Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » pon srp 14, 2017 13:44

apuka píše:Podivej, chval si jak chces, "moderni" celovky a regulovany vykon, jasne ze pro Tvoje uzi je to lepsi, ale uz pochop konecne, ze nekdy je neregulovany mnohem uzitecnejsi nez svitit stale stejne (zbytecne) silne nejakou dobu a potom totalne zhasnout.

Tak nesvit stale stejne (zbytecne) silne, od toho maji regulovane ruzne mody :D
Kdyz potrebuju svitit 50lm, tak je asi potrebuju, abych si videl pod nohy treba mezi sutry, ne? Docela by mi vadilo, ze po hodine sviti ani ne polovicku, a kdyz nepotrebuju svitit 50lm, tak rovnou od zacatku svitim treba 10lm...Zadna dobra regulovana ti totalne nezhasne, proste se prepne do nizsiho modu a v tom bude svitit jeste hodne dlouho.

Samozrejme, pokud ti vyhovuje rychle klesajici krivka, kde po chvili sviti polovicku, proc ne. Proti gustu zadny disputat.

apuka píše:Mimochodem, proc si myslis, ze Petzl lze? On nikde netvrdil, ze podle te normy sviti tolik hodin.

V tebou primo linkovanem clanku to sami nekolikrat zminuji :D
Na webu vyrobce udava treba u Tikky toto, to neni klamave?
200lm burn time 60h
100lm burn time 60h
A vysvetleni (i s tou krivkou) aby clovek hledal nekde hluboko schovane na jejich webu ve sklepe za zamcenymi dvermi s cedulkou Pozor tygr...;)
To mi nepripada jako ferovy pristup. A je dobre, aby potencialni kupci ty realna data a prubeh krivky svetla vedeli. Proto je i cela tato diskuse, ne?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2017 16:56

FrantaKrajta píše:A je dobre, aby potencialni kupci ty realna data a prubeh krivky svetla vedeli. Proto je i cela tato diskuse, ne?

Apuka se obetave ujal role figuranta, ktery nazorne predvadi, jak moc mohou byt potencialni kupci Petzlem zmateni :twisted:

FrantaKrajta píše:Tak nesvit stale stejne (zbytecne) silne, od toho maji regulovane ruzne mody

Asi tak. Svitim, kolik zrovna potrebuju. Zas je ale pravda, ze Fenixy tech modu moc nemaji, a tak si holt clovek musi vybrat celovku, kde mu vyhovuji. Ale treba takove Zebry jich maji na vyber spoustu, jen je zas potreba se je naucit ovladat, ale to vetsina lidi za rok az dva pilneho treninku zvladne :twisted:

FrantaKrajta píše:Zadna dobra regulovana ti totalne nezhasne, proste se prepne do nizsiho modu a v tom bude svitit jeste hodne dlouho.

Moje zkusenosti jsou bohuzel jine. Bezne pouzivam 3 Fenixy, HL20, E05 a E01 a vsechny jsou schopny zhasnout okamzite, zvlast v zime. A i kdyz ne, tak mi daji v nejlepsim pripade par minut na vymenu, obvykle je to do minuty. Ze stredniho modu, z nejvyssiho opravdu klesnou na stredni a na ten jsou jeste schopne fungovat. Prakticky to znamena, ze kdyz ze stredniho modu celovka najednou snizi jas, tak okamzite shazuju batoh a saham po nahradni baterce, abych to stihnul driv, nez uplne zhasne. Dalsi dobry vtip je, ze kdyz temer vybitou baterku zhasnu a je zima, tak se uz znovu nerozsviti (vychladne). Tohle se mi stava s temi svitilnami do kapsy. Zas ale obvykle staci par minut pockat a/nebo je zahrat v ruce a pak se zas rozsviti a na nejnizsi mod jeste nejakou dobu sviti, na dojiti domu (do 20 minut) to staci.

Mozna je to tim, ze pouzivam zasadne lithiove baterky. Maji plochou vybijeci krivku a kdyz uz zacne napeti padat dolu, tak to znamena, ze baterka je skoro prazdna. Jestli elektronika pocita s poklesem pro alkalicke nebo NiMH clanky, tak to nemusi zafungovat a ze ma prepnout na nizsi mod ji dojde pozde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » pon srp 14, 2017 19:26

Muze byt temi lithiovymi clanky. Jejich vybijeci krivka se myslim hodne meni i treba podle teploty, v 60C maji uplne jinou krivku nez v zime (a pri vyssich odberech tech 60C dosahnou jednoduse), na rozdil od NiMH, ktere maji krasnou plynulou...V blesku mi lithiove primarni take vzdycky zdechly bez varovani.
Ale zase na zimu jsou opravdu nejlepsi. I kdyz jak na co, donedavna treba vsichni vyrobci lavinovych pipaku primo zakazovali pouziti primarnich lithiovych clanku (pritom funguji i pri -20C, a na petinovy vykon dokonce i v -40C). Coz se nedivim, pipak, ktery nepozna vybite baterie a neupozorni na to, je trochu k nicemu :D Ted myslim jeden vyrobce vydal novy firmware, ktery ma umoznit pouzivat i tyto clanky.

A abychom "nehanili" jen Petzl, rozlozeni svetelnych modu treba u Fenixe mi taky kolikrat prijde dost podivne ;) - maji min tech nizsich modu, treba prave HL23 je skok z 50lm na 3lm, to by Apukovi nevyhovovalo, to zase uplne chapu. Nejakych 10-20lm tam chybi. Mne to u HL21 take vadi, proto chci tu HL35 (co ji ale prestali vyrabet). Normalni svitilnu do ruky mam Olight nebo EagleTac, tam je to rozlozeni mnohem lepsi. Nekdy je ten vyber opravdu tezky :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pon srp 14, 2017 20:02

@FrantaKrajte: Vitej v mikovem klubu klapkookych :twisted:
Kdyz reknu, ze prehanis, tak se vyjadruji hodne jemne... V tom clanku zadnou lez nezminuji - oni pocitaji svitivost do uplne jineho okamihu, takze az to by byla lez, kdyby kvuli tomu obvinili Petzla (a spoustu jinych vyrobcu) ze lzi. Promin, ale ukoncit mereni pri 2,5 luxech je neco uplne jineho nez u 0,25 luxech (jedno i druhe jsou vlastne standardy, ale ruzne)... Ty si neumis predstavit, ze by sviceni se zacatkem na 200lm a na 100lm mohlo na 0,25 luxeech skoncit v cca stejne dobe??? Proste maji jinou krivku svitivosti.
A nevim, jakou "hluboko schovanou cedulku Pozor tygr" jsi tam videl, podle mne je docela korektni, rekl bych primo ferovy pristup, ze kdyz hledas celoky u Petzlu, mas je hned na uvodni strance rozdelene na rady Classic, Active, Performance a Spcialized, pricem u kazde rady je popsane urceni. (Tikka je z rady Classic a ta je primo urcena na poskytnuti osvetleni na blizko). A taky kdyz jsi otevres stranku libovolne celovky, hned pod konkretnimi udaji a popisem celovky je v sekci otazek (neco jako FAQ) v casti General jediny odkaz s nazvem "Jak se meri svetelny vykon celovek Petzl" a po kliknuti na to mas hned vsechno vysvetlene, na jednom miste vsechny jejich zpusoby (ne)regulace vykonu. To si myslis, ze cely tento clanek by mel byt primo napsany u kazde celovky??? A taky na obalu kazde celovky (alespon z rady Classic) mas uvedeny graf svitivosti, minimalne na nejvyssi mod. Toto Ti "nepripada jako ferovy pristup"??? Kde mas takovy graf pro Fenixe (kdybys mel, mohl bys spocitat, s jakou rezervou muzes pocitat pri ukonceni plneho regulovaneho sviceni).
FrantaKrajta píše:Tak nesvit stale stejne (zbytecne) silne, od toho maji regulovane ruzne mody
No jo, ale jak to mas udelat, kdyz Tobe staci svetlo napr. do 10 lm, ale mody mas 70, 30 a 4, tj. dve prilis silne a jedno prilis slabe. A to - krome posledniho modu - vsechno prilis kratce.
V cenove relaci, kam patri Tikka (hlavne ta moje, nova, od ktere mas udaje Ty, je uz drazsi a pro mne mene vyhovujici) vetsinou nemas prepinani na nizsi vykon, ale "vydrancovani" baterie skoro do posledniho dechu a potom utrum. Vis, co by obcas nekdo dal zato, kdyby jeho skvela regulovana celovka, ktere dojde stava uprostred steny, feraty nebo v jeskyni jeste nejakou dobu jeste svitila, sice s klesajici svitivosti, ale stale alespon by neco videl a mohl by dojit na bezpecnejsi misto ne na slepo a tam vymenit baterky? Mimochodem, pokud jsem dobre pochopil, presne tak to delaji celovky Petzl z rady Performance s regulovanym vykonem - proste prepnou do rezervniho modu, kde nechaji s nejprv silne snizenou a postupne klesajici svitivosti dojit baterky. Ale zadnou takovou jsem nikdy nemel.

Proste zas ekoncime u toho, ze kazdy potrebuje celovku na svuj ucel - a pro jednoho je dulezitejsi stale svetlo, pro nekoho zase delsi sviceni na ukor klesajici intenzity svetla. A ze ani jedno neni lepsi jako druhe.

Mimochodem, Vy tady tak hanite Petzly ale proc se v testech pouzitelnosti (a obzvlaste v USA) dopadavaji na celnych mistech (nepisu konkretne o me verzi Tikky, tu jsem v zadnem testu nevidel)???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2017 23:40

FrantaKrajta píše:Coz se nedivim, pipak, ktery nepozna vybite baterie a neupozorni na to, je trochu k nicemu :D Ted myslim jeden vyrobce vydal novy firmware, ktery ma umoznit pouzivat i tyto clanky.

A jo, na to si vzpominam. Tak to asi fakt bude ono.

Kolik teda asi jeste vydrzi HL21 na normalni baterky, kdyz uz nezvlada stredni mod a prepne na nejnizsi?

FrantaKrajta píše:A abychom "nehanili" jen Petzl, rozlozeni svetelnych modu treba u Fenixe mi taky kolikrat prijde dost podivne ... Nekdy je ten vyber opravdu tezky :D

Njn, uz jsem to pred casem psal. Fenix se snazi pokryt co nejvic moznosti a vlastnosti a kdybych si z nich mohl poskladat celovku sam, tak budu mit bez problemu idealni. Jenze oni to vzdycky nakombinuji tak, ze je tam neco, co mi nevyhovuje. Treba HL26R. Mala celovka se dvema kuzely, super. Kdyz uz nemuzu mit difuzor, tak tohle je reseni. Akorat... interni akumulator. Potrebuju, aby se napajeni dalo fyzicky (tj. nejen elektronicky) odpojit a aby se baterka dala vymenit. Kdyby to udelali na jednu AA, tak lithiova nebude mit o moc mensi kapacitu a mne by naprosto stacila. Jenze na AA jsou zas jine, ktere pro zmenu sviti moc do sirky... a tak holt zustavam u HL20, ktera mi vlastne uplne vyhovuje, jen uz je ponekud zastarala.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » úte srp 15, 2017 0:24

apuka píše:Co Ty vis, jak a kde se pouziva nase celovka, ze se tomu vyuziti smejes?

Nevim, ale vim, ze tva cisla jsou mimo realitu. Kdyz to nevidis na prvni pohled, tak se aspon koukni na ten graf v testu, co jsi posilal. Je z nej jasne, ze po 30 hodinach budes mit min nez 2 lm. Takze proste bud jako obvykle prehanis nebo mas spatny odhad.

apuka píše:Pouziva se tam (zdaleka ne jenom Petzlem) prave "zvyk" "Mesicniho svetla za uplnku", tj. 0,25lm (nebo lux???).

Lux. Pouziva se to na mereni dosvitu. Kdyz to chces pouzit na mereni vydrze celovky, tak si musis nadefinovat, pri jakem dosvitu to meris. Tipuju, ze u Petzlu 10 cm :twisted: Nebo spis meri dokud celovka uplne nechcipne.

apuka píše:Navis jak jsem psal, v jinych testech vysly podobne neregulovane celovky Petzlu ze vydrzely mnohem dele nez deklarovali.

Tos sice psal, ale ciste nahodou jsi nasel jen test, ktery odpovida tomu, co jsem psal ja a ty bajne s vetsi nez deklarovanou vydrzi se nejak nekonaji :twisted:

apuka píše:V tom clanku zadnou lez nezminuji

Most critical probably, the misleading specs of the manufacturer. Specifically regarding the battery runtimes.

apuka píše:Promin, ale ukoncit mereni pri 2,5 luxech je neco uplne jineho nez u 0,25 luxech

Tak si to odecti z grafu. Vyssi mod konci po asi 8 hodinach a nizsi po 30. Konci prakticka pouzitelnost a o tu jde.

apuka píše:Ty si neumis predstavit, ze by sviceni se zacatkem na 200lm a na 100lm mohlo na 0,25 luxeech skoncit v cca stejne dobe??? Proste maji jinou krivku svitivosti.

:lol: to mi pripomina jednu historku z nasi fakulty. U zkousky sedel student a odpovidal na otazku. Zkousejici znicehonic vstal, vzal studentuv index a beze slova ho vyhodil z okna :twisted:

Ano, krivky jsou jine, ale ne libovolne. Jejich tvar je dan diodou, elektronikou celovky a pouzitou baterkou. Vsechno je stejne krome odberu a proto budou krivky vypadat podobne jako v tom testu. Jedna zacne vys, nekde protne druhou a ta pro zmenu skonci dal. Muzes to brat zjednodusene tak, ze plocha pod krivkou (integral) bude stejna. Jestli i presto tvrdis, ze muzou skoncit ve stejnem bode, tak najdi konkretni priklad. Mereni, ne marketingove materialy.

(osobne si myslim, ze v te specifikaci maji preklep)

apuka píše: A taky na obalu kazde celovky (alespon z rady Classic) mas uvedeny graf svitivosti, minimalne na nejvyssi mod. Toto Ti "nepripada jako ferovy pristup"???

Graf na vyfocenem obalu v testu je silne zavadejici, staci ho srovnat s tim zmerenym. Z nej jsi vychazel puvodne, ne? Kdyz ti vysly ty absurdni nesmysly o 15 lm po 100 hodinach. Za mne je to tak zavadejici, az je to podvod. Protoze neinformovanemu kupujicimu to vyjde podobne. Tedy uplne mimo realitu, ktera neni 5 lm po ~115 hodinach, ale min nez 1 lm po 8 hodinach.

Ukaz mi nekoho, kdo si na zaklade toho obrazku a udaju pod nim rekne "aha, 100 lm na 120 hodin, to znamena, ze po 5.5 hodinach mi to bude svitit 10 lm a po 8 uz si nebudu videt ani pod nohy a na zbylych 112 hodin se to da pouzit jako modra lampicka na hrbitov". Takze ne, neni to ferovy pristup.

apuka píše:Kde mas takovy graf pro Fenixe (kdybys mel, mohl bys spocitat, s jakou rezervou muzes pocitat pri ukonceni plneho regulovaneho sviceni).

Graf u Fenixe nepotrebujes, Fenix sviti stejne a pro kazdou hodnotu mas uvedeny cas. Pak uz nemuzes pocitat s nicim, co zbude je bonus navic.

apuka píše:Vis, co by obcas nekdo dal zato, kdyby jeho skvela regulovana celovka, ktere dojde stava uprostred steny, feraty nebo v jeskyni jeste nejakou dobu jeste svitila, sice s klesajici svitivosti, ale stale alespon by neco videl a mohl by dojit na bezpecnejsi misto ne na slepo a tam vymenit baterky?

:D po cislech z vesmiru s jinymi fyzikalnimi zakony nastupuji srdceryvne historky z paralelniho vesmiru :twisted: Proc bych mel proboha nekam chodit? Baterku ve sve celovce dokazu vymenit poslepu a uz jsem to nevim kolikrat delal. Klidne ve visu na stene (to jsem nedelal, protoze za tmy na stene nevisim). Ona ma totiz rozumnou konstrukci, diky ktere to jde a jednu AA a ne nesmyslne 3 AAA. U Tikky bych to samozrejme nezvladl, to nebylo uplne jednoduche ani doma u stolu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 15, 2017 21:56

Tak i kdyz ve vetsine souhlasim s Mikem, abychom trochu zmirnili debatu, jasne, nekomu muze neregulovana celovka vyhovovat. Rozlozeni svetelnych modu u regulovanych je taky ruzne, a treba u Fenixu podle modelu nemusi byt idealni, i kdyz treba ta HL21 mi slouzi celkem dobre. Vyhody jednoho clanku versus tri AAA na vymenu netreba znovu zminovat, ale samozrejme, svoje misto na trhu maji i neregulovane celovky typu Tikka. Jen mi proste opravdu prijde zavadejici, kdyz vyrobe uvadi vydrz 100h pri nejakych lumenech, a na pravdivy udaje si musite rozkliknout graf, ktery je vazne schovany. Sorry jako, ale rozklikavat FAQ a hledani krivky realneho vykonu, kdyz na strance produktu udavaji nerealna cisla, neni "ferovy" marketing (zvlast kdyz prodejci typu Hanibal, Hudy atd. udavaji jen ta jejich nnesmyslna cisla). Jak bys to videl, kdyby vyrobce udaval treba prodysnost bundy jen po prvnich 15 minutach, a pak by klesala podle nejake krivky
schovane v odkazech?

Abychom se posunuli dal, svitilny bez nebo s castecnou regulaci maji urcite smysl, to zase ano, jako zalozni svetlo treba do lekarnicky a pod., protoze i ta poloregulovana E01 od Fenixu bude svitit dele, i kdyz slabo (pokud si vzpominam dobre, tak sviti do opravdu hodne nizeho napeti). Ale jako zalozni, v realnych podminkach je porad myslim lepsi regulovana u ktere vite, jak dlouho a jak sviti...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 15, 2017 22:05

Jinak ciste k Fenixum, objednal jsem z Amazonu discontinued HL35, na dve AA mi prijde jako idealni celovka, snad ji nahradi necim podobnym. Dost modu, i nizkych, akorat nema tech 10lm, ale ma moonlight coz potrebuji. Tak myslim to bude dobra nahrada HL21
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 15, 2017 22:18

Jinak konkretne, na jare jsme davali Jeseniky sneznice a bylo docela blbe pocasi, hledali jsme misto na bivak v pekelnem vetru kdy se lamaly stromy okolo. Byl jsem hodne rad, ze mam svetlo, ktere sviti jak ma, a ne s nejakou krivkou, kdy bych nevidel nic...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2017 1:39

FrantaKrajta píše:Jak bys to videl, kdyby vyrobce udaval treba prodysnost bundy jen po prvnich 15 minutach, a pak by klesala podle nejake krivky schovane v odkazech?

Ono je to spis jako kdyz Husky prodava spacaky do -40. ve kterych ti bude pri nule kosa ;-) Na hodnoty podle normy jsme si uz u spacaku zvykli, u celovek to asi jeste chvili potrva. Pricemz Fenix je pise skoro od zacatku. To byl vlastne rozdil mezi HL20 a 21, ta druha vypadala podle cisel o neco hur, ale ve skutecnosti je lepsi. Prave u HL21 zacali udavat lumeny podle normy tj. az na vystupu celovky (po ztratach na optice). Tohle mi prijde jako fer pristup.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » stř srp 16, 2017 9:17

Kluci, kluci, ja jsem Vam nechtel stoupit na kuri oko... Se tady hadate uplne mimo misu. Nikdo netvrdi, ze je vseobecne lepsi Tikka nez Fenixy, ale ani neni horsi.
Ja uz nevim, kolikrat mam napsat, ze Tikka ma uplne jine urceni nez Fenixy a v tom urceni je neregulovane sviceni na hodne dlouhou dobu (udrzujici na blizko alespon minimalne pouzitelnou viditelnost - jako standard se pro toto pouziva prave 0,25lux ve vzdalenosti 2m, kdy jeste alespon vidis stezku pod nohama; toto nevymyslel Petzl a "Burn time" u celovek je takto definovana velicina; mimochodem Fenix ji nepouziva, ona ma "Maximum Run Time") jednoduse vyhoda a toto zadny Fenix v podobnych cenovych relacich nedokaze poskytnout. Tikka zase neposkytne prave to konstantne silne sviceni ani takovy dosvit. Ale jedno i druhe je pro jednoho v dane situaci vyhoda a pro druheho v jine situaci nevyhoda. Pokud toto nejste schopni uz konecne pochopit, tak mi je Vas lito. Resp. hlavne mika, u ktereho je zaujatost (spise zaslepenost) proti Petzlu vice nez evidentni, Franta to alespon trochu chape. Jasne v pripade, co on pise, neni Tikka moc vhodna celovka - ale ona taky na toto neni urcena a pokud ji nekdo primarne na toto koupi, tak je s prominutim vul. Na druhe strane zrovna na snehu kdyz nekde slapes stezku bez slozitych useku a potrebujes jen vedet kde je vyslapana cesticka, nepotrebujes hledat znacky, tak Ti kupodivu tech 0,25lux na 2m (a jeste s rel. sirokym kuzelem svetla) je plne dostacujicich na nezabloudeni.

Ten test nebil "cirou nahodou", jsem psal, ze jsem jej linkoval kvuli tomu, ze byl jediny, ktery testoval moji verzi Tikky a jeste k tomu i nizsi rezim. Prakticky vsechny testy se zameruji na nejvyssi rezim sviceni a timpadem je Tikka jasne hendikepovana. Ale napr. v tomto testu celovekTikkinu (coz je nejblize k me verzi Tikky, jen sviti slabeji a ja jsem Tikku taky koupil za podobnou cenu) i tak chvali za dlouhou vydrz baterie, i kdyz testuji na ten ANSII Test a prave kvuli tomu dostala Best Buy Award. A byla ocenena i za jedno z nejsnadnejsich ovladani.

@mike: Kdybus zase alespon trochu cetl, co jsem psal, podival se na to, co odkazuji a oprostil by ses te zaslepenosti, tak bys nemohl psat ty zaslepene blbosti jako napr. "Tipuju, ze u Petzlu 10 cm. (dosvit)" nebo "Jejich tvar je dan diodou, elektronikou celovky a pouzitou baterkou. Vsechno je stejne krome odberu a proto budou krivky vypadat podobne jako v tom testu." (asi jsi se podilel na vyvoji elektroniky te celovky, ze vis, jak funguje). Stejne tak bys mel mit inteligenci pochopit rozdil mezi pojmy "lez" a "zavadejici" a nemichat dokopy hodnoty, pojmy a moje slova tak, jak se Ti hodi, uplne mimo vyznam.
Fakt si myslis, ze kazdy, kdo si kupuje celovku si doma nacvicuje vymenovani baterek poslepu, ma po ruce dobre pristupne prichystanou nahradni baterku a vubec ze pocita s tim, ze bude muset vymenit baterku uprostred vyletu??? - To jsme zase u urceni celovek a cilove skupiny spotrebitelu. Ja jsem nepsal, ze Tikka je urcena do "steny, feratu nebo jeskyne", ani ze se tam ma pouzivat neregulovana celovka, ale ze ten, komu regulovana celovka dojde v takovych pripadech by zajiste vsemi deseti uvital mit moznost delsiho sviceni i pri hodne snizene svetelnosti. Spomen si na tyto slova az Ti jednou nekde potme pri vymene vypadne do haje baterka z ruky a druhou bud nebudes mit nebo nekde zahrabanou v ruksaku nebo Ti jen obycejne vypadne sroubovaci uzaver baterek Fenixu... Muzes byt jakkoli sikovny, bohuzel toto se muze stat kazdemu.

BTW, ze zde linkovaneho testu zde je srovnani doby sviceni Tikkiny a Fenix HL30. I podle toho grafu se Ti zda, Tikkina sviti mnohem hur nez Fenix???
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » stř srp 16, 2017 9:54

Neregulované čelovky majú jednu naprosto zásadnú výhodu: je po všetkých stránkach spoľahlivejšia.

Minimum elektroniky znamená, že sa tam nemá veľmi čo kaziť. Aj keď baterka dožíva a je to na nej vidieť, svieti ešte hóóódne dlho. Preto sú všelijaké Petzle tak obľúbené v opustených oblastiach - keď ide nejaký Nepálec večer pre zabehnutého jaka alebo nazbierať lajná na oheň, strčí ju do vrecka a vie, že mu určite bude svietiť. Aspoň toľko, aby si nevymkol kotník alebo nezahučal do rieky. A neprestane mu svietiť tri kilometre od domu. Alebo aj s úplne vybitou čelovkou dokáže vďaka samoregenerácii baterky vybehnúť aspoň pre drevo pred barák, tie tri minúty to ešte posvieti. Regulovaná si ani nepípne.

To je výhoda, ktorú ľudia, čo chodia na víkendovky a majú plný bágel powerbaniek a náhradných bateriek a neviemčohoešte, pochopiť nemôžu. Že majú regulované čelovky kopec iných výhod je jasné, ale to neznamená, že sú všespasiteľné.

Zrovna Petzl je pre Nepálcov niečo ako superkvalitná značková alternatíva lacných krámov za pol dolára.

Edit: doplnenie.
Naposledy upravil wawrik dne stř srp 16, 2017 12:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2017 10:12

@apuka: kazda sranda jednou konci ;-) Z tabletu v tom nebudu pokracovat, stejne uz to moc nema smysl.

@wawrik: videl jsem par tech superkvalitnich alternativ rozbitych. Ulomeny nebo praskly kryt baterek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » stř srp 16, 2017 11:57

Miku, ale to zase pravdepodobne dane pouzitim na jiny ucel, nez jsou urcene. Nejsou to (alespon Tiiky) superodolne celovky ale na bezne pouziti v beznem (docela pohodovem) terenu, kolem stanu, na lehkych stezkach, atd. Na VHT, horolezeni a pod urcene fakt nejsou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » stř srp 16, 2017 12:09

Prečo by neboli? :-k Dovolím si tvrdiť, že neregulované Petzle a BD tvoria vysoko nadpolovičný podiel napríklad na trekoch v Nepále. Môj odhad je cez 75 %.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » stř srp 16, 2017 12:24

Ja jsem to myslel tak, ze nejsou urcene na otloukavani o skaly, hazeni na zem a pod. Pouzivat se samozrejme mohou a neco vydrzi, ale napr. oproti Fenixum jsou mene mechanicky odolne vuci narazum.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod fps » stř srp 16, 2017 19:14

mike píše:Kolik teda asi jeste vydrzi HL21 na normalni baterky, kdyz uz nezvlada stredni mod a prepne na nejnizsi?

moje Fenix HL21 R2 s Panasonic Eneloop Pro jen několik málo desítek minut
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » stř srp 16, 2017 19:29

Jen? :D Diky, tak to bude vazne tema lithiovyma, ja jsem rad za nekolik malo desitek sekund.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv srp 17, 2017 14:47

