Jaký benzíňák doporučíte?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 20, 2017 8:15

Ja ti vám nevím. Benzínový vařič jsem měl MSR Whisperlite International. Odvařil jsem na tom 2 zimy (tech.benzin), jednu týdenní letní (tech.benzin) pod stanem v kempu a jednu dvou týdenní (BA95) letni auto dovolenou, pár výšlapů a pak ležel 3-4 roky ve skříni. Dneska bych si ho zpětně koupil jedině při cestě do Ruska, zimního Finska nebo podobné prdele světa. I v zimě dnes používám winter kartuše od Primusu a na auto dovolenou velkou bombu a redukci VAR. Podíval bych se do inzerce na bazos, aunro, lezec nebo nějakou FB skupinu a koupil použitý kvůli vyzkoušení, zda mi to vyhovuje a chci ho i na dále...

Edit: Důvod proč jsem ho přestal používat byla skladnost/velikost, benzínový odér a celkově "přeposilovanost" (over kill) pro mnou popsané použití.

Ještě jeden důvod pro koupi bych viděl, ale jen v případě skutečně dobré ceny - mít ho pro ujka Príhodu viděl, až se to tu sere a nebude plyn ani elektrika. Ale to je na jinou diskuzi.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » ned srp 20, 2017 8:20

Presne tak, benziňák je rozumná voľba tak do Ruska... Môj Omnifuel už nevidel benzínovú fľašu tak 5 rokov, a keby nevedel aj plyn, tak v tej skrini leží tiež.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Pierre111 » ned srp 20, 2017 9:20

Obyc pet flasku bych na palivo nedoporucoval. Kamarad rikal ze se mu naleptal a do paliva se uvolnili necistoty co pak ucpali horak.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 10:54

Stop operating the stove if the ambient temperature falls below -20°C because the O-ring will temporarily harden and lose elasticity, causing the fuel to leak.

Podle mne jen obyčejné jištění výrobce pro případ, že s tím bude dělat nějakej ňouma - kterýmu přestane těsnit uzávěr a palivo mu ,,dočůrá,, až k hořáku a upálí se za živa ;)
Předpokládám, že těsnící O kroužek bude cca stejný jako u jiných výrobců takže i ona stráta elasticity a možný únik paliva z lahve, zde trochu víc podpořen vyšším tlakem - na druhou stranu z MSR jsem měl benzín všude za běžné teploty ;)

Stejně tak přidávají důsledné varování proti přehřátí benzínu ;) a dalším a dalším situacím.

Rozhodně se to nedá považovat za výrobek který by pod -20°C neměl být funkční.

MSR XGK EX
Dal jsem si tu práci a úplně stejné varování na únik přes O kroužek je uvedeno u ,,legendárního,, MSR XGK Expedition - jen je uvedeno na -24°C ;) přidávám odkaz na manuál - obrázek číslo 2 a varování.

http://mediastaging.cascadedesigns.com/pdf/msr_xgk_ex_manual_en.pdf

Když jsem prošel schémata Soto Muka v podstatě se jedná o klasickou konstrukci jen pumpa je trošku jiná tou regulací - volič který má v sobě drážky tedy nic co by hrozilo nějakým zničením, pokud do toho nebudu mlátit, pumpa v podstatě klasická s možností snadné výměny těsnění. Jedině ten generátor není určen k čištění ale k preventivní výměně po 20l spáleného benzínu - což je interval snad dostatečný i pro expedici - případně se může vzít sebou spolu s kitem s těsněním pro pumpu a hadičkou - to je ostatně rozumné brát i pro MSR a Primus pokud by se jednalo o náročné použití.

Ten start ano pořád se ten generátor nahřívá, ale podstatně rychleji a lépe ;)

Výkon hořáku 4000 kcal/h 4,650 W 15,800 BTU

Stále mi Soto přijde jako lepší volba.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 11:02

Ano benzín všude - a to je právě to co u tohoto výrobku dle všech recenzí odpadá - tedy že to nikde nechčije jako ostatní benzíňáky po použití z toho nekape benzín a hořáku je čistej - tedy že se to velmi přibližuje plynu.
Proto mne to tak láká.

Chci ho opravdu na roky - a samozřejmně na zimní použití - i proto hodlám koupit lahve dvě - malou na provoz a litrovku na přenos benzínu, tak abych nebyl nucen pořád doplňovat.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 11:56

Dobře, ale prostě z toho všude neteče benzín a je to čisté tak jsem to myslel.

Plyn prostě nechci - měl jsem, parkrat sem nesehnal kartuš, zahodil jsem a chodil tak abych nemusel vařit - tedy v dosahu civilizace a nebo se studenou stravou na dva dny třeba.

Prostě mi to nesedělo - benzin sem si zkoušel od MSR a byt z toho čůralo tak mi to přišlo lepší i přes ten opruz se žhavením a tím vším - no a tohle vypadá výrazně líp.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » ned srp 20, 2017 12:03

To mi potom príde rozumnejší nejaký hifi univerzál, napríklad Omnifuel Ti. Varíš na plyne, čo je v zásade o dosť jednoduchšie a čistejšie, a keď treba, prehodíš trysku a ideš na benzíne. A dá sa vyčistiť v poli. Keď ťa štve prskanie pri odpájaní fľaše, proste ju necháš nasadenú. Robí to tak snáď každý.

Ten Soto je naozaj asi to najlepšie medzi benziňákmi, ale stále je to benziňák...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod fps » ned srp 20, 2017 12:20

taky nechápu že dneska ještě někdo chce používat benzíňák, jedině tak kdybych někam jel na několik měsíců, úplně mimo civilizaci a ještě k tomu by to musel být v zimě, protože kdyby to bylo mimo zimu, tak raději vezmu dřívkáč
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 12:54

Wawrik - Nojo jenže abych to mohl udělat jak píšeš s tím OmniLite Ti tak bych sebou musel nést kartuše na plyn ale i litrovku na benzin abych v případě nutnosti mohl ten benzin použit.
Další věc je také ekonomika provozu - tedy ne že by na tom až tak sešlo ale - v UK na ostrovech stala kartuš kolem £10-15 tedy cca 300-450 Kč za 230g - litr benzinu mas za 35 Kč ale to je už jedno hlavně koupím ho všude hledat plynovou kartuš se zimní směsí v malé vesničce je utopie - podstatnější je pro mne použití v zimně kdy plyn není spolehlivej a víc jak půlku sem z toho nikdy nedostal.
A chci ho zrovna kvůli tomu abych mohl pořádně chodit v zimně což mi s plynem prostě nepřijde vhodné.

Nějaké Norsko/Finsko na sněhu 2-4 týdny by ste si opravdu vzali plynovej vařič?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » ned srp 20, 2017 13:14

S plynom chodím na treky, kde teplota neprelezie nad -5 °C. Občas je k -20. A to je obyčajný Primus plyn alebo nejaký čínsky noname, žiadna špeci zimná zmes. Varím si pekne v stane, čo by som si s benzínom veľmi netrúfol. Ani so Soto.

Písal si, že litrovú fľašku s benzínom predsa berieš tak či tak, nie? To je potom jedno, či namiesto tej menšej zoberieš plyn alebo ďalší benzín.

Ale je to tvoj výber.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 20, 2017 13:24

Jak už jsem vzpomínal benzinak jsme měli na dvou týdenním tripu Rakousko, Taloška. Benzín jsme do petky brali jen při tankováni do auta. Ono totiž většina pump má stanovený minimální odběr 5 litrů.
S tím že by u MSR Whisp.Intrn. tekl benzín nesouhlasím. Stalo se mi to jedině když jsem ho vytáhl pred prodejem ze skříně, takže byla mrtvá těsnění.
Kup si benzíňák v bazošu nebo pujč třeba v Namche nebo Hannibalu (pokud ho mají v půjčovně), aby sis porovnal svoje růžové názory s realitou.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 14:23

Tak růžové názory jsou pořád lepší než praxe s plynem kterou zde provozujete - úplně mě dostalo když jsem prolítnul vlákno o plynových vařičích ;)

Při čtení jak nahříváte kartuše zapalovačem aby to trochu v zimně fungovalo jsem nevěřil tomu co čtu ;) na to se mám moc rád ;)
Laborování s nahřívacími polštářky, kompatibilita několika verzí systémů kartuší, zimní/letní směs jsem se utvrdil v tom že raději budu akceptovat nevýhody benzíňáku.

S PB mám dost praxe a je mi jasné jak to funguje a jak to funguje když je studená bomba v mrazu která se navíc provozem dále ochlazuje - také jsem musel nahřívat 30l lahve abych dostal provozní tlak ale jít na to plamenem tak bujnou fantazii nemám ani já ;)
S PB vařičem jsem v praxi spokojen nebyl - Jo za tepla to jelo hezky ale to kolem toho a v zimně....


Takže děkuji, ale plyn opravdu nechci ;)
Vlákno je o benzínovém vařiči takže vím do čeho jdu kdybych to nevěděl ptám se obecně na vařiče.
PS - benziňák jsem pujceny měl takže vím co mám čekat v nejhorším - a to Soto by mělo byt lepší v tomto.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Víťa » ned srp 20, 2017 14:49

Nejdřív jsem vařil na plynu, pak jsem měl Optimus Nová plus a pak Soto. Pak jsem pořídil Jetboil Flash pak Jetboil sol Titanium a Pinguin Surpass titan a benzínak jsem měl naposled před lety v Maroku a pak sem tam v zimě. Příště plyn je o dost lepší než jakýkoli benzínak. Ale asi si zkušenosti s benzínem musí každý projít sám, aby zjistil jak je to těžké, neskladne a hlavně nekomfortni.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » ned srp 20, 2017 20:14

Jo to je možný. ;)

Mě u toho plynu vadí i to, že vyjedu náplň třeba na 70% a co s tím zbytkem? Vemu to příště znovu nebo to vyhodím - když to nesu a potřebuju třeba 2 kartuše - tak vlastně musím vzít 3 protože tady v té už nic moc není.... v mrazu se nedá počítat s celou kartuší takže místo 2 vlastně těch 3 už musím brát 4 nebo opravdu vědět, že budu mít kde koupit a že budou mít zrovna ty co potřebuju ke svému hořáku a že budou mít zimní směs...
Sníženej výkon, a nad zapalovačem bych to opravdu neohříval.

Ten benzín mi přijde prostě jednoduchej v tomhle.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » pon srp 21, 2017 16:26

Asi sem narazil na problém ;)

Soto StormBreaker

http://tacticaledcgear.com/gorelka-soto ... rmbreaker/

3500 wattů (3000 Kcal / h 11942 BTU)
plyn, benzin, petrolej, nafta
odolnej proti větru

Prodej údajně každou chvíli.
Je to tedy slabší než ta Muka, ale zas více odolné ve větru a více univerzální, pumpa a lahve sou stejné jako k Muka, držák na PB drží bombu dnem vzhůru.

Myslím že by to stálo za to si minimálně počkat na recenze. Mrzí mne ten nižší výkon no, ale pokud by na benzin jel stejně jak Muka tak by to mohlo stát za to.

Jinak u Muka jsem našel že vnitřní mechanizmus voliče na pumpě je komplet mosazný a byť né snadno dá se to rozebrat i složit komplet. Také byl vařič testován ve více jak -40°C a šlapal bezchybně.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod fps » pon srp 21, 2017 17:29

Michal82 píše:Nějaké Norsko/Finsko na sněhu 2-4 týdny by ste si opravdu vzali plynovej vařič?

na tohle bych vzal plyňák, mě stačí v zimě na den 25 g plynu u Primus Winter kartuše, ale jak by to bylo na víc než cca 4 týdny, tak bych vzal v zimě benzíňák, mimo zimu bych vzal dřívkáč
Naposledy upravil fps dne úte srp 22, 2017 13:53, celkově upraveno 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » pon srp 21, 2017 18:38

25g ti stačí na den....?
K tomu abys uvařil 3 jídla a abys rozpustil ze sněhu nebo převařil vodu cca 2l k pití? To si nedokážu představit s 25g
To sem tedy měl úplně jinou spotřebu.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod fps » úte srp 22, 2017 14:32

u Jetboil Sol Titanium a Jetboil Flash mám spotřebu plynu mimo zimu na den 12 g, ráno 0,5l vody na čaj a 0,5l vody na instantní kaši, večer cca 0,4l vody na dehydratovanou stravu, v zimě mám spotřebu plynu 20 až 30 g, ráno 0,5l vody na čaj a 0,5l vody na instantní kaši, 1l na čaj do termosky, večer cca 0,4l vody na dehydratovanou stravu, na spotřebu plnu má vliv plno faktorů, v zimě hlavně co máš za kartuš, jak moc mrzne, z čeho tavím vodu, či z ledu nebo prašanu, dostat vodu z ledu není tak náročné na spotřebu plynu tak jako je to u prašanu, v zimě vždy vařím v předsíňce stanu, taky má samozřejmě vliv na spotřebu plynu i nadmořský výška, a pak se samozřejmě snažím i v zimě tábořit blízko vody, a to i když je třeba zamrzlá

Michal82 píše:cca 2l k pití

v zimě mi stačí 1l čaje v termosce na den, plus tedy ten 0,5l čaje ráno k snídani, a jelikož je v termosce vařicí čaj i po 12h v -25°C, tak že se nedá ani pít, tak si vždy před nalitím čaje do hrnu naberu led nebo sníh, a pak teprve naliji čaj, tímto způsobem získám další cca 0,5l vody, celkově tedy cca 2l na den, což stačí
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » úte srp 22, 2017 16:59

Ha s tím sněhem do hrnecku to děláme stejně :) akorát já tak mám cca 3l k pití což je u mne ještě omezení - bezne piju 4l v zimě a 6l v létě - v zátěži jako kolo potom až 8l. Takže pro mne je 3l dost málo na den.

Nevím ale když koukám na Jetboil tak má udávanou spotřebu k uvedení vody do varu 10g na 1l - a to jsou parametry za tepla tuším 25°C za mrazu jde účinnost plynového systému rapidně dolu a zvyšuje se spotřeba. Pokud si vemu ze k jídlu a pití potrebuju 4l denně tak sem na 40g paliva za tepla - pokud k tomu přidám nižší účinnost v mrazu a větru a tavení vody muže to byt klidně 60-80g na den. Když sem zkoušel plyn v mrazu - cca -5°C tak sem z 230g bomby dostal tak cca 70% obsahu a defakto mi stačila na 2 dny - Jo byl to lacinej vařič. Plus sem musel bombu nahřívat na břiše a na noc už šla do spacáku.

Pokud budu chtít jít dva týdeny mimo civilizaci v zimně kde mohu počítat klidně -10 až -20°C tak potrebuju cca 8 bomb což je s vařičem cca 3,5kg plus to kde potom někde v nějaké zapadlé vesnici koupím bombičky se zimní směsí.
Pokud vemu benzinak sem na 2kg a mám jistotu bezproblemoveho provozu v mrazu vyšší výkon na hořáku a doplnění nějakého benzínu ve vesnici.

Na nějaký 2-3 dny to asi opravdu nemá cenu ten benziňák ale na delší dobu už v tom tu výhodu vidím.

Hlavně je mi velmi divné jak dosahuješ tak nízké spotřeby protože mi to žralo úplně jinak.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » stř srp 23, 2017 5:58

To bude tým, že za každú cenu musíš robiť veci "po svojom" :)

Tie čísla sú teoretické výpočty úplne mimo realitu, len aby si sám seba presvedčil o správnosti výberu. Na dva týždne mi v tých teplotách stačí jedna 240-gramová kartuša, druhú - väčšinou stogramovú, ak zoženiem - nosím ako zálohu, keby niečo.

Ok, moje treky sú vo výškach a potrebujem menej vody ako ty. Ale viac ako tri bomby aj so zálohou sú na dva týždne pre jedného čistá hlúposť.

Btw, moja dlhodobá spotreba je 1,4 g/min. Cez 1,5 g/min sa to prehuplo len doslova párkrát. A pokiaľ spávam s kartušou v spacáku, skôr ako na teplote závisí spotreba na vetre.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » stř srp 23, 2017 7:41

Tak vycházím z toho že sem tu 230g vypotreboval za dva dny a to nebyl zas takový mráz. Ostatně tu větší spotřebu mám potom i potvrzenou při použití 2x30kg pro přesný měřený proces kdy vliv teploty byl značný a proto se lahve museli nahřívat otopným systémem - jinak to byla ekonomická sebevražda.

Nechci se hádat, prostě buď nepijete nebo nevím zda necháváte vodu opravdu převařit, ale že by byl takový rozdíl mezi vařičem za 500 před 15 lety a dnešními vařiči to se mi věřit nechce - princip konstrukce hořáku je pořád stejný, plus to že v teplotách třeba -20°C vám v pohodě bomba dává tlak.... ? Když jsem jí v lehkém mínusu musel zahřívat? Jen když si vemu vaše diskuze o nahřívání kartuší zapalovačem tak to jasně potvrzuje že v mínusech s tím prostě máte problém stejně jak sem měl já - nicméně 10g na den je sci-fi zvlášť když i výrobce uvádí 10g na 1l a to při pokojové teplotě a bezvětří - takže cca 80g na den v mrazech při potřebě 4l což poté krásně odpovídá tomu co sem psal kor když půjde o tavení sněhu - že 230g sem měl 2 dny a nějaký ten zbytek v kartuši se již nedokázal odpařit.
Promiň ale používal jsem to a jestli dnešní vařiče neprodělali nějakou významnou konstrukční změnu - což nevypadá - tak ta spotřeba bude plus minus stejná dodnes. A obsah kartuší PB stejný - Jo přidávají dnes isobutan do těch zimních.
A představa že přiletím letadlem někam v zimně a začnu hledat outdoor obchod abych v něm koupil zimní kartuše třeba pro 3-4 týdny jelikož v zapadlé vesnici kterou třeba po týdnu/dvou navstivim samozrejmne nic takového nebude?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » stř srp 23, 2017 8:06

Nikto, kto sa zúčastňuje tejto diskusie, zapaľovačom plyn nenahrieva. Neviem, prečo to sem stále pletieš, nie sme samovrahovia.

Čísla, ktorými tu šermuješ, sú úplne mimo. Používaš ich tak, aby ti vyšiel požadovaný výsledok. 80 gramov plynu ZA DEŇ som nemal nikdy, ani v najhoršom počasí, ani v najhoršom vetre. Ďalej napríklad rátaš, že spotrebuješ asi 2 kg plynu (8 kartuší), ale benzínu oveľa menej, keďže 2 kg má celkovo varenie. To je proste blbosť, pretože prerátané na hmotnosť paliva je spotreba benzínu o štvrtinu až polovicu vyššia, ako spotreba plynu. Atď., jednoducho si úplne mimo.

Rozdiel v spotrebe medzi tvojim starým plynovým varičom a Jetboilom Sol, ktorý mám napríklad ja alebo fps, je zásadný. Je to systém s výmenníkom a zníženým výkonom horáka, čím sa minimalizujú straty. Za posledných 10 rokov prešlo outdoorové varenie malou revolúciou, viď napríklad ten Jetboil, alebo Reactor/Windburner od MSR.

Takže s trochou snahy som schopný vydržať s poslednými 30 gramami v malej 100g kartuši celý predĺžený víkend, aj s jedným roztápaním snehu. Ale to mám v prvý deň v termoske horúcu vodu. 80 gramov na deň je tak s vodou na sprchovanie :D

Inak neviem, kade chceš chodiť, ale tvoju istotu, že benzín zoženieš v každej prdeli, by som tiež úplne nezdieľal. Minimálne nie na Islande. A ak rátaš, že vypýtaš nejaký benzín z áut miestnych, tak majú väčšinou dízle.

Chápem, že chceš novú hračku (ja to Soto tiež veľmi nutne potrebujem :D ), ale prečo to treba podkladať číslami úplne odtrhnutými od reality, neviem. Niekto by ťa náhodou mohol zobrať vážne...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » stř srp 23, 2017 8:19

Cože? 1,5g .....?

Chlapi to si ze mě děláte srandu nebo mám ještě zbytkáč z víkendu? :D

Spotřeba 490g za 60 minut - uvaření 1l vody 2,5-7 minut dle větru a za tepla - to je v průměru 13l vody na 0,5kg paliva. Tedy velká bomba na 3 dny, nobo 2 klasické 230g na 3 dny - na 2 týdny by to bylo půl batohu kartuší ;)

https://www.hanibal.cz/coleman-fyrepower-pz-id18109

Úspornější vařič

Spotřeba 220g za 80 minut - uvaření 1l vody za 3,5 minuty (bezvětří) to je cca 20l vody v bezvětří a teple na kartuš - tedy 5 dní - v mrazu a větru 3 dny.

https://www.hanibal.cz/msr-reactor-1-l-id14092




Teď bych tedy požádal o odkaz na vařič který má spotřebu 1,5g za minutu - kor v mrazu a větru a dostatečný výkon na tavení sněhu. Děkuji.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » stř srp 23, 2017 8:23

Jetboil Sol Ti. Ale písal som niekoľkokrát, že bez vetra. Preto varím v stane.

Kedykoľvek rád predvediem. Napríklad najbližší víkend v Alpách.

Ale tá vyššia spotreba benziňáku platí pre obyčajný plynový varič. Oproti ktorémukoľvek modernému výmenníkovému systému je ten rozdiel ešte vyšší.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » stř srp 23, 2017 8:28

Ok Jetboil - na 100g dává 10l - opět v bezvětří a za tepla.
To jest při 4l na 2 týdny 6 kartuší. Ve větru a mrazu to muže byt 10 těch 100g což je cca 5 těch klasických.

https://www.hanibal.cz/jetboil-flash-pcs-id10144
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod mike » stř srp 23, 2017 8:36

:roll: klidne si muzes ten benzinak koupit, aniz bys presvedcil cele forum o tom, ze je pro tebe nejlepsi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » stř srp 23, 2017 8:37

Jo benzinak má vyšší spotřebu. 0,5l na 60 minut.
Jenže má výrazně vyšší výkon horaku, a jeho spotřeba se vlivem mrazu nezvyšuje. Neponesu x kartuší s mrtvou váhou, ale jednu velkou láhev s benzinem, palivo doplním všude a fungovat bude i v -40°C.

Jo sem tvrdohlavej ;)

Prosím neberte mě špatně já to opravdu nemyslím zle jak tady tak jinde.
Tu ukázku bych docela bral je škoda že venku nemrzne ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod mike » stř srp 23, 2017 8:42

V Alpach mrzne. Jed s wawrikem a my budeme tipovat, ktery z vas to prezije :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » stř srp 23, 2017 9:10

Michal82 píše:Jenže má výrazně vyšší výkon horaku, a jeho spotřeba se vlivem mrazu nezvyšuje.
Jasné, že sa zvyšuje. Zvyšujú sa predsa straty. A keďže na benzíne - na rozdiel od plynu - nemôžeš variť v stane, bude ten rozdiel kvôli vetru rásť oveľa rýchlejšie. Aj v obyčajnom vánku.

Pokiaľ plynovú bombu udržuješ pred varením aspoň približne v teple, si na tom úplne rovnako ako s benzínom. Tam pokles tlaku dorovnáš pumpou. Ja keď rozbaľujem tábor, dám si bombu do vrecka a za ten čas sa zohreje. A varím v stane na karoške alebo náhradných rukaviciach, takže sa odspodu neochladzuje.

Vyšší výkon horáku hovorí len o tom, že ti voda zovrie skôr. Tá o švrtinu až polovicu vyššia spotreba benziňáku, o ktorej píšem, samozrejme platí na zovretý liter, inak by sa to nedalo porovnávať.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření