13:24

mike píše:Krasny popis jak klasicke vrstveni nefunguje. Pro potiveho cloveka je tohle vylozene masochismus. To je v tvem pripade samozrejme spravne, ale pro normalni lidi peklo ;-) Presne proto jsem zavrhnul klasicke vrstveni a merino na potive aktivity a presel na to, co pisu vyse. Protoze je to nebe a dudy.

tak dle mě to není vrstvením že mu to nefunguje, ale je to tím, že má první a druhou vrstvu z merino vlny, taky jsem to napsal
fps píše:si nedokáži představit se topit celí den v potu jako pavproch, dle mě k tomu není důvod
Naposledy upravil fps dne úte pro 12, 2017 14:40, celkově upraveno 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » úte pro 12, 2017 13:30

pavproch píše:No vidíš a mně to moje (jakžtakž) funguje a ABSOLUTNĚ nefunguje to co doporučuješ Ty.

A sme už zase vepři. Pís.

tak já jsem v tomto ve při jak s tebou tak mikem, mě nefunguje ani to tvoje, a ani to mikovo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » úte pro 12, 2017 13:40

Quido píše:@mike:
kdyz nemam batoh anebo jen maly a lehky... mne batoh na zadech vsechy tebou popisovane vyhody dvouvrstveho systemu bori...

u mě je to stejné, psal jsem to tady už několikrát jako jeden z nedostatků, pod batohem ztratí zateplená bunda loft, a v těchto místech je mi zima, u vrstvení se tohle nestane
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » úte pro 12, 2017 14:10

pavproch píše:Dotyčnému poradím to, čím si musí projít každý: zkúšať a hledať co mu vyhoví nejvíc (a to tak že to bude trvat roky a stát těžké peníze). Protože jedině on sám sobě si může najít to nejlepší, co mu bude nejvíc hovět. A klidně se může stát že to, co mu tady já, Ty, dudy a milion jiných budeme doporučovat mu NEbude fungovat a naopak.....

jojo, moje řeč, a taky moje zkušenost, dle mě má tři možnosti co zkusit:

1 - vrstvení z umělotin, CoolMax nebo TG 900 nebo Polartec Power Stretch, na to větrovku nebo nemembránový softshell nebo Gore Tex Active nebo Polartec NeoShell nebo Gore Windstopper, tohle preferuji já
2 - vrstvení merino vlny, na to větrovku nebo nemembránový softshell nebo Gore Tex Active nebo Polartec NeoShell nebo Gore Windstopper
3 - první vrstva CoolMax nebo TG 900 nebo Polartec Power Dry, na to zateplenou bundu Climashield nebo PrimaLoft, chce to zvolit tu správnou váhu zateplení, a taky to hlavně chce prodyšný svršek a podšívku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod apuka » úte pro 12, 2017 14:26

Pierre111 píše:Četl jsi si to po sobě ?
Promin Pierre111, Tys to i cetl nebo jsi tam jen videl shluk slov? Ano, neni to napsane odborne, protoze nejsem odbornik na lidskou anatomii. Kdybych napsal, ze je to dalsi vrstva kuze na pokozce, bylo by to pro tebe srozumitelnejsi. Ano, para prochazi skrz kuzi, aby se odparila, tak si pridas dalsi vrstvu, pres kterou taky prochazi, ale odpari se (vyznam, jak ja myslim, jsem tam popsal dost srozumitelne, myslim) az za to pridanou vrstvou (obleceni), takz ese samotna puvodni kuze neochladi. Mimochodem, ze se para znovu odpari, jsem vubec nepsal.
No a ze smichas masaz s VBL, tak promin, precti si jeste jednou, co jsem tam napsal... Ta CO2 procedura se jsmenuje sucha uhlicita koupel, tam to akurat delali mirne jinak, ten vak nebyl tak nafoukly, jak se to bezne dela, jen mirne nad pokozkou. A srovnaval jsem to, ze kdo to nezkusil, neumi si predstavit, ze by pri VBL by se vubec nemusel vice potit jako bez. A ze jsem byl prekvapeny, ze v tom vaku jsem se ja vubec nepotil, pouze chvili na zacatku. A ani v nejmensim nerikam, ze je to to same, jen ze princip je podobny a ze ve vztahu k poceni to funguje podobne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod fps » úte pro 12, 2017 14:33

apuka píše:S prodysnymi vrstvami je opravdu ten problem, ze pri silnych mrazech se nejpozdeji na svrchni vrstve udela vzdy krunyr - proste se odparena voda okamzite meni na led a to uz nepusti dal zadnou paru. Takze nakonec ta para vzdy zustane v obleceni. At mi nikdo nerika, ze jeho obleceni to nedela - dela to kazde prodysne, otazka je jenom ze pri jak nizke teplote. Ale pri -25 -30 to udela uz kazde, s vyjimkou silneho vetru pri tom. Na druhe strane se ale pri takovych teplotach ten aktivni pohyb bude znacne spomaleny tak ci onak, takze se poceni bude snizovat.

já to tedy mám ozkoušeno jen při nejnižší teplotě cca -25°C, ale zato to mám ozkoušeno mnohokrát, a mě se tedy v současné kombinaci oblečení ani zevnitř ani z venku svrchní vrstvy nedělá ledoví krunýř, CoolMax nebo TG 900 nebo Polartec Power Stretch, na to Gore Tex Active, ale když jsem nosil jako svrchní vrstvu Gore Tex ProShell, tak se mi zevnitř ledoví krunýř dělal
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » úte pro 12, 2017 18:31

fps píše:tak dle mě to není vrstvením že mu to nefunguje, ale je to tím, že má první a druhou vrstvu z merino vlny, taky jsem to napsal

Jasne, pp to dovadi do extremu, ale on si holt libuje, kdyz je venku hnusne a v maximalnim diskomfortu. Asi tam nema nikde po ruce S/M salon :twisted:

Merino funguje jako druha vrstva. Obcas to pouzivam, kdyz nemam s sebou primaloftku. Jdu v tricku a vetrovce a kdyz se vic ochladi, pridam na tricko tenke merino. Docela to zvysi komfort, protoze pomaha odsat vodu z prvni vrstvy. Furt je to pro mne ale jen z nouze ctnost, protoze mit primaloftku, tak by to samozrejme bylo lepsi.

fps píše:jojo, moje řeč, a taky moje zkušenost, dle mě má tři možnosti co zkusit

Jo, ale druhou moznost (merino na telo) muze preskocit, to mu fungovat nemuze resp. jen tak, jak popsal pp a o to asi nikdo jiny nestoji ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod mike » úte pro 12, 2017 18:51

fps píše:u mě je to stejné, psal jsem to tady už několikrát jako jeden z nedostatků, pod batohem ztratí zateplená bunda loft, a v těchto místech je mi zima, u vrstvení se tohle nestane

Zvlastni je, ze ja to nepozoruju. Ze by to zalezelo na typu izolace? Pod batohem mam samozrejme mokrejsi zada, protoze batoh zabranuje vetrani, ale chladneji pod nim neni, protoze sice izolaci zmackne, ale sam izoluje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybaveni do zimy pro extremne poticiho se jedince

Příspěvekod Quido » úte pro 12, 2017 20:17

co je pro potivce lepsi - Power Grid, nebo Power Dry...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

PředchozíDalší

Zpět na Oblečení