Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod remy77 » pon črc 10, 2017 15:44

Tunak:
Ved o to prave ide. To ze su lacne, neznamena, ze to bude dobry kauf. Pretoze ak niekto riesi zimne lezenie, sa tu nebude pytat, ci mu treba duplexy, lebo ma dost skillu na to, aby si vybral sam.
V opacnom pripade, po zisteni ze chodenie v nich je ocistec, su to boty na 2-3 tury a este tazko predajne, lebo su pre relativne uzku kategoriu uzivatelov. Cize aby ta zlava nebola nakoniec este viac nevyhodna.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod fps » pon črc 10, 2017 20:20

tunak píše:Copak dává smysl pohorka měkčí, než B/C? :D

moje řeč
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Výběr bot: kategorie B

Příspěvekod lojzmen » pon črc 10, 2017 22:51

tunak píše:Copak dává smysl pohorka měkčí, než B/C? :D


Ale jo. Do chladného vlhkého počasí lepší, než "tenisky" s návleky.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod impra » úte črc 11, 2017 15:26

Přemýšlím ještě o těchto https://www.hudy.cz/turisticka_obuv_pan ... ellow.html, jsou to bezpochyby super boty, ale ta cena je trošku přepálená a nejsem si jist, jestli by se mi chtělo za boty dávat skoro 12 talířů. Asi stejně nakonec skončím u nějakých Asolek.
impra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 9, 2017 10:23

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod tunak » úte črc 11, 2017 19:47

Cena není přepálená, je ale trochu vyšší. La Sportiva je asi nejrenomovanější výrobce horolezeckých bot na světě; a přesto jsou jejich boty levnější než obdobné třeba od Lowy. (A u Asola jsou s nimi srovnatelné až Eiger GV a ty jsou podobně drahé.) Ale je pravda, že nad deset tisíc bych si už připlatil za G2SM; ačkoliv Nepal Cube je vážně pohodlná bota; a navíc krásná a výborně udělaná.

Podívej se ještě na Mont Blanc od Scarpy (trochu levnější) a třeba i Asolo Aconcaqua, ta je docela levná. A hlavně vyzkoušej, co ti sedne.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod fps » úte črc 11, 2017 20:33

impra@

- za kvalitu se hold platí, já když kupoval La Sportiva Trango Ice Cube, tak stáli víc než La Sportiva Trango Cube, ale měl jsem štěstí že byla sleva u HUDYpartner karty 10 + 10%
- za dobré peníze by mohly být ňáké Andrews

tunak@

Asolo Aconcagua GV nejsou zateplené
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod impra » úte črc 11, 2017 21:14

Asi nakonec půjdu do těch Nepalu, jsou věci na kterých se ušetřit dá, ale boty to nejsou.
impra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 9, 2017 10:23

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod tunak » úte črc 11, 2017 21:56

FPS: to máš, sákryš, pravdu.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod apuka » čtv črc 13, 2017 8:50

@impra: Jeste si krome Laginhornu nenapsal, na jake vystupy v Alpach chces ty boty pouzit. Protoze, jak jsem psal, na Laginhorn a podobne vystupy s minimem ledovce (max par hodin), hlavne v letnim obdobi nepotrebujes ani boty typu ten linkovany Nepal a uz vubec ne zateplene. Na to jsou idealni C-cka typu Zamberlan Dufur, kdyz precejen chces jeste pevnejsi a na celoautomat. macky, tak Zamberlain Mountain Pro nebo kdyz i zateplene, tak jejich zateplena verze. Vsechny ty Zamberlany vypadaji moc dobre, ale osobni zkusenost s nima nemam.

Edit: Aconcagua jsou taky skvele boty, kdyz dobre sedi. Na uvdene pouziti zatepleni vubec nechybi. Ja mam Granity, predchozi verzi Aconcaguy a v pohode jsem v nich pochodil jak ledovcove vystupy v lete v Alpach (Allalin), tak tury ve snehu az pri -27, jen ve dvou ponozkach a zima mi nikdy nebyla, jen pri delsim (>5-10 min) postavani bez pohybu.
Pro mne ony maji dve nevyhody - jednak ta podesev zvysi teziste tela tak o 2 cm oproti beznym pohorkam a to jsem obcas hodne pocitil v tezsim terenu :evil: a jednak mne osobne vadilo na nich, ze jsou tak o centimetr az 1, 5cm delsi jak vepredu tak i vzadu kvuli vystupkum na macky. Neustale jsem kvuli nim nekde bud zakopaval nebo zachytal u paty. Ja jsem ale mel 12-ky, ty vycnelky z nich udelaly tak 14,5-15 a na to jsem nebyl zvylky. Tak jsem si je nechal odborusit a pote uz byl pokij.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Pierre111 » čtv črc 13, 2017 9:17

Zamberlan Dufour jsme zkoušel a jsou tvrdší než La Sportiva Trango Cube. Bohužel nejsou tak pohodlné, přišlo mi, že mají jako by vysokou podrážku a zvláštní patu, takže se v nich člověk cítí jak v lyžákách. Proto jsem zvolil Trango Cube. Potom jsme zkoušel ještě Salewa Rapace a to je taky zajímavá pohodlná lehká bota.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod apuka » čtv črc 13, 2017 9:47

Jo, ty Dufury musi sedet, jinak muze byt problem s patou...

Rapace tak nove, nejsou taky spatne, jedny z nejsirsich B/C bot, co jsem zkousel. Stare byly ale mnohem mekci, tak B-cka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod tunak » čtv črc 13, 2017 17:47

Rapace jsou dost měkké. Přišly mi na úrovni Islandů. Jinak moc pěkná bota.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod apuka » pát črc 14, 2017 8:31

Jo, stare Rapace jsou fakt mekke a i kdyz maji drazku vzadu na poloautomat. macky, asi se v nich chodi v mackach blbe. Ale nove maji uplne jinou, zpevnenou podrazku a uz to vypadaji na poctive B/C. Samozrejme, to jsou jenom dojmy ze zkouseni (ja, syn i manzelka), otazka je, jak to bude vypadat s pevnosti podrazky po delsi dobe poradneho pouzivani. Ale jsou pomerne nizke, coz muze byt pro nekoho dost omezujiici. na druhe strane, jsou to asi nejsirsi boty, co jsem u nas nasel a maji hodne zajimavou tu dvojitou vlozku, co si s ni muzes udelat botu uzsim. A jsou neskutecne pohodlne /kdyz Ti sedi :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod impra » pát črc 14, 2017 17:53

@apuka Boty chci samozřejmě i na dlouhé ledovcové tůry. Začali jsme přemýšlet s kamarádem, že ze Saastalu je to ani ne 200 kiláků do Chamonix, že bychom se skákli podívat na Blanc, máme skoro 2 týdny dovolené. Mimochodem jsem dostal od známého teďkom nabídku na Sportivy Olympus za celkem parádní cenu, prodává je, že s nima byl jednou někde a velikostně mu nesedí, tak vzhledem k tomu, že je to moje velikost, tak odzkouším a když budou sedět, tak je beru všema deseti. Sice vím, že Dčkový boty jsou na Alpy celkem zbytečné a na stezkách mimo ledovec to bude mít možná i kontraproduktivní účinek, ale za tu cenu, co mě to nabídl to se prostě neodmítá :D
impra
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned črc 9, 2017 10:23

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Pierre111 » čtv led 10, 2019 16:14

Nevím úplně kam s tím, možná časem založit nové vlákno. Chtěl bych se zdejších zeptat zda máte někdo zkušenost s následujícími botami a zda některé můžete doporučit či naopak nedoporučit a proč.

https://www.millet-mountain.com/shiva-s ... -blue.html
https://eshop.asolo.cz/expedicni-a-vysk ... nc-gv-4460
https://arcteryx.com/cz/en/shop/acrux-a ... ering-boot
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod fps » sob led 12, 2019 15:24

asi ani u jedněch neuděláš chybu když je koupíš, akorát to dle mě chce aby měli vyndavací vnitřní botičku, já bych v této kategorie koupil La Sportiva G2 SM

ale spíš by se tohle téma hodilo do "Pohory kategorie D"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod FrantaKrajta » sob led 12, 2019 16:09

Vsechny tri jsou dvojite boty, ne (s vyndavaci botickou) ? Ale mas pravdu, je to spis do jineho vlakna :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vysoké plasťáky (hadráky bez kůže) B, B/C, C

Příspěvekod Pierre111 » sob led 12, 2019 21:23

Tak to klidne presunte. Mozna by to ale chtelo samostatne vlakno, tezko rict zda to jsou D a ne vsechny D jsou dvojite boty. Ale jak tak vidim moc lidi k tomu nema ci napsat :).

Abych to uptresnil, chci ty boty hlavne na lezeni v Alpach, takze zatim zadne Himalaje. Maximalne na 6000m. Vsechno by to meli byt dvojite boty s vnitrni botickou, ikdyz u tech Asolo si nejsem jisty. Millety a Arcteryx jsem si zkousel. G2SM jsou boty spis na 8tisicovky. Mnohem vtsi a robustni a ne tak technicke. Navic nejsou podle me waterproof, pocita se s pouzitim v mrazech. To by bylo v Alpach problem, jelikoz adpoledne v nizsich polohach je ze snehu brecka. Nekde jsem cetl, ze tecou. Hlavne ale nechci tak robustni botu. To je trochu na jine pouziti.
Naposledy upravil mike dne sob led 12, 2019 22:11, celkově upraveno 2
Důvod: OK, presunuto
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod fps » ned led 13, 2019 11:01

- tak dle mě to jsou boty kategorie C až D, takzvané expediční
- já tedy s takovým výškami nemám zkušenosti, ale La Sportiva G2 SM a La Sportiva G5 jsem zkoušel v krámu, a nejsou tak hrozně robustní jak vypadají na fotkách, tyhle dvoje boty jsou dělány pro vyšší Alpy, do 6000m., pro Himaláje a Karákóram na 8000m. jsou dělány La Sportiva Olympus Mons Evo
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod vonkreuz » ned led 13, 2019 12:51

G2 SM mám co byly uvedeny na trh. Nahradil jsem tím LaSportiva Nepal Evo GTX. Kdyby byl dotaz, tak mile rád odpovím. Za chvilu jdu na běžky, tak se pak rozepíšu...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Pierre111 » pon led 14, 2019 9:09

čekám na tu recenzi :). Já si zkoušel G2sm, G5, Scarpa Pahntom Tech. Scarpa Prahntom 6000, Millet Shiva a Arcteryx Acrux AR. G2sm a Phantom 6000 bych zařadil do jedné kategorie, robustní, těžší teplejší boty, použít by šli podle mě na 7tisícovky a pravděpodobně i výš. Jsou to ale trochu neohrabané boty. Phantom Tech, Shiva A Acrux jsou druhá lehší kalegorie s tím, že Phantom Tech nemá vnitřní vyjímatelnou botičku. Jsou to techničtější a subtilnější boty, ve kterých se bud lépe chodit i v méně náročném terénu a lépe lézt. Použití tak na 6tisícovky a méně. Použití samozřejmě závisí na počasí, hlavně na teplotě. Nemám ale s těma botama žádnou větší zkušenost, proto se ptám, zda se s nima někdo setkal nebo četl nějakou recenzi. Na Arcteryx Acrux AR je recenzí několik, na Millet Shiva nebo Asolo Mont Blanc jsem nic nenašel.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod FrantaKrajta » pon led 14, 2019 16:48

Zkus se jeste prokousat timhle blogem (Coldthistle) , budes z toho treba moudrejsi (nebo taky ne :D )
Jestli klasicke (uz snad ne plastaky :) ) dvojite, nove lehci dvojite ("lehke", jako ty Arcteryxy), super-gaitery (Phantom Tech a pod., 1.5bota, nevyjimatelne boticky, ale pevny navlek izolujici celou vnitrni botu) nebo klasicke lehce zateplene jednoduche (takove zas muzou lip drzet v kolmejsich ledech), to zalezi co s nima chces...Nejuniverzalnejsi asi budou klasictejsi dvojite, pouzijes je pozdeji treba i nekam na delsi cesty bez chat nez jen Alpy, ale jak sam rikas, nebudou tak technicke...Babo rad :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Simi » úte led 15, 2019 12:57

Očividně se k těm dvojitým botám nikdo moc nevyjádřil, tak přihodím svojí trošku do mlýna. Sice nevlastním tento typ duplexů s integrovanou nohavičkou, ale pár lidí okolo mě ano.
Obecně očekávej, že tento typ boty ať jednoduché (LS Batura a nástupci) nebo dvojité bude o něco měkčí než obdobná šněrovací bota. Zvlášť si na to stěžovali těžší lidi s větší nohou. Prý jim na předních hrotech boty víc pružila a neposkytovala takovou oporu. Určitě věc ke zvážení.

A teď obecně takové duplexy a univerzální použití. Osobně bych to nechtěl. Zvlášť pokud bys je měl používat i v letních Alpách. Bude ti v tom vedro, boty hůř dýchají a budeš se potit. Trochu horší oporu jsem zmínil, ale asi se to bude měnit podle typu boty a tvých parametrů. V principu ta měkčí bota a vyšší pohyblivost nemusí být na škodu. Záleží na stylu lezení a pevných lýtkách. Co se týká promokání v břečce, tak to neposoudím, záleží na kontrukci. Na letní Alpy a ledopády jsou mnohem praktičtější jednoduché boty. Jednovrstvá bota je míň objemná a často líp podrží nohu. Často i lehčí. Duplexy mi přijdou lepší až od dlouhých zimních alpských výstupů nebo pak na kopce vyšší.

Sám jsem dospěl do stavu, že mám boty dvoje. Lehčíma LS Trango extreme pokrývám skoro vše od ledů, zimních Tater, jarních a letních aplských výstupů. Duplexy(LS Spantik) si beru jen na vícedenní záležitosti v alpách v zimě nebo obecně v hodně chladném období a pak do velkých hor.
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Pierre111 » úte led 15, 2019 15:14

Díky. Já mám právě La Sportiva Trango cube a zjistil jsem, že na 4tisicovky to už moc nestačí. :) Při lezení prudších svahů, kdy musím být na špičkách se bota prohýbá a zaškrcuje prsty, ty jsou necitlivé a potom to strašně bolí. Navíc je v nich zima a já i v létě zažil v Alpách -15°C, pak je to dost nepříjemné. Právě rozmýšlím, zda chtít vnitřní botičku nebo mě bude stačit bota s návlekem jako třeba Scarpa Phantom Tech nebo vzít s botičkou. Potom má v oku Millet Shiva nebo Arcteryx Acrux AR, což jsou takové lehčí boty. To, že jsou ty boty měkčí vím a chci to tak.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Pierre111 » stř úno 6, 2019 9:03

Tak mi přišli Arcteryx Acrux AR. Moc zajímavé boty. Jen mám trochu problém s velikostí. Vzal jsem 44,5 což je délka 28,5cm. La Sportiva Trango Cube mám délku 27,5 a moje noha má tak 26,5-27,0. Někdy se mi zdálo, že mi jsou ty Cuby už malé. Ty Acrux mají navíc poměrně úzkou vnitřní botičku. Kdo tu máte podobné dvojité boty nebo boty nalezení v ledu a o kolik větší boty používáte ? Díky.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod grco » stř úno 6, 2019 9:09

Preco mas problem s velikosti? Ved ked ti sedia, tak ti moze byt jedno ake je tam cislo, nie? :)

Ja normalne nosim 42ky do mesta a Decka mam Bestard Top Alpine Pro, velkost 44 1/2.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Pierre111 » stř úno 6, 2019 9:28

Tak mám tam docela místo u prstů, tak nevím zda to při lezení nebude už moc a není lepší mít tam menší rezervu. Ty boty jsou užší, takže když vezmeš silnější ponožku, noha se v nich nehýbe. Zase jsem četl, že pokud máš tyhle boty moc malé, bude ti v nich zima. To že se ti palce nesmí dotýkat špičky mi je jasné, to bych si je při zakopávání pěkně okopal.

Hmmm to jsou už slušně velký boty co máš. Lezeš v nich něco strmějšího ? A co chůze po rovině, používáš docházkové boty nebo to jdeš celé v těchto ?
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod FrantaKrajta » stř úno 6, 2019 10:52

@grco, Bestardy jsem měl kdysi, jejich celokožené šité pohory, přišly mi skvěle zpracované, akorát už je sem nikdo nedováží. Co ty tvoje novější boty? Pořád tak dobře udělané (i když je to jiná kategorie, dvojitá bota vs. kožená pohora)? Trošku mi u nich chybí integrované návleky (nemyslím převlečné supergaiters, ale aspoň malé neoprenové u vlezu do boty), ale je to další možnost do budoucna.

@Pierre, nasadit mačky, zaseknout zbraně a zkus si v nich třeba hodinku postát zaseknutý na hrotech ve futrech dveří :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod Pierre111 » stř úno 6, 2019 15:10

Díky za radu, futra mám kovový :D. V sobotu si je vyzkouší kolega a promyslíme zda si je nechá on a já objednám 9,5 nebo ne.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Pohory kategorie D (pro rychloupínací mačky)

Příspěvekod grco » pát úno 8, 2019 18:21

@Pierre: Chodi sa v nich prekvapivo pohodlne, jedina nevyhoda je, ze su tazke jak krava. Skoro 1.5kg kazda bota.

Nelozim v nich paradoxne nic, kupil som ich kedysi davno, lebo som mal strach, ze mi bude zima na nohy, ale nakoniec som prisiel na to, ze odmietam chodit v 1.5kg botach, takze som kupil lahsie a tie mi stacili.

Mam ich doma uz len zo sentimentalneho dovodu, pacia sa mi :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Boty