Apuka> Jasne, nikdo myslim nepopira, ze na neco uplne staci Tikka. A ze postupne ubyvani svetla se muze hodit. I kdyz technologie se posunuji, a kdyby do nich davali nove LEDky s lepsi ucinnosti a teplotou svetla, asi bych se nezlobil :) (a do drazsich je uz pomalu davaji) Treba do jeskyn ji ted, kdyz jsem o jednu nouzovou prisel, taky pribaluju nejakyho staryho Petzla "na forotu" (a bojim se, ze se mi v baglu zapne, protoze nejde natvrdo vypnout :D) Hlavni rozpor byl o tom, ze vydrzi svitit na stejne urovni desetkrat dele nez ostatni. To jsme si myslim uz dostatecne vyjasnili. Vyhody klesajici krivky pro nekoho chapu, jako primarni celovku bych ji asi nepouzil (zase, osobni preference).

Mike> Lithiovky (primarni) jsem do Fenixu radeji prestal pouzivat vubec. Aspon do tech, kde je vyslovne nepodporuji. HL21 s nimi chcipne bez varovani presne, jak pises. Na Eneloopy se proste prepne a upozorni, sice nemaji takovou odolnost proti mrazu, ale Eneloopy porad -20C jeste nejak davaji. Primarni lithiove by byly lepsi do jine svitilny, treba i do toho Petzlu :)

Wawrik> Ad spolehlivost. HL21 mi zatim vydrzela vse od te doby, co jsem ji koupil. Jeskyne, hory, totalni blato, ruzne baterky, zimu. Krome zmineneho chcipani na konci zivotnosti s lithiovkama (na ktere neni urcena), a ktere proste vyzdimala uplne do mrte. Taky zalezi, co myslis tim neregulovane. Petzl ma taky spoustu elektroniky, vzdyt ma ruzne mody. Nizsi mody reguloval pomoci PWM. A odolnost jejich elektroniky neznam. Vlastne nejakym zpusobem jsou regulovane vsechny, kdyz dioda potrebuje presne rozmezi napeti a proudu. Pokud ji nepripajis na baterku a nedorovnas to nejakym odporem :) A ano, jsou i svitilny (vetsinou ne moc v celovkach, jde spis o specialy treba i delane na miru), ktere maji minimum elektroniky a jediny mod, a urcene treba na co nejdelsi sviceni jen ve firefly nebo hodne nizkem modu.
I regulovane mohou regulaci vypnout nebo upravit, treba E01 sviti celkem regulovane asi 7 hodin, a pak jeste nejmene 10 dalsich hodin bez regulace, z jedne AAA, az do skoro uplneho vybiti).
Jinak plny bagl powerbank a nahradnich baterek bezne opravdu netaham :D Svetlo si rozvhrnu podle toho, kam jdu, s nejakou zalohou. Na vikend k taboraku v lete je rozdil nez na tyden do hor v zime, a tak dale. Do tve celovky si taky preci beres nahradni baterky, kdyz jses nekam dal, treba v Nepalu, ne? A sherpy bych do toho netahal, to jsou takovi machri, ze co zvladnou oni, by zadny evropan nedal ani nahodou :D

Tim to myslim take povazuji za vycerpane, a nez mi prijde HL35 (coz bude jeste trvat), se muzeme vratit treba ke klikacimu programovani Zebralightu :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » čtv srp 17, 2017 15:24

FrantaKrajta píše:Do tve celovky si taky preci beres nahradni baterky, kdyz jses nekam dal, treba v Nepalu, ne?
Nie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod fps » čtv srp 17, 2017 18:31

FrantaKrajta píše:Na Eneloopy se proste prepne a upozorni, sice nemaji takovou odolnost proti mrazu, ale Eneloopy porad -20C jeste nejak davaji.

já mám ve Fenix HL21 R2 mnohokrát ozkoušený ve velkém mrazu Panasonic Eneloop Pro a Sanyo Eneloop XX, a ani při -25°C jsem si nevšiml ňáké větší ztráty kapacity
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » čtv srp 17, 2017 18:49

wawrik píše:Tak, a milý Armytek včera zomrel definitívne. Žiadna reakcia, ani ťuk. :-k
Tak, a po týždni prišiel cez DHL Expres nový Wizard Pro, tentokrát vo verzii s USB nabíjaním a vysokoprúdovým nechráneným 18650 akumulátorom s kapacitou 3200 mAh. Pokazenú čelovku som ani nemusel nikam posielať, buď mali so mnou zľutovanie, alebo som ich už pekne sral s tými stále novými reklamáciami :D

Trochu sa bojím toho nechráneného článku - ak je ten nabíjací obvod v čelovke rovnako „kvalitný“ ako elektronika v tej predchádzajúcej, môže z toho byť celkom pekný ohňostroj :D

No, v každom prípade user support na jedničku, ako je to u týchto značiek zvykom. Dúfam, že tento model je už vychytaný a nebudem ho zasa musieť reklamovať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » čtv srp 17, 2017 19:53

fps píše:mnohokrát ozkoušený ve velkém mrazu Panasonic Eneloop Pro a Sanyo Eneloop XX, a ani při -25°C jsem si nevšiml ňáké větší ztráty kapacity
To bude dane asi tim, ze tyto baterie (Eneloop XX, pozdeji Pro) jsou optimalizovane mj. (i) na pouziti do velkych mrazu, pokud si dobre pamatuji na udaj na obalu (jeste od Sanyo), tak do -20. Ted uz to Panasonic na obal nepise.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv srp 17, 2017 20:54

@FrantaKrajta: ja to okamzite zhasnuti neberu jako bug, ale jako featuru. Diky ktere mi celovka sviti jak potrebuju, dokud to jde. Stejne mam vzdycky nahradni baterku, bez ni bych na vaznejsi akci nejel. Jelikoz lithiove vazi polovinu a vydrzi dvojnasobek, tak jsem na tom 4x lip, nez kdybych mel jednu NiMH. To mi prijde jako vic nez dostatecne ospravedlneni toho, ze na konci musim baterku menit okamzite.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod kamil79 » pát říj 13, 2017 11:31

Používám Fenix HL60R a jsem spokojený. Využívám ji převážně při nočním běhu a nočních přechodech hor. Ale uznávám, že na svícení ve stanu a vaření, možná zbytečný luxus.
Naposledy upravil pavproch dne pát říj 13, 2017 14:41, celkově upraveno 1
Důvod: Edit by -pp-: smazán link. Esče raz a BANán!
kamil79
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát říj 13, 2017 11:24

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pát říj 13, 2017 13:33

Hele a nebyl by lepší link na výrobce?
Von ti to stejně majk změní...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2017 18:24

Tentokrat mne okamzite zhasnuti s lithiovymi baterkami malem dostalo. Prisel jsem vecer na caseru, zrovna se stmivalo. Pramen vedle byl vyschly, ale byl slyset potok dole v rokli, a tak jsem vzal skladaci minibatoh, hodil do nej prazdne flasky, na hlavu celovku a sel jsem pro vodu. Celovka nastesti presla do nejnizsiho modu jeste v casere, takze jsem mohl vymenit baterku, ale docela ve mne hrklo. Na tohle mne nenapadlo vzit si s sebou nahradni a kdyby chcipla o ctvrt hodiny pozdeji, tak bych byl v peknem pruseru. Rokle byla celkem strma a musel jsem jeste slusny kus dolu vyschlym balvanitym korytem, nez jsem narazil na pramen, ke kteremu jsem musel par metru slezat pres skalni prah. Chcipnout celovka tam, tak nevim, jak bych se odtud dostal, setmelo se rychle. Mel bych docela potize i kdyby vydrzela v nejnizsim modu, jakoze by nevydrzela.

Asi bych si mel nahradni baterku zasit pod kuzi na brise... :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Quido » pon říj 23, 2017 21:02

presne na tohle mam KPZ na pasek a nosim ji porad s sebou
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon říj 23, 2017 21:14

Ja mam taky baterky v necem jako KPZ (maly ziploc s podobnyma vecma). Byva v tom skladacim batohu. Jenze ted jsem proste vsechno vysypal v casere na stul, hodil do nej flasky a sel pro vodu. Vubec mne to netrklo, nastesti trkla celovka skoro hned po zapnuti.

Mit neco u sebe na pasku by mi vadilo. Normalne mam vzdycky batoh nebo ten maly batoh, jenze kdyz je moznost udelat chybu, tak se proste nekdy udela...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » úte říj 24, 2017 7:53

mike píše:Ja mam taky baterky v necem jako KPZ (maly ziploc s podobnyma vecma). Byva v tom skladacim batohu. Jenze ted jsem proste vsechno vysypal v casere na stul, hodil do nej flasky a sel pro vodu.
Nechcem robiť generála po boji, ale presne takéto okolnosti som myslel, keď som písal o blbuvzdornosti jednej veľkej baterky namiesto troch malých. Pretože do situácií, keď pre vodu idem 20 minút do nejakej rokliny, v ktorej je behom piatich minút tma, sa na dlhých trekoch dostávam pomerne často.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky