Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod booze » čtv zář 21, 2017 22:23

Dychaci test z vnejsi i vnitrni strany.

Odtrzeno odjinud. mike
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod wawrik » pát zář 22, 2017 7:27

booze píše:Dychaci test z vnejsi i vnitrni strany.
... ktorý nehovorí vôbec nič o tom, či sa v tej bunde budeš potiť alebo nie.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod booze » pát zář 22, 2017 8:21

Dobre, mas pravdu, ale jako mala berlicka pro vyber muze dychaci test slouzit. Zkousel jsem na behani ruzne vetrovky a SS. Behal jsem i v prerubenych a vysledky se shodovaly cca s dychacim testem. Jinak bunda obstala prerubena a jinak fungoval SS prerubeny.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod wawrik » pát zář 22, 2017 8:59

Čo je to prerubený? :-k

Jasné, že to môže fungovať - ak vyberáš zrovna medzi tými bundami, ktorá majú podobnú paropriepustnosť a veľmi rozdielnu priedušnosť (prefúknuteľnosť). Ale pri bundách s podobným CFM to nefunguje - to je zasa napríklad môj prípad. V BD Alpine Start s CFM 65 sa potím výrazne/citeľne viac, ako v mojej Arcteryx Squamish 2014 s CFM 53. A čím menej vetra, tým je ten rozdiel citeľnejší. V lese som v tej BD nevedel existovať, musel som ju vyzliecť. Ale píšem o turistike, nie behu.

Vstupuje do toho tak veľa premenných (intenzita aktivity a potenia, množstvo pár, rýchlosť vetra, paropriepustnosť), že samotné CFM je len veľmi orientačná hodnota, čo s odretými ušami funguje u potivých ľudí alebo intenzívnych aktivít. A človek sa aj tak môže nachytať. Napríklad mu môže byť na hrebeňoch alebo pomalých úsekoch zima kvôli tomu, že mu jednoducho vietor teplo spod bundy odfúkne.

To je inak do praxe prenesený „spor“ medzi firmami Gore a Pertex - každá z nich meria to, čo lepšie rozlišuje ich vlastné membrány/tkaniny pre použitie, na ktoré sú určené.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod booze » pát zář 22, 2017 9:42

Přerubený-licovou stranou dovnutra
O dve stranky zpet jsem to zkousel s vetrovkami a SS.
Pokud maji bundy podobnou hodnotu CFM, tak hodne zalezi na strihu. Ve volne bunde se parim a v uple jsem v pohode.
Mel jsem gtx bundu od OR ve velikosti L, kdyz jsem jim psal, ze se v ni parim, tak mi dali Mko ve kterem se neparim. A presne jak pises zasahuje do toho hodne promennych, hlavne ted na podzim.
Minuly tyden jsem byl s fakanem okolo komina v Patagonia Houdiny. V zavetri mi v ni byla zima a ve vetru mi bylo dobre.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod apuka » pát zář 22, 2017 9:43

Presne tak, je tam hodne faktoru. Jeden docela dulezity jsi nespomenul: jak tak latka "zpracuje" vlhkost, myslim tim jestli vubec nic do seba nevstrebe nebo ji primo nasakava a kdyz ano, tak kolik, jak se pri tom zmeni vlastnosti, atd.
CFM Ti ukaze, kolik vzduchu dokaze pres tu latku projit pri stejnych danych konkretnich podminkach. Zmen podminky a dostanes hodnoty jine, navic se pocita s konstantnim pasivnim fungovanim materialu, coz realne nikdy nenastane (viz nasakavost vlhkosti).

Trochu za vlasy pritahnuty priklad, ale jako praktickou ukazku si to muze vyzkouset kazdy: Srovnej dobre fungujici vetrovku s mnohem nizsim CFM a nejake ne moc huste tkane bavlnene tricko, ktere ma urcite mnohem vyssi hodnotu CFM (i dychaciho testu :-). Zkus vyslapat do prudkeho kopce ve stejnych podminkach a srovnej, jak jsi se spotil v jednom a druhem...
Navic jsem nedavno nekde na zahranicnim foru cetl zkusenost cloveka, ktery mel dve bavlnene bundy od stejny vyrobce, stejny model, pouze jedno z ciste neosetrene bavlny a druhy ze stejneho materialu ale pri vyrobe osetrene nejakou super-hyper DWR specialne pro bavlnena vlakna, ktera proti vode zvenci fungovala naprosto skvele, jako plastenka. Ty dve bundy mely prakticky stejne CFM(rozdil v desetinach) i Ret. Bunda bez DWR naprosto skvele vetrala - samozrejme, pri mene narocnem a mene potivem pohybu. Bunda s DWR byla na uplne stejne trase za stejnych podminek a stejne malo narocnem pohybu naprostou katastrofou - ten clovek se topil ve vlastnem potu i pri tom zadnem pohybu, nic z te bundy neodeslo - a kvuli DWR ani nic z toho do bavlny nenasaklo, vsechna vlhkost zustala vevnitr. A toto se opakovalo neustale.

Jo, dychaci test by byl cca stejny pro obe bundy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » sob zář 23, 2017 2:08

To je porad dokola. Zkousel jsem cedit testoviny lopatou a jde to fakt blbe. Lopata je nanic! :roll:

Dychaci test je rychly orientacni porovnavaci test prodysnosti. Pro materialy stejneho urceni. Vetrovka s vetrovkou, SS s SS, primaloftka s primaloftkou. Padne mi v prodejne do oka bunda, zkusim pres ni dychnout a za par sekund vim, jestli ma smysl se s ni dal zabyvat nebo ji rovnou povesit zpatky. Kdyz se dusim, tak to druhe.

Po prvni selekci se pomoci nej da odhadnout, jak se asi budu v bunde citit. Takze jsem treba mel/mam 4 vetrovky, ktere maji podle udaju z Netu prodysnost asi 10 CFM, 15 - 20 CFM, 30 CFM a 50 CFM. Vsimnete si relativnich rozdilu. Je to 50 - 100 %, 50 - 100 % a 67 %. To je asi tak rozliseni, ktere se da odhadnout dychacim testem a realne chovani tomu odpovida:
- 10 CFM: dobra vetruodolnost, na horach fajn, ale pri silne aerobni aktivite uplne nestiha a vlhnu zevnitr.
- 15 - 20 CFM (cislo odhaduju, udaj se najit neda): vetruodolnost mensi, ale porad dostatecna, pot odchazi rychleji. Zatim nejlepsi kompromis na hory.
- 30 CFM: slusny odvod potu, stiha i aerobni aktivity. Fajn na jaro az podzim u nas, ale v horach uz nestaci vetruodolnost, byla mi v ni obcas zima i pri beznem vetru.
- 50 CFM: skvely odvod potu, ale nedostatecna vetruodolnost. Byla mi v ni zima i u nas i v mirnem vetru. Jako vetrovka nefunkcni, aspon pro mne.

Naproti tomu, ma primaloftka. Ma rozhodne vic, nez 50 CFM. Odhaduju aspon 100. Presto je rozumne pouzitelna a prijemna. Sveho casu, kdyz uz pouzitelna nebyla, jelikoz silene profukovala, tak mela odhadem 200 CFM (flisky maji asi 250 a uz se jim blizila). Spravil jsem to pomoci DWR.

Proto pisu porovnavat porovnatelne, stejnou kategorii obleceni.

apuka píše:CFM Ti ukaze, kolik vzduchu dokaze pres tu latku projit pri stejnych danych konkretnich podminkach

Jiste. Proto se meri za definovanych podminek. Jako kazda fyzikalni velicina. Prijde ti na tom snad neco divneho? Predstav si, ze kdyz zmeris delku zelezne tyce v -20, tak bude kratsi, nez v +30. To je, co? :twisted:

Zabavne na tom je, ze mereni paropropustnosti, at uz jakoukoliv z pofidernich metod, je na podminkach zavisle podstatne vic. Tipuju, ze aspon o rad, ale spis o dva. Pritom ti sami, co tu furt placaji o nepouzitelnosti dychaciho testu a mereni prodysnosti, se bezne ohaneji temihle cisly. Ktera jsou navic zkreslena tim, ze se je vyrobce snazi merit v takovych podminkach, aby mu vyslo co nejlepsi cislo. Neco jako Prima spacaky. Takze uplne mimo realne pouziti. Presto nejak pouzitelna jsou, relativne, pro porovnani jednotlivych bund mezi sebou.

apuka píše:Trochu za vlasy pritahnuty priklad, ale jako praktickou ukazku si to muze vyzkouset kazdy: Srovnej dobre fungujici vetrovku s mnohem nizsim CFM a nejake ne moc huste tkane bavlnene tricko, ktere ma urcite mnohem vyssi hodnotu CFM

Ano, to je presne to, o cem pisu. Hrusky s jablkama. Samozrejme, ze nasakavy material bude zpocatku prijemnejsi, protoze bude pot akumulovat. Az jej naakumuluje dost, tak se z nej stane hnusny mokry hadr. Dychaci test se hodi na umele materialy, ktere vodu nasakaji malo nebo vubec.

apuka píše:Jo, dychaci test by byl cca stejny pro obe bundy.

A to, ciste pro zajimavost, kolik? Lepsi by byl ovsem odkaz.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » sob zář 23, 2017 2:21

wawrik píše:Ale pri bundách s podobným CFM to nefunguje - to je zasa napríklad môj prípad. V BD Alpine Start s CFM 65 sa potím výrazne/citeľne viac, ako v mojej Arcteryx Squamish 2014 s CFM 53.

Ta cisla jsi vzal kde? Od Nisleyho? Neverim tomu, 65 CFM je uz vyrazne nad hranici toho, kdy normalni clovek jeste vnima zlepsovani prodysnosti, ale zato dost vnima malou vetruodolnost. Tomu, co Nisley meri, bych veril, ale zrejme meril verzi z jineho materialu. Nekteri vyrobci ho meni bez upozorneni a jednotlive verze se muzou zasadne lisit. Jestli tobe prisla vetrovka malo prodysna, tak nema 65 CFM, ale spis 6.5.

Zkousel jsi dychaci test sam? 53 i 65 CFM by mely vyjit skoro nastejno, snadne dychani, asi jako pres latkovy kapesnik, mozna jeste lepsi.

wawrik píše:Vstupuje do toho tak veľa premenných (intenzita aktivity a potenia, množstvo pár, rýchlosť vetra, paropriepustnosť)

No samozrejme. To je snad kazdemu jasne. Kdyz bude 25 stupnu, tak se budu varit v kazde vetrovce. Nehledam prece vetrovku, ve ktere se budu citit skvele v kazdych podminkach, to prece nejde. Hledam takovou, ve ktere se ve stejnych podminkach budu citit lip, nez v ostatnich. A na to podle mne CFM funguje, akorat si kazdy musi najit svou optimalni hodnotu sam. Nisley & spol. tvrdi, ze je to 35, ale pro mne je to min.

Mimochodem, zkousel jsem to. Dve vetrovky a prevlekal jsem si je behem tury. Pocity dobre odpovidaly dychacimu testu.

wawrik píše:To je inak do praxe prenesený „spor“ medzi firmami Gore a Pertex - každá z nich meria to, čo lepšie rozlišuje ich vlastné membrány/tkaniny pre použitie, na ktoré sú určené.

Pertex? Gore se hada s Polartecem. A je to jiny spor, jim jde o membrany a kazdy si bere jen to cislo, ktere mu vychazi lip. IMO oba blbe, protoze se pohybuji v oblasti, kde je paropropustnost a prodysnost srovnatelna a na odvodu potu se podileji vyznamne obe. Tam jsme ale o dva rady niz (0 - 0.5 CFM), nez u vetrovek, kde prevazuje prodysnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » sob zář 23, 2017 2:39

booze píše:Pokud maji bundy podobnou hodnotu CFM, tak hodne zalezi na strihu. Ve volne bunde se parim a v uple jsem v pohode.

Zajimave. U mne je to presne naopak. Aspon teda u zateplenych bund, tam vylozene potrebuju, aby byl pod bundou vzduch. U vetrovky jsem to nemel jak vyzkouset, nemam s porovnatelnyma hodnotama CFM a funguji mi jak volne, tak uzsi.

booze píše:Mel jsem gtx bundu od OR ve velikosti L, kdyz jsem jim psal, ze se v ni parim, tak mi dali Mko ve kterem se neparim.

GTX ma ale 0 CFM. Muze to byt uplne jinak. Pres membranu tlacis paru vlastnim teplem, takze to smysl dava. Pres prodysnou latku vyfukuje pri pohybu (a difuzi v plynech, ano, apuko ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod wawrik » sob zář 23, 2017 10:37

mike píše:Ta cisla jsi vzal kde? Od Nisleyho? Neverim tomu, 65 CFM je uz vyrazne nad hranici toho, kdy normalni clovek jeste vnima zlepsovani prodysnosti...
Jasné, že tomu neveríš. Nehodí sa ti to do krámu. Stále sa oháňaš číslami, ale keď ti nejaké nevyhovuje, máš kopec dôvodov, prečo ich neberieš do úvahy. Nestalo sa to prvýkrát...

Bundy som prefúknuť skúšal, subjektívne boli na tom úplne rovnako, rozoznať som ich nedokázal. A obe boli ten ročník (2014), ktoré sú v tej tabuľke zmerané a majú hodnoty, čo som napísal.

A obe sú veľmi podobné vetrovky, takže sa zbytočne snažíš podsúvať, že sú to jablká a hrušky.

Ja sa len veľmi nerád potím, obyčajne mám tričká len trochu vlhké, mokré fľaky mám len ojedinele pod báglom - pod popruhmi a bederákom, ešte ojedinelejšie pod pazuchami. Keď mám mokré tričko aj inde, niekde je chyba a riešim to (okrem leta, kedy to ale zasa vôbec nevadí). Takže vnímam oveľa citlivejšie, či nejaká látka na bunde odparený pot prepúšťa alebo nie.

Aby som nebol mokrý, nepotrebujem k tomu barličky typu odfúknutie vetrom alebo mechanické vypumpovanie. Úplne si vystačím s dostatočne paropriepustnou tkaninou (pričom často hovorím o priedušnosti, keďže je to zaužívaný výraz naznačujúci, ako sa človek pod bundou potí, to len tak btw).

A kvôli rozdielnym spôsobom tkania, jemnosti, rôznym osnovám, ripstopom, DWR a neviemčohoešte sú aj látky s podobným CFM veľmi rôzne paropriepustné. To je to, čo potiví ľudia radi ignorujú, lebo prepotia všetko. Keď je tých pár veľa, je dobrá každá barlička, ktorá ich pomôže dostať von, to je jasné. Nerozporujem, že trebárs tebe CFM koreluje s tým, ako sa pod tým potíš. Rozporujem to, že by to mal byť nejaký univerzálny ukazovateľ. Lebo nie je. Keď si nerád mokrý, je ti CFM viac-menej naprd.

Povery treba vyvracať, a je jedno, či ide o údajnú slabšiu odolnosť GTX Active alebo o koreláciu CFM a potenia.

A áno, upísal som sa - myslel som Polartec.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » sob zář 23, 2017 23:12

wawrik píše:Bundy som prefúknuť skúšal, subjektívne boli na tom úplne rovnako, rozoznať som ich nedokázal. A obe boli ten ročník (2014), ktoré sú v tej tabuľke zmerané a majú hodnoty, čo som napísal.

OK, tohle odpovida. 20 % je asi pod hranici rozliseni dychaciho testu.

wawrik píše:A obe sú veľmi podobné vetrovky, takže sa zbytočne snažíš podsúvať, že sú to jablká a hrušky.

To bylo na apuku.

wawrik píše:Ja sa len veľmi nerád potím, obyčajne mám tričká len trochu vlhké, mokré fľaky mám len ojedinele pod báglom - pod popruhmi a bederákom, ešte ojedinelejšie pod pazuchami. Keď mám mokré tričko aj inde, niekde je chyba a riešim to (okrem leta, kedy to ale zasa vôbec nevadí). Takže vnímam oveľa citlivejšie, či nejaká látka na bunde odparený pot prepúšťa alebo nie.

A jsme doma. Jednak jsi z hlediska poceni extremni pripad, tipuju, ze se potis min, nez 95+ % lidi (a 80% zenskych ;-)) a jednak mas velmi nadstandardni pozadavky. To jsem myslel tema testovinama, chces od dychaciho testu neco, co ti nemuze poskytnout a nikdo to nikdy netvrdil.

wawrik píše:Aby som nebol mokrý, nepotrebujem k tomu barličky typu odfúknutie vetrom alebo mechanické vypumpovanie. Úplne si vystačím s dostatočne paropriepustnou tkaninou (pričom často hovorím o priedušnosti, keďže je to zaužívaný výraz naznačujúci, ako sa človek pod bundou potí, to len tak btw).

Kdyz jsme u tech vyrazu, tak se nepotis vic, jen ti vic vody zustane pod bundou.

wawrik píše:A kvôli rozdielnym spôsobom tkania, jemnosti, rôznym osnovám, ripstopom, DWR a neviemčohoešte sú aj látky s podobným CFM veľmi rôzne paropriepustné.

Fajn. Co si predstavujes pod slovem paropropustnost? Videl bych to jako mnozstvi pary/vody, ktere projde pres bundu. Libovolnym zpusobem. A to odhaduju u normalniho (prumerneho) cloveka takhle:

Neporezni membrany:
- hlavni mechanismus je difuze v pevnych latkach, ostatni jsou zablokovane.
- dychaci test nema smysl

Opravdu porezni membrany:
- difuze v pevnych latkach (hlavni)
- prima prodysnost pres pory (umerne CFM)
- difuze v plynech pres pory (umerne CFM)
- jelikoz se bavime o hodnotach 0.1 - 0.5 CFM, tak posledni dve budou maximalne srovnatelne s prvni, spis mensi
- dychaci test ma smysl jen na to, aby se zjistilo, jestli vyrobce nekeca a membrana je opravdu porezni a i to je celkem tezke poznat

Mizerne vetrovky (Pertex Quantum apod)
- prima prodysnost
- difuze v plynech
- jde o hodnoty do 3 CFM, jsou jako igelit
- dychaci test je umi okamzite rozlisit a vyradit (coz muze byt pro nekoho jeho hlavni plus)

Dobre vetrovky:
- prima prodysnost, uplatni se hlavne pri pohybu a ve vetru, umerna CFM (hlavni pri pohybu)
- difuze v plynech, hlavne pri zastavkach, umerna CFM (hlavni bez pohybu)
- wicking efekt, tj. primy odvod vody latkou, zavisi na tkani a materialu (treba Pertex EQ)
- jde o hodnoty tak od 10 CFM vys

Zajima nas to posledni. Podle mne u normalne se poticiho cloveka prvni dva mechanismy prevazuji a treti to vylepsuje. U nekterych bund bude nula, u jinych treba 30 %. Dychacim testem se urci zaklad a wicking efekt je neco navic, co udela vetrovku jeste lepsi. Kdyby treba dokazali udelat Pertex EQ s CFM 20 (a ne 50+, Nisley ma dokonce 111), tak to bude idealni material, protoze tam je opravdu znat.

wawrik píše:To je to, čo potiví ľudia radi ignorujú, lebo prepotia všetko. Keď je tých pár veľa, je dobrá každá barlička, ktorá ich pomôže dostať von, to je jasné. Nerozporujem, že trebárs tebe CFM koreluje s tým, ako sa pod tým potíš. Rozporujem to, že by to mal byť nejaký univerzálny ukazovateľ. Lebo nie je. Keď si nerád mokrý, je ti CFM viac-menej naprd.

Jenze ono je to opacne. Nejsi etalon, ale extrem. Tve pozadavky jsou uplne mimo hlavni proud. Chapu, ze syty hladovemu neveri, ale ty vubec nevis, co to znamena, potit se. Prumerny clovek se pri pohybu poti a nejake navhle tricko vubec neresi. Nemluvim o silne potivych lidech, ale o beznem turistovi. Sam jsem si prosel od normalu (kdyz jsem mel neco pres 70 kilo), do silneho poceni (90+) a ted se zas vracim zpatky. Rozdil to je, ale i v nejlepsim pripade jsem se ani nepriblizil tomu, co pises. A to mi bylo okolo 20 a byly mi videt zebra.

Co chci rict je, ze takovych, jako ty, bude par procent a pro vetsinu jsou mechanismy zavisle na CFM silne prevladajici. U tebe to samozrejme muze byt naopak a asi i je. Na difuzi v plynech je potreba gradient parcialniho tlaku vodnich par a ten budes mit mensi. Je na nej potreba teplo, ktereho produkujes min a voda, ktere taky produkujes min.

wawrik píše:Povery treba vyvracať, a je jedno, či ide o údajnú slabšiu odolnosť GTX Active alebo o koreláciu CFM a potenia.

IMO uplne opacne pripady. U AS nemame zadny realny report, ktery by na nizsi odolnost ukazoval. Povera je zalozena na "logicke" uvaze, ze tenci material vydrzi min. A na marketingu vyrobcu a prodejcu, kteri by nejradej, abys mel na kazdou aktivitu jinou bundu a potrebuji prodat i ty nesmyslne pancire.

CFM/dychaci test tady rade lidi funguje a na BPL foru taky. Neni to idealni, ale jelikoz nemame nic jineho, tak aspon tohle. Tobe to nestaci, OK, ale jelikoz jsi naprosta mensina, tak je nesmysl to zobecnovat na vsechny a tvrdit, ze je to povera.

Zduraznuju: na vetrovky nemame nic jineho. Kdyz bude neco lepsiho, tak na to s radosti prejdu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod wawrik » ned zář 24, 2017 12:41

mike píše:Jednak jsi z hlediska poceni extremni pripad, tipuju, ze se potis min, nez 95+ % lidi (a 80% zenskych ;-))
To nie je pravda. To číslo si si vycucal z prsta, lebo sa potíš veľa a myslíš si, že to platí pre všetkých. V rovnakej situácii ako ja sú napríklad zimomraví ľudia, alebo ľudia, ktorí majú problém trebárs s nedokrvovaním, majú nízky bazálny metabolizmus, prípadne ľudia s dobrou kondíciou vybudovanou pri iných športoch.

Jednoducho každý, kto pri chôdzi negeneruje nijako veľa tepla. Väčšinou sa to týka štíhlych a/alebo trénovaných ľudí, ale zďaleka to nie je len záležitosť somatotypu a pohlavia. Môj odhad je okolo 25 %, možno aj tretina. Každý z nich by sa vôbec nemusel prepotiť.

Týka sa to trebárs aj bavlnených vecí, mám bavlnené tričká, ktoré mi len ležia v skrini, lebo sa v nich potím ako kôň, pritom je gramážou a hrúbkou na nerozoznanie od druhého, ktoré je OK. A prefúknuť sa dajú tiež rovnako. Ignorovať schopnosť prestupu pár je chyba.

To je odo mňa k téme asi všetko. Možno by nebolo zlé to prevekslovať do vetroviek, keďže reč bola najmä o nich.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Softshell s kapucou

Příspěvekod mike » ned zář 24, 2017 23:02

wawrik píše:To číslo si si vycucal z prsta

Stejne jako ty to tve. U tohodle asi tezko najdeme nejaka pouzitelna cisla, ale poceni a bazalni metabolismus zalezi na vaze. Nasel jsem, ze v roce 2010 byla prumerna vyska ceskych muzu 177.7 cm a vaha 83.6 kg. To se shodou okolnosti blizi mym aktualnim parametrum (coz mne u vahy dost prekvapilo :)). Maximum jsem mel asi o 12 % vic. Ty jsi skoro o 30 % pod prumerem. Rozdeleni bude podle Gaussovy krivky, parametry sice neznam, ale kdyz vezmu, ze 50 % je tak hranice preziti, tak 30 % bude asi dve sigma a tvou nebo nizsi vahu bude mit 2.2 % muzu.

Samozrejme to zalezi i na kondici, ale to u tebe taky.

Jinak mi prijde logicke, ze se o prodysnost zajimaji potivejsi lidi. Protoze ti, kteri se (moc) nepoti ji celkem nemusi resit. Samozrejme muzou, ale pak se nemuzou divit, ze jim bezne metody nefunguji. Tve pozadavky jsou pod mou rozlisovaci schopnosti, zajimaji nas radove jine parametry. Verim, ze ti to nefunguje, ale z toho, ze metoda nefunguje v extremnim pripade, se opravdu neda odvodit, ze je obecne k nicemu. Jen ze ma sve limity a to samozrejme ma.

wawrik píše:Ignorovať schopnosť prestupu pár je chyba.

No vzdyt. Pary prochazeji skrz otvory v latce a to je zavisle na CFM :twisted: Difuze v plynech.

Presunul jsem to do noveho vlakna. Tohle tema se objevuje porad dokola, tak at to mame kam presouvat a na co odkazovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod mitau » pon zář 25, 2017 0:46

mike: Věřím, že ten argumentační faul jsi udělal schválně. Nechce es mi věřit, že průměrný poměr výška/váha je stejný mezi průměrnými Čechy a průměrnou populací, která jezdí aktivně do hor a zajímá se o prodyšnost větrovek. Na turisty asi těžko seženeme nějakou důvěryhodnou statistiku, ale lidi jezdící do hor budou podle mě v průměru hubenější. Jednak to jsou sportovněji založení lidé a pak jsou většinou mladší (a člověk ve stáří spíš přibírá, čest výjimkám).

Sám mám jedinou větrovku, takže do zkoumání CFM se nepouštím. Požadavky ale patřím do wawrikovy skupiny. Když se pod větrovkou začnu potit, jde dolů.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod mike » pon zář 25, 2017 1:30

Tesi mne, ze mi veris :twisted: Jo, nejspis bude mezi aktivnimi turisty vahovy prumer mensi. Zmenilo by se ale neco, kdyby byl 80 nebo treba jen 75 kilo? Porad bude wawrik se svou postavou extrem a nic jineho jsem ukazat nechtel. Kdybych mel data pro turisty, tak je pouziju, ale nemam.

Zmenilo by se neco, kdyby lidi, kterym dychaci test nebude k nicemu, nebylo 5 %, ale 10, 20 nebo i 30 %? Porad tu bude 70 % tech, kterym uzitecny byt muze.

Co se veku tyce, tak u nas si netroufam hadat, ale v Alpach je to jinak, nez si myslis. Bezne tam potkavam skupiny nemeckych a rakouskych duchodcu a lidi sve generace. Skoro bych rekl, ze mladych do 30 je tam docela malo, ale zadny pruzkum jsem nedelal. Nezapomen, ze moje generace jeste stravila vetsinu detstvi behanim po venku, zatimco tva doma u pocitace ;-) Ano, zadne hroudy sadla se tam obvykle nevyskytuji, ale ani druhy extrem neni moc casty. Spis normalni, mozna lehce sportovnejsi postavy. Nepripadam si tam nijak vyjimecny. Ani vahou, ani vekem.

No, ja si taky vetrovku sundavam, kdyz se pod ni potim ;-) Kdyz je teda dost teplo na to, abych si ji sundat mohl (tak od 15 stupnu vys).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod Quido » pon zář 25, 2017 7:57

dyt se podivejte, co dneska v horach potkate (myslim obleceni, obuti a tak) - cca 75% lidi, co jde do hor (lhostejno, zda pravidelne, ci jednorazove), tohle vubec neresi a tech 25%, mozna i mene, co horami zije, zase vi co ma resit a jen male procento z nich se kouka sem na OF :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod mike » pon zář 25, 2017 18:14

No a? Bavime se o tom, jestli tahle metoda k necemu je nebo ne. Resi to ti, ktere to zajima, to je snad normalni a u vseho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod scinkk » pon zář 25, 2017 19:45

Ac je to dobre cteni do vlaku, tak strucne:
diky dychacimu testu mam dobrou primaloftku pote, co jsem mel (pro me) spatnou primaloftku
diky dychacimu testu mam dobrou vetrovku pote, co jsem mel (pro me) spatnou vetrovku
nahoda? nemyslim si :) ale klidne si jdete vlastni cestou, netouzim po nasledovnicich :)

apuka: bavlna? :roll: no comment :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod mike » pon zář 25, 2017 19:54

Mne by ta jina cesta celkem zajimala, ale zatim s ni nikdo neprisel. Pokus/omyl se muze docela prodrazit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod apuka » úte zář 26, 2017 8:42

scinkk píše:apuka: bavlna? :roll: no comment :)
A co se Ti na tom nelibi? To byla ukazka (a sam jsem jeste psal, ze trochu pritazeny za vlasy), jak neni CFM ani Ret (a ani dychaci test) vypovidaci a vsemocny, co se tyce odvodu vlhkosti. Prakticky stejny matros, jen jednou neosetreny, druhykrat osetreny (uz metraz, ne az hotovy vyrobek), model/strih/velikost stejne, CFM a Ret prakticky stejny, predpokladam, ze dychaci test taky, ale o nem nepsali. Idealni srovnavaci vzorek. No a pri stejnem vyuziti za stejnych podminek na stejnem cloveku jedno funguje dobre (samozrejme, v ramci ocekavani na ten material), druhe skoro vubec neodvadi paru. Navzdory stejnym namerenym hodnotam. Co bys chtel vic?
Pokud mas podobne vhodnou testovaci dvojici vcetne testu z jineho materialu, sem s nimi

A nejde tady o bavlnu, ani (@mike) o srovnani jablek s hruskama, ale o to, ze CFM, Ret - a vlastne i dychaci test - testuje material pouze za (nekolik malo) danych konkretnich podminek a to jeste kratkou dobu. No a to absolutne nic nerika o tom, co se stane, kdyz se zmeni nektera z podminek (a nejenom tech par definovanych v norme pro test) a/nebo jak se bude menit charakteristika v case. A toto plati pro jakykoliv material.

Takze dvema vetama receno: Vsechny ty hodnoty jsou jenom berlicka a moc nevypovidaji a skutecne propustnosti telem generovanych par. Bohuzel ale zadne lepsi metody zatim neexistuji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod Quido » úte zář 26, 2017 8:56

ja bych to spise bral tak, ze mnohdy jsou uvedene hodnoty u daneho vyrobku jen tak napsany, ci opsany od jineho, aby se to prodalo... moc tomu neverim a je jen nekolik malo solidnich vyrobcu, kteri pisou pravdu...
Naposledy upravil Quido dne stř zář 27, 2017 9:03, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod apuka » úte zář 26, 2017 15:14

Promin, ale co by se menilo, kdyby ty uvadena cisla byly vzdy notarsky overene presna mereni??? Vsak prave proto jsem ten priklad uvedl, aby bylo jasne, ze by se nezmenilo naprosto nic.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod mike » úte zář 26, 2017 20:05

apuka píše:A co se Ti na tom nelibi? To byla ukazka (a sam jsem jeste psal, ze trochu pritazeny za vlasy), jak neni CFM ani Ret (a ani dychaci test) vypovidaci a vsemocny, co se tyce odvodu vlhkosti.

On nekdy nekdo psal, ze dychaci test je vsemocny? #-o Mne na tom vadi to, ze je to uplne nesmyslny priklad. Jelikoz nemam puvodni zdroj, jen tve prebasneni, tak to vypada, ze hodnota CFM byla mala (Ret neresim, to je tady jeste vetsi nesmysl) a o hlavni cast odvodu vlhkosti od tela se postarala nasakavost bavlny. Po jejim zablokovani se samozrejme zasadne zhorsila. Co jineho bys cekal? O dychacim testu to nevypovida vubec nic.

apuka píše:Co bys chtel vic? Pokud mas podobne vhodnou testovaci dvojici vcetne testu z jineho materialu, sem s nimi

Neco z toho, na co dychaci test pouzivame. Na nenasakave materialy, ale to uz jsem psal. Treba moje primaloftka. Kdyz po letech prisla o DWR, tak se v ni nedalo vydrzet, protoze prodysnost stoupla tak moc, ze silene profukovala. Obnovil jsem tedy DWR, prodysnost se snizila (ale porad je dostatecna) a vetruodolnost zvysila, takze uz se v ni zas vydrzet da. Ale to uz jsem taky psal.

Pocitova zmena odpovida zmene u dychaciho testu. Napad s DWR jsem dostal mj. na zaklade cisel a fotek z BPL, ze kterych plynulo, ze DWR hodnotu CFM snizuje. Protoze obali vlakna a zmensi mezery. U nenasakavych materialu, samozrejme. Ale o tech se tu vsichni bavime, krome tebe, teda :roll:

apuka píše:A nejde tady o bavlnu, ani (@mike) o srovnani jablek s hruskama, ale o to, ze CFM, Ret - a vlastne i dychaci test - testuje material pouze za (nekolik malo) danych konkretnich podminek a to jeste kratkou dobu. No a to absolutne nic nerika o tom, co se stane, kdyz se zmeni nektera z podminek (a nejenom tech par definovanych v norme pro test) a/nebo jak se bude menit charakteristika v case. A toto plati pro jakykoliv material.

OMG... Ano, pri zmene podminek se cislo zmeni. Jak tusi asi kazdy s dokoncenou zakladni skolou. No a co? Nejde prece o cislo, ale o porovnani materialu. Hledam vetrovku tak, aby mi v ni bylo lip, nez v jinych vetrovkach, bez ohledu na podminky. Ano, kdyz bude vetsi vlhkost vzduchu, tak v ni bude vic vlhko, ale v tech jinych taky a vic. Proste kdyz je lepsi za podminek, kdy se meri, tak bude nejspis lepsi i za jinych podminek. Nebo aspon nebude horsi.

Krome toho si nemyslim, ze by zrovna hodnota CFM nejak zvlast zavisela na podminkach. Ostatni jsou na tom mnohem hur, treba MVTR pro PU membrany zavisi vylozene na rozdilu vlhkosti a teploty (krivky tu uz nekolikrat byly). Ret nejspis taky. To ale furt neznamena, ze jsou k nicemu, na relativni porovnani materialu se hodi.

apuka píše:Takze dvema vetama receno: Vsechny ty hodnoty jsou jenom berlicka a moc nevypovidaji a skutecne propustnosti telem generovanych par. Bohuzel ale zadne lepsi metody zatim neexistuji.

Fajn. Takze co? Zavrhneme metodu proto, ze neni dokonala nebo ji budeme pouzivat s vedomim jejich omezeni?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod mike » úte zář 26, 2017 20:08

@Quido: zrovna hodnoty CFM pise jen malo vyrobcu, kteri vedi, wocogo, a obvykle se jim da i verit. Leda snad kdyby to opsali od Pertexu, ktery je uvadi celkem nesmyslne, ale to se hned pozna, protoze pouziva jine jednotky.

apuka píše:Promin, ale co by se menilo, kdyby ty uvadena cisla byly vzdy notarsky overene presna mereni??? Vsak prave proto jsem ten priklad uvedl, aby bylo jasne, ze by se nezmenilo naprosto nic.

Zase mimo. Rec je to tom, ze nekdo opise hodnotu pro uplne jiny material. Treba takovy Pertex Quantum s 0.5 CFM je uplne neco jineho, nez Pertex Microlight s 30 CFM. V prvnim se uvaris, druhy ti mozna nebude stacit proti vetru.

Z toho, cos napsal, je jasne akorat to, ze jako obvykle relativizujes a nejen, ze nechapes, ale ani chapat nechces.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod Quido » úte zář 26, 2017 21:32

mike píše:@Quido: ...Leda snad kdyby to opsali od Pertexu, ktery je uvadi celkem nesmyslne, ale to se hned pozna, protoze pouziva jine jednotky.
...
Rec je to tom, ze nekdo opise hodnotu pro uplne jiny material. Treba takovy Pertex Quantum s 0.5 CFM je uplne neco jineho, nez Pertex Microlight s 30 CFM...

a to jsem taky mel na mysli
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod scinkk » stř zář 27, 2017 8:50

A co se Ti na tom nelibi?

mike to popsal dosti presne.

Jinak mi to prijde, jako by se nekdo bavil, zda bude pohodlnejsi jet do Plzne jednim ci druhym autem, ty pribehnes a reknes, ze si nekde cetl, ze nekde nejaky typek jel buldozerem, jel stejnou trasu, jel ve stejnem pocasi, mel stejnou cepici, ale jednou jel na gumovych pasech a podruhy na kovovych pasech a ze takhle zjistil, ze na tech gumovych se jezdi mnohem prijemneji. Co ti na to rici - az nekdy budeme chtit jet nejakym pasakem do Plzne a az tak nejak bude vetsi klid, vis, tak bych si o tom testu s chuti poslechl znova... :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod apuka » stř zář 27, 2017 11:30

Kurna, chlapi, ale proc fakt nectete, na co reagujete. Vidite napsane "bavlna" a mate pred sebou cerveny hadr bez toho, abyste si precetli, o cem je tam rec.

Tak jeste jednou - a schvalne ted nenapisu ani slovo o bavlne: ten dotycny mel dve stejne bundy, stejny model od stejneho vyrobce se stejnym vychozim materialem (tkanina), lisici se pouze jedinou veci - ta tkanina u jedne bundy byla ve vyrobe osetrena nejakou specialni DWR upravou, ktera (prakticky) neovlivnila hodnoty CFM a Ret materialu, ale udelal material naprosto vodeodpudivym uz na urovni vlaken tak, ze material ani v nejmensim nenasakl vlhkost (nepisu nic o trvanlivosti upravy!).
Ten clovek pouzival obe bundy na podobne aktivity, je jedno na jake,dukezitejsi je, ze to delal opakovane a desli dobu a zjistil, ze v bunde A muze delat dlouhodobe nejake aktivity bez toho aby se potil a aby byl material bundy vlhky a ze v bunde B naprosto stejne, ale ani mene narocne aktivity za stejnych podminek delat nemuze, protoze je skoro hned, jak ji oblece hned na zacatku klidneho pohybu naprosto zpoceny, srazel se zevnitr na materialu - ten ale jinak vubec nebyl vlhky. Jinymi slovy bunda A odvadela telesnou vlhkost dobre, bunda B prakticky vubec, ale neprijimala do sebe. Vzhledem k tomu, ze ani v jednom pripade material vlhkost neprijimala, da se od tohoto faktoru pri testu opustit.

A je z materialu bez uprav (nepoceni, suchy a nenasakly material), B je osetreny (poceni, nenasakly material s srazenou vlhkosti).
A toto je prave vysledek, ktery ukazuje, ze CFM ani Ret neni moc smerodajny, protoze tento rozdil nezohlednuje. Navic logicky by se u bavlny cekal presne opacny vysledek - coz je asi duvod, proc to tak moc odmitate.
Jenze ja jsem nic jineho netvrdil a pro nic jineho jsem tento "test" nespominal, jen aby se ukazalo, ze merene udaje a dychaci test vubec nemusi ukazovat realnou prodysnost (odvod vzdusnych par) pro dany material. Je naprosto jedno, jestli nasakavy, nenasakavy, tenky jednovrstvy (vetrovka) nebo tlusty vicevrstvy ("primaloftka").
Vsechny ostatne Vase vyvody jsou pouze Vami vymyslene a mne pripisovane tvrzeni, co jsem nikdy nepsal ani nerekl. Tak to piste, prosim tak a nevkladejte mne do klavesnice.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod apuka » stř zář 27, 2017 12:03

mike píše:to vypada, ze hodnota CFM byla mala (Ret neresim, to je tady jeste vetsi nesmysl) a o hlavni cast odvodu vlhkosti od tela se postarala nasakavost bavlny
Tak toto mas pouze a jen z vlastni hlavy. Z toho, co jsem napsal, nic takoveho nevyplyva a je to zase jenom prani Tvych predstav. Primo jsem psal, ze osetrena bavlna nic nenasakala a ze se uvedene delo i pri cinnostech, kdy ani neosetrena ne. Mas pravdu v tom, ze si nepamatuji presne CFM, ale zadne nizke cislo to nebylo, spise nekde na urovni mezi Pertex Microlightem a EQ, blize k EQ. Proste to nebyly vetrovky ani membranovky.
mike píše:Treba moje primaloftka
To je fajn, nejdrive mi pises, ze se tady bavite o vetrovkach (nikde nikdo to nepsal), potom vytahnes jako priklad primaloftku :roll:
mike píše:U nenasakavych materialu, samozrejme. Ale o tech se tu vsichni bavime, krome tebe, teda. ... si nemyslim, ze by zrovna hodnota CFM nejak zvlast zavisela na podminkach
Ne, vsichni se bavite o nasakavych materialech, bo vsechny jsou v nejake mire nasakave (nebo Ty mas vetrovku, kterou kdyz vyperes, tak ji vytahnes z pracky suchou?). A at je ta mira jakakoliv, i tak muze ovlivnit prodysnost.
A myslis si, ze hodnota CFM nezavisi napr. na tlaku, pri kterem se mnozstvi prochazejiciho vzduchu meri? Ze za kazdych okolnosti prejde stejne (resp. linearne zavisle na velikosti tlaku) mnozstvi vzduchu pri tlaku stejnem jako pri 10km/h vetru a jako pri 150 km/h? Abys nebyl jednou prekvapeny... VIm, ze pro Tebe jsou krome EQ vsechny vetrovkoviny stejna plocha 2D latka, ale kdybys trochu neco vedel nebo spis pripustil o zpusobu tkani, zjistil bys, nakolik se zpusob tkani (ano, to usporadani vlaken do 3D struktur i pri "Tvych 2D" latkach) a tvaru jednotlivych vlaken ruznym zpusobem muze podilet napr. i na zmene odolnosti na tlak vzduchu. A jeste vice na schopnosti odvadeni par ven.
Mohl by sis taky uvedomit, ze CFM neni jednotla vymyslena na mereni propustnosti vzduchu textilnim materialem ale spise na prutok vzduchu pomoci nejakeho pristroje, napr. kompresoru. A ty podminky normy vychazeji prave z toho, ze u techto pristroju se vykon meni pri zmene vetsdiny velicin jen nepatrne. Kdyz do cesty pridas filter (ten textilni material), uz bys mel pocitat i se zmenami jeho vlastnosti pri zmene podminek, bo to neni nezanedbatelne. TOhle ale v normach pro mereni neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod Quido » stř zář 27, 2017 13:25

je to marny, je to marny, je to marny...

@apuka:
twl - ja uz nemzu - CFM je prece parametr, ktery vyjadruje pomer mezi prodysnosti a vetruodolnosti odevu - a ty tam o vetruodolnosti nemas ani tuk... zato tam pletes RET, coz je parametr ve vztahu k prodysnosti vodeodolnych membran ...
](*,)

a ty, takovy perfekcionista a slovickar a v jednom odstavci slibis, ze nenapises ani slovo o bavlne, a hned v dalsim odstavci napises "...Navic logicky by se u bavlny cekal presne opacny vysledek..."
:rolleyes: :D
Naposledy upravil Quido dne čtv zář 28, 2017 20:35, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Prodysnost nemembranovych veci, dychaci test, mereni CFM

Příspěvekod mike » stř zář 27, 2017 20:25

Zas mi jednou chybi vhodny smajlik. Bezmocne rozhazujici rukama a krcici rameny. Tak jen strucne:

apuka píše:Tak toto mas pouze a jen z vlastni hlavy.

Jiste. Kdyz nedas puvodni zdroj, tak si muzu jen domyslet. Dokud ho nedas, tak uz se o tom nehodlam bavit. Protoze mi tam chybi spousta podstatnych veci a protoze te znam. Rad a casto prehanis a to hodne a obcas si i vymyslis.

apuka píše:To je fajn, nejdrive mi pises, ze se tady bavite o vetrovkach (nikde nikdo to nepsal), potom vytahnes jako priklad primaloftku

Primaloftka je neco jako zateplena vetrovka. A uz na zacatku jsem psal, ze rec je o vetrovkach, primaloftkach a SS. Akorat ze je kazde potreba brat zvlast a porovnavat mezi sebou.

apuka píše:Ne, vsichni se bavite o nasakavych materialech, bo vsechny jsou v nejake mire nasakave

Pekny priklad relativizace. PAD (z nehoz je vetsina vetrovek) ma nasakavost v radu jednotek procent. Kolik ma bavlna?

apuka píše:jak ji oblece hned na zacatku klidneho pohybu naprosto zpoceny, srazel se zevnitr na materialu - ten ale jinak vubec nebyl vlhky

Moje merino tricka taky nejsou vubec vlhke, dokud se nezacnu potit vic. Presto nasaknou az 30 % vlastni vahy.

apuka píše:Mohl by sis taky uvedomit, ze CFM neni jednotla vymyslena na mereni propustnosti vzduchu textilnim materialem ale spise na prutok vzduchu pomoci nejakeho pristroje, napr. kompresoru.

CFM je obecna jednotka prutoku. Podobne, jako je metr obecna jednotka delky.

apuka píše:Kdyz do cesty pridas filter (ten textilni material), uz bys mel pocitat i se zmenami jeho vlastnosti pri zmene podminek, bo to neni nezanedbatelne. TOhle ale v normach pro mereni neni.

Mozna bys to mel napsat tem, co pristroje na mereni prutoku vzduchu materialem vyrabeji. Urcite je to prekvapi, nejspis zavrou tovarnu a nekteri mozna skoci ze skaly, protoze si uvedomi, ze jejich zivot nemel smysl :twisted: Myslim, ze tenhle pekny pristroj maji na fakulte v Liberci. Dej jim vedet, ze tezke prachy za nej vyhodili uplne zbytecne. Urcite i spousta dalsich, jelikoz tam pisou Our most successful instrument.

Norma je samozrejme primo na mereni textilnich materialu (pro jistotu: jina norma nez na vetraky). Za udanych podmineck se meri proto, aby byly vysledky mereni srovnatelne pro ruzne materialy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Oblečení