Outdoorové brýle

Zkušenosti, rady, dotazy na ostatní outdoor vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Outdoorové brýle

Příspěvekod Tamara3 » ned črc 2, 2017 13:02

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu. Přítel by si strašně přál outdoorové sluneční brýle, ale já absolutně nevím, co si pod tímto pojmem představit. Hodně leze po skalách, jezdí na vodu, rybaří, takže bych byla ráda za nějaké doporučení nejspíše všestranných brýlí, které může mít při těchto činnostech.
Tamara3
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 9, 2017 21:54

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod pickard » ned črc 2, 2017 18:46

Inu... Julbo... :)

https://www.julbo.com/fr/10/home.html

Široký výběr, vynikající kvalita. U nás prodává Hudy i Rockpoint. Nejuniverzálnější jsou se skly Zebra, které se automaticky zatmavují podle množství okolního světla. Skla spectron mají konstantní tmavost. Ještě jsou skla Cameleon, která se taký automaticky zatmavují a jsou polarizovaná. To má výhodu v mírně lepší optické kvalitě v prostředí s odlesky, nicméně nevýhodu v tom, že s polarizovanými skly jsou nečitelné některé digitální diplaye na přístrojích. Takže Zebry :)

Konkrétní modely se liší už jen tvarem. Neuniverzálnější jsou tvary, které "vypadají jako cyklistické brýle" - prostě skla nejsou jen rovný vpředu ale jsou zahnutý na bocích, aby to chránlo proti sluníčku z boku.

Například toto jsou velmi oblíbené a osvědčené "outdoorové" brýle na cokoli od běhu po výškové horolezectví:

https://www.julbo.com/fr/10/products/lunettes-de-soleil/mountain/model/trek_3388.html

Tohle je pěkná univerzálka:

https://www.julbo.com/fr/10/products/lunettes-de-soleil/speed/model/armor_9227.html

Dělají toho mraky a všecko je to dobrý :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod pavproch » ned črc 2, 2017 18:47

že dostaneš jižní ovoce za neplacenou reklamu? :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod pickard » ned črc 2, 2017 19:05

Já? Dyk linkuju stránky výrobce a odpovídám na položený dotaz :)
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod fps » ned črc 2, 2017 19:26

taky doporučuji ňáké Julbo brýle
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod tunak » ned črc 2, 2017 20:55

Julbo. Obroučky podle toho, co nejlépe sedí na tváři při pohybu, nikde netlačí. Pokud jde o skla, ačkoliv jsou fotochromatická kvalitnější, osobně dávám přednost Spectronům; jsou levnější a vím, jak jsou tmavá. (Je to pro mne důležité, protože fotím a často "hádám" expozici.) Fotochromatická se mi nikdy neosvědčila.

Skla kategorie 4 jsou už opravdu tmavá, nedoporučuje se používat je pro řízení. Nicméně výborně ochrání zrak v extrémních situacích: na ledovci, na pláži 8) nebo v zimě v Krkonoších. Většině lidí asi stačí trojky.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » ned črc 2, 2017 22:18

pickard píše:Dělají toho mraky a všecko je to dobrý :)

Delaji toho mraky a nic z toho, co jsem zkousel, mi nesedelo :? Vsechno tlacilo za usima. Mam stare hodne jete noname ledovcove bryle, ktere sedi perfektne a hned bych koupil dalsi takove, bohuzel uz jsem je od te doby nevidel...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod pickard » ned črc 2, 2017 22:42

Máš divný kokos.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » ned črc 2, 2017 22:56

Julba jsou divne [-( S jinyma brylema nemam problemy, ale ledovcove se blbe shaneji, vsude maji akorat Julba #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod pavproch » pon črc 3, 2017 11:35

v tom se s mikem shodnu - julba sou divné.... já preferuju Rudý né Řijen ale Project... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod tunak » pon črc 3, 2017 20:05

Pokud máš dlouhou tvář, zkus Montebianca nebo Dirty. (Asi zkoušel, co?)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » úte črc 4, 2017 20:07

Nemam dlouhou tvar. Julba maji blbe tvarovane nozicky. Jak jsem psal, bezne bryle mi sedi.

Nezkousel, vzdycky nekde narazim akorat na Julba, nejake zkusim a rezignovane si reknu, ze na tohle se muzu vykaslat. Navic potrebuju, aby byly fakt ledovcove a mely zabrany proti bocnimu svetlu, na ledovcich se bez toho neda fungovat. Kdyz se mi kuze na mych zacala rozpadat, tam mi tam normalne tekly slzy z oci. Musel jsem je provizorne spravit naplasti, takze ted vypadaji takhle:
bryle.jpg

Maji aspon 15 let a staly tenkrat 4 stovky. Sedly skvele na prvni pokus, hned jsem vedel, ze je to ono. Okamzite bych bral stejne za petinasobek, ale bohuzel jsem je od te doby nepotkal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod tunak » úte črc 4, 2017 20:21

A předpokládám, že tohle:

https://www.julbo.com/en/16/products/su ... 10033.html

ti nesedí?
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » úte črc 4, 2017 20:23

Predpokladas spravne. Staci se kouknout na ty dementni zahnute konce, tlaci za usima.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod booze » úte črc 4, 2017 20:57

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod tunak » úte črc 4, 2017 21:33

(To jsou jen trojky.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » úte črc 4, 2017 21:38

@booze: ty nevypadaji uplne spatne, diky za tip :) Asi si zajedu pres tyden do Usti a pak si dam vylet, aspon venku nebudou lidi ;-)

@tunak: i ty me jsou trojky. Kdyz je azuro, tak je to nad 3500 na snehu na hrane, ale jeste se da. Mam stejne ctyrky, ale u tech mam zlomenou nozicku a stejne uz mi to prislo moc, aspon v nizsich polohach. Ty trojky jsou takove celkem univerzalni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod fps » stř črc 5, 2017 9:49

mike píše:Vsechno tlacilo za usima.

tak to si určitě nezkoušel řadu explorer, ty mají tvarovatelné termoplastové nožičky které si můžeš upravit tak jak chceš

mike píše:i ty me jsou trojky. Kdyz je azuro, tak je to nad 3500 na snehu na hrane, ale jeste se da.

já tedy potřebuji na slunci na sněhu čtyrky, zkus Julbo Explorer Cameleon mají "Fotochromatická (zatemňovací) skla NXT Cameleon Rozsah kategorií 2 až 4", koukám že udělali verzi 2.0
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod booze » stř črc 5, 2017 11:35

Tu julba s plastem na oboci jsou strasne. Potim se pod nimi uplne hrozne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod mike » stř črc 5, 2017 20:47

@fps: nozicky jsem v obchode opravdu tvarovat nezkousel :)

Bryle, ktere mi naprosto vyhovuji a jeste se mi libi, mas na fotce vyse. Julba mi nesedi a ani se mi nelibi. Plus, jestli ma pravdu booze, tak poceni pod brylema primo nesnasim. Navic stoji 10x tolik. U tech svych bych spokojene zustal, ale bohuzel odesly ty kozene kryty a bryle uz maji par skrabancu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Honzin31 » pon črc 10, 2017 19:08

já mám tady tyto http://www.styleandsafety.cz/produkty/s ... ey-x-boss/ a jsem s nima maximálně spokojenej .. taky hodně sportuju a na doplňky jsem hodně náročnej, takže mi trvalo než jsem našel fakt kvalitní brýle .. předtím jsem měl oakley, ale ty nejsou tak odolné a po pádu z jedno metru se mi rozbily, takže u této značky jsem se zklamal
Přílohy
brýle.jpg
brýle.jpg (13.06 KiB) Zobrazeno 17326 krát
Honzin31
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 10, 2017 19:01

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Lipon » úte črc 11, 2017 8:36

a to ses fakt zaregistroval jen kvůli tomuhle?

k tématu - na Oakley zas nedám dopustit já, naopak už mi několikrát spadly, bez ztráty kytičky
jednou se mi povedlo s nima křísnout o strop, upadla nožička - a vona je tam potvora tak udělaná, aby při velkém ohybu z pantíku sama vyskočila a nezlomila se
nacvakl jsem jí tam zpátky a bylo
skla maj kvalitní, přechod ze světla do stínu bez problému, zvlášť na bajku v lese se hodí
výhodou je výběr náhradních skel, a to i těch odvětrávaných

"nevýhodou" je dost nepříjemný přístup českého velkoobchodu, naštěstí v dnešní době lze objednat odjinud
Naposledy upravil Lipon dne stř črc 12, 2017 8:37, celkově upraveno 1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » úte črc 11, 2017 13:02

Ty Julba s (do vsech stran) nastavovacima nozkama jsou fakt dobre prizpusobitelna na (snad) kazdou hlavu a ucho. Myslim, ze podobne se daji tvarovat i ty, co linkoval tunak; tys mozna zkousel Sherpy, co by nemely jit tak nastavovat. A pokud vim, tak ty "plasty na oboci" se daji vyndat, kdyz je nechces, jsou tam kvuli zabraneni vniknuti svetla pri silnem slunecnm svitu.

Miku, pokud Ti vadilo i neco jineho nez uchyt kolem ucha, tak bych rekl, ze jsi nezkusil spravnou velikost a typ. Oni maji z vetsiny typu nekolik velikosti a kdyz si vyberes mensi nebo vetsi, je to hodne citit prave na tom, ze nesedi.

Mne osobne na nekterych sklech od Julba nejvice vadi, ze i kdyz jsou 4-ky, tak mam dojem, jakoby zesvetlovaly. A ze maji ruzne nadychy barev podle typu skla. Nedela mi "dobre" kdyz se koukam pod nohy a vidim neco jineho (v jine barve) pres sklo a bez skla v mezere mezi brylema a tvari.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Tamara3 » stř srp 2, 2017 12:45

Díky moc za rady, ale nakonec si stejně musel vybrat sám, protože jsem si netroufla je vybrat sama. Prošla jsem i optiky, ale tam mi ukazovali brýle od 5.000 a výš, což už se mi zdálo hodně ..
Tamara3
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: čtv bře 9, 2017 21:54

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Honzin31 » pon srp 14, 2017 19:55

Lipon píše:a to ses fakt zaregistroval jen kvůli tomuhle?

k tématu - na Oakley zas nedám dopustit já, naopak už mi několikrát spadly, bez ztráty kytičky...

Každýmu vyhovuje něco jinýho ;). BUď jsem natrefil na špatný kus nebo zas tak odolné ty Oakley nejsou ..
Naposledy upravil mike dne pon srp 14, 2017 23:24, celkově upraveno 1
Důvod: zkracena kompletni citace
Honzin31
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 10, 2017 19:01

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Vectrix » ned kvě 26, 2019 20:26

Ahoj, zkusím použít toto vlákno, protože můj dotaz patří do kategorie outdoorových slunečních brýlí. K dotazu. Máte někdo zkušenosti se samozatmavovacími skly? Zajímají mě zkušenosti se všemi výrobci, ale preferoval bych značku se třemi proužky ve znaku. Důvod selekce této značky je prostý. Jsem dioptrik a mám dioptrické klipy pro brýle značky Adidas. Mám v plánu běžet nějaké horské závody, které začínají v noci a nerad bych někde za pochodu měnil skla či táhl s sebou další brýle. Rád bych měl na očích prostě po celou dobu jedny brýle. Tak mě zajímá, jestli má někdo zkušenosti se samozatmavovacími brýlemi. Zajímalo by mě jestli a jak to funguje. Jestli třeba ve stavu, kdy nejsou tmavé jsou opravdu čiré (abych se v noci nezabil protože brýle budou tmavé) a když se zatmaví, jestli odvádí svou práci dobře. Nebo třeba když prší (a/nebo je zataženo), tak zůstávají čiré. Díky za reakce!
Vectrix
Vectrix
nováček
nováček
 
Příspěvky: 51
Registrován: stř zář 24, 2014 17:01

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod Pierre111 » pon kvě 27, 2019 9:31

Já používám brýle Julbo se zatmavovacími skly Zebra cat 2-4. Na noc jsou podle mě dost tmavé, ale osobně jsem nezkoušel je nosit za tmy. Potřebuju tmavší, jelikož chodím nad 4tis. Nevím v jakých podmínkách budeš běhat, ale lez koupit i skla Zebra cat 1-3 a ty mě přišli už docela světlé. U samozatmavovacích skel je potřeba si trochu zjistit o použité technologii. Četl jsem, že některá skla fungují dle teploty okolí, což není zrovna dobré. Skla od Julba by měli fungovat jinak, snad dle síly světla. Navíc životnost takových skel může být nižší, rozuměj ztrácí své vlastnosti. U Julba je zatmavování údajně vlastností celého skla, ne jen nějaké folie nebo povrchové úpravy. Takže si vlastnosti zachovávají a poškrábání čočky není takový problém. Jak je na tom Adidas netuším. Tohle je ale celé teorie a marketing. Nicméně já Julba používám už pár let, zatmavování funguje a zánět spojivek jsem zatím neměl.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod aksam » pon kvě 27, 2019 11:00

Podle mně budeš potřebovat dvoje brýle, takovéhle zázračné jsem ještě nepotkal. V noci svoje dioptrické a přes den sluneční s klipama.
aksam
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1240
Registrován: čtv srp 4, 2011 6:43

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod FrantaKrajta » pon kvě 27, 2019 11:03

Vzhledem k tomu, že "tři proužky" jako správná fashion-shitová značka raději u svých produktů neuvádí žádné podrobnosti (včetně takových "nedůležitých" parametrů jako kategorie ochrany před sluncem a složení zorníků), tak si asi nejlíp zavolej na jejich zastoupení, jestli ti tam někdo dokáže poradit. Ale trochu pochybuju, že tam někdo o tom bude něco vědět, není to Zeiss (kde jsem se kdysi při výběru brýlí pěkně pobavil s odborníkem a řešil různé typy plastů a nepropustností z jejich nabídky na dioptrické sluneční brýle). Jestli chceš i za tmy, chceš brýle kategorie 0 až 2, takové zorníky se dělají, ale viděl jsem je spíš jen z CR39 (což možná zas na běh nechceš, to je "klasický" plast, sice s dobrými optickými vlastnostmi, ale horší odolností oproti Trivexu, odolným polykarbonátům a pod.). Ale pozor, kategorie 0 neznamená, že budou skla úplně čirá, kat.0 znamená jen rozsah 80%-100% propustnosti. Julbo třeba dělá skla 0-3 z odolného polykarbonátu, která mají propustnost 87-12%. Ale nemyslím, že ti na noc bude stačit 87%... A ostatní budo nejspíš podobné.

@Pierre, s tou teplotou je to pokud vím trochu jinak. Skla jsou fotochromatická, ne termochromatická. Reagují na UV záření (proto ti nefungují v autě, za sklem, které většinu UV odfiltruje). Ale dle teploty okolí reagují všechna fotochromatická skla - změna zbarvení je chemický proces, který je jako všechno odvislý od teploty - při nízké teplotě se budou déle vracet do čirého stavu (při hodně nízké nemusí vůbec), a při vysoké teplotě naopak nemusí dosáhnout nejtmavšího zbarvení. Julbo a jiní dělají fotochromatická skla, u kterých říkají, že nezáleží na teplotě. To je trochu nesmysl, jsou jen prostě méně citlivá na teplotu okolí. Na úkor čeho to je, to fakt nevím. Ale na teplotě bude nějak záležet vždycky. Fyziku neošálíš žádným marketingem. Ale fotochromatické Julba mám taky, a zatím jsem s nimi navýsost spokojen.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Outdoorové brýle

Příspěvekod apuka » pon kvě 27, 2019 12:20

Vectrix píše:Jestli třeba ve stavu, kdy nejsou tmavé jsou opravdu čiré (abych se v noci nezabil protože brýle budou tmavé)
Taky se velice obavam, ze opravdu budes potrebovat dvoje bryli. Jak uz psali, ani ochrana kategorie 0 neznamena, ze sklo je cire (obzvlaste u samozabarviciho). Navic se samozabarvici skla vetsinou delaji ve dvou rozsazich: 1-3 a 2-4. Mozna sezenes i neco s kategorii 0-3, jak se naznacovalo, ale bacha i na to, ze ty kategorie jsou pomerne siroke a hodne zavisi, jak silne tmave bryle potrebujes na silne slunce. Ja mam dve (nezabarvujici se) kategorie 4 ale pocitove (! to je individualni) mi prijde, ze ty slabsi neodfiltruji ani pulku svetla co druhe. Levne z Decathlony maji filtraci tesne nad 80% (pokud vubec), Julba (ehm, stoji 20x vic) maji, myslim 92 nebo 93%(?).
Kazdopadne, v noci bych si bral uplne obycejne cire bryle. K tomu bych si koupil nejake 2-4, ale se co nejmensi minimalni propustnosti.

@FrantaKrajta: zvlastni, manzelcine normalni dioptricke samozabarvujicic se (ze skla, kat. 2-4) se zabarvuji i pri rizeni auta - a to nemame kabriolet :-). Taky hodne nadava, kdyz se zapomene a vezme nezabarvujici se. Ja to z vedlejsiho sedadla vidim, jak se mu skla zatmavuji (v extremu napr. v tunelu a za tunelem).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Další

Zpět na Ostatní vybavení