Ideální outdoor nůž

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Kubba » čtv črc 13, 2017 9:39

Já do přírody nosím obvykle dva nože - 91 mm zavíráček od Victorinoxu na přípravu jídla, otvírání konzerv, stříhání nehtů nebo náplastí a podobné drobné práce - a větší pevný nůž, v současnosti moru, na hrubší práce. S morou si nehty neostříhám a tlustou čepelí se třeba blbě krájí zelenina, no a když jsem za silného větru musel rychle vyrobit stanové kolíky (spíš kůly) do písku, protože ty tenké drátové byly úplně k ničemu a stan hrozil odletem někam do Ruska, pižlat ty větve victorinoxem bych fakt nechtěl. Stejně tak na přípravu ohně je lepší pevný nůž, který hodně vydrží a člověk se nebojí, že ho zničí (v případě mory i díky skvělé ceně).

Ten victorinox nosím i ve městě na klíčích.
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » pon črc 17, 2017 21:50

dudy než jsem to napsal, tak jsem to hledal, protože to slovo se mi taky nezdálo. Našel jsem ho snad jen v jednom nebo dvou odkazech, nicméně jsem ho nakonec z pohodlnosti použil. Z pohodlnosti, ne abych machroval. Ve videích na youtube ten obrat někteří používají pro vyjádření činnosti, kdy z nože uděláš hrubým násilím sekerku :D

"Takžeahojbuškrafťácííí ..... takžeňákejtenbatoning"

https://en.wikipedia.org/wiki/Batoning
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » pon črc 17, 2017 22:16

Tys ale psal buttoning, proto se tomu divili :) Button je knoflik.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » pon črc 17, 2017 23:16

miku já vím, co je button, každopádně děkuji za vysvětlení zřejmého. Dovolím si taky ti sdělit zřejmé: čti pořádně, zejména tu část "než jsem to napsal, tak jsem to hledal, protože to slovo se mi taky nezdálo. Našel jsem ho snad jen v jednom nebo dvou odkazech, nicméně jsem ho nakonec z pohodlnosti použil"

Kdybys měl někdy chvilku, kdyžtak mi prosím vysvětli ještě pár obtížných slovíček. Jako třeba apple, bread, knife nebo juice. Díky :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod amigo » stř črc 19, 2017 8:16

takže už známe rozdíl mezi baton a button a všechno je príma :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » stř črc 19, 2017 9:27

Stipani polinek nozem.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » stř črc 19, 2017 11:20

amigo :lol: jasně ... baton jsem neznal a nenapadlo mne to takhle napsat. Ověřoval jsem to jen jako buttoning, přestože mi to přišlo jako kravina. Ale našel jsem to takhle asi 2x napsaný, tak jsem si s tím nedělal hlavu. Každopádně už vím, že to je od obušku.
Zpátky k nožům - ten Hultafors drží - je to super. Ale zkušenost z víkendu na rybách ... nebyl by špatný nůž, který má dutinu ve střence a plave.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » stř črc 19, 2017 22:06

budo píše:Ale našel jsem to takhle asi 2x napsaný, tak jsem si s tím nedělal hlavu.

Dalsi takovy uz to najde napsany 3x :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Outdoor/survival nůž

Příspěvekod Ozzy » úte črc 25, 2017 13:23

Dobrý den,sháním survival/outdoor nůž co by zvládl vše od kuchání po štípání dříví, něco odolného co drží ostří. Hodně mě oslovil nůž Glock, známí si také chválí Mikov a MTech tak jsem trochu navážkách. Určitě by měl stát kolem 1000,-.
Určitě se to tu milionkrát rozebíralo, ale mě zajímají zkušenosti někoho kdo Glocka třeba má. Ve vyhledávání ve vláknech jsem o Glocku nic nenašel.
Předem díky za rady.
Naposledy upravil mike dne úte črc 25, 2017 20:44, celkově upraveno 1
Důvod: slouceno, nezakladej duplicitni temata
Ozzy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte črc 25, 2017 13:09

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod FrantaKrajta » stř črc 26, 2017 19:05

booze píše:Esse Zancudo http://www.noze-nuz.com/esee/BRKR1CBB.php
Za zivot jesem znicil desitky nozu a tento jediny drzi.


Zancudo je moc fajn zaviraci nuz za dobrou cenu, nosim taky :) Ted nove i v oceli D2. A velikosti tak akorat, pekne tenky do kapsy. Nebo Avispa, ale ta uz je na mne moc dlouha.

Pro ty co chteji neco "poradneho", tak uz i tady mnohokrat zminovany svedak (Mora, treba Companion). Skvele ostri, dobra ocel, za par stovek, proste kvalitni pracovni nastroj. Nemusim nosit nejaky super survival full tang za par tisic kdyz svedak zvladne to same a lip, pokud s nim nebudu zrovna pacit cihly.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Ozzy » stř črc 26, 2017 19:55

Vypadá parádně ale chtěl bych něco s pevnou čepelí, na tahání k search and rescue kde tím nožem budu štápat dřevo, rozbíjet cihly a zároveň aby mi ten nožík uřízl kousek chleba :D proto se mi hodně líbí glock, mora vypadá zajímavě ale nevím jak moc je pevná.
Ozzy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte črc 25, 2017 13:09

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod booze » stř črc 26, 2017 20:49

Ozzy píše:na tahání k search and rescue kde tím nožem budu štápat dřevo, rozbíjet cihly

Tak to zapomen na nejaky drahy nuz a kup moru nebo hultafors pokud potrebujes pracanta a nechces resit co si muzes s nozem dovolit. Moru jsem znicil, az pri "sekani" narazniku auta.
Znicil jsem behem par let hodne nozu i neznicitelny fallkniven.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod FrantaKrajta » stř črc 26, 2017 21:19

To je otazka. Je to trochu o univerzalnosti vs vhodnosti na jednotlive pouziti. Chcez nabrousene pacidlo? Pak jasne, nejaky 5mm tlusty full tang s cepeli tvaru pacidla bude asi lepsi na paceni a rozbijeni cihel, ale jemnejsi prace s nim bude na nic a drevo zase useknes lepe sekyrkou nebo osekas nejakym Kukri.

Urcite bych se u Mory nebal nekvalitni oceli nebo spatneho tangu. A urcite jde znicit kdyz s ni budes delat psi kusy. Kazdy nuz se da rozbit... "If you are breaking moras your not doing it right, or your trying to break moras." Jo, na Yt najdes spousty videi jak manik s tim Glockem FM78 deset minut seka porobeton, ale to same by udelal jednim uderem kladivem :) A paceni se taky dela lip Halliganem nez nozem.

Takze promin, moc neporadim, stejne je to o kompromisech :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » čtv črc 27, 2017 7:48

Ozzy: jen pro zajímavost - pri jake prileztosti budes nozem rozbijet cihly? :D

Souhlas s booze - kup Hultafors nebo Moru. Budes spokojenej.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Ozzy » čtv črc 27, 2017 10:44

Ty cihly byly pro příklad :D, prostě odonlej na kterej se budu moct vždy spolehnout. Jasně na páčení je páčidlo, na beton kladivo, ale já sebou nemůžu tahat kufr s nářadím :D
Ozzy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte črc 25, 2017 13:09

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv črc 27, 2017 12:57

Jasne :) Tak tu Moru zkus. Uvidis. Je za par stovek, maji i silnejsi modely s 3.2mm cepeli a silnejsim tangem (ale tam uz myslim nebyva ten skvely skandi vybrus, co vim a jsou drazsi), pripadne i full tang model (zase to same, horsi vybrus a draha, spis odpoved na modu full tang survival nozu). Vem ji na par akci a otestuj. Porad je to dobra svedska karbonova ocel a skandi vybrus. Urcite lepsi jak vselijake pochybne Bear Grylls :D Prinejhorsim, kdyz ti nebude vyhovovat, mas skvely nuz do kuchyne nebo do auta, a pak se muzes poohlednout po nejakem drazsim robustnejsim survival nozi. Treba karbonove Esee 3 nebo Esee 4, drahe jsou dost, ale dost lidi si je pochvaluje (a maji treba, na rozdil od toho Glocku, i hrot na rozbijeni skla, sice jen ze stejne kalene oceli jako cepel, ale to nevadi - proste ho po rozbiti par okynek u auta znovu nabrousis :D) Ale samozrejme neznam tvoje predpokladane pouziti, takze je to na tobe :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Ozzy » čtv črc 27, 2017 13:07

Vyzkouším Moru, už jsem si vyhlídnul Companion MG.
Ozzy
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte črc 25, 2017 13:09

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod adrianat » stř srp 16, 2017 14:24

Já pokukuji po Moraknivu s takovou tou typickou skandinávskou čepelí. Máte s ním někdo zkušenost? Stanovila jsem si limit do 500 Kč, takže podle toho vybírám. Díky moc.
adrianat
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř srp 16, 2017 14:17

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Kubba » stř srp 16, 2017 14:47

Za ty peníze jsou to naprosto nepřekonatelné nože. Příprava ohně v nejrůznějších situacích, jednoduchá polní kuchyně, rychlá výroba stanových kolíků ve vichřici na pláži z nějakých vyplavených dřev (standardní kolíky nedržely)... všechno v pohodě. Akorát se s tím překvapivě blbě krájí meloun (tlustá čepel).
Naposledy upravil mike dne stř srp 16, 2017 18:29, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod adrianat » stř srp 16, 2017 14:56

Uf, teda meloun mě vůbec nenapadl, že by se s tím dal krájet :) mockrát děkuji za vaši zkušenost. Koukám, že žijete poměrně pestrý život plný adrenalinu. =D>
Naposledy upravil mike dne stř srp 16, 2017 18:28, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci :-/
adrianat
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř srp 16, 2017 14:17

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod JirkaBuk » stř pro 27, 2017 13:57

Já s sebou pokaždé nosím nůž a kapesní pilku. Nůž mám cca 9 let, ten jsem dostal ještě od dědy a vysouvací pilku Fiskars jsem si pořídil přednedávnem po zkušenosti, že nožem se dřevo neseká úplně nejlépe :D
Naposledy upravil vonkreuz dne stř pro 27, 2017 17:32, celkově upraveno 1
Důvod: Editován odkaz na e-shop. Při dalším pokusu bude jižní ovoce.
JirkaBuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř pro 27, 2017 13:51

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod skutrjohny » stř led 17, 2018 15:12

jaky mate nazor na ultralehke kapesni noze? treba tenhle: https://www.kulina.cz/kapesni-ultralehk ... o/d-89336/
pouziva nekdo neco podobneho a doporucil by?
asi takhle: uz vic nez rok chodim do hor bez noze a zjistil jsem, ze ho vlastne nijak zvlast nepotrebuji, ale prece jenom bych si chtel neco poridit, co moc nevazi, abych o nem zbytecne nevedel, ale v nouzi jako bych nasel.
nemam v planu, jako mnozi tady, se se svou pulkilovou macetou prosekavat lesem, stipat polena nebo kuchat jelena. chci to jen na drobne outdoor prace, jako nakrajet Vysocinu, uriznout si kousek kury na podpal, proriznout se ze stanu ven, kdyz me napadne medved, ale nezabit ho.. proste na bezne veci, co moderniho turistu muzou potkat.
Naposledy upravil skutrjohny dne stř led 17, 2018 19:43, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod dudy » stř led 17, 2018 15:29

Na pod7kilo jich máš víc a levnější...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod mike » stř led 17, 2018 19:08

@skutrjohny: jsem na tom s nozema podobne, a tak jsem si poridil Victorinox Bantam. Pote, co jsem po mnoha letech ztratil Recruit. Protoze i moderni turista nekdy potrebuje otevrit pivo, konzervu nebo mensi sroubovak. Bantam nosim v kapse, nevim o nem a pro tebou popsane ucely naprosto staci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod skutrjohny » čtv led 18, 2018 8:39

jo no, jeste zvazuju nejaky multifunkcni. tento Victorinox by byl idealni. jinak zaujala me u teto znacky ta jejich blue alox serie :) skoda, ze jsou drazsi a uz se nevyrabi. u nich ale nejde o pridanou hodnotu v prakticke strance, ale spis o ten design
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod fps » čtv led 18, 2018 11:31

já vozím Victorinox Classic SD, a úplně mi stačí, ale kdysi jsem vozil Leatherman Wave nebo Leatherman Juice S2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod budo » úte led 23, 2018 12:23

Podle mého názoru stačí jakýkoliv ostrý nůž.
Sám někdy nosím Opinel No 10 Carbon - lehký, skvěle drží ostří. Dostatečně dlouhé ostří. 73g
Pak občas beru Victorinox - nevím jakej - má hafo funkcí, nejvíc používám velké ostří na svačiny, malé ostří na řezání dřeva - stačí bohatě, nůžtičky jsou příjemným benefitem pro strýčka příhodu.
Na hrubou práci - štípání dříví, rozdělávání ohně, ... beru Hultafors. Funkční link tady. Je to skvělej levnej a odolnej pracovní nůž.

Zpravidla beru Hultafors + jeden ze dvou výše uvedených. Nevadí mi to, unesu to.

Koupit si nějakej ultralight za pomalu litr mně osobně připadá zbytečný, ale proti gustu žádnej dišputát.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod skutrjohny » úte led 23, 2018 13:08

no tak ono ten nuz za ten litr je spis takova designovka, doplnek do kapsi, kdy platis i za zbytecne prislusenstvi, jako je libiva krabicka, pytlik, proste za veci, ktere hodis do kose. minimalne ta krabicka je k prdu. realna cena je tak 400
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod Chara-din » úte led 23, 2018 19:09

Já mám nože rád a na hory jsem z finky přešel právě na Deejo 37g. Je to plně funkční, dobře udělaná věc s pěkným designem. Sedí mi do ruky a délka čepele je tak akorát. V akci jsem ho sehnal nějak kolem 700 Kč. Tetovaná verze je hezký dárek. :-)
Tady ho chlápek popisuje.
http://www.noze-nuz.com/deejo/DEE1CB021.php
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Ideální outdoor nůž

Příspěvekod skutrjohny » úte led 23, 2018 22:26

dneska mi prisel. nakonec jsem se rozhodl pro nej. trochu jsem se bal, ze to bude nejake chrastitko, ale nakonec je to plnohodnotny maly nuz vhodny k tomu, co jsem uvadel. ve svem gearlistu jsem ho zaradil pod hlavicku povinne vybavy:)
pro pripad prehodnoceni potreb mam jeste tohoto Rangera http://www.ledshop.cz/foto/velke/9250.jpg a nejakou pulkilovou kudlu, takze myslim, ze uz jsem pokryty :)
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

PředchozíDalší

Zpět na Nože