Jaký benzíňák doporučíte?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod fastbalu » sob čer 25, 2016 22:42

Ahoj potrebuju poradit jaky benzinak si mam poridit, vyber mam Primus omni lite Ti a nebo Optimus nova + , rada bych aby varic byl hlavne jednoduchy na obsluhu, lehky a bezpecny. dik za rady. Ps. jine varice uz mi nenabizejte abych nemela tezsi rozhodovani :-)
Všude dobře, ale na horách nejlépe ....
fastbalu
nováček
nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: sob říj 5, 2013 14:16

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned čer 26, 2016 8:04

lehky bezpecny Soto OD-1NP Muka :D

Primus omnilite to jsem mel. Hodne smrdel benzinem, tekl spoj na hadici, nekdy to chtelo hodne laborovani, nez nastartoval. Varil dobre a nic se nepokazilo.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod fps » ned čer 26, 2016 15:13

Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » ned čer 26, 2016 17:36

Hahaha, pisala, ze jej nemate odporucat ine, a obaja jej poslu iny :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod S4TYR » ned čer 26, 2016 18:28

@ fastbalu: urcite ti muzu PRIMUS OmniLite TI doporucit. :)
Mezi hlavni vyhody, ktere ma PRIMUS oproti boozeho a fps SOTO varice, je univerzalnost, minimaliseticke provedeni a hlavne jeho kompatibilita s naplnemi. Muzes varit na technickem benzinu, kerosinu, nafte, ale i na plynu. Oproti MSRkum a jinym ma pak jeste velice kvalitni regulaci plamene - s klidem muzes nechat pomalym varem probublavat polivku z cerstvych surovin a nic se nepripaluje, ale na plny vykon jde odvarit snehem i klasicky AL esak jako nic :D
Ze zacatku jsem mel problemy s tim, ze mi od koupe nesedela kozena obsadka v pistu, ale to jsem si poresil a varic pouzivame dodnes k maximalni spokojenosti. Dojde-li palivo, tak sahneme po tom nejlevnejsim v okoli a akorat presroubujeme trysku.
Sam za sebe nedoporucuju prikupovat nahradni palivovou lahev. Nema to smysl, protoze palivo muzes nosit v pohode v klasicke plastove a usetris si tak 10x mrtvou vahu te Primusacke. Zavetri bych nahradil necim skladatelnym - original zavetri je akorat hrubsi alu plech, ktery ma tendenci se prolamovat a reze! Za me tedy jednoznacne PRIMUS OmniLite TI ;)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07


Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod S4TYR » ned čer 26, 2016 18:48

Zalezi, co povazujes za dlouhodobejsi, ale vcelku s plynakem od VARu a s benzinaky jen Primus a MSR. OmniLite TI ted mam cca dva a pul roku a zustavam u nej prave diky bezbroblemovemu behu snad na vsechny vysokooktanove paliva.
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod remy77 » ned čer 26, 2016 21:37

grco píše:Hahaha, pisala, ze jej nemate odporucat ine, a obaja jej poslu iny :P


Najlepsie to je vsak vo vlakne na plynaky, ked benzin je o 2 riadky dolu :-({|=
Naposledy upravil mike dne pon čer 27, 2016 1:56, celkově upraveno 1
Důvod: jj, presunuto...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod schwott » sob črc 23, 2016 14:55

Připadá mi, že za chvíli budu mít všechno vybavení napřímo z Číny. Péřák a stan už úspěšně používám a s kvalitou jsem spokojený, teď budu poprvé potřebovat benzíňák. V podstatě jen ráno na kafe/čaj, večer bude oheň. Vůbec se v tom nevyznám, dosud jsem vždycky vařil na plynu. Další použití je nedohlednu, tak nechci nic drahého a značkového.

Může mi nějaký expert z obrázků a popisů poradit, zda následující vařiče mají vše, co je potřeba? Já poznám jen, že u levnějšího je větší flaška a náhradní těsnění a trysky. Díky.
http://goo.gl/Xw3DzI
http://goo.gl/L1GAja
schwott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon čer 1, 2015 0:18

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod booze » sob črc 23, 2016 19:08

Mam tento a slape 4 roky paradne. Nejede v nem lih a kerosin.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod schwott » sob črc 23, 2016 20:23

Díky, to je ten levnější pod prvním odkazem. Obsluha je jednoduchá? Doporučuješ?
Naposledy upravil mike dne sob črc 23, 2016 22:54, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
schwott
nováček
nováček
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon čer 1, 2015 0:18

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » stř srp 16, 2017 14:04

Ahoj jaký je rozdíl mezi Primus OmniFuel, MultiFuel, OmniLite a Soto Muka Stove a MSR Whisperlite, DragonFly, XGK....?
Co do spolehlivosti, čištění, obsluhy, provozu, výdrže
Jaký vybrat? ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » čtv srp 17, 2017 10:37

Má tady někdo ten vařič Soto Muka Stove?

Našel jsem nějaké recenze a vypadá to výrazně líp fungující a zpracované než Primus a MSR.
Nevýhoda tedy že jede jen na tech. a bezolovnatej benzin, ale s tím bych si dokázal představit fungovat - do litrovky vzít technickej a kdyby došel a nikde nebyl k sehnání tak tam dat klasickej Natural95 to maj na každé pumpě - beztak cpát do vařiče cokoliv horšího pak stejně zavání průserem, tedy ucpáním, což bych na tůře čistil nerad.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » čtv srp 17, 2017 11:37

Soto treba čistiť rovnako ako všetky ostatné benziňáky. Primus Omni/Multifuel trochu menej, ale po mesiaci má aj ten citeľne nižší výkon, prípadne trhá plameň.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » čtv srp 17, 2017 12:26

Tak měsíc je ok. Nevím píšou, že oproti jiným se nezanáší - typuju že díky vyššímu tlaku. Ten start vypadá moc hezky pár vteřin a jede to a vše je po použití čisťoučké a suché. Ta pumpa vypadá poctivě - kovová.

Zkoušel jsi ho?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » čtv srp 17, 2017 12:33

Nie, mal ho chlap pri vedľajšom stole, tak sme kecali, lebo už dlhšie mám nutkavú potrebu kúpiť nejaký varič od Soto :D Čistí to zhruba po dvoch-troch týždňoch varenia na benzíne.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » čtv srp 17, 2017 12:39

A na jakým benzíně na Naturalu95 nebo na technickém?
V podstatě mi jde hlavně o to zda to ten Natural95 nějak moc nezasírá.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » čtv srp 17, 2017 12:54

Super díky moc.
Ještě na to kouknu v reálu jestli někde bude a pokud bude působit tak solidně jak na videu tak si ho koupím.

Používat ho chci zásadně s technickým benzinem a ten Natural95 bych bral jen pro případ nouze.
Láhev plánuji 1l

Recenze vypadaji velmi dobře.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » čtv srp 17, 2017 13:47

Tak teď jsem narazil na problém :D

Jak jsem psal že se to Soto nečistí - tak prý ne - respektive ten ,,generator,, ta trubička - je určena k výměně po nějaké době - preventivně po spálení 20l paliva dle manuálu - cena sady cca 500,-

Je to nepříjemná informace, ale na druhou stranu než spalim 20l benzinu a když si uvedomim ze mám novou trubičku která se časem asi stejně poničí tak si myslím ze to nejsou tak hrozné provozní náklady.
Respektive zatím mě to neodradilo.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45


Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » sob srp 19, 2017 17:13

Do žádného extrému, na trek po Islandu teď - ale tak bude se hodit i časem a plynovej vařič už nechci.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod wawrik » sob srp 19, 2017 17:31

Nie je žiadny rozumný dôvod používať na Islande benziňák namiesto plynu. Leda by si potreboval drankať benzín od okoloidúcich áut.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » sob srp 19, 2017 17:51

Důvod je velmi jednoduchý - k benzínu se dostanu v každém koutku civilizace, k plynu ne.
Prostě chci benzíňák i do budoucna, plyňák sem měl ;)
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Víťa » sob srp 19, 2017 18:41

U Sota doporučuje tuším přímo výrobce jako primární palivo normální benzín. A láhev doporučuji či nejmenší a to kvůli tlakovani. Mám tu 480 a pak ještě asi 230,proste tu nejmenší. Litrova se ani nedělá a jiné lahve nejsou kompatibilní.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » sob srp 19, 2017 19:11

Litrovka se děla

https://www.hanibal.cz/soto-lahev-na-pa ... #181425320

ano vím o tom ze si člověk zapumpuje aby to natlakoval a ze u litrovky to je na delší dobu - z té malinké hodlám vařit aby to bylo rychle na tlakovane a litrovku jen na přenos paliva - široké hrdlo bude se tam dobře camrat benzin z hadice na pumpe.

To palivo mám ale za to ze lepší je používat technicky benzin - mělo by to na nej lip jet.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » sob srp 19, 2017 19:13

Vidis a když ho mas jsi s nim spokojen? Už jsi dělal nějaký servis?
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Víťa » sob srp 19, 2017 21:18

Na přenos paliva stačí petka.... Je lehčí a stojí podstatně min. Navíc Teda tahat litr benzínu je podle mě zbytečně moc. Tenhle vařič se tlakuje mnohem víc než běžný benzinak. Po pár letech odešla pumpa. Z Japonska poslali novou a byla tu za tejden, ale jinak dostupnost náhradních dílů spíš mizerná. Ono i ty lahve jsou nepraktické. Ostatní výrobci měj lahve zaměnitelné... To se hodí pokud láhev ztratis nebo o ní jinak přijdeš. A to zapalování taky žádné objev. Stejně se to předehra akorát trochu jiným způsobem. Takže výhoda je spíš ve váze a skladnosti. Nevýhoda je ze v terénu prakticky neopravitelne a je tam pár choulostivych součástek. Taky by se neměl používat v mrazu. No sečteno a podtrženo hračka dobrá ale na expedici bych ho nebral.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Michal82 » sob srp 19, 2017 22:13

Tak petku určitě ne - čerpat hadicí na benzínce benzín do petky je opruz a je to všude jen ne v tý petce. To za těch par gramu stojí mít láhev s širokým hrdlem. Mít litr paliva považuji za minimum na mé použití. Náhradní díly jsou běžně dostupné co jsem se koukal a má je několik obchodů v ČR plus v zahraničí bez problému - jak pumpu tak obě sady na repas.
Limit se uvádí na -20°C kvůli těsnění na pumpě aby nehrozil únik paliva - co sem jednou zkoušel MSR staré tak z toho to teklo všemi směry v běžné teplotě takže asi v praxi Soto o nic horší nebude a dle recenzí je zimní provoz bez problému - naopak se uvádí výhoda vysokého výkonu hořáku a rychlé rozpouštění sněhu víceméně nejvýkonnější hořák na trhu. Taky spalování klasického Naturalu je na jiné úrovni než MSR a Primus. Ta opravitelnost v terénu skoro nulová pokud sebou nemáš náhradní díly to souhlas to je nevýhoda a tím se to na vysloveně expediční použití nehodí.

Proste Jo moderní hračka - pokud je ok tak skvěle funguje, pokud se rozbije musíš měnit díly.

Ale tak ještě to promyslim chci si to Soto minimálně prohlédnout ideálně vyzkoušet a kouknout na Primus.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Víťa » sob srp 19, 2017 22:16

I petky mají široké hrdlo☺️
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření