Žďárák

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Žďárák

Příspěvekod PaKo » čtv čer 29, 2017 13:34

Asi tak. Nejvtipnější na tom je, že žďárák má chránit před deštěm, ale logicky v dešti přestane dýchat a člověk je stejně ve "vlastní šťávě". Když už, tak alespoň kombinaci žďáráku + UL plachty minimálních rozměrů (třeba do 300g).

PS: "Jde-li čistě o to přespání. Nepotřebuji žádný luxus či velké pohodlí." - to jsem nikdy nepochopil, lidi vy se chodíte do přírody "trápit"? Na jedné straně chcete lehkou výbavu, abyste si užili výlet přes den bez bolesti zad, ale pak si lehnete na noc někam do strouhy a přikryjete se novinama... Terno.
PaKo
 

Re: Žďárák

Příspěvekod Lev » čtv čer 29, 2017 13:45

Ohledně oné "jednorázovosti/nouzovky" jsem tu něco málo četl. Nicméně kamarádka pouť do Santiaga absolvovala právě s bivakem a bylo to v pohodě. Samozřejmě záleží na počasí, ale domníval jsem se, že by bivak jako náhražka stanu (s menším komfortem) mohl sloužit třeba i na několikatýdenní vandry. Přeci pokud by to mělo být na jednu noc, když půjdu na krátký výlet, tak kvůli tomu si bivak kupovat nemusím a nebude mě moc trápit, že se potajmu se stanem.
Lev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 28, 2017 18:48

Re: Žďárák

Příspěvekod PaKo » čtv čer 29, 2017 13:48

Bivak ale není označení žďáráku, ale bivak může být i přístřešek.

Jinak kámoš tuhle přespal při cestě z hospody na lavičce v parku. Ušetřil spacák, karimatku i stan....
PaKo
 

Re: Žďárák

Příspěvekod Lev » čtv čer 29, 2017 14:24

@PaKo Za terminologickou nepřesnost se samozřejmě omlouvám.

Jde-li o zbytnost pohodlí v noci...já toho obvykle tolik nenaspím, když jsem na cestě a vyspím se dobře téměř všude, pokud vyloženě člověk nemrzne nebo nemokne. Každý to má prostě nastavené jinak. Já třeba to má vyloženě jako přespání, tzn. že před usnutím ani po probuzení venku nejím. Raději hned po probuzení sbalím věci a vyrazím a najím se třeba za hodinu či dvě, někdo jiný ráno preferuje, když si může udělat čaj/kávu, něco sní a pak nepotřebuje zastavovat kvůli jídlu přes den. To samé v noci, někdo si rád postaví stan, ohřeje večeři atp., já dlouhé přípravy nemám rád (tj. stavění stanu, přípravu místa na vaření atp.), takže bych chtěl žďárák, který moc příprav nepotřebuje.
Lev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 28, 2017 18:48

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát čer 30, 2017 7:50

ciste teoreticky na te ceste do Santiaga... kdyz bude tri dny prset. Kam das mokre veci nez pujde spat? Jak ochranis batoh v noci pred destem? Jak si uvaris jidlo ve zdaraku?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Lev » pát čer 30, 2017 10:24

@booze Takové otázky ale platí u žďáráku prostě vždy. Nikdy do něho neschováš v noci batoh. Jde-li třeba o jídlo, tak to si neohřeješ ani ve stanu. Já vím, že má tento způsob přespávání své nevýhody. Třeba ono usušení věcí. Přesto...pokud bych to bral tak, jak to píšeš, tak je mi žďárák vyjma víkendového výletu k ničemu a bez stanu se prostě nikdy neobejdu.
Lev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 28, 2017 18:48

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát čer 30, 2017 10:31

Na delsi cestu bych ja konretne dal prednost necemu jako je TARP. Spat mesic ve zdaraku je nesmysl.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát čer 30, 2017 10:43

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Víťa » pát čer 30, 2017 10:58

Popravdě stan je oproti žďáráku mnohem lepší. Navíc ul stan pro dva má cca kilo. Dva žďáráky budou minimálně půl kila plus nějaká plachta pod karimatku. Do stanu dám věci, převleču se v něm a i travellunch v něm zvládnu udělat. To mi za těch 300 gramů navíc stojí.
Víťa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: pát led 20, 2006 20:57
Bydliště: Praha

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » pát čer 30, 2017 12:17

Lev píše:Jde-li třeba o jídlo, tak to si neohřeješ ani ve stanu.

a to si vzal kde, v předsíňce stanu není žádný problém vařit, venku může být počasí jaké chce, a já si vždy uvařím

Víťa píše:Popravdě stan je oproti žďáráku mnohem lepší.

jojo, stan je komfortem někde úplně jinde, a to i oproti plachtě, on se ten komfort projeví hlavně až když je několik dní špatné počasí, ale nejenom tím, třeba už jenom že vnitřní síťovaný stan tě ochrání proti všemožným breberkám
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod PaKo » pát čer 30, 2017 12:57

booze píše:precti si:
viewtopic.php?p=437631#p437631

Ten příspěvek by to chtělo v tomto vlákně přišpendlit...
PaKo
 

Re: Žďárák

Příspěvekod apuka » pát čer 30, 2017 13:15

Lev píše:Takové otázky ale platí u žďáráku prostě vždy. Nikdy do něho neschováš v noci batoh. Jde-li třeba o jídlo, tak to si neohřeješ ani ve stanu. Já vím, že má tento způsob přespávání své nevýhody. Třeba ono usušení věcí. Přesto...pokud bych to bral tak, jak to píšeš, tak je mi žďárák vyjma víkendového výletu k ničemu a bez stanu se prostě nikdy neobejdu.
Neni k nicemu - ale uvedom si, ze prvotni (a puvodni) urceni zdaraku je pomahat pri nouzovem, necekanem preckani pri neprizni pocasi. Ne na planovane spani. Pomuze Ti zvysit tepelny komfort, kdyz prsi, fouka, mrzne, snezi, ... Ale kdybys to bral uplne do extremu, tak ani neni moc urceni na prespani, ale vyslovene na preckani, idealni se do toho "zabalis" tak jak jsi, s botama, obleceny a sednes (ne lehnes) na co nejvhodnejsi misto, napriklad nekde ve stene. Proste opravdu nouzovka na zachranu zivota.
Kdybys to chtel na prespani, tak se na to predtim nepouzivaly vaky (zdaraky), ale nepromokave prikryvky - do toho ses mirne zabalil, resp. prikryl, vzduch nemel uplne uzavrenou cestu vena dovnitr.

Jinak ve stanu se vari, na expedicich nejenom v predsince ale i vevnitr (alespon tam nefouka, venku by ani nesel udelat ohen a navic zahreje prostor). Do zdaraku muzes schovat batoh, boty, vsechno - jen to potrebuje zdarak "pro dva". Ale ani to ti nepomuze v destivem pocasi vice dni. Co udelas, kdyz budes mit mokry zdarak a bude dal prset, treba dva tydny v kuse? Vecer si lehnes do mokreho? Navlhne Ti spacak jeste vice. I kdybys jej mel synteticky, za chvili mas durch promoceny a sice malinko hrat bude, ale budou ty noci o preziti a budes mit veskere obleceni na sobe totalne mokre.
Toto si uvedom, je treba s tim pocitat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát čer 30, 2017 13:21

booze píše:UL- pro horolezcce do batohu pri neplanovanem zatmeni a naslednem prezivani v sede na batohu. Vetsinou uvnitr s reflexnim materialem napr SOL

Lehke- pro turisty, skialpinisty s PU membranou pro nouzovy bivak viz Salewa,

Technicke- pro planovane nocovani OR, Mont Bell
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Lev » pát čer 30, 2017 14:29

OK, zkusím si pročíst vlákno o stanech, ač to je ještě delší než toto, takže nevím, jestli to dám celé. :D

Jedním z důvodů, proč jsem chtěl sáhnout po žďáráku bylo, že hledám nějaké řešení zhruba do 4.000,- (přičemž většina stanů, které se doporučují v posledních stránkách vlákna stanů jsou okolo 7-10.000,-), které zároveň nezabere moc místa v batohu a nebude příliš těžké (což vím, že u levnějších stanů problém bývá). Přičemž nepotřebuji řešení pro dvě osoby, jelikož chodím na vandry v drtivé většině případů sám.

