Kompaktní digitální fotoaparát

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2017 13:32

Ja bych se Te jeste zeptal, jak velke zvetseniny si hodlas tisknout? Nejake A3-A2, na to Ti v pohode staci prachobycejny lepsi digital s malym cipem a focenim do RAW, aby sis mohl vybarvit podle sebe. No a nejake A0 Ti vytisknou stejne jen v nejakych tiskarnach/copycentrech a vetsina z nich si kalibraci dela jednou za cas, takze sice poskytnou kalibracni soubor, aby ses mohl na tiskarnu pripravit, ve vysledku ale budes mit stejne barevne posuny. A to uz nepisu o tom, ze kdybys chtel doma mit spravne vsechno nakalibrovane a tak, aby Ti monitor zvladl "vsechny barvy duhy", tak si zaplatis jeste jednou tolik za to vybaveni jako za fotak.
Navic i kdybys mel A0, tak Ti mohu zodpovedne rict, ze i kdyz si to nechas vytisknout s 200DPI, bude to plne dostacujici pro 99,9% lidi pro pozorovani z jednoho metru i bliz - a to Ti nikdo delat nebude, protoze aby prohledl snimek v celku, musi udelat odstup. A lupou pro jemne detaily se na to taky nikdo koukat nebude.
No a na vetsi si uz budes hledat kvalitni tiskarnu dost obtizne.

Ja jsem si tou nejistotou ohledne ostrosti a tohou k dokonalosti taky prosel ale dlouhorocni zkusenosti mi rikaji, ze uplne zbytecne. Jak se delaly zvetseniny 2x3m z kinofilmu 800 ISO a nikomu nevadilo zrneni, protoze casto z odpovidajici pozorovaci vzdalenosti ani videt nebylo, tak stejne 1x1m zvetseniny z 10MPix digitalu udelas tak, ze kazdy (vcetne tebe, pokud nebudes zaujaty) bude obdivovat ostrost a skvele detaily.

A jeste jedna poznamka: spickove skla pro dalkomery a zrcadlovky byly naprosto srovnatelne. Mozna s vyjimkou specialnich skel Leicy pro svoje vlastni nej fotaky, ale to nebylo tak uplne dane jinou konstrukci. Vykresleni celeho policka ostre bylo stejne problematicke u obou typu objektivu a u zrcadlovych se posledni clen optiky pridaval prave proto, aby se "fokus" dostal do vetsiho rozptyleni (laicky receno). A kdybys srovnal vystup ze stejne kategorie obou typu fotaku, mozna bys zjistil, ze okrajova neostrost byla vetsi u dalkomeru - trocha to vyplyva prave z toho, ze fokus objektivu byl za sklem blize a byl tam vetsi uhel.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » stř lis 8, 2017 14:10

Nemyslel jsem tím to co popisuješ - tím ze je kratší a jednodušší vzdálenost byl přenos obrazu lepší - dělalo se dost testu kde se dalo říci ze RF kamera byla srovnatelná s SF kamerou co do kvality pokud se použil negativ s vysokým rozlišením. Zrcadlovka potom byla níže. Ostatně dal by se dohledat zajímavý test kde bylo srovnání tuším M9 - 24MPx a M7 s Adoxem kde bylo při stejne optice krasne vidět jak má tento film mnohonasobne vyšší rozlišení - z toho plyne ze použité sklo razantně prekracovalo rozlišení čipu - to se u zrcadlovky prakticky nestane.
Zvetseniny cca 1m případně 60x40 při 300dpi a více - dá se najít na čem tisknout.

Kolik stojí PC a soft a ze krom profilu potřebuješ taky monitor co umí více bitů a k tomu kartu co to umí a samo soft co to umí mám trochu povědomí neb grafiku jsem dělal už na škole jak 2D tak 3D, ale dnes už dobrej monitor a úprava fotek není takový problém jako dříve kdy to bylo na každým monitoru úplně jiný - ta kvalita šla nahoru rozdíly jsou ale ne zas tak dramatické.
A mezi námi mám rad velmi jemne decentní úpravy ideálně žádné.

Nemyslím si ze PC by dnes byl problém a to co popisuješ je pořad zlomek problému který je snadno řešitelný oproti situaci u analogu.

U toho fotaku mi jde o ruční ostření nastavení parametru po staru, dobrý světelný sklo cip kol 20MPx buď APS-C nebo FF a když k tomu bude utesnene tělo je to fajn bonus - nic moc víc nepotrebuju.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » stř lis 8, 2017 14:46

Jestli si byl rozcarovan z toho, jaky vysledek si dostal z labu z filmu an papir, nevidim moc duvod, proc bys nebyl stejne rozcarovan v digitalni dobe :) ale GL&HF
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » stř lis 8, 2017 15:01

Rozdíl je - u filmu ti výsledek ,,kurvi,, třikrát
1 volání negativů - dia už prakticky neumí
2 sken negativu
3 osvit v labu

U digi ti ,,kurvi,, jen ten ,,tisk,, když chceš velkou fotku.

Zatímco u digi když nejsi spokojen provedes úpravy nebo tisk jinde u analogu když ti ňouma vymacha negativ blbě nebo ve staré chemii neudelas už nic mas proste fotky na nic.

Pripocti další proměnou a to je skladování a staří materiálu na které dnes serou a nechávají to v teple

No a můžeš laborovat jak chceš ale je to pouze loterie to co dostaneš za výsledek.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod scinkk » stř lis 8, 2017 15:07

Tak urcite se da dosahnout dobreho vysledku kdyz si s tim clovek da dostatecnou praci, mozna i ten potencial zkurveni je mensi, ale i tak si myslim ze to vetsina amateru nakonec vzda, nebo se spokoji s tim jak jim to proste vytisknou aniz by to bylo perfekt, jak si clovek predstavoval :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod dudy » stř lis 8, 2017 15:34

Michal82 píše:...u analogu když ti ňouma vymacha negativ blbě nebo ve staré chemii neudelas už nic mas proste fotky na nic...



Tak negativy si snad udělá každý ňouma sám doma.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » stř lis 8, 2017 16:17

Dudy - ne vždy - schanel chemii na C41 potažmo udělej doma E6 - v nějakých rozumných balenich problém a pokud to chceš dělat poradně tak stejně musíš potom i zvětšovat a to chce vybavenou komoru na stalo.
Proste nespekulujte nad tím proč - proste to došlo do stavu kdy už poslední léta nefotim protože na tohle zpracování v domácích podmínkách nejsem prostorove a technicky vybaven a celkove barva už je u analogu odpiskana - už i výrobci omezili výrobu na minimum ukončení legendy jako EKTACHROME..... :(
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » stř lis 8, 2017 16:56

dudy píše:ak negativy si snad udělá každý ňouma sám doma.
Tak u barevnych ma Michla plnou pravdu - nevyvolas. Nejde jenom o shaneni chemie, ale tam zalezi na teplote, pokud si dobre spominam, je tolerance pri vyvolavani nejakych +-0,25 stupna Celsia, jinak uz muzes nechtene ovlivnit vysledek. A to se obavam, ze malokdo z nas dokaze doma pohlidat.
CB filmy je neco jineho - ja jsem tam nikdy extra nehlidal ani teplotu ani delku, pokud se povedl film mirne svetlejsi nebo tmavsi, vzdy se dal "dorovnat" pri expozici a vyvolavani pozitivu/papiru.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » stř lis 8, 2017 17:08

apuka - u c41 co sem zkoušel kdysi se mi celkem povedlo při měření teplomerem do 1°C něco zpatlat ale E6 na to bych si vůbec netroufl a ono celkove Jo chce to tu teplotu hlídat a chemie když sezenes tak nějakou univerzal v barelech a má to nějakou životnost a když pak děláš občas nějaký film to můžeš rovnou vylejvat - ekonomicky nesmysl.
Tu BW to ještě šlo ale i tak je s tím srani potom zvětšovat opravdu to pro pohodlnou práci a rekneme kvalitní výsledky chce komoru a trochu vybavení.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod dudy » stř lis 8, 2017 17:34

Já si teda barevný negativy dělal doma sám běžně.
Teplota není zas takový problém, je to jen trocha laborace s vodní lázní a obyč elektrickou plotýnkou.
Ale přiznávám, že nevím, jak je to dneska s chemií, neb já přestal v podstatě s nástupem digitálu a to už je nějakej pátek.

Nicméně mám pár známejch z oboru, co se tím i živí, dělaj velkoformáty a přitom fotěj, z pohledu této debaty na mrdky typu EOS 1D Mark II se smešnými 11Mpx a na krajinky a rodinný fotky používaj běžný kompakty do 15000 nebo mobil.
Ostatně i Šibík píše:
"Je celkem jedno jestli člověk fotí mobilem a už vůbec nezáleží na tom, jestli má zrcadlovku Canon, nebo Nikon..."
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » stř lis 8, 2017 18:07

Tak jasne ze hlavní je obsah - fotit jde i na krabici s dirkou ;)
Ale když si člověk chce udělat radost..... ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » stř lis 8, 2017 18:13

Já se snad poseru.... :D

https://diit.cz/blog/ektachrome-ano-kodachrome-ne

To si ze mě dělaj srandu nebo co....? EKTACHROME je zpátky....?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod dudy » stř lis 8, 2017 19:41

Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 9, 2017 13:26

Hm.... tak sem prelouskal recenze a nejvíc se mi poznává ta Leica Q, potom ty Fuji X - budu muset vše osahat jak se na tom manuálně ostří ale nejlíp by to mělo jít na Q kde to bylo navrženo primárně.

Jen mi vadí ze už je to 2 roky starý - tak to by se možná vyplatilo počkat na modernizovanou verzi.
Ale ta kombinace 24MPx FF bez LP filtru a Summilux 28/1,7 to zní slibně a 3,7MPx hledáček je prý skoro jak optickej :D no uvidím až na to kouknu.

U te X100F bych asi neváhal ta cena je lidová pokud půjde hezky ostrit možná by to na start stačilo .....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod dudy » čtv lis 9, 2017 14:41

Myslím, že Leica bude pro tebe ta správná volba.
Jan Šibík o ní tvrdil, že:
"...měl jsem M4-P a pak M6. Na Leica jsem nezavřel, ale M9 stojí "ranec". Přesto si ji možná někdy koupím"
Nakonec se po třech letech rozhoupal a koupil tebou vyhlídnutou Leica Q:
"Kromě toho jsem si koupil Leicu Q... Má to osmadvacítku, vynikající objektiv 1,7. Jen tedy cena je dost děsivá – stojí to s objektivem 115 000 Kč"
Takže myslím, že i když Šibíkovi se to zdá drahý, tak tobě by to do začátku na "krajinky, street a rodiné fotky" mohlo stačit...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 9, 2017 15:26

dudy - cenu bych tolik neřešil - myslím rada z vás tu má zrcadlovku třeba za průměrnou vejplatu - mě ta Q taky vyjde na jednu vejplatu - cena je tedy jen úhel pohledu.
Spis si říkám aby tu příští rok nebylo Q2 třeba s utesnenym tělem, lepším hledáčkem třeba 5MPx a vyšší frekvenci a td.... to by potom samozrejmne nastvalo.
M6 sem měl taky - tedy z bazaru - a kdyby M nestalo tolik byla by to jasná volba ale u digi do bazaru nepůjdu a se sklem 200-250 mi přijde už opravdu moc.
Ještě uvidím co ty Fuji.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Lipon » čtv lis 9, 2017 19:50

Abys nevyčekal důlek
Každý rok bude něco novějšího a lepšího
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » čtv lis 9, 2017 20:47

Lipon - samozrejmne - mě jde spis o to ze před par lety bylo EVF dle mne nepoužitelné, Wi-Fi skoro ve fotacich nebylo a td - teď už se to dostává do stavu kdy to asi z mého pohledu muže byt takové ze mě to nebude omezovat - ze bude každá další verze lepší je mi jasne - jde mi spis o to abych nekoupil něco s čím již teď nejsem zcela spokojen a za půl roku vyjde model co ten problém odstraní a já budu nastvanej ze sem si nepockal. Beru ze rada - tedy asi všichni - radu let fotite na digi - ale já v tom pořad viděl ještě nějaké omezení - teď už se mi ty fotaky začínají pozdavat....
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » sob lis 11, 2017 9:34

Tak sem zjistil ze u novinek Fuji X pribil při optickém hledáčku elektronicky dalkomer - v rohu optického hledáčku se zobrazí malej displej který zobrazuje zvětšený ostřící bod. Manuální ostření by tak mělo byt snadné. Tak to bych mohl i ušetřit ;)
No snad to v prosinci okouknu pěkně v jedné prodejně tu Leicu Q a Fuji X100F abych to porovnal.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod apuka » pon lis 13, 2017 12:14

Michal82 píše:v rohu optického hledáčku se zobrazí malej displej který zobrazuje zvětšený ostřící bod. Manuální ostření by tak mělo byt snadné.
Vsak to jsem Ti psal jako asistent manualniho ostreni, toto snad dela uz kazda zrcadlovka s EVF, kde je to o necem uplne jinem jako na "malem displeji v rohu hledacku".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » pon lis 13, 2017 14:34

No uvidím okouknu to poradně až se budu vracet - minule bylo hodně Fuji X na letišti v Edinburghu - pokud tam pořad budou jen abych nezmeskal letadlo pak ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Lipon » pon lis 13, 2017 14:45

z Fujin by se ti mohla líbit XT20. Mechanické čidlíky na kdeco, výměnné objektivy.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » pon lis 13, 2017 15:29

To už má ale LP filtr ne a taky je myslím plastová....?
Zatím se mi líbí X100F a pak Pro2 případně T2
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2017 13:53

Michal82 píše:..... - mě ta Q taky vyjde na jednu vejplatu - cena je tedy jen úhel pohledu.
Spis si říkám aby tu příští rok nebylo Q2 třeba s utesnenym tělem, lepším hledáčkem třeba 5MPx a vyšší frekvenci a td.... to by potom samozrejmne nastvalo.
....


a proc? pristi rok uz nedostanes vejplatu?
:roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Michal82 » ned pro 10, 2017 19:40

Quido :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Jaký kompakt používáte pro treky?

Příspěvekod Rogner » ned srp 18, 2019 9:09

Zajímalo by mě, jaký skladný kompakt fotící do RAW používáte na treky?

Můj adept je Sony CyberShot DSC-RX100 IV. Díky, Roman
Naposledy upravil sobb dne ned srp 18, 2019 10:05, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno
Rogner
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned srp 18, 2019 9:06

Re: Jaký kompakt používáte pro treky?

Příspěvekod tsunami » ned srp 18, 2019 9:51

Druhým rokem fotím nejvíc Olympusem TG-5, je vodotěsný, páduodolný (obojí testováno vícekrát a OK) a v pohodě ho zvládám ovládat v rukavicích i v zimě. Ale kvalita obrázků proti tomu co máš ve výběru je asi o dost nižší.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Zdéňa » ned srp 18, 2019 11:14

Fotím s Fuji. Není to to nejlehčí co je na trhu, ale chci trochu kvalitu. Takže X-T2 případně X-E3. Myslím že Fuji má jeden z nejlepších výstupů v APS-C. Pochopitelně s objektivy jde hmotnost nahoru. Nemluvě když beru stativ. Ale klasické obyčejné kompakty mi proti lepším telefonům už nedávají moc smysl..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Lipon » ned srp 18, 2019 16:26

Tak tak, čerstvá zkušenost - kvůli omezenému místu jsem na týdenní cestování bral jen kompakt (Olympus TG2) a fotil jsem ještě iPhonem SE. Z telefonu vycházely fotky stejné a lepší než z Olympusu.
Takže Olympus spíš už jen tam, kde je potreba ta vodotěsnost.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Kompaktní digitální fotoaparát

Příspěvekod Zdéňa » ned srp 18, 2019 17:51

Voděodolnost právě řeším telefonem.
A když kvalitní kompakt, tak něco jako je Sony RX100 a pod. To proti telefonům ještě dává dost smysl. Ale to pak jsou ceny srovnatelné s bezzrcadly nebo zrcadly.
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1487
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru