Rakousko - Hochgolling - 2 června

Itálie, Francie, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Německo, Lichenštenjsko

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod apuka » úte kvě 30, 2017 6:53

fps píše:tě moc vystrašili, kdyby jste vynechali Hochgolling, tak by to neměl být problém
Taky zasnu nad Tvoji uvahou, hlavne ze tousuzujes pouze podle predpovedi pocasi a mapy. Jsi tam nebyl, nevis, jake to tam je, ale i kdyz nekteri popisuji na miste svoje problemy se snehem, tak ocekavas, ze to bude podle Tveho :((. Pri Tvych zkusenostech bych rekl, ze bys uz mohl mit zkusenosti, ktere Ti rikaji "bacha! muze byt problem".
Ja jsem tam taky nikdy nebyl, ale podle zkusenosti z jinych casti Alp, a to jen v hlavni sezone vim, ze uz 20 cm i cerstve napadnuteho snehu dokaze udelat z jednoduche stezky bez zimniho vybaveni tezko pruchodny (nebo taky nepruchodny) teren, tajici snih pada at uz s Tebou nebo bez Tebe anebo padas Ty beze snehu, ulezely firn taky hodne zmeni charakteristiku a obtiznost terenu. A hlavne vim, ze predpoved tani je jedna vec, skutecnost na miste druha a ne vzdy ty dve veci vzajemne souvisi...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » úte kvě 30, 2017 11:38

na ty vaše až neuvěřitelné dedukce je jediné normální odpověď podle které se řídím celí život, když na to nemám, a nebo je to o hubu, tak to prostě otočím, já jsem tedy hodně opatrný, ale na některé z vás asi nemám
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mitau » úte kvě 30, 2017 14:35

Problém podle mě není tak moc u tebe, ale když říkáš někomu neznámému na OF, že jsme ho moc vystrašili. Na taková dopuručení neznámým lidem jsem fakt opatrný. Minimálně se tam snažím vždy připsat, že záleží na zkušenostech a schopnostech konkrétního člověka. Ty se určitě na chatě zeptáš, jak to tam vypadá, a dokážeš se podle toho rozhodnout. Ale co ostatní?

OT: Co v podobných podmínkách (první/poslední sníh, který tam možná ani nebude) považujete za nejdůležitější vybavení? Když toho člověk nechce brát zbytečně moc, protože to zřejmě nepoužije? Nesmeky nebo cepín? Já sahám po nesmecích, protože jsou skladnější (a cepín si půjčuju od kamaráda, takže další otrava navíc), ale metodicky mám pocit, že je lepší cepín, protože zachraňuje v kritické situaci. Nesmeky akorát posouvají tu hranici, co je ještě průchodné.
PS: Chápu, že varianta oboje je nejlepší, ale když člověk sníh opravdu moc neočekává, tak se s tím nebude tahat.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod pickard » úte kvě 30, 2017 15:38

Pikl. Pohorky s piklem jsou výrazně bezpečnější než cokoli mačkovitého bez piklu - v zásadě proto, že piklem se brzdit dá, kdežto mačkama nikoli, naopak, pád pouze s mačkama je velmi nebezpečný.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod wawrik » úte kvě 30, 2017 15:49

Presne. Tento rok sa mi už trikrát stalo, že nesmeky som ani nevytiahol, zato cepín som mal v ruke pol dňa.

Bez cepínu chodia do vyšších zimných/jarných hôr len samovrahovia. A sem-tam nejaký ten moderátor :D
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » úte kvě 30, 2017 18:33

Nedavno o tom byla rec tady. Videl bych to takhle: Kdyz hrozi pad na firnu a to i na mirnem svahu, tak vzdycky cepin. Kdyz macky, tak vzdycky cepin. Kdyz neni firn a pad nehrozi, tak muzou stacit jen nesmeky. Kdyz si nejsi jisty, tak je lepsi cepin vzit.

Byl jsem zvykly nosit na podzim do Alp jen nesmeky, zvladl jsem s nima i trochu narocnejsi situace, ale v tech bych pokazde ocenil cepin. No a nakonec jsem jednu nezvladnul, pricemz s cepinem by se bud nestalo nic nebo by bych byl maximalne lehce odreny. Cepin jsem si nevzal ciste kvuli vaze, mel jsem ho v ruce, vahal, jestli jo nebo ne a rozhodl se spatne.

wawrik píše:A sem-tam nejaký ten moderátor

Moderator udelal blbost, protoze cekal klasicky podzimni prasan, ktery tam uz potkal v listopadu nekolikrat a nedoslo mu, ze po mesici z nej bude firn tvrdy jak sutr. A taky neposlechnul boozeho, ktery mu rikal, ze by si cepin vzal. Z cehoz plyne pouceni: poslouchejte boozeho :twisted:

wawrik píše:Bez cepínu chodia do vyšších zimných/jarných hôr len samovrahovia.

Rika ten, co jeste donedavna chodil v mackach s hulkama :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » stř kvě 31, 2017 15:12

mitau píše:Ty se určitě na chatě zeptáš, jak to tam vypadá, a dokážeš se podle toho rozhodnout.

já se chatám vyhýbám, a ani neumím jinak než česky, taky ani nevím co by mi měli říci jiného, než to co uvidím sám na vlastní oči, a "když na to nemám, a nebo je to o hubu, tak to prostě otočím"
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » stř kvě 31, 2017 17:06

Gollinghutte se nevyhnes, stezka jde primo kolem ni. Ja se teda v horach ptam. Na chatach, kdyz jdu okolo a lidi, ktere potkam. Zvlast kdyz nevim, do ceho jdu. Chatari jsou obvykle na chatach dlouho, klidne desitky let, oblast skvele znaji a maji aktualni info od lidi, co se na chate stavuji. V podstate funguji jako informacni kancelar. Clovek si to samozrejme musi prebrat podle sebe, vetsinou jsou opatrni, protoze te neznaji a nechteji te poslat do pruseru. Obcas to ale velmi pomuze.

Jazykova bariera je samozrejme trochu problem, ale pri trose snahy se clovek domluvi rukama nohama, oni jsou na to zvykli. Taky by nebylo od veci se zacit nejaky jazyk ucit, to se nikdy neztrati. Anglicky nebo nemecky.

To co pises je hezka idea, ale nemusi vzdycky zafungovat. Treba tady. Prelezes Gollingschrate, bude tam snih, ale nejak to pujde. Dolu to odpoledne v mokrem snehu pujde taky, ale pak dojdes do dalsiho sedla a tam bude prevej a na sestup si netroufnes. Na navrat bude pozde, a tak prespis u Landawirsee. Druhy den zjistis, ze neni cesty zpet, protoze snih pod Gollingschrate pres noc zmrzne. Takze ti nezbude, nez sestoupit na jih do Lungau a jsi v pasti, protoze tam nejezdi vlak, ale jen autobusy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod remy77 » stř kvě 31, 2017 23:00

mike:
mike píše:Uz je to taky 10 let, co jsem tam sel, ale nejak si nevybavuju, ze by tady bylo nejake obtiznejsi misto... Coz je prave dobry priklad toho, ze na snehu muze byt vsechno jinak. Na zub si nevzpominam, ale myslim, ze cesticka nevede celou dobu po hrebeni, ale obcas traverzuje ubocim, mozna ho obchazi. To je pak v lete v pohode a na snehu to nejde. Nemas fotku?


Nakoniec som nasiel fotku z oktobra. Je to dost velky vyrez, ale pre predstavu staci. Fotene je to od zapadu, sipka je v smere pochodu od Geierhauptu, schod je v "kruhu" :)
Přílohy
Geierhaupt.jpg
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » čtv čer 1, 2017 1:03

Celkem dost snehu, ale vloni byl prvni brzo. Byl jsem v Nizkych Taurach parkrat na konci rijna a v Gesause dokonce v druhe pulce listopadu a uplne bez snehu... holt zalezi na roce.

Myslim, ze cesticka sleze ze zubu zapadnim ubocim a pak traverzuje pod tou dalsi skalou. Matne si vzpominam, ze tam takovy vysvih byl, ale uz je to moc davno. Bez snehu ale normalni turisticka stezka. Kazdopadne pekny priklad pro fps, jak dokaz snih udelat ze snadne turisticke stezky nepruchodny teren, ale on se podle toho stejne nezaridi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod remy77 » čtv čer 1, 2017 8:08

mike
Tiez ma vtedy sneh prekvapil. V SK v oktobri nebolo skoro nic a dolu v Tauroch bol sneh od cca. 1600 m.

Zhora to vyzeralo rozumne jedine na tu zapadnu stranu. Vychodna bola strmsia. A ako je vidiet, uklznutie by sa rozchodilo tazko...
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pát čer 2, 2017 22:26

Asi by tam mel nekdo v lete zajet a kouknout se, jak to doopravdy vypada bez snehu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » sob čer 17, 2017 14:22

takže tu mám pár postřehů k Schladminger Tauern

sedlo Gollingscharte pod Hochgolling (screen 1) nebyl problém, ale nebyl to zase úplný choďák, proti mě šli dva co sestupovali (východní část) některé části po čtyrech, šel jsem to od východu, sníh byl posledních cca 100 m výškových, při sestupu na západ byl sníh cca 200 m výškových od sedla, sníh byl samozřejmě rozbředlí, takže se v něm dobře sestupovalo

koukal jsem na výstup na Hochgolling, ale začátek nástupu jsem vůbec neviděl, asi byl pod sněhem, ale to co jsem viděl tak mi stačilo ke konstatování, že tohle bych já tedy nešel, na mě to jsou moc vzdušné traverzy

Trockenbrotscharte (screen 2) nebyl problém, sice to bylo trochu vzdušnější, ale tohle není problém ani pro mě, žádný sníh

problém nastal nad (screen 3) Keinprechthütte, část mezi těmi žlutými trojúhelníky, už z protějšího kopce z dálky jsem vyděl že tohle bude problém, zasněžený, prudký a dlouhý traverz nad vzdušnou stěnou, ani jsem nezkoušel se k tomu přiblížit, bych zbytečně ztratil čas stoupáním a pak nazpět klesáním, jsem to obešel turistickou stezkou 775 (screen 4), ale i na stezce 775 v části pod Murspitzen byli dvě vzdušnější místa která byla zajištěna lany

byli dost rozdílné teploty, první den ve Schladmingu bylo +29°C, druhý den v sedle Gollingscharte bylo +5°C, taky první noc byla sluněná bouřka z vedra

za pět dní jsem potka pár turistu, a z toho předposlední den tři z ČR který to šli opačně

nevím jestli mě nešálil zrak, ale asi jsem zahlédl dva vlky, (screen 5)
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » sob čer 17, 2017 14:23

dodatek
Přílohy
4.jpg
5.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » sob čer 17, 2017 22:22

fps píše:koukal jsem na výstup na Hochgolling, ale začátek nástupu jsem vůbec neviděl, asi byl pod sněhem, ale to co jsem viděl tak mi stačilo ke konstatování, že tohle bych já tedy nešel, na mě to jsou moc vzdušné traverzy

Stezka vede primo ze sedla smerem doprava, musela byt pod snehem, jinak bys ji videl. Mam pocit, ze je tam kratke stoupani a pak lehce stoupavy traverz jiznim smerem. Bez snehu to neni problem, neni to zdaleka tak hrozne, jak to vypada pri pohledu ze zapadu. To se totiz divas proti stene a kvuli optickemu klamu ti prijde mnohem strmejsi (nekdy az kolma), nez realne je.

fps píše:problém nastal nad (screen 3) Keinprechthütte, část mezi těmi žlutými trojúhelníky, už z protějšího kopce z dálky jsem vyděl že tohle bude problém, zasněžený, prudký a dlouhý traverz nad vzdušnou stěnou, ani jsem nezkoušel se k tomu přiblížit

To same, opticky klam. Z protejsiho svahu to vypada velmi strme, ale neni, stezka je docela pohodova. Samozrejme musis ten svah vystoupat, ale tohle klidne s rukama v kapsach. Bez snehu, na snehu to samozrejme nebezpecne byt muze, zvlast kdyz nevis, kudy stezka vede.

Zajimave, ze snih byl tady a na severni strane Trockenbrotscharte ne, asi nejake mistni mikroklima.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » ned čer 18, 2017 8:45

koukal jsem na výstup na Hochgolling jak od západu tak od východu, ale stezku jsem prostě neviděl, ale je možné že kdyby nebyl nástup pod sněhem, a šel bych po ní, tak by to mohlo být jiné

ta část nad Keinprechthütte jak jsem označil žlutými trojúhelníky byla skoro celá pod sněhem, je to delší a složitější pasáž, když jsou značky pod sněhem, tak bych ani nevěděl kudy jít, bez sněhu by to bylo něco jiného

z toho kde byl sníh a kde sníh nebyl jsem byl taky překvapen, na severních stranách smích skoro nebyl, ale na obstaních stranách ho bylo místy docela dost, asi ho na tato místa v zimě nafoukal vítr ve větších vrstvách
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pon čer 19, 2017 0:39

fps píše:když jsou značky pod sněhem, tak bych ani nevěděl kudy jít

Jo, to muze byt nejvetsi problem. Se divim, ze aspon tam nebyla proslapnuta stezka od mistnich, co to znaji. Na Hochgolling teda asi taky ne, v tom pripade jsme kolegovi poradili spravne, at tam neleze :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » sob čer 24, 2017 16:54

tak jsem konečně stáhnu videa z kamery, a udělal jsem z nich několik fotek, fotky jsou popsané kde jsou dělané, první tři jsou ze sedla Gollingscharte pod Hochgolling
Přílohy
Gollingscharte - Hochgolling západ.jpg
Gollingscharte - Hochgolling výhod.jpg
Gollingscharte sestup západ.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » sob čer 24, 2017 17:00

tyhle tři jsou ze západu pod Gollingscharte a Hochgolling, když jsem natáčel videa z východu, tak jak Gollingscharte tak i Hochgolling bylo pod mlhou
Přílohy
Pod Gollingscharte v pravo Hochgolling západ.jpg
Pod Hochgolling  v levo Gollingscharte  západ.jpg
Pod Hochgolling v levo Gollingscharte západ.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » sob čer 24, 2017 17:06

tyhle tři jsou z té části nad Keinprechthütte kam jsem raději ani nelezl, a raději jsem to obešel, vyznačená by měla být cca stezka kudy vede
Přílohy
Keinprechthütte 1.jpg
Keinprechthütte 2.jpg
Keinprechthütte 3.jpg
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » sob čer 24, 2017 22:25

To nevypada zdaleka tak spatne, jak jsi popisoval. Bez vahani bych tam sel. Nejprudsi je prvni vysvih, ale ten je bez snehu, nahore uz je to relativne pohodove. Cestu bys mezi snehovymi poli nejspis nasel a vubec bych se nedivil, kdyby tam byla vyslapnuta stopa. Problem by mohl byt sestup na druhe strane, kdyby tam byl snih, ale podle tech fotek bych tipoval, ze spis ne, je to zapadni strana.

Na Hochgollingu je taky min snehu, nez jsem cekal. Tam bych se ale mozna bal, stezka traverzuje ty vysnezene zlaby, ktere jsou i za sucha trochu neprijemne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod fps » pon čer 26, 2017 12:10

mě se nelíbil ten traverz ve střední část který je nad vzdušnou stěnou, a byl většinou pod sněhem
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Rakousko - Hochgolling - 2 června

Příspěvekod mike » pon čer 26, 2017 22:09

Myslim, ze to nemas nakresleno uplne spravne a ze nevede primo nad stenou, ale az o kus dal. Uz je to fakt davno, ale co si vzpominam, tak po tom vysvihu uz byl teren docela pohodovy, neco jako nahorni plosina.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Předchozí

Zpět na Alpské státy