Nepředstírám, že mám v tomto ohledu nějaké zkušenosti, spíše jsem někde na začátku oné pomyslné cesty, proto jsem koneckonců tady a ptám se těch, kteří ty zkušenosti (předpokládám) mají. Zeptal-li bych se tedy poněkud obecněji, jaké je dle vašeho názoru "nejlepší" řešení spaní na delších cestách (jako je třeba to Santiago), které budou v období pozdního jara - začátků podzimu, v oblastech kontinentální Evropy, případně Wales či Irsko (takže trochu více deštivo, připouštím) a které by zároveň splňovala věci, co jsem napsal v předchozím odstavci (ohledně ceny, hmotnosti třeba do 1,5kg) - mluvím teď o řešení stanu/žďáráku/celty atp. (ač to s tím dosti souvisí, tak spacák a karimatku do toho nepočítám).
Lev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 28, 2017 18:48

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » pát čer 30, 2017 18:40

Zadej si do vyhledavani Santiago je tady toho hodne, at nejsme OT
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod Lev » pát čer 30, 2017 19:01

Jde o spaní typově třeba na pouť do Santiaga. Ale přesto jsem hledat zkusil - nenašel.

Řekl bych, že to zase tak OT není, jelikož je to o tom, jak venku přespávat a jestli žďárák, případně jaká je vlastně jeho (lepší) eventualita.
Lev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 28, 2017 18:48

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » pát čer 30, 2017 20:01

Lev@

o stanů pro jednoho do 4 000 Kč a do 1,5 kg který bych si já koupil nevím, jedině ve slevě nebo v bazaru, ale možná by tobě stačil Jurek Ulli 1, pro mě je ale malý, mám cca 195 cm
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod Lev » pát čer 30, 2017 20:07

@fps To jsem si právě myslel a proto jsem se díval spíše po žďáráku, jelikož je lehký a za tuto cenu mohu sehnat i celkem rozumnou kvalitu (řekl bych).

Dobře, tak nějaký stan pro jednoho, který má dobrý poměr cena/hmotnost-celková kvalita, přičemž se stále pohybuje cenově kolem těch 4.000,- (+/-).
Lev
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: stř čer 28, 2017 18:48

Re: Žďárák

Příspěvekod tunak » pát čer 30, 2017 20:12

Tohle není špatný:

https://www.hudy.cz/stany/jack-wolfskin ... 0.html?&fi[46]=137

Ale osobně bych radši vzal žďárák - a pokud možno spal pod širou oblohou. (Navíc ten Gossamer není zase až tak lehkej.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » pát čer 30, 2017 20:14

Lev píše:Dobře, tak nějaký stan pro jednoho, který má dobrý poměr cena/hmotnost-celková kvalita, přičemž se stále pohybuje cenově kolem těch 4.000,- (+/-).

jak jsem už psal, Jurek Ulli 1
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod fps » pát čer 30, 2017 20:18

tunak píše:(Navíc ten Gossamer není zase až tak lehkej.)

ale hlavně ta výška stanu, v podobných rakvích se ani neposadíš i když máš jen 170 cm, a ještě ten výrobce, to raději rakev od Jurka
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Žďárák

Příspěvekod tunak » pát čer 30, 2017 22:19

Wolfskin dělá i pár ne úplně špatnejch věcí, podobně jako TNF, Patagonia apod. Zrovna stany jim docela jdou, ale jsou dost drahý. (Na to, jaký to jsou stany.) Jurek je ale asi lepší volba, už jen díky servisu.

Já osobně bych bral žďárák na dvou až třídenní akce, cokoliv delšího už chce hodně odolnosti nebo pořádnej stan. (Kterej se dá sehnat okolo 2,5kg, což prostě oproti těmhle UL stanům není o tolik víc, navíc člověk často chodí aspoň ve dvou a pak může hmotnost stanu rozložit.)

Kdekoliv v ČR (snad kromě hřebene Krkonoš) ale mimochodem reálně na víkend úplně stačí jakákoliv plachta s olivkama, tarp, klasická celta a podobný srandy. S celtou jsme zvládali i poměrně náročný hřebenovky, ale samozřejmě v nižších horách, kde se dá sestoupit do lesa.
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » sob črc 1, 2017 0:58

Zdarak se da i na tyden a to si nijak zvlast odolne nepripadam. Akorat to musi byt prostorny a prodysny zdarak z GTX Air Permeable. UL zdaraky se hodi na par noci nebo jako nouzova zaloha, kdyz nedojdu na bivak, chatu, zmenim plan atd. Stan je urcite pohodlnejsi, ale UL zdarak ma 20 deka a slozeny je mensi, nez vetrovka (nekde jsem tu kdysi daval srovnavaci fotku, ale nemuzu ji najit...).

Lev pise, ze mu na konfortu spani nijak zvlast nesejde a chodi sam, takze mi zdarak pro nej prijde jako dobra volba. Proti stanu ma jednu vyhodu, da se prespat v podstate kdekoliv, treba se svalit do prikopu (na hrebeni Karnskych Alp jsem takhle jednou spal ve zbytku zakopu z prvni svetove). Samozrejme to chce rozumne pocasi, aby kazdy den neprselo. To je ale IMO podminka nutna pro jakoukoliv rozumnou akci.

Chodim jen se zdarakem uz docela dlouho. Akci obvykle planuju tak, abych mohl spat na bivakach nebo winterraumech, ale kdyz nic neni nebo to nevyjde, tak muzu prespat kdekoliv. Obvykle se to strida a pak je zdarak v pohode. Planuju tak, aby bylo pekne, jinak bych z toho moc nemel. Takze v desti jsem v nem mockrat nespal, proc bych to delal ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod booze » ned črc 2, 2017 9:21

Lev píše:Jde o spaní typově třeba na pouť do Santiaga. Ale přesto jsem hledat zkusil - nenašel.

Zalezi jakou cestu pujdes spi se vetsinou v refugii. O ceste je i knizka vcetne soupisu vybaveni.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Žďárák

Příspěvekod amigo » pon črc 3, 2017 18:36

Variantu zdarak bych (obecne) nezatracoval, ale clovek by mel mit pripravenou ustupovou variantu pro pripad popisovany vyse - kdyz prsi v kuse nekolik dni, nemas moznost chaty nebo winterraumu, tak proste zdrhnout.
Na cestu do Santiaga bych si ale osobne koupil co nejlehci stan pro jednoho, komfort se zdarakem neporovnatelny. A dnes sezenes stan pro jednoho pod kilo vahy, ideal.
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Žďárák

Příspěvekod oodoow » pon črc 3, 2017 22:05

Přesně tak, na cestu do Santiaga si počasí nevybereš. Žďárák je dobrý do hor, kde je pod nulou a neprší, max sněží. I tak to není moc komfort ale přežít se v tom dá.
Pokud jsi níž a prší, tak není moc šance do toho vůbec vlézt za děště tak, aby ti tam nenateklo, stejně tak s vylézáním za deště bude potíž. Když jsme šli se žďárákem něco delšího tak prostě domluva zněla tak, že dokud prší, tak se jde dál... :twisted:
Na cestu do Santiaga bych si vzal tarp, třeba Gatewood Cape.
Jediná výhoda žďáráku není ve váze, tarp váží stejně málo, ale v tom, že se to dá v letadle hodit do příručáku, u tarpu potřebuješ tyčku a kolíky a s tím tě tam nepustí.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » úte črc 4, 2017 2:27

Ukaz mi tarp, ktery bude mit se vsim vsudy (tj. i tyckama a kolikama) 20 deka.

Jinak mas castecne pravdu, ale zas neni zdarak jako zdarak, do tech dobrych (vetsich a tezsich) se leze lip i v mokru, do UL je to fakt problem. Proti tarpu ale chrani lip proti vetru, ne? A taky vitr vlastne resit vubec nemusis, zadne kotveni, aby ti neuletel...

amigo píše:kdyz prsi v kuse nekolik dni, nemas moznost chaty nebo winterraumu, tak proste zdrhnout.

Jo. Stejne v takovem pocasi nema cenu pokracovat ;-)

Zdarak je ochrana proti prechodnemu spatnemu pocasi. Nocni bourka, prehanka, vitr. Vecer se utaboris v suchu, ale nevis, co se prezene pres noc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod tunak » úte črc 4, 2017 10:56

Takové počasí je ovšem nejfotogeničtější. (V okamžiku, kdy se začnou mračna konečně trhat.)
tunak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: stř črc 14, 2010 15:40

Re: Žďárák

Příspěvekod mike » úte črc 4, 2017 19:46

Masochisti jsou ochotni kvuli dobre fotce trpet, ja ne [-(
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Žďárák

Příspěvekod jc1 » pát črc 21, 2017 13:32

Mate nekdo tip, kde se da aktualne poridit original US Army pytel za rozumne penize? Nasel jsem treba tohle, ale nepisou nic o puvodu krome toho ze to je novy.
jc1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát črc 21, 2017 13:21

PředchozíDalší

Zpět na Stany