Výběr nové čelovky

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv črc 27, 2017 12:48

Muj Fenix HL21 sice stale drzi, ale leta uz na nem jsou znat a chtel jsem ho doplnit nejakou s cervenym svetlem a delsi vydrzi, nejspis HL35 (2xAA/2x14500, konecne moonlight rezim, etc). No na strankach dovozce je "nedostupny". Takze zrejme Fenix zase vic a vic preferuje svoje plastove modely bez poradne odolnosti, ktere uvedli dva nove (ale IP66? Diky ne) a kovovych s IP68 je cim dal tim min :(
HL60R ma pro mne nesmyslne ovladani (Turbo > red light ???)
Jeste jim napisu, jak to s tim je, jestli nebude nejaky upgrade v budoucnu, nevite?

Pripadne nejaka alternativa? Zebralighty delaji sice krasne, ale zadne nemaji cervene doplnkove svetlo, co vim.

Dik
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv črc 27, 2017 19:34

Napis distributorovi, kdy ji asi cekaji. Jestli nespechas, tak casem urcite bude, ale co vim, tak maji s dodavkama od Fenixu chronicke potize :) Nebo si ji objednej nekde ze zahranici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » ned črc 30, 2017 23:53

Tak podle distributora (Kronium) prestali HL35 vyrabet. Uvidime. Na americke strance Fenixu porad jsou. Zkusim napsat primo Fenixum a poptat na CPF. Kazdopadne, zatim je stale maji na Amazonu v lehke sleve, tak mozna jednu rovnou obednam...

UPDATE: Ozval se mi americky Fenix, ze HL35 vyradili, protoze se malo prodavala: "It's a sales game. Sales weren't great for it so we go back to the drawing board on designs. There were no design flaws with the light." Takze urcita nadeje na podobnou svitilnu v budoucnu tu je, ale samozrejme nic konkretniho.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod seis » čtv srp 3, 2017 16:24

Nemáte už někdo novou Petzl Actik? Rozhoduji se mezi Actik a výkonější Reactik. Potřebuji nahradit starou Myo (jeden z prvních modelů).
Uživatelský avatar
seis
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř srp 17, 2005 21:35
Bydliště: Čechy a Morava

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » čtv srp 3, 2017 18:30

Petzl? On jeste nekdo kupuje celovky Petzl? :shock: :twisted:

Kouknul jsem na specifikaci a to je teda zoufalstvi. Porad 5 a vice let za vyvojem. Kdyby ses koukla po jinych znackach, tak urcite najdes neco lepsiho, kvalitnejsiho a nejspis i podstatne levnejsiho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » čtv srp 3, 2017 19:31

Jo, nekdo kupuje. A dokonce je s ni mnohem spokojenejsi na svoje pouziti nez s vychvalovanyma Fenixama... Obavam se, ze z Vama doporucovanych celovek asi tezko bezne sezenes za podobne ceny nez Petzly, samozrejme nemyslim nejake nesmyslne inovinky (napr. mne) k nicemu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod JoseD » ned srp 6, 2017 21:47

mike píše:Petzl? On jeste nekdo kupuje celovky Petzl? :shock: :twisted:
Kouknul jsem na specifikaci a to je teda zoufalstvi. Porad 5 a vice let za vyvojem.

Jako že používaj starší generace LEDek, nebo ta elektronická bižu okolo?
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2017 2:42

Tak nejak uplne vsechno, koukni se na specifikaci. LEDky pro jistotu neuvadeji (takze to spicka nebude), dosvit nic moc, podivna cisla u vydrze (stejny cas pro 100 i 300 lm), takze nejspis nebude mit konstantni regulaci vykonu, blbe odstupnovane mody (5, 100 a 300 lm), konstrukce (IPX4 :roll:), napajeni (3xAAA #-o)... Jedine plus je ten akumulator, jenze ten neni v cene a myslim stoji asi tak stejne, co cela celovka, cimz by se zoufaly pomer cena/vykon stal jeste zoufalejsim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod dudy » pon srp 7, 2017 7:19

apuka píše:...Obavam se, ze z Vama doporucovanych celovek asi tezko bezne sezenes za podobne ceny nez Petzly...



Ti nevím.
Srovnatelně mi vychází třeba Fenix HL 26R která stojí 1459,. Kč včetně akumulátoru, zatím co Petzl stojí 898,-Kč plus 649,- akumulátor, takže 1547,-Kč.
Fenix má regulaci výkonu, na druhou stranu výhodou Petzlu je možnost napájení AAA. Pro eliminaci této petzlácké výhody by bylo třeba sáhnout po HL35 kde je cena 1459,-, HM50R (1599,-), nebo HL55 (1699,-), kdy HL55 je na li-on 18650, kdy např. SONY 3120mAh (oproti směšným 1250mAh u Petzlu) stojí 349,-Kč, tedy polovic, než Petzl s třetinovou kapacitou.

