Island

Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Island

Příspěvekod ondrejkout » pát zář 1, 2017 15:19

Sice jsem byl bohužel na Islandu limitovanej méně pohybem vertikálně přívětivým kamarádem, ale kdyby záleželo čistě na mě, určitě bych šel do téhle knížky, kterou jsem tam objevil, a jel podle ní; anglicky:

Obrázek

Nebo, kdo ovládá islandštinu, pak trochu rozšířenější jinou:

Obrázek

Nicméně ta první je zcela dostatečná a nabušená.
Uživatelský avatar
ondrejkout
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: čtv led 22, 2015 2:12
Bydliště: Budweis

Re: Island

Příspěvekod wawrik » pon zář 11, 2017 13:08

ondrejkout píše:Nevím, jestli to je ta mapa cos chtěl...
Jo, tá druhá je ona. Vďaka.

ondrejkout píše:Jinak teda, Island musej milovat lidi, co se jim líbí šutry, prach a hlavně vítr. Já po třech tejdnech sžívaní s Islandem zůstávám věrnej nejmilovanějšímu Norsku :)
Aké treky si išiel? Veď taký Laugavegurinn je vnútrozemský trek a určite si aspoň dva dni bez nejakého obťažujúceho vetra mal.

Btw, v čom je Nórsko iné? Nie je tam viac lietajúcej hávede?
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Island

Příspěvekod Podzemnik » pon zář 11, 2017 13:43

wawrik píše:Btw, v čom je Nórsko iné? Nie je tam viac lietajúcej hávede?

Tak zatímco Island je jedna velká sopka, Norsko je jeden velký les. O dost zelenější prostě a přívětivější mi přišlo. Popravdě já taky byl teďka 5 týdnů na Islandu a stačilo. V Norsku jsem byl 6 měsíců a nemám dost ani náhodou teda
Naposledy upravil mike dne pon zář 11, 2017 17:47, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna vnorena citace
Podzemnik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 5, 2012 12:51
Bydliště: Různě

Mapa termalnich pramenu

Příspěvekod hibiki » ned říj 22, 2017 18:17

Chystam se pristi rok na Island a delam si logistickou pripravu. Nevite nekdo o mape/POI databazi teplych pramenu? Nasel jsem nekolik webu, ale ty se soustredi spis primo na koupaliste, pripadne jsou o deseti nejznamejsich a utrum a prijde mi, ze jich tam musi byt vic. Takze bud je jich tam tolik, ze se nikdo neobtezuje s jejich seznamem, nebo se mi nepodarilo je najit. Neco bylo na waypointer.info, ale ten bohuzel umrel, nez jsem si to stihl stahnout jako gpx.
Jako treba:
http://hotpoticeland.com/category/hotpots/
https://www.extremeiceland.is/en/information/news-and-blog/2828-free-hot-springs-around-iceland-exotic-bathing
hibiki
nováček
nováček
 
Příspěvky: 34
Registrován: úte dub 12, 2016 19:07

Re: Mapa termalnich pramenu

Příspěvekod JoseD » pát lis 24, 2017 22:29


jj tenhle je dobry, ale stalo se nam asi dvakrat ze jsme prijeli a misto uz bylo oploceny a/nebo TĚŽCE komerční. Ale z pohledu místních to chápu.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Island

Příspěvekod terulga » sob úno 24, 2018 20:02

Zdravím,

rád bych se poptal zkušenějších, 20.8 - 7.9 letíme. Po příletu přesun do Skógaru a projít hory do Landmannalaugaru, dát horký pramen a pokračovat. Na přechod do Asbyrgy a návrat do Keflavíku i přes rovinatý terén asi nebude dostatek času ? Někdo šel 17 dní ale slyšel jsem že i kolem deseti. popř. co by mohlo být v dosahu Reykjahlíð např ?
terulga
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 15, 2017 13:04

Re: Island

Příspěvekod vojtah » čtv bře 22, 2018 22:16

Chtěl bych se zeptat, dá se v hododě projet ring road klasickým autem? Je všude asfalt? Díky
vojtah
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob čer 10, 2017 13:01

Re: Island

Příspěvekod JoseD » pát bře 23, 2018 14:33

vojtah píše:Chtěl bych se zeptat, dá se v hododě projet ring road klasickým autem? Je všude asfalt? Díky

jo. Je to místní "dálnice". Viz http://vegasja.vegagerdin.is/eng/.
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Island

Příspěvekod Kjuba » pát bře 23, 2018 15:33

Ano a je udržována i v zimě.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod sobb » pát dub 27, 2018 21:38

Kdo byl na Islandu - jak dlouho byste navrhovali, čistě s ohledem na počasí, že se tam dá v sezóně vydržet při stylu cestování s báglem, stanem a bez auta? Nevím, jestli koupit letenky na měsíc, dva nebo rovnou na tři :mrgreen: :slota:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Island

Příspěvekod Michal82 » sob dub 28, 2018 13:53

Pokud budeš kupovat zásoby - což se v kempech moc nedá takže vesnice - tak se dá vydržet celou sezónu v tom není problém pokud na to máš tolik času - ten bude v tom ze člověk začne toužit po měkký postýlce, pořádným jídlu, horký vaně, a záchůdku.
Takže to je spíš dle nátury jak dlouho bez tohohle vydržíš.
Osobně toho mám po měsíci až až :D
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Island

Příspěvekod Michal82 » sob dub 28, 2018 13:56

A jestli tam budeš v červenci tak se třeba potkáme ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Island

Příspěvekod sobb » pon dub 30, 2018 20:46

Můj dotaz se týkal čistě počasí :wink: S kadiboudou, horkou vanou (těch je Island ostatně plnej :) ) apod. problém nemám. Nějakej ten delší vejlet už za sebou máme :wink: Nakonec jedem na necelý dva měsíce, když to nebude stačit, tak se tam holt podíváme ještě jednou :P
Červenec tam budeme celej, budu vyhlížeti Kajku :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Island

Příspěvekod Michal82 » pon dub 30, 2018 21:20

Sobb - já vím jen s tím počasím.... pokud na to mas výbavu (spacak oblečení) tak tam můžeš byt i v zimne. Pokud jsi to myslela řekneme s ,,letním,, vybavením což je tak do 0°C tak cca tak do září, ale taky záleží kam přesně.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Island

Příspěvekod sobb » pon dub 30, 2018 21:28

Jasně. Je to o vybavení. Ale ne jen o něm. Prostě mě od znalých zajímalo, co si myslí o přijatelné délce pobytu (stále venku¨) v podnebí, které na Islandu v létě panuje. Znám letní Skotsko, letní Norsko, ale z Islandu mám poněkud respekt :)
Mno, kostky jsou vrženy, uvidíme, jak se s tím poperem a co nám počasí nachystá :P
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Island

Příspěvekod Kjuba » úte kvě 1, 2018 15:27

sobb: No tak pokud máš zkušenosti s letním Skotskem a Norskem, tak si myslím, že Tě nemá moc co překvapit. Hlavně teda v letních měsících. Jen se to počasí může rychle střídat. I v rámci dne může foukat, nefoukat, svítit, pršet, atp. Ale nějaký přehnaný respekt myslím netřeba.

Snad jen, že ve vnitrozemí v horách jsou ty extrémy trochu větší a může přijít i slabé sněžení. Ale spíš výjimečně.....

Jiná situace je řekněme od zari, října. To je nutno v horách počítat se silným studeným větrem, teplotami kolem 0, ale i -5 až -10 není problém. Z pohledu delšího pobytu bych se měl na pozoru hlavně před větrem. I když je třeba lehce nad 0, tak pár dní ostrého větru lehce nalomí morálku téměř kohokoli. Je to pak spíš otrava.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod sobb » čtv kvě 3, 2018 22:49

Tak jo, přesvědčili jste mě :) Snad nás to tam úplně nerozmáčí. Vítr je taky protivnej, ale v kombinaci s deštěm už je to opravdu o morálku. Jsem četla zmínku, že tam někomu snad tejden lilo a fučelo tak, že se skoro nedalo vylízt ani ze stanu (v létě). Tak asi budem vzývat Odina (nebo koho to tam vlastně mají), ať je nám nakloněn :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Island

Příspěvekod vojtah » sob kvě 26, 2018 12:38

Chtěl bych se zeptat ohledně stanování. Pročítal jsem plno informací, ale nezjistil jsem co jsem potřeboval. Vím, že můžu přespat ve stanu jednu noc a někde je to zakázané viz. :
https://www.ust.is/einstaklingar/fretti ... anywhere-/
Jde mi o to, že budume mít půjčené auto a chceme projet celý ostrov po Ring road. Můj dotaz je: Lze zastavit s autem na vhodném místě u silnice a postavit si tam stan? Je mi jasné, že stan bych si tam mohl postavit, ale nevím jestli tam může být postavené auto. Možná je zbytečný dotaz, ale raději se zeptám než pak řešit nějakou pokutu. Díky
vojtah
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: sob čer 10, 2017 13:01

Island

Příspěvekod Kjuba » sob kvě 26, 2018 14:33

Dle mě záleží, jestli pojedeš v sezóně nebo ne. Já to občas dělám tak, že si najdu vhodné místo, sjedu z hlavní silnice někam stranou. Za kopeček, terénní vlnu a tam nechám auto a stan postavím tak, aby na mě nebylo ze silnice vidět.

Nikdy mě nikdo nebuzeroval. Stavím ale až za tmy a ráno to brzo zabalím. Samo bych to nikdy neudělal v přírodní rezervaci a místech, kde se to vyloženě nesmí. Tam to i kontrolují.

V sezoně je větší výskyt lidí všeobecně a kvůli tomu i víc policajtů....

Vlastně si vzpomínám, že jednou mě našli. Ještě jsem nespal. Došli ke mě, zkontrolovali a zeptali se co se děje. A já, že už jsem byl unavený a nemohl jsem dál řídit. Oni se jen zasmáli. Chvilku jsme pokecali kam jedu odkud jsem a tak. Pak mi doporučili pár věcí k návštěvě, poděkovali, popřáli dobrou noc a odjeli. Byli úplně v pohodě....
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod sobb » ned kvě 27, 2018 13:56

Jak je to vlastně s geotermální vodou? Dá se v případě nutnosti použít na pití/do jídla anebo je to z chemického či breberkoidního hlediska pitomost?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Island

Příspěvekod Kjuba » ned kvě 27, 2018 20:07

To bych nedělal. Je v. Tom rozpuštěno hodně solí a bývá dost cítit sirovodíkem. Z toho by jsi asi nic nesnedla.

Na vaření používám jen vodu pitnou koupenou, z pramenů a nebo z tekoucího zdroje. Ale ne z řek co tečou z ledovce.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod mike » ned kvě 27, 2018 22:49

Kjuba píše:Ale ne z řek co tečou z ledovce.

Muzu vedet, proc ne? Je moc spinava? V Alpach totiz takovou piju bezne, ale nabiram rano, nez zacne tat a voda se zakali.

Voda se sirovodikem by jim mozna pomohla s malo jidlem. Po ni by je chut presla :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Island

Příspěvekod Kjuba » pon kvě 28, 2018 7:05

Protože jsou v tom rozptýleny velmi jemné částečky hornin, prachu, které se z toho ledovce vymývají a běžný filtr je nezachytí. Pak se to usazuje v těle a to se toho nemá jak zbavit.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Island

Příspěvekod apuka » pon kvě 28, 2018 9:07

Presne tak. Uz jsem to na OF davneji psal i ja, ze se to "vrele nedoporucuje", mike uz tehdy jen psal, ze on to pije a neprijde mu to jako problem.

Jasne, ze kdyz zacnou tat teplem a zakali se, tak to moc dobre videt, to jsou ale pomerne velke castice, ktere se daji odfiltrovat nebo i delsim stanim se jich da zbavit - usadi se. Ale i ranni nezkalena voda je z tani, jen jeste neobsahuje ty vetsi castice. Ty mikrocastice ale videt nejsou, pres bezny filtr projdou - a usazuji se ve vnitrnich organech. Bohuzel, problemy, ktere zpusobi se ukazou (pri mirnem mnozstvi vypite vody, tj. ne leta kazdodenni) az po mnoha letech - a taky se s tim muze kazdy organizmus vyporadat ruzne.
Ty castice se casem usadi, idealni je brat vodu az par kilometru od ledovce nebo z(pod) plesa/jezera do ktere ledovcova reka tece.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Island

Příspěvekod sobb » pon kvě 28, 2018 14:13

Kjuba píše:To bych nedělal. Je v. Tom rozpuštěno hodně solí a bývá dost cítit sirovodíkem. Z toho by jsi asi nic nesnedla.
Jasně, sirovodíková voda hnusná je, ale šlo mi čistě o nějaký případ "nutnosti" to použít. Ony často hnusný a plný solí jsou i kyselky, ale v omezené míře neškodí. Spíš mě zajímalo, jestli je tam něco závažnějšího. Cíleně to pít nebudem :)

Co se týče ledovcové vody, tak jsem měla pocit, že nevhodnost k pití je už dlouho známa. Zdá se, že není, opakování matka moudrosti *
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Island

Příspěvekod apuka » pon kvě 28, 2018 14:50

ad geotermalni voda: myslim si, ze pokud byste nic jineho nekolik dnu nemohli najit, tak furt bude lepsi resit dodatecne pripadne problemy (pravdepodobne docasne) nez umrit zizni... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Island

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 14:55

@sobb: to jo, ale myslel jsem, ze duvod je ten, ze je to v podstate destilka a ta je k piti nevhodna. A ze staci nabrat kus pod ledovcem, kde uz to destilka neni.

@Kjuba, apuka: mate k tomu nejake zdroje? Zajimaly by mne podrobnosti a zvlast ty mozne zdravotni dusledky. A jak velke je to vlastne riziko.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Island

Příspěvekod sobb » pon kvě 28, 2018 15:16

apuka píše: nekolik dnu nemohli najit.. :wink:
mi stačí i den bez vody :wink:
Prostě mě docela zajímá, jak to s touto vodou je, kdyby tu někdo náhodou věděl :)

mike píše:@sobb: to jo, ale myslel jsem, ze duvod je ten, ze je to v podstate destilka a ta je k piti nevhodna.
nene, mám na mysli silt. Přijde mi, že je to psáno relativně často, zrovna nedávno jsem toto zas četla, tentokráte v souvislosti s vodou na Islandu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Island

Příspěvekod mike » pon kvě 28, 2018 15:22

Fajn, dejte mi nekdo odkaz, si to prectu a mozna zmenim nazor :) Ale zas na druhou stranu, kdyz nic jineho neni a to neni zas tak neobvykle, tak je to jak s tou tvou geotermalni vodou ;-)

sobb píše:Prostě mě docela zajímá, jak to s touto vodou je, kdyby tu někdo náhodou věděl

Tohle ti asi nikdo nerekne, muze to byt pramen od pramene. Resp. gejzir od gejziru ;-) V necem muze byt rozpustene nejake svinstvo, klidne tezke kovy (jejich soli), jiny muze byt v pohode... Nevim, jak je na tom rozpusteny sirovodik. Plynny je hodne jedovaty a muze te i zabit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Island

Příspěvekod sobb » pon kvě 28, 2018 15:29

mike píše:kdyz nic jineho neni a to neni zas tak neobvykle, tak je to jak s tou tvou geotermalni vodou ;-)
mám to úplně stejně, když to jinak nejde, tak se ledovcové vody nijak neštítím :mrgreen:

mike píše:Tohle ti asi nikdo nerekne, muze to byt pramen od pramene. Resp. gejzir od gejziru ;-) V necem muze byt rozpustene nejake svinstvo, klidne tezke kovy (jejich soli), jiny muze byt v pohode... Nevim, jak je na tom rozpusteny sirovodik. Plynny je hodne jedovaty a muze te i zabit.
to sice jo, spíše mě zajímalo, zda je nějaká obecná znalost proč ne. Chemismus anebo oživení. Mám pocit, že v týhle horký vodě žijí i nějaké breberky, a taky nevím, jak to s nima je.
Se asi optáme na místě, třeba stopnem nějakého odborníka :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Skandinávie