Péřák na Island

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Péřák na Island

Příspěvekod barus » stř říj 25, 2017 11:40

Ahoj, mám prosbu.
V létě jedeme se sestrou na cca 20 dní na Island. Převážně pěší turistika pod stanem.
Chtěla jsem se tedy zeptat na osobní rady a zkušenosti. Hledám péřový spacák cenově dostupný tak kolem 5 000 - 7000 kč. Koukala jsem hlavně na Primu ale upřímně se moc nevyznám v plnivosti peří. Potřebuju aby byl spacák teplý (nemusí být nutně zimní) a aby byl dobře skladný a lehký (váhově tak kolem 1.8 kg).
Pro představu moje výška kolem 166cm a váha 50 kg.

Děkuju za rady, a hlavně za postřehy a vlastní zkušenosti. Kdyby měl někdo i zkušenost se stanovačkou na Islandu ráda si vyslechnu i další praktické rady ohledně stanu, oblečení apod.

Díky všem moc :D
barus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř říj 25, 2017 11:32

Re: Péřák na Island

Příspěvekod fps » stř říj 25, 2017 12:59

koukej na komfortní teplotu, tato teplota ti napoví do kolik stupňů se dá v daném péřáku v pohodě spát
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Péřák na Island

Příspěvekod Podzemnik » stř říj 25, 2017 14:55

No já byl teď v létě (celý červenec) na Islandu a pokud se nechystáte do hor, tak stačí bohatě standardní třísezónní spacák. V horách jsme měli sníh a led (počátek července), jinak krásně.

Problém Islandu v létě není teplota, ale vítr a déšť. Když nám nepršelo 3 dny, místní říkali, že to je jednou za rok takový počasí. Konkrétní spacák ti neporadím, protože záleží na spoustě dalších faktorů - jestli počítáš s jeho použitím i potom, jaká je tvá komfortní teplota apod. Obecně Sir Joseph nebo Warmpeace mi přijdou jako dobrý spacáky
Podzemnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 5, 2012 12:51
Bydliště: Různě

Re: Péřák na Island

Příspěvekod dudy » stř říj 25, 2017 15:38

barus píše:váhově tak kolem 1.8 kg


Jedna vosum kilo? :shock:
Můj zimní Malach Guide Pro kterej má mužskej komfort -26°C váží 1500g.

Pokud máš čas do léta, tak občas mrkni na doprodej Warmpeace, tam se dá občas sehnat dobrá koupě. Pro tvoje účely by byl ideál Viking 600 ve velikosti 170, kterej v daný velikosti váží pod kilo a ten sem tam kdysi kupoval mojí bytný za tři litry.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Péřák na Island

Příspěvekod barus » stř říj 25, 2017 19:00

Děkuju za rady určitě juknu, koukala jsem už na více značek takže asi budu muset vážně vybírat podle parametrů :D :D
jinak vím že jsou péřáky lehké, podle využití :D :D
barus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř říj 25, 2017 11:32

Re: Péřák na Island

Příspěvekod Hroch » pát říj 27, 2017 9:02

Letos jsme byli v srpnu na Islandu s přítelkyní. Asi 10 nocí ve stanu, spacáky jsme měli Cumulus Lite Line 300, karimatky Thermarest NeoAir X-lite. Spali jsme vesměs na jihu a podél Laugaveur treku, nejnižší teplota ve stanu byly asi 3 stupně a bylo to na hraně. Někdy nám ráno byla trochu zima, ale žádná tragédie. Takže radši alespoň 400g kvalitního peří nebo 600g míň kvalitního. Ale každej to má jinak.
Hroch
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte led 6, 2015 10:35

Péřák na Island

Příspěvekod Michal82 » ned říj 29, 2017 18:25

Ten destik s tím je to podobné jak tady na ostrovech - koupil jsem hydrophobicky upravené peří a funguje to perfektně - spacak není nutno sušit a je jedno když je vlhko krásně hřeje.
Za tu cenu je třeba od Rabu Ascent 500 - váha 1025g, 500g kachního hybrophobickeho peří 650fp. Dámskej komfort 1°C.
Samozrejmne muže byt i teplejší verze, nebo husi peří s lepší plnivosti ale cena potom stoupá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Péřák na Island

Příspěvekod Quido » pon říj 30, 2017 22:06

twl, za rok expertem na spacaky a to nevi, ze zadny spacak nehreje... :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Péřák na Island

Příspěvekod mitau » pon říj 30, 2017 22:53

Quido: Nechceš s tím navážením se do Michala už přestat? Ze začátku to byla sranda, ale už to trochu přeháníš. Myslím, že na rozdíl od tazatelky si před tím rokem toho o spacácích dost zjišťoval, tak není důvod, proč by nemohl poradit. Ostatně s hydrofobním peří tu má na foru zkušenost málokdo. Neříká, že bez hydrofobního peří na Islandu nepřežiješ, nic nepřehání a neudává žádné podezřelé hodnoty. S Islandem nemám zkušenost, ale pro klid duše nemusí být hydrofobní úprava špatná a možná bude i užitečná. Každopádně na jeho doporučení nevidím vůbec nic špatného.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Péřák na Island

Příspěvekod mike » úte říj 31, 2017 0:29

:smt023 v nejlepsim se ma prestat a tohle uz je hodne za zenitem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Péřák na Island

Příspěvekod Michal82 » úte říj 31, 2017 8:35

Quido - toho Raba mám 2 roky - aktuálně 190 noci.
Predtim syntetiku, vojenskou dvoutunku a obyc perak.
Pokud si vzpomenes na vyber před 2 lety psal jsem ze obyc perak sem nechci a chtěl sem syntetiku - bylo mi doporučeno ať vyzkousim hydrophobicky upravené peří ze je to novinka ale vypadá to dobře. To jsem udělal a velmi se to osvědčilo.
Ale pokud mas v takovém typu spacaku bohatší skusenosti sem s nimi. Zatím je to tak ze vše co kritizujes si ani nevyzkousel.

Jen jsem doporučil možnost - tepelný limit to splňuje, finanční limit to splňuje, váha je příjemná, má to bonus navíc v tom ze to peří nezvhlne - dobře nehreje ale izoluje nechytej hned za slovíčko.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Péřák na Island

Příspěvekod Quido » úte říj 31, 2017 8:44

@mitau:
nic o hydrofobním peří jsem nepsal ani nerozporoval - nenavážím se do Michala, vadí mi, když šíří bludy, tak jako mi to někdy vadí u Apuky atp.

@mike:
jestli ti nevadí, že tu šíří bludy, tak prosím - za zenitem to bude, až sem přestane psát nesmysly :roll:

@Michal82:
ok, já přece nerozporuji kvality spacáku ani vlastnosti daného materiálu, ale musel jsem se zásadně ohradit proti tvrzení, že spacák hřeje !
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Péřák na Island

Příspěvekod oodoow » úte říj 31, 2017 10:17

To ses ohradit nemusel, ale prostě chtěl. Normálně se ten výraz tak používá, i když to tak technicky není. Důležité je, že každý ví, o čem je řeč. Jestli se použije hřeje nebo izoluje je jedno. :roll:
Souhlas s Mitau, měl bys toho navážení nechat, zbytečně to tu plevelí diskusi a nic to nepřináší.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Péřák na Island

Příspěvekod wawrik » úte říj 31, 2017 10:27

Presne. Jediný účel bolo navážať sa a ponižovať. Najmä, keď ten výraz sám používa.

Barus: Ak si perák nemala a nevieš, ako si naň dávať pozor, to hydrofóbne perie je dobrý nápad. Ale pre ženskú by som tiež odporúčal toho peria trochu viac, tak od 600 g. Teplota vo vnútrozemí bežne klesá pod nulu, pričom je veľmi vlhko a zima zalieza pod kožu. Nie je to to isté ako suchá zima.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Péřák na Island

Příspěvekod Quido » úte říj 31, 2017 11:05

wawrik píše:Presne. Jediný účel bolo navážať sa a ponižovať. Najmä, keď ten výraz sám používa.

máš pravdu, špatně jsem se vyjádřil...

no vida - řeší se to tu opakovaně, ale najednou je to ponižování...
nicméně je pravda, že mne Michal se svými pohádkami štve

teoretic píše:Ahoj, ze zkušenosti nejsou moc rozdíly s časovým znehodnocením dutých vláken - spíš to ovlivníš správným nebo špatným skladováním...

A spacák nehřeje, jenom izoluje :)

t.


šíp píše:..... Aby bylo jasno, tak nehřeje spacák, ten pouze izoluje, topení jsi Ty.....


OK - tak si tu nechte od Michala valit klíny do hlavy...
:prayer:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Péřák na Island

Příspěvekod Michal82 » úte říj 31, 2017 11:51

wawrik - Jo asi by to mohlo byt lepší děla se i 700 ten Ascent cena co teď koukám na e-shopech kol £190-200 - cca 6000,-
Případně jiný výrobce teď už je vyber.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Příspěvekod LTSB » úte říj 31, 2017 17:10

Cumulus to tuším nabízí na objednávku http://sleepingbags-cumulus.eu/uk/menu- ... n-has-come
LTSB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát čer 27, 2014 22:03

Re: Péřák na Island

Příspěvekod dudy » úte říj 31, 2017 17:58

Jenom teda nemyslet si, že hydrofobní peří je nějakej samospás, s kterým můžeš spát v potoce, jak se nám tu snaží někteří namluvit.
Spacak má hydrofobní úpravu peří takže mu vlhkost nevadí. Spacak a td opravdu ráno nesusim - vzbudim se zabalim něco sním a jdu.

Normální je ráno spacák vyvětrat, pokud to jde usušit, skladovat rozloženej, nebalit vlhkej a prostě se o něj strat jako o spacák. Ostatně takhle nakládá každý rozumný člověk i se syntetikou, notabene s peřákem i když vodozbabělým...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Péřák na Island

Příspěvekod Michal82 » úte říj 31, 2017 20:54

dudy píše:Jenom teda nemyslet si, že hydrofobní peří je nějakej samospás, s kterým můžeš spát v potoce, jak se nám tu snaží někteří namluvit.
Spacak má hydrofobní úpravu peří takže mu vlhkost nevadí. Spacak a td opravdu ráno nesusim - vzbudim se zabalim něco sním a jdu.


Kde píšu o spaní v potoce? Píšu že ráno se vzbudím spacák zabalím a jdu. Když prší což je často stejně není kde bys ho sušil. Proste to neresim a div se spacak pořad funguje a nevypadá nějak zdevadtovane.

A když jsi zmínil to spaní v potoce.....

https://youtu.be/sWfB0laaP28
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Péřák na Island

Příspěvekod Kjuba » úte říj 31, 2017 22:38

Herdek, to nevypadá zle. Asi potřebuju svůj spacák ztratit. Nebo mi ho třeba ukradnou.

Škoda, že já spacák upgradoval nedávno. Dneska už bych neváhal a šel rovnou do hydrofobního peří.

Kdybych to psychicky nevydržel.... Kdo s tím dneska pracuje? Myslím tím které s těch standardních značek to prodává. A ti z Vás, co to používají, co máte za značky?

Díky
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Péřák na Island

Příspěvekod remy77 » úte říj 31, 2017 22:49

Kjuba
HP ti da na poziadanie do spacaku aj Cumulus
http://cumulus.pl/pl/dane-produktowe/puch-hydrofobowy
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Péřák na Island

Příspěvekod Michal82 » stř lis 1, 2017 8:10

Kjuba - mám Raba ale za příplatek ten Cumulus a potom třeba - Millet, Mountain Hardwear, Alpkit, Berghaus, Therm-a-Rest, Marmot... od letošního roku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Péřák na Island

Příspěvekod Michal82 » stř lis 1, 2017 8:11

Možná jich ale už bude víc koukal jsem na to v létě a hledal jen chvilku.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Péřák na Island

Příspěvekod Quido » stř lis 1, 2017 9:49

@dudy:
tohle asi bude už spíše obecný generační názorový střet - my dříve narození jsme zvyklí se o věci strat s péčí a někdy i láskou, neb kdysi vše bylo vzácné (drahé, či téměř nesehnatelné) a tím pádem jsme chtěli, aby nám jedna věc vydržela, když ne věčně, tak hodně dlouho... a já čím dál častěji slýchám z úst mladých, že "potřebuje, aby mu ta věc sloužila, a ne aby on sloužil jí...", prostě ta věc za chvíli odejde a oni si koupí novou... i celý marketing a spotřební průmysl je takto nastavený...
:roll:
no, něco na tom je, ale my se už asi nezměníme...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Péřák na Island

Příspěvekod booze » stř lis 1, 2017 11:34

Quido píše: jsme zvyklí se o věci strat s péčí a někdy i láskou, neb kdysi vše bylo vzácné (drahé, či téměř nesehnatelné) a tím pádem jsme chtěli, aby nám jedna věc vydržela, když ne věčně, tak hodně dlouho...

No jen ted je problem sehnat vec, ktera neco vydrzi. Veci se produkuje cim dal vic, ale najit kvalitni, co neco vydrzi a funguje, je tezke. Ve fabrice mam NTB stary kram o ktery se nestaram (IBM Pentium 233 MHz 16MB RAM, 1GB HDD) je tam cca 14 let a funguje porad (krome baterky). Za jeho karieru odeslo x-PC, y-NTB a z-TABLETU. Tablety jsou brutalni spotrebak a zlo. Muzes se o ne starat jak chces a stejne se poyebou.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Péřák na Island

Příspěvekod Kjuba » stř lis 1, 2017 11:34

Díky za tipy.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Péřák na Island

Příspěvekod Quido » stř lis 1, 2017 12:00

@booze:
je to tak, nicmene napr. u te elektroniky bych se tak nedivil, neb tyhle veci i moralne strane rychle starnou a obecne neni mnoho lidi, co chce mit stary povitac se starym operakem, ktery uz ani neni bezpecny, ani stary mobil, ktery neumi LTE, starou televizi, ktera nejde pripojit na wi-fi atp... ale tyhle outdoorove veci by si kavlitu a vydrz zaslouzily, bohuzel spotrebni prumysl a nadvyroba to hazi do jednoho pytle, marketing presvedci zakaznika, ze potrebuje porad neco noveho, takze ani on uz nema zajem, aby neco vydrzelo, pac je to zastarale a nemoderni a je to zacarovany kruh... a paradoxne se pak organizuji retro-akce a vyrabi retro-veci, jenzee je to jen o retro-dizajnu, retro-obalu a nikoli o "retro-kvalite"... co nabecime :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Péřák na Island

Příspěvekod oodoow » stř lis 1, 2017 12:11

Tak ono hlavně, když ti nonstop leje, tak toho moc neusušíš. Stačí se nad tím zamyslet a nemusíme tu filozofovat o generačním názorovém střetu. :roll:
Hydrofóbní peří se pěkně rozmáhá, taky bych teď už nic s neupraveným peřím nekupoval. Otázkou ale je, jestli jsou všechny úpravy rovnocené, od Michala víme že Nikwax funguje dlouhodobě skvěle, ale třeba Cumulus to asi upravuje jinak, takže tam je to trochu risk bez zkušeností.
Tady zas (pěkně poctivě :twisted:) testují DownTek a výsledek je, že odolnost proti vodě je řekl bych nesrovnatelně lepší, ale neříkají nic o tom, jestli to třeba časem ztratí loft dříve než neupravené peří.
Za to tam píší, že už existuje i standard na to, které peří lze nazývat hydrofóbním, takže ať už se koupí jakékoli, nějaká zvýšená odolnost proti vodě je zaručena.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Péřák na Island

Příspěvekod booze » stř lis 1, 2017 12:48

By me spis zajimalo jak bude fungovat pokud zmokne, das ho mokre do batohu, vecer opet zmokne atd. treba tyden v desti. Ta vlhkost se musi projevit pokud to srovnam s primaloftkou, nebo GTX bundou.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Péřák na Island

Příspěvekod Quido » stř lis 1, 2017 12:53

oodoow píše:Tak ono hlavně, když ti nonstop leje, tak toho moc neusušíš.


to samozřejmě je pravda...

oodoow píše: Stačí se nad tím zamyslet a nemusíme tu filozofovat o generačním názorovém střetu.


nicméně, obecně jsem jsem reagoval na toto:

dudy píše:Normální je ráno spacák vyvětrat, pokud to jde usušit, skladovat rozloženej, nebalit vlhkej a prostě se o něj strat jako o spacák. Ostatně takhle nakládá každý rozumný člověk i se syntetikou, notabene s peřákem i když vodozbabělým...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Další

Zpět na Spacáky a karimatky