Takže, suma sumárum, bych to s tou finanční náročností Fenixu oproti Petzlu, až tak dramaticky neviděl...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » pon srp 7, 2017 8:14

apuka píše:Obavam se, ze z Vama doporucovanych celovek asi tezko bezne sezenes za podobne ceny nez Petzly,
Taký Imalent HR20 je za 30 USD. A v cene je moderná značková dióda a dokonca aj moderná značková LiIon batéria 2600 mAh. Navyše sa dá nabíjať priamo v čelovke.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » pon srp 7, 2017 11:25

Tak kdyz si porovnate Petzl vs. ostatni (Fenix, Olight, Zebralight,...), i kdyz uz to tu bylo asi mnohokrat popsano:

celovka na 3xAAA ma jen malinko vetsi kapacitu nez celovka na 1xAA (1 AA Eneloop ma cca 2000-2500mAh podle typu, 1 AAA Eneloop 750-950mAh podle typu).

K tomu driver, ktery nema poradnou regulaci (celovka sviti porad min a min, jak se vycerpava baterie) vs regulovany driver s indikaci stavu baterie (sviti porad stejne, pri vybite baterii postupne vypina nejvyssi mody takze jednodusse poznate kdy vymenit)

Zadna poradna ochrana proti vode, secvaknute plastove telo drzi na par plastovych koliccich

Vvymena trech malych clanku oproti jednoduche vymene jednoho vetsiho clanku (zkuste si poslepu rozebrat Petzl a vymenit clanky, oproti vymene jednoho clanku u Fenixe ci podobne)

Zastarale a nezname diody bez specifikace oproti modernim diodam s sirokou nabidkou vlastnosti (treba teple bila tj. lepsi podani barev v prirode a v mlze).

Moznost nabijeni v celovce s akumulatorem v cene, u mnoha modelu moznost pouzit nabijeci lithiovy (nekdy nabijeny primo v celovce) i primarni clanek jako zalohu (treba nabijeci 14500 i primarni ci nabijeci AA).

Mnohdy pohodlnejsi ovladani nebo moznost jeho naprogramovani podle typu pouziti (coz je ale individualni).

Nekomu to vyhovovat muze, proti gustu zadny disputat, ale porad pro mne vychazi cokoliv lepsi nez Petzl.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 7, 2017 20:35

dudy píše:SONY 3120mAh (oproti směšným 1250mAh u Petzlu) stojí 349,-Kč, tedy polovic, než Petzl s třetinovou kapacitou.

Pomer je jeste horsi. Daji se sehnat 2 Panasonicy 3400 mAh za 11 - 12 USD (nekde tu byly odkazy), takze 6800 mAh za rekneme 300 Kc. Z cehoz mi vychazi, ze Petzl baterka je 12x drazsi. Vim, ze to s baterkama neni tak jednoduche, ale tahle je nechutne predrazena.

FrantaKrajta píše:Zadna poradna ochrana proti vode, secvaknute plastove telo drzi na par plastovych koliccich

Videl jsem nekolik Petzl celovek, kde secvaknuti moc nedrzelo a byla tam nekolik mm mezera. Sice celovka jeste fungovala, ale ochrana proti vode nula.

FrantaKrajta píše:Nekomu to vyhovovat muze, proti gustu zadny disputat, ale porad pro mne vychazi cokoliv lepsi nez Petzl.

To rikam furt :) Petzl je Trabant za cenu Mercedesu. Jasne, ze to nekomu muze stacit, ale pak si muze koupit podobnou kvalitu za par dolaru od Cinanu. Kdyby tahle celovka stala 100 - 200 Kc, tak fajn, ale tohle je ciste vyuzivani neinformovanosti zakazniku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod budo » pon srp 7, 2017 23:21

FrantaKrajta píše:Takze zrejme Fenix zase vic a vic preferuje svoje plastove modely bez poradne odolnosti, ktere uvedli dva nove (ale IP66? Diky ne) a kovovych s IP68 je cim dal tim min :(

Jen pro informaci si přečti, co je vlastně IP66 ;-)
Já bych se s tímhle vody rozhodně nebál. Pokud se s čelovkou nehodláš potápět s lahvema...
Naposledy upravil mike dne úte srp 8, 2017 0:18, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena kompletni citace
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod Kubba » úte srp 8, 2017 7:30

IP66 není ani na plavání, o potápění nemůže být ani řeč. Na loď bych ji také nevzal (na moři mi vodotěsná baterka od Fénixu nejspíš zachránila život, nebo přinejmenším papírování s potopenou lodí). A v nějaké větší průtrži mračen bych byl asi nervozní, i když by to měla vydržet. Naposledy jsem IP68 ocenil minulý víkend, když jsme se brodili přes řeku - a bylo potřeba svítit pod hladinou, aby bylo vidět, kam šlapeme (svícení nad hladinou bylo úplně k ničemu, protože se to akorát odráželo a člověk neviděl vůbec nic).
Kubba
nováček
nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 23, 2017 13:09

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 8, 2017 20:03

budo píše:Jen pro informaci si přečti, co je vlastně IP66 ;-)
Já bych se s tímhle vody rozhodně nebál. Pokud se s čelovkou nehodláš potápět s lahvema...


Díky, ale s IEC 60529 i MIL-STD-810G jsem doufám dobře srozuměn, řešil jsem na pár projektů specifikace odolnosti Toughbooků, podvodních pouzder i fotoaparátů.

IPx6 není specifikované ani na potápění bez lahví (to ostatně ani IPx8), je to testované na vodní proud z asi 12mm trysky ze vzdálenosti 3m od objektu v nějakém tlaku a množství vody po dobu 3minut. Na jakékoliv ponoření nějakou i krátkou dobu není testované vůbec... IPx8 je testované na ponoření delší než IPx7 (30minut v 1m) do hloubky větší než 1m. Samozřejmě, IPx7 a vyšší nejsou automaticky lepší než 6, protože se jedná o jinou testovací metodiku. Teoreticky se může stát, že IPx8 vydrží ponoření do tří metrů po dobu 60minut ale nevydrží vodní proud z trysky z testu IPx6, ale není to příliš pravděpodobné. Samozřejmě, na potápění potápěčskou baterku, tam nemá cenu šetřit...

Jistě, na spoustu věcí IPx6 stačí. Mělo by vydržet i krátké mytí pod proudem vody z umyvadla. Ale když chci se svítilnou do jeskyň, svítit pod vodou, nebo aby přežila vypadnutí do vody, budu preferovat IPx8 a vyšší, v kovovém těle s jednoduchým odolným spínačem. A vlastně i na nějaký pořádný slejvák.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod wawrik » čtv srp 10, 2017 7:17

(Wizard Pro v3)
wawrik píše:
booze píše:tvl nestras vcera dosel. ](*,)
Inak čelovka ako taká je fakt jedna z naj, čo som kedy mal - optika, ovládanie, výdrž, farba svetla, signalizácia stavu... Všetko na jedničku, len tá kvalita :( Čím drahšia čelovka, tým viac problémov s nimi mám :D
Tak, a milý Armytek včera zomrel definitívne. Žiadna reakcia, ani ťuk. :-k
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pát srp 11, 2017 17:28

dudy píše:Srovnatelně mi vychází třeba Fenix HL 26R která stojí 1459,. Kč včetně akumulátoru, zatím co Petzl stojí 898,-Kč plus 649,- akumulátor, takže 1547,-Kč.
Fenix má regulaci výkonu, na druhou stranu výhodou Petzlu je možnost napájení AAA. Pro eliminaci této petzlácké výhody by bylo třeba sáhnout po HL35 kde je cena 1459,-, HM50R (1599,-), nebo HL55 (1699,-), kdy HL55 je na li-on 18650, kdy např. SONY 3120mAh (oproti směšným 1250mAh u Petzlu) stojí 349,-Kč, tedy polovic, než Petzl s třetinovou kapacitou.
Ti nevim...

Petzl Tikka se da (jeste) sehnat do 700 v pohode. K nemu 4xPanasonic Eneloop Pro 900mAh (mely by zvladat nizke minusove teploty) do 400 a to je vsechno. Nabijecku na NiMh AA/AAA mam, neresim. Takze za 1100 za vsechno a vydrzi mi to dobrych par let. Nepocitam Tikka II nebo mozna uz i vyse, ty se mi nelibi, pro mne zbytecna nejvyssi svitivost. K akumulatorum bych musel dokoupit powerbanku nebo nabijecku a kdyz odejdou, mam smulu - tady si vezmu obycejne AAA (napr. co k celovce dali) a par dnu mi i ty vydrzi, kym nekoupim jine. Nepotrebuji zadne zbytecne funkce typu spojeni s mobilem ani konstantni svit, takto spise zjistim, ze baterka dochazi - moje zkusenosti ukazuji, ze (u obyc. nabijecich nebo obycejnych baterek mereni kapacity malokdy funguje prijatelne, takze ukazatel je mi na houby.)
Ale taky jak pisu - na moje pouziti. Tj. preferuji AA nebo AAA baterky, ne vlastni akumulatory, nevadi nabijeni mimo, skoro vzdy pouzite na nizkou svitivost, pouziti max na dvou-tridenni pobyt mimo moznost nabiti a jeste ne na nocni pochod, spise dojeti nebo brzke vyrazeni, ale obcas se nabit zapomene, teren malokdy kriticky, kde je potreba dovidet dale, je mi uplne jedno, jak je moderni nebo zastarala LEDka, zajima me funkcnost a delka sviceni (coz s tema Eneloopama Tikka tech 180 hod v pohode da i s obcasnym kratkym prisvicenim silnejsim svetlem - ktera z tech Fenixu to vydrzi (na nejakych 15-20 lumenu?).
Je uplne jasne, ze kdybych chtel celovku napr. na ledovec, obcasne lezeni i za tmy, chozeni v kritickem terenu, kdybych chodival tydny mimo moznost nabijeni, atd, tak si vyberu uplne jinou a s jinym vybavenim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod FrantaKrajta » pát srp 11, 2017 19:34

apuka píše: zajima me funkcnost a delka sviceni (coz s tema Eneloopama Tikka tech 180 hod v pohode da i s obcasnym kratkym prisvicenim silnejsim svetlem - ktera z tech Fenixu to vydrzi (na nejakych 15-20 lumenu?).


Tikka ti da Eneloopama konstatnich 15-20 lumenu po 180 hodin [sic!] ? To asi ne, kdyz je to neregulovana svitilna. Ani nevim, jak by se tam tolik stavy veslo, spocitej si kolik by musela ta LED brat mA po 180h pri 20 lumenech, a srovnej to s odberem jinych svitilen pri stejne svitivosti. Treba Fenix udava u HL23 asi 80-100 hodin pri konstantnich 3 lumenech z 1xAA clanku. I při ztrate na driveru a regulaci by Tikka musela byt nejmin desetkrat ucinnejsi nez nejmodernejsi LED diody... to nejak nesedi :)

V nizkem modu zacne na treba tech 20 lumenech, ale za chvili to bude 15 lumenu, a po 100 hodinach takova svetluska treba s pul lumenem.

Mimochodem, jeste je tu zpusob regulace nizkych modu, Petzl pokud vim u nekterych modelu pouzival PWM neboli modulaci sirky pulzu s dost nizkou frekvenci treba i 100Hz, coz lidem muze vadit. Nevim jak nove modely Petzlu, ale vetsina lepsich svitilen od ostatnich firem PWM nema.

Ale je to opravdu kazdeho volba podle jeho pouziti, a kazdemu vyhovuje neco jineho, to je jasne :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pát srp 11, 2017 20:50

Ne, neda konstantnich 15-20 lumenu 180 hod, ani jsem to tak nemyslel, postupne to klesa az k 5-ti. Bohuzel na krabici je jenom graf ztraty vykonu pro 100 lumenu, ne pro nizsi vykon. Ja jsem tu otazku myslel tak, ze ktery Fenix vydrzi sviti na udany vykon 15-20 lumenu - mysleno tak, jak Tika ma dva rezimy, 100 a 20 lm, nevim, nezkoumal jsem, jake rezimy ma Fenix a ze Tikka sviti na ten 20lm rezim, Fenix by mel na ten svuj podobny rezim. Nezavisle na tom, jestli je to konstantni nebo ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2017 21:07

Neklesa to k 5, ale k nule (never marketoidum, co si kresli grafy ;-)). Graf pro nizsi vykon je uplne stejny, jen je krivka niz a neni tak strma. Realne je ale takova celovka pouzitelna prvnich par hodin a pak je to bludicka. Kdysi jsem ji mel. Ano, vydrzi svitit velmi dlouho. Akorat ze je ti to uplne k nicemu, protoze stejne nic nevidis. Teda, kdyz se na ni podivas, tak poznas, ze sviti. Krivka je neco jako obracena exponenciala, takze nejdriv klesa velmi rychle a pak jde temer paralelne s casovou osou k nekonecnu (a v limite k nule).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pát srp 11, 2017 21:25

apuka píše:Petzl Tikka se da (jeste) sehnat do 700 v pohode. K nemu 4xPanasonic Eneloop Pro 900mAh (mely by zvladat nizke minusove teploty) do 400 a to je vsechno. Nabijecku na NiMh AA/AAA mam, neresim. Takze za 1100 za vsechno a vydrzi mi to dobrych par let.

Dudy srovnaval s celovkou, ktera priblizne odpovidala puvodnimu dotazu. Tomu, co pises, odpovida spis nova HL16, ktera je za tech sedm stovek. Je na jednu AA, takze ekonomictejsi provoz, ma slusnou LEDku, cervene svetlo, IP66, konstatni regulaci vykonu a kdyz chces, tak ti na 4 lm vydrzi 60 h (s lithiovou AA nejspis dvojnasobek) a to je jeste hodnota, ktera je jeste marginalne pouzitelna (Tikka bude svitit min). Dobre pouzitelnych 30 lm da 7 hodin, pricemz s lithiovou baterkou opet odhaduju dvojnasobek (moje HL20 se starsi diodou da na 50 lm asi 9 hodin).

Tikka by byla dobra tak maximalne za dve stovky a predpokladam, ze se nekde u Cinanu podobna najde jeste levneji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » sob srp 12, 2017 11:52

mike píše:Neklesa to k 5, ale k nule (never marketoidum, co si kresli grafy ;-)). Graf pro nizsi vykon je uplne stejny, jen je krivka niz a neni tak strma.
Jo, klesa to ke konci k nule, ale... Uz zase pouzivas oblibenou relativizaci a vytahujes takove udaje, o kterych jsem psal, ze pro me nejsou dulezite (Li baterka - nabijecku nemam, "obycejna" je nenabijeci, cervene svetlo nepotrebuji, nevyuziju) :-). Nevim, proc nemuzes pochopit, ze kdyz nekdo ma jine pozadavky nez Ty, tak nebude vybirat podle Tvych pozadavku? :twisted:

Koukni na krivku u stare Tikka XP na prvnim grafui na tomto linku, nejde o konkretni model ale o zpusob, jak bude svetelnost klesat. U Tikka budou grafy podobne, jen cisla jina. Nemam konkretne zmerane, ale predpokladam, ze baterky zvladnou dodavat dostatedk energie (kapacita vs. spotreba - obycejna fyzika) napr. 100 hod na sviceni min. 15lm, dalsich 20-30, mozna i vic hod. do 10lm a az pote zacne klesat vykon pod tech 10lm, mozna po 160-165 hod dosahne i ty 4lm u Fenixu HL16. A na prisvicovani je teda dost citelny rozdil mezi 10 a 4 lm. Takze se da predpokladat, ze do 10lm vydrzi Petzl svitit alespon 2,5x tak dlouho nez HL16 a to 2,5x silneji... A ty 4 lumeny jsou uz nekdy fakt prilis malo, 10 jeste postacuje abych videl kousek pred sebe a pod nohy (zase, precti si, ze jsem psal o mych potrebach). A kdyz chci alespon tech 10lm od HL16, tak mi "nabidne" 7 hodin a potom prakticky zhasne. To si fakt myslis, ze je srovnatelne??? Proste zase, na moje ucely je to nevhodna celovka, jeji vyhody oproti Petzlu nevyuziju, zato jeji nevyhody oproti Petzlu mohu pocitet velice vyrazne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » sob srp 12, 2017 23:37

apuka píše:Uz zase pouzivas oblibenou relativizaci...

Mozna bys nemel pouzivat slova, kterym uplne nerozumis ;-) Relativizace je tvuj oblibeny hrich, muj je generalizace ;-) Tady nebyl ani jeden z nich.

apuka píše:a vytahujes takove udaje, o kterych jsem psal, ze pro me nejsou dulezite (Li baterka - nabijecku nemam, "obycejna" je nenabijeci

Psal jsem lithiove AA, cimz myslim primarni (nenabijeci clanky). Treba Energizer L91, AAA jsou L92. To je to nejlepsi, co muzes pouzit i pro Tikku. Te to pomuze jeste vic, protoze maji plossi vybijeci krivku.

apuka píše:Nevim, proc nemuzes pochopit, ze kdyz nekdo ma jine pozadavky nez Ty, tak nebude vybirat podle Tvych pozadavku?

Ja to chapu :) Jde mi jen o to, ze Tikka je strasne draha na to, co umi. Kdybys koupil takovou za 50 Kc v Lidlu, tak neni co resit. A ze v tom Lidlu urcite neco odpovidajiciho bude.

No a s tim srovnavanim jsi zacal ty. Tvrdil jsi, ze nic cenove srovnatelneho od Fenixu nesezenes. No a tak jsi dostal priklady, kdy je za stejnou cenu neco lepsiho.

apuka píše:Koukni na krivku u stare Tikka XP na prvnim grafui na tomto linku, nejde o konkretni model ale o zpusob, jak bude svetelnost klesat. U Tikka budou grafy podobne, jen cisla jina.

Vim, jak ta krivka vypada, vsak o tom celou dobu pisu :)

apuka píše:Nemam konkretne zmerane, ale predpokladam, ze baterky zvladnou dodavat dostatedk energie (kapacita vs. spotreba - obycejna fyzika) napr. 100 hod na sviceni min. 15lm, dalsich 20-30, mozna i vic hod. do 10lm a az pote zacne klesat vykon pod tech 10lm, mozna po 160-165 hod dosahne i ty 4lm u Fenixu HL16.

:lol: tak to predpokladas velmi spatne. Jsi o rad mimo. Vydel sva cisla deseti a budes realite podstatne bliz. Proc mas potrebu diskutovat o necem, o cem nemas ani pribliznou predstavu? Fakt te ani trochu netrkne, ze by mel byt mezi nejnovejsi celovkou od Fenixu a starym krapem od Petzlu takovy rozdil ve prospech krapu? #-o Diody maji nejakou maximalni efektivitu a takovou, jak pises, jeste nikdo nevyrobil a mozna ani nevyrobi.

apuka píše:A kdyz chci alespon tech 10lm od HL16, tak mi "nabidne" 7 hodin a potom prakticky zhasne. To si fakt myslis, ze je srovnatelne???

To samozrejme neni, ale proto, ze srovnavas s nesmyslem, co sis vycucal z prstu. 10 lm ti da Tikka tak mozna 10 hodin a to ji celkem fandim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned srp 13, 2017 0:27

Ciste pro prestavu. Na tech tvych 15 lm po 100 hodinach bys potreboval diodu s efektivitou 460 lm/W i kdyz nepocitam ztraty a beru ten nejlepsi mozny pripad (tj. 15 lm od zacatku a beze ztrat na optice). Soucasne nejlepsi diody maji okolo 300 lm/W, celovkove asi do 200 lm/W a XP-E2, co je ve Fenixu HL16, 137 lm/W. Cisla jsou maximalni v idealnich podminkach a to 15 lm fakt neni. Realne ma HL16 efektivitu asi 70 - 80 lm/W na vystupu (po ztratach na optice). Dioda z Tikky na tom rozhodne nebude lip, spis vyrazne hur. Takze i v teoreticky uplne nejlepsim pripade jsi 6x mimo a realne to bude aspon tech 10x.

Ted jsem nekde nasel, ze maximalni teoreticka efektivita LED je asi 400 lm/W, takze jsi i mimo fyzikalni moznosti ;-)

(efektivitu jsem pocital s tvyma trema AAA po 900 mAh)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned srp 13, 2017 1:15

BTW, kdyz jsem to hledal, tak na mne vypadnul i tenhle clanek: https://www.cinema5d.com/tungsten-light ... iency-128/

Klasicka zarovka s efektivitou 275 lm/W. To by byla bomba :) Zarivky aka "usporky" by sly definitivne tam, kam slunce nesviti a LEDky by se taky moc nechytaly. Na normalni osvetleni by stacily zarovky se spotrebou v jednotkach W :) (soucasne zarovky maji mit asi 17 lm/W a halogenky 24)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » ned srp 13, 2017 22:41

mike píše:im, jak ta krivka vypada
Asi nevis... Je to ta spodni, ne "exponencialne" klesajici :twisted:
mike píše:lithiove AA
Ale Lithiove baterie Petzl nedoporucuje pouzivat, resp. nepise mezi pouzitelnymi. Mimochodem, i Fenix pise pro pouziti nenabijecich Lithiovych (o nabijecich ani nepise), ze "Usability: cautious !"
mike píše:tak to predpokladas velmi spatne. Jsi o rad mimo. Vydel sva cisla deseti a budes realite podstatne bliz.
O tomto nema sebemensi smysl se hadat ani zachazet do technickych detailu. Nikdy jsem tu svitivost a vydrz osobne netestoval, takze nemohu "vedecky" potvrdit ani vyvratit. Ale o rad to mensi rozhodne neni, na zacatku za cca 3 mesice min. nejakych 35-40 hod uz to na jedno nabiti baterek (kupodivu nove 950mAh, jednou nabite, z Lidlu :wink:) svitilo a jeste stale dobre, bez zretelne ztraty svetelnosti.

Nakonec jsem nasel jeden test (podle fotky) na tu samou verzi Tikky, co mame doma (100lm max sviceni, 20lm min), jsou tam i testy na vydrz sviceni. Sice popisky grafu jsou ponekud divne, odpovidajici bud novejsimu typu Tikka nebo na Tikka <neco>, takze netusim, jestli netestovali jinou verzi nebo mela celovka jinou diodu. Taky primo nepisou, s jakymi bateriemi testovali, takze tezko soudit - i kdyz predpokladam, ze "klasicky": nejake nove nabijeci (o kapacite ???) po prvnim nabiti, takze jeste ne s plnou kapacitou. Testovali podle normovaneho testu (ANSII), kym nedosahli 10% deklarovane svitivosti na dany mod. Maji tam i presny namereny graf (s tema vyssimi hodnotama svitivosti :(( ). Tam jim vyslo, ze na 25 lm (viz poznamka o popiskach grafu) to svitilo skoro 30 hod do 2,5lm (10%) s tim, ze vice zacala klesat svitivost az nekde u 25,5 hod a 10lm bylo cca po 27-mi hodinach. Cele se to jinak zda zvlastni, protoze v jinem testu celovek na jinem servru vysly jine Petzly (a stejne tak dva Fenixy) ze vydrzely svitit (do stejnych 10%) o dost dele nez bylo deklarovane, a to jak slabsi (Tikkina) tak i silnejsi (Tikka+, Nao, ...) Petzly i na stejne 3 AAA. Podobne i jinde. Bohuzel, zadny jiny test s merenim vydrze na nizsi mod jsem nenasel. Na HL16 jsem nenasel uz vubec zadny...
Pokud opravdu merili na 25lm, tak pri nizsim vykonu a po radnem nabiti baterek do plne kapacity by to i podle "jejich" mohlo dosahnout tech 10lm nekdy za 34-35 hod. coz je stale jeste 6,5-7x vice nez HL6 na 30lm, teda pokud podle jejich testovani by tolik vydrzely - co jsem psal, ze je plne dostacujici pro moje potreby. Neni to technicky uplne "koser" vypocet, jen priblizny. Mne jde spise o rozdil mezi tim, co dostanes s regulovanym vykonem a co "klasicky" neregulovane. Jak jsem uz psal, kazdy zpusob je vhodny na neco jineho a kazdy ma sve vyhody a nevyhody, neda se rict, ze jedno je lepsi nez druhe.
Mimochodem, vsimni si, ze tam ten graf svitivosti na max rezim neni tak strmy, jak sam Petzl to maluje...

Mne ale na tech strankach mnohem vice zaujal clanek o jejich pokusu (ne primo testu!), jake baterky (alkalicke nebo nabijeci - Li nezahrnuli, asi ze to dost vyrobcu nedoporucuje) jsou vhodnejsi do celovek, jak se u nich meni charakteristika sviceni. Ze pri levnejsi celovce s AAA to bylo +- stejne, ale pri AA jim vysel docela znatelny rozdil. A pro mne nejprekvapivejsi bylo, ze kdyz celovka na alkalickou AA prestala svitit, po cca 7-mi hodinach se baterky "zregenerovaly" a jeste nejakou (ne zanedbatelnou) dobu znovu svitily :shock:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » ned srp 13, 2017 23:48

apuka píše:Ale Lithiove baterie Petzl nedoporucuje pouzivat, resp. nepise mezi pouzitelnymi. Mimochodem, i Fenix pise pro pouziti nenabijecich Lithiovych (o nabijecich ani nepise), ze "Usability: cautious !"

To je proto, ze maji na zacatku trochu vyssi napeti. Asi 1.7 V a celkem rychle to klesne k 1.5 V a tam se to dlouho drzi. Kdyz na to elektronika neni stavena, tak ji to teoreticky muze zrusit. Zvlast u 3xAAA, protoze tam uz dela rozdil 0.6 V. Mne nekdy u kapesni Fenix E05 nefunguje s uplne novou lithiovou baterkou nejvyssi rezim, ale staci chvilku (do pul minuty) svitit strednim a pak uz to jde (taky u ni neni napsane, ze se muzou pouzivat). Jestli je ale celovka nezvladne vubec, tak je to zasadni minus, protoze jsou to zdaleka nejlepsi primarni clanky. Ostatni se s nima nedaji vubec srovnat, zvlast v zime. Vazi polovinu, maji (zhruba) dvojnasobnou kapacitu a funguji i v -20.

O nabijecich se nepise proto, ze ty maji 3.7 V. To je uplne jina kategorie a bud je na ne celovka delana nebo neni.

apuka píše:O tomto nema sebemensi smysl se hadat ani zachazet do technickych detailu. Nikdy jsem tu svitivost a vydrz osobne netestoval, takze nemohu "vedecky" potvrdit ani vyvratit. Ale o rad to mensi rozhodne neni, na zacatku za cca 3 mesice min. nejakych 35-40 hod uz to na jedno nabiti baterek (kupodivu nove 950mAh, jednou nabite, z Lidlu :wink:) svitilo a jeste stale dobre, bez zretelne ztraty svetelnosti.

Bohuzel ma, protoze kdyby nekdo vzal vazne, co jsi psal, tak bude velmi zklaman. A delas to zas. Evidentne nemas odhad ani casu ani svetla. Ja taky ne, ale mam cisla. Jsem nocni tvor, celovku urcite pouzivam casteji, nez vetsina lidi tady a spotrebuju asi tak 5 - 6 lihtiovych AA za rok. Na jednu vydrzi 9 hodin (mod temer nemenim), takze prosvitim priblizne 50 hodin za rok. Vetsinu v zime. A ty mi chces tvrdit, ze za 3 mesice v lete das 35 - 40 hodin? :D Ubytek svetla moc nepoznas, protoze ubyva plynule. Navic si to, co pises, odporuje s vysledky testu, ktery rozebiras nize. Trochu konzistence, prosim ;-)

apuka píše:Maji tam i presny namereny graf (s tema vyssimi hodnotama svitivosti :(( ).

To nejsou vyssi hodnoty, ale jine jednotky. Nemerili lumeny, ale luxy, coz je pri tomhle testu rozumne. Lumeny jsou svetelny tok, luxy svetelny tok na jednotku plochy a dosvit je definovan prave pres luxy. Jako intenzita osvetleni, ktera odpovida mesici v uplnku nebo tak nejak.

apuka píše:Tam jim vyslo, ze na 25 lm (viz poznamka o popiskach grafu) to svitilo skoro 30 hod do 2,5lm (10%) s tim, ze vice zacala klesat svitivost az nekde u 25,5 hod a 10lm bylo cca po 27-mi hodinach.

Muzes si to vsechno podelit 25/20, coz nebude uplne presne, ale aspon odhad. No a ted si to srovnej s tim, co pises vyse o 35 - 40 hodinach bez znatelneho poklesu svitivosti. Fakt ti to neprijde divne?

Mimochodem, kdyz si to prepocitam stejnym zpusobem, jak jsem to pocital puvodne, tak mi vychazi efektivita LEDky asi 65 lm/W. Samozrejme je to strasne nepresne, protoze se odecita z grafu, ale pro predstavu to staci. Tohle cislo je realne. BTW, ten graf jsem si schvalne zvetsil a zmeril v grafickem editoru a vysel mi pokles na polovinu (tj. 10 lm) asi po 20 hodinach. Cemuz jsem i ochoten verit.

apuka píše:Na HL16 jsem nenasel uz vubec zadny...

Nepotrebujes. Fenix meri podle stejne normy a vysledky pise u kazde celovky vcetne baterek, se kteryma se testovalo. Jelikoz ma konstantni regulaci, tak prubeh taky nepotrebujes, je to obdelnik (s lehce deformovanym zacatkem a koncem).

apuka píše:Pokud opravdu merili na 25lm, tak pri nizsim vykonu a po radnem nabiti baterek do plne kapacity by to i podle "jejich" mohlo dosahnout tech 10lm nekdy za 34-35 hod.

Pokud, pokud... viz vyse, pletes si lumeny a luxy a zase predpokladas a prehanis. Ten test je fajn a bral bych tech 10 lm po 20 hodinach. Ono je to celkem fuk, 10 lm neni zadna pevna hranice, okem to nepoznas a navic dost zalezi na optice a tvaru kuzele. S tou E05 jsem puvodne pouzival stredni mod na 25 lm, ale ted uz dlouho jen nejnizsi 8 lm a na nocni prochazky za Prahou mi to v pohode staci protoze potrebuju akorat videt pod nohy, abych neslapnul do srapnelu (kone... :evil:). Na chozeni v kempu na zachod by stacilo i min. Fenix HL16 se 4 lm by na to byl nejspis v pohode a svitil by ti 60 hodin. Opravdovych, ne petzlovskych :P

apuka píše:A pro mne nejprekvapivejsi bylo, ze kdyz celovka na alkalickou AA prestala svitit, po cca 7-mi hodinach se baterky "zregenerovaly" a jeste nejakou (ne zanedbatelnou) dobu znovu svitily :shock:.

Co je na tom prekvapiveho? Tohle je celkem bezne (i lithiove to delaji). Stejne nevidim nic prekvapiveho na tom, ze ruzne baterky se chovaji ruzne, test kapacity tu nekde byl a rozdily byly velke. Ale zas mensi, nez v cenach, mimo lithiove, ktere jsou ale uplne jinde (tim chci rict, ze u lithiovych je pomer cena/vykon lepsi, nez u vetsiny alkalickych).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2017 0:00

Mimochodem, v tom testu je pro pripadne kupce dulezite tohle:
What the Manufacturer promises and what we measured:

Proximity Light Low: 25 meter reach, 180 hours runtime (we measured: 20m, 29:25 hours)
Proximity Light High: 55 meter reach, 120 hours runtime (we measured: 47m, 5:21 hours)

Jinymi slovy, Petzl lze jak kdyz Ovcacek tweetuje ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod mike » pon srp 14, 2017 0:23

Jeste mne napadlo k tem casovym odhadum. Jak jsem psal, pouzivam Fenix E05 na nejnizsi mod. Ma vydrzet 15 hodin na NiMH, takze na lithiovou rekneme 30. Chodim s ni (skoro) denne na necelou hodinu a z toho tak polovinu svitim. Kdy jsem naposled menil baterku si nevzpominam, tipuju duben. V jakem je stavu nevim, sviti stale stejne. Hrubym odhadem mi vychazi, ze jsem prosvitil 40 - 50 hodin a to je evidentni blbost, tak dlouho vydrzet nemuze (jedna AAA). Na takovy odhad se proste neda spolehnout, tohle clovek nadhodnocuje a nejspis vyrazne. Zvlast kdyz sviti jen obcas. Jedine merit a pocitat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Výběr nové čelovky

Příspěvekod apuka » pon srp 14, 2017 12:21

Mas pravdu, ze tam pisou luxy, jsem prehlednul. Holt, nejsem nocni tvor jako Ty a po par dnech poradneho nevyspani uave z cestovani se mi uz zavrali oci. Zato se omlouvam.

Teda, pokud Ti vyslo v grafickem editoru pulka vysky v bode 0 hod u 20-ti hodinach, tak potes koste :-). Bud mas divny graficky editor nebo u Tebe znamena "asi" docela velke zaokrouhlovani, samozrejme ve smeru, ktery vyhovuje Tobe :wink: . Vem si radeji obycejne pravitko a staci Ti zvetsit obrazek primo v tom odkazu, nemusis jej nikam provadet a vyjde Ti uplne jina hodnota.

Co Ty vis, jak a kde se pouziva nase celovka, ze se tomu vyuziti smejes? Kupodivu jsem ani nikde nepsal, ze to bylo v lete ale psal jsem "na moje pouziti". A staci Ti nekdy na jare pri delsich nocich par dnu pouziti celou noc nebo skoro cely den v jeskyni, k tomu par pozdejsich sestupu za tmy z Lyse a tech 40 hod mas jak by smet. A taky netvrdim, ze stale stejne, ale ze "bez zretelne ztraty svetelnosti". Na druhe strane, i kdyz je to postupne, tak si rozdil mezi 20lm a 5lm, hlavne kdyz to neklesne pri jednom nepretrzitem pouziti vsimnes vice nez dobre.

Podivej, chval si jak chces, "moderni" celovky a regulovany vykon, jasne ze pro Tvoje uzi je to lepsi, ale uz pochop konecne, ze nekdy je neregulovany mnohem uzitecnejsi nez svitit stale stejne (zbytecne) silne nejakou dobu a potom totalne zhasnout. A v tech pripadech bude Tikka uzitecnejsi nez HL16.
Mimochodem, proc si myslis, ze Petzl lze? On nikde netvrdil, ze podle te normy sviti tolik hodin. Pouziva se tam (zdaleka ne jenom Petzlem) prave "zvyk" "Mesicniho svetla za uplnku", tj. 0,25lm (nebo lux???). A to je hodnota nekde uplne jinde (i kdyz pro prakticke pouziti je uz malo vyuzitelna). Navis jak jsem psal, v jinych testech vysly podobne neregulovane celovky Petzlu ze vydrzely mnohem dele nez deklarovali.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Světla a čelovky

cron