jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte čer 27, 2017 17:33

apuka píše:Jeste stale si myslis, ze by to melo byt to same :(( ?

Mam to potvrzeno z nekolika zdroju, ktere povazuju za duveryhodne. Doma mam obe verze, ted jsem to zkusil a smrdi uplne stejne. Na 100 % to sice neni, ale mne to zatim staci. Jeste jsem to na botach nezkousel, ale zkusim, nez pojedu na hory.

apuka píše:je na tom linkovanem napsane, ze je to vhodne na GTX a jine membrany

Nevim a je mi to uplne jedno. Na membranu v botach sere pes. Tvoje obsese poskozenim membrany je uz pomalu smesna, IMO u kozenych bot nesmysl, pres kuzi se na membranu nedostane ani ten vosk, kdyz ho budes zahrivat.

Koukni se k vyrobci a najdi si recenze na Netu. Pomerne dost lidi pise, ze je to jedine, co opravdu funguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte čer 27, 2017 17:36

pavproch píše:týden, chachacha... v pořádně mokré trávě nejpozději po 15-ti minutách pustí ÚPLNĚ cokoli (s vyjímkou gumáků) - vyzkoušeno vlastní dlouholetou praxí metodou pokus omyl... a je jedno, esli sprej, vosk, GTX či něco jiného....

Zkus jednou membranove kalhoty nebo navleky, voda, co steka po nohach do bot, je mrcha :twisted:

Mokra trava je to nejhorsi, ale je pusti a pusti. Jedna vec jsou boty na povrchu mokre a druha kuze promocena durch. Prvnimu nezabranis, druhemu jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod pavproch » úte čer 27, 2017 17:38

Představ si, že sem už zkúšal aji 2x GTX (kalhoty a přes ně ještě kamaše, obé GTX) a výsledkem bylo jen mírné zpomalení procesu promočení (místo 15-ti minut to možná bylo 18).... a dyž myslím promočení, tak myslím promočení. Howgh.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » úte čer 27, 2017 20:52

mike píše:Mam to potvrzeno z nekolika zdroju, ktere povazuju za duveryhodne. Doma mam obe verze, ted jsem to zkusil a smrdi uplne stejne. Na 100 % to sice neni, ale mne to zatim staci.
:(( :(( Tvuj dukazny material je opravdu nevyvratitelny :D.

By mne zajimalo, jak muze byt neco, co neobsahuje PFC "to same", co bylo to, kde hlavni slozkou bylo PFC :-k
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » úte čer 27, 2017 21:12

Nikomu nic nedokazuju, pisu, ze mne to zatim staci. Jeden ze zdroju tu je, jestli chce, napise sam.

Srovnavam s predchozi verzi spreje od Grangers. Tam o PFC nic nepsali. Co v tom bylo/je nevim, ale kazdopadne to fungovalo.

BTW, tady to mas u sveho oblibeneho Asola. Pisou tam mj:
Impregnační prostředek ve spreji na všechny druhy kůže i textilie. Vhodný pro obuv s GORE-TEX® membránou.
a
Impregnační prostředek britské firmy Cherry Blossom (značka patří pod skupinu Granger's
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř čer 28, 2017 7:20

Miku, ja bych bral, kdybys napsal, ze podle zkusenosti jinych "je to stejne ucinne jako..." nebo "je to nejlepsi a jedine fungujici", stejne kdybys po vlastnich zkusenostech napsal "mne to staci". Ale kdyz napises "melo by to byt to same jako XXX", pricemz davneji predtim se zase diskutovalo, ze ten prostredek XXX zase funguje, protoze obsahuje PFC a ne bluesign sracky, tak se na mne nezlob, ale to brat nemohu, obzvlaste, kdyz ti to potvrzuje, ze smrdi stejne. Stejne tak v tomto pripade to Tve "mne to staci" nemuze nikdo brat vazne, kdyz hned v dalsi vete pokracujes, ze "jeste jsem to na botach nezkousel" ](*,).
Proste mam problem s tim, ze pises veci, ktere tak, jak jsou napsane pravdou nejsou a uvadis jako jediny duvod, proc by tomu tak melo byt svoje "IMO". Mozna by naprosto stacilo se trochu zamyslet, co napises predtim nez to zacnes psat, trocha to upravit a bylo by to srozumitelne a pravdive pro kazdeho.
mike píše: Na membranu v botach sere pes. Tvoje obsese poskozenim membrany je uz pomalu smesna, IMO u kozenych bot nesmysl, pres kuzi se na membranu nedostane ani ten vosk, kdyz ho budes zahrivat.
Promin, ale na to seres akurat Ty :wink: Mozna jsou moje slova pro Tebe smesne, ale nezapomen, ze Tve "IMO" ma naprosto stejnou vahu jako moje "IMO" (kdybych to tak psal) anebo "IMO" kohokoliv jineho. Jenze co pisu o mozne poskozeni membrany neni moje "IMO" ale jsou to vyskedky zkoumani odborniku na kuzi. Zkus si najit nekde tady na OF diskuzi o podobnych zalezitostech, pred nejakou dobou se to dost probiralo. Myslim (ale netvrdim, presne si to nepamatuji), ze i vici psal o svych "pokusech" s kuzi. Proc asi myslis, ze se na membranove boty nema pouzit nejlepsi kondicioner, norkovy olej nebo jakykoliv jiny olej nebo tuk? Nebo silikon? Ty se pres kuzi dostanou rychleji nez vosk, ale ten vosk se tam taky casem v nejakem mnozstvi "probije". Ze Ty to nevidis a mas jine mineni, je Tvoje vec, mas na to pravo - jen si daleko od skutecnosti, tot vse.

Mimochodem, Asolo neni "moje oblibene" a uz vubec ne stranky asolo.cz. Tam pisou hodne vecvi, ktere jsou od skutecnosti ponekud vzdalene. Ze je vhodne na GTX obuv, pisou napr. i pro vosk Grangers GWax. A aby nebylo nejasnosti, ja netvrdim, ze ten "Tvuj" prostredek neni vhodny na GTX - ja to nevim, jen vim, ze vyrobce nic o vhodnosti nepise. A zase si vzpomen, ze Grangers nekdy hodne davno skoro u vseho (i u toho vyse spomenuteho vosku ve starsi verzi) psal, ze je to vhodne na GTX, ted to u svych vlastnich vyrobku na impregnaci pise (docela neprehlednutelne) pouze a jen a sveho Bluesign super eko spreje, u niceho jineho ne.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Aranyafea » stř čer 28, 2017 13:05

Tak jsem sháněl tu zminovanou starou verzi Grangers Prooferu s kondicionérem, tam kde na internetu tvrdili, že to prodávají, ale prodavači netušili která bije a vůbec to neměli.
Tak jsem se vydal do Hudy pro ten Cherry Blossom Ultra Repel, že to aspon vyzkouším, když nic jiného. Když se pán dověděl, na jaké boty sháním impregnaci, dostalo se mi reakce "vy to chcete stříkat?!" s takovým tónem a podivem, který mě okamžitě proměnil v místního blbce. Tvrdil, že mi jde sice o prodyšnost, ale to prý s voskem nebude rozdíl a nezná nikoho, kdo by si na to u vosku stěžoval. Tak jsem si ten sprej prostě vzal a nechal to být :-D
Uvidím, vyzkouším to za pár dní, sice ne v náročném terénu, ale vlhka si boty užijou určitě dost.
V případě, že by ten Blossom nebyl dostatečně funkční, tak za téhe situace, kdy Grangers už opět nedělá nic použitelného, moc kvalitních možností neni... pakliže vůbec nějaká.
Aranyafea
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát čer 23, 2017 15:42

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » stř čer 28, 2017 14:22

Ze p(r)odavaci netusi, co je na jakou botu vhodne, je tady vec vseobecne znama, tim se nenech rozhodit, to je jejich problem.

Pri hodnoceni ber do uvahy, co jsme Ti tady psali - pri chozeni v mokre trave Ti nepomuze zadny spej, dokonce ani zadny vosk, maximalne se lisi doba, kdy to provlhne. Na to jsou vhodne jen gumaky (a v nich budes mit stejne mokro kvuli neprodysnosti). Na brodeni v potoku a pod. Ti spreje staci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » stř čer 28, 2017 15:02

Aranyafea píše:Mám obavu, že když v tom pujdu týden ve vlhkém počasí a mokré trávě, že by to nefungovalo.

tak to si to tady moc nepročetl, jinak by si se na tohle neptal, jak ti už napsali jiní, tak při chůzi v mokré trávě budeš mít během několika desítek minut durch nacucanou kůží tak jako to dělá houba, a proti tomuhle ti nepomůže žádná impregnace na kůži, jak se tohle stane, tak pak teprve nastává problém chodit v promočené kůži na botách celé dny, nic co bych já už kdy chtěl zažívat, proto já volím Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » stř čer 28, 2017 16:21

@apuka: chjo, s tebou je zas rec... Napsal jsem, co vim a samozrejme, ze kdyz pisu IMO, tak to znamena podle meho nazoru a nikdy jsem nikde nepsal, ze muj nazor je platnejsi, nez nazor jinych. Je na kazdem, jak si to prebere. Az to sam vyzkousim, napisu vic, ale zatim nebyla prilezitost. Pisu o tom proto, ze mi to prijde jako dobra moznost a cim vic lidi to vyzkousi, tim lip.

Jeste jednou shrnu, jak to podle mych informaci bylo:
- Grangers pred X lety dodaval starsi verzi spreje s kondicionerem, ktera celkem fungovala
- pak ale zacal dodavat bluesign sracku, ktera nejen ze nefungovala, ale jeste delala fleky na kuzi a kuze casem tvrdla
- zakaznici byli nespokojeni a Hudy se z Grangers snazilo dostat neco fungujiciho
- Grangers tedy prisel se specialni verzi pro Hudy, ktera nebyla bluesign a fungovala. Jako impregnace lip, nez ta puvodni, jen v ni nebyl kondicioner. Na obalu neni nikde napsane slozeni a ani slovo o PFC. Co v tom doopravdy je netusim, jen ze to neni redene vodou, ale uhlovodikama (podle smradu a horlavosti).
- podle mych informaci je to to same, co ten sprej od Cherry Blossom, jen se to plnilo do obalu specialne pro Hudy, proste cast vyroby plnili do jinych obalu
- nedavno se s tim rozhodli (kvuli ekoteroristum?) prestat a misto toho zacali dodavat sprej v originalnim obalu Cherry Blossom

Informace jsou to neoficialni, overit je nemam jak, jestli po tom touzis, muzes se zeptat vyrobce, ale pochybuju, ze by ti to potrvdili. Mne to ovsem staci na to, abych to vyzkousel na vlastni boty.

BTW, PFC free by klidne mohlo znamenat, ze tam neni zle C8, ale hodne C6 ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod tunak » stř čer 28, 2017 22:48

mike píše:
tunak píše:A na nové boty se Paste Wax od Grangers dát v pohodě dá, pokud mají membránu. Prodyšnost prakticky neovlivní a životnost nubuku kupodivu také ne (a nebo spíše pozitivně), přestože obsahuje vosk. Jediné potenciální negativum je změna vzhledu boty.

Mas to vyzkouseno? Ja mam s nejakou starou (10+ let) pastou od Grangers tak spatnou zkusenost, ze uz bych od nich nikdy zadnou nevzal. Grangers bohuzel umi udelat uplne skvele impregnace, ale taky naproste shity, ktere znici kuzi. Pritom to klidne muze byt v (temer) stejnem obalu jen kupovane jiny rok. U tohodle bohuzel nepisou, kolik vosku tam je, ale zato je tam bluesign, coz je varovani nejvyssi kategorie.

tunak píše:Nižší míry prodyšnosti se u bot s membránou neboj.

To mi rikal jeden prodavac pred mnoha lety u Snosealu taky ;-) Pouzil jsem na prvni Alasky asi v pulce zivotnosti a rozdil v prodysnosti byl vyrazny, samozrejme k horsimu. Teda, prodysnost neni spravne slovo, jde o odvod vody. Ta se castecne pres membranu i kuzi dostava a vosk tudle cestu zcela zabije. Vysledkem je vyrazne vyssi vlhkost v bote.


Mám. Vždycky jsem tuhle pastu na nubukové boty používal; konkrétně Islandy; a nikdy jsem nezaznamenal problém. Bluesign je tam odjakživa, stejně jako mimochodem na krabičce pořád najdeš logo certifikace Gore pro použití s jejich membránou. ;) Výrazně vyšší vlhkost / nižší prodyšnost jsem nezaznamenal, ale je pravda, že ani netestoval. A uznávám, ten vosk v pastě je u membránových bot problematický. Kdybych s ní osobě dobrou zkušenost neměl, nebudu ji doporučovat. Jenže kupodivu mám.

Ovšem pozor, roli může hrát kvantum faktorů. Kvalita nubuku / kůže (což je potenciálně dost zásadní faktor, u minulé generace Islandů byl myslím nubuk lepší, ale je to jen dojem založený na mlhavé paměti; kdo vlastně ví, co si z doby před patnácti lety pamatuje a co si vysnívá) konstrukce bot (jak moc a kde se kůže ohýbá), tvar nohy (dtto)...
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod tunak » stř čer 28, 2017 22:51

apuka píše:, ted to u svych vlastnich vyrobku na impregnaci pise (docela neprehlednutelne) pouze a jen a sveho Bluesign super eko spreje, u niceho jineho ne.


Ale houby, tuhle certifikaci má Paste Wax a nejsem si jistej, ale je možný, že i G-Wax.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » čtv čer 29, 2017 0:23

tunak píše:Ovšem pozor, roli může hrát kvantum faktorů.

Pridal bych poceni. Rekl bych, ze funguje neco jako nasyceni. Slusne ponozky vstrebaji nejake mnozstvi potu a stihaji ho odvadet i kdyz bota sama neodvadi nic. Teprve kdyz to mnozstvi prekrocis, tak zacnes v botach citit neprijemne vlhko. Tys myslim psal, ze jsi celkem lehka vaha, takze se asi moc nepotis a rozdil nemusis poznat. My, co toho tahame vic a vic se potime, potrebujeme, aby byly funkcni vsechny odvodove kanaly a kdyz se jeden ucpe voskem, tak rozdil citime.

Ze se pot odvadi i pres kuzi mam overeno. V lete se na suche kuzi delaji slane mapy a nekdy i viditelne mokre skvrny aniz bych jedinkrat slapnul do vody. U Alasek typicky "oko" vzadu, to byva mokre v lete skoro vzdycky, ale i jina mista na bote, kde je kuze normalne silna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod tunak » čtv čer 29, 2017 1:02

Když nad tím přemýšlím, slané mapy jsem na botách dřív občas míval. Teď už ne. O víkendu jsem paste waxem ošetřené boty trochu prohnal, přišly mi pravda až absurdně hydrofobní. (Téměř obrátily proud horské bystřiny. :D Prostě vosk.) Ani to si z minulosti nepamatuju. Že by Grangers za ta léta změnil složení? (Druhý pár Islandů zdaleka nepoužívám tolik, jako kdysi první.) :(( Budu se muset podívat, v jakém stavu je kůže.

Na druhou stranu, potíže s prodyšností / přehnaným pocením jsem nezaznamenal. A to jsem nosil synátora po Tatrách, takže nohy dostaly zabrat náležitě.

:| Budu muset boty prozkoumat. Jenže čím Grangers nahradit? Limmerem? Slyšel jsem na něj spoustu chvály.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » čtv čer 29, 2017 1:25

Grangers meni slozeni casto, rad a drasticky ;-) Samozrejme bez upozorneni.

S pocenim je to tezke. Skoro kazdy si mysli, ze se hodne poti, ale realne jsou rozdily velke. Kdyz jsem mel 80 kilo, tak jsem mel pocit, ze se potim hodne, ale nebylo to nic proti tomu, kdyz jsem mel pres 90. Zacal jsem mit odrena zada od batohu pod bederakem, to driv nebyvalo. Takze se snazim vratit k tem 80, uz jsem na ceste, ale zatim nevypada, ze by se poceni zmensovalo :? Mozna to bude souviset i s vekem...

Na Limmer se zeptej pavprocha, ten chvalou malem puknul :twisted: Zkus hledat, neco jsme tu o nem napsali. Ma sva pro i proti. Rozhodne necekej, ze bude fungovat jako vosk. On je dobry hlavne jako kondicioner, pouzivam ho, kdyz uz mi prijde kuze vysusena a bota tvrda. Na Islandy opatne, aby kuze nezmekla moc.

No a jinak, co ten Cherry Blossom? Jestli je to, jak jsem psal, tak z hlediska impregnace je to mozna lepsi, nez Limmer. Jestli boty potrebuji kondicioner, tak bych je lehce namazal Limmerem a po par dnech chozeni striknul timhle. Nezkousel jsem to, ale mozna na to casem dojde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » čtv čer 29, 2017 7:35

tunak píše:Ale houby, tuhle certifikaci má Paste Wax a nejsem si jistej, ale je možný, že i G-Wax
Ja jsem se asi pred pul rokem byl schvalne podivat v prodejne a koukal jsem se po tech vyrobcich Grangers na boty. Ne uplne vsechny, takze nevim, jestli i Paste Wax, ale krome spreje ani na jednom nebyla uz certifikace Gore, resp. uvedeno, ze je to vhodne na membrany.
Nemas nahodou jeste starsi verzi? Pred lety vhodnost/certifikaci meli snad na vsem.
tunak píše: u minulé generace Islandů byl myslím nubuk lepší
Nevim jak u starsich Islandu, ale rozhodne posledni dobou sla kvalita veskere kuze hodne dolu. Nejenom nubuku, napr. i Perwangeru.
tunak píše:Vždycky jsem tuhle pastu na nubukové boty používal; konkrétně Islandy; a nikdy jsem nezaznamenal problém.
To je prave trochu problem, jak pise uz mike. Vosk Ti botu udela vodeodolnou skoro jako membrana a kdyz mas dobre ponozky a moc se nepotis, Tebou generovana vlhkost noh se odvede kominem. Dokonce paradoxne se muze stat, ze se budes citit obcas vice v suchu, protoze kuze neprovhlne (tak rychle) a timpadem se Ti nebude tak srazet zevnitr pot na studene membrane.

Jeste nekolik nas zaznamenalo jednu vec, sice se SnoSealem: v zime byly voskem osetrene boty "chladnejsi", byl v nich vetsi pocit chladu.

Jo jeste ke zmene slozeni u Grangersu: ja mam dojem, ze zrovna u nich mas jednu jedinou jistotu a to ze nikdy nemas jistotu, ze kdyz Ti jedna jejich vec funguje dobre, ze dalsi krabice/tuba/sprej stejneho prostredku bude fungovat stejne dobre. :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod tunak » čtv čer 29, 2017 8:03

Není to od vás pěkné, pánové, takhle mi rozbíjet životní jistoty. [-X

(Tu Gore certifikaci Grangers opravdu pořád má. U Paste Waxu jsem si jistej. Nicméně sama o sobě asi moc neznamená.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » čtv čer 29, 2017 10:38

Tak jsem si dal namahu a zeptal jsem se primo u grangers, jestli ma Paste Wax certifikaci Gore na GTX obuv. Odpoved je mirne salamounska, ne na muj dotaz:

"Paste Wax is fine to use with boots containing Gore-Tex membranes. It may reduce the breathability of your footwear however. If this is a concern, our G-Wax or Leather Conditioner products will provide protection too!"

Pricemz G-Wax urcite nemel doporuceni na membrany, kdyz jsem se koukal a je taky naprosta pitomost rikat, ze vceli vosk (co vlastne G-Wax je) nesnizi prodysnost. Ale u Leather Conditioner uvadi primo na strankach, ze nema vliv a ze je vhodna na GoreTex a eVent.
Kazdopadne sami v te odpovedi uvadeji, ze Paste Wax snizuje prodysnost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod tunak » čtv čer 29, 2017 20:13

Já to byl dneska prohlídnout v Hudy. Nápis na krabičce má aktuálně Paste Wax a Footwear Proofer - rozprašovač. G-Wax a kupodivu ani Leather Conditioner ne. (Vše letošní šarže.) Zapomněl jsem prohlídnout Cherry Blossom.

Mimochodem, ta odpověď je opravdu šalamounská. Oni netvrdí, že G-Wax nesníží prodyšnost. (Ačkoliv to z formulace odpovědi samozřejmě logicky plyne.) Pouze konstatují, že pokud je možné snížení prodyšnosti u Paste Waxu důvodem k obavám, G-Wax rovněž boty ochrání. :lol:
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » čtv čer 29, 2017 21:40

apuka píše:Jeste nekolik nas zaznamenalo jednu vec, sice se SnoSealem: v zime byly voskem osetrene boty "chladnejsi", byl v nich vetsi pocit chladu.

Coz je ovsem tim, ze je v nich vetsi vlhko. Na tomhle se to (v zime) pozna prvni, noha jeste nemusi mit pocit, ze je v mokru, ale ponozka je vlhci a voda lip vede teplo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod apuka » pát čer 30, 2017 7:13

Jen pro informaci, vcera odpoledne jsem se stavil v RP a prohledl jsi od Grangers G-Wax, Paste-Wax a Leather Conditioner ohledne specifikace vhodnosti na membrany a srovnal jsem to s tim, co u nich pisou na svem webu.

G-Wax - nic, zada zminka ani na krabici ani na webu
Paste-Wax - je tam nejake "kulate razitko", precist jsem to nedokazal, nemel jsem lupu ](*,) , ale takove byvalo to "doporuceno na GTX" ci co; na webu nic
Leather conditioner - na tube zadna zminka, na webu je napsane, ze je to vhodne na GTX a eVent. Vzhledem k tomu, ze je na tube taky napsano jako podtitulek "for full grain leather", tak ych s nim by opatrny, toto se vetsinou pise pri pripravcich urcenych na ciste kozene boty, vetsinou nejsou moc vhodne na membranovou obuv (napr. obsahuji norkovy olej).

Takze vysledek je, ze G-Wax urcite ne, u ostatnych dvou jako by sami nevedeli, co si o tom myslet.

@mike: mne bylo v mych botech citelne chladneji jeste pred pocenim, vlastne od zacatku, jak jsem je zkusil natrit SnoSealem, takze to nebylo dane pouze vlhkosti. Navic boty byly predtim nejaky ten rok nepouzivane, takze kuze byla sucha (spise az vysusena) a izolovat (a nasakat vlhkost zevnitr) by nejakou dobu mela i kdyby se nohy zacaly potit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ozzi » sob črc 22, 2017 12:57

Ahoj všem, pročetl jsem docela slušnou část tohohle vlákna, ale přiznám se, že jsem jednoznačnou odpověď na svou otázku nenašel (možná proto, že neexistuje :)). Proto bych se rád zeptal...

Koupil jsem si nové trekové boty (HW Alaska) a rád bych pár rad, jak nejlépe se o kůži starat. Jde mi samozřejmě o dobrou impregnaci i výživu kůže, aby dlouho vydržela. U současných bot jsem byl zvyklý pouze napouštět Sno-Sealem, ale na druhou stranu mě trochu štve skutečnost, že voskem ucpu póry a kůže nedýchá. Nicméně nutno dodat, že jsem nikdy nepociťoval zvýšené pocení nohou (a to se mi nohy docela potí, řekl bych) - možná kvalitní trekové ponožky (vždy jsem nosil jen jeden pár). Tedy níže bych si dovolil pár otázek:

- Jsou boty již z výroby nějak ošetřené/impregnované, anebo je nutno je hned před prvním použitím ošetřit?
- Pokud bych zůstal u Sno-Sealu, má smysl používat i nějaký jiný prostředek na výživu (jaký a jak často)?
- Existuje vhodnější alternativa Sno-Seal (ač tedy jde v podstatě "jen" o včelí vosk)?
- Pokud bych místo vosku používal výživu (prosím o radu na nejvhodnější), jak výrazně se sníží impregnace?
- Obecně mi jde spíše více o impregnaci - co byste potom doporučili?

Nutno dodat, že v minulosti při koupi dosavadních bot (Salomon Mega Trek 6) jsem je díky své neznalosti první výšlapy vůbec nijak neošetřoval. Prošel jsem s nimi Julské alpy, Tatry a nějaké Rakouské alpy, brodil se kolikrát potokem i chodil v mokru, bahnem...a ač je to již delší dobu, jsem si jist, že nikdy se mi vlhkost nedostala do boty a dokonce mám pocit, že sama kůže nasákla z vnější strany minimálně, ne-li skoro vůbec. Dle toho, co jsem se tady dočetl, je tohle snad dokonce nemožné...? :D Kam tím mířím (a nahraju si teď na smeč) - není to třeba s tím ošetřováním kůže až moc přehnané (tím nemyslím, že by se neměla ošetřovat vůbec), kdy nevěříme jejím vlastnostem "od přírody" a všemi těmi přípravky a jejich častým používáním ji naopak nevědomky ničíme?

Předem díky za všechny rady a názory

Ondra
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » sob črc 22, 2017 23:33

ozzi píše:ale přiznám se, že jsem jednoznačnou odpověď na svou otázku nenašel (možná proto, že neexistuje :))

Bingo. Zkusenosti a nazory se lisi a IMO opravdu neexistuje, protoze vzdycky je to neco za neco a zalezi na prioritach.

ozzi píše:Jsou boty již z výroby nějak ošetřené/impregnované, anebo je nutno je hned před prvním použitím ošetřit?

Jsou, ale zrovna Alasky docela malo a osetreni pred prvnim pouzitim je velmi vhodne az nutne.

ozzi píše:- Pokud bych zůstal u Sno-Sealu, má smysl používat i nějaký jiný prostředek na výživu (jaký a jak často)?

Ne. Jednou SnoSeal, vzdycky SnoSeal.

ozzi píše:- Existuje vhodnější alternativa Sno-Seal (ač tedy jde v podstatě "jen" o včelí vosk)?

Nic horsiho, nez SnoSeal, novym Alaskam udelat nemuzes (mozna trochu podcenuju invenci Grangers ;-))

ozzi píše:- Pokud bych místo vosku používal výživu (prosím o radu na nejvhodnější), jak výrazně se sníží impregnace?

Cisty kondicioner neimpregnuje (temer) vubec. Ale ani ho v podstate nesezenes, byva spis jako doplnek impregnace. Pak zalezi na konkretnim vyrobku. Obecne se neda rict nic, rozsah je tak -50 az +100 % (cisty lanolin muze vodeodolnost kuze i snizit)

ozzi píše:- Obecně mi jde spíše více o impregnaci - co byste potom doporučili?

Na nove Alasky bych vystrikal cele baleni tohodle spreje: https://www.hudy.cz/impregnace_obuv/che ... 68514.html. Je to ciste impregnace, takze pozdeji bych stridal s timhle: http://www.meindlboty.cz/detail_produkt ... rodukt=193, pritpadne, kdyby mi prisla kuze moc vysusena, lehce namazal Limmerem a po osoupani znovu prestrikal impregnaci.

ozzi píše:Kam tím mířím (a nahraju si teď na smeč) - není to třeba s tím ošetřováním kůže až moc přehnané (tím nemyslím, že by se neměla ošetřovat vůbec), kdy nevěříme jejím vlastnostem "od přírody" a všemi těmi přípravky a jejich častým používáním ji naopak nevědomky ničíme?

Neni, ale nektere boty jsou z vyroby osetrene lip. Pro Alasky to neplati, na prvnich jsem si to vyzkousel, protoze jsem uveril tvrzeni podavace, ze jsou dostatecne osetrene z vyroby. Po prvni ture v mokru nasakly jak houba, vazily snad dvojnasobek a vysychaly dva dny. Kuzi to samozrejme neudelalo nijak dobre, pak tvrdne a praska. Od te doby na kazdy novy par vystrikam cele baleni aktualne nejlepsi impregnace a funguje to.

Osetrovat neni nutne novou Perwanger kuzi, ale i tam lehce striknout impregnaci pomuze, taky vyzkouseno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod wawrik » ned črc 23, 2017 7:46

pavproch píše:v pořádně mokré trávě nejpozději po 15-ti minutách pustí ÚPLNĚ cokoli (s vyjímkou gumáků)
Do tohoto vlákna inak nechodím (nie som masochista :-)), ale tieto recyklované OF mýty treba vyvracať. Náčelník prepáči. Takže nie, každá topánka rozhodne po pätnástich minútach v mokrej tráve nepremokne. Dobré plasťáky ostávajú zvnútra suché, maximálne sa po pár desiatkach minút až hodinách môže zvnútra urobiť vlhko z kondenzácie (aj to len v tých supertenkých typu Trango Cube), ale to rieši ponožka.

Ale nepremoknú ani po celých dňoch v mokrej tráve. To je zasa vyskúšané mnou :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod Tecumseh » ned črc 23, 2017 8:45

Mne moje Andrew Nepal Trek premokli asi po 6 hodinách chodenia v mokrej tráve bolo po daždi tráva do výšky kolien, žiadne návleky, oblečené maskáče ktoré boli úplne mokré takže je dosť pravdepodobné, že vlhkosť sa dostala do vnútra vrchom navyše teplota bola dosť vysoká takže časť vlhkosti bol určite pot. Počas chodenia som vlhkosť neregistroval až keď som sa vyzul zistil som, že mám vlhké ponožky aj topánky, ktoré pred tým neboli vôbec impregnované :-.. 15 minút v mokrej tráve mi vydržia aj Salomon X Ultra Mid...
Tecumseh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:54

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod ozzi » ned črc 23, 2017 12:38

mike píše:Na nove Alasky bych vystrikal cele baleni tohodle spreje: https://www.hudy.cz/impregnace_obuv/che ... 68514.html. Je to ciste impregnace, takze pozdeji bych stridal s timhle: http://www.meindlboty.cz/detail_produkt ... rodukt=193, pritpadne, kdyby mi prisla kuze moc vysusena, lehce namazal Limmerem a po osoupani znovu prestrikal impregnaci.


Koukám na Limmer Boot Grease (to mi přijde jako zajímavý produkt) i ten sprej od Meindlu. Z jakého důvodu je nutné doplňovat tou čistou impregnací, jak doporučuješ? Je to proto, že ty jmenované nezajistí tak dobrou impregnaci? Pokud bych používal pouze Limmer, poznám to znatelně, oproti tebou navrženému postupu?
Střídáním myslíš, že jednou to a při potřebě dalšího ošetření zase ono, anebo snad že by se měly oba produkty používat naráz?

A ještě k tématu Sno-Seal - je to pro botu to nejhorší, předpokládám, právě kvůli ucpání pórů kůže...je to cena opravdu neadekvátní k tomu, že impregnace je v podstatě téměř 100%? Anebo jsou tam i jiné důvody?
ozzi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: čtv srp 30, 2012 20:48

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » ned črc 23, 2017 23:59

@Tecumseh: klidne bych si vsadil na to, ze ti tam opravdu nateklo vrchem. Stalo se mi to same s temer novyma LaS Nepal Trek, ktere maji jeste silnejsi Perwanger kuzi, co urcite neprotekla. Sestupoval jsem nekolik hodin do udoli, bylo po desti, stezka zarostla travou misty skoro do pasu. Byl jsem mokry uz predtim a uz mi bylo vsechno jedno, a tak jsem ani nevytahnul nepromokave kalhoty a ty normalni se daly zdimat. Jen jsem si rikal, ze kdyz uz jsem cely durch, tak mam aspon botach sucho :) Vydrzelo dlouho, ale nakonec mi zacalo v botach cvachtat a dole jsem z nich vyleval vodu. Od te doby vim, ze si ty nepromokave kalhoty natahnout musim :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon črc 24, 2017 0:16

ozzi píše:Z jakého důvodu je nutné doplňovat tou čistou impregnací, jak doporučuješ? Je to proto, že ty jmenované nezajistí tak dobrou impregnaci?

Ano.

ozzi píše:Pokud bych používal pouze Limmer, poznám to znatelně, oproti tebou navrženému postupu?

Poznas to na prvni pohled, protoze Limmer zmeni vhled kuze. Na rozdil od SnoSealu to neni nevratne, casem se osoupe, ale trva to dlouho.

Limmer je fajn, ale je puvodne delany na silnou kvalitni kuzi a ne na nubuk. Je v nem hodne kondicioneru a boty po nem zmeknou. Kdyz ho budes nanaset jen lehce a za studena, tak to bude dobre, ale impregnace zadny zazrak. Kdyz s nim naopak napustis kuzi za tepla, tak bude impregnace skoro tak dobra, jako u SnoSealu, ale kuze zmekne az moc. Vyzkouseno oboji a ted ho pouzivam hlavne jako kondicioner, kdyz uz to kuze potreduje a Meindl na to nestaci.

ozzi píše:Střídáním myslíš, že jednou to a při potřebě dalšího ošetření zase ono, anebo snad že by se měly oba produkty používat naráz?

To prvni. Vzdycky jen jedno a druhe az se to osoupe. Ono to dohromady ani nejde, kdyz pouzijes treba tu impregnaci, tak uz do kuze nic jineho nedostanes.

Jde o to, ze kazda z tech veci umi neco skvele, ale to dalsi hur nebo vubec. Nevim o nicem, co by umelo vsechno potrebne opravdu dobre, a tak holt kombinuju. Na nove boty staci cista impregnace, protoze kuze je nova a v pohode. Kdyz zacne tuhnout, tak to chce kondicioner a pak zas doplnit impregnaci.

ozzi píše:A ještě k tématu Sno-Seal - je to pro botu to nejhorší, předpokládám, právě kvůli ucpání pórů kůže...je to cena opravdu neadekvátní k tomu, že impregnace je v podstatě téměř 100%? Anebo jsou tam i jiné důvody?

SnoSeal kuzi zakonzervuje, takze se tam nedostane uz nic jineho. Ani voda, ale ani kondicioner. Kuze zacne casem praskat. Trva to celkem dlouho, ale u Alasek je to tak v pulce zivotnosti boty. Nejdriv drobne prasklinky v ohybech ve spicce, pozdeji se zacaly zvetsovat a nakonec tam byla dira skrz. Poradna. Praskani se u nubuku uplne zabranit neda, ale kdyz budes pouzivat kondicioner, tak prasklinky nebudou v pulce zivotnosti, ale az ke konci (u mne po seslapani druhe podrazky).

Krome toho se zpocatku kuze tvaruje podle tve nohy. Prvnich 200 - 500 km, ve spicce, okolo kotniku i jinde. Na to je dobre mit kuzi pruznou a poddajnou a ne ji znicit SnoSealem.

SnoSeal se da pouzit vzdycky, ale opacne to neplati. Rozumne je tedy zacit mirnejsimi prostredky a pozdeji, ke konci zivotnosti (kdyz uz se neda nic pokazit), kdyz tak pouzit SnoSeal. Ja to nedelam, nejdriv pouzivam zminenou kombinaci spreju a ke konci prechazim na Limmer.

Co se ceny za 100 % impregnaci tyce, tak pro mne je velmi neadekvatni, protoze znamena, ze se v 95+ % pripadu budu citit v botach znatelne hur, abych se v tom zbytku citil o neco malo lip. Ovsem pro nekoho (nebudu pp jmenovat ;-)), kdo chodi prevazne bazinama a mokrym snehem a vyhledava co nejhnusnejsi pocasi, muze byt ten pomer opacny. Jestli chodis prevazne v podminkach, kde by se hodily gumaky, tak je pro tebe SnoSeal dobra volba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod fps » pon črc 24, 2017 18:44

wawrik píše:
pavproch píše:v pořádně mokré trávě nejpozději po 15-ti minutách pustí ÚPLNĚ cokoli (s vyjímkou gumáků)
Do tohoto vlákna inak nechodím (nie som masochista :-)), ale tieto recyklované OF mýty treba vyvracať. Náčelník prepáči. Takže nie, každá topánka rozhodne po pätnástich minútach v mokrej tráve nepremokne. Dobré plasťáky ostávajú zvnútra suché, maximálne sa po pár desiatkach minút až hodinách môže zvnútra urobiť vlhko z kondenzácie (aj to len v tých supertenkých typu Trango Cube), ale to rieši ponožka.

Ale nepremoknú ani po celých dňoch v mokrej tráve. To je zasa vyskúšané mnou :D

tak to já do tohoto tématu chodím, ale divím se že je tohle téma stále tak hojně používané když existují plasťáky (hadráky bez kůže), vůbec nechápu že má někdo stále zapotřebí se zabývat ošetřováním bot, stejně nic pořádně nefunguje, a akorát se za to zbytečně vyhazují peníze, mě by už ani nenapadlo používat kožené a nebo částečně kožené boty na turistiku
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: jakou impregnaci obuvi, jak čistit boty s goretexem?

Příspěvekod mike » pon črc 24, 2017 19:49

Plastaku je velmi omezeny vyber a ne kazdemu Cuby sedi. Kdyby mi sedly, tak bych je zkusil, ale nebyl jsem si jisty a na tyden na vyzkouseni, jak se v tom bude chodit a jestli to pujde, mi je nikdo nepujci. Kdyby ne, tak by to byl celkem drahy pokus.

Naopak, kozenych bot jsou mraky a neco si vybere kazdy. Jsou osvedcene a vetsinou i levnejsi. Plus jsou univerzalnejsi, mam jedny boty, ktere pouzivam v rozsahu -20 az +40 stupnu, na to potrebujes plastaky minimalne dvoje, jak jsem tak pochopil (normalni a zateplene).

A jo, s osetrovanim kozenych bot je strasny opruz :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